PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tesisat Yardım Lütfen ???

vanished
25-05-2010, 09:07
Bu işten anlayan arkadaşlar bana yardımcı olurlarsa sevinirim.

Öncelikle tesisatımı yazayım...

---------------------------------------------------------------------------------
Ana ünite (Orjinal)
-Opel Corsa D CD30 MP3

Subwoofer
-Sound Magus FY07 1500RMS - 3000W Peak + Slot Portlu Kabin
-Sound Magus X1502 Bass Amfisi

Component
-Sound Magus C90 4 Kanal Amfi
-Önlerde Hertz ESK-160 Mid Takımı
-Arkalar Orjinal Opel'in Kendi Hoparlörleri

Diğerleri
-Stinger 2 Farad Capasitor
-Stinger Bıçak Sigorta + Kablolar, dönüştürücü vs...

--------------------------------------------------------------------------------

Tesisatım sorunsuz çalışıyor daha hiç bir sorun yaşamadım yeni zaten, fakat istediğim şu ki ;

1- Basım çok sert vuruyor resmen teneke sesi sanırım ben bu tarz dd veya kicker gibi basları sevmiyorum, başkasına dinletmek değil kendim müzik dinlemek istiyorum bass müzik sesini boğuyor beni rahatsız ediyor orta dalga sesleri alamıyorum. Bu bass'ta R&B, Hip-Hop, Urban, Rap tarzı çok iyi tınlıyor hatta Lil Jon gbi Gansta Rap lerde iyi uzatıyor ama trance house club dance tarzı dinlemeyin başınız ağrır şarkıdan soğursunuz sadece uğultu...

2- Mid takımım çok tiz sesini biraz açtığımda resmen kulaklarımı yırtıcak rahatsız ediyor çok ince ses var çıs tak çıs tak ş ve ç başka birşey yok ben orta dalga sesleri duymak istiyorum hani trance müziğin içinde inişler çıkışlar olur ya veya insan sesi yani nasıl diyim anlatamıyorum evdeki sinema sistemimdeki gibi bütün sesleri yakalamak istiyorum yırtmasın kulaklarımı çıs çıs nedir ?

Bu doğrultuda bana yardımcı olacak mid veya bas, olmadı amfi önericek veya sorun teyiptemi bunu belirtecek nasıl daha iyi ses alırım nasıl araç sinema sistemi gbi bi tesisata ulaşırım bunu açıklayacak her arkadaşıma şimdiden teşekkür ediyorum...

emrah turan
25-05-2010, 11:47
Ustam sana tawsiye anaüniteni degiştir egerki SPL dinlemek istemiyorsan FOCAL gececeksın Focal mid takımı alacaksın malıyetlı olur ama muzık dınledınmı muzık dınledım dersin Sound Magus SPL güctür yarısma baslarıdır ondan dolayı tavsiyem bir cift FOCAL K2 power mid takımı, Audioson Amfi , Focal 33x ya da 40x subwoferlara yonelmendir.. saygılarımla

levent
25-05-2010, 11:53
yada şimdilik sadece bası değiştirip JL e geç derim, çok daha yumuşak çalar.

emirhan sph
25-05-2010, 11:55
Midlerini amplinden ayarliyabilirsin benm corsa d deki ayarlarim (teypten yapilan) treble +7 bass +1 idi. Mid e bagli olan amplide frekans ayarlari falan olcak ordan ayar yapabilirsin.Ancak bass i degistirmen gerekebilir. 30 cm lik focal woofer alirsin beynine beynine vurmaz ve dls falan :)

vanished
25-05-2010, 12:03
Focal Woofer işi çözer mi kardeşler peki mid takımları da mı focal ?

emirhan sph
25-05-2010, 12:25
Yoo mid takiminin bence ayar yapilmasi lazm okadar kulak yirtici ses vermez hertzler gayet guzel ses verio. midlerin bagli oldugu ampliden ayarlara bi bak biras ugrastiricaktir.

STP
25-05-2010, 12:27
sıtemızde sponsorlar bolumunde TR desıbel rekortmenı EXTREME SOUND var artık. ordakı bolumune yazarsanız en kısa zamanda cvp alacaksınız ;)

extremesound
25-05-2010, 13:39
Bu işten anlayan arkadaşlar bana yardımcı olurlarsa sevinirim.

Öncelikle tesisatımı yazayım...

---------------------------------------------------------------------------------
Ana ünite (Orjinal)
-Opel Corsa D CD30 MP3

Subwoofer
-Sound Magus FY07 1500RMS - 3000W Peak + Slot Portlu Kabin
-Sound Magus X1502 Bass Amfisi

Component
-Sound Magus C90 4 Kanal Amfi
-Önlerde Hertz ESK-160 Mid Takımı
-Arkalar Orjinal Opel'in Kendi Hoparlörleri

Diğerleri
-Stinger 2 Farad Capasitor
-Stinger Bıçak Sigorta + Kablolar, dönüştürücü vs...

--------------------------------------------------------------------------------

Tesisatım sorunsuz çalışıyor daha hiç bir sorun yaşamadım yeni zaten, fakat istediğim şu ki ;

1- Basım çok sert vuruyor resmen teneke sesi sanırım ben bu tarz dd veya kicker gibi basları sevmiyorum, başkasına dinletmek değil kendim müzik dinlemek istiyorum bass müzik sesini boğuyor beni rahatsız ediyor orta dalga sesleri alamıyorum. Bu bass'ta R&B, Hip-Hop, Urban, Rap tarzı çok iyi tınlıyor hatta Lil Jon gbi Gansta Rap lerde iyi uzatıyor ama trance house club dance tarzı dinlemeyin başınız ağrır şarkıdan soğursunuz sadece uğultu...

2- Mid takımım çok tiz sesini biraz açtığımda resmen kulaklarımı yırtıcak rahatsız ediyor çok ince ses var çıs tak çıs tak ş ve ç başka birşey yok ben orta dalga sesleri duymak istiyorum hani trance müziğin içinde inişler çıkışlar olur ya veya insan sesi yani nasıl diyim anlatamıyorum evdeki sinema sistemimdeki gibi bütün sesleri yakalamak istiyorum yırtmasın kulaklarımı çıs çıs nedir ?

Bu doğrultuda bana yardımcı olacak mid veya bas, olmadı amfi önericek veya sorun teyiptemi bunu belirtecek nasıl daha iyi ses alırım nasıl araç sinema sistemi gbi bi tesisata ulaşırım bunu açıklayacak her arkadaşıma şimdiden teşekkür ediyorum...

1-) Basım çok sert vuruyor demişsin bunun nedenlerinden birkaçı ,
Bas kutusunun tune frekansının yüksek olmasıdır ortalama 30-35 hz olması gereklidir,
Hoparlörün fs değerinin 35 hz aşagısı olması gereklidir,
Amplifikatörün frekans ayarları v.s.

2-)tiz seslerin rahatsız etmesi,
Tiz hoparlörlerinin alt frekansa inme kabiliyetinin olamaması
Pasif cros-over ların alt kesim frekanlarının ve db ayarlarının doğru olamaması
hoparlörün cone metaryellerinin titanyum olanları daha sert silk dome olanları daha yumusak çalar v.s.

Sonuç olarak sisteminin ilk önce kontrol etmemiz gereklidir,sana dinleteceğimiz sistemler ile tarzını beliryeyip daha sonrada gerekli değişiklikler yapılarak ,istediğin müzik kalitesini arabanda keyiflle dinliyebilirsin.

vanished
26-05-2010, 13:13
Bu tür ayarların yapılması için ana ünitenin değişmesi gerekli mi ?

mitsubishi_boy
26-05-2010, 13:45
midi amfiden ayarlamayı dene. olmadı yeni sub. klasik SM bassları rahatsız ediyor. Powerbass mid'lerde fena değil.

mitsubishi_boy
26-05-2010, 13:46
midi amfiden ayarlamayı dene. olmadı yeni sub. klasik SM bassları rahatsız ediyor. Powerbass mid'lerde fena değil.ayrıca daha fazla için frekanslarda önemlidir. tavsiyem daha iyi bir ana ünite..

S.Özeren
26-05-2010, 14:07
ahh kanka ahh :)