PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2007/3 bültenle düzenlemeler

E30///M3
28-02-2007, 20:57
http://www.tosfed.org.tr/bulten_duyuru_detay.asp?bulten_id=69
3- Türkiye Oto-Drag Şampiyonası

2007 Ulusal Oto-Drag Yönetmeliği’nde aşağıdaki değişiklik / düzenlemeler yapılmıştır:

a) Madde 2.1 Katılabilir Otomobiller

Sınıf 3 – Stock Car: 2501 – 4300 cc arası arası otomobiller (4 çeker hariç)

Sınıf 5 – Hot Rod: 5901 cc ve üzeri atmosferik motorlu otomobiller ve
4300 cc’ye kadar olan aşırı beslemeli otomobiller

b) Aynı maddenin 8. bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

Sınıf 1, 2, 3 ve 4’de yarışacak otomobillerde fiber kasa uygulaması ve tüp boru profil şase uygulamasına izin verilemez. Otomobiller üreticinin üretim görüntüsünde olmak zorundadırlar. Tüm camlar lamine olmak zorundadır. Ön ve arka koltuklar sökülemez ve otomobili hafifletme sağlamak açısından gövdesiyle oynanamaz. Süspansiyonları standart üretim şeklinde olmalıdır, 4 link ve benzeri süspansiyonlara izin verilmez. Sadece şase tamlaması, sway bar ve traction bar kullanımına izin verilebilir.
Fiber uygulama olarak, en az iki adet güvenlik mandalı olmak kaydıyla motor kaputu, ön-arka tampon ve spoiler’a izin verilir. Fiber uygulamaları, ancak orijinal ve imalatçı üretimi malzemelerine uyumlu olarak yapılabilir. Otomobillerde farlar ve stop lambaları mutlaka takılı bulunacaktır.

c) Madde 2.8 Güvenlik Önlemleri ve Otomobillerde Aranacak Olan Güvenlik Önlemleri

Bu maddeye, aşağıdaki 13. başlık eklenmiştir:

13. Sınıf 5’te dört noktalı rollbar ve Sınıf 6’da sekiz noktalı rollcage kullanımı zorunludur. Ayrıca tüm sınıflarda yarışan üstü açık otomobillerde, en az dört noktalı rollbar kullanımı zorunludur. Rollbarlar TOSFED Teknik Kurulu tarafından onaylanmış olacaklardır. (TOSFED yarışma ek düzenlemeleri madde 5)

FIA tarafından homologe edilmiş olanlar haricinde ana rollbar için 45 mm, diğer bağlantılar için asgari 38 mm çap olacaktır. Borular soğuk çelik çekme olacaktır.

Ön, ana ve yan rollbar ayakları 120 cm2 satıhta, arka rollbar ayakları 60 cm2 olacaklardır. Bu saçlar en az 3 mm kalınlıkta olacak ve önde asgari 3 arkada asgari ikişer cı¬vata ile tutturulacaklardır. Cıvata kalitesi 8.8, asgari çap 8 mm olacaktır. Somunlar kilitli tip olmalıdırlar.

Ön tabloyu bozmamak maksadıyla kavis verilmiş rollbarlar kabul edilemezler.

(Tek büküm noktasına 30 derecelik açıyla izin verilmiştir).

E30///M3
28-02-2007, 21:02
sınıf 3 tanımında yapılan değişiklikle.trafikde çoğunlukda olan 1,6-1,8-2,0 iki çeker araçların nos ve/veya turbo beslemelilerine 4 çekerlerden arındırılmış katılımı yüksek olacağına inandığım bir sınıf oluşturulmuş.

khan
28-02-2007, 21:54
hatta bence impreza ve evolari sadece birbirleriyle yaristirsinlar bosyere ek duzenleme cikarmalarina gerek kalmaz. simdi imprezalar kacinci grupta yarisabilecek anlamadim galiba sokakta bindigimiz arabalarimiz rollbarsiz katilamiyacak yarisa anladigim kadariyla. anti impi olmus bildigin bu kurallar. keske bunun yerine impi ve evolar 2 boy geriden kalksin deselerdi en azindan yarisirdik cok komik. bir turkiyede var bu alameti fahrikalar drag yarislarinin ana vataninda hic boyle kavramlar yok. bildigin iki ceker supralarla,s2klarla,FI civiclerle impiler,evolar kalkiyor ve hatta geciliyor.

khan
28-02-2007, 22:13
yanlis anlasilma olmasin tepkim rollbar davasina;)

E30///M3
01-03-2007, 09:27
yanlış anlaşılmasın ama kuralları niye okumuyoruz.sınıf 4 için rollbar-rollcage zorunluluğu 2007 kurallarında var mı?2000 turbo bir araç 2000*1,7 =3400 cc eşdeğer hacmi ile sınıf 3 e giriyordu.aynı sınıfa 2 çeker girmeye niyetlenen bir çok araç var.subaru ve evolar ise sınıf beğeniyo ben turbolu 3 e gireyim sen nos koy 4 gir.sınıf 5 için söylüyorsanız 2500 turbo+noslu subaru ve evolar için haklısınız.o konu yorumlara açık ama kendine en azından karşıma şu araçlar gelir belki şansım olur şu modlarıda yaparsam falan diyemeyip kendine sınıf bulamayan insanlar var.subaru ve evoların sınıf 4 ü var.rollbar takanda 5 e gelir..

khan
01-03-2007, 10:46
Sınıf 5 – Hot Rod: 5901 cc ve üzeri atmosferik motorlu otomobiller ve
4300 cc’ye kadar olan aşırı beslemeli otomobiller

b) Aynı ........................

ben bu düzenleme yazısında, 4300 cc ye kadar olan Fİ arabalar kavramından, subaruların bu katogoride yarısacagını ve rollbar zorunlulugu oldugunu anlıyorum.

kategori bulamama diye bir kavram da bence kulaga hos gelmiyor cunku drag yarıslarını, drag haftasonundan ayrımalıyız. hakkaten yarısabilecek arabalar girsin onlar da her turlu kategori bulur bence kendine.

bizim icin sınıf 4 daha kolay biz o yuzden sınıf 3 e girmeyi istiyoruz bunu sizde biliyorsunuz bunca yıllık deneyiminizle. rollcage zorunlulugu olmasa sınıf 6 ya girmeyi bile dusunuruz ama bizim arabalarımız gunluk araclarımız oldugu icin bozmak istemiyoruz.

tool
01-03-2007, 11:19
ben bu düzenleme yazısında, 4300 cc ye kadar olan Fİ arabalar kavramından, subaruların bu katogoride yarısacagını ve rollbar zorunlulugu oldugunu anlıyorum.

kategori bulamama diye bir kavram da bence kulaga hos gelmiyor cunku drag yarıslarını, drag haftasonundan ayrımalıyız. hakkaten yarısabilecek arabalar girsin onlar da her turlu kategori bulur bence kendine.

bizim icin sınıf 4 daha kolay biz o yuzden sınıf 3 e girmeyi istiyoruz bunu sizde biliyorsunuz bunca yıllık deneyiminizle. rollcage zorunlulugu olmasa sınıf 6 ya girmeyi bile dusunuruz ama bizim arabalarımız gunluk araclarımız oldugu icin bozmak istemiyoruz.

korhan,
caddelerden piste cekmekse amaç kategori 3 olmasi lazim tabiki ama alttaki yazinda demişsinki cage zorunlulugu olmasa sınıf 6da dusunuruz. günlük arabama cage takmiyayim ama haftasonu draglarindan farkli olsun. celişki bence bu...

zaten mahalli draglar yeterli miktarda olsa ulusal drag daha sert kurallar içerir ama doluya koysan almiyor, boşa koysan dolmuyor ;)

khan
01-03-2007, 11:43
evet celiskili olmus biraz haklısın:)

ama anlatmak istedigimi anladıgını dusunuyorum. olaylar biraz farklı abi o ***** kazaya sebep olan difransiyeli kaynaklı amerikanın, zamanlarına baktıgında 400 e 12 kusurlerde geliyor yani teklike ve hız biraz farklı kriterler abi neyse konunun yonu farklı yonlere gidiyor. anlatmak istedigimi anlatabildiysem memnun olurum.

herkeze basarılar dilerim draglarda:)