PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Focal kr2,165vr, ampli ??

emirhan sph
18-05-2010, 23:54
Merhaba arkadaslar:heyoo:... Sizlerle paylasmak istedigim kafami karistiran bisuru olay var.:soru:

Su anda elimde focal 165 vr ve solid 2 ampli var. ancak ben bu sisteme takviye olarak bi takim kr2 kullanmak istiorm :icon_tup: ancak ampli konusunda kafam karisio watt lari faln bi turlu tutturamadim anliyamiorm bu olayi yav:beuj::D kr2 icin max deger 160w olmali min deger ise 80w 165 vr ise max 150 min 80w (di degerlerde yanilmiosam) bunlara uygun ne degerli ampli secmelyim... Veya bu sistemde dikkat etmem gereken degerler ne olmali. Bana en mantikli gelen kr2 icin de extra bi ampli almak oldu ancak solid 2 165vr yi max performansta calistiriomuydu onu cozemedim:beuj:..
Yardimci olursaniz sevinirim su kafamda karisan ohm degerleri watt rms degerleri falan bi turlu netlesemedi gitti :D saygilar...

levent
18-05-2010, 23:56
rms değerlerine bak , ürünlerin ve ampli çıkışlarının derim emirhan :)

emirhan sph
18-05-2010, 23:57
Yav baktimda kafam allak bullak oldu :D
edit:companentlerin rms degerleri yazmio watt olarka yazio

FaBeRgE
19-05-2010, 00:01
Bende de 165vr2 var 90rms güce sahip. RMS değerlerine bakarak olmaz ya o iş :D

Mesela bende jbl 75,4 var 4x100 veriyor ama focallerin hakkını veremiyor. Onun yerine audioson srx4 var 4x75watt ama mükemmel çalıyor. Ben şahsen kendime SRX4 almayı düşünüyorum bu 75,4ü satıp :)

emirhan sph
19-05-2010, 00:06
Solid 2
DESCRIPTION

2 channel class AB power amplifier

SPECIFICATIONS

channels
2
amplification class
AB
nominal power (4 Ohm)
2x75W RMS
nominal power (2 Ohm)
2x100W RMS
bridged power (4 Ohm)
1x200W RMS
frequency response
10Hz - 60kHz
dimensions
1.75 x 8.667 x 7.875"
benm 165 vr ye bagladigim ampli bu ancak anlamadigim bsey var su 4ohm la 2ohm arasindaki fark nedir ben onu anliymadim biri o ohm seysini acikliyabilirmi :D Kendi aracima uyguladigim seyi unttum gitti :D

levent
19-05-2010, 00:19
Bende de 165vr2 var 90rms güce sahip. RMS değerlerine bakarak olmaz ya o iş :D

Mesela bende jbl 75,4 var 4x100 veriyor ama focallerin hakkını veremiyor. Onun yerine audioson srx4 var 4x75watt ama mükemmel çalıyor. Ben şahsen kendime SRX4 almayı düşünüyorum bu 75,4ü satıp :)

bikere zaten jbl'in yazdığı değerlere ne bakıyosun ibocum :)

hertz es250 500w 250 rms , gto1020 300rms 1200w ama denk çalıyolar hatta hertz daha bile iyi :)

audison ile focal zaten ayrılmaz bütün gibiler :)

levent
19-05-2010, 00:21
Solid 2
DESCRIPTION

2 channel class AB power amplifier

SPECIFICATIONS

channels
2
amplification class
AB
nominal power (4 Ohm)
2x75W RMS
nominal power (2 Ohm)
2x100W RMS
bridged power (4 Ohm)
1x200W RMS
frequency response
10Hz - 60kHz
dimensions
1.75 x 8.667 x 7.875"
benm 165 vr ye bagladigim ampli bu ancak anlamadigim bsey var su 4ohm la 2ohm arasindaki fark nedir ben onu anliymadim biri o ohm seysini acikliyabilirmi :D Kendi aracima uyguladigim seyi unttum gitti :D

komp'ların özelliklerinde kaç ohm da çalıştıkları yazıyordur, ona göre 2 yada 4 ohm da bağlamak gerekiyor ampli seçimi yapılıyor vs :)

emirhan sph
19-05-2010, 11:01
Heh simdi oldu. bu 165 vr ler 4 ohm ozaman bu solid2 vr leri tam performansla calistirmio. Cunku solid 2 4 ohmda 2x75 verio vr ise min 75 watt la calisio dorumuyum :)

CTG
19-05-2010, 11:55
Benim bildigim hoparlorun rms degerinin azcik ustunde rmsi olan amfi almak gerekiyo. Amfinin gucunun yuksek olmasi degil dusuk olmasi zararli

emirhan sph
19-05-2010, 12:23
Ya benim bu olayda baya bi kafma karisti :D companentlerin verilerine gore nasil bi ampli almam gerekio min ve max watt arasinda optimum watt veren bi amplimi, max degerlere ulasan bi amplimi,min degerlerde bi amplimi yoksa max da ustunde bi amplimi

CTG
19-05-2010, 18:25
max degerreklam yapmaya yariyo dikkate almayin falan diyolar nette yani max 1000 watt diyo minnacik woofer icin sen de oha neymis bu diyip aliyosun onemli olan rms degeri alacagin amfinin cikis gucu hoparlorunun rms degerinde ya da biraz ustunde olcak

emirhan sph
19-05-2010, 21:17
:eek:Bunu focal morel gibi markalar dahi yapıyomu yau

CTG
11-06-2010, 21:36
yav iste hepsinin bi max degeri var o degerde guc verince bozuyosun diyo sana ama dandik markalar o max degeri urunun kutusuna kocaman yaziyo sikinti burda

recepserkan43
11-06-2010, 21:54
anfi herzaman hop daha fazla watt gücüne sahip olacak kki anfiye giren akımın bozulmadan hop gitmesini sağlayacaksın anfide gain diye yazan düğme işte bu çıkış akımını yaratan şeydir. en güzel ses gain en kısık olduğu yerde verir. önemli bir nokta da hop giren ohm değeridir direnç üzerinden geçen akımın dalga boyu küçüldükçe yani ohm düştükçe gerilim artar mıknatıs daha uzun zamanda daha büyük mesafe kat eder buda sesin şiddetini artırır ama kalitesini düşüürür, en ideali 4ohm da elde edilen mıknatis hareketidir, max rms değeri bir andaki en yüksek akımdır bu bizim kulağımızın farketmesi pek mümkün değildir nominal değeri ortlama değeridir ki bunu referans almamız daha doğru olur, AB sınıfı kaliteli anfiler çıkışları ayrı mosfet olduğundan nominal değeri aralıksız verirler güzel akım çekerler ve hop iyi beslerler kayıpsız verirler akımı, kaliteli anfiler de işte içlerindeki kondansatörler devrelerle işte bu gücü yansıtırlar ibonun yaptığı gibi focalleri 75.4 le beslemek 90 yaşındaki amcanın altına ferarri vermek gibi bişey olur, focalleri beslemek için en güzeli audison lrx ve ya vrx dir ya da jl audio ve veya alpine işte kaliteli mosfet çıkışlı anfilerdir, çok laf yalansız olmaz kısa kesiyorum :)

emirhan sph
11-06-2010, 23:26
Cok tesekkur ederim cok gusel bi aciklama olmus :icon_tup: kafamdada olusturdugmu netlestirdiniz.

Focal k2 ve vr leri lrx4.1 le beslemeyi dusundum
solid2 vardi vr ler icin, onu ucurucam 4 kanalli vrx le hem vrlerden daha gusel ses alirim k2 leride cok gusel beslerim die dusunmustum. Simdi daha netlestik :)

recepserkan43
12-06-2010, 00:04
Cok tesekkur ederim cok gusel bi aciklama olmus :icon_tup: kafamdada olusturdugmu netlestirdiniz.

Focal k2 ve vr leri lrx4.1 le beslemeyi dusundum
solid2 vardi vr ler icin, onu ucurucam 4 kanalli vrx le hem vrlerden daha gusel ses alirim k2 leride cok gusel beslerim die dusunmustum. Simdi daha netlestik :)
siz bu işi biliyorsunuz derim ....

emirhan sph
12-06-2010, 00:18
:) ehehe
asil hedef k3 tu ama arabam 2yollu oldugu icin ugrasmak istemedim :)

recepserkan43
12-06-2010, 00:24
3 yol aktiffff tek hedefim hatta 4 yollll

emirhan sph
12-06-2010, 00:27
Her araba degistirdigimde ekliorm artik dier arabada ya 3 yada 4 yol :D

emirhan sph
12-06-2010, 00:43
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-arac-elektronigi-amplifikator-audison-vrx-4-300-tamirsiz-sorunsuz/detay?

Bgun bakinirken bu ilani gordum gidip bakicam temizse almayi dusunuyorum fyat performance olarak ne dusunursunuz

recepserkan43
12-06-2010, 01:13
resimdeki krom ahşap ise hemen al ama full modüllü olsun sonu x ile biten modeller modlüüllü oluyordu hatırladığım hep hayalimde vrx 6.420 vardı ama bu da süper bi cihazdır en yakın arkadaşım kullanıyor morelleri yaşatıyor..........

ccc_mk1
12-06-2010, 01:14
yav iste hepsinin bi max degeri var o degerde guc verince bozuyosun diyo sana ama dandik markalar o max degeri urunun kutusuna kocaman yaziyo sikinti burda

oldun sen :D

CTG
12-06-2010, 02:27
oldun sen :D

sen kimsin

emirhan sph
12-06-2010, 13:49
resimdeki krom ahşap ise hemen al ama full modüllü olsun sonu x ile biten modeller modlüüllü oluyordu hatırladığım hep hayalimde vrx 6.420 vardı ama bu da süper bi cihazdır en yakın arkadaşım kullanıyor morelleri yaşatıyor..........

Bu modeli pek bilmiorm neresinden anliyabilirim full modullu oldugunu fotodaki gibimi sizin bahsettiginiz full modullu olan?

emirhan sph
14-06-2010, 18:06
Bgun baya bi arastirmadan sonra isin rengi bras deisti :D
3 yollu kr3 baktim morel ultimate serisiydi galiba onlara baktim 3 yollu birsuru kombinasyon yaptim ama baktim butceyi ucuruyoruz 2000 dolarlara flan gelio en son fikrim sole oldu bitakim daha vr veya k2 4 kanalli 4x200 veya 150 watt gusel bi ampli.

Yada vrler aynen kalicak arkaya 13 bi takim morel yada focal cunku arac 16 kolon 16 takmak icin sactan ufak bi kesilme olucak. en cok kafama yata 2 takim vr ve yeni 4 kanalli ampli oldu fiyatlar 1800 tl ye falan gelio iscilik kablo falan 2000 tl olucak sanisam. Max lari zorluyorum zaten :D

recepserkan43
14-06-2010, 20:41
Bgun baya bi arastirmadan sonra isin rengi bras deisti :D
3 yollu kr3 baktim morel ultimate serisiydi galiba onlara baktim 3 yollu birsuru kombinasyon yaptim ama baktim butceyi ucuruyoruz 2000 dolarlara flan gelio en son fikrim sole oldu bitakim daha vr veya k2 4 kanalli 4x200 veya 150 watt gusel bi ampli.

Yada vrler aynen kalicak arkaya 13 bi takim morel yada focal cunku arac 16 kolon 16 takmak icin sactan ufak bi kesilme olucak. en cok kafama yata 2 takim vr ve yeni 4 kanalli ampli oldu fiyatlar 1800 tl ye falan gelio iscilik kablo falan 2000 tl olucak sanisam. Max lari zorluyorum zaten :D
dostum kullandığın malzemeler on numara ancak bunlar yüksek ses değil kaliteli ses elde etmek için dizayn edildiklerinden araç içinde çok hoş bi atmosfer elde edeceksin, bu alandaki okumalarım ve üstadların önerileri şudur araç içi sahnesi öne kurulmalı arkadan ses gelmesi seslerin üst üste binmesi anlamına gelir. yani arkalara koymak için para harcama ön tarafa tesisatı daha sağlam anfiyi daha üst bi model al demek, morel iyi bi marka hatta morel dotech modeli bugünlerde acaip iyi yorumlar duydum fiyatıda güzel bi araştır istersen. anfi konusunda jl audio 4 kanallı anfi düşün yada 5 kanalllı kolay gelsin

emirhan sph
14-06-2010, 21:33
Bu konuda kafam karısıyo ıste stereo dinlemeyi seviorm ama elimdekileride degerlendirmek istiorum oyuzden böle bşey düşündüm arkaya koymamın sebebi ise arka tarafta cok bass olması arkadda oturana hiç muzik gelmio ama aynen dedeiginiz gibi seslerin ust uste biniyor buda ses curcunası yapıo çok can skıcı bi olay austosa kadar vaktim var. Daha araştırıyorum onlere morel lite serisi baktım 3 yollu tek takım düşündüm elimdekileri satmayı faln düşündüm ama elimdeki malzemelerden memnunum kafam karıştı baya bakalım. Arkadaki kolnları iptal etmeden nasıl bşey yapılabilir onu merka ediorm

recepserkan43
14-06-2010, 22:23
arkaya kurma bence arkadan gelen bass zaten arabanın içine dağılacağından senin için önemli değil arkada oturanı değil kendini düşün arabada sen varsın :)

emirhan sph
15-06-2010, 09:57
:D evet dogru diosunuz zaten coupe araba arka taraf duyar :)
Elimdekileri cikartmak biraz zor olucak gibi bakiim eger vr leri satabilirsem daha iyi bi seri alabilrim. Cikartamazsamda sadece amplyi degistiririm vrlere devam :)

pureal
15-06-2010, 10:48
amplinin thd oranı düşük olanı makbuldür. amplinin rms değer her zaman hop tan yüksek olsun...ne kadar az gain o kadar az distorsiyon ve yüksek kalite demek...dc karışık 100 watt olacağına min dc li 75 watt çok daha yüksek kalite ve istenilen güç demektir ;)

emirhan sph
15-06-2010, 11:03
Bidakka burda cok terim var kafam karisti :D amplideki watt rms degerleri yerine neye bakmam lazm thd dc oranlari nedir ben bunlari bilmiyodummm :)

pureal
15-06-2010, 11:36
Bidakka burda cok terim var kafam karisti :D amplideki watt rms degerleri yerine neye bakmam lazm thd dc oranlari nedir ben bunlari bilmiyodummm :)

THD yi Türkçeye çevirmek istersek toplam harmonik distorsiyon olarak tarif edebiliriz.
THD nedir ne işe yarar?
Amplinizn THD oranı ne kadar düşükse gerçek sese bir okadar yakınsınızdır.Bu gürültü sinyalin çevrilmesinden

transitör tipi ve çeşitinden yada herhangibi bir şekilde sesteki istenmiyen bozulmadır.

thd oranı en düşük ve komplarının rms değerinde az yüksek bir ampli bak...ne kadar ucuz o kadar düşük olur kalite....ne kaaa ekmek o kaaa göfte hesabı :D

emirhan sph
15-06-2010, 11:50
:D ehuhe aynen oyle ucuz bsey almam zaten cok gusel anlatmissinz tesekur ederim :) audison lrx vrx olabilir alpine yada genesis olabilr dun biraz bakindim etrafta. Ama araba gelmeden ne yapicagima kesin karar veremiyorum :D
Ama icimde kalan morel 3 yollu elate yani 6.2 oldu. Bi kombinasyon yapmistim:
morel elate 6.2
genesis 3
ama butcemi cok asti 2000 dolarlari gecio bide elimdede biseyler var onlari satip bunu yapmak pek mantikli gelmedi bana onun yerine ufak bi ekleme yapiim diye dusundum ya hem arka hem on kolonlar vr olucak ve ampli yada sadece saglam bi ampliyle ondeki vr leri beslicem

Ama simdide vrleri ve solid 2 yi satip sadece elate 6.2 mi alsam diorm genesisle brbr.
vr ve solid2 ne kadara gidicektirki nerden baksam 2400 dolar gibi bi projem olucak elimde sadece 1000 tl var :D
onun yerine 1500 1800 tl ye bsiiler ekliim diorm ama ne yapiim cozemiyorum :D
Kafamda milyonlarca sey ucusuyo :D

pureal
15-06-2010, 14:52
şu da var ne kadar az watt ve hoparlör sayısı(gerekli sistem gereksiniminin asgarisi) o kadar net ve kaliteli ses demektir...sq sistem yapacaksan araç içinde 200 rms i geçmemeni tavsiye ederim...bahsettiğin bütçe ile ancak o tarzda bir sistem olur....aldığın malzemelerin kalitesi+işçilik çok önemli.....doğru setup sana %50 ye kadar nakit para kazandırabilir herşey marka ve güç değil bu işte ;)