PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzun yol bakımı ???

blackyakuza
02-07-2010, 11:13
Bayramda İstanbul-Elazığ arası uzun yol yapmayı düşünüyorum kısmetse. 180 bin km.de 90 model CRX'im ve ben. 3 yıldan fazla bende olan aracımı elimden geldiğince yeniledim ancak 2600 km. de (bunun 150-200 km si stabilize yol taş-kum-çakıl) hiç akla gelmeyen bi yerden bir problem verebilir diye paranoyalarım var :D klasik bakım ve uzun yol bakımları haricinde ne gibi bakımlar yapmalıyım veya hangi parçaları değişmeliyim ? bu konuda tecrübelerinizi ve fikirlerinizi beklemekteyim. Şimdiden teşekkürler.

Benim aklıma gelenler;

debriyaj teli
Distribütör parçaları
Termostat ve fan müşiri (ihtiyatın böylesi :D bi sorun yok halbuki)
benzin hortumları olabilir mesela...

clioGT
02-07-2010, 11:23
ben de istanbul - kemaliye yapacam yaz sonu kısmetse, malataya üzerinden.

malatyaya kadar yollar nasıl?

Kadyr
02-07-2010, 11:28
frenlerıne baktır yagına fıltrelerıne suyuna tuzuna:D aklıma gelenler ılk basta bunlar ön takımada baktırabılırsın stabılıze yol ise he bide aküde onemlı bence:D

blackyakuza
02-07-2010, 12:53

gözün kapalı gidebilirsin, süper ! hatta coilover varsa dibine kadar bile indirebilirsin. geçen yaz öyleydi ;)

clioGT
02-07-2010, 12:57
hadi ya... teşekkürler. bu iyi oldu işte...

coilover yok da...:D
zaten köyün oralarda her türlü yüksek araç lazım dağ bayır da:D

overblack
02-07-2010, 12:58
cereçarpı iyi kondisyondaysa uzun yolda 90-110 km arası sabit hızlarda amerikaya kadar gidersin.korkacak bişi olmaz.ama kendi arabanı en iyi sen tanırsın yinede

YavuzNaz
02-07-2010, 13:20
fren sistemi sogutma sistemi aydınlatma bunları kontrol et herhangi bir sıkıntı çıkmaz yanına su felan almayı ihmal etme hava cok sıcak hele gittiğin bölgede sıkıntı yaşama.

blackyakuza
02-07-2010, 13:29
fren sistemi sogutma sistemi aydınlatma bunları kontrol et herhangi bir sıkıntı çıkmaz yanına su felan almayı ihmal etme hava cok sıcak hele gittiğin bölgede sıkıntı yaşama.

abim, 3 yıl önce aldığımda devirdaim + triger eti+ alternatör kayışı + radyatör + rad. kapağı + rad. üst hortumu değişmiştim. 3 yıldır en fazla 2,000 km aypmışımdır. sürekli kapalı garajda yatıyoır araba, bunları değişmem gerekir mi ? km dolmadı ama 3 yıl geçri üstünden sonuçta triger seti yet. servisten almamıştım, su pompası da gmb markaydı.

dixi
02-07-2010, 13:34
yağına suyuna lastiklerine rotuna balansına .....

YavuzNaz
02-07-2010, 13:46
abim, 3 yıl önce aldığımda devirdaim + triger eti+ alternatör kayışı + radyatör + rad. kapağı + rad. üst hortumu değişmiştim. 3 yıldır en fazla 2,000 km aypmışımdır. sürekli kapalı garajda yatıyoır araba, bunları değişmem gerekir mi ? km dolmadı ama 3 yıl geçri üstünden sonuçta triger seti yet. servisten almamıştım, su pompası da gmb markaydı.

yok değiştir diye söylemedim zaten kontrol et manasında söylemistim arkadaşın dediği gibi bir rot balans ayarınada baktır hiç sorunsuz gidersin inşallah.

Pug
02-07-2010, 22:42
Evde kargasa kopar 2 gun sonra evden kacilir . 1350 KM'yi araci 2 kez stop ederek toplamda 1 saat dinlenerek hic sorunsuz gittim. rutin kontrolleri gecikmeden yapiliyordu fakat uzun yol bakimini yaptirmamistim.Denizli - Trabzon ..

_opeth
03-07-2010, 15:22
uzun yol bakımı diye bişey yok. 10000km'de bir veya yılda bir hangisi dolarsa bakıma gidilir eğer uzun yol sonrası bakım zamanı geliyorsa usta sıkıntısı yaşamamak adına önceden bakıma sokulur. 5000 veya 7500km'de bir lastik balansına; 10000 veya 15000kmde bir rot balansına bakılır, lastikler ön arka/çaprazlama yapılır, mis gibi sürülür.

blackyakuza
03-07-2010, 19:34
uzun yol bakımı diye bişey yok. 10000km'de bir veya yılda bir hangisi dolarsa bakıma gidilir eğer uzun yol sonrası bakım zamanı geliyorsa usta sıkıntısı yaşamamak adına önceden bakıma sokulur. 5000 veya 7500km'de bir lastik balansına; 10000 veya 15000kmde bir rot balansına bakılır, lastikler ön arka/çaprazlama yapılır, mis gibi sürülür.

önerileriniz için teşekkür ederim ancak "uzun yol bakımı yoktur" sözünüze katılmıyorum, zira, örneğin debriyaj teli şehir içinde koparsa 1-1,5 saatlik telaşla macerayla sorun hallolur ancak kayseri otobanında koparsa o zaman, eyvahlar, vahlar ve keşkeler bitmez diye düşünüyorum. Yoksa dediğiniz gibi yağını, suyunu, havasını her hafta kontrol ediyorum :rolleyes: bu sebeple başından tecrübe etmiş arkadaşlardan fikir bekliyorum. Sözkonusu olan 20 yaşındaki bir araba, honda da olsa :p

Pug
04-07-2010, 03:41
önerileriniz için teşekkür ederim ancak "uzun yol bakımı yoktur" sözünüze katılmıyorum, zira, örneğin debriyaj teli şehir içinde koparsa 1-1,5 saatlik telaşla macerayla sorun hallolur ancak kayseri otobanında koparsa o zaman, eyvahlar, vahlar ve keşkeler bitmez diye düşünüyorum. Yoksa dediğiniz gibi yağını, suyunu, havasını her hafta kontrol ediyorum :rolleyes: bu sebeple başından tecrübe etmiş arkadaşlardan fikir bekliyorum. Sözkonusu olan 20 yaşındaki bir araba, honda da olsa :p

Haha ..Didimden cikilir gunesli bir pazar gunu istikamet izmir .. Gayet keyifli bir gun. Sokenin ortasinda debriyaj teli kopar .. Sonuc mu gelinen yoldan geriye minibusle donulur 1 gun debriyaj teli beklenir. Tel denizliden gelir .. Takmasini bekledigim kamyoncu ustasi isini bitirir 3 saatlik yolun sonuna 33 saatte varilir :)
Kesinlikle katiliyorum sana .. Benim dusuncem kesinlikle kil kuyruk sorunlar cikarabilecek noktalar ..

semihx
04-07-2010, 09:36
ben her yaz arabayla geliyorum türkiye ye. tek seferde 3200 toplamda yaklasik 8-9000 km yapiyorum her sene, yola cikmadan yagina suyuna bakarim , 9000 km icinde degismesi gereken varsa yola cikmadan degistiririm hepsi bu. uzun yol bakimi dige bisey bende duymadim. her eskiyen parcayi degtiricek olursak komple arabayi degistirmemiz lazim.

ali_utku
04-07-2010, 09:46
ben şuanda Elazığ dayım.20 gün felan önce geldim İstanbul dan.Gürün tarafında yine yol çalışması var :D her sene olduğu gibi.orası biraz sıkıntı.onun dışında birde Elazığ a girişte yol tek şerit e düşüyor.onun dışında problem yok.

zaten sürekli gelip gidiyorsanız yolu biliyorsunuzdur.en çok problem çıkan yer gürün civarı oluyor rampa çıkarken felan.lastiklerinize mutlaka baktırın.eğer sabah İstanbul'dan çıkacaksanız asfaltın en beter olduğu saate denk gelirsiniz kayseri malatya arasında.

bence yağı felan değişmişse bile hava filtrenizi temizlettirin yada değişin.ben ayrıca radyatör ü havayla temizlettiriyorum.onun dışında bir problem olacağını zannetmiyorum.

ali_utku
04-07-2010, 09:49

kayseri malatya arasında az bir kısımda yol çalışması var onun dışında süper.ankaraya kadar otoban zaten.ankara kayseri arası duble yol.kayseri çıkışı 100 küsür kilometre yine duble yol.

mad_max1978
04-07-2010, 15:00
gerçekten ummadık sorunlar çıkabiliyor.2 sene önce marmarise giderken afyon yakınlarında aksın kafası kırılmıştı ne afyonda ne denizlide bulamayıp o şekilde ustaların yolda kalırsın demesine rağmen marmarise kadar gitmiştim

TünayK
04-07-2010, 16:54
havasına suyuna,yagına yogurduna bın can feda bır tek yolculugaaaaaa....

timucintt
04-07-2010, 17:35
aracın normal olarak yağ su eksiltmesi yoksa çık bakmadan yola hiçbirşey olmaz... ben otomatik integrayla akabeye gitmiştim 2 sene önce hiçbirşeyde olmadı ve çöl sıcağında klimamda açıktı ve yüküm vardı.... git gel 3200 km yaptım ve aracım o zaman 235.000 km civarındaydı.... düz hondada hiç korkma bence tabi aracın bakımlıysa....