PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : PC Bilen yardım lütfen

kv661
01-06-2010, 23:51
Arkadaşlar bundan önceki işlemcim ve HDD'im P4 3.0gHz 1mb cache ve 250gB HDD idi. Bugün Intel core quad 2.83gHz 12mb cache ve WD 1TB HDD aldım.Formatladım filan XP 32 bit kullanıyorum ama bilgisayarda lüzumsuz bir kasılma var sebebi nedir? Bios mu update etmeliyim.

Anakart Gigabyte EP41-UD3L ve 4 Gb ram var?

Sebebi nedir bu kasılmanın? Eski işlemci de yoktu böyle birşey Windowsta bir işlem var iken lüzumsuz bir kasılma var anlamadım gitti :S

EREN34
01-06-2010, 23:53
Kullanılan ram'ler özdeş midir? CL leri aynı mı? Özellikle Asus marka anakartlarda CL'si farklı ram ler kasılma hatta çok ileri gidip makina açmamazlık bile yapabiliyor.Ondan bir sorayım dedim.Aklıma ilk gelen bu oldu.

kv661
01-06-2010, 23:58
Kullanılan ram'ler özdeş midir? CL leri aynı mı? Özellikle Asus marka anakartlarda CL'si farklı ram ler kasılma hatta çok ileri gidip makina açmamazlık bile yapabiliyor.Ondan bir sorayım dedim.Aklıma ilk gelen bu oldu.

Ramler DDR2 Kingston 2Gb 667Mhz ikiside. Ya 5 saat evvel formata başladım o zaman taktım işlemciyi de düzgünce macunu sürdükten sonra, görev yöneticisinden everest portable'dan bakıyorum ısılar max.40C işlemci için anakart 32C ve HDD 26C.

anlamadım gitti yazılımsal bir sıkıntı mıdır? var ise başına böyle birşey gelen bir aydınlatırsa sevinirim

EREN34
02-06-2010, 00:09
Enteresan bir olay gerçekten.Donanımda güzel.Denemelik Vista mı kursan? İnan aklıma birşey gelmiyor.Benim p4 2.8 2 karış toz içinde kasılmadan inatla çalışırken akıl alacak gibi değil valla.

kv661
02-06-2010, 00:16
Enteresan bir olay gerçekten.Donanımda güzel.Denemelik Vista mı kursan? İnan aklıma birşey gelmiyor.Benim p4 2.8 2 karış toz içinde kasılmadan inatla çalışırken akıl alacak gibi değil valla.

daha bugün temizledim basınçlı hava ile. Herşey düzgün bazen yazarken bile kasılıyor çıldıracam:ofk:

BarBo
02-06-2010, 00:17
tam açıklamasını bilmiyorum sadece şöyle birşey diyebilirim.işlemci hızına göre ramler az geliyor olabilir ve işlemci kasılıyo olabilir.667 mhz diosun çünkü.4 çekirdek 12mb cache bellekli bir işlemciye göre çok düşük.şimdi dene dicem ramlere voltaj ver 0.2 falan 1066da çalıştırmayı dene dicem sakata gelir falan sorumluluğu üstüme almak istemiyorum kendi pcm olsa yapardım :)

onursumer
02-06-2010, 00:19
tam olarak işlemcinin kodu ne ?

edit

ayrıca psu ne kullanıyorsun ?

667mhz ram ile o işlemciye ayrıca yazık :D

min 1066mhz çalışan atıyorm kingston hyperx serisi gibi birşeye geçiş yapmalısın

akucukdogan
02-06-2010, 00:28
Pardon kusura bakma kasılma sebebine tam olarak bişey diyemeyeceğim çünkü bilmiyorum ne gibi bi kasılma var fakat xp ile bence o işlemcine o sistemine yazık ediyosun bir an önce windows 7'ye geç derim ;)

Chatin
02-06-2010, 00:38
667 mhz kullanılmaz ki quad a .. bende macbook pro dan çıkma ramler var 1066 mhz. al onları dene. sorun cozulurse çok uygun fiyata veririm. duruyor oyle

edit: bu arada win7 kur acilen :)

kv661
02-06-2010, 00:46
667 mhz kullanılmaz ki quad a .. bende macbook pro dan çıkma ramler var 1066 mhz. al onları dene. sorun cozulurse çok uygun fiyata veririm. duruyor oyle

edit: bu arada win7 kur acilen :)

Hay anasını kuruyorum XP'silecem şimdi akşam 7'den beri uğraşiyorum gaza getirdiniz :)

Chatin bana GSM numaranı PM atarsan sevinirim yarın arıyımda şu RAM'ler için ben gelene kadar çıkmış olursun 1 format çakıp geliorum.

Şubattan beri 12 defa format attım. daha da atmak istemiyorummmmmmmmmmmm

Naman
02-06-2010, 00:46
Anakartının chipseti WinXP'ye göre çok yeni..

- 4 GB Ram varmış.. 32-bit işletim sistemlerinde bunun max. 3.5 GB'ını kullanabilirsin. Bunun için 64-bit şart.
- www.intel.com 'dan Chipset Installation Software'i indirip kurman gerekir. Bunu yaptıktan hemen sonra sistemi tekrar başlatmalısın. Bu sistemini baya hızlandıracaktır.
- HDD'ni NTFS olarak kullanmalısın. Fat32 iyi performans vermeyecektir. Eğer Fat32'deysen Komut İstemi penceresi açıp convert c: /fs:ntfs komutuyla formatsız çevirebilirsin.
- BIOS'undan HDD modunu AHCI yapman gerekiyor. GigaByte marka Board kullanıyorsun. Gigabyte board'larda BIOS'a girdiğinde CTRL+F1 kombinasyonuyla gizli menü ve seçenekleri de açarsın. Buradan AHCI'ye ayarlaman çok önemli.. Ancak AHCI dışında bir ayar varken WinXP kurduysan AHCI'den sonra mavi ekran verip resetleyecektir, Windows'a giremeyecektir. AHCI hdd'nin veri transfer hızını 300Mbit/s'e getirir.. Diğerleri max 133 MBit/s e sabitler..

kv661
02-06-2010, 03:45
Anakartının chipseti WinXP'ye göre çok yeni..

- 4 GB Ram varmış.. 32-bit işletim sistemlerinde bunun max. 3.5 GB'ını kullanabilirsin. Bunun için 64-bit şart.
- www.intel.com 'dan Chipset Installation Software'i indirip kurman gerekir. Bunu yaptıktan hemen sonra sistemi tekrar başlatmalısın. Bu sistemini baya hızlandıracaktır.
- HDD'ni NTFS olarak kullanmalısın. Fat32 iyi performans vermeyecektir. Eğer Fat32'deysen Komut İstemi penceresi açıp convert c: /fs:ntfs komutuyla formatsız çevirebilirsin.
- BIOS'undan HDD modunu AHCI yapman gerekiyor. GigaByte marka Board kullanıyorsun. Gigabyte board'larda BIOS'a girdiğinde CTRL+F1 kombinasyonuyla gizli menü ve seçenekleri de açarsın. Buradan AHCI'ye ayarlaman çok önemli.. Ancak AHCI dışında bir ayar varken WinXP kurduysan AHCI'den sonra mavi ekran verip resetleyecektir, Windows'a giremeyecektir. AHCI hdd'nin veri transfer hızını 300Mbit/s'e getirir.. Diğerleri max 133 MBit/s e sabitler..

şimdi win7 64 bit yükledim çok daha iyi oldu öncekine göre ama tahmin ettiğim kadar değil henüz. Driverları update ediyim iyice o zaman bakıcam.

32 bit işletim sistemini bende biliyorumm bu arada 4gn almış bulundum CS için XP'ye dönmüştüm.şimdi farz oldu malesef :ofk:

yalnız şu BIOS AHCI konusunda bilgi verirsen çok sevinirim. çünkü veri taşırken çok zorlanıorum. bazen 12mb/s 'ye bile düşüyor

Naman
02-06-2010, 11:37
BIOS ta IDE ayarları içinde olması lazım.. CMOS Settings in altında hdd lerin en altında olabilir..

o 12mb/s yi win7 den okuyorsan o saniyede geçen megabayt'tır.. Megabit'i hesaplamak için önce 1,024(1 virgül binde 24) sayısıyla çarpıp sonra da 8 le çarpmak gerekir.