PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eski motorlar ve sıkıştırma oranlarının gelişimi

toonch
23-06-2010, 11:36
Günümüz notorlarının sıkıştırma oranları daha yüksek.
Mesela:
2010 BMW 320 sıkıştırma oranı ---->12.00:1
1995 BMW 320 sıkıştırma oranı ---->11.00:1
1988 BMW 320 sıkıştırma oranı ---->8.80:1

Yüksek sıkıştırma oranı yüksek VE dolayısıyla güksek güç demek.

Şimdi sorularım Şunlar

1- Hepsi enjeksiyonlu olmasına rağmen üreticinin düşük sıkıştırma oranı seçmesinin nedeni ne?

2- Yakıt kalitesiyle alakalı mı?

3- Eğerki sıkıştırmayı günümüz standartlarına çıkarırsak ne olur?

Spawn
23-06-2010, 11:39
tunç abi , zamanında kullanılan piston kol krank saplama üst kapak malzemeleri ile şimdkiler çok farklı , teknolojinin gelişmesiyle daha hafif ve sağlam malzemeler üretiliyor. o yüzden bu fark

toonch
23-06-2010, 11:57
Efe okadar kolay değil açıklaması
neden Şimdi M30b35 e bakıyorum( bu ara bmwlere kafayı taktım galiba)
Aşagıdaki değerler çıkıyor.
M30B35 155 kW (211PS) @ 5700 305 N·m (225 ft·lbf) @ 4000 6200 9.0 1988

Birçok kaynakta full stock internal motora 0,6-0,7 bar basmanın sıkıntı yaratmayacağı yazıyor. Demekki okadar dayanıksız değil. Ama kimse atmosferik yüklemiyor.

initial-D
23-06-2010, 13:01
benimde kafama takılıyor bu.yakıt,malzeme kalitesi gibi şeyler tabiiki etkendir,ama..

sıkıştırmayı 9dan 11e çıkarsak kucağımıza alacağımız motor dediğiniz gibi turboda daha sağlıklı gidiyor.hemde daha çok güç ve torkla

toonch
23-06-2010, 20:32
Günümüz motorları hava yakıt karışımını daha homojen karıştıra biliyor olabilir mi?

BlackEmperor
23-06-2010, 20:47
konusu acılmışken bışey merak ettım dizellerde sıkıştırmalar 17-18 cıvarı şimdi bu araçlardaki silindir kol ust kapak ne kadar kadar dayanır nedır ust sınırları modifiye acısından?

OmerRS
24-06-2010, 01:51
Günümüz motorları hava yakıt karışımını daha homojen karıştıra biliyor olabilir mi?

evet kesinlikle. Silindir içi gaz dinaniklerini çok daha iyi kontrol edebiliyoruz artık. Ayrıca asıl gelişme şu ki direk enjeksiyon motorlarda vuruntu sorununu büyük ölçüde aşıyorsunuz çünkü piston tepe noktaya çıkana kadar karışım hazırlanmıyor ve sıkıştırma anında istediğiniz yoğunlukta ve istediğiniz bölgede karışımı ayarlayabiliyosunuz.

konusu acılmışken bışey merak ettım dizellerde sıkıştırmalar 17-18 cıvarı şimdi bu araçlardaki silindir kol ust kapak ne kadar kadar dayanır nedır ust sınırları modifiye acısından?

CGI bloklar ve dayanıklı pistonlar kullanılıyor dizellerde tasarımları gereği limitleri de daha yüksek. Ayrıca yüksek devir sözkonusu olmadığından firmalar hareketli parçaları daha ağır ve dayanıklı tasarlayabiliyor.

CallMeInsane
24-06-2010, 02:12
tunç abi , zamanında kullanılan piston kol krank saplama üst kapak malzemeleri ile şimdkiler çok farklı , teknolojinin gelişmesiyle daha hafif ve sağlam malzemeler üretiliyor. o yüzden bu fark

teknolojinin gelişmesi ile daha hafif parçalar yapıldı ama daha sağlam parçalar değiller alü üst kapaklı bir arabaya hararet yaptır birde döküm kapaklı bir arabaya alüde kapagı taşlatırsın oda kurtarmaya bilir dökümde söker conta deiştirir devam edersin mesela

yearone
24-06-2010, 02:26
Daha sağlam ve daha dayanıklı blok ve üst kapaklar yapıldı. Eskiler daha dayanıksız, güvensiz ve de aşınma çok olduğundan, düşük sıkıştırma vardı. Şimdi durum tam tersi....

CallMeInsane
24-06-2010, 02:28
Daha sağlam ve daha dayanıklı blok ve üst kapaklar yapıldı. Eskiler daha dayanıksız, güvensiz ve de aşınma çok olduğundan, düşük sıkıştırma vardı. Şimdi durum tam tersi....
eskilerin nasıl daha dayanıksız oldugunu örnekle acıklaya bilir misin :soru:

yearone
24-06-2010, 02:42
Yıllardan beri süren AR-GE çalışmaları...Eski amerikanlarda düşük sıkıştırma olduğu için devir dönemezler. Yıpranma çok olur diye ve güçleri de azdır hacim(cc)/hp.

Alüminyum motor bloğu ile eski tip döküm motor bloklarını karşılaştırırsan sonuca ulaşabilirsin...

CallMeInsane
24-06-2010, 02:50
acıklama için teşekkürler ama bana pek aydınlaatıcı gelmedi amerikanların duşuk devir cevirmesi piston başına duşen hacmin yuksek olmasından diye biliyorum 2 pistonunda vtiın hacminden daha fazla yakıt yakıyor daha 6 tane piston daha var v8 blocklar demir döküm olurlar alümünyun blok ve kapaklardan katve kat daha dayanıklıdırlar 1965 model arabası olupta daha motoruna anahtar vurulmamış v8 makinalar var düşük devir uzun ömür getirir

yearone
24-06-2010, 03:02
Yüzeysel yazdım işte. Sonuçta makina mühendisi değilim :) Makine mühendisi arkadaşlar yazar. M5, M6 motorunu örnek verebilirim sana V10 alüminyum blok. 12 sıkıştıma. Gayet sağlamdır. Amerikanları bilirim 58 Belair vardı bizde...:)