PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Muayene, eski ruhsat...

Safak
03-06-2010, 01:04
Arkadaşlar, aracımın ruhsatında muayene yeri kalmadı...

11 Haziran a randevu aldım, ancak ruhsatta muayene için yer olmamasından ötürü ruhsatım değişecek (zaten eski tipti, yeni tip olanlardan olacak)

Bu işlemi istasyonda hallediyorlar mı? Yoksa benim gidip bir işlem yapmam gerkiyor mu? Ekstra olarak ne ödicem vs vs...

Bilgisi olanlar yardımcı olmak adına anlatabilir mi?

S.Özeren
03-06-2010, 01:05
Sizin gidip trafikten halletmeniz gerekiyor 61 liraydı sanırım tek sayfa ..

Eray Yümsel
03-06-2010, 01:16
tüv e git muayneni ol. sana vercekleri evrakla birlikte şubeye git orda ruhsatın yenilenirken ön yüzüne yazıcaklar muayne son tarihini sonra devam et evine git uzan dinlen kafan rahat ohhh böle tın

Safak
03-06-2010, 01:27
tüv e git muayneni ol. sana vercekleri evrakla birlikte şubeye git orda ruhsatın yenilenirken ön yüzüne yazıcaklar muayne son tarihini sonra devam et evine git uzan dinlen kafan rahat ohhh böle tın

Muayeneden sonra verilen belge ile trafiğe, sonra yatış :)

İyiymiş, sağolasın... ;)

Alper_
03-06-2010, 02:55
öncelikle bir trafik takipçisinden veya şoförler odasından ek-1 belgesi alıp muayene istasyonuna öyle gidin.10 tl ye alabilirsiniz.muayene istasyonlarının yakınlarında da bu belgeden veriliyor fakat 20 tl :)..ek-1 belgesi olmadan gitmeyin..vergi borcu,ödenmemiş trafik cezası olmasın..muayane tekrarı olmaması içinde;

1.aracınızın bütün elektrik donanımı faal olsun(farlar,sinyaller,silecekler,silecek suyu,korna,kalorifer vb.)
2.egsozundan ses çıkmasın,bağlantıları sağlam olsun
3.sinyaller yandığında sarı olsun
4.fren hortumlarınız yeni olsun
5.lastikleriniz bitmiş olmasın
6.egsoz emisyonuna takılmamak için dışarıda yaptırın

Bu söylediklerim antalya/kumluca muayene istasyonu için geçerli istanbulda farklımıdır bilmiyorum..belki sizin orda biraz daha sıkı tutuyorlardır.

Frid
03-06-2010, 06:44
alper in dediklerine ek olarak 3. Fren lambasını kontrol edin aracınız 01 01 2002 sonrası ise. Camlarda film olmasın trafikte geçirmezler muayene ücretini tekrar ödemek zorunda kalırsınız vergi borcu var isede muayene almış olduğumuz zaman dilini gecirmeden halletmeniz gerekecek

SekoLive
03-06-2010, 07:29
şafak neredesin sen hiç göremiyoruz seni

önce ruhsatı halledip sonra tüve gitmen daha iyi olur diye biliyorum haberin olsn ve camlarında film vs. varsa hafif kusurlu yazıp gönderiyolardı sayfan bitmiş ise yapragı veren dal yaprakda diyorki git ksursuz şekilde muayeneden geç öyle gel.. bi arakadaşa yaptılar aynısını çift muayeneye girdi ...

senna
03-06-2010, 07:34
ek 1 belgesi doldur gitmeden muayeneye onla beraber gidiceksin şoförler federasyonundan yada herhangi bir sigortacı doldurur onla beraber gidiceksin muayeneyi ona yapıcaklar onunla beraber tescil şubeye gidiceksin

Alican
03-06-2010, 07:37
Ek 1 belgesi alıp eski ruhsatınla muayneye gidiyorsun. Muayne bittikden sonrada emniyete gidip yeni sayfa çıkaracaksın.

car wolf
03-06-2010, 08:08
bizim arkdaşın doblosu vardı o muayneye gitti farkında bile değiller ruhsatta yer kalmamış aracın muaynesini yapmışlar birde orada ek-1 formu doldurmuşlar (tüv doldurmuş) muayne kağıdı ile birlikte geri vermişler sonra trafik şubeye gitti evrakları verdi ruhsatı aldı (65 TL imiş )

__FrK__
03-06-2010, 08:24
aracında cam fılmı varsa önce ruhsatını değiştir sonra muayneye gıt. çünkü ruhsat degıstırmeye gıttıgınde muayenenın hanı hafıf kusur falan fılan yazan kagıdınıda ıstıyorlar cam fılmı falan varsa trafık soktur tekrar muayene yaptır gel dıyo ;) bı yolunu bahanesını uydur once ruhsatı degıstır derım ben ...

Frid
03-06-2010, 18:13
bizim arkdaşın doblosu vardı o muayneye gitti farkında bile değiller ruhsatta yer kalmamış aracın muaynesini yapmışlar birde orada ek-1 formu doldurmuşlar (tüv doldurmuş) muayne kağıdı ile birlikte geri vermişler sonra trafik şubeye gitti evrakları verdi ruhsatı aldı (65 TL imiş )

yok öyle birşey arakadaşım tüvturk ek1 formu doldurmaya yetkili degil etrafta olan muameleciler müşterinin doldurması gereken yerlleri para karşılıgı pc çıktısı yaparak dolduruyorlar, tüv ise ek1 belgesi ile gelen müşterinin muayene sürecinde yasal olarak doldurması gereken yerlleri dolduruyor ve buna artı bir ücret talep etmiyor muayene sırasında muayne olmayacak araçın ek1 i zaten dolrulumaz tüv tarafından ek1 belgesi ile 1 hafata içinde trafik şubesine gidip ruhsatlarını alıyorsun

Safak
03-06-2010, 22:26
Vergi borcu yok...
Cam filmi bu aracımda ve eskilerinde hiç uygulanmadı, aslada düşünmedim...
Teşekkür ederim...

EK1 i alıp mı gideyim? Orada mı verecekler arkadaşlar? Kesin birşey söyleyebilir misiniz?

Sekolive Serkan buralardayım da bu aralar biraz koşuşturmadayım, önümüzdeki hafta sana işim düşücek, bana pm den cep numaranı yazarsan sevinirim...

Alper_
03-06-2010, 22:55
evet ek-1 belgesi ile gidin

Alican
04-06-2010, 08:23
Ek1 belgeni al dolu bir şekilde git sonra muayneyi yaptır ve emniyete git. Ben muamelecıye verdim bana muayne +120 liraya patladı bu iş .

makif84
04-06-2010, 08:46
sigortacıdan ek 1 belgesini doldurtup muayeneye gidin

Frid
04-06-2010, 18:25
eger vaktiniz varsa muamelecilere gerek yok herhangi bir sıfatları yok normal müşteri gibiler arabanızı sorunsuz geçirme lüksleri yok, eger yasa dışı bir iş varsa ortada bilemem tabi,

makif84
04-06-2010, 19:56
eger vaktiniz varsa muamelecilere gerek yok herhangi bir sıfatları yok normal müşteri gibiler arabanızı sorunsuz geçirme lüksleri yok, eger yasa dışı bir iş varsa ortada bilemem tabi,

hocam ben muameleciye yaptırın demedim ek 1 belgesini orda doldurtup muayeneye gitmesi gerektiğini söledim;)

Frid
06-06-2010, 16:51
hocam ben muameleciye yaptırın demedim ek 1 belgesini orda doldurtup muayeneye gitmesi gerektiğini söledim;)

Ek1 belgeni al dolu bir şekilde git sonra muayneyi yaptır ve emniyete git. Ben muamelecıye verdim bana muayne +120 liraya patladı bu iş .

:icon_tup:

Kahraman castle
06-06-2010, 17:26
öncelikle bir trafik takipçisinden veya şoförler odasından ek-1 belgesi alıp muayene istasyonuna öyle gidin.10 tl ye alabilirsiniz.muayene istasyonlarının yakınlarında da bu belgeden veriliyor fakat 20 tl :)..ek-1 belgesi olmadan gitmeyin..vergi borcu,ödenmemiş trafik cezası olmasın..muayane tekrarı olmaması içinde;

1.aracınızın bütün elektrik donanımı faal olsun(farlar,sinyaller,silecekler,silecek suyu,korna,kalorifer vb.)
2.egsozundan ses çıkmasın,bağlantıları sağlam olsun
3.sinyaller yandığında sarı olsun
4.fren hortumlarınız yeni olsun
5.lastikleriniz bitmiş olmasın
6.egsoz emisyonuna takılmamak için dışarıda yaptırın

Bu söylediklerim antalya/kumluca muayene istasyonu için geçerli istanbulda farklımıdır bilmiyorum..belki sizin orda biraz daha sıkı tutuyorlardır.

Yukardakilere eklemek istiyorum ( kumluca istasyonunun eski çalışanı olarak )orda çalışan personel birazcık kıldırlar havadan bile nem kapacak tiplerdir,mümkünse ant merkezdeki istasyonlar tercih edilsin.

Kahraman castle
06-06-2010, 17:27
:icon_tup:

muayene + 120 birazcık fazla almışlar senden.

Safak
11-06-2010, 16:59
-Tüv'den online randevu alınır...

-EK1 alınır (x trafik müşavirliğinden aldım ben) doldurulur... Müşavirliktede dolduruyorlar. Küçük bir ücret alabiliyorlar...

-Tüv'e gidilir, kayıt için banka gibi numara alınır...
-Sıra gelince; Ruhsat, EK1, Trafik sgortası, Eksoz muayenesi görevliye verilir, ardından ödeme yapılır.
-Dışarı çıkılıp araç için sıra beklenir. Sıra gelince şirin baba spec görevli aracı alır gider.
vs...
-Muayene tamamlandığında eğer aracınız geçmiş ise, üzerinde 1-2 işlem yaptıkları EK1'iniz ve karnenizi verirler onlar ile yeni ruhsat için trafiğe gidilir. Onun içinde karakolda ücret alıyorlar.

Ben halettim işimi, birkerede geçtim, yardımcı olan arakadaşlara çok teşekkür ederim.