PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 HDi Kara Duman Sorunu

UmuT DoGaN
06-06-2010, 15:43
Gectigimiz hafta bir arkadasim 2004 model 307 1.4 hdi araç aldı.Araç baya yorgun durumdaydı.Araç 90.000 kmde.

Aracın bir çok parcasini değiştirmemize ragmen kara duman sorununu çözemedik .
Değişen parcalar :

-triger set ,v kayış
-enjektorler 4 adet orjinal sıfır(ilk etapta sadece karbon temizliği yapılacaktı enj. Değişmesi gerektiği tespit edildi.)
-kizdirma bujileri değişti.
-genel bakım yapıldı filtreler değişti.
-10w40 mobil yağ değişti.

Bunlar yapıldıktan sonra kara duman problemi çözülmedi.
EGR veya pompadan suphelenmelimiyiz?

EREN34
06-06-2010, 15:53
Pompa değilde EGR olma olasılığı var bence.Dizel siyah duman demek zengin karışım demek.Araç pc'de herhangi bir arıza vs gösteriyor mu? Diagonestic bağlantı yaptınız mı hiç?

FaBeRgE
06-06-2010, 16:12
diagnostik hatası alıyormusunuz? Almıyorsanız EGR değildir.

UmuT DoGaN
06-06-2010, 16:12
Cihaza bağlandı ama o sirada basında duramadık maalesef.bir hata vermedi dediler.

O zaman egr ye yoğunlaşalım .

Eğer egr ise onunda arıza vermesi gerekirdi sanırım .
Sorun egr de ise iptali mi yoksa yenisi değiştirilmeli mı ?

FaBeRgE
06-06-2010, 16:16
EGR'nin yenisi 650tl civarında, o yüzden güzelce temizleyip iptal edilmesi daha mantıklı sanırım.

UmuT DoGaN
06-06-2010, 16:26
İptal daha mantıklı gözüküyor .

melih
06-06-2010, 16:27
dizellerde emme manifoldu ve egr ye dikkat edilmesi gerekli turkiyede bulunan motorinlern çok kaliteli:D olduğu için genelde kurum yapıp dumana atmasına neden olabiliyor.
Bundan demiyorum ama bunlarıada baktırmanızda fayda olacağını düşüyorum.

EREN34
06-06-2010, 16:28
dizellerde emme manifoldu ve egr ye dikkat edilmesi gerekli turkiyede bulunan motorinlern çok kaliteli:D olduğu için genelde kurum yapıp dumana atmasına neden olabiliyor.
Bundan demiyorum ama bunlarıada baktırmanızda fayda olacağını düşüyorum.

Ki 90binde bir araba enjektör istediyse bu tezin bu arabadada olması olağan:)

Enes-x
06-06-2010, 17:00
Kimsenin günahını almayalım ama 90 binde enjektör istediyse ya o araba 90 binde değildir yada kırsal motorin kullanmıştır bugüne kadar :)

qwertynord
06-06-2010, 22:43
30 binde takım değil ama 2 tane enjektör istiyen arablarda gördük bunlara yol açan benzinliklerde 90 bine fazla şaşırmamak lazım :)

derece43
06-06-2010, 22:52
Valla 206 Hdi de aynı motor var sonuçta 80 bin chipli kullandım 125 binde enjektor istedi..Hep euro dizel kullanıldı..

R.I.P
07-06-2010, 08:58
egr iptali ile normalde zaten duman artışı olmazmı?kat. dolmuş olabilir.würth depo katkısı deneyin masraf yapmak istemiyosanız

seref1
07-06-2010, 11:18
bn 2 ayda bir emme manifoldu ve egr yi söküp temizliorm. böle bir pislik 2 ayda nasl olur anlamıs diilm. szde egr ve emme yi sökü bi guzel temizlesiniz iyi olr:) bu arada bnde egr de beynden iptal. kat. ta yok:)

ACTPK
07-06-2010, 11:26
Bildiğim kadarıyla Psa grubunun o motorlarında kullanılan enjektörler siemens ve tamir takımı yok. Her ne olursa olsun değişmesi gerekiyor diye biliyorum. En azından ben aynı motorlu fiestayı kullanırken öyle idi...

Bunun dışında Kırsal motorinle enjektör bozar eder diye birşey yok. Evet aşınma daha fazla olur ancak;

Common-Rail sisteme sahip Eurodiesel kullanması gereken 4 tane iş makinesi 1 adet tırımz var. Daha bir tanesi bile eurodiesel görmedi. Aralarında 2005 model 10.000 saatte olan var. (Her 200 saatte bakım yapılıyor siz hesap edin.) Hadi bunlar iş makinesi daha dayanıklıdır diyen çıkacaktır. 2008 100bin km'de santa fe genellikle mazotunu rafineriden gelen şantiyemizdeki kırsal motorinle dolduruluyor. Ondan önceki aracım eski kasa santa fe 2004 model 165binde sattım euro diesel görmedi gibi bişey. 1.4 fiesta yine aynı şekilde 130binde sattım. Kısacası önemli olan mazotun kalitesi. Alınan istasyon... Euro diesellerdeki kükürt oranı düşürüldü zaten birkaç kere. 2004te eurodiesel diye alınan mazot şimdi kırsal diye satılıyor. Eurodiesel'in kalitesi arttı orası ayrı. Mazotu aldığınız yere dikkat edin öncelikle egr temizletin. Zengin yakıyor gibi. Manifolda bakın çatlak falan olabilir.(1.4 Psa motorda başıma geldi)

Murat06
07-06-2010, 12:28
Bu emme manifoltunu temizlemesi kolaymıdır. Kendimiz temizleyebilirmiyiz?

emirhan sph
07-06-2010, 12:50
valla benim corsa 20 ksur bin kmde enjektorleri tikandi komple deistirdiler ve bi kere bile kirsal motorin faln koymdim ya shell yada opet kullaniodum. Artik tek istasyon ve opet kullaniyorum.

seref1
07-06-2010, 13:13
Bu emme manifoltunu temizlemesi kolaymıdır. Kendimiz temizleyebilirmiyiz?

vlla corsa bnm aracım. tabikide zor fkat elinden iş geliosa uğrasmayı seviosan indirirsn 2 saate. sensör mensör bi sürü dalgası var çunku.

erh
07-06-2010, 22:30
arabada chip olabilir baktırın derim..

UmuT DoGaN
07-06-2010, 23:17
Evet arkadaşlar herkese yorumları için Teşekkür ederim.Sorunu çözdük bugün itibari ile.

EGR iptali yapıldı.

Kat 'ı hiç ellemedik. Direk Würth ün motorin katkısını full depoya aktardık.Daha sonra yüksek devirlerde kullandık.Duman atma problemi çözüldü diyebiliriz yüzde 80 olarak :)

Şimdide kara duman atıyor biraz ama sadece düşük devir yüksek viteste kullanıldığında...

EREN34
07-06-2010, 23:47
Geçmiş olsun :) düşük devir bandında duman normal bence.

R.I.P
08-06-2010, 17:59
bn 2 ayda bir emme manifoldu ve egr yi söküp temizliorm. böle bir pislik 2 ayda nasl olur anlamıs diilm. szde egr ve emme yi sökü bi guzel temizlesiniz iyi olr:) bu arada bnde egr de beynden iptal. kat. ta yok:)
elektronik olarak iptal edincede iş görüyomu?ben başka bir yerde mekanik olarakta iptal edilmesi gerek diye okumuştum.birde emme manifoldunun sökülmesi için zincirinde sökülmesi gerek dendi doğrumudur?

Bildiğim kadarıyla Psa grubunun o motorlarında kullanılan enjektörler siemens ve tamir takımı yok. Her ne olursa olsun değişmesi gerekiyor diye biliyorum. En azından ben aynı motorlu fiestayı kullanırken öyle idi...

Bunun dışında Kırsal motorinle enjektör bozar eder diye birşey yok. Evet aşınma daha fazla olur ancak;

Common-Rail sisteme sahip Eurodiesel kullanması gereken 4 tane iş makinesi 1 adet tırımz var. Daha bir tanesi bile eurodiesel görmedi. Aralarında 2005 model 10.000 saatte olan var. (Her 200 saatte bakım yapılıyor siz hesap edin.) Hadi bunlar iş makinesi daha dayanıklıdır diyen çıkacaktır. 2008 100bin km'de santa fe genellikle mazotunu rafineriden gelen şantiyemizdeki kırsal motorinle dolduruluyor. Ondan önceki aracım eski kasa santa fe 2004 model 165binde sattım euro diesel görmedi gibi bişey. 1.4 fiesta yine aynı şekilde 130binde sattım. Kısacası önemli olan mazotun kalitesi. Alınan istasyon... Euro diesellerdeki kükürt oranı düşürüldü zaten birkaç kere. 2004te eurodiesel diye alınan mazot şimdi kırsal diye satılıyor. Eurodiesel'in kalitesi arttı orası ayrı. Mazotu aldığınız yere dikkat edin öncelikle egr temizletin. Zengin yakıyor gibi. Manifolda bakın çatlak falan olabilir.(1.4 Psa motorda başıma geldi)
kıçı kırık cdti corsaya bp den euro dizel alıcam diye karşıyakadan bornovaya mazot almaya gel ama :D

Evet arkadaşlar herkese yorumları için Teşekkür ederim.Sorunu çözdük bugün itibari ile.

EGR iptali yapıldı.

Kat 'ı hiç ellemedik. Direk Würth ün motorin katkısını full depoya aktardık.Daha sonra yüksek devirlerde kullandık.Duman atma problemi çözüldü diyebiliriz yüzde 80 olarak :)

Şimdide kara duman atıyor biraz ama sadece düşük devir yüksek viteste kullanıldığında...
geçmiş olsun.düşük devir yüksek viteste o kadarda olur.dumansız dizel istemiyoruz :D

UmuT DoGaN
08-06-2010, 23:57
Dumanı da zaten dizel in tacı :D

UmuT DoGaN
09-06-2010, 12:55
Bu arada egr iptali su sekilde yapıldı.

Egr nin orjinal contasi çıkarıldı.Yerine aynı contanin düz yani kor olanı takıldı.Egzoz sistemi ile bağlantısı kesildi.

Bu noktada egr Unitesini komple yerinden sökmek mümkün olmazmiydi ?
Tabi daha sonra arıza arıza kodu silmek sartiyla .

Mehmet Gazihan
09-06-2010, 21:43
Türkiye de kullanılan her dizelde araç alınır alınmaz yapılması gereken bir iş bu km de bu kadar masraf edildikten sonra yapılımış..

arızanı dahada fazla para harcamadan bulduğuna sevindim..

ACTPK
09-06-2010, 21:48
elektronik olarak iptal edincede iş görüyomu?ben başka bir yerde mekanik olarakta iptal edilmesi gerek diye okumuştum.birde emme manifoldunun sökülmesi için zincirinde sökülmesi gerek dendi doğrumudur?

kıçı kırık cdti corsaya bp den euro dizel alıcam diye karşıyakadan bornovaya mazot almaya gel ama :D

geçmiş olsun.düşük devir yüksek viteste o kadarda olur.dumansız dizel istemiyoruz :D

İzmir içinde öyle o.:) Şantiyede mazot bitince alırım acımam:D %8 indirimli almış oluyorum hem:D Bildiğin Rafineri mazotu o. Yok tank pislendi yan yattı çamura battı yok.:) Mazot bitince içinde şantiyenin mazotu var diye bizim ivecodan mazot çektiğimizi unuttunmu:D

seref1
09-06-2010, 23:24
[QUOTE=R.I.P;1464092]elektronik olarak iptal edincede iş görüyomu?ben başka bir yerde mekanik olarakta iptal edilmesi gerek diye okumuştum.birde emme manifoldunun sökülmesi için zincirinde sökülmesi gerek dendi doğrumudur?

yok üstad zincirle ne alakası var yaw:S ilk olarak mazot filtresinin tasını komple bi al. ek depoyu sök antifirizi filan bosalt.hava filtresini kazanınla beraber sök. çalışcak meydan baya kalıo ztn.ilk egr yi sökuosn ztn.bide egr nin kasnağı var altta.snrası tkır tıkır gelio.altta 4 civatası var o biraz zorluo ama sabırla halledersn:)
baya bi uzun karısık oldu ama idare et:D veya hc uğrasma ver ustaya 50 100 hallediversn;)kii öneririmde. grcktn yakıt olsun serilik olsun cok farkedio
bu arada egr beynden iptal bnm ama nzman egr yi söksem leş gbi ckıo.bnde fişini çektm.lamba yaktı.biraz gittm gözüme battı tkrar taktm:) egr sökmek çok kolay ztn 2 ayda bir sök temzle

yasindamar
10-06-2010, 13:20
kat a da bi baktırın bence