PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Neden sadece 1 tane buji krum yapar???

i_could
10-02-2007, 18:47
Gecen hafta bujileri soktugum zaman gormuştum ki 1 numaralı pistonu ateşleyen buji çapak yapmıştı,bunun üzerine tüm bujileri orjinal olanlarıyla degistirdim,ardından aracın cekişi ozellikle de yuksek viteslerde yuksek süratlerde cok arttı.Buraya kadar hersey normal cünkü yeni motor yaptım ve olabilir gozuyle baktım.Fakat aracın dün geceki cekiş düsüklügünden sonra bugün bujileri yine soktum ve yine aynı bujide yine capak gordum.

Benim aklıma enjektorler veya benzin geliyor ki cogu zaman aynı yerden aynı oktan benzini alıyorum ki eger sorun benzin olsa tüm bujilerde yapar kanaatindeyim.Buji tırnak aralıkları da hepsin de esit ve arac tekleme yapmıyor.Enjektorler ve benzinle ilgili filtreler de temiz.

Sizlerin aklına ne gibi ihtimaller geliyor???

i_could...

delsolemrah
10-02-2007, 18:51
çapak dediğin kurumu kardeş ? kurum ise yakıt cok giidyo idir o pistona yada segmanlardan yağ kacırıyodur

i_could
10-02-2007, 19:05
çapak dediğin kurumu kardeş ? kurum ise yakıt cok giidyo idir o pistona yada segmanlardan yağ kacırıyodur

segman gomlek yeni o sebebten dolayı yag kacagı yok malesef.sadece egzozdan mavi alev atıyoruz habire.capak dedigim de kurum gibi fakat ateşlemeyi onleyecek sekilde bujinin agzında olusuyor...

i_could...

delsolemrah
10-02-2007, 19:09
mavi duman atıyosa yağ yakıyo kardeş sen segman atırınca hemen gazladınmı yoksaa
?

i_could
10-02-2007, 19:14
mavi duman atıyosa yağ yakıyo kardeş sen segman atırınca hemen gazladınmı yoksaa
?

yok emrah kardesim itinayla rodaj yaptım ayrıca attıgım duman yok sadece mavi Alev atıyorum arada sıkıstırınca...

i_could...

delsolemrah
10-02-2007, 19:18
atar o normaldirr pejo ve sxoların genel sorunlarıdır cok tırnaklı bıji tak 4 tırnaklı bujiler war ben saxoda 3 tırnak kulanıp bu sorunu bu şekil çözmüştüm ama cok yakıt almasından yapabilecek sorunlarından birri bencee

i_could
10-02-2007, 19:29
atar o normaldirr pejo ve sxoların genel sorunlarıdır cok tırnaklı bıji tak 4 tırnaklı bujiler war ben saxoda 3 tırnak kulanıp bu sorunu bu şekil çözmüştüm ama cok yakıt almasından yapabilecek sorunlarından birri bencee

zaten alev iyi birsey degildir,en iyisi mavi alevdir ama yinede alev yanmayan yakıtın egzoz gazının basıncı ve sıcaklıgıyla tutusması demektir.ki benim aracımda su an calışmayan bi degişken zamanlamalı emme sistemi var ki o da bu alevlerin temel sebeblerinden bi tanesi tabi eger ateşlemeyen bujiyi saymassak...

valla 3 ya da 4 tırnaklı bujilerden simdiye kadar edindigim tecrubeler dolayısıyla uzak duruyorum ki bu da asırı yuklemedikten sonra makinayı daima orj. buji kullanlımasının en verimli oldugunu biliyorum.

benim aklımı karıstıran nokta neden aynı 1 numaralı bujinin capak yaptıgı,ki bu da aracı cok cok etkiliyo:confused:

i_could...

delsolemrah
10-02-2007, 19:33
nediyim umarım çözersin

i_could
10-02-2007, 19:50
nediyim umarım çözersin

eyw. saol...

i_could...

g_k_n
10-02-2007, 20:10
sekman olma olasılığı yüksek gibi görünüyor

i_could
11-02-2007, 01:31
sekman olma olasılığı yüksek gibi görünüyor

Arkadaslar makina su an 5000 km civarında ve sekmanları kendi ellerimle taktım ve cok iyi metalden yapılmış sekman kullandım,ki aracda yag yakma gibi bi problem de yok,tekleme gibi bi problem de yok sadece buji kurum yapıyo ben enjektorden süpheliyim ya da benzinden...

i_could...

cem
11-02-2007, 07:11
Bujilerin aynı olduguna eminmisin.bujiyi değiştirip tekrar dene.tek bujide bu sorunun olması farklı durum.enjektör ve bujini yenile birde öyle dene.
Ancak bu ikisini denedikten sonra aynı sorun warsa segmanları gözden gecirmeni öneririm.

s2k
11-02-2007, 09:18
enjektorlerını olctur ılk olarak ıkıncı olarak atesleme bobınını degıstırıp tekrar dene buyuk ıhtımal ıkısınden bırı cıkacak problemın kolay gelsın ...

ibooo
11-02-2007, 10:16
problemin benzinden olsa bütün bujiler aynı şeyi yapar 1 numaralı bujinin kablosunada bakabilirsin

i_could
11-02-2007, 19:40
Aracda buji kablosu yok,bununla birlikte enjektorlerin ve bobinlerin yerini degistirip tekrar deneyecegim,bu arada tüm bujiler aynı ve aralıkları .8 seklinde ayarlı...

i_could...

senna
11-02-2007, 19:47
kompresyonada bak ondanda kaynaklanabilyo böyle şeyler ayrıca bana missfire var gibi geldi ateş falanda atıyomuş

kabloları falan yenleyince bakalım ne çıkıcak

i_could
13-02-2007, 21:00
yaklasık 500 km yol gecti bujileri tekrar kontrol ettim ne kurum var ne de http://www.knight-rider.org/mn-dsm/tips/Spark.html

buradakilere benzer bi terslik.sanırım rodaj sırasında olabilecek aksaklıklardan bi tanesi daha başımıza geldi.yorumlarınız icin sagolun...

i_could...

delsolemrah
13-02-2007, 22:07
geçmiş olsun kardeş

Emir_b16a
13-02-2007, 22:33
kompresyonada bak ondanda kaynaklanabilyo böyle şeyler ayrıca bana missfire var gibi geldi ateş falanda atıyomuş

kabloları falan yenleyince bakalım ne çıkıcak

imzan süper :D

tolga900
14-02-2007, 00:59
bobin eşit çalışmıyor olabilir.

kayhan
14-02-2007, 09:03
bencede ateşlemeden dir problem bendede vardı ama bobın ve kablolar değiştim seninaraçta kablo yoksa takım olarak değişsen ii olur .

Hızlı_Fransız
23-02-2007, 23:03
Arkadaslar makina su an 5000 km civarında ve sekmanları kendi ellerimle taktım ve cok iyi metalden yapılmış sekman kullandım,ki aracda yag yakma gibi bi problem de yok,tekleme gibi bi problem de yok sadece buji kurum yapıyo ben enjektorden süpheliyim ya da benzinden...

i_could...

abi şimdi şöyle bişeyy var sen segmanları taktım diyon sen diger sekmanları düzgün takmışsındır o capak yapan segman ın agızları üst üste gelirse yag kacagı yapar segamnaların agızları motor yapılırken üçgün biçimde takılmalı aksi taktirde yag kacagı yapar azda olsa zaten bir silindirin yag yakmasın cok belli olmaz öle aşırıbir mavi duman atmaz eger dedigim gibi iseki tahmin ediyom öyle bence segmanları yanlış attınız. diye düşünüyom...