PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bugün bişey ögrendim.

SercanTurkoz
06-06-2010, 20:32
Bitmiş cam sil şişesine ( yada benzer bişeye ) içine su ve 2 yemek kaşıgı sirke ( üzümmü elmamı diye sordum farketmez dedi ) :D koyuyoruz.
Araba yıkamadan çıktıkdan sonra, ıslakken. bunu araba fısfıslıyoruz. ardından kuruluyoruz.
Cillop gibi parlıyormuş =) ilk yıkamamda uygulucam.
Önemli , yanlız sirekiyi fazla koyarsak boyada çatlama olurmuş aman dikkat !

Birde, arabaya ziftmi bulaştı, ( merak etmeyin salata yapmıyoruz , bunuda sordum ) :D
Zift bulşan kısma, marka farketmz , sana yağı alıp suruyorsunuz güzelce, sonra herhangi bişeyle silip, yıkamacıda yıkıyorsunuz , geçiyormuş.

Son olarakta, hani lcd ekran temizle , leptop klavye vs.. fısfısları varya, onunla torpidoda oluşan lekeleri silebiliyormuşuz.

Daha once yazıldımı bilmiyorum..

Edit : bu tarz uygulanmış teknikler varsa , burda paylaşırsak hepimiz için iyi olur.

Edit 2 : Bide , yazmayı unuttum.
parlatmak için gazlı bezle silersekte güzel parlıyormuş.
bi arkadaşın dedigine göre , minibusculer, poşetin içine gazı doldurup içine bezi atıp, agznı kapatıp 2gün beklettikten sonra . çıkartıp siliyorlarmış. bekletmelrin sebebi. bezin gazı iyice emmsiymiş. neden 2 gunse artık.
bişey daha vardı sanki ama şimdi aklıma gelmiyor :o

Gokhan43
06-06-2010, 20:33
Meguiars ürünlerini boşuna almışız o zaman :D :D

SercanTurkoz
06-06-2010, 20:34
Meguiars ürünlerini boşuna almışız o zaman :D :D

Aynı tepkiyi yanımda olan bi abime verdim, abi senin bagajdakiler yalanmış ya diye :o

sinan-s
06-06-2010, 20:35
Vay bee..Aklımız da olsun..

Melih-Ö
06-06-2010, 20:36
harunların yıkamada var böyle bir cila yıkamadan sonra kullanıyorlar ama sirke falan değil değişik bişey :D

stlegal
06-06-2010, 20:37
aslında böyle bir konu sabit yapılır..

kurtbil
Saol paylasım ıcın,zıftı flan bende mazotla sılıp cıktıktan sonrada yıkıyodum o bolgeyı

SercanTurkoz
harunların yıkamada var böyle bir cila yıkamadan sonra kullanıyorlar ama sirke falan değil değişik bişey :D

turtle wax mı ? ıslak cila ?
aklıma ilk bu geldide..

Melih-Ö
06-06-2010, 20:38
turtle wax mı ? ıslak cila ?
aklıma ilk bu geldide..

valla bilmiyrum böyle fıs fıs sıkıyorlar :) hafiften sirkeyi andırıyor gibi ama sirke değil heralde:S

Saro-Ş
06-06-2010, 20:39
yıkamacılar açık hızlı cila gibi birşeylar alıyo o olabilir

SercanTurkoz
06-06-2010, 20:39
Bide , yazmayı unuttum.
parlatmak için gazlı bezle silersekte güzel parlıyormuş.
bi arkadaşın dedigine göre , minibusculer, poşetin içine gazı doldurup içine bezi atıp, agznı kapatıp 2gün beklettikten sonra . çıkartıp siliyorlarmış. bekletmelrin sebebi. bezin gazı iyice emmsiymiş. neden 2 gunse artık.
bişey daha vardı sanki ama şimdi aklıma gelmiyor :o

Melih-Ö
06-06-2010, 20:40
sirke olayını denicem :D

SercanTurkoz
06-06-2010, 20:41
sirke olayını denicem :D

Benimde içimi fena gıcıkladı. berabermi yapsak ne yapsak :D

SONE-R
06-06-2010, 20:41
Sercan bilgiler için bravo :D :D

Gokhan43
06-06-2010, 20:42
Aynı tepkiyi yanımda olan bi abime verdim, abi senin bagajdakiler yalanmış ya diye :o

Bi arada Bira döküp yıkayın tarzı bişeyler vardı :D

Biz Megudan devam edelim en iyisi :D

Melih-Ö
06-06-2010, 20:43
Benimde içimi fena gıcıkladı. berabermi yapsak ne yapsak :D

işlem basit :D şişeye su doldur 2 yemek kaşığı sirke koy karıştır fıs fıs sık sonra sil sonra vur tazzikliyi :D

SercanTurkoz
06-06-2010, 20:44

Aynen ben dicektim.
Bu tarz şeyleri , (denenmiş olursa daha iyi olur.)
burda paylaşırsak iyi olur.

Ahmet Saraçoğlu
06-06-2010, 20:46
bütün meg ürünleri yalanmış , yalanmamış meg istiyoruz.

Dou
06-06-2010, 20:46
Kışın camın buğu yapmasından şikayet ediyorsanız, cama tükürün ve biraz bekleyip bezle silin.

2-3 saat buğulanmaz camlarınız

Gerçi komple ön cama yetecek tükürük bezine sahip bir adamla daha tanışma şansına erişemedim

SercanTurkoz
06-06-2010, 20:48
bütün meg ürünleri yalanmış , yalanmamış meg istiyoruz.

Kışın camın buğu yapmasından şikayet ediyorsanız, cama tükürün ve biraz bekleyip bezle silin.

Gerçi komple ön cama yetecek tükürük bezine sahip bir adamla daha tanışma şansına erişemedim

hahahahaha :D
Gülmekten karnım agrıdı dou :D

Spawn
06-06-2010, 20:48
2008 yılının yazında çınarcık a gidiyordum kız arkadşımın yanına , yeni yol yapıyorlardı , bende bilmiyordum mecburen geçtim ziftli yoldan ağır ağır , çınarcığa geldiğimde arabanın belinden aşşağısı komple simsiyah zift ti , bende napıcam napıcam derken oradan bir dayı sana yağ sür üstüne bekle dedi, sana yağı denedim , bayağı söktü söktü zift fakat tamamen sökmedi ,

zift i asıl söken mazot muş o gün bend eonu öğrenmiştim , tabi ki yol yapıldığını bilen yıkamacı dükkanı piyasa açığını görerek , komprezörle mazot basıyorlar arabaların üstüne ve yıkıyorlardı . oraya gittim 10 lira karşılığında tüm zifti basınçlı mazotla söktüler. bende batan üstüm başım la kalmış oldum :)

sana yağ söküyor , fakat uğraştırıyor

S.Özeren
06-06-2010, 20:49
riski almaya değmez bence =/

Boost Up
06-06-2010, 20:51
Zifti en kolay sökme yolu gazdır:)

Ertug_T.
06-06-2010, 20:52
şu torpido işini deniycem..

SercanTurkoz
06-06-2010, 20:53
sana yağ söküyor , fakat uğraştırıyor

Tatlı tatlı yemenin acı acı çıkartması vardır abi, bilmem uydumuda :D

Ome_RS
06-06-2010, 20:53

tükürmeye gerek yok ;)
bi tane elmayı alın ortadan ikiye bölün ve cama sürün tüm camlara sürün ve kuru bezle bulanıklıgı temizleyn uzun süre etkili oluyor ve güzel kokuyor.
bu işlmeleri yapıp bitince kalan yarım elmayı afiyetle yiyebilirsiniz :D

SercanTurkoz
06-06-2010, 20:55
tükürmeye gerek yok ;)
bi tane elmayı alın ortadan ikiye bölün ve cama sürün tüm camlara sürün ve kuru bezle bulanıklıgı temizleyn uzun süre etkili oluyor ve güzel kokuyor.
bu işlmeleri yapıp bitince kalan yarım elmayı afiyetle yiyebilirsiniz :D

ehehehhe, çöpünü napıcamızı söylememişssin ömer, onuda yiyelimmi, atalımmı yoksa. ? :D

Spawn
06-06-2010, 20:58
Tatlı tatlı yemenin acı acı çıkartması vardır abi, bilmem uydumuda :D

sana yağ bulan adam mazot da bulur bezle siler :)

sana yağ la temizlemek için 2 tane 5 lik sarı mutfak bezi aldım , bi tarafın yarısına anca yetti :)

SercanTurkoz
06-06-2010, 20:59
Bide şöyle bişey varmış.
bir tiyoda ben söylliyeyim marketlerde satılan pronto marka toz al alın (mavi beyaz turuncu şişe farketmez) arabayı yıkayın iyice kuruduktan sonra mikrofiber Bezle veya yumuşak bir havluya benzer bir şeyle arabaya uygulayın(abartmadan kullanın mesela kaputamı yapıyorsunuz yayarak 2 fıst yeter sonra iyice yedirin ) araba hem toz tutmuyo hemde ayna gibi parlıyor.

firat_07
06-06-2010, 20:59
zift işine benim kadar kimse ugraşmamıştır ama ne gaz ne sana yagı en iyisi annemizin evde kullandıgı cif mutfak lavobo temizleyicisi krem kıvamında bildigin zift sökücü sür direk sil hiç bir eser kalmıyor ziftten :D

firat_07
06-06-2010, 21:00
özellikle beyaz arabanında rengini açıyor bembeyaz oluyor :d

SercanTurkoz
06-06-2010, 21:01
sana yağ bulan adam mazot da bulur bezle siler :)

sana yağ la temizlemek için 2 tane 5 lik sarı mutfak bezi aldım , bi tarafın yarısına anca yetti :)

Ozaman abi denildigi gibi kesin çözüm Mazot yada Gazmı denmişti.
Zaten benim araç dizel. depodan biraz alır sürterim :o

-batu-
06-06-2010, 21:03
sirke sürmek, yağ- gaz sürmek gibi şeyler ilk seferde boyayı bozmayabilir. Güzelde parlatabilir. Ama bana 3-4 sene sonra arabamın pembe olmayacağı garantisini verebilirmisin?

Boost Up
06-06-2010, 21:04
sirke sürmek, yağ- gaz sürmek gibi şeyler ilk seferde boyayı bozmayabilir. Güzelde parlatabilir. Ama bana 3-4 sene sonra arabamın pembe olmayacağı garantisini verebilirmisin?

2001 senesinden beri kullanıyoruz, tık yok:).

-batu-
06-06-2010, 21:07
2001 senesinden beri kullanıyoruz, tık yok:).

alman veya avrupa arabasıysa ok, ama bizim ince boyalı japonları fena yapar :p

Boost Up
06-06-2010, 21:08
alman veya avrupa arabasıysa ok, ama bizim ince boyalı japonları fena yapar :p

S40:D:D:D. Hemde hakiki:cool::D.

-batu-
06-06-2010, 21:09
o zaman aynını opak boyalı bir suzuki swiftte denemeni tavsiye ediyorum :D :D

Ersin YILDIZ
06-06-2010, 21:10
sirke asitlidir arkadaşlar zamanla zararını görürsünüz ilk başta kulağa hoş geliyor ama kullanılan ürünlerin besleyici özelliği olması gerekli...
sanayağ olabilir :D

Boost Up
06-06-2010, 21:10
o zaman aynını opak boyalı bir suzuki swiftte denemeni tavsiye ediyorum :D :D

:hahaha::hahaha:

Bir ara "91 Excel ve "96 Elentra vardı, aynısını babam onlarada uyguluyordu. Hiçte birşey olmamıştı. Hatta şimdide sordum hiç birşey olmadı hemde dedi:D.

H22Power
06-06-2010, 21:11
böyle kulaktan dolma bilgilerle boyaya tecavüz etmeyinde sora oturup ağlamayın tıp dururken alternatif tıp kullanmak mantıksız amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok 3 kuruş cilaya para vermiyim derken 1.5-2bin tl boyaya verip rahatlarsınız;)
bende vereyim bir bilgi: beyaz arabayı beyaz cifle temizleyip yıkayın bembeyaz oluyor muş 1hafta sonra direk boyacıya hahaha

SercanTurkoz
06-06-2010, 21:13
sirke asitlidir arkadaşlar zamanla zararını görürsünüz ilk başta kulağa hoş geliyor ama kullanılan ürünlerin besleyici özelliği olması gerekli...
sanayağ olabilir :D

Bu kullanılan meg. vs.. üreninlerinin içinde olan asitten farkı yokmuş.
meg. urunun uzerinde yazan , içindekiler kısmndaki asit dalgasını okuyup, turkçeye cevirsen sirkedi asitle benzer yada aynısı tarzı bişeymiş.

meg. vs ürünleri 3-4 sene sonra pembeleşmez diye garanti veriyormu ?
hiç kullanmadım bilmiyorum ondan soruyorum, yanlış anlamayın.

-batu-
06-06-2010, 21:13
:hahaha::hahaha:

Bir ara "91 Excel ve "96 Elentra vardı, aynısını babam onlarada uyguluyordu. Hiçte birşey olmamıştı. Hatta şimdide sordum hiç birşey olmadı hemde dedi:D.

enteresan :D :D

gerçi şuda var. Gaz büyük ölçüde solvent etkisi yapar. Benim asıl korktuğum sirkenin içindeki asit.

yinede meg iyidir be UQD nin kokusunu tercih ederim sirkeye :D

-batu-
06-06-2010, 21:14
meg. urunun uzerinde yazan , içindekiler kısmndaki asit dalgasını okuyup, turkçeye cevirsen sirkedi asitle benzer yada aynısı tarzı bişeymiş.

adamlar garanti vermek gibi yükümlülüğün altına girmez. Hele boya gibi bir konuda. Ama o kadar parayı ar-ge ye yatırıyorlarsa biraz farklıdır sanırım :D

eğer hakikaten aynıysa o UQDyi (büyük olanından) megin matronuna ... :Deli:

Low-Rider
06-06-2010, 21:15
Bide şöyle bişey varmış.
bir tiyoda ben söylliyeyim marketlerde satılan pronto marka toz al alın (mavi beyaz turuncu şişe farketmez) arabayı yıkayın iyice kuruduktan sonra mikrofiber Bezle veya yumuşak bir havluya benzer bir şeyle arabaya uygulayın(abartmadan kullanın mesela kaputamı yapıyorsunuz yayarak 2 fıst yeter sonra iyice yedirin ) araba hem toz tutmuyo hemde ayna gibi parlıyor.

mythbusters'a yaziyim bunu..

Low-Rider
06-06-2010, 21:16

bu mantıkla yola çıkarsak yemeklerdede meg kullanabiliriz yani :soru: :D

-batu-
06-06-2010, 21:17
bu mantıkla yola çıkarsak yemeklerdede meg kullanabiliriz yani :soru: :D

sen hiç ekmeğe endurance sürdün mü :D

Low-Rider
sen hiç ekmeğe endurance sürdün mü :D

trim detailer kullanıyorum , lezzeti anlatamam:D

fırında tavuk yaparken de nxt , acaip kızarıklık katıyor:D

Ome_RS
ehehehhe, çöpünü napıcamızı söylememişssin ömer, onuda yiyelimmi, atalımmı yoksa. ? :D

çöpünü değilde cekirdekleri topraga dikiyorsun diğer kışa daha cok elma :D:D

o değilde konu DIY Detailing Car Care oldu :D:D

Spawn
06-06-2010, 21:19
How to clean you car with herbal products :)

Ersin YILDIZ
06-06-2010, 21:23

insanlar yıllardan beri araçlarına cila boya koruma ve bunun gibi işlemler yaptırıyorlar hangisi zarar görmüş bu tarz büyük markalar asla risk almaz...

ogunozcan
06-06-2010, 21:24
sirkeyı denıcem ya

-batu-
06-06-2010, 21:28
kocakarı spec auto detailing :D

Boost Up
06-06-2010, 21:29
kocakarı spec auto detailing :D

meguiars yokken bunlar vardı:hehe:

_opeth
06-06-2010, 21:35

:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha: çok iyiydi. doğru ama özellikle benim camı 4-5 kişi tükürsek bile bitmez sanırım :D

sana yağ olayı gerçek kesinlikle.

yapışmış böceklere ne yapabiliriz peki?

SercanTurkoz
06-06-2010, 21:52
insanlar yıllardan beri araçlarına cila boya koruma ve bunun gibi işlemler yaptırıyorlar hangisi zarar görmüş bu tarz büyük markalar asla risk almaz...
arkadaşın adını unuttum, babasının kullandıgı araca yapmışlar zamanında hala bişey olmadan duruyormuş.
Bide ben burda kimseye bunları illa yapın demiyorumki, böyle bişey duydum böyle oluyormuş dedim. Bana anlatan kişide hepsni uygulanmış, ve aracında helen bişey yok.
Zaten hangi boya 5 sene ilk canlılıgını koruyorki ?
Umarım sert bi uslupla yazmamışımdır, yüze yüze olmadıgımız için mimikleri göremiyoruz. =)

:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha: çok iyiydi. doğru ama özellikle benim camı 4-5 kişi tükürsek bile bitmez sanırım :D

sana yağ olayı gerçek kesinlikle.

yapışmış böceklere ne yapabiliriz peki?

Yıkamada tazikli suyla çıkmıyormu ?

_opeth
06-06-2010, 21:57
azda olsa kalıntıları kalmış oluyor. özellikle sıcağın etkisiyle sanırım.

gerçi bugünkü yağmurla eser kalmadı kirden sanırım :)

Ersin YILDIZ
06-06-2010, 21:58
arkadaşın adını unuttum, babasının kullandıgı araca yapmışlar zamanında hala bişey olmadan duruyormuş.
Bide ben burda kimseye bunları illa yapın demiyorumki, böyle bişey duydum böyle oluyormuş dedim. Bana anlatan kişide hepsni uygulanmış, ve aracında helen bişey yok.
Zaten hangi boya 5 sene ilk canlılıgını koruyorki ?
Umarım sert bi uslupla yazmamışımdır, yüze yüze olmadıgımız için mimikleri göremiyoruz. =)

Yıkamada tazikli suyla çıkmıyormu ?
sorun yok anlayabiliyorum seni ;) sonuçta bişeyler paylaşıyoruz burada herkes fikrini söylüyor kimine uyar kimine uymaz

SercanTurkoz
06-06-2010, 22:00
azda olsa kalıntıları kalmış oluyor. özellikle sıcağın etkisiyle sanırım.

gerçi bugünkü yağmurla eser kalmadı kirden sanırım :)

Artık çogu yıkamacı fırçasız süngersz yıkıyor. cilalı kopuk attırıyorlar. onların içinde kir çözücü var. ( dogal olarak içide kimsaysal madde var ve o maddede boyayın omrunu azaltıyorMUŞ) o hazır kopuk dalgası kuş pisligi intihar etmiş sinekleri vs. söküyor. olmadı üstünde süngerle geç bişey kalmaz tazikli sudan sonra.

eser
06-06-2010, 22:05
Bide şöyle bişey varmış.

ben askerde arabada kullanıodum güzel de parlatıyor camlara falan da suruodum kaporta camlar falan harbiden ayna gıbı parlıodu ama arabayı yıkarken camları iflahımı s.kiodu

lastiklerde de kendi karışımım vardı

camsil,sıvı sabun,bal,kola ve şeker i karıştırıodum lastikler acayip parlıyordu

SercanTurkoz
06-06-2010, 22:11
lastiklerde de kendi karışımım vardı

camsil,sıvı sabun,bal,kola ve şeker i karıştırıodum lastikler acayip parlıyordu

Abi bu karışımı ayrıyetten kahvaltıdada ekmegin üzerine sürebiliyormuyuz :D

Dou
06-06-2010, 22:12

sürüyosun

sonra kılıç kalkan oynuyosun

eser
06-06-2010, 22:12

tavsiye etmiorum :)

MuratGürakan
07-06-2010, 00:26
Bence bütün bunlar
Alın satın ekonomiye can verin mantığı ile çıkmış :D
Sirke alın sirkeci kazansın, sana yağ alın yağcı kazansın Türkiye kazansınnnnnnnnnnnn

SercanTurkoz
07-06-2010, 00:37
Arabana komple yag sürücem güneşin altında, sonra üstünde yumurta kırcam :D
Sende domatesleri dograrsın küp küp. tozlu bırak arabayı tuz niyetine.
ondan sonra gör bak nasıl çayır çayır yanıyor araba =)

Dou
07-06-2010, 00:48
Sercan şaka bir yana, kulaktan dolma duyduğun herşeyi deneme

mazallah boyacıyla akraba olursun sonra demedi deme :)

Onrcn
07-06-2010, 01:50
onu bunu bilmemde megi urunleri super kokuyor bir gun icgudulerime yenik dusup yiyebilriim: )

LVN 97
07-06-2010, 01:51
özellikle nxt :D

Murat
07-06-2010, 06:52

Aman üstad ya buğlu kalsın. iğrençliğin alemi yok :D

Cıhat YAVAS
07-06-2010, 08:21
sirke özellikle camlardaki kireç lekerine karşı çok etkili bir rol oynar koyu araçlarda parlaklık sağladığı da bir gerçek ama gerek varmı bence yok

sana yağ zift çıkarmada etkili dir fakat uğraştığına değmez mazot en iyi çözüm

lastikler için çeşitli karışımlardan bahsediliyor lakin lastik partlatıcı almak aynı paralara gelir

dipnot:tamamen tecrübe ile sabittir işimiz bu:D

SekoLive
07-06-2010, 08:28
aspirine diye bi sıvı var aracınızı bnunla yakıayın fabrika ayarlarına geri dönmüşcesine parlıyo tecrübeyle sabit annemin tavsiyesi ile yıkadım çok başarılı oldu :D

__FrK__
07-06-2010, 08:54
aspirine diye bi sıvı var aracınızı bnunla yakıayın fabrika ayarlarına geri dönmüşcesine parlıyo tecrübeyle sabit annemin tavsiyesi ile yıkadım çok başarılı oldu :D

bu bulaşık makinalarında kullanılan aspirin mi :D

SekoLive
07-06-2010, 09:00
bu bulaşık makinalarında kullanılan aspirin mi :D

Sııvı oluyor beyaza yakın bir rengi var :)

M.A.D
07-06-2010, 09:15
kosla oxi action ile yıkayın süper parlama sağlıyor..............

_Burak_
07-06-2010, 10:34
Sercan bende bir tüyo vereyim.

Yumurtanın sarısı ile beyazını ayırıyosun , o kadar
sürmüyosun bile

ya da eskişehirde bir hoca var sübhanekeyi tersten okuyo araç 10hp fazla alıyor dynoda :hehe: :hehe:

Serencebey
07-06-2010, 10:36
Deniz kenarında yaşayan arkadaslar ozellıkle Akdeniz bolgesindekiler eger camlarınızda kireclı sudan dolayı leke kalıorsa sızde onları sirke ile cıkarabılırsınız :))

SekoLive
07-06-2010, 10:37
kosla oxi action ile yıkayın süper parlama sağlıyor..............

benim araç beyaz oxi action renklilerde parlaklık sağlıyor dediler doğrmu?

Cıhat YAVAS
07-06-2010, 14:08

aspirin balata tozu çıkarmada da etkilidir aklınızda olsun

emp:)
10-06-2010, 11:49
Mazot-Zift söker, aracı parlatır birçok cilanın içinde vardır zaten.

Sirke, camdaki kireç lekeleri için etkili yinede biraz uğraştırıyor ve elin berbat kokuyor:)

Aspirin, aracın boyasız(siyah) kısımlarını ve lastiklerini parlatmakta kullanılır(arap sabunuda işe yarıyor)

Askerliğini makam şöförü olarak yapanların(eskiden en azından) genelde bagajlarında poşet içinde bir tane mazotlu bezleri olur hızlıca hafif tozlu arabayı silerler tozu toplar, araca parlaklık verir.

elpadre
10-06-2010, 11:54
ben salata yapıcam :D

Ahmet_28
10-06-2010, 11:55
hızlı cila 15-20 tl arkadaşlar ne gerek var sirkeye pekmeze :)

thedevil
11-06-2010, 12:06
1.si gazlı bez gerçekten güzel parlatıyot ama anlık bi şey için arabanın boyasına ileride ne sonuçlar doğuracağını bilmediğimiz kimyassalları uygulamak sanki ii değil gibi 2.si sirke asitli bir madde ne kadar parlatırsa parlatsın mutlaka bir zararı olduğu kesindir diye düşünüyorum benim fikrim :)(ata sözü keskin sirke küpüne zarar :D;)
3.sü meguiars malezemelerini bende kullanıyorum evet dünya para verdim ama karşılığını veriyor

birde arkadaşlar bende size bir bilgi vereyim cam slikonu siyah silikon biliyorsunuz cam silikonu kolay kolay çıkmayan bir madde hatta boyaya zarar vermeden çıkartması imkansız gibi yapıştığı zaman bırakmıyor,onuda çıkatmanın yolu WD-40 atıyorum arabaya silikon ile çıta yapıstırdınız ve sonradan sökmek istediniz kendi başıma geldi :D herşeyi denedim kosla sıvı bulaşık deterjanı pasta ve arabamda he zaman bulunan WD-40'ı umutsuzca denedim ve istemedende olsa birşey öğrendim WD-40 Silikonu çakarttı :D bende şaşırdım ama çıkarttı,silikonun üzerine sıkıyorsunuz ve tırnağınızla hafif hafif kazıyorsunuz siz kazırken o kuruyor birdaha sıkıyorsunuz bu işlemi siikon kaybolana kadar yapıyorsunuz ve boyayada hiç birşey olmuyo çizilmiyor kayganlaştırdığı için tırnağınız boyayada gelse çizilmiyor aklınızda olsun....

luxhela
11-06-2010, 22:51
şimdi beyler adam gibi bu sirke muahbbetini deneyeyiniz varmı? Varsa nasıl sonuçlar aldı?

R.I.P
12-06-2010, 00:15
cif i denedim.hatta ilk seferinde kipa marka ovma kremi 2.de de doğrudan cif ovma kremi aldım denedim.çamur lekeleri boya üzerinde leke yapmıştı çıkartır diye hiç bi etkisi olmadı.öyle aman aman zımpara etkiside olmadı kılcallar aynı şekilde ne arttı ne azaldı.yani ben hiç bi etkisini görmedim.onun yerine lekeleri şu ürünle çıkarttım kılcallarıda biraz azalttı.
http://www.sonax.com.tr/content/pages/products_detail.asp?id=41&Category=1
hiç uğraşmaya risk almaya gerek yok derim.çok profesyonellik beklenmiyosa sonaxın herhangi bir ürünü yeter(fiyat açısından)

gambit49
12-06-2010, 00:40
camlar icin beyaz pasta cila birebir sirkeyle:D yillarca ovalayiosun :D resmen öyle cıkıo

plekumat
12-06-2010, 07:02
şimdi beyler adam gibi bu sirke muahbbetini deneyeyiniz varmı? Varsa nasıl sonuçlar aldı?

Ben stoplarımın içini yıkarken sirkeli su yaptım durulamadan önce.
Hiç tortu kireç bırakmadı.

Ama kurumuş öncamda nasıl olur bilmiyorum..

Ben tüm camlara cila yapıyorum, çıkıyor bütün pislikler.
Cila geçene kadar tutmuyor :)

aliyo
12-06-2010, 08:31
bende size lastik parlatıcımı nasıl yaptığımı anlatim:)

benim denemediğim parlatıcı kalmadı önem veririm lastiklerin parlaklığına buyüzden okadar para vermektense kendim yapıyorum. 1 litre camsilin içine yarım litre sıvı gliserin (eczanelerde bulunuyor litresi 12tl sabunun ham maddesi) ekliyorum zaten bütün parlatıcılar gliserinden yapılır ama benim yaptığım daha yoğun olduğu için daha uzun süre parlak kalıyor..

M.A.D
12-06-2010, 09:01
benim araç beyaz oxi action renklilerde parlaklık sağlıyor dediler doğrmu?

:D :D :D :hehe: kesinlikle öyle , sen cif ve tuz ruhu kullanacaksın abi :hehe:

__FrK__
12-06-2010, 09:05

benim denemediğim parlatıcı kalmadı önem veririm lastiklerin parlaklığına buyüzden okadar para vermektense kendim yapıyorum. 1 litre camsilin içine yarım litre sıvı gliserin (eczanelerde bulunuyor litresi 12tl sabunun ham maddesi) ekliyorum zaten bütün parlatıcılar gliserinden yapılır ama benim yaptığım daha yoğun olduğu için daha uzun süre parlak kalıyor..

iyiymiş :icon_tup::icon_tup:

luxhela
12-06-2010, 21:42
Ben stoplarımın içini yıkarken sirkeli su yaptım durulamadan önce.
Hiç tortu kireç bırakmadı.

Ama kurumuş öncamda nasıl olur bilmiyorum..

Ben tüm camlara cila yapıyorum, çıkıyor bütün pislikler.
Cila geçene kadar tutmuyor :)

eyw. bi bende deneyim :)

luxhela
12-06-2010, 21:43

benim içinde lastikler önemli ben arap sabunuyla yapıyordum bide senin formülle deneyim. bu arada cok saol :D

_opeth
12-06-2010, 22:32
mikro fiber bez mi lazım Dia'da 1.5 liraya var iki tanesi bi arabaya yapılan cilayı temizletip parlatabiliyor. tavsiye ederim.

_FrKn_
12-06-2010, 22:47
Araba Sirke Kokmasın Sonra :D:D

yan53
12-06-2010, 23:04
gazla silme olayını ben askerde yapıodum (2006-2008) jandarma alay komutanı soforuydum hergun temız olmak zorundasın bırde hemn sılmen lazım sagda solda durdugunda ...guzel oluyor ama felaket toz alıyor normalıne gore ...vıledanın ıplı olan tarzında bı kısa olanında alıyorsun gazın ıcınde yada mazotun ıcıne sokuyosun koyuyosun posete 2 gun cekıyor cıkarıosun 2-3 gun guneste bekletıosun guzel kurusun dıe ondan sora tozlandımı hooop gezdırıosun arabaın etrafında tertemız devam ..

ruudvan
16-06-2010, 04:18
en iyi lastik parlatıcı yarım süte 1 kilo şeker katıosun ıcıne ıkı yumurta sarısı kırıosun ardından cıprıcı yardımıyla 3 dakıka orta devırde takrıben 1500 devır cevırsın snnr 2 dakıka yuksek devırde redlıne a dayıyarak karıstırıyoruz ardından lastıklerımıze suruoruz les gıbı kokuo ama guzel parlatıo.

arabayı parlatmak ıcın ne nxt ye ne 915 e gerek var asıl lazım olan bebe yagı.
fazla akan yagları ustumuzdekı tshırte sılerek temızlıyoruz kesın etkılı cozum..

GKS
16-06-2010, 06:41
zift geçirme için sana yağ ile güneş altında siliyodum bende zift fln kalmıyor hiç

Fbc
16-06-2010, 07:27
sirke asitli ama 2 3 uygulamadan sonra vernik falan kalmaz ister az ister fazla uygulayın :)

alex
16-06-2010, 07:33
gazlı bezle arabayı yıkadıkdan sora parlatmıstm ışıl ışıl olıo :)

YALIM
16-06-2010, 08:30
***** mevsim yaz ve İzmir'de otoban seyahatleri epey fazla..
Otobanda giderken arabanın tamponuna, kaputuna çarpıp ölen böceklerin, sineklerin kalıntıları da sıcağın etkisiyle öyle bir yapışıyorlar ki, yıkamada falan mümkün değil çıkmıyor..Hele bir de birkaç gün beklediyse uğraş dur..
Eeee, her hafta pasta cila da yapamayacağımıza göre, veya her otoban seyahatinden hemen sonra araba yıkatamayacağımıza göre, buna bir çare bulmak lazım..

Gaz çıkartır mı? Boyayı bozar mı? ( Gerçi oto boyaları ve vernikleri akrilik / selülozik bazlıdır, sentetik bazlı incelticiler ile bozulmazlar.. Dolayısıyla sentetik tiner, gaz gibi incelticiler boyayı bozamazlar ama abartmamak lazım tabi..)

Başka pratik bir çözümü olan var mıdır?

Boost Up
16-06-2010, 08:41
Abi valla babam gazı bundan önceki arabamıza sık sık uyguluyordu, bir ... olmuyordu:D.

Fbc
16-06-2010, 08:57
Otobanda giderken arabanın tamponuna, kaputuna çarpıp ölen böceklerin, sineklerin kalıntıları da sıcağın etkisiyle öyle bir yapışıyorlar ki, yıkamada falan mümkün değil çıkmıyor..Hele bir de birkaç gün beklediyse uğraş dur..
Eeee, her hafta pasta cila da yapamayacağımıza göre, veya her otoban seyahatinden hemen sonra araba yıkatamayacağımıza göre, buna bir çare bulmak lazım..

Gaz çıkartır mı? Boyayı bozar mı? ( Gerçi oto boyaları ve vernikleri akrilik / selülozik bazlıdır, sentetik bazlı incelticiler ile bozulmazlar.. Dolayısıyla sentetik tiner, gaz gibi incelticiler boyayı bozamazlar ama abartmamak lazım tabi..)

böcek temizleyici ilaçlar var onlar işinizi görecektir, e boyada çok uzun süre kalırsa onu pasta da çıkartmaz tırnakla kazısanız da çıkmaz ilginçtir, ve boyayı yakabilir, en iyisi pratik olarak böcek temizleyiciyi yanınızda bulundurun yıkatırken az ovalasanız yeterli. meguiarsın bug and tar'ı var mesela sprey şişede fiyatı da çok değildir.

Mikrop_Ali
16-06-2010, 08:59
sirke koku yapmazmı?

ceco
16-06-2010, 10:00

:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::h ahaha::hahaha:

luxhela
16-06-2010, 10:48
böcek temizleyici ilaçlar var onlar işinizi görecektir, e boyada çok uzun süre kalırsa onu pasta da çıkartmaz tırnakla kazısanız da çıkmaz ilginçtir, ve boyayı yakabilir, en iyisi pratik olarak böcek temizleyiciyi yanınızda bulundurun yıkatırken az ovalasanız yeterli. meguiarsın bug and tar'ı var mesela sprey şişede fiyatı da çok değildir.

şimdi böcek temizleyiciyi nasıl uygulucaz?

imprezaWRC
16-06-2010, 11:07

Sinek/Böcek temizleyicisi işini görür.

YALIM
16-06-2010, 11:10
Evet Meg'in sitesinde stokta yok gözüküyor ama İzmir Meg'de buldum, alıcam.
:)

orkungungor
16-06-2010, 11:13
sonax ın süper cila diye bi ürünü var sıvı krem gibi olan aracı yıkayıp kuruttuktan sonra pamukla güzelce yayıyorsunuz sonra 2 dk kurumasını bekleyip başka temiz bir pamukla iyice parlatıyorsunuz hepsi bu daha sonra her gören soracak nasıl parlattın die ;)

Fbc
16-06-2010, 14:49
şimdi böcek temizleyiciyi nasıl uygulucaz?

pamukla yada peçeteyle yapsanız bile olur ürünü böceğin üzerine sıkıcaksınız biraz bekleyin sonra çıkar zaten

OmeR-FE
16-06-2010, 15:35
trim detailer kullanıyorum , lezzeti anlatamam:D

fırında tavuk yaparken de nxt , acaip kızarıklık katıyor:D

Ahauahauha :D:D:D

emirhan sph
16-06-2010, 16:32
Bu yaz parlak bi cilt icin once glaze7 gunesten korunmak icinde nxt kullanicam :D sokerkende sirkelenirim artik :D:D

luxhela
16-06-2010, 21:03
pamukla yada peçeteyle yapsanız bile olur ürünü böceğin üzerine sıkıcaksınız biraz bekleyin sonra çıkar zaten

eyw. ustam :D :D

luxhela
16-06-2010, 21:40
Birde beyler siz lastikleri nasıl parlatıyorsunuz?

dragstar
16-06-2010, 23:29
endurance shine:D