PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egsoz dumani ve kokusu

emirhan sph
12-06-2010, 00:31
Arkadaslar egsozdan gelen duman ve kokuya gore motorumuzda neler olup bittgini bi nevi kestirebildigimizi hepimiz bilioruz.

Bu konuda tecrubeli arkadaslardan dumanin rengine ve kokusuna gore motorda olabilicek porblemleri aciklama konusunda yardim bekliorm. Dizel araclar benzin araclar gaz(lpg) araclar farketmez.:heyoo:

bilalMW
12-06-2010, 13:37
subap lastikleri olabilir.
Üst kapak contası sızdırıyor olabilir.

yavuz364
12-06-2010, 15:06
benim egzozdan da çok ölümcül bir gaz çıkıyor, anlamış değilim 1 dakika için bagajdan birşey almaya çalışsam bile gözlerim yanıyor, zor nefes alıyorm flan.. duman yok ama

emirhan sph
12-06-2010, 16:07
subap lastikleri olabilir.
Üst kapak contası sızdırıyor olabilir.

Benzinli araclarda siyah duman atmasin sebebimi?

Mehmet Gazihan
12-06-2010, 16:40
sıcak motorda duman renkleri ve muhtemel sebepleri
soğuk motorda duman renkleri ve muhtemel sebepleri

v.s. gibi mi ?

akucukdogan
12-06-2010, 16:42
Şuan bende de aynı durum var. Benzin kokusu geliyor sürekli ama hiç duman yok.. Sebebini bende merak ediyorum doğrusu..

PPR engineering
13-06-2010, 07:42

benzinli araçlar siyah duman atıyorsa zengin karışımdan dolayı atar.fazla benzin yakıyorsunuzdur bu standart araçlarda genelde oksijen sensörü bozulduğunda ve nadirende bujileri uzun süre değişmemesi sonucu oluşur.dizellerde dumansız bi yaşam asla:D benzinli araçların tam tersine dizel araçlar zengin karışım ile cok daha yürür.+dizeller stock haldeykende cok yüklenildiği zaman egsozdan siyah duman görmeniz cok normaldir..lpg li araçlar için pek bi bilgim yok oyuzden yalan yanlış bişey yazmak istemedim saygılar.

Nires
13-06-2010, 07:50
bu dizel araçlarda vites değiştirince gaza yüklendiğinde pof diye arkadan siyah duman atmasını normalmi?

Kadyr
13-06-2010, 08:00
aynen helede yokus yukarı :D gecen bı merso gordum yenı modellerden benden cok duman atıyodu vlla:D

PPR engineering
13-06-2010, 14:43
bu dizel araçlarda vites değiştirince gaza yüklendiğinde pof diye arkadan siyah duman atmasını normalmi?

normal kesinlikle sııntı etmeyin..

Nires
13-06-2010, 14:57
normal kesinlikle sııntı etmeyin..

ozaman sorun yok çok sağol başkan :icon_tup:

emirhan sph
13-06-2010, 23:20
sıcak motorda duman renkleri ve muhtemel sebepleri
soğuk motorda duman renkleri ve muhtemel sebepleri

v.s. gibi mi ?

Aynen mehmet ustam her cesit dumanin renk koku ve sebpleri :icon_tup:

PPR engineering
14-06-2010, 08:25
ozaman sorun yok çok sağol başkan :icon_tup:

bi şey değil ne demek.hatta remap tan sonra simsiyah gezebilirsin :)araban gayet keyifli olur tavsiye ederim..

emirhan sph
14-06-2010, 18:00
:D o is seneye yaz basi bende olucak galiba. Arabanin adi esmerim den kara buluta terfi edicek :D

Mehmet Gazihan
14-06-2010, 18:09
105 likden 127-131 hp mertebelerine kdr hiç duman çıkmaz..

emirhan sph
14-06-2010, 18:16
140 lari zorlarsak cokmu dumanlaniriz ustam

Dou
14-06-2010, 18:20
Emirhan, Oğuzhan'a da söyledim, sana da söyleyeyim, gerçi o anlamadı beygirlerle takılıyor ama sen anlarsın diye düşünüyorum.

Beygire çok kafa yorma, önemli olan tork eğrisi (eğri diyorum bak, sadece tork değil). Ne kadar lineer eğri, o kadar homojen sürüş.

Ayı gibi peak vurucak, sonra üstlerde sürünecek, ne anladım ben 500 tork olsa kaç yazar baskı balataya abanma seansı olur.

Bu hafta deneyecez bakalım neydi ne olacak görecez :)

Mehmet Gazihan
14-06-2010, 18:22
bence o 3-5 hp için değmez duman atmaya..

Yazdıklarım sadece 105 bravoya özeldir..

emirhan sph
14-06-2010, 18:25
Bravoyla meganede ayni degilmi motorlar?

emirhan sph
14-06-2010, 18:27
Emirhan, Oğuzhan'a da söyledim, sana da söyleyeyim, gerçi o anlamadı beygirlerle takılıyor ama sen anlarsın diye düşünüyorum.

Beygire çok kafa yorma, önemli olan tork eğrisi (eğri diyorum bak, sadece tork değil). Ne kadar lineer eğri, o kadar homojen sürüş.

Ayı gibi peak vurucak, sonra üstlerde sürünecek, ne anladım ben 500 tork olsa kaç yazar baskı balataya abanma seansı olur.

Bu hafta deneyecez bakalım neydi ne olacak görecez :)

:icon_tup: +1907

Haklisin dou yazilara degil verimlilige bakmak lazim.

Dou
14-06-2010, 18:28
Bravoyla meganede ayni degilmi motorlar?

Alakası yok :)

emirhan sph
14-06-2010, 18:39
tamam ozaman mehmet usta ole bravoyla ilgili diince bi an kafam karisti, sasrdim yanlis anlamisim :) ozman bizim araclarda dumanin hpleri deisicek bakalim merak ettim dou senden hbr bekliorm :)

Mehmet Gazihan
14-06-2010, 19:15
yok deil..bambaska motorlar..

emirhan sph
14-06-2010, 19:22
Ustam bsi sorucam dizel araclarda egsoz dumaniyle motorda cikan bi problemin alakasi olurmu. Benim eski corsa ilk calistiginda beyaz duman atiodu cig bi koku oluyodu mesela

BlackEmperor
14-06-2010, 19:33
dou +1 duman çokta iyi birşey değil ister dizel ister benzinli olsun kimi yanlış kullanımdan kimi mekanik bir arızadan...

Kadyr
14-06-2010, 19:54
ustam ozmn bızım 97lık kaca kadar dumansız takılır :=)

MERTECE54
31-08-2010, 02:48
PD dızel motorlardada zor calısmalarda acaıp bır duman cıkıo

kerem_euk34
25-10-2010, 11:52
1.6ies otomatik... turbo süküldükten sonra çekiş aşırı şekilde düştü... kalkışta doğandan beter ve yükek devirde gazladıgımda biraz duman atıyo ama normal kullanımda duman atmıyor.. birde her zaman gelen pis anormal bir eksoz kokusu yanık yağ gibi sizce sorun nedir?

halilcan9455
25-10-2010, 19:59
1.6ies otomatik... turbo süküldükten sonra çekiş aşırı şekilde düştü... kalkışta doğandan beter ve yükek devirde gazladıgımda biraz duman atıyo ama normal kullanımda duman atmıyor.. birde her zaman gelen pis anormal bir eksoz kokusu yanık yağ gibi sizce sorun nedir?

yanığ yağ kokusundan kastın anladığım şey ise aynı şey bizdede vardı.sonuç kartelden yağ kaçırıyormuş yağda eksoz'a düştüğünden koku yapıyormuş .
sende bir kontrol ettir.

senna
25-10-2010, 20:34

segmanların ne durumda? ne renk duman mavimi?

Safak
25-10-2010, 20:49
Genelleme yapmak gerekirse...

Kara duman: Detonasyon yani yanmadaki karışım durumunu gösterir. Benzinli atmosferik otomobillerde sürekli olması pek iyiye, hayıra alamet değildir...

Mavi duman:
-Eğer sürekli mavi duman atıyorsa araç, muhtmelen yağ yakıyordur motor açılmak gerekir. Eksozdan yanık yağ kokusu gelir.
-Seyir halinde araç viteste komprasyona bıraktıktan sonra gaza ilk bastığınız anda anlık mavi bir duman bırakıyorsa subap lastikleri gitmiş olabilir.

Beyaz duman: En sık rastlanan sorudur... Su buharıdır, kapak contası yandığında, çürüdüğünde yada kapak sorunu yaşayan otomobillerde görünür ama tutup soğuk havalarda çıkan beyaz duman ile karıştırmamak lazım. Bu durum olduğunda araçta su eksiltmede olması gerekir.

Edit. Soğukken gelen benzin kokusu, sorun değil, motor normal sıcaklığın ulaştırığında keser... Ama sürekli geliyorsa ve kesilmiyorsa, benzin kaçağı olabilir araçta...

bilalMW
25-10-2010, 21:23

yok ben genel nelerden duman atar diye yazmıştım. :D

redbaron
25-10-2010, 23:21
hazir konu acilmisken bende sorayim,bendede duman falan yok ama cok fazla cig benzin kokusu var,motor isinincada koku azalmiyor,cok gazlayinca benzin kokusu aracin icine kadar giriyor,sorun ne olabilir,zarari varmidir? buna ragmen yakisinda belirgin bir artis yok.

akucukdogan
25-10-2010, 23:34
Beyaz duman: En sık rastlanan sorudur... Su buharıdır, kapak contası yandığında, çürüdüğünde yada kapak sorunu yaşayan otomobillerde görünür ama tutup soğuk havalarda çıkan beyaz duman ile karıştırmamak lazım. Bu durum olduğunda araçta su eksiltmede olması gerekir.

Peki bu su buharı var ise araçta yani eksoz ıslanıyorsa aracı kullanırken ama araçta hiç su eksiltme yoksa sorun varmıdır ?

darkred
25-10-2010, 23:35
Genelleme yapmak gerekirse...

Edit. Soğukken gelen benzin kokusu, sorun değil, motor normal sıcaklığın ulaştırığında keser... Ama sürekli geliyorsa ve kesilmiyorsa, benzin kaçağı olabilir araçta...

motor sogukken beyaz duman cıkıyor benden ve buram buram benzin kokuyor dısarıya cıktığımda motoru ısıtmak için 5 dk rolantide calıstırmadan hareket ettirmiyorum o arada sigara içmek için arabadan iniyorum hep buram buram benzin kokusu ve beyaz duman oluyor hep merak ederdim demekki normal bişiymiş :D

chipten dolayı biraz zengin calısıyor olabilir diye düşünüyordum alakası olabilirmiki ?

yakıt normal kullanımda 20 tl ile 60-65 km arası sehir içi.. 106GTI

Safak
25-10-2010, 23:43
Aracı rölantide ısıtmakta pek iyi değildir ve önerilmez, fazla devir dönmeden yolda ısıtın, hem daha çabuk ısınır hem de yakıt israf olmaz...

Sürekli benzin kokusu geliyorsa, yani çiğ yakıyor araç...

Oksijen sensörü, buji, filtre gibi şeylere bakmakta fayda var ben olsam onlara bakarım, Buji ve filtreden eminseniz, okijen sensörü cortlamıştır muhtemelen...

darkred
25-10-2010, 23:48
yok sadece ısınırken geliyor ilk calıstırmada dısarda aracın arkasına geçince arabanın içinde herhangi bir koku yok.motor ısınıncada kesiyor benzin kokusunu yani sadece sogukken ısınana kadar bir benzin kokusu geliyor cvp için teşekkür ederim :)

baskı vs bitme durumunda motor sogukken direk yola cıktığımda kavramayı ayarlamak cok güc oluyor sürekli silkeleme yaptırıyorum ister istemez hosuma gitmeyen bi durum olduğu için 3-5 dk bekledikten sonra yola cıkınca daha rahat kullanım oluyor tavsiye için teşekkür ederim :)

cookies
25-10-2010, 23:56
ttforum çiğ atıyor heraLde.. bende de aynı sorun var bazen keskin bir benzin kokusu geliyor sonra gidiyor..

gökberk
26-10-2010, 00:02
benim egzozdan da çok ölümcül bir gaz çıkıyor, anlamış değilim 1 dakika için bagajdan birşey almaya çalışsam bile gözlerim yanıyor, zor nefes alıyorm flan.. duman yok ama

:( +++++ Aynen...

kerem_euk34
26-10-2010, 12:51
segmanların ne durumda? ne renk duman mavimi?

gazı köklediğimde mavi siyah arası bi duman atıyo ve o yanık koku... eksoza damlama yok ama sıkıştırma düştü segmanlar olabilir başka bişi varmıdır? subap lastıği cart curt fln ? zaten gazlayınca 200kmde 1-2litre arası yağ yakıyor