PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Drag süre ölçüm sistemi önerileri??

Vts_Power
15-06-2010, 00:48
Selamlar arkadaşlar, drag yarışlarımızdaki süre ölçüm sistemi hakkında önerileriniz almak için bir konu açma gereği duydum.Burdaki önerilerimiz organizasyonları yapan arkadaşlara ışık tutar daha kaliteli yarışlar yapılabilir düşüncesindeyim.

Tr şartlarında çok ciddi araçlar yapılmaya başlandı ve yurt dışı araçlarla kendimizi kıyaslayabilmemiz ve net süreleri görmemiz için neler yapabiliriz? daha iyi ölçüm sistemi ve pist temizliği daha net sonuçlara ulaşmamızı sağlayacaktr.

Süre sistemi ile ilk yarış Konya'da yapıldı, ilkler için gayet güzeldi ancak yarışırken gördükki response time yarışcının tepkisine göre 0.7 sn ile 1.3 sn civarı fark ediyor bunun ortadan kalkması için süre düğmeye basıldığı anda değil arac fotoselden geçtiği anda başlamalı.bu bizi yanılttı ve gerçek süreleri göremedik.Akhisar yarışında kısmen çözüldü bu sorun ancak ordada ilk arac fotoseden geçtiği anda süre başladı.Bana göre her arac ayrı ayrı fotoselden geçtiği anda süre saymaya başlamalı ancak 2 li yarış olduğu için 2. aracın bekleyip diğerinden geç tek başına rahat bir kalkış yapmasıda engellenmeli diye düşünüyorum.örneğin ilk aracın süresinin başlangıcından itibaren mesela 0.6 sn içinde kalkmazsa diğer arac bir yaptırım gelebilir.veya buna alternatif öneriniz varmıdır?

bilgilerini paylaşan herkese şimdiden teşekkürler.

EREN34
15-06-2010, 00:53
e o zaman 2 araç arasında bir direk olur.sağ ve sol taraf için ayrı ayrı fotocell ler çalışır kalkışta ve bitişte.Ortadaki direk ve kenarlar arasında olur sensör ve alıcı/yansıtıcılar

İkinci bir fikir ise piste değil araç üzerine yapılacak tadilat ile doğru süre ölçümü.Çok basit olacak ama bu saatte aklıma gelen manuel araçlarda debriyaj altına switch konur.Debriyajdan ayak kalktığı an radyo frekansı ile iletişim kurdurulup krono başlatılabilir.Bunlar bu saatte amatörce aklıma gelen çözümler.

OmerRS
15-06-2010, 01:09
Fotoselleri pistin ortasına koyuyorlar yani iki aracı ayıran şeridin üzerine. Böylece iki ayrı fotoselin birbirine karışması önleniyor.

400 metre boyunca 3 5 tane var santa podda mesela. finişte ise aracı ilk göre fotoselin tarafında ışık yanıyor tabelada altında da et zamanı görünüyor.

araçların hızını ölçmek için ise finişten bikaç metre önce bir fotosel daha var oradaki geçiş zamanında aracın hızı hesaplanıyor.

Vts_Power
15-06-2010, 01:14
bizdede kalkışda 2 ayrı fotosel var zaten akhisarda ilk önce hangi araç hareket ederse ölçüm öyle başlamış.burda sorun yok ancak her aracın ölçümü kendi fotoselinden geçtiği anda başlamalı.ilk aracın fotoselden geçtiği an ikinci aracında süresini oluşturmamalı, bu gerçek sonucu vermez.

hız ölçümü aslında daha kolay finişe otobanlarda gördüğümüz hız ölçerlerden sağa ve sola olmak üzere 2 tane konabilir. biz Ankara hipodroma bi yarışda getirmiştik denemek için ancak o 199kmh limitli idi çok basit bi alet direk kendi ölçüyor ve hızı ekranına yazıyor. kiralanabilir bunlardan 2 tane.200 üstü gösterse daha güzel olur tabi :D

OmerRS
15-06-2010, 01:19
Bu fotoğrafta starttaki düzen görülüyor. Bu şekilde ortaya konulursa olur gibi aslında.

http://www.npoc.co.uk/cotm/Splank/SantaPod.JPG

Vts_Power
15-06-2010, 01:21
http://www.tankes.com.tr/trafik/urunlerimiz.aspx?id=575

bu firma bu tarz ürünler yapıyor otoyollar için. konyada kullanılan fotoseller akhisar daki Doğan Kırbaş abimizinmiş bu monitörlerden de alınırsa hem motorsikletciler hem otodragcılar kullanabilir.

M_PROJECT
15-06-2010, 04:25
http://www.raceamerica.com/

soldan timing systems e tiklayip drag racingi secin orda xl professional var kit seklinde .

bu tip bir sistemi temin edilirse sorun ortadan kalkar . bunu kim temin eder bilemem ama , kitin icinde time slip bile mevcut sanirim . kalkisi bitiren kisi finishte time slip kagidindan hoop butun surelerini gorebilir . aslinda bu iste sorunu kokunden cozmenin yolu aynen butip bir sistemi almak baska bir alternatifi yok bence .

TAM35GNY
15-06-2010, 04:56
Eger sure yarisi olacaksa iki aracin ayni anda kalkmasin zaten gerek yok akhisardaki sistemle tek tek arac kaldirarak sureler ayarlanabilir eger bu kadar salise salise sure olculsun isteniyorsa bence.. Eldeki imkanlarla birseyler yapmak adina tabi bu yazdigim cozum degil... Ama eger herkes ucretini odemeyi kabul ederse neden guzel sponsorlar bulunursa 2 gun bir gece surecek bir org. duzenlenebilir daha once de soyledigim gibi..

khan
15-06-2010, 11:59
ahmete tamamen katiliyorum, dunya standartlarina yakin araclar hazirlaniyor fakat is olcume yarisa gelince maalesef geride kaliyoruz. Bir sekilde bu isi cozmemiz lazim, atla deve de degil eminimki bu is kolayca halledilir.

Mutlaka ve mutlaka her aracin fotoselden gecmesi ile olcum baslamali, ha isik ile fotoselden gecis arasinda gecen response time da olculebilirse ayri bir guzellik olur pilotajin olculmesi icin fakat su asamada bence oncelikli onemli olan arac surelerinin dogru bir sekilde olculebilmesi. Eger hazir bir sistem alinabilirse cok guzel olur fakat bence alinmaz ise bile guzel bir sistem iyi elektronikciler yardimiyla kurulabilir. Misal Maxi bence bu sistemlerin allahini yapar bi el atsa;) bir maliyet cikartip bolusulebiliriz mesala;)

mmustu
15-06-2010, 12:03
kesinlikle maxi hakan abi azıcık yorsa kafayı bu sistemin kralını yapar response time da çok rahat ölçebilir

soneR
15-06-2010, 13:00
Bu fotoğrafta starttaki düzen görülüyor. Bu şekilde ortaya konulursa olur gibi aslında.

http://www.npoc.co.uk/cotm/Splank/SantaPod.JPG

usta yanlış anlama ama hiç akhisara gelmemişin ve sistemimizi görmemişin ki bu nu öneriyosun biz sistemin aynısını kullanyoruz :)

tek farkımız süre ölçümü ilk araç fotoselden geçince başlıyor, bu gösterdiğinde ise tek tek zaman alıyor bunu tr de kimse istemediğinden(zaman göre yarış olmasın dendiğinden), pilotajında önemi ortaya çıksın dendiğinden böyle yapıorz :) yani şuan tr de kullanılan en sorunsuz ve doğru işliyen zaman türü bu, ama önerilere göre bi bi yön vermeye çalışırız

bu konuyu akıl edip konuşalım diyen arkadaşımada ayrıca teşekkürler ;)

mmustu
15-06-2010, 13:12
dediğim gibi yeşil ışığın yandığı süreden aracın fotoselden geçtiği süreye kadar olan response time çok rahat ölçülebilir bir düzeneği hakan abi rahatlıkla yapar ;)

2 araç için ayrı ayrı fotosel olmasının yada olmamasının avantajı dezavantajı nedir ?

RCkid
15-06-2010, 13:15
kendi sistemimizi kendimiz yapalım dersek elektronikçi olarak her türlü desteğe varım

mmustu
15-06-2010, 13:17
valla ortak bir projede bende maddi olarak destek veririm elimden geldiğince

mannerboy
15-06-2010, 13:26
bu süre işi saçma geliyor ozaman her araç kalkar tek başına en iyi süreyi yapar :) maksat aynı hacimdeki aynı katagorideki araçların birbirine ne yaptığı olmalı körfez pistindeki yöntem bence daha iyi

Vts_Power
15-06-2010, 13:33
bu süre işi saçma geliyor ozaman her araç kalkar tek başına en iyi süreyi yapar :) maksat aynı hacimdeki aynı katagorideki araçların birbirine ne yaptığı olmalı körfez pistindeki yöntem bence daha iyi

körfez zamanındaki arabalardan eser kalmadı ama arkadaş.. örnek en üstteki grupta yarışan araclar tork 2.5 litre sti ve 3.5 litre bmw makinası nası yarıştırcaksın aynı hacimde?? akhisar yarışındada turbo vtec e 131 turbo lar denk geldi hacim sisteminde..

mannerboy
15-06-2010, 13:36
aşırı beslemede işler değişebilir evet :) :)

Vts_Power
15-06-2010, 13:40
aşırı beslemede işler değişebilir evet :) :)

standart 325 ile yüklü atmosferik 106 yı nasl yarıştıracaksın mesela?

mmustu
15-06-2010, 13:41
standart 325 ile yüklü atmosferik 106 yı nasl yarıştıracaksın mesela?

evet çok saçma abi 325 elek eder :hehe:

Vts_Power
15-06-2010, 13:43

konuşma lan kötü bmw ci :)

Dino®
15-06-2010, 13:45
Bence de her aracın zamanının ayrı ayrı ölçülmesi mantıklı. O sistemi yaparız, fakat board a bir tane daha ışık koyarız kim geçerse o yanar. Süre bilgi amaçlı olur, önde geçen kazanır. Bu sayede geç start alma durumu da ortadan kalkar. Süre içinde responce time istenmese de yarış içinde bence olmalı... Sistem bu şekilde olursa herkes memnun olmuş olur kanaatindeyim.

Vts_Power
15-06-2010, 13:47
Bence de her aracın zamanının ayrı ayrı ölçülmesi mantıklı. O sistemi yaparız, fakat board a bir tane daha ışık koyarız kim geçerse o yanar. Süre bilgi amaçlı olur, önde geçen kazanır. Bu sayede geç start alma durumu da ortadan kalkar. Süre içinde responce time istenmese de yarış içinde bence olmalı... Sistem bu şekilde olursa herkes memnun olmuş olur kanaatindeyim.

bu mantıklı olur.eldeki hali hazırdaki sistemlede bu yapılabilir sanırm

Dino®
15-06-2010, 13:55
bu mantıklı olur.eldeki hali hazırdaki sistemlede bu yapılabilir sanırm

hazır sisteme müdahale biraz zor bilgisayar kontrollü değil çünkü... Yeni bir sistem üzerinde çalışıyoruz tamamen bilgisayar kontrollü olacak. O zaman istediğimiz modifiyeyi yapabileceğiz problem olmayacak. ;)

OmerRS
15-06-2010, 15:38
usta yanlış anlama ama hiç akhisara gelmemişin ve sistemimizi görmemişin ki bu nu öneriyosun biz sistemin aynısını kullanyoruz :)

tek farkımız süre ölçümü ilk araç fotoselden geçince başlıyor, bu gösterdiğinde ise tek tek zaman alıyor bunu tr de kimse istemediğinden(zaman göre yarış olmasın dendiğinden), pilotajında önemi ortaya çıksın dendiğinden böyle yapıorz :) yani şuan tr de kullanılan en sorunsuz ve doğru işliyen zaman türü bu, ama önerilere göre bi bi yön vermeye çalışırız

bu konuyu akıl edip konuşalım diyen arkadaşımada ayrıca teşekkürler ;)

Siz yanlış anlamışsınız. Dino® doğru olanı yazmış umarım kısa sürede hallolur.

Alper_
15-06-2010, 16:22
ben kemer motor sporları kulübü için fotoselli kronometre yaptırdım..sistemin çalışması şu şekilde..

2 ad.kırmızı ışık 1 ad.yeşil ışık var
başlat butonuna bastığımız andan itibaren 10.sn de yeşil yanıyor
ilk olarak 1.kırmızı 5 sn..6. sn ye gelince 2.kırmızı 10 oluncada yeşil yanıyor ve süre başlıyor..eğer araç yeşil ışıktan önce hareket ederse cihaz fodepar veriyor..fodeparsız kalkış yaparsa sürücü turunu tamamlayıp tekrar fotoselden geçince süre duruyor..

oto drag için yine bizdeki sistem gibi yeşil yanınca süre başlasa nasıl olur?..fodepar yapan araç yine tespit edilir ama yeşil yanınca süre başlar bence daha mantıklı.

Vts_Power
15-06-2010, 16:24
response time ne olacak peki? biz bunu engellemek istiyoruz

Alper_
15-06-2010, 16:29
yeşil ışığa iyi tepki veren sürücü daha avantajlı olucak ikisininde süresi aynı anda başlıyacak.

Vts_Power
15-06-2010, 16:30
yeşil ışığa iyi tepki veren sürücü daha avantajlı olucak ikisininde süresi aynı anda başlıyacak.

aracn gerçek süresi fotoselden geçtiği an başlamalı, response time yine olur istenirse süreye eklenir.

Vts_Power
15-06-2010, 16:33

mustii peki turbo bmw & turbo saxo nası yarıştırcaazz denesekmiki bi adil deil saxonun hacmi az ama idare edersin sen kırmazsın bizi :D:D

mmustu
15-06-2010, 16:36
mustii peki turbo bmw & turbo saxo nası yarıştırcaazz denesekmiki bi adil deil saxonun hacmi az ama idare edersin sen kırmazsın bizi :D:D

hauhauhua bak durdun durdun aklına geldi demi :hehe:

abi bide kulağa hiç hoş gelmiyo turbo saxo :hehe: yani içi fesat olan yannış anlar :D

valla turbo bmw si olan düşünsün banane :D

Alper_
15-06-2010, 16:40
aracn gerçek süresi fotoselden geçtiği an başlamalı, response time yine olur istenirse süreye eklenir.

anladım şimdi..diyorsunuz ki yeşil ışık yanınca süre başlamasın araç ufak bir hareket alsın o hareketi sensörler algılasın ve süre o zaman başlasın..bunların hepsi zaten kombine bir şekilde işliyor..siz ışığa odaklanmışsınız ışık yandığı anda zaten fırlıyorsunuz yani o sensörler aracın hemen önünde olacağı için (araca sıfır) çok fark olmaz gibime geliyor.

Vts_Power
15-06-2010, 16:40
hauhauhua bak durdun durdun aklına geldi demi :hehe:

abi bide kulağa hiç hoş gelmiyo turbo saxo :hehe: yani içi fesat olan yannış anlar :D

valla turbo bmw si olan düşünsün banane :D

X le yazıoz canım kardeşim almaym ayağımın altına :D nooldu senin kötüye turbo deilmi artk yoksa e30 la olmayacığını anlattmı biri sana :D alalım hemen bi şahin :rolleyes:

Vts_Power
15-06-2010, 16:42
anladım şimdi..diyorsunuz ki yeşil ışık yanınca süre başlamasın araç ufak bir hareket alsın o hareketi sensörler algılasın ve süre o zaman başlasın..bunların hepsi zaten kombine bir şekilde işliyor..siz ışığa odaklanmışsınız ışık yandığı anda zaten fırlıyorsunuz yani o sensörler aracın hemen önünde olacağı için (araca sıfır) çok fark olmaz gibime geliyor.

çok fark oluyor.

mmustu
15-06-2010, 16:43
valla abim haberin yok sanırım forumda baya bir yaygarada yaptım :D sattım arabayı eski sahibine :D erayda şuan :D

valla zaten borçtan harçtan kalan para şahine anca yetiyor :D şu maseratti motoru satmasaydın alırdım valla :) en ucuz proje şahin swap :)

Vts_Power
15-06-2010, 16:44
valla abim haberin yok sanırım forumda baya bir yaygarada yaptım :D sattım arabayı eski sahibine :D erayda şuan :D

valla zaten borçtan harçtan kalan para şahine anca yetiyor :D şu maseratti motoru satmasaydın alırdım valla :) en ucuz proje şahin swap :)

ah birazdaha şanslı olsan azda bütcen olsa ae toplayabilsen gerçek rwd yi görürsünde :D

eke den haberim yoktu kurtulmuşsun hayırlı olsun :)

mmustu
15-06-2010, 16:46
kısmet belki bi sx nasip olur ;)

khan
15-06-2010, 16:49
Benim ve bu ise gonul veren bircok arkadasim icin araba gecmek onemli degil, onemli olan sadece sure. Misal kendi sinifimizda 14 saniye gidip sampiyon olmanin benim icin hicbir onemi yok iken 10 larda gidip 3. hatta 5. olmak cok daha kiymetli. Sonuc su ki bu iste nerede oldugunuz, ne kadar basarili oldugunuzu gosteren tek sey suredir. Bu sebeple mutlaka butun sistemler eksiksiz olarak her aracin suresini tek tek olcmeli, pilotaji gosteren sey ise response time ilerleyen zamanlarda oda eklenir ve guzel bir sure olcum sistemimiz olur.

Zaten yine yurtdisi surelerine gore acayip dezavantajimiz var misal omerin koydugu pistin zeminini, rengini iyice inceleyin birde acin konya, manisa asfaltlarina bakin;)

Alper_
15-06-2010, 16:49
anladım o şekilde de yapılır..bu sayede aracın gerçek 400 m süresi elde edilmiş olur.

G_TT_I
15-06-2010, 19:08
her sporun uls.arası kuralları olduğu gibi bu ölçümler içinde var, gerçekten sporu ilerleteceksek ve çıkan zamanları tüm dünya ile eşit bir şekilde karşılaştırmak istiyorsak,
hangi sistem resmi olarak kabul görülüyorsa nhra vs. bu sistem alınmalı,
bunun içinde gerekirse katılım ücretlerinden belirli bir kısmı ödenek olarak ayrılır, yetmezse büyük sponsorlara gidilir, ama sponsorlara resmi firmalara sunumlar hazırlatmak tanıtım broşürleri yaptırmak gerekir gene bunun için belirli bir ödenek şart.

Körfez pistinde yaptığım her drag organizasyonunda bu sistemi kurabileceğimi sadece önümüzdeki yılların resmi tarihlerini istedim ama gerekli destek olmadı.