PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : spacer nasıl olmalı?

ygtrn
18-05-2010, 14:28
arkadaşlar aracıma spacer takmayı planlıyorum. ancak edindiğim bazı bilgililere göre hafif ve sağlam olması gerekiyormuş, çünkü yürür aksamdaki en ufak bir ağırlık değişimi, performans ve yakıt olarak geri dönüyormuş, ve sağlam olmayıncada malumunuz...

ben bu malzemeyi kendim tornacıda yaptırmak istiyorum, bunun için...

1.kullanmam gereken malzemenin özellikleri nasıl olmalı?
2.parçayı kaç cm genişliğinde yaptırmam iyi olacaktır, ben yapılabilecek maximum genişliği istiyorum 3cm kadar yani, bu mümkünmüdür?

ayrıca spacerdan sonra süspansiyonların az miktarda yumuşayacağınıda duydum doğrumudur?

pasa35
18-05-2010, 15:07
tornada yaptırmak yerıne hr ve baska markaların hazır spacerları vardı onlardan alsanız daha sağlıklı olur dusuncesındeyım.süspansiyonun yumusamasnın mantığını anlayamadım acıkcası

srk34
18-05-2010, 15:26
aynı sorun bende de var jantları dışarı cıkarmam gerekir sorun yaşanır die bu şekilde devam etmeye karar verdim
belki bi değişiklik yaparsam olumlu olumsuz yorumları yazarım inşallah
yapacaksan orjnal ürün alman daha mantıklı

GT
18-05-2010, 15:36
H&R spacer var bende ama sizin araçlara uygunmudur bilemiyorum 5x112yi 5x130 çeviriyor bijonları falan hepsi kutusunda faturası ile beraber

ygtrn
18-05-2010, 15:55
H&R spacer var bende ama sizin araçlara uygunmudur bilemiyorum 5x112yi 5x130 çeviriyor bijonları falan hepsi kutusunda faturası ile beraber

bijon çevirme amaçlı değil benim isteğim... bizimkiler 5x100 ve yine öyle olması gerekiyor :)

srk34
18-05-2010, 15:56
ben spacer i ölçü değiştirme amaçlı değil sadece jantları dıları cıkarmak amaçlı düşünüyorum arkadaşta aynı şekilde düşünüyor sanırım...

ygtrn
18-05-2010, 15:59
tornada yaptırmak yerıne hr ve baska markaların hazır spacerları vardı onlardan alsanız daha sağlıklı olur dusuncesındeyım.süspansiyonun yumusamasnın mantığını anlayamadım acıkcası

mantıken salıncak kolları uzamış olacak ve amortisör üstüne binen yük artacak... ama çift salıncaklı sistemde bişey değişeceğini sanmıyorum...

GT
18-05-2010, 16:04
mantıken salıncak kolları uzamış olacak ve amortisör üstüne binen yük artacak... ama çift salıncaklı sistemde bişey değişeceğini sanmıyorum...

iyi bir firmanın spacerını almanızı oneririm sonuçta can taşıyosunuz bijon kırar başka şeyler olur telafiside olmaz

ChtArdARSL
18-05-2010, 17:31
sahibinden.com da war yedek parcalarda bak o sekıl war alman malı 2 cm alımınyum

merterkekler
18-05-2010, 17:49
Yapacağın spacer malzemesi en kötü ihtimalle A7000 alüminyum olmalı burda spacerın malzemesinden çok bijon malzemesi çok önemli kesinlikle 4140 tan ıslah edilmiş malzemeden ve dövülerek yapılması gerekli yoksa bijon kesme ihtimali olur. Bunları yaparsan kaç cm yaptığın önemli değil taner şengezenerin elindeki bodykitli palıo kitcarda 15 cm spacer var gerisini sen düşün artık.
amortisör Yumuşaması normaldir çünkü lastik iz genişliği arttığı için lastik orda manevela görevi görüyor lastik amortisörden uzaklaştığı için kaldırma gücü azalıyor ve araçın ağırlığı amortisörün üzerine daha çok biniyor. Amortisör yumuşadığı için yol tutuş kaybı olacağını sanma bu seferde iz genişliği arttığı için ağırlık dağılımı değişiyor ve ordan bir artın oluyor bunların birbirini karşılaması arabadan arabaya değişir tabi:heyoo:

SaBRi
18-05-2010, 18:02
bende tam spacer alıcaktım ama spacer takıp bijonlarında gevşeme olan olmuş Allah korusun ondan dolayı vazgeçtim

ygtrn
19-05-2010, 11:10
Yapacağın spacer malzemesi en kötü ihtimalle A7000 alüminyum olmalı burda spacerın malzemesinden çok bijon malzemesi çok önemli kesinlikle 4140 tan ıslah edilmiş malzemeden ve dövülerek yapılması gerekli yoksa bijon kesme ihtimali olur. Bunları yaparsan kaç cm yaptığın önemli değil taner şengezenerin elindeki bodykitli palıo kitcarda 15 cm spacer var gerisini sen düşün artık.
amortisör Yumuşaması normaldir çünkü lastik iz genişliği arttığı için lastik orda manevela görevi görüyor lastik amortisörden uzaklaştığı için kaldırma gücü azalıyor ve araçın ağırlığı amortisörün üzerine daha çok biniyor. Amortisör yumuşadığı için yol tutuş kaybı olacağını sanma bu seferde iz genişliği arttığı için ağırlık dağılımı değişiyor ve ordan bir artın oluyor bunların birbirini karşılaması arabadan arabaya değişir tabi:heyoo:

bilgiler çok faydalı oldu gerçek teşekkürler....

peki bu döverek bijon yapma olayı tam olarak nasıl bişey? nerede yapılır? tornacıda yapmak mümkünmüdür?

merterkekler
19-05-2010, 13:28
bilgiler çok faydalı oldu gerçek teşekkürler....

peki bu döverek bijon yapma olayı tam olarak nasıl bişey? nerede yapılır? tornacıda yapmak mümkünmüdür?

Dövme bir metali işleme yöntemidir. yani western filmlerinde nalbantlar görürdük yaa tv de demiri ısıtıp ısıtıp şekil verirler, Onun şimdi büyük preslerde yapılanına dövme deniyor tornacın bilir ama yapamaz kimsede 16 tane için uğraşmaz ancak bijon imalatı yapan bir dövmeci denk gelir ve senin istediğin ölçüde bijon imalatı yapıyorsa yapar onun dışında zor yani piyasada satılan senin ölçülerine uygun 16 adet bijon satın alacaksın ona görede spacer yaptırcaksın en basidi bu yada hazır kit alacaksın

SDR
19-05-2010, 13:50
malzeme 7075 kullanırsanız iyi olur, tornacının salgısız işlemesine dikkat etmek gerekli bu önemli.İşlendikten sonra da balansını aldırırsanız faydası olur.Piyasada,malzeme güvenirliği açısından ihtiyacı karşılayacak hazır bijon bulamamıştık.malzemeyi alıp işletmek gibi bir yola gidebilirsiniz ama maliyetli olacaktır.