PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : M3 cam indirme kaldırma

gurcell
28-06-2010, 23:39
Arkadaşlar bilirsiniz bmw coupe araçlarda direksiz camlar kapı kolunu açtığınızda 1 cm aşağı iner, kapıyı kapattığınızda 1 cm çıkar tamamen kapanır. Hani cam fitili kesmesin diye... Benim e36 m3'de yolcu kapısı bunu yapıyor ama sürücü kapısı camı kapı açınca inmiyor ve fitile takılıyor, bunu neden yapar? Bu camın inip çıkmasını sağlayan sensör nerededir?

Baris
28-06-2010, 23:45
kapı butonuna bağlı o olay diye hatırlıyorum.

gurcell
28-06-2010, 23:46
Valla kapı kolunu çekince sağlam olan iniyor aşağı.

TUNINGTSHIRTS
28-06-2010, 23:51
kapı karşiliklarindan yapar...

gurcell
28-06-2010, 23:52
karşılık derken?

cembozbey
29-06-2010, 00:32
kapı karsılıgındaki siyah silindir gibi parcaya 2-3 tur elektirk bandı sar yani toplamda kapı karıslıgının kapıya gecen yerini kalınlastırıp kapıyı kapandıgında yukseltmiş olucaksın

bu arada facebookdaki ''M serisi kullanıcıları'' na beklerim:)

gurcell
29-06-2010, 05:59
Hocam benim derdim kapıyı yükseltmek değil. Ben derdimi anlatamadım sanıyorum. :)

Kapının ayarı yerinde. Normalde yolcu kapısını açmak istediğimde, kolu çekerken kapının camı elektrikli olarak 1 cm aşağı iniyor ki, kapıyı dışarı çekerken (normal kapı açarken) cam fitile çarpmasın diye. aynı şekilde kapıyı kaparken de kapanmaya az kala cam gene aşağı iniyor 1 cm, sonra kapı kapandıktan sonra camı gene kaldırıyor, camı kapatıyor.

Bu sistem sürücü tarafında çalışmıyor, bozulmuş.

Safak
29-06-2010, 06:13
Rastlanan bir sorun, e36 sı olan bir arkadaşımda görmüştüm... döşemeyi açıp cam motoruna 1-2 tıkla, bazen işe yarıyor...

Eğer gene gelmesse cam motorundaki arızanın tamir edilmesi gerekiyor.

VteC_MaNiaC
29-06-2010, 10:51
bence kirden pisten temassızlık vardır döşemeyi açıp balata spreyi ile temizlenirse düzelir

fatiii
29-06-2010, 10:56
kapı karsılıgındaki siyah silindir gibi parcaya 2-3 tur elektirk bandı sar yani toplamda kapı karıslıgının kapıya gecen yerini kalınlastırıp kapıyı kapandıgında yukseltmiş olucaksın

bu arada facebookdaki ''M serisi kullanıcıları'' na beklerim:)

Hocam benim derdim kapıyı yükseltmek değil. Ben derdimi anlatamadım sanıyorum. :)

Kapının ayarı yerinde. Normalde yolcu kapısını açmak istediğimde, kolu çekerken kapının camı elektrikli olarak 1 cm aşağı iniyor ki, kapıyı dışarı çekerken (normal kapı açarken) cam fitile çarpmasın diye. aynı şekilde kapıyı kaparken de kapanmaya az kala cam gene aşağı iniyor 1 cm, sonra kapı kapandıktan sonra camı gene kaldırıyor, camı kapatıyor.

Bu sistem sürücü tarafında çalışmıyor, bozulmuş.

arkadasın dedigi dogru olabilir ama sen yanlıs anlamışsın,

demek istedigi şu,hani arabalarda iç lambanın yanması için kapının orda siyah bi ufak cıta gibi cıkıntı olurya iceri girip cıkan onun hareketiyle ısıklar yanar o mekanizma aynı sekilde camıda indirip kaldırır.o ufak parca zamanla ya iceri dogru hafif girer yada ucunda kopma meydana gelir sonucta islevini yerine getirmez

arkadasta demek istemiski onun ucuna bisey sar onun boyunu bi büyüt tabi onu yapmadan önce elinle bi yokla eger ondansa o zaman islemini yaparsın,bi bastır bakalım calısıyomu mekanizma

TaGo
29-06-2010, 11:25
Gurcellin bahsettiği?

konfor sensörü. Yani daha kapı koluna elini attığında, camın 1cm aşağı kaymasını ve camın sorunsuz açılmasını sağlayan sensör. Bu sensör kapı içinde, kilide bağlı çalışır. kapı kilidini vd40 ile temizle, baktın olmadı kapı kilidini malesef söküp temizliceksin, baktın gene olmadı sensör değişecek. Pek bulunan bir sensör değildir.

8.000rpm
29-06-2010, 12:19
benim mini'de kapılar açıkken camları sonuna kadar kaldırırsam , kapı kapandığında camlar in-çık yapmıyordu
kapı açıkken camı indir , kapıyı kapat
kapı kapandıktan sonra camı sonuna kadar kaldır
bunu yapınca mini'de durum düzeliyordu , bmw'de de aynı mantık işleyebilir
:)

ReßeL
29-06-2010, 16:46
Guzelcene temizleyin mekanizmayi. Sensor arizasi genelde temizlemeyle geciyor olmadi sensoru degistirerek hallolur. Sensoru aramakla ugrasmayin, direk sparis ettirin borusandan falan.

gurcell
29-06-2010, 16:51
Ben akşam bir sökeyim döşemeyi.

hakotech
29-06-2010, 16:58
aynısı benım arkadasın aracındada vardı,kapı kılıt karsılıgıın degısmesı lazım..

Tugral
29-06-2010, 17:03
Konu varken sorayım. Bu BMW anahtarlarının pil sistemi nasıldır? Anahtarlar açılmıyor deniyor. Şuan kilitleme düğmesi arızalı olan bi bmw miz var. İlla kapıya anahtarı sokup kilitliycez. Geri kalan düğmeleri çalışıyor. Biraz bilgi verebilirmisiniz bu anahtar nasıl sökülür, içi nasıldır. Japon olsa sökerdim şimdiyede Almanlar tırnak yerine vidalamayı seviyolar :D

gktgknk
28-08-2017, 19:51
benim mini'de kapılar açıkken camları sonuna kadar kaldırırsam , kapı kapandığında camlar in-çık yapmıyordu
kapı açıkken camı indir , kapıyı kapat
kapı kapandıktan sonra camı sonuna kadar kaldır
bunu yapınca mini'de durum düzeliyordu , bmw'de de aynı mantık işleyebilir
:)

Ustam Allah senden razi olsun yillar once yazdigin bu yazin bana yaradi. bmw de ise yariyor aynen sayende cozdum sorunu 😊