PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Civic si vs Swift gti

samet54
07-06-2010, 00:11
arkadaslar 2 aracda atmosferik gırtlak yüklü deneme yapıcaz sonuc ne olur fikrinizi almak istedim cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederimm....

slowmotion
07-06-2010, 00:30
gırtlak yüklü derken? swift alır gibi 0-400 de ama sağlıklıysa...

Brs_eg
07-06-2010, 00:39
specleri yazsan daha kolay yorum yapilir belki ?

Safak
07-06-2010, 00:44
Swift 1.3 GTi lar gerek atmosferik gerekse turbo olarak ülkemizde pek tercih edilemesede güzel yüklenen araçlar... Videoları araştırlabilir, yada forumlarında bakılabilir.

Zaten köpek gibi devir dönüyorlar...

Civic d16 makine ile ne kadar oluyor atmosferik bilmiyorum, swift kendi 1.3 makinası ile atmosferik ne kadar oluyor onuda bilmiyorum, şanızman oranları ve dönecekleri devirleri hiç bilmiyorum. Bu soruya o sebeple çevap vermek nasıl olur... onu hiç bilmiyorum...

Bazen aracınız daha güçlü olur ama devir dönen daha güçsüz araç gelir zort die geçer sizi...

gırtlak mevzusu, polemik mevzusu olur yani...

samet54
07-06-2010, 08:13
swift =dereceli,piston,cai,egzos,ince conta
si sahibi arkadasta gırtlak dolu olduğunu söyledi bende onun yalancısıyım :D

PPR engineering
07-06-2010, 08:58
swift kullandım cidden ii devir dönen düzgüm dokunuşlar yapıldığı zaman çok ii yürüyen araçlar.ama si ın da speclerini bilmemiz lazım..

RottingChrist
07-06-2010, 09:16
merak ettim sonucu :)

tunceR
07-06-2010, 09:19
ben çok sağlıklı swift 1.3 gti kullandım çok iyi gidiyor si yi geçer..

ouzs
07-06-2010, 09:36
si da yüklüyse si geçer.

pasa35
07-06-2010, 09:49
gırtlağın durumu önemli bencede.swiftlerin cok iyi gittiğini biliyorum ama

samet54
07-06-2010, 09:54
arkadaslar swift arkadasımın arabası speclerini yazdım bu specler baz alınarak yorum yapılsada olur nden diceksiniz si nin speclerini bilmiyorum bilmedğim için bu sekilde yorum yaparsanız az cok kafada sekillendirilebilir swift 780 kg si 1000 kg onun için belkide orantılı olabilir...

Cihan Çizmeci
07-06-2010, 10:26
Si'da gırtlak olayı çok değiştirir.

Yani Si specleri şöyle olursa.

Tepeli güzel sıkıştırmalı bir piston ana kol yatak

headers + emme + eksoz sistemi + egzantrik + 3. 4. crx

cai + beyin olursa bence Si'ın şansı gayet yüksek çünkü böylece gayet güzel yürüyen bir makine çıkar ortaya ;)

swift =dereceli,piston,cai,egzos,ince conta oaln specli bir swift i geçer bence :icon_tup:

Swift yapmak daha zor olucaktır emme ne kullanılacak?Genelde Custom çalışılır imkanlar daha kısıtlı eğer Si gerçekten tam anlamıyla dolu ise n\a olarak si alır ama arkadaşınızın gıtlak kavramı chip filtre eksoz headers ise malubiyeti kaçınılmaz olur

mmustu
07-06-2010, 10:41
valla arkadaşlar 2 aracada sahip oldum :D

standart swift standart si yi sıfırdan kalkınca elek eder :D

cihanında dediği gibi si nin gırtlak tabiri bambaşka olabiliyor :D ama egzantrikli pistonlu bi swift çook fena yürür :D

doush
07-06-2010, 12:22
Rally otomobili hatırlıyorum 160 hp Swift atmosferik.. Kilosu da ***** neredeyse yok :D

"Gırtlak"tan kastınız böyle bir şeyse işler değişir (:

EREN34
07-06-2010, 12:46
Si'da gırtlak olayı çok değiştirir.

Yani Si specleri şöyle olursa.

Tepeli güzel sıkıştırmalı bir piston ana kol yatak

headers + emme + eksoz sistemi + egzantrik + 3. 4. crx

cai + beyin olursa bence Si'ın şansı gayet yüksek çünkü böylece gayet güzel yürüyen bir makine çıkar ortaya ;)

swift=dereceli,piston,cai,egzos,ince conta oaln specli bir swift i geçer bence :icon_tup:

Swift yapmak daha zor olucaktır emme ne kullanılacak?Genelde Custom çalışılır imkanlar daha kısıtlı eğer Si gerçekten tam anlamıyla dolu ise n\a olarak si alır ama arkadaşınızın gıtlak kavramı chip filtre eksoz headers ise malubiyeti kaçınılmaz olur

si mı diyecektin kanka orda? :)

Cimmeria
07-06-2010, 13:05
swiftin çok ciddi bir kilo avantajı var, 250 kilo fark var, ayrıca swiftlerde çok iyi giden makineler.

yapılan modların hakkını vererek yürürse swift geçecektir

Cihan Çizmeci
07-06-2010, 13:35
si mı diyecektin kanka orda? :)

Yok kanka o spec lerdeki bi swift'i geçer bence dedim cümle doğru :) :icon_tup:

Swift hafif makine ama aktarma ıvır zıvır bence güzel yüklü bir Si'nin geçiceğini düşünüyorum halen.Bu arada denemeleri 0 dan mı yapıyoruz roll mü 40 200 mü 60 200 mü son hız mı neye göre? :)

O speclerdeki bir Swift'i ciddi güzel hazırlanmış bir Si ama cidden güzel atmo gırtlak mantığı taşıyorsa geçer derim halen :icon_tup:

Yani Si'ına atmosferik gırtlak diyen arkadaş Skunk2 emme Güzel bir egzantrik kasnak sağlam güzel sıkıştırmalı bir piston ana kol yatak cai eksoz sistemi dc headers adam gibi bir eksoz 3 4 crx dişlisi güzel bir beyin ve ayar yapılmış mantığındaysa işler çok değişir.Si alır derim.

Ama arkadaşın gırtlak mantığı açıkta boruyla yalıtımsız bir filtre el yapımı bir dandik aktarma borusu vadesi gelmiş bir stock motor p29'a ayarsız bir chip sadece 51'lik eksoz falansa şansı çok az arkadaşın :) Günümüz Tr'sinde böyle araçlara gırtlak mantığı biçen arkadaşlarımız çok :) Heleki şanzıman değerleri orj ise 4.viteste tutunması imkansız gibi bişey olur :icon_tup:

samet54
07-06-2010, 13:44
Yok kanka o spec lerdeki bi swift'i geçer bence dedim cümle doğru :) :icon_tup:

Swift hafif makine ama aktarma ıvır zıvır bence güzel yüklü bir Si'nin geçiceğini düşünüyorum halen.Bu arada denemeleri 0 dan mı yapıyoruz roll mü 40 200 mü 60 200 mü son hız mı neye göre? :)

O speclerdeki bir Swift'i ciddi güzel hazırlanmış bir Si ama cidden güzel atmo gırtlak mantığı taşıyorsa geçer derim halen :icon_tup:

Yani Si'ına atmosferik gırtlak diyen arkadaş Skunk2 emme Güzel bir egzantrik kasnak sağlam güzel sıkıştırmalı bir piston ana kol yatak cai eksoz sistemi dc headers adam gibi bir eksoz 3 4 crx dişlisi güzel bir beyin ve ayar yapılmış mantığındaysa işler çok değişir.Si alır derim.

Ama arkadaşın gırtlak mantığı açıkta boruyla yalıtımsız bir filtre el yapımı bir dandik aktarma borusu vadesi gelmiş bir stock motor p29'a ayarsız bir chip sadece 51'lik eksoz falansa şansı çok az arkadaşın :) Günümüz Tr'sinde böyle araçlara gırtlak mantığı biçen arkadaşlarımız çok :) Heleki şanzıman değerleri orj ise 4.viteste tutunması imkansız gibi bişey olur :icon_tup:

arkadasım aracların aynı olduğunu baz al o şekilde nasıl olur denemeler drag ta olcak 60 200 de yapıcaz..

K0213
07-06-2010, 13:57
swift yola tutunmaz o kilo ile ama standartlara bakarsak si a şans vermiyroum :)

yükleyeceksen bence swiftle uğraşma hem çok masraflı hemde aldığını gücü yere yansıtamayacağın bir araç ortaya çıkarmış olacaksın ;)

si alacaksanda biraz daha üste çık vtec al bence ;) ama yinede 2,0 lara karşı şansın çok zor olacak.

Cihan Çizmeci
07-06-2010, 16:02
arkadasım aracların aynı olduğunu baz al o şekilde nasıl olur denemeler drag ta olcak 60 200 de yapıcaz..

Arkadaşım o zaman Si gırtlak mantığı ne? Bence buraya bu konuyu açmadan önce Si'ın spec lerini iyice bir öğrenseydinde yardım yada bilgi istiyorsun ona göre bilgi verseydik.

O zaman şöyle diyelim Swift'teki şeylerin aynısı Si'da olursa Swift alır.3 4 crx dişlisin olmadan Si zor :icon_tup: Bunlar 2 araçta sağlıklı durumda ve sağlıklı söförlerle olduğu sürece :icon_tup:

swift yola tutunmaz o kilo ile ama standartlara bakarsak si a şans vermiyroum :)

yükleyeceksen bence swiftle uğraşma hem çok masraflı hemde aldığını gücü yere yansıtamayacağın bir araç ortaya çıkarmış olacaksın ;)

si alacaksanda biraz daha üste çık vtec al bence ;) ama yinede 2,0 lara karşı şansın çok zor olacak.

Konu araç almak değil :) Bu arada şunuda belirtiyim Si alıcağına Vti al mantığı çok saçmadır :) Si alır Vti alıcağım parayı dökerim Vti'ada boy boy açarım mantığıda güzeldir aklınızda olsun :icon_tup: Zevk ve maddiyat meselesidir :icon_tup:

Bu arada Swift'in yola tutunamıyacağı kararını nerden aldınız merak ettim :soru: Bana garip geldi niye tutunamasın?

mmustu
07-06-2010, 16:04
ya bilmiyorum swiftin nasıl yürüdüğüne canlı canlı şahit olarak mı yazıyosunuz bunları ama si crx 3-4 bile taksa zor o iş :D

ben standart swiftten bahsediyorum bu arada bakın ;)

bide rolling değil drag olacakmış :D

dereceli pistonlu contalı swift fena üzer :)

Cihan Çizmeci
07-06-2010, 16:05
ya bilmiyorum swiftin nasıl yürüdüğüne canlı canlı şahit olarak mı yazıyosunuz bunları ama si crx 3-4 bile taksa zor o iş :D

ben standart swiftten bahsediyorum bu arada bakın ;)

bide rolling değil drag olacakmış :D

dereceli pistonlu contalı swift fena üzer :)

Aynen öyle :icon_tup:

EREN34
07-06-2010, 16:08
Alacam sonunda bir swift o olacak hee:)

mmustu
Aynen öyle :icon_tup:

alet bildiğin motorsiklet mantığıyla üretilmiş kanka ulen nasıl devir çeviriyo varya aklın çıkar :D

hesap et benim araba 1 tontan ağırdı yine :D tesisat falan :D

o hali ile bile dragta si geçemiyordu beni

rollingtede 2 de bastığımızda ben 2-3 boy çıkıyodum 4 te geliyodu anca yanıma :D

Cihan Çizmeci
Muştu abim şunu belirtmey çalıştım Swift'in Tr şartlarında Atmo yapacağı şeyler kısıtlı.

Si'a arkadaşın ilk bahsettiği gibi gerçekten gırtlak mantığıyla yaklaştım.Swift'in specleri belli yazmış.

Si eğer cidden atmo gırtlak olursa baskısıyla balatasıyla 3 ü 4ü ile herşeyi ile o zaman Swift'in gram şansı olmaz kalkışada gelsin :icon_tup:

Bilmiyorum ben kendi aracım için konuşıyım.Beni o speclerdeki Swift ben atmosferik gırtlak bir Si yapsaydım geçemezdi diye düşünüyorum ki bence gayette doğru muhabbet devir çevirmek değilki sadece bunu benden daha iyi biliyorsun :icon_tup:

mmustu
07-06-2010, 16:12
Muştu abim şunu belirtmey çalıştım Swift'in Tr şartlarında Atmo yapacağı şeyler kısıtlı.
Si'a arkadaşın ilk bahsettiği gibi gerçekten gırtlak mantığıyla yaklaştım.Swift'in specleri belli yazmış.

Si eğer cidden atmo gırtlak olursa baskısıyla balatasıyla 3 ü 4ü ile herşeyi ile o zaman Swift'in gram şansı olmaz kalkışada gelsin :icon_tup:

bak burada haklısın yavrım burada parçasını bulmak çok zor kanada tarafında baya parçası varmış diye duydum ben ;)

ama bak yine diyorum sen si yi gırtlak yükle bende swifti inan dragta geçemezsin :D
ama dediğim gibi honda her zaman şanslı parça konusunda ;)

bu tamamen kendi fikrimdir ;)

mmustu
07-06-2010, 16:14
neyse yaw bize ne denesinler görsünler :D

Cihan Çizmeci
07-06-2010, 16:15
bak burada haklısın yavrım burada parçasını bulmak çok zor kanada tarafında baya parçası varmış diye duydum ben ;)

ama bak yine diyorum sen si yi gırtlak yükle bende swifti inan dragta geçemezsin :D
ama dediğim gibi honda her zaman şanslı parça konusunda ;)

bu tamamen kendi fikrimdir ;)

Kesinlikle abi ona bende katılıyorum 2'side gırtlakken konu tartışılmaz bile Swift kopaaaaaaaaaaaaaaar gider bu böyle :icon_tup:

Ama Swift'in spec lerini yazmış arkadaş.Si için ise atmosferik gırtlak demiş :)

Eğer Si gırtlak olursa Swift hiçbir türlü gidemez o Si ile onu diyorum :)

Swift yüklenince mükemmel performans çıkaran bir araç videolar neyin ne olduğunu fazlasıyla fena şekilde anlatıyorki ilk aracımı almayı düşünürken Swift'lerle çok ilgilendim herşeyini okudum ettim izledim araştırdım fena makineler alıyordum temiz bir 106 parası çıkaramasaydım son anda Allah'ım yüzüme güldü :)

neyse yaw bize ne denesinler görsünler :D

Puahhaha :D Bence Si gırtlak diyen arkadaş geçilir tahminim çünkü o Si gırtlak mırtlak deil en fazla p29'a chip sıcak çeken bir filtre eksoz sistemi headers conta vardır :D

Dediğin gibi denesinler videoda bu konuda paylaşılsın :D

mannerboy
07-06-2010, 16:54
swift hep merak ettiğim araçtır bencede geçebilir nede olsa zamanında 205in rakibiydi :)

Frank
08-06-2010, 16:26
swift ın alacagını dusunuyorm maalesefff :)

Görkem
08-06-2010, 16:41
swifft ler iyi makinedir pek kimse uğraşmasada ,,,bende swifft den yanayım .............

kadir jdm civic
08-06-2010, 22:49
arkadaşım bu işte belli olmaz arabaya takılan her parça arabaya artı bişey katmaz hatta geri döşürdügünde canlı gözümle gördüm iyi ayar yapılmadıysa istedigini tak yürümez herseyın detaylı bilinmesi lazım ucunda bir idda var mı??
ben si kullanıcısıyım ben sinin yüklendigi zaman nasıl gittigini biliyorum ama swift ti bilmıyorum ama duydugum kadarıyla swift stock halde stack 106 yı agırlıgından dolayı geçtigini duydum stock bir 106 nında stock si ye 4 5 araba açtıgnı var sayarsak swift bence daha avantajlı ama gene bilenemez arabaların durumları nee? hadi deneyin ögrenelim allah kaza bela vermesin...

Emir_b16a
08-06-2010, 22:57
kör dövüşü olmuş konu :D arablar muamma :D

DetailEF
08-06-2010, 23:14
Marka sempatizanı olmayın 1 kerede yahu :) Aynı speclerde olursa ikiside swift ayıra ayıra geçer bu kadar basit.

doush
08-06-2010, 23:46
:icon_tup:

158 HP 620 KG.

dwYyIZ9qqhQ

kadir jdm civic
08-06-2010, 23:56
swift ve si bukadar yüklüyse neden pıyasa cıkarmıyorsunuz yanı drag getirmiyorsunuz görelim bakalım resmide ne yapıcak merak ediyrumm.....

K0213
08-06-2010, 23:59
Konu araç almak değil :) Bu arada şunuda belirtiyim Si alıcağına Vti al mantığı çok saçmadır :) Si alır Vti alıcağım parayı dökerim Vti'ada boy boy açarım mantığıda güzeldir aklınızda olsun :icon_tup: Zevk ve maddiyat meselesidir :icon_tup:

Bu arada Swift'in yola tutunamıyacağı kararını nerden aldınız merak ettim :soru: Bana garip geldi niye tutunamasın?

si vs vti konusunda benim aklıma bişeler sokacağına eşit orantı kur, mantığını sınırlarını zorla ;)

swift kullandınmı bilmiyorum ama diri standart bir swift bile 3. vites alt devirlerde yürürken gaza yüklendiğinde patinaja sarabilir(çünkü çok hafif bir araç). yüklüsünü inan 5. viteste bile pati koyarken görebilirsin. tutunma derken, gücü yere aktarma demeliydim belki..

akbaba78
09-06-2010, 06:52
swift in hafif kasasina karsin girtlak yuklu bi si 3-4 crx dislisi ile birlikte rahat alir ki zaten stock vti larla kafaya kafaya cikiyor:cool:

Yiğit G.
11-06-2010, 15:57
Valla standart olsa ikisi kalkışta swift biraz açar sonra si alır gibime geliyor 100 ü tamamlamadan veya tamamladıktan hemen sonra..İşin içinde modifiye varsa tahmin yurutmek imkansız bence tam olarak bilmeden neyin nasıl oldugunu.Takılan parçaların ne verecegini , uygulamanın ne kadar saglıklı yapıldıgını..Kaldıki her arabada aynı model olsa bile aynı yürümüyor.Ben kendi crx ime iyi gidiyor derken std halimleyken , yine std halde benden çok daha iyi giden gördüm.Kısaca araçları tanımadan incelemeden hatta sürmeden tahmin etmek zor.Ama ikiside gırtlaksa birini seçeceksem Si olur sanırım

seyfi_pol
12-06-2010, 09:42
swift geçecektir. güçlü ve gideri iyi arabalar..

opamp
12-06-2010, 10:35
motoru sorunsuz swift gti kullandım , şuan zaten si sahibiyim şunu söyleyebilirim ki ; iki araçta atmosferik son haddine kadar yüklendiğinde bence swift geçer :) tabi gücünü gerçekten yere aktarabilirse :)

By_DoMiNo
12-06-2010, 11:01
motoru sorunsuz swift gti kullandım , şuan zaten si sahibiyim şunu söyleyebilirim ki ; iki araçta atmosferik son haddine kadar yüklendiğinde bence swift geçer :) tabi gücünü gerçekten yere aktarabilirse :)

Kararını swiftten yana verirken sanırım seni Si nin kazanamayacağı düşüncesine sürükleyen şey Si nin uzun olan 3 ve 4 ü olsa gerek. Madem gırtlak yükleniyor. Şanzıman da elden geçer gibime geliyor. Crx 3-4 veya komple CRX şanzımanı Si 5. Vites dişlisi ile her halükarda Si alır gibime geliyor. Yurt DIşında B16a2 Swap EG si ler Ep3 type-R ları geçiyor. VE Si de hafif olmasına karşın Swiftten cok cok daha iyi yere basan bir araç.. Ben Oyumu Si den yana kullanıyorum. GIrtlak tabirinden ötürü..

Düzeltme, Arkadaşlar İnternete Swift 1.3 Gti hakkında biraz araştırma yaptım. ve Kararımı Swiftin Boy boy geçeceğinden yana kullanıyorum. Bakın Geçme deği Boy boy geçeceğini söylüyorum.

burrburn
14-09-2010, 00:08
Şu an araçlar yaşlandı ne olur denemeden bilinmez ama 2000 li yılların başında her gün yaklaşık 20-30 kalkış yaptığımız günlerde bende si varken yanıma o kadar çok kez swift 1.3gti geldi ki (şanzımanı ile oynanmışı dahil), o zamanlar bugünkü kadar araçlar yüklenmiyordu. 1 tanesini hatırlıyorum gerçekten çok ama çok zorlamıştı beni ama 4'e atınca o da gerilemeye başlamıştı. si'da ne mi vardı? yalnızca el yapımı soğuk hava girişli filtre ,orta susturucu ve son susturucu sanayi tipi ve 7.2sn 0-100 hızlanma derecesi. o kadar.

yolda giderken rastladıgımız kalkışlar, gördüklerimiz yanıltıcı olabiliyor herkes her arabayı kullanamıyor, kimisi arabaları rezil ediyor kimisi de inanılmaz deneni gerçekleştiriyor. o yüzden pilotluğundan emin olunan kişilerle bu testlerin yapılmasının sağlıklı olduğunu düşünüyorum.
Kupon araba dediğimiz gti, gsi, si, wrx gibi özellikli araçları herkes kullanamaz ne yazıkki.

si la subaru impreza ile kalktığımı söylesem ve 3 bitene kadar önde olduğumu söylesem kaçınız bana inanır?? ama doğru çünkü adam deviri kesiciye kadar çevirme merakından dolayı arabayı yürütemiyordu.

saygılar.

SifirinciMurat
14-09-2010, 00:12
7.2sn 0-100 hızlanma derecesi

buradan sonra okumayı bıraktım.

Emir_b16a
14-09-2010, 02:21
son dönemlerde çok talihsiz açıklamalar okuyorm yaa :D

burrburn
14-09-2010, 02:33
buradan sonra okumayı bıraktım.

1 : okumayı bırakman olayın dogruluğunu değiştirmez.
2 : evet aracın fabrika verilerine baktıgımızda 8.5 sn görüyoruz bunu biliyorum fakat vermiş olduğum derece 2001 yılında (telefon kronometresi ya da elle ölçülen herhangi bir cihazla değil) aracın ön camına yerleştirilen cihazla ölçülmüş derecedir. o yıllarda yeterince ıspatı da yapılmıştır. 9 sene gectikten sonra bu saatte yeniden ıspatlamama gerek oldugunu sanmıyorum.

Emir_b16a
14-09-2010, 02:39
1 : okumayı bırakman olayın dogruluğunu değiştirmez.
2 : evet aracın fabrika verilerine baktıgımızda 8.5 sn görüyoruz bunu biliyorum fakat vermiş olduğum derece 2001 yılında (telefon kronometresi ya da elle ölçülen herhangi bir cihazla değil) aracın ön camına yerleştirilen cihazla ölçülmüş derecedir. o yıllarda yeterince ıspatı da yapılmıştır. 9 sene gectikten sonra bu saatte yeniden ıspatlamama gerek oldugunu sanmıyorum.

hangi cihaz bu ? adı ne cahilliğimi mazur gör :)

burrburn
14-09-2010, 02:55
G-tech pro denen bir cihaz. Dilersen linkini vereyim incele. http://www.gtechpro.com/#

Emir_b16a
14-09-2010, 03:09
G-tech pro denen bir cihaz. Dilersen linkini vereyim incele. http://www.gtechpro.com/#

yok merak ettiğim ve cihazdan çıkan sonuçlar vs 7.2 çok ciddi bi rakam ddiğin specteki sı için inandırıcı gelmedi bna da sakın yalan sölediğini vs idda ettiğimi sanma sadece inandırıcı diil :)

burrburn
14-09-2010, 03:22
biliyorum bunlar hep o zamanlar forumlarda ya da sokaklarda da konuşuldu zaten
denemeler yapıldı 3.30 ci ile 6 kez kalkıldı (iki ışık arası 120 km ye kadar ) 5 defa otomatik kalktı gecemedi 6.da tiptronik kalkışta yarım boy actı. opel calibra turbo motoru takılmış kadet ile kalkıldı 3. vitese attıgında 1 boy actı(patinaj etkisi olabilir). o dönemde vteclerle kalkıldıgında ise 3. vitesten sonra gecerlerdi. örnekler coğaltılabilir. tabiki hep aynı randıman saglanamaz zamanla düşüş yaşandı eskime ve yanlış tamiratlardan sonra eski performans yakalanamadı. hatta şu anki arabamı yeni aldım fakat eski si'ımın yanına yaklaşacagını bile sanmıyorum.

bir de si ların genel anlamda gözden bu kadar düşmüş olmaları şaşırtıcı geldi bana sanırım yaşlandıklarından olsa gerek çünkü gerçektende biz zamanında ışıklarda kalkışa hazırlanan 120'lik saxoların arkalarında bekler onlar kalkınca çekilin cocuklar dercesine uzar giderdik, daha üst segmentteki araclara kafa tutardık ama bugun baktıgımda durum cok farklı gözüküyor. ilk mesajımda yazdıgıma dikkat cekmek istiyorum ya araclar kötü ya da kullananlar kullanamıyo. bana ikincisi gibi geliyor :)

Emir_b16a
14-09-2010, 03:38
biliyorum bunlar hep o zamanlar forumlarda ya da sokaklarda da konuşuldu zaten
denemeler yapıldı 3.30 ci ile 6 kez kalkıldı (iki ışık arası 120 km ye kadar ) 5 defa otomatik kalktı gecemedi 6.da tiptronik kalkışta yarım boy actı. opel calibra turbo motoru takılmış kadet ile kalkıldı 3. vitese attıgında 1 boy actı(patinaj etkisi olabilir). o dönemde vteclerle kalkıldıgında ise 3. vitesten sonra gecerlerdi. örnekler coğaltılabilir. tabiki hep aynı randıman saglanamaz zamanla düşüş yaşandı eskime ve yanlış tamiratlardan sonra eski performans yakalanamadı. hatta şu anki arabamı yeni aldım fakat eski si'ımın yanına yaklaşacagını bile sanmıyorum.

bir de si ların genel anlamda gözden bu kadar düşmüş olmaları şaşırtıcı geldi bana sanırım yaşlandıklarından olsa gerek çünkü gerçektende biz zamanında ışıklarda kalkışa hazırlanan 120'lik saxoların arkalarında bekler onlar kalkınca çekilin cocuklar dercesine uzar giderdik, daha üst segmentteki araclara kafa tutardık ama bugun baktıgımda durum cok farklı gözüküyor. ilk mesajımda yazdıgıma dikkat cekmek istiyorum ya araclar kötü ya da kullananlar kullanamıyo. bana ikincisi gibi geliyor :)

çok iddalısın yaa :)

hani saydığın 330 ci 6.5 sn ciwarlarında 0 100 yapıo 3 28 ler 7 civarında

keza kalibra turbo motorlu kaddet diosun ki o bunlardanda seri ve hızlı olması gerekir

7.2 lerden bahsederken 6 küsürlere düştün

hani bnde honda sahibi oldum sı diil vtec sahibiydim daha ii yürümesi gerken bi vtı ım warken bn we vtı sahibi arkadaşlarım 3 30 lardan ve 3 28 lerdengenelde çekinirdik ki

2.0 t makinalara yanaşmazdım bile 155i olsun imprezzası olsun vs olsun

bn bunca senedir aktif pasif bi çok forumu takip ettm dışarda da bişiler duydum ddiğin gibi bi si ne duydum ne gördüm

hani gırtlak yüklü atmsferik sı ı bile görmeden inanmam bu ddiğin arabalarla yürürken

filtre egzozlu sı a hiç mi hiç inanmam kusura bakma

burrburn
14-09-2010, 03:54
dedim ya inanmak inanmamak elinde benim ispat derdim sıkıntım yok eski aracımın plakasını da vereyim 34 FFZ 65 varsa bu forumda dediklerimi gören duyan söyler elbet. bu yazdıklarım yanlış olmasın 2002 senesinden öncedir. senin çekinirdik dediğin o araclara biz iştahla saldırırdık :) cidden yaw bu saatte neden uydurayım :)

yalnız bak konuşmalar hep aynı; şöyle olması gerekir böyle olması gerekir, ben ne olması gerektiğinden bahsetmiyorum ne oldugundan bahsediyorum. 3.30 un 6.5 sn civarında olması gerekiyor evet ama kim kullanınca fabrikanın tese pilotu kullanınca. ona bakarsan subarular da 2001 modele kadar 6.2 sn der aramızdan subaru sahibi olup da kacımız 6.5 sn nin altında 0-100 yaptırdı standart subaruyu ölçen varmı tecrübe eden var mı? 3.28 ler 7 civarı olması gerekir diyorsun ama 120 den önce beni geçen 3.28 hatırlayamıyorum. demek istediğim o ki olması gerekenler her zaman olmuyor ve çogunluk sayılara o kadar kanıyor ki direksiyona kim oturursa otursun araba gider sanıyor. kadett örneği için gitmesi gerekir demişsin ama gitmedi işte, demekki sadece motorla olmuyormuş yere aktarımı da önemliymiş. Cem kardeşim var örnek (buradaysa o da anlatır zaten) alfa 145 e lancia integrale turbo motoru taktı 17 jant koydu. uçması gerekirdi ama uçmuyordu çünkü 3'ün sonuna kadar sarıyordu.

unutmadan filtreli egsozlu ya inanmam dedin ama o dönemlerde ortalıkta bir iki tane integra type r motorlu si vardı onların dışındaki si ların hepsi filtre egsozluydu, çok çok crx 3-4 olan vardı 2 tane de o kadar. dedim ya bugunkü kadar modifiye imkanı ve secenegi yoktu o zaman.

inanmamanı da saygıyla karşılıyorum ne de olsa ben si'ın 3 yaşından 10 yaşına kadarki her evresini bildiğim için ve şu anda en yenisi 16 yaşında oldugu için artık foslaşmış olmaları da inandırıcılığını yitirmesinin en büyük etkeni.

ERkut 205
14-09-2010, 10:58
Swift kasa hafif ve bu yüzden seri araç.
Sorunsuz bir swift gti binenler nasıl gittiğini iyi analiz ederler.
Kısada etkili olur.Uzunda hacim büyük olan götürür muhtemel. 1000 m

fthm
16-09-2010, 22:24
swift =dereceli,piston,cai,egzos,ince conta
si sahibi arkadasta gırtlak dolu olduğunu söyledi bende onun yalancısıyım :D

türkiyedeki en temiz ve modelli swift gti lardan bitanesini çok uzun bi zaman kullandım hatta şuan nette ilanı var 94 model beyaz.Ben aracın 2. sahibiydim ve aldığımda boyasına kadar orjinaldi km 75k lardaydı.söylenilen mod yapılmışsa aracın motoru düzgünse si istediği kadar yırtınsın gelemez arkadaşlar.Ancak şöyle drag değilde roll yapılırsa swift gti 150 dedimi biter si alır başını gider ama dragta fena üzerki 2005 te o araca ilk filitreyi ve egzostu ben taktım ve yakın arkadaşım Hakan Kıranla defalarca drag yaptık sene 2006 sonları ( 34 ud 1166 sedan 98 vti ) 0-100 öndeyim ,120 yanyana 130-140 vti boy atmaya başlar...si demiyorum vti diyorum ve dikkatinizi çekerim sadece filitre egzost vardı arabamda.

burrburn
17-09-2010, 07:47
Demekki güzel yürüyormuş arac cidden, çünkü beni de eski si'ımla karşılaştıgım durum benzer di, biz sürekli hondalar olarak dolaştıgımız için vtec sedan hatchback sebil gibiydi aramızda ve kalkışlarda genellikle ben de 0-100 de önde oluyor, 120 gibi yanıma gelirlerdi ve aynı şekilde gecmeye başlarlardı. ancak otobanda denemesiğimiz için 180 i gecme şansımız olmazdı pek ve atılan boy 1,5 ya da en fazla 2 boy olurdu.

Si'ı ne kadar küçümsüyorsunuz anlamadım sebebini, sonuçta aracların 0-100 km hızlanmasındaki 3 temel faktörden (ağırlık-tork-aktarma) ikisinde net bir avantajı var (Vtec'e göre) 96 model hb hariç (1120 kg olanlara göre yani) si: 975 kg - 142 tork var vtec: 1120 kg - 145 tork var --> bu yüzden 100 km leri gectikten sonra vtecler daha cabuk hızlanmaya başlıyorlar, ve top speed leri daha iyi. şahsen si da son sürat olarak 235 km/h görmüştüm ama bu tabi ki vtec in o sürate ulaşmasından bayagı bir sonra oluyor, rüzgara karşı koyabilmek için gereken beygirleri daha az oldugu için. (dişli oranlarını da unutmamak gerekir tabiki.

Şu anki aracımla bir iddiam yok, olsaydı an iyi swift hangisiyse gelsin kalkalım konuyu kapatalım derdim ancak şu an bunu diyemiyorum. ancak kendisine güvenmekten ziyade gercekten iyi giden bir si varsa cıksın ortaya, baba switf te hangisiyse gelsin kalksınlar konu kapansın. :)0-100 , 0-200, roll ne isterlerse yapsınlar.

çünkü dikkat ettim de si a karşı bu kadar sert olanlar ya kullanmamış olanlar (uzun süreliğine) ya da yaşları itibariyle vtec jenerasyonuna denk gelmiş olan arkadaşlarımız.

saygılar.

ozanbulbul
17-09-2010, 10:52
deneme sonucu ne oldu?

Cihan Çizmeci
17-09-2010, 11:44
Kısada Swift kesinlikle alır uzun olunca hacim piyasaya çıkar ama bu ara swift önde olucağında durum anca hızlar yükseldikçe deişir bence.2 arabayıda kullanma fırsatım oldu.

burrburn
17-09-2010, 18:31
deneme sonucu ne oldu?

deneme yok ki :) olsa keşke.