PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : teyp tamiri ile ilgili (önemli)

Ahmet Saraçoğlu
05-06-2010, 22:04
arkadaşlar bi senedir evde yatan taybimi bugün taktım araca.Eski c3 ümde kullanıyodum , birden bi problem oluşturdu , açılmadı ve çıkarmıştım araçtan.JVC nin lhx 502 modeli , dokunmatik animasyonlu ekran , istenen renge ince ayarlı bi şekilde ton ton ayarlanabilen ekran ışığı olan bi teyp , altın kaplama amfi girişi var demişlerdi , bide diğer ana üniteler amfiye 3volt verirken bu 5 volt besleyebiliyomuş.Ne kadar doğru bilmiyorum ama en önemliside çok severek aldım ve severek kullanıyodum.
Şimdi de monte ettik araca , birazda içeri yerleştirdik ve konsolla sıfır oldu , dışa çıkık olmayınca orjinal gibi durdu siyah teyp siyah konsolda.
Patlak olduğunu düşündüğüm bütün hoparlörlerimin aslında kalitesiz orjinal kasetçalardan dolayı kötü ses verdiğini tekrardan farkettirip mutlu etti hatta beni:D

Ama bi problem var , Bazen sorunsuz çalışan teyp bazen açma kapamaya defalarca basmamıza ramen tepkisiz kalıyo.Çalışıyokan birden gidebiliyo.O esnada sadece power ışığı yanıyor ama hiçbi ses vss yok , ekran temassızlığı değil yani.Reset falan fayda etmiyo.Kanalları , ekolayzer ayarını bazen hafızada tutarken bazen tutmuyo.(montaj hatası sözkonusu değil , profesyonel biri yaptı montajı)Ama düzgün çalıştığı zaman ekranda tuşlarda cd çalarda veya başka biyerde herhangi bi sorun yok.

Şimdi sizden ricam , bu teybin sorununun gerek beyinden gerek başka bişeyden kaynaklandığını tespit edebilecek ve tamir edebilecek ; bu bozulmuş diye kestirip atmadan elektronik olarak tamirini yapacak -montajda iyi değil , tamir konusunda başarılı- bi yer , bi usta tavsiyeniz varmı?Niye uğraşıyosun kaldır başka bişey al diyebilirsiniz ama gerçektende sevdiğim ve kullanımı keyif veren bi cihaz.Nere yapar sizce?(İkinci sahibiyim , bundan önce tamir gördümü bilmiyorum ama kafayı biz bikaçdefa açtık ses butonunu değiştirmek için.)

http://www.ak1ra.com/audi/Pix/SintoCd/KD-LHX502_01.jpg
(temsili resim)

BU®AK
05-06-2010, 22:33
EXTREME SOUND a götürmeni öneririm. Özhan bey' e danışın o size yardımcı olur. Jvc dist. murtaş elek. ve servisleri hakkında da size en iyi o yardımcı olabilir diye düşünüyorum...

EREN34
05-06-2010, 23:13
Sağlam teyp yattıktan sonra sapıtmışsa genelde servo motor hareketli flex kablolar 0/1 switch gibi malzemeler sıkıntı yaratır.Bunlara kullanıcı olarak birşey yapmanız mümkün değil.

Servo motor cd nin dönmesini sağlar.Optiği ile geri hareket ettiren motor servo değildir bozulmaz(zaten cd okumayla ilgili sıkıntınız yok)

Hareketli flex kablo kafa ayrılabilen bazı cihazlarda olur.Kafa kısmı ile teybin ana ünite arasında bağlantı kurar(dediğiniz arıza ve arızalara benzer durumlar yaratabilir cihazlarda)

0/1 switchler ise cd ünitede motorun dibinde bulunur.Optiğin en başa geldiğini anlayıp optiğe ait motoru durdursun diye(cihazda cd arızası yok alakasız bir durum yai.Ayrıca motorize panelli cihazlarda panel pozisyonun belirlenip panel motorunun doğru yön ve miktarda çalıştırılmasında yardımcı olur.Motorize panelde bu swicth arızalarında panel açılmaz açılsa kapanmaz vs gibi abuk şeyler olur.)

Eğer cihazınız motorize panel değil normal düğmeye bas kafa kendi ağırlığı ile aşağı düşen bir cihazsa (piyasa adıyla hidrolik yada bayılan kafa vs de denir) kafa üzerindeki ve teypteki sarı konnektörleri bildiğimiz silgi ile silip temizleyin.Kafa tam sorunsuz otursada iletimle ilgili bir sıkıntı olabilir.Silgi yoksa zippo benzini ile diş fırçası ile fırçalayın(plastikte renk almaz tabi hemen silin genede bulaşanları)

Umarım basit birşeydir

Ahmet Saraçoğlu
05-06-2010, 23:35
Sağlam teyp yattıktan sonra sapıtmışsa genelde servo motor hareketli flex kablolar 0/1 switch gibi malzemeler sıkıntı yaratır.Bunlara kullanıcı olarak birşey yapmanız mümkün değil.

Servo motor cd nin dönmesini sağlar.Optiği ile geri hareket ettiren motor servo değildir bozulmaz(zaten cd okumayla ilgili sıkıntınız yok)

Hareketli flex kablo kafa ayrılabilen bazı cihazlarda olur.Kafa kısmı ile teybin ana ünite arasında bağlantı kurar(dediğiniz arıza ve arızalara benzer durumlar yaratabilir cihazlarda)

0/1 switchler ise cd ünitede motorun dibinde bulunur.Optiğin en başa geldiğini anlayıp optiğe ait motoru durdursun diye(cihazda cd arızası yok alakasız bir durum yai.Ayrıca motorize panelli cihazlarda panel pozisyonun belirlenip panel motorunun doğru yön ve miktarda çalıştırılmasında yardımcı olur.Motorize panelde bu swicth arızalarında panel açılmaz açılsa kapanmaz vs gibi abuk şeyler olur.)

Eğer cihazınız motorize panel değil normal düğmeye bas kafa kendi ağırlığı ile aşağı düşen bir cihazsa (piyasa adıyla hidrolik yada bayılan kafa vs de denir) kafa üzerindeki ve teypteki sarı konnektörleri bildiğimiz silgi ile silip temizleyin.Kafa tam sorunsuz otursada iletimle ilgili bir sıkıntı olabilir.Silgi yoksa zippo benzini ile diş fırçası ile fırçalayın(plastikte renk almaz tabi hemen silin genede bulaşanları)

Umarım basit birşeydir

Aslında sağlam teyp ilk sapıtmasından sonra yatmaya başladı ,ondan öncesinde bi problem yoktu ama sapıttıktan sonra ve bi sene sonrasında dahi akıl hala yerinde değil tam.
Cihaz motorize kafa , hatta istaneilen pozisyonda kafayı sabip tutarak öyle yarım açı olarak ta kullanabiliyosunuz eğeer sürüş pozisyonundan aşağıda bi yere monte ettiyseniz.Ama dediğiniz gibi cd okumada , motorize kafa pozisyonu değişiminde veya herhangi başka fiziksel bi değişiklike arızalanmıyo.Tamamen kafasına göre.Bozulduğu bi an usta kafa ve makinenin bağlantı noktalarını tinerlediği kulak pamuğuyla temizledi ve çalıştı.Yattığı için rutubet almıştır dedi.O gazla eve kadar getirdi teyp ben ama kapıda yine gitti.Bu sefer evde içini açıp komple kolonyalı pamukla hafifçe sildim vidaları geri takıp arabaya indim düzeldi.Sonra bi arkadaşıma giderken yine gittİ.Sonrada hiç bi sebep olmaksızın yine düzeldi:D:D Yarın ne yapar bilmiyorum.Dediğiniz gibi inşallah benim anlamadığım ama basit bi problemdir.

EREN34
05-06-2010, 23:38
Bu detaylı tarif ve özellikleri öğrendikten sonra şahsi kanaatim motorize panel ile cihaz arasındaki flex kablo.Motorize panel olan her cihazın kaderi bu.Bende pioneer 9600 var.Çift kafa cihaz iki filmide bir kaç ay önce değiştirdim.Kızaklı cep telleri gibi.Aç kapa aç kapa sonra küsüyor

Tabi herşey sizin tarifiniz ve benim anlayabildiğim kadarıyla düşüncem;) İşi bilen birinin görerek ölçerek bakması gibi olamaz;)

Ahmet Saraçoğlu
05-06-2010, 23:42
o da çok güzel modeldir , baya teferruatlı bi mekanizması var , iki ayrı hareket sözkonusu kafa için.İnşallah benimde öyle bi problemdir en ucuzundan yırtabileceğim.Servis harici önereceğiniz montaj harici bu işleri yapan sağlam bi usta varmı peki?

metin
05-06-2010, 23:44
kuzenınmde aynı teyp den vardı aynı sorun vardı galıba bunların hastalıgı tahmınımce flex'den

Ahmet Saraçoğlu
05-06-2010, 23:45
kuzenınmde aynı teyp den vardı aynı sorun vardı galıba bunların hastalıgı tahmınımce flex'den

abi çözebilmişmiydi kuzeniniz sorunu yoksa tahammül edemeyip attımı direk:D

EREN34
05-06-2010, 23:46
6850 den 9600e geçtim memnunum valla ne yalan söyleyeyim.Flex olayı klasik olduğundan otomatiğe bağladım kendimi canımı sıkmıyor:) Aynen çift kafa ayrı tip hareketler çift film teferruatlı biraz.

Usta konusunda biri yok açıkçası aklımda.Ben kendi söküğümü kendim dikiyorum.Elektronik teknisyeniyim.Teyp işinide yaklaşık 4 yıl kadar Ford ların Oem teyplerinin tamiri ile başladım.1 seneden beride elime havya almıyorum:D Ben yardımcı olayım diyecem ama açıkçası kendi cihazım dışında bir cihazı kurcalamak istemiyorum.Nihayetinde ev ortamında olduğundan ne olursa olsun amatör tamir olur

metin
05-06-2010, 23:48
abi çözebilmişmiydi kuzeniniz sorunu yoksa tahammül edemeyip attımı direk:D
komple arabayı sattı :) kurtuldu o şekilde

EREN34
06-06-2010, 00:09
komple arabayı sattı :) kurtuldu o şekilde

Kökten çözüm:)

Ahmet Saraçoğlu
06-06-2010, 09:53
peki kafa çıkmalı teyplerde beyin veya işlemci adı herneyse; kafadamıdır teybin içindemidir?Yani sorun flex te değilde işlemcideyse tamiri için kafamı açılır yoksa içindede işlem gerekirmi?

EREN34
06-06-2010, 09:57
peki kafa çıkmalı teyplerde beyin veya işlemci adı herneyse; kafadamıdır teybin içindemidir?Yani sorun flex te değilde işlemcideyse tamiri için kafamı açılır yoksa içindede işlem gerekirmi?

Komple kafa çıkmalı cihazlarda işlemci kafada lcd display arkasında olur genelde.Ufak bir parçası çıkan oem cihazlarda ve double din cihazların bir kısmında ana ünitede olur işlemci.

Ahmet Saraçoğlu
06-06-2010, 10:02
peki asıl önemli soru , sorun işlemcide olsa dahi bu tamir edilebilir, değiştirilebilir bişeymidir?(işlemci değil alet tamir edilebilirmi demek istedim)
Tamirci veya servisin yapabileceği bişeymidir?

olcay_bora
06-06-2010, 11:23
.......çöp

EREN34
06-06-2010, 12:23
peki asıl önemli soru , sorun işlemcide olsa dahi bu tamir edilebilir, değiştirilebilir bişeymidir?(işlemci değil alet tamir edilebilirmi demek istedim)
Tamirci veya servisin yapabileceği bişeymidir?

İşlemci dediğin bildiğin smd entegre.Yani taban entegre.Kare yada dikdörtgen şeklinde(işlemciler genelde kare) birçok bacağı olan ve plakete üstten direk oturtulan malzeme.Ancak işlemci arızasında cihaz sapıtma yapmaz.PC cpu nun daha basit hali gibi düşünün.Çalıpşma prensibi ya hep ya hiçtir.İşlemcisi bozuk cihaz %50 hiç çalışmaz %49 displayde 3 5 tane birşeyler yakar gene çalışmaz %1lik kesim daha ben denk gelmedim ama illaki vardır değişik tip sorunlar.***** elektronik işi herşey mümkün:)

Bu arada işlemci değişimi mümkün.Ancak içlerinde yazılım olduğundan ve genelde bu tip cihazların entegreleri yeniden yazılmaya kapalı olduğundan direk değiştirilmeli ve içinde aynı yazılım olan bulunmalı(ki bu durum piyasada bulunmayı zorlaştırıyor.İlla orj parçaya servise itiyor insanı)

Ahmet Saraçoğlu
07-06-2010, 09:28
pazar sabahtan beri deniyorum , 3 4 kere kısa mesafelerde kullanma fırsatım oldu , arıza , donma şeklinde bişey olmadı , radyo kanallarınıda hafızasında tutuyor ama ekran renginin sabit olması , ekolayzer gibi özellikleri sıfırlıyo her yeniden başlatmamda.Kontağa bağlattım özellikle , tesisat bağlattığımda aküden çekme gibi bi sorun olmasın diye ama onunla ilgili değildir heralde.Onla alakalı olsa radyo hafızalarınıda tutmazdı diye düşünüyorum.

fsunnetci
07-06-2010, 09:53
Benim fikrim C3 gibi bir aracın elektrik tesisatından şüphelenirdim..Dostum ben Citroen kadar elektrik sorunu olan özürlü bir araç görmedim alarm bile taktırınca sapıtıyor araç:rolleyes:
Yetkili servis dışında cihazını elletirme mademki o cihazı kullanmayı seviyorsun yaptırmayı göze alıyorsun 3'e 5'e bakma ozmn servise bi götür baktır:icon_tup:

Ahmet Saraçoğlu
07-06-2010, 10:26
valla c3 baya sıkıntılıydı abi ama eski araçtı , hatta teybin tribe girmesiyle beraber farlar korna sinyaller silecekler de iptal oldu ve çektiğim yerde bidaha çalışmadı araba.Marş döndü ama motor çalışmadı.Çekiciyle gittik servise.100 lira çekici , 5 lira sigorta değişimi ödedim hatta:D:D bi iki sigorta gitmiş sadece...

, şimdi onda yaşanan sorun onun tesisatıyla ilgiliyse cerato da da devam edermi acaba?
Dediğin gibi en güzeli serviste yaptırmak olucak heralde.

EREN34
07-06-2010, 12:07
pazar sabahtan beri deniyorum , 3 4 kere kısa mesafelerde kullanma fırsatım oldu , arıza , donma şeklinde bişey olmadı , radyo kanallarınıda hafızasında tutuyor ama ekran renginin sabit olması , ekolayzer gibi özellikleri sıfırlıyo her yeniden başlatmamda.Kontağa bağlattım özellikle , tesisat bağlattığımda aküden çekme gibi bi sorun olmasın diye ama onunla ilgili değildir heralde.Onla alakalı olsa radyo hafızalarınıda tutmazdı diye düşünüyorum.

Evet bağlantı ile ilgili sorun olsa radyo kanlalarınıda hafıza tutmaması lazım.Ancak bence genede başka bir yerde bir kontrolde fayda var.

Ahmet Saraçoğlu
07-06-2010, 13:12
komple gitti demin, moral sıfır:D

H22Power
07-06-2010, 13:21
moralini sıfırlıyacak bişi yok getir bakalım yapılabilicek birşey ise muhakkak yapılır...
anadolu yakası cevizli ye gelebilirsen halletmeye çalışırız...

EREN34
07-06-2010, 15:42
komple gitti demin, moral sıfır:D

Çıkmadık candan ümit kesilmez.Bak arkadaş getir bakalımda demiş.Relax :)

Ahmet Saraçoğlu
23-06-2010, 19:36
arkadaşlar bugün murtaş ın ikitellideki servisine gittik , siz bırakın 3 güne döncez biz size yaptılar ama beylikdüznden geldik vss diyip biraz ısrar edince kırmadılar sağolsunlar.

Çok şaşırtıcı bi şekilde kasanın içinden tırnak makası zincirlerinden bi parça çıktı.Bi kısmı kararmıştı vss , mainboardda genel kontrol , temizlik , devre değişikliği , yazılım güncelleme vss derken 60 milyona halledip bi saat içinde geri verdiler.şu an sorunsuz.Hiçbi sıkıntı yok çokşükür.Teyp arayışından , şekli şemali içime sinmeyen modellerden , o kaç vatt bu amfiye kaç volt derdindende kurtulmuş oldum nihayetinde.Bide yenilenen yazılımla konuşan bi teyze çıktı piyasaya , ne ayar yapıyosam ne menüye basıyosam aynen sesli söyliyo komedi:D , bide açılış kapanışta windovs gibi bi ses çıkarıyo :D:D konuşan teyp diyip duruyolardı ama o ne acaba diyodum , bilmiyodum o muhabbetleri
İlgilenen fikir yürüten arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.

EREN34
23-06-2010, 19:38
Geçmiş olsun:)

Ahmet Saraçoğlu
23-06-2010, 19:40
teşekkürler , 20 gündür ses seda yoktu arabada iyi geldi valla:D

recepserkan43
23-06-2010, 19:49
teşekkürler , 20 gündür ses seda yoktu arabada iyi geldi valla:D
servisten memnun kaldınız sanırım bizim teypleri anfileri göndersek aynı ilgi ve şevkatle bakarlar mı ki ankaradan gündersek burdakilere güvenemiyorum açıkçası

Ahmet Saraçoğlu
23-06-2010, 19:59
valla ilgi şevkat güzel , kia servis elemanı bi kutu teybi tamir sonrası teslim almaya gelmişti ben ordayken.

Ama kısa sürmesi ile ilgili aynı şeyi söyleyemeyebilirim.Bize gereğinden fazla iyi niyet kullandılar çünkü araya alıp.

ahmetuygur
23-06-2010, 20:10
peki bnm bu kafasına göre cd okuyan orjinal cd yi catır catır okuyup daha sonra aynı cd yı taktıgımda sarkıya kafasına gore remıx yapan teypime nasıl bir çağre bulabiliriz audi orjinal teypi

recepserkan43
23-06-2010, 20:13
valla ilgi şevkat güzel , kia servis elemanı bi kutu teybi tamir sonrası teslim almaya gelmişti ben ordayken.

Ama kısa sürmesi ile ilgili aynı şeyi söyleyemeyebilirim.Bize gereğinden fazla iyi niyet kullandılar çünkü araya alıp.

süre sıkıntım yok elimde yeterli kadar anfi var ama rocford fosgate anfiye bakarlarmı bilmiyorum bi arayıp sormak lazım saol yanıt için...

Ahmet Saraçoğlu
23-06-2010, 20:14
valla abi adamlar sadece jvc yapıyo benim bildiğim ama orjinal teypleri tamir eden yerler daha çok diye biliyorum.Sahibindende bi ilana rastlamıştım birazdan atarım linkini.

Ahmet Saraçoğlu
23-06-2010, 20:16
süre sıkıntım yok elimde yeterli kadar anfi var ama rocford fosgate anfiye bakarlarmı bilmiyorum bi arayıp sormak lazım saol yanıt için...

rica ederim , ,0212 472 89 00 telefonu

EREN34
23-06-2010, 20:19
Oem teyp için Bostancı sanayide Mert oto elektronik'i tavsiye edebilirim.Mustafa var orda sarışın.Biraz tuzludur ama özellikle Alman araçlarıın oem teybinden her türlü elektronik işine kadar oldukça iyidir

extremesahin
23-06-2010, 20:35
cihazın problemını çok ii anladım cihazı getırebılırsen veya gonderebılırsen sana yardımcı olmaya çalışırım EXTREME SOUND...

Ahmet Saraçoğlu
23-06-2010, 21:33
cihazın problemını çok ii anladım cihazı getırebılırsen veya gonderebılırsen sana yardımcı olmaya çalışırım EXTREME SOUND...

ahmetuygur nickli arkadaş içinmi? eğer benim içinse çözdüm çokşükür , her iki ihtimal içinde teşekkürler