PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : '91 Civic EF Hararet Problemi

-aykt-
16-06-2010, 21:37
Arkadaşlar selam;

Başlıktada belirttiğim gibi '91 model civic sedan aracımda hararet problemi oluştu. Neyse konuyu biraz açalım.

Normalde aracı benden başkası kullanmaz ancak babama vermem gerekiyordu, akşam eve gelince araçta hararet problemi olduğunu söyledi. İzmir'de oturuyoruz, Turgutludan yola çıkmış İzmir'e kadar problemsiz bir şekilde 70-80 km/h hızıyla gelmiş, daha sonra eve yaklaşık 15 km kala aracın harareti anormal bir biiçimde en üst çizginin biraz aşağısına kadar çıkmış. Aracı sağa çekip 10dk. kadar beklemiş rölantide. Daha sonra yedek depoya full olacak şekilde suyu doldurmuş. Bir 10 dakika daha bekleyip tekrar devam etmiş. İlerlemiş ilerlemiş, hafif rampaya gelince yani eve yaklaşınca, bu sefer hararet tavan yapmış. Oda eve 1km kadar kaldı diye ne yazıkki önemsemeden devam etmiş. Eve geldiğinde fan 15 dakika çalıştı, biz motor sıcak kaynar su çıkar diye radyatör kapağını açıp su eklemedik. Meğersek radyatörde su yokmuş. Radyatöre su ekleyince hararet normale döndü.

Neyse akşam oldu yedek depoya su eklemiştim, yarıya kadar inmiş. Radyatörünkide neredeyse yarıya kadar boşalmış. Ondan sonra radyatörün üst kapağını açtım aracı rölantide çalıştırdım. Anormal bir fokurdama yok hafif bir fokurdama var. Aracı stop ettim, aracın altına eğildim radyatörün altından çeşme gibi su akıtıyor. Sanırım radyatör çatladı.

Radyatör değişecek okey, fakat bize başka ne gibi problemler çıkarabilir? Motoru açmadan problem var mı yok mu öğrenebilmenin bir yolu var mı? Biraz uzun bir mesaj oldu kusura bakmayın.

Bu arada hava yaklaşık 35 ila 40 derece idi. Araç o sıcakta km yaptı.

MuratB
16-06-2010, 21:39
geçmiş olsun aykutcum

mertacar
16-06-2010, 21:42
geçmiş olsun aykut..

tuner faruk
16-06-2010, 21:45
Kanka geçmiş olsun sen yinede işini sağlama al bi baktır derim conta yanmışsa ilerde başına daha fazla iş alma:o

cem
16-06-2010, 21:48
Aykutcum en basitinden kompresyon testi yaparak conta durumunu gorebilirsin az cok. Belirgin bir sorun varsa contada , cikan degerlerden anlasilir.

Boost Up
16-06-2010, 21:50
Insallah onemlı bısı yoktur baltam:D:D. Gecmıs olsun:o

-aykt-
16-06-2010, 21:52
Aykutcum en basitinden kompresyon testi yaparak conta durumunu gorebilirsin az cok. Belirgin bir sorun varsa contada , cikan degerlerden anlasilir.

Teşekkür ederim abi. O zaman önce bi radyatör ve hortumlarını değiştireyim. Sonra kompresyon testine gireyim.

cem
16-06-2010, 21:59
Teşekkür ederim abi. O zaman önce bi radyatör ve hortumlarını değiştireyim. Sonra kompresyon testine gireyim.

İki silindirin beraber digerlerinden farkli bi sekildedusuk cikip cikmadigina dikkat edin ölçerken, cunku muhtemelen motor yapilmadiyse degerler dusuk cikacaktir, bir de en basitinden eksozdan beyaz duman atma olayinada bak duman kesilmiyorsa muhtemelen conta gitmiştir.

bladerk
16-06-2010, 22:03
conta ve termostatı kontrol edin aracı yaptırınca harici hortumlarda belli devirden sonra kaçırma var mı ona da bakın

egeturbo
18-06-2010, 11:10
şuan araba boost tech garaja geldi.Radyatör hortumunda yaklaşık 2.5 cm uzunluğunda bi yırtık tespit ettik.Radyatör hortumu külbütör kapağı nın contası değiştirildi.Radyatörde malesef bi delik vardı deliğide onardık.LPG nin ayarı yapıldı fakat hararet genede yüksek şimdi.Motor sğusun komprösör basıncı kontrol edeceğiz .Büyük bi ihtimalle silindir kapak contamızda bi arıza arayacağız.

hüsor
18-06-2010, 11:15
Geçmiş olsun aykut...

2 gün öncede benim araba conta taktı...

timucintt
18-06-2010, 11:21
Dedik sana zamanında git adam gibi sistemi elden geçir diye...

egeturbo
18-06-2010, 14:45
conta da bi problem yok problem halledildi.Aykutu gönderdik 2 hafta sonra kısmetse kurcalamalara başlar :D

Boost Up
18-06-2010, 14:46
Ne zaman yüklüyoruz:hihih:

egeturbo
18-06-2010, 14:49
Ne zaman yüklüyoruz:hihih:

ahahha ona bi parçalar var bende ama ilk önce yarın sınavına girsinde kendinide ayarlasın güzel bi ef olucak gibi

Boost Up
18-06-2010, 14:52
Olur olur, Aykütüm yapar:D. Yarın aynı sınavdan bende olcam. Herşey haftaya cumartesi 12.30 da biticek inşallah:)

mur_84
18-06-2010, 14:53
yaa şunu anlamıyorum yüksek hararetteki aracı neden rölantide çalıştırmaya devam ediyoruz bana kalırsa direk istop etmek daha mantıklı.. bilgisi olan arkadaşlar mantıklı bir açıklama yapabilir mi?

egeturbo
18-06-2010, 14:54
yaa şunu anlamıyorum yüksek hararetteki aracı neden rölantide çalıştırmaya devam ediyoruz bana kalırsa direk istrol:cool:op etmek daha mantıklı.. bilgisi olan arkadaşlar mantıklı bir açıklama yapabilir mi?

fanın açıp açmadığını kontrol ediyoruz bide bazen rolantde çalıştırırken kaçak v.s kontrol ediyoruz

-aykt-
18-06-2010, 15:06
Teşekkürler Arda.