PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MA plaka ??

Selim.Y
06-07-2010, 14:41
Antalya'da Ma plakalı grı bır ımpreza vardı...Sarı Oz ultraleggera jantlı...Şimdi onu bı doktor almış sanırsam Yaşam hastanesını onunde duruyor...normal plakaya cevırmıs...

Nasıl oldu bu ıs anlamadım??

SekoLive
06-07-2010, 14:42
vergisini verip çevirmiştir?

gökberk
06-07-2010, 14:43
Normal plaka derken ? Anlamadım ben

EMRE-5843
06-07-2010, 14:44
tm vergisini verince dönmüyü mu plaka

Selim.Y
06-07-2010, 14:45
Vergı verınce oluyor mu ... Onu bılmıyordum...

gökberk
06-07-2010, 14:47
MA plaka ne ... ? :D Biri acıklasın bana :)

mitsubishi_boy
06-07-2010, 14:48
Polis mi Mavi mi:p
MA plaka ne hoca?

Selim.Y
06-07-2010, 14:50
yabancıların aldıgı araclarda olan plaka

Cimmeria
ma plaka demek misafir araç yani yabancıdan yabancıya satılan araç demekti sanırım

Göki,ZD
google diye bişe var :)

MuratT
TC vatandaşı olmayıp Türkiye'de ikamet edenlere verilen plaka. MA-MZ arası. Ek olarak araç alırken vergiden muaf olurlar.

CinAli_06
06-07-2010, 14:52
Hocam MA plaka Türkiye'de yaşayan yabancıların vergisiz aldığı araçlara takılan plakadır.(MA,MD,ME olarakta görülebilir) Bildiğim kadarıyla o araçlar TR plakaya çevirmek oldukça zor ve meşakatli bir iş.

Tuning055
06-07-2010, 14:55
4 bucuk 5 sene önce kırmızı 91 model honda civici ma plakaydı anneme aldık antalyadaydı.. sonra o plakayı 55 gs olarak değiştirmiştik okadar zor bi olay değil diye biliyorum.. yani biz zorlanmadık..

Göki,ZD
06-07-2010, 14:56
parayı verdikden sonra bu ülkede zor diye birşey yok...

EMRE-5843
06-07-2010, 14:59
yani ma,md, cart curt gördünüz mü sıkıyosa vergisini öde diye geçirin içinizden rahat rahat,yalnız bu araçlara belli periyotlarla yurtdışına çıkarmak gerekebiliyo diye duydum ben acaba doğrumudur?

SekoLive
06-07-2010, 15:01
http://www.samsun.net/images/news/1862.jpg

en iyi örneklerden bitanesi bu plakalara mb veyron

Selim.Y
06-07-2010, 15:03
99 HB VTI' nıye alınmadı ?? oda MA plakalıydı

Alper_
06-07-2010, 15:03
satışı diğer araçlarda olduğu gibi yapılıyor diye biliyorum..sadece yabancılara satılabilen araçlar gibi değil bu ma plakalar.bizlerde alabiliyoruz.

EMRE-5843
06-07-2010, 15:04
evet şimdi bu veyron'cu amcam bunu avrupa satış fiyatına ediniyor,burdaki zavallı dayımda iki tane fiyatına bi adet alabiliyor:)zenginlikte bi dert..

Tuning055
06-07-2010, 15:05
satışı diğer araçlarda olduğu gibi yapılıyor diye biliyorum..sadece yabancılara satılabilen araçlar gibi değil bu ma plakalar.bizlerde alabiliyoruz.

evet bizde alabiliyoruz söylüyorum ma plaka 91 model honda civici aldık.. ondan sonra 55 gs plakaya cevirmiştik..

Selim.Y
06-07-2010, 15:06
evet bizde alabiliyoruz söylüyorum ma plaka 91 model honda civici aldık.. ondan sonra 55 gs plakaya cevirmiştik..

Abı ozaman 99 HB VTI nıye alınmadı?

EMRE-5843
06-07-2010, 15:07
http://www.samsun.net/images/news/1862.jpg

en iyi örneklerden bitanesi bu plakalara mb veyron

bu benzinciye gttim dayı dedim nie bu lüx araçlar burda resim çekiliyo dedim bizde anlamadık burası doğulu bi aşiretin dedi arabaları bizde tanımıyoruz:)

onursumer
06-07-2010, 15:08
tam olarak neye gore hesaplanıyor normal plakaya çevirme masrafları ?

orn 2006 cooper s ?

mitsubishi_boy
06-07-2010, 15:08
Hmm teşekkürler

SekoLive
06-07-2010, 15:09
bu benzinciye gttim dayı dedim nie bu lüx araçlar burda resim çekiliyo dedim bizde anlamadık burası doğulu bi aşiretin dedi arabaları bizde tanımıyoruz:)

emre nerede bu foto çekilen yer merak ettim :)

Alper_
06-07-2010, 15:10
Abı ozaman 99 HB VTI nıye alınmadı?

onun durumu farklı..o araç sadece yabancıdan yabancıya veya çifte vadandaşlığı olanlara satılabiliyor.

EMRE-5843
06-07-2010, 15:10
emre nerede bu foto çekilen yer merak ettim :)

abi ortaköy sortıe yi geçince bi opet varya ben orası dıe biliyorum..

Selim.Y
06-07-2010, 15:11
onun durumu farklı..o araç sadece yabancıdan yabancıya veya çifte vadandaşlığı olanlara satılabiliyor.

Pekı bunu satan mı belırlıyor ? kım belırlıyor ?

Alper_
06-07-2010, 15:16
satan belirlemiyor yasalar belirliyor..o araç yurtdışından gelmiştir ve plakasıda yabancı plakadır..ma serisinden değil yani..yabancı plakalı araçlar sadece yabancılara satılabiliyor.

Selim.Y
06-07-2010, 15:23
tamam abı saol

chiefkadir
06-07-2010, 15:28
Bikere MA a olduysa bidaha normal plaka zor ,

Alper_
06-07-2010, 15:29
rica ederim :)

Tuning055
06-07-2010, 15:32
Bikere MA a olduysa bidaha normal plaka zor ,

yapıldı zor deil..

Rockford
06-07-2010, 15:33
nasıl yaptıgını anlat ögrenelim madem zor degil prosedurunu anlatırsan baya kişinin işine yarar.

Tuning055
06-07-2010, 15:36
nasıl yaptıgını anlat ögrenelim madem zor degil prosedurunu anlatırsan baya kişinin işine yarar.

ozmn 15 yaşındamı neydım.. sadece babamın annem için kırmızı 91 model honda civic aldını antalyadan 07 ma plaka sonra bunu samsuna goturup babannemın uzerıne aldı ve 55 gs plaka yaptı bu işlemler 2 3 gun surdu.. tam olarak nasıl oldu bılmıyorum cunku babam samsuna fılan gıtmıs orda halletmıstı..(ozmn antalyada oturuyorduk) ama istersenız samsuna yanına gıttımde sorarım..

http://i48.tinypic.com/219narr.jpg

Alper_
06-07-2010, 15:43
az önce takipçi arkadaşımla konuştum ve sordum bu ma plakalı araçları satın alırken farklı bir yol izliyormuyuz diye..bana söylediği aynı diğer araçlar gibi satışı yapılıp yeni plaka çıkarılıyor dedi.

mmustu
06-07-2010, 15:45
nasıl yani anlamadım şimdi bu yabancıdan yabancıya diye o araçları biz satın alabiliyormuyuz ?

yada ben konuyu tam olarak anlamadım Bu MA plaka olayı nedir ? :D

Tuning055
06-07-2010, 15:47
nasıl yani anlamadım şimdi bu yabancıdan yabancıya diye o araçları biz satın alabiliyormuyuz ?

yada ben konuyu tam olarak anlamadım Bu MA plaka olayı nedir ? :D

ma plakalı aracları bızde alabılıyor ve plakasını değiştirebiliyoruz..

Tuning055
06-07-2010, 15:48
az önce takipçi arkadaşımla konuştum ve sordum bu ma plakalı araçları satın alırken farklı bir yol izliyormuyuz diye..bana söylediği aynı diğer araçlar gibi satışı yapılıp yeni plaka çıkarılıyor dedi.

arkadaş noktayı koymuş..

Onuralp
06-07-2010, 15:50
MA-MB-MC-MD-MF...MZ; Kısaca Misafir araç.

chiefkadir
06-07-2010, 15:58
Türkiye’de TaxFree (Vergisiz) araçlar kimler tarafından kullanılabilir?

Uluslararası antlaşmalar gereği ve Tükiye Cumhuriyeti kanunlarına göre;
• 1 ve 2. sınıf Dışişleri Bakanlığı kimlik kartına sahip olanlar (CD-B Plaka)
• 3 ve 4. sınıf Dışişleri Bakanlığı kimlik kartına sahip olanlar (MA/MZ Plaka)
• NATO’ya bağlı yabancı personel (MA/MZ Plaka)
• Yabancı öğretim görevlisi ve öğrenciler (MA/MZ Plaka)
• Yurtdışında emekli olup Türkiye’de yerleşik yabancı kişiler (MA/MZ Plaka)
• Federasyonlara bağlı yabancı sporcular (MA/MZ Plaka)
• Yurtdışında yerleşik olan yabancı basın kuruluşlarının Türkiye’de bulunan çalışanları (MA/MZ Plaka)
• Türkiye Cumhuriyeti Çalışma bakanlığından çalışma izni olan yabancılar (MA/MZ Plaka)
• Avrupa Birliği program ve projeleri kapsamında çeşitli Bakanlıklarda geçici olarak bulunan yabancı uzmanlar ( MA/MZ Plaka)

**Yukarıdaki niteliklere sahip kişiler Türkiye’de bulundukları süre boyunca sağlanmış resmi izinler süresince sahip oldukları araçları sadece kendileri ve aile fertleri kullanabilir. 3üncü şahısların bu araçları kullanması kanunen yasaktır.

Kimler Misafir Araçlardan (MA/MZ plaka) yararlanamaz?

• Türk vatandaşlığı dışında başka ülke vatandaşı olan çift uyruklu kişiler
• Türkiye’de ikamet edip çalışma izni olmayan yabancı kişiler
• Doğumla Türk vatandaşlığını kazanmış, sonradan izin almak suretiyle, Bakanlar Kurulu izniyle vatandaşlıktan çıkıp, bir başka devlet vatandaşı olmuş kişiler (pembe kart sahibi olanlar)

Türkiye’de TaxFree (Vergisiz) araçlar nasıl temin edilebilir?

• TaxFree (Vergisiz) araç kullanma hakkına sahip kişiler araçlarını kendi ülkelerinden (sürerek veya taşıtarak) geçici olarak ithal edip Türkiye’de sahip olduğu statüye göre resmi işlemlerini yapıp kullanabilirler.
• Türkiye’de yabancıdan yabancıya satış ile bir araba alabilir (CD-MA/MZ).
• Herhangi bir ‘0’ km aracı Yetkili bayiden Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) ödemeden 1. el bir araba satın alabilir.
**Diplomatik Plakalı araçların MA/MZ veya MA/MZ plakalı araçların Diplomatik Plakaya satış yoluyla değişimi mümkündür.
**Diplomatik statü sahibi kişiler ve NATO personeli yabancılar, evli olmaları halinde 2 adet araç alma hakkına sahiptir.
**TaxFree (Vergisiz) araç kullanma hakkına sahip diğer yabancıların 2 adet araç alma hakkı yoktur.

Çifte vatandaşlar, vatandaş olduğu yabancı ülkeden araç ithal edebilir mi?

Hayır, çifte vatandaşın ithalat hakkı yoktur.

TaxFree (Vergisiz) Araç Plaka ve Kayıt İşlemi kaç günde sonuçlanır?

Gümrük ve Trafik şubelerinin yoğunluğuna bağlı olarak en çok 7-10 iş gününde sonuçlanır.

Araç bayilerinden veya Türk vatandaşlarından 2. el bir araç alınıp Misafir Araç (MA/MZ) yapılabilir mi?

Plaka MA/MZ olabilir yine. Ama Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV)si ödenmiş olduğu için vergiden muaf araç olmaz.

Herhangi bir ülke vatandaşı Türkiye’de yabancı bir plaka ile ne kadar süre ile bu araç kullanabilir?
Yabancı plaka ile maksimum 6 ay kalınabilir (alınması gereken belgenin adı Triptik’dir). Bu süre 1 gün bile geçse cezası aracın vergilendirilmiş kıymetinin 2 katıdır.

**Eğer Çalışma ve İkamet İzni alınırsa izin süresince araç geçici ithalat yolu ile çevirebilir.

TC vatandaşlığına geçen yabancı uyruklu kişiler kendi ülkesinde kayıtlı aracı Türk plakaya çevirebilir mi?

Bunun için;
• Araç satın aldığında 3 yaşından büyük olmamalı
• En az 6 ay kendi ülkesinde kullanmış olmalı
• TC vatandaşı olduktan sonra 6 ay içinde vergileri ödenmelidir.

Yurtdışında emekli olmuş yabancı uyruklu kişiler Misafir Araç (MA/MZ) kullanabilir mi ?

Emeklilik kartının olması halinde bu mümkündür. Bu kart Konsolosluk tarafından tasdik edilmeli ve İkametgah Tezkeresine “emekli” ibaresi yazılmalıdır.

TaxFree (Vergisiz) Araç herhangi bir ülkeye götürülüp bırakılabilir mi, orda satabilir mi?

Türkiye’de kayıtları kapatılan araç yurtdışına götürülebilir.

Turing tarafından talep edilen teminatın hesapta tutulduğu sürede kişiye faiz getirisi var mıdır?

Evet, faiz getirisini haizdir.

Misafir Araç (MA/MZ) için talep edilen Banka teminat mektubu için bankaya komisyon ödenir mi?
Bankaların çoğu komisyon talep etmektedir.

TaxFree (Vergisiz) Aracın fiyatları dışında ne gibi maliyetler söz konusudur?

Aracın kendi fiyatı dışında Gümrük, Ruhsat & Plaka, Trafik Sigortası, Araç Muayene, Turing Karne ve hizmet bedeli yaklaşık olarak 800-900 Euro tutmaktadır.
Ayrıca, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından, satın alınmak istenen araç için Model Yılı ve Motor Hacmine göre belirlemiş olduğu Nakit Teminat veya Banka Teminat Mektubu istenmektedir. Turing’in belirlemiş olduğu hesaplara USD, EURO veya YTL olarak yatırılabilir.

**Yabancı öğretim görevlisi ve öğrenciler, Çalışma izni olan yabancılar teminat mektubu veya nakit teminat yatırmak zorundadır.
**Yabancı personel istihdam eden devlet okulları ve bazı özel okullar
**3 ve 4. sınıf Dışişleri Bakanlığı kimlik kartına sahip olanlar bağlı oldukları kuruluş
**Basın kartı olan yabancı basın mensuplarına Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü teminat mektubu için garantör olabilmektedir.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu TaxFree Araçlar için neden teminat zorunluluğu getirmiştir?

Önceki tarihlerde meydana gelen çeşitli suistimaller nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti benzeri olayların engellemek için böyle bir zorunluluk getirmiştir.

TaxFree (Vergisiz) Araçlar Türk plakaya çevrilebilir mi?

Tüm vergiler ödense dahi bu işlem kanunen mümkün değildir

Yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşı, yurtdışında kullandığı aracını kesin dönüş yaptığında Türkiye’ye getirebilir mi?

• Aracını getirmek istediği ülkede en az 24 ay yasal olarak ikamet ettiyse
• Aracı satın aldığında araç 3 yaşından büyük değilse
• Araç onun üzerinde en az 6 aydır kayıtlıysa
• Çift vatandaş değilse
• TC’ye kesin dönüş yapıyorsa mümkündür.

Araç sahibi ithalatı yaptıktan sonra aracı satabilir mi?

1 yıl sonra satabilir.

Teminat nasıl geri alınabilir?

Aracınız gümrüğe teslim edilip pasaport ve Turing mavi karnesinden silindikten sonra Turing’e karne iade edilir. En çok 2 hafta içinde teminatınız hesabınıza yatırılır.

TaxFree (Vergisiz) Araçlar için ödenen zorunlu bir vergi ve benzeri ödenti var mıdır?

Diplomatik Plakalı Araçlar vergi ve taşıt pulu ödemez. Ancak, Misafir Araçlar (MA/MZ) her yılın Ocak ve Temmuz ayında banka veya Vergi Dairelerine aracın modeli yılı ve motor hacmine göre taşıt pulu öder.

Türkiye’de üniversite okumaktayım. MB plakalı aracımı yurtdışına çıkarken gümrüğe geçici olarak bırakmak zorunda mıyım ?
Öncelikle okulunuzun İdari İşleri tarafından Gümrük Müdürlüğü’ne hitaben Araç Aranmama Belgesi hazırlanıp Gümrüğe verilmelidir. Bu şekilde aracınızı kampus içinde tutabilirsiniz ve Gümrüğe bırakmak zorunda kalmazsınız.
**Araç Triptik Belgeli bir araçsa (yurt dışı plakalı) bu aracı mutlaka gümrüklü sahaya bırakma zorunluluğunuz vardır.

Misafir Araçların Türkiye'de kalma süresi ne kadardır?

Aracınız İkamet veya Çalışma İzni veya Görev süresince Türkiye’de kalabilir.
Bu süre Turing oto kulübün ‘un size vermiş olduğu mavi karnede belirtilmiştir.

**Karnede belirtilen sürenin ihlal edilmesi halinde çok ciddi ceza ödemek zorunda kalırsınız aracı gümrüğe terk etseniz dahi bu cezayı ödemek zorundasınız. Karne sürenizi geçirdiğiniz takdirde; ilk bir ay içinde başvuru yaparsanız G.K 241. maddesine istinaden cezai işlem uygulanır. Bir aydan fazla ise süre vergilerinin 3 katı cezası söz konusudur.

Taxfree (vergisiz) olan aracımı, yabancı plakalı otomobiller gibi 6 ay sonunda yurtdışına çıkartmak zorunda mıyım ?

Bu kural sadece triptikle yurtdışından gelen araçlar için geçerlidir. MA/MZ aracınız mavi karne süresi kadar yurt içinde kalabilir.

TaxFree aracım bir kaza sonucu perte çıktı. Ne yapmalıyım?

Polis raporu, savcılık tutanağı ile Turing otomobil kurumuna ve gümrüğe en kısa sürede bildirmeniz yeterlidir.

Taxfree aracım ben yurtdışındayken çalındı. İzlemem gereken prosedür nedir?

Polis raporuyla birlikte Turing Otomobil Kurumu ve ilgili Gümrüğe en kısa sürede bildirmeniz gerekmektedir.

İkinci el MD Plaka aracımı satıp herhangi bir distribütörden Misafir Araç alabilir miyim?

Arzu ettiğiniz aracı distribütöründen ÖTV ve KDV ödemeden alabilirsiniz.

Uluslararası bir firmada çalışmaktayım, çalışma iznim çıkmak üzere, Diplomatik Plakalı araç satın alıp MA plaka olarak kullanabilirmiyim?

Yabancı elçilik, konsolosluk veya diğer uluslararası kuruluş veya çalışanlarından araç satın alabilirsiniz.

TaxFree araç alırken izlenmesi gereken yöntem nedir?

Konsolosluk onaylı satış sözleşmesi mutlaka yapılmalıdır.Ondan sonra gümrükten aracınızın çıkışını yapabilmeniz için Turing’e talep edilen gerekli evraklarla mavi karne alınmalı, daha sonrada Gümrükten aracın çıkışı yapılıp, karayollarında muaynesi yapılıp Trafikten ruhsat ve plakası alınır.

Yurtdışından sürerek getirilen Triptik belgeli araçların Türkiye’deki yabancılara satışı mümkün müdür?

Bu araçların diplomatik veya diğer statudeki yabancılara satışı söz konusu değildir.

TaxFree araçlara Kasko yapmak zorunlumudur?

Trafik sigortası kanunen yapılmak zorundadır.Ancak çalınma, doğal afetler, terör vs.. gibi olağanüstü durumlarda oluşacak hasarları kapsamaz.Trafik sigortası kaza yapılması halinde suçlu olmanız halinde sadece karşı tarafın hasarını karşılar.Bundan dolayı kasko yapılması daha sağlıklı olacaktır.

Kalıbına uydurulupta alınacak bir şekli varsa bilen anlatsın:icon_tup:

Alper_
06-07-2010, 16:00
aynen öyle misafir araç deniyor..yani yabancıların türkiyede satın aldıkları araçlara verilen plakalar..satışları diğer araçlar gibi yapılıyor..avantajı nedir diyecek olursanız araçları çok sakin temiz kullanıyorlar..bizim burada gördüğüm ma plakalı araçların neredeyse tamamı tertemiz ve çoğunluğunu orta yaş ve yaşlılar kullanıyor.

Alper_
06-07-2010, 16:09
Türkiye’de TaxFree (Vergisiz) araçlar kimler tarafından kullanılabilir?

Araç bayilerinden veya Türk vatandaşlarından 2. el bir araç alınıp Misafir Araç (MA/MZ) yapılabilir mi?

Plaka MA/MZ olabilir yine. Ama Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV)si ödenmiş olduğu için vergiden muaf araç olmaz.

Kalıbına uydurulupta alınacak bir şekli varsa bilen anlatsın:icon_tup:

abicim kilit nokta burası bu araçlar tax free değil.Türkiye den, o km bayiden veya 2.el olarak alınmış araçlar.bunları biz alabiliyoruz diğerlerini değil.

CGTY
06-07-2010, 19:04
abicim kilit nokta burası bu araçlar tax free değil.Türkiye den, o km bayiden veya 2.el olarak alınmış araçlar.bunları biz alabiliyoruz diğerlerini değil.

Vti, sıfır olarak burdan alınmıştır büyük ihtimal. Vergi ödemeden almak mümkünse hemen alalım.

Alper_
06-07-2010, 21:39
Vti, sıfır olarak burdan alınmıştır büyük ihtimal. Vergi ödemeden almak mümkünse hemen alalım.

o aracı keşke alabilsek değilmi :) onu alamıyoruz çünkü o sadece yabancıdan yabancıya satılabilir.

ZaZy
06-07-2010, 21:50
benim duyduğum bildiğim, MA plaka aracı kağıt üzerinde PERT gösteriyorsunuz daha sonra aracı alıp bir şekilde toplayıp yoluna uyduruyorsunuz... MIŞ MIŞ MIŞ... DuyMUŞtum... Ne kadar doğru bilinmez...
saygılar...

Tuning055
06-07-2010, 22:43
benim duyduğum bildiğim, MA plaka aracı kağıt üzerinde PERT gösteriyorsunuz daha sonra aracı alıp bir şekilde toplayıp yoluna uyduruyorsunuz... MIŞ MIŞ MIŞ... DuyMUŞtum... Ne kadar doğru bilinmez...
saygılar...

yanlış duymuşsun ma plakalı aracı alıp ustune normal işlemleri yapıp geçirebilirsin..

onursumer
06-07-2010, 22:45
tam şunun nasıl yapıldığını nerden oğrenicez yukardaki yazıda mümkün değil diyor :D

melih
06-07-2010, 22:47
tr de yaşayan yabancılara verilen plaka

örnk: il dışından bi araç aldı plaka otomatik olarak değişiyo örnk 16 plaka araç alan kişi 34 yapacak yabancı uyrukluğu yani oturma belgeli kişilere direk MA başlayan weriliyor

yearone
06-07-2010, 22:53
MA plakaları sadece "çalışma izni olan yabancıya" satılıyor...

chiefkadir
06-07-2010, 23:01
yanlış duymuşsun ma plakalı aracı alıp ustune normal işlemleri yapıp geçirebilirsin..Çok emin yazıyosun ama yıllar önce babamlar yapmış diyosun..Kanun var kural var MA plakalı aracın satışını tc uyruklu birine noter yapmıyor..MA plakalı aracıda sahibi MA dışında herhangi bir plakaya çeviremiyor..Çevirebilseler Türkiyedeki gawurların elinde patlamaz onca araç...Bedava denecek rakama veriyolar alan yok..Sadece YABANCIDAN YABANCIYA.. Haa minareyeye kılıf buluyolar diyecekseniz neymiş bizde öğrenelim bizde ucuza araç binelim:icon_tup:

melih
06-07-2010, 23:04
Çok emin yazıyosun ama yıllar önce babamlar yapmış diyosun..Kanun var kural var MA plakalı aracın satışını tc uyruklu birine noter yapmıyor..MA plakalı aracıda sahibi MA dışında herhangi bir plakaya çeviremiyor..Çevirebilseler Türkiyedeki gawurların elinde patlamaz onca araç...Bedava denecek rakama veriyolar alan yok..Sadece YABANCIDAN YABANCIYA.. Haa minareyeye kılıf buluyolar diyecekseniz neymiş bizde öğrenelim bizde ucuza araç binelim:icon_tup:

abi araçı turkiyeden almışsa yani araç önceden tr plakası varsa üstünde yine satış yapabiliyolar. ben aldım çünkü aldığım araç ma plakaydı

onursumer
06-07-2010, 23:09
abi araçı turkiyeden almışsa yani araç önceden tr plakası varsa üstünde yine satış yapabiliyolar. ben aldım çünkü aldığım araç ma plakaydı

önceden tr plakaysa zaten vergileri odenmiş olmuyormu ?

yabancıdan yabancıya aracı vergilerini odeyerek normal plakaya çevirmeye razıydım ama sanırım oyle birşey yok :)

melih
06-07-2010, 23:13
önceden tr plakaysa zaten vergileri odenmiş olmuyormu ?

yabancıdan yabancıya aracı vergilerini odeyerek normal plakaya çevirmeye razıydım ama sanırım oyle birşey yok :)

ya zaten aldığım araç 16 plakaydı alan kişide 41 yaptı ama oturma belgeli olduğu için kişi ortası MA dı :)

Tuning055
06-07-2010, 23:44
ya siz sunda yanılıyorsunuz bu ma plakalı araclar yurt dısından buraya gelmıorlar saten tr de olan aracı yabancı uyruklu bir vatandaş alıyor ama trde oturma izni olan bu yuzden onun aracına ma plaka verıyorlar saten.. sonra bu kişi bu aracı satmak istedınde ıstedıgı kısıye satabılıyor.. sadece eger turk bır vatandaş aldıysa ma plakayı değiştirmek zorunda aynı şehirde yaşasada... saten trde bu araclar her seyı odenerek alınmış tr ye getırılmıs araclar...

yearone
06-07-2010, 23:48
MA plaka arabalar zaten ucuz. Ötv ödenmiyor. Yurt dışından kesin dönüş yapan araçlara normal plaka veriyorlar. Onun da şartları var. Oturum izni olanlara araba yok. Sadece çalışa izni olanlar alabilir. Zaten teminat mektubu istiyorlar alınca...

onursumer
06-07-2010, 23:57
işin aslı ben şu ilandaki arabayı vergilerini odeyip almak istiyordum :( ama hayallerim yıkıldı valla

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mini-cooper-mini-cooper-s-covertible-sadece-yabanciya-satilabilir-sale-to-f/detay

Tuning055
06-07-2010, 23:59
işin aslı ben şu ilandaki arabayı vergilerini odeyip almak istiyordum :( ama hayallerim yıkıldı valla

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mini-cooper-mini-cooper-s-covertible-sadece-yabanciya-satilabilir-sale-to-f/detay

benım anlamadım bu aracları tr vatandaşları alamıorsa babam nasıl aldı?? cok iyi hatırlıorum 07 MA plakaydı araç:s

chiefkadir
07-07-2010, 00:06
Tunink55 MA plakalı aracın satışı basit olsa herkes yapar..
Adam gitti opel bayinden vergisiz algısız sıfır CRUZE çekti 40 lık arabayı aldı 25 e ,ve bıktı bisene sonra satıyo 20 ye gitte al bakalım nası alıyosun ? Velevki almaya kalktın devlet kerizmi senden o vergileri almıcak ?
Adam o arabayı satamassa gümrüğe kalıyor benim bildiğim ancak gümrükten alırsın vergisini ödeyerek,

Aynı uygulama sakat araçları içinde geçerli...Sakat aracını satın almak istersen mutlaka aradaki vergi farkını ödersin

Tuning055
07-07-2010, 00:11
Tunink55 MA plakalı aracın satışı basit olsa herkes yapar..
Adam gitti opel bayinden vergisiz algısız sıfır CRUZE çekti 40 lık arabayı aldı 25 e ,ve bıktı bisene sonra satıyo 20 ye gitte al bakalım nası alıyosun ? Velevki almaya kalktın devlet kerizmi senden o vergileri almıcak ?
Adam o arabayı satamassa gümrüğe kalıyor benim bildiğim ancak gümrükten alırsın vergisini ödeyerek,

Aynı uygulama sakat araçları içinde geçerli...Sakat aracını satın almak istersen mutlaka aradaki vergi farkını ödersin

edit: aşağıdaki mesajı demek istedim..

tuner faruk
07-07-2010, 00:11
Anladığım kadarıyla MA plakalı araç sıfır olduğunda alınmıyor sadece önceden TR vataşı bir şahsa ait olup daha sonra yabancı bi kişinin alıp MA plaka olduğu ve yabancının TR vatandaşı başka birine satabileceği zaman satışta bi problem olmuyor doğrumudur??

Tuning055
07-07-2010, 00:13
Anladığım kadarıyla MA plakalı araç sıfır olduğunda alınmıyor sadece önceden TR vataşı bir şahsa ait olup daha sonra yabancı bi kişinin alıp MA plaka olduğu ve yabancının TR vatandaşı başka birine satabileceği zaman satışta bi problem olmuyor doğrumudur??

hay aklını sevim:D bende dusunuom dusuom:D cunku herkesın dedı gıbı olsa babam alamaz nasıl alsın:ç:D:D valla yanında olsam sorardım haha:D:D

staskan
07-07-2010, 00:13
Şu ma plakaları görünce hep aklıma kktc zz plakalar geliyor.Aynı sistem 2001e kadar ordada vardı taki öğrenciler e30larla adanın altını üstüne getirene kadar :)

Onuralp
07-07-2010, 12:01
Bir de Kıbrıs'ta ZZ'ler vardı. :D Zorunlu ziyaretçi. :D

staskan
07-07-2010, 13:03
kıbrıslıların tabiri ile zararlı ziyaretçi :D :D

cookies
15-05-2018, 09:45
Hort..
Mesela; 34 ML*** Plaka bir araç var açıklamaya fln 'yabancıdan yabancıya' yazmamış ve araç kendi piyasa fiyatlarına sahip 2011 model bir araç..
Güncel kanun değişimi var mı?
Bu aracı ben sade bir TC vatandaşı olarak satın alabiliyor muyum? Karı ağrısı yapar mı? Bilirkişi arkadaşlar yardımcı olunuz teşekkürler..

N0M4dh
15-05-2018, 11:24
Hort..
Mesela; 34 ML*** Plaka bir araç var açıklamaya fln 'yabancıdan yabancıya' yazmamış ve araç kendi piyasa fiyatlarına sahip 2011 model bir araç..
Bu aracı ben sade bir TC vatandaşı olarak satın alabiliyor muyum? Karı ağrısı yapar mı? Bilirkişi arkadaşlar yardımcı olunuz teşekkürler..

plakayı veren polis memuru bilgisizliği, normalde MA dan MZ ye kadar normal araçlara verilemez, ama işte manuel verildiği plaka, Misafir Araç olmasa da verilmiş olabiliyor.

Dipnot MA plaka sahibiyim, Anneden.

halili
15-05-2018, 12:26
Şu an bazı plakalar 34 ma 1234 seklinde sultanbeyli şubenin verdiği .yabancıdan yabancıya olanlar 34 ma 123 şeklinde.buna dikkat ettinizmi.

DOHC
15-05-2018, 12:33
Misafir araç da olsa satmadan önce vergisini falan ödeyip normal hale getirmiş olamaz mı?

utkunoa
15-05-2018, 13:03
Misafir araç da olsa satmadan önce vergisini falan ödeyip normal hale getirmiş olamaz mı?

olmuyor, ekstradan tr de eğer 2. el bir araç alp mavi kartınız yoksa türkyede yinede oturum izniniz varsa ma serisinden veriyorlar. bu arabaları satın alabiliyorsunuz. Bende MA plaka sahibiyim, yasayı iyice zorlaştırdılar. çoğu polisinde olaylardan bir haberi yok. Geçen manisada polis durdurdu, bunu 6 ay sonra çıkarcanmı diyor :)

cookies
15-05-2018, 15:20
Volkswagen Polo 1.4 Comfortline 2011 Model 48.000 TL Sahibinden satılık ikinci el Siyah renk - 566728063 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-sahibinden-yetkili-servis-bakimli-100.000-km-de-566728063/detay/)

Araç bu arkadaşlar.. Teşekkürler..

R.I.P
15-05-2018, 16:11
Yalova da bazı mahallelerde 10 araçtan 14 tanesinin plakası MA ve yine aynı mahallelerde alkol kokusunu yok eden sakız ve bitkisel ot satılıyor

DOHC
15-05-2018, 16:45
Volkswagen Polo 1.4 Comfortline 2011 Model 48.000 TL Sahibinden satılık ikinci el Siyah renk - 566728063 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-sahibinden-yetkili-servis-bakimli-100.000-km-de-566728063/detay/)

Araç bu arkadaşlar.. Teşekkürler..

İlan uçmuş galiba

cookies
15-05-2018, 21:17
İlan uçmuş galiba

Malesef uçmuş..

tylan
16-05-2018, 03:27
Hort..

Araç sahibi suriyelidir parasını verip normal şekilde almıştır normal şekilde satabilir ama plaka değiştirmek şartı ile