PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 15 Yıl SSK ve 3600 prim ödeme KIDEM TAZMİNAT HAKKI

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 10:27
Aramızda mali müşavir, muhasebeci, avukat var ise yukarıda adı geçen
KIDEM TAZMİNATI HAKKI ile ilgili bilgi rica etmek istiyorum :confused:

SekoLive
07-07-2010, 10:28
http://ynb.datassist.com.tr/tazminat1.jsp

bu siteye baktın mı abi? hesaplamada yardımcı olacakdır en azından

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 10:29

bu siteye baktın mı abi? hesaplamada yardımcı olacakdır en azından

Bana yetkili bir ağızdan daha detaylı bilgi lazım.
Yine de ilgini teşekkürler...

fatiii
07-07-2010, 10:33
EEE nickli ender arkadasımız avukat o gorurse yardımcı olur

mmustu
07-07-2010, 10:33
kerem abim bunu hesaplamak için işe giriş çıkış tarihleri ve brüt ücreti lazım

ama genel olarak konuşmak gerekirse kıdem tazminatı çalışılan sene * ücret gibi düşünülebilir

yani 15 yıl çalıştıysa aynı iş yerinde aylık brüt ücreti * 15 yıl kıdem tazminatı brütü yapar bundanda gelir ve damga vergileri kesilir neti bulunur

MiaMi
07-07-2010, 10:34
Alla alla dün konuştuk bu konuyu alırsın diyorum ya abicim.

mmustu
07-07-2010, 10:36
şimdi hesaplama ayrı bir konu kıdem tazminatını hak etmek ayrı bir konu pm yoluyla bana durumu anlatırsan abi yardımcı olurum

MiaMi
07-07-2010, 10:37
Kıdem tazminatı içinde en yetkilinin cevabıda buradan olacaktır.

bizim ik buradan hesaplıyor mesela.

gitsene ik ya senin hakkın bu yokmu tanıdık ,

MiaMi
07-07-2010, 10:39
şimdi hesaplama ayrı bir konu kıdem tazminatını hak etmek ayrı bir konu pm yoluyla bana durumu anlatırsan abi yardımcı olurum

Olm bence sen hiç bulaşma bu konuya :) ,

15 sene ssk primini ödedi isen hangi iş yerinde olursan ol kendi rızan ile tazminatını talep edip iş yerinden ayrılıyorsun ve kıdem tazminatını alıyorsun.

Bunun için
SSK md. lüklerinden 15 senelik ssk ödemiştir hakediş belgeni alıyorsun
iş yerine veriyorsun, tazminatını alıyorsun byby.

mmustu
07-07-2010, 10:39
nan mayami yazıyoruz ya yukarda hesaplama yönteminide yazdım gerekli bilgileride

ve sıkıntı neyse tam olarak yazın bana onunda cevabını vereyim 10 senedir insan kaynakları ve personel işlemlerine bakıyorum hava attırmayın bana :D

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 10:40
kerem abim bunu hesaplamak için işe giriş çıkış tarihleri ve brüt ücreti lazım

ama genel olarak konuşmak gerekirse kıdem tazminatı çalışılan sene * ücret gibi düşünülebilir

yani 15 yıl çalıştıysa aynı iş yerinde aylık brüt ücreti * 15 yıl kıdem tazminatı brütü yapar bundanda gelir ve damga vergileri kesilir neti bulunur

19 sene hizmet ve 4200 işgünü prim ödenmişliğim var.

Alla alla dün konuştuk bu konuyu alırsın diyorum ya abicim.

Yavrum konuştuk hak kazanıyorum. Bu tamam. Yarın hayırlısı ile SSK bölge
müdürlüğüne gidip KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR yazısını alıp geleceğim.
Pazartesi günüde istifa dilekçem ile işverene vereceğim. Benim için bundan
sonraki süreç önemli.

İşveren ödememesi durumunda iş; İŞ MAHKEMESİNE kalıyor.
İş mahkemesinde işyerime dava açmam gerekiyormuş. Bunun içinde
harç vs vs vs kılı tüyü yününü hepsini sen karşılıyormuşsun vs vs vs.
Bu davanın süreci ne kadardır zaman olarak. Gerçi faizi ile birlikte alacağım ama
bundan sonraki süreci merak ediyorum. Ne olur ne biter...

Day Walker
Aramızda mali müşavir, muhasebeci, avukat var ise yukarıda adı geçen
KIDEM TAZMİNATI HAKKI ile ilgili bilgi rica etmek istiyorum :confused:

eşimin 15 yılı ve 3600 iş günü dolmuştu gitti SSK yazı aldı çalıştığı iş yerine verdi istifasınıda verdi akşama tüm haklarını hesabına yatırdılar.

SOMEONESPECIAL
nan mayami yazıyoruz ya yukarda hesaplama yönteminide yazdım gerekli bilgileride

ve sıkıntı neyse tam olarak yazın bana onunda cevabını vereyim 10 senedir insan kaynakları ve personel işlemlerine bakıyorum hava attırmayın bana :D

Mustafa yazdım bir üstte...

MiaMi
07-07-2010, 10:41
Lan tıravesti bilmiyorsun ama 15 yıllık ssk hakediş ile çalışanın tazminat alarak işten çıkabileceğini. Tazminat hesaplamak istemiyorki Kerem.

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 10:41
eşimin 15 yılı ve 3600 iş günü dolmuştu gitti SSK yazı aldı çalıştığı iş yerine verdi istifasınıda verdi akşama tüm haklarını hesabına yatırdılar.

Bizimkiler vermez beni süründürürler, çünkü bırakmak istemiyorlara ama
benim için kafamda bitti burası

SekoLive
07-07-2010, 10:42

sonraki süreç önemli.

Bu davanın süreci ne kadardır zaman olarak. Gerçi faizi ile birlikte alacağım ama

yakın bir akradaşm işten ayırldı sebep kendi rızası olmadan bölüm düşürdüler gerekcesiz budda iş mahkemesinden dava açtırdı sağlam bir avukat ile ve 1.5 sene sürdü kazandı şimdi iş yeri temyize gitti hala dava devam ediyor süreç uzun olabilir kerem abi harçlar çok bişi tutmuyordu net fiyat hatırlamıyorum

Day Walker
07-07-2010, 10:43
Bizimkiler vermez beni süründürürler, çünkü bırakmak istemiyorlara ama
benim için kafamda bitti burası

öyle bi şansları yok çünkü eğer mahkeme vs. olursa ve iş uzarsa sana faiziyle ödiyeceler avukat ve mahkeme masraflarıda dahil onun için eğer bu kanunu araştırıp sonrada sanada hakkını vermeyen patronun aklına şaşarım ben.

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 10:45
yakın bir akradaşm işten ayırldı sebep kendi rızası olmadan bölüm düşürdüler gerekcesiz budda iş mahkemesinden dava açtırdı sağlam bir avukat ile ve 1.5 sene sürdü kazandı şimdi iş yeri temyize gitti hala dava devam ediyor süreç uzun olabilir kerem abi harçlar çok bişi tutmuyordu net fiyat hatırlamıyorum

İşte böyle bir durumda da 1.5-2 sene beklemektense işverenle oturup
pazarlık mı yapmak lazım...

Gerçi şu an Kayyumda işyeri pek buna cesaret edebileceklerini sanmıyorum ama
en kötü ihtimali düşünerek hareket etmeliyim bir çuval inciri berbat etmemek için

MiaMi
07-07-2010, 10:45

sonraki süreç önemli.

Abi şuan fareze olur iş veren diyecekki muhtemelen

Tamam kardeşim ödüyorum tazminatını gel protokol yapalım veya parası varsa tak yatıracak hesabına.

Hee olduki protokol yaptınız 3 çek ile veya 4 senet ile ödeyecek tamam dedin. Bunlardan bir tanesini ödemediği anda Mahkeme açma hakkını kazanıyorsun.

İş mahkemeleri son zamanlarda 8 9 ay civarında sonuçlanıyor aşırı yoğunluk var çünki eskiden 2 3 ayda biterdi.

Mahkeme ücretlerini vs.vs. hepsini sen ödüyorsun ama mahkeme sonuçlandığında hepsini faizi ile alıyorsun.

Bak ne oluyor genelde söylüyeyim

Sen mahkeme açtın kazandın 1 sene geçti % 8 faizden hesaplıyorlar faizi ile mahkeme emrediyor şu kadar ödeyeceksin.

sonra ne oluyor ayrıca bir risk var senin firmanda benim firmamda iflas ertelemede yani 1 sene yaşarmı yaşamazmı belli değil.

mahkeme bitti sen kazandın kalan borç faizi ile ödenecek
firma diyorki durumum yok protokol yapalım
yine çek senet vs. olayı olacak yani.

Nerdenmi biliyorum sen biliyorsun 1 senedir bunların içindeyim ben.

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 10:46
öyle bi şansları yok çünkü eğer mahkeme vs. olursa ve iş uzarsa sana faiziyle ödiyeceler avukat ve mahkeme masraflarıda dahil onun için eğer bu kanunu araştırıp sonrada sanada hakkını vermeyen patronun aklına şaşarım ben.

Peki tüm haklarımı nakit ödemek mi zorundalar ?
Şimdi bunlar bana senet sepet verirler ise ne yapayım ?

mmustu
07-07-2010, 10:46
valla vermek istemeyen adam yada süründürmek isteyen adam öyle bir süründürürki mayami aklın çıkar ;)

aynı olay bizimde başımıza geldi ve biz ödemedik peki buna ne diyeceksin ?

Day Walker
07-07-2010, 10:48
Peki tüm haklarımı nakit ödemek mi zorundalar ?
Şimdi bunlar bana senet sepet verirler ise ne yapayım ?
kabul etme bence hesabına yatırmak zorunda

valla vermek istemeyen adam yada süründürmek isteyen adam öyle bir süründürürki mayami aklın çıkar ;)

mahkemelerde sürünün muştu :D ne biçim iş verensin sen :D

MiaMi
07-07-2010, 10:49

Ne yazdım la ben iyi oku .

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 10:49

Peki sonuç ne oldu ? Ödemediğinizle mi kaldınız ? Alacaklı dava açmadı mı ?

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 10:50
kabul etme bence hesabına yatırmak zorunda

Peki kaç gün içerisinde bunu yapmak zorunda bilgin var mı ?
SSK 15 gün diyor 16. gün davayı açabilirmişim ?

MiaMi
07-07-2010, 10:52
iş yerinin protokol hakkıda var arkadaşlar.

Kıdem Tazminatının Ödenmemesi /Geç Ödenmesi Halinde Gecikme Faizi

1475 sayılı İş Kanunu yürürlükte olan 14.maddesine göre kıdem tazminatının ödenmemesi veya geç ödenmesi halinde gecikme faizi; ödeme yapılmayan süre esas alınarak mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı dikkate alınarak hesaplanacaktır.
Taksitler halinde ödenen kıdem tazminatının geç ödenmesinden dolayı işçiler geçmiş günler için faiz isteyebilir. Ancak talepte bulunabilmek için ödemelerin ihtirazı kayıt konularak alınmış olması gerekir. Gecikme faizi fesih tarihinden her bir taksitin ödendiği tarihe kadar geçen süreler için ayrı ayrı hesaplanır. Aynı şekilde kendisine taksitler halinde (çek-senetle) kıdem tazminatı ödenen işçinin senet ile yapılan son ödemeden önce noter kanalıyla faiz alacağı saklı tutulduğuna dair çektiği ihtarname, ihtirazı kayıt niteliğindedir. Bu durumda ödeme tarihine göre geçmiş günler için faiz hesap edilmesi gerekir.

Emeklilik nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatının geç ödenmesi nedeniyle talep edilen gecikme faizinin başlangıç tarihi olarak işten ayrılma tarihi değil, Sosyal Güvenlik Kurumunca düzenlenen emekliliğe hak kazanıldığını gösteren belgenin işverene bildirildiği tarih esas alınmalıdır.

Sonuç:

Asıl olan kıdem tazminatının tam ve peşin olarak ödenmesidir. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Kararında
"... Asıl olan işçinin işyerinde çalışarak hizmet etmesi nedeni ile yıpranması karşılığı geleceğini güvence altına alma amacına yönelik olan kıdem tazminatını, yaşlılık aylığını hak kazanması üzerine akdi feshedildiğinde kendisine tamamının peşinen ödenmesidir...” belirtmiştir

1475 sayılı İş Kanunu yürürlükte olan 14.maddesine göre kıdem tazminatının ödenmemesi veya geç ödenmesi halinde, gecikme faizi, ödeme yapılmayan süre esas alınarak mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı dikkate alınarak hesaplanmalıdır.

Day Walker
07-07-2010, 10:54
Peki kaç gün içerisinde bunu yapmak zorunda bilgin var mı ?
SSK 15 gün diyor 16. gün davayı açabilirmişim ?

15 gün yasal süre biz aynı gün almıştık ama kurumdan kuruma fark eder abi

16. gün dava açma hakkı doğuyo ama bence o kadar bile uğraşmazsın

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 10:54
Abi şuan fareze olur iş veren diyecekki muhtemelen

Tamam kardeşim ödüyorum tazminatını gel protokol yapalım veya parası varsa tak yatıracak hesabına.

Hee olduki protokol yaptınız 3 çek ile veya 4 senet ile ödeyecek tamam dedin. Bunlardan bir tanesini ödemediği anda Mahkeme açma hakkını kazanıyorsun.

İş mahkemeleri son zamanlarda 8 9 ay civarında sonuçlanıyor aşırı yoğunluk var çünki eskiden 2 3 ayda biterdi.

Mahkeme ücretlerini vs.vs. hepsini sen ödüyorsun ama mahkeme sonuçlandığında hepsini faizi ile alıyorsun.

Bak ne oluyor genelde söylüyeyim

Sen mahkeme açtın kazandın 1 sene geçti % 8 faizden hesaplıyorlar faizi ile mahkeme emrediyor şu kadar ödeyeceksin.

sonra ne oluyor ayrıca bir risk var senin firmanda benim firmamda iflas ertelemede yani 1 sene yaşarmı yaşamazmı belli değil.

mahkeme bitti sen kazandın kalan borç faizi ile ödenecek
firma diyorki durumum yok protokol yapalım
yine çek senet vs. olayı olacak yani.

Nerdenmi biliyorum sen biliyorsun 1 senedir bunların içindeyim ben.

Ya işte böyle sürümcemede kalmasını istemiyorum. SEbebini de sen kendin
yazmışsın. Ya dava sonunda böyle bir firma kalmazsa iflas ederse ???
Ama tek tesellim Kayyum olması... Herşey resmi olduğu için pek olumsuz davranmaya
cesaret edemezler gibi :soru: ama sonuna kadar direteceklerini de biliyorum :icon13::icon13:

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 10:56
15 gün yasal süre biz aynı gün almıştık ama kurumdan kuruma fark eder abi

16. gün dava açma hakkı doğuyo ama bence o kadar bile uğraşmazsın

Ağzından bal damlıyor. İnşallah dediğin gibi olur herşey :D

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 10:59
Peki bi konu daha var...

Kullanılmamış 4 haftalık iznim var. Bunların parasını da talep edebilirmiyim.
2009 a ait 2 hafta
2010 a ait 2 hafta

Toplam 1 maaş eder :confused:

EMRE-5843
07-07-2010, 11:02
abi moralini bozmak istemem ama sıkıntı çeken bi firma için çok büyük bi paradan bahsediyoruz elinden geleni yapıcaktır işveren çok iyi bi avukat lazım sana inş alırsın hakkını:(

MiaMi
07-07-2010, 11:03
Abi bak bu konuda bizim firma sizden sonra iflas aldı ama bizim dolandırıcı patron bu konularda çok iyi olduğundan daha fazla yol aldık. Ben sana samimi olarak bişeyler yazayım.

1. İflas erteleme alıpta ilk dönem sonunda veya 2. dönem sonunda kurtaran firma yok gibi yani %99.5 oranında iflas erteleme alan firmalar batmıştır.

2. Her 3 ayda bir mahkeme olur Kayyum pek bi fonksiyona karışmaz şikretin satış stratejisine veya politikasına karışmaz raporlara bakar sürekli he ne kadar bakar bilinmez adamsa inceler anladın işte. Mahkeler karar verebilir tamam artık bundan bi *** olmaz iflasına diye biter o an işi. Ben keşke daha önce çıkartılsaydım diye sinirleniyorum çünki işimize sahip çıktık son ana kadar çalıştık gidenler tazminatını aldı şimdi bizimki ya nasip ya kısmete kaldı.

3. Şirketin samimiyeti önemli bizimki çingene amkodum ç. tam çingene mahkemeye vereceklerse versinler diyor 80 trilyon borç var onumu düşünecek.

4. Senet veriyorlar ve ödenmiyorlar senetleri sürüncemede devam ettirip duruyorlar biraz hırlayana git ne yaparsan yap diyorlar.

5. Yani iflas ertelemede olmasa firma karşılıksız çek veya senetten içeri attırırsın adamı nitelikli dolandırıcılıktan.

6. İyi niyetli açık ve kararlı konuşmakta fayda var. Yoksa hukuk yanımızda falan değil zaten haklısın haklı olsanda protokol mahkemeye versende protokol

Kurumsal adam gibi bir firma olsa bu cumamı tak akşamına hesabına yatırırlar allaha emanet.

Özel sektörün taaaaaaaaa. ( kötü niyetli patronlara )

MiaMi
07-07-2010, 11:04
Peki bi konu daha var...

2009 a ait 2 hafta
2010 a ait 2 hafta

Kazanımış hak kesinlikle alınır. Tabiki alacaksın tazminatına ekletme maaş gibi düşün onu.

mmustu
07-07-2010, 11:05
yaa çok bilmiş mayami bi sus Allah aşkına

İstifa ederek işten ayrılmalarda tazminat alabilmeniz işin gereken tek şart Ödenen prim gününün emekliliğe yetecek kadar olmasıdır

yani emeklilik için 5000 hizmet günün gerekiyorsa ve senin 5001 günün var ise sadece yaşını bekliyorsan istifanı eder gider sigortadan yazını alır tazminatını alırsın

ama hizmet günün dolmadı ise kaba tabir kullanmak istemiyorum :D ...... alırsın :D

mmustu
07-07-2010, 11:07
Peki bi konu daha var...

2009 a ait 2 hafta
2010 a ait 2 hafta

abi senelik izin hakkın her türlü bakidir alabilirsin

MiaMi

İstifa ederek işten ayrılmalarda tazminat alabilmeniz işin gereken tek şart Ödenen prim gününün emekliliğe yetecek kadar olmasıdır

yani emeklilik için 5000 hizmet günün gerekiyorsa ve senin 5001 günün var ise sadece yaşını bekliyorsan istifanı eder gider sigortadan yazını alır tazminatını alırsın

ama hizmet günün dolmadı ise kaba tabir kullanmak istemiyorum :D ...... alırsın :D

Olm sen ne içtin lan bu kafadasın. Ne emekliliği

SOMEONESPECIAL
abi moralini bozmak istemem ama sıkıntı çeken bi firma için çok büyük bi paradan bahsediyoruz elinden geleni yapıcaktır işveren çok iyi bi avukat lazım sana inş alırsın hakkını:(

Sıkıntı çektiği filan yok... Son 3 ay yaptığı ciro 7 trilyon eski para ile :D
Bana vereceği tazminat 10-12 milyar :icon13:

mmustu
07-07-2010, 11:08
Olm sen ne içtin lan bu kafadasın. Ne emekliliği

ya asıl sen neyin kafasındasın hacı

diyorumki öyle her kafasına göre istifa eden gidip sigortadan yazı alıp tazminatını isteyemez

bunun tek şartı prim gününü doldurmuş olmasıdır

MiaMi
07-07-2010, 11:09
Muştu aç oku

1475 Sayılı İş Kanunu’nun yürürlükte olan 14.maddesi

1475 Sayılı İş Kanunu’nun yürürlükte olan 14.maddesi, kıdem tazminatını düzenliyor. Bu maddenin bir hükmüne göre çalışan kişi emekli olduğunda kıdem tazminatı alma hakkı var. Emeklilik sebebiyle kıdem tazminatını hak edebilmek için, sigorta süresini, prim gün sayısını ve belli bir yaşı doldurmak gerekiyor. Bu şartları taşıyan bir çalışan, sigorta müdürlüğüne emeklilik başvurusu yaptığında iş sözleşmesini feshedip kıdem tazminatı alabiliyor.

Ancak 1999 yılında 14.maddeye eklenen bir hükümle sigorta süresini ve prim gün sayısını dolduran ama yaşı tutmayanlara da kıdem tazminatı alma hakkı getirildi. Eğer bir çalışan Sosyal Sigorta Kanununa göre emekli olmak için sadece yaşını bekliyorsa, dilerse bu sebeple işten ayrılıp kıdem tazminatını isteyebiliyor. Bunun için önce sigorta müdürlüğünden yaş dışındaki koşulları yani sigorta süresi ve prim gün sayısını doldurduğunu gösteren bir yazı alması gerek. Sigorta müdürlüğü, başvuran kişinin yaş dışında emeklilik koşullarını taşıdığını ve bu sebeple işten ayrılırsa kıdem tazminatı isteyebileceğini hizmet dökümüne yazıyor. Kişi bu yazıyla işverene başvurup iş sözleşmesini feshettiğinde kıdem tazminatı alma hakkına sahip. Yani bu şekilde kıdem tazminatı alma hakkı sadece sigorta süresi ve prim gün sayısına bağlı.

Peki, kimler, hangi süreler sonunda kıdem tazminatı alabilir. Bu konuda Sosyal Sigorta Kanununda yer alan emeklilik hükümleri uygulanıyor. İster kadın olsun ister erkek, bir çalışan 15 yıl sigorta süresini ve 3600 prim gün sayısını doldurmuşsa kendi isteği ile ayrılıp kıdem tazminatı alabilir. Tek yapması gereken sigorta müdürlüğüne başvurup süre ve gün sayısını tespit ettirmek. Bu tespiti yaptırdıktan sonra işverenine başvurup 1475–14/5 uyarınca iş sözleşmemi feshedip kıdem tazminatımı istiyorum dedi mi işveren, bu ödemeyi yapmak zorunda. Oysa yasanın hükümlerinde onlarca farklı sigorta süresi ve prim gün sayısı görülüyor. Kademeli geçiş sebebiyle çok değişik emeklilik ihtimalleri var. Ama bunların tümü yaşa dayalı kademelendirme olduğu için ele aldığımız konuyla ilgisi yok. Ele aldığımız konuda yaş koşulu aranmadığından kademeli geçişler dikkate alınmıyor. Bu nedenle 506 sayılı Kanunu’nun Geçici 81. maddesinin C bendi dışında bu konuda uygulanacak hüküm yok. “C” bendinde ise yaşı dikkate almadığımızda sadece 15 yıl ve 3600 gün var. Bu nedenle gerek sigorta müdürlüklerinin gerekse Yargıtay’ın yaşı bekleyerek kıdem tazminatı hakkının kazanılmasında bu koşullar dışında süre ve gün sayısı araması yasaya aykırı olur.

Süre ve gün sayısı bakımından, askerlik, yurt dışı hizmetleri, grev ve lokavtta geçen süreler gibi borçlanma yapılan tüm süreler de dikkate alınmalı. Ayrıca kamuda çalışan işçilerden yaşı bekleyerek kıdem tazminatı almak isteyenlere ödenecek tazminat miktarı belirlenirken askerlik borçlanması süresinin de Yargıtay kararları uyarınca hesaba katılması gerekiyor.

Yargıtay 4 Nisan 2006 tarihinde yaşı bekleyerek kıdem tazminatı almak için, ayrılma anında bir daha çalışmama iradesinin olması gerektiği şeklinde bir karar verdi. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bir insanın yasadan kaynaklanan bir hakkını kullanmak için anayasadan kaynaklanan çalışma hak ve özgürlüğünden geçici de olsa vazgeçmesi gerektiği ileri sürülemez. Emekli olanların bile hemen ertesi günü destek primi ödeyerek çalışmaya başlamasının kanuna uygun olduğu bir sistemde, yaşın dolmasını beklemek için ayrılanların en azından ayrılma anında çalışmama niyetinde olması gerektiği görüşünün hiçbir hukuki değeri olamaz. Hukuk niyetlerle uğraşmaz. Sonuç olarak yaşı bekleyerek kıdem tazminatı alma hakkını kullanan kişi elbette yeniden çalışabilir. Çünkü bu hak bir daha çalışmamak koşuluna bağlanmış değil. Kişi, taraflar anlaşırsa ayrıldığı işyerinde dahi yeniden çalışmaya başlayabilir. Ancak kişi sigorta süresi ve prim gün sayısına dayanarak ikinci kez bu haktan yararlanamaz. Bu haktan yararlanan kişilerin sonraki çalışmaları bakımından emeklilik sebebiyle işten ayrılıp kıdem tazminatı alma hakları ise saklıdır.

MiaMi
07-07-2010, 11:10

diyorumki öyle her kafasına göre istifa eden gidip sigortadan yazı alıp tazminatını isteyemez

Peki muştu peki sen öyle IK yap kardeşim.

mmustu
07-07-2010, 11:10
lan totoş 1457 sayılı kanun 5 sene önce kalktı yerine 4857 sayılı kanun geldi :D :D

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 11:11

17 Ağustos 2009
Cumhur Sinan Özdemir
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
İş Müfettişi -Ankara

csnozdemir@gmail.com

15 YIL ve 3600 PRİM GÜNÜNÜ DOLDURAN İŞÇİLER EMEKLİ OLMADAN KIDEM TAZMİNATINI ALARAK İŞTEN AYRILABİLİR Mİ?

Okuyucular gönderdikleri e-maillerde kıdem tazminatı uygulamasına yönelik çok sayıda soru yöneltmişlerdir.

4857 sayılı İş Kanunu'nun 120 ve geçici 6.maddesi gereği �ıdem tazminatı için bir kıdem tazminatı fonu kurulur. Kıdem tazminatı fonuna ilişkin Kanunun yürürlüğe gireceği tarihe kadar işçilerin kıdemleri için 1475 sayılı İş Kanunu�un 14.maddesi hükümlerine göre kıdem tazminatı hakları saklıdır�hükmünü içeren yasal düzenlemede bir değişiklik olmamıştır. Diğer bir ifadeyle kıdem tazminatı uygulaması devam ediyor.

Özellikle kadın işçileri ilgilendiren evlilik nedeniyle kıdem tazminatı uygulaması da devam ediyor ve kaldırılmasına yönelik bir yasal düzenleme de henüz yoktur.

Kıdem Tazminatı:
İşçinin iş sözleşmesinin sona eriş biçimine bağlı olarak ve işçinin çalıştığı süre dikkate alınarak ücret tutarına göre ödenen kıdem tazminatı �ş Hukukuna has, işçinin işini kaybetme olgusuna dayalı, kıdem esası üzerine kurulu özel bir tazminat türü�şeklinde tanımlanabilir.

Kıdem Tazminatına Hak Kazanımı:
İşyerinde en az 1 yıl çalışmış olan işçilerin kıdem tazminatına hak kazanması için iş sözleşmesinin aşağıdaki nedenlerle sona ermesi şarttır.

1- İşveren tarafından İş Kanunu�un 25. maddesinin II numaralı bendinde gösterilen sebepler dışında işçinin işten çıkarılması.
2- İşçinin İş Kanunu�un, 24. maddesi uyarınca işi bırakması.
3- Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla işçinin işten ayrılması.
4- Yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla işçinin işi bırakması.
5- Kadın işçinin evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile işten ayrılması.
6- İşçinin ölümü.

15 Yıl ve 3600 Prim Günü Dolduran İşçiler Emekli Olmadan Kıdem Tazminatını Alarak İşten Ayrılabilir:

1999 yılında yürürlüğe giren 4447 sayılı Kanunla getirilen düzenleme gereği emeklilik için gereken sigortalılık süresi ile prim gün sayısını doldurup, yaşın dolmasını bekleyen işçiler kıdem tazminatına hak kazanmaktadır.

Mülga 1475 sayılı İş Kanunu�un, yürürlükte olan 14.maddesine göre kıdem tazminatına hak kazanma koşullarından biriside 4447 sayılı Kanun ile getirilen düzenlemedir. 08.09.1999 tarihinde yürürlüğe giren yasal düzenleme gereği �/font>506 sayılı Kanunun 6.maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 8.maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle�/font> yaşlılık aylığı bağlanması için yaş koşulu dışında sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı koşullarını yerine getirenler kendi istekleri ile işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatına hak kazanır.

4447 sayılı Kanunun 45.maddesi ile getirilen,08.09.1999 tarihinde yürürlüğe giren yasal düzenleme gereği en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısını doldurup, yaşı bekleyen işçilerinde ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne başvurarak İş Kanuna göre kıdem tazminatı alabilir yazısını almaları gerekir. Bu yazıyı işverenine ibraz eden işçi kıdem tazminatını talep ederek işten ayrılabilir. İşverence kıdem tazminatının ödenmemesi halinde işçinin İş Mahkemesine dava açması gerekir.

Sonuç:
İş Kanununa özgü, işçi yönünden çalışma yaşamının en önemli düzenlemesi olan kıdem tazminatı uygulaması devam ediyor ve kaldırılmasına yönelik bir yasal düzenleme de henüz yoktur.

Yaştan emeklilik için 3600 prim günü ve 15 yıllık sigortalılık süresini dolduran İş Kanuna tabi her işçi ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne başvurarak kıdem tazminatı alabilir yazısını almak ve işverene vermek şartıyla, kıdem tazminatı alarak işten ayrılma hakkına sahiptir.

İşveren; kalifiye elemanımı işten çıkarmak istemiyorum, bu nedenle kıdem tazminatını vermiyorum diyemez. Kıdem tazminatı ödenmeyen işçi, İş Mahkemesine dava açmak suretiyle, işten ayrıldığı tarihten itibaren gecikme faiziyle kıdem tazminatını alabilecektir.

Kıdem tazminatı işçinin son aldığı brüt ücret üzerinden hesaplanacaktır.

Her 365 günlük süre hesaplamada bir yıl olarak dikkate alınmaktadır. Artan süreler ise orantı yapılarak kıdem tazminatı hesabına yansıtılacaktır.

MiaMi
07-07-2010, 11:12
lan totoş 1457 sayılı kanun 5 sene önce kalktı yerine 4857 sayılı kanun geldi :D :D

Kapak olsun h22 hemde

Kademeli emeklilikle ilgili 4447 Sayılı Kanun’la 1999 yılında yapılan yasa değişikliğiyle emeklilik için gereken sigortalılık süresi ile prim gün sayısını doldurup yaşını doldurmayı bekleyen sigortalılara kıdem tazminatı verilmesi gerekmektedir.

Buna ilişkin düzenlemede ‘506 Sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 81 inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle feshedilmesi halinde işçilere kıdem tazminatı ödenir’ hükmü getirilmiştir.

Daha önce SGK tarafından 15 yıl ve 3600 gün sayısını doldurup yaşını bekleyen işçilerin kıdem tazminatı alabileceklerine ilişkin yazı verilmemekteydi. Ancak, 10/07/2008 tarihli 08/09/1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanlar için aylığa hak kazanma koşullarından yaş dışında en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısı koşullarını, 08/09/1999 tarihinden sonra çalışmaya başlayanlar için ise 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaş koşulu dışında kalan sigortalılık süresi ile prim ödeme gün sayısı koşullarını en erken yerine getirdikleri tarihte, kıdem tazminatına ilişkin yazının verilmesi yönünde uygulamanın değiştirilmesi uygun görülmüştür.

Artık SGK, 15 yıl ve 3600 gün sayısını doldurup yaşını bekleyen sigortalılara 1475 sayılı iş kanununun 14. maddesine göre ‘Kıdem Tazminatı Alabilir’ yazısı vermektedir. Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilgili müdürlüğüne başvurarak ‘Kıdem Tazminatı Alabilir’ yazısını almanızı ve bu belgeyle birlikte işvereninize başvurarak kıdem tazminatınızı talep etmenizi öneririz.

Kıdem tazminatının işveren tarafından ödenmemesi halinde, işçinin iş mahkemesinde dava açması gerekmektedir. İş mahkemesinde, açacağınız dava kısa sürede karara bağlanacağı gibi, ayrıca fesih tarihinden itibaren kıdem tazminatının gecikme süresi için mevduata uygulanan en yüksek faizle birlikte ödenmesine karar verilmektedir.

mmustu
07-07-2010, 11:13
Peki muştu peki sen öyle IK yap kardeşim.

mayami sen çok biliyosun ben susuyorum artık

o kadar çok biliyosunki bak şimdi özellikle Çalışma bakanlığı Müfettişlerinden Kamil ATEŞ i aradım sağolsun harfi harfine aynı şeyden bahsetti

ben böyle IK yapıyorum kardiiiişiimm :D

MiaMi
07-07-2010, 11:15
Konu o değil aslında her türlü Kerem çıkışını verecek Kıdem tazminatı hakkı var. İzin parasını alacak.

Yani yasal tüm alacaklarını alacakta.

Burda tahsilat için bilgi verecek ne tarz bir yol izlemesini belirtecek uzman yorumuna ihtiyaç var.

Aynı şekilde benimde bu bilgilere ihtiyaçım var.

mmustu
07-07-2010, 11:16
17 Ağustos 2009
Cumhur Sinan Özdemir
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
İş Müfettişi -Ankara

csnozdemir@gmail.com

15 YIL ve 3600 PRİM GÜNÜNÜ DOLDURAN İŞÇİLER EMEKLİ OLMADAN KIDEM TAZMİNATINI ALARAK İŞTEN AYRILABİLİR Mİ?

Okuyucular gönderdikleri e-maillerde kıdem tazminatı uygulamasına yönelik çok sayıda soru yöneltmişlerdir.

4857 sayılı İş Kanunu'nun 120 ve geçici 6.maddesi gereği �ıdem tazminatı için bir kıdem tazminatı fonu kurulur. Kıdem tazminatı fonuna ilişkin Kanunun yürürlüğe gireceği tarihe kadar işçilerin kıdemleri için 1475 sayılı İş Kanunu�un 14.maddesi hükümlerine göre kıdem tazminatı hakları saklıdır�hükmünü içeren yasal düzenlemede bir değişiklik olmamıştır. Diğer bir ifadeyle kıdem tazminatı uygulaması devam ediyor.

Özellikle kadın işçileri ilgilendiren evlilik nedeniyle kıdem tazminatı uygulaması da devam ediyor ve kaldırılmasına yönelik bir yasal düzenleme de henüz yoktur.

Kıdem Tazminatı:
İşçinin iş sözleşmesinin sona eriş biçimine bağlı olarak ve işçinin çalıştığı süre dikkate alınarak ücret tutarına göre ödenen kıdem tazminatı �ş Hukukuna has, işçinin işini kaybetme olgusuna dayalı, kıdem esası üzerine kurulu özel bir tazminat türü�şeklinde tanımlanabilir.

Kıdem Tazminatına Hak Kazanımı:
İşyerinde en az 1 yıl çalışmış olan işçilerin kıdem tazminatına hak kazanması için iş sözleşmesinin aşağıdaki nedenlerle sona ermesi şarttır.

1- İşveren tarafından İş Kanunu�un 25. maddesinin II numaralı bendinde gösterilen sebepler dışında işçinin işten çıkarılması.
2- İşçinin İş Kanunu�un, 24. maddesi uyarınca işi bırakması.
3- Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla işçinin işten ayrılması.
4- Yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla işçinin işi bırakması.
5- Kadın işçinin evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile işten ayrılması.
6- İşçinin ölümü.

15 Yıl ve 3600 Prim Günü Dolduran İşçiler Emekli Olmadan Kıdem Tazminatını Alarak İşten Ayrılabilir:

1999 yılında yürürlüğe giren 4447 sayılı Kanunla getirilen düzenleme gereği emeklilik için gereken sigortalılık süresi ile prim gün sayısını doldurup, yaşın dolmasını bekleyen işçiler kıdem tazminatına hak kazanmaktadır.
Mülga 1475 sayılı İş Kanunu�un, yürürlükte olan 14.maddesine göre kıdem tazminatına hak kazanma koşullarından biriside 4447 sayılı Kanun ile getirilen düzenlemedir. 08.09.1999 tarihinde yürürlüğe giren yasal düzenleme gereği �/font>506 sayılı Kanunun 6.maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 8.maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle�/font> yaşlılık aylığı bağlanması için yaş koşulu dışında sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı koşullarını yerine getirenler kendi istekleri ile işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatına hak kazanır.

4447 sayılı Kanunun 45.maddesi ile getirilen,08.09.1999 tarihinde yürürlüğe giren yasal düzenleme gereği en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısını doldurup, yaşı bekleyen işçilerinde ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne başvurarak İş Kanuna göre kıdem tazminatı alabilir yazısını almaları gerekir. Bu yazıyı işverenine ibraz eden işçi kıdem tazminatını talep ederek işten ayrılabilir. İşverence kıdem tazminatının ödenmemesi halinde işçinin İş Mahkemesine dava açması gerekir.

Sonuç:
İş Kanununa özgü, işçi yönünden çalışma yaşamının en önemli düzenlemesi olan kıdem tazminatı uygulaması devam ediyor ve kaldırılmasına yönelik bir yasal düzenleme de henüz yoktur.

Yaştan emeklilik için 3600 prim günü ve 15 yıllık sigortalılık süresini dolduran İş Kanuna tabi her işçi ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne başvurarak kıdem tazminatı alabilir yazısını almak ve işverene vermek şartıyla, kıdem tazminatı alarak işten ayrılma hakkına sahiptir.

İşveren; kalifiye elemanımı işten çıkarmak istemiyorum, bu nedenle kıdem tazminatını vermiyorum diyemez. Kıdem tazminatı ödenmeyen işçi, İş Mahkemesine dava açmak suretiyle, işten ayrıldığı tarihten itibaren gecikme faiziyle kıdem tazminatını alabilecektir.

Kıdem tazminatı işçinin son aldığı brüt ücret üzerinden hesaplanacaktır.

Her 365 günlük süre hesaplamada bir yıl olarak dikkate alınmaktadır. Artan süreler ise orantı yapılarak kıdem tazminatı hesabına yansıtılacaktır.

ya adamı dinden imandan çıkartmayın iyi okuyun :)

MiaMi
07-07-2010, 11:17
mayami sen çok biliyosun ben susuyorum artık

o kadar çok biliyosunki bak şimdi özellikle Çalışma bakanlığı Müfettişlerinden Kamil ATEŞ i aradım sağolsun harfi harfine aynı şeyden bahsetti

ben böyle IK yapıyorum kardiiiişiimm :D

Kamil ateşe deki miyami selam söylüyor artislik yapmasın. 15 yıllık 3600 gün yasasından haberiniz yoksa iş yapmayın trolar. Bak yukarıda bi arkadaş yazmış eşim bu yasadan faydalandı aldı tazminatını diye.

bak ben 12 senedir çalışıyorum ssk ödüyorum burdan çıktım başka bir iş yerinden 3 4 sene çalıştım baktım şartlar güzel değil basarım SSK dan hakediş belgemi 3 4 senelik kıdem tazminatımı alırım çıkarım aga.

İnanmışsınız olm siz iş veren .pne.

mmustu
07-07-2010, 11:17
Kapak olsun h22 hemde

Kademeli emeklilikle ilgili 4447 Sayılı Kanun’la 1999 yılında yapılan yasa değişikliğiyle emeklilik için gereken sigortalılık süresi ile prim gün sayısını doldurup yaşını doldurmayı bekleyen sigortalılara kıdem tazminatı verilmesi gerekmektedir.
Buna ilişkin düzenlemede ‘506 Sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 81 inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle feshedilmesi halinde işçilere kıdem tazminatı ödenir’ hükmü getirilmiştir.

Daha önce SGK tarafından 15 yıl ve 3600 gün sayısını doldurup yaşını bekleyen işçilerin kıdem tazminatı alabileceklerine ilişkin yazı verilmemekteydi. Ancak, 10/07/2008 tarihli 08/09/1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanlar için aylığa hak kazanma koşullarından yaş dışında en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısı koşullarını, 08/09/1999 tarihinden sonra çalışmaya başlayanlar için ise 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaş koşulu dışında kalan sigortalılık süresi ile prim ödeme gün sayısı koşullarını en erken yerine getirdikleri tarihte, kıdem tazminatına ilişkin yazının verilmesi yönünde uygulamanın değiştirilmesi uygun görülmüştür.

Artık SGK, 15 yıl ve 3600 gün sayısını doldurup yaşını bekleyen sigortalılara 1475 sayılı iş kanununun 14. maddesine göre ‘Kıdem Tazminatı Alabilir’ yazısı vermektedir. Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilgili müdürlüğüne başvurarak ‘Kıdem Tazminatı Alabilir’ yazısını almanızı ve bu belgeyle birlikte işvereninize başvurarak kıdem tazminatınızı talep etmenizi öneririz.

Kıdem tazminatının işveren tarafından ödenmemesi halinde, işçinin iş mahkemesinde dava açması gerekmektedir. İş mahkemesinde, açacağınız dava kısa sürede karara bağlanacağı gibi, ayrıca fesih tarihinden itibaren kıdem tazminatının gecikme süresi için mevduata uygulanan en yüksek faizle birlikte ödenmesine karar verilmektedir.

buda sana kapak olsun mayamicim

mmustu
07-07-2010, 11:18
Kamil ateşe deki miyami selam söylüyor artislik yapmasın. 15 yıllık 3600 gün yasasından haberiniz yoksa iş yapmayın trolar. Bak yukarıda bi arkadaş yazmış eşim bu yasadan faydalandı aldı tazminatını diye.

bak ben 12 senedir çalışıyorum ssk ödüyorum burdan çıktım başka bir iş yerinden 3 4 sene çalıştım baktım şartlar güzel değil basarım SSK dan hakediş belgemi 3 4 senelik kıdem tazminatımı alırım çıkarım aga.

İnanmışsınız olm siz iş veren .pne.

lütfen sizin eklediğiniz yasalarda işaretlediğim yerleri okuyabilirmisin yavrım dötün kalkmasın birşey biliyoruz da konuşuyoruz :)

MiaMi
07-07-2010, 11:19
MUŞTU ADAM EMEKLİ DEĞİLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL TAM OKU BELGEYİ

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 11:20
ya adamı dinden imandan çıkartmayın iyi okuyun :)

Peki bu şekilde 7000 prim gününü doldurmadan alanlar var mustu ???

Anladım ben senin ne demek istediğini... Ama sadece ve sadece
15 hizmet yılı ve 3600 ödenmiş prim ile bu hakkı kazanıp SSK dan
bu yazıyı alıp işyerine veren ve bu prayı alan var ???

SekoLive
07-07-2010, 11:20
maiami ve mustu abi bende bişi sorucam SGKDAN o yazıyı alp tazminatı aldıkdan sonra herhangi bi yerde sgk lı olarak çalısılabiliyormu?

MiaMi
07-07-2010, 11:22
maiami ve mustu abi bende bişi sorucam SGKDAN o yazıyı alp tazminatı aldıkdan sonra herhangi bi yerde sgk lı olarak çalısılabiliyormu?

maiami ne arar la techturkeyde, şaka bi yana kardeşim tabiki çalışabilirsin.

bide ben satınalma uzmanıyım bak asıl uzman muştu yanlış olmasın.

Schumi
07-07-2010, 11:23
Benim babam 3 yada 4 kere çalıştığı iş yerlerine tazminatları ve sosyal hakları için dava açtı. Hepsinde de kazandı. Ancak asla çabuk sonuçlanmıyor İş mahkemeleri. %99.9 oranı ile işçi kazanır ama süre en az 1 hatta 1.5 sene.

mmustu
07-07-2010, 11:23
lan mayami harbiden nerenden anlıyosun çözemedim

emekli için demiyorum zaten iyi oku sadece emeklilik için gereken prim gününü doldurması halinde alabilir diyorum ve yukarıda sizin eklediklerinizde öyle diyor

bayanlarda evlilik tarihinden itibaren 1 sene içinde istifa ederse alabilirler

hadi hodri meydan git sigortaya iste böyle bir evrak bakalım neyi alacaksın ?

ben sana söylim o zaman anca kafasını ;) kötü kötü konuşturma beni

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 11:24

Evet.....................

MiaMi
07-07-2010, 11:24
asıl konu hakkında destek lütfen. 15 yıl 3600 gün olayını bitirdiğimizi düşünüyorum.

konu o değil aslında her türlü kerem çıkışını verecek kıdem tazminatı hakkı var. Izin parasını alacak.

Burda tahsilat için bilgi verecek ne tarz bir yol izlemesini belirtecek uzman yorumuna ihtiyaç var.

Aynı şekilde benimde bu bilgilere ihtiyaçım var.

mmustu
07-07-2010, 11:26

bak gülüm dediğim gibi anca emeklilik için gereken günü doldurdu ve yaşını bekliyor isen tazminatı alırsın

ama bundan sonra çalışmaya devam edersen işveren peşine düşerse çatır çatır geri alır parasını

MiaMi
07-07-2010, 11:27
Bekle lan SSK ile konuşuyorum zııccam gagana senin.

emekli için demiyorum zaten iyi oku sadece emeklilik için gereken prim gününü doldurması halinde alabilir diyorum ve yukarıda sizin eklediklerinizde öyle diyor

SekoLive
07-07-2010, 11:28
bak gülüm dediğim gibi anca emeklilik için gereken günü doldurdu ve yaşını bekliyor isen tazminatı alırsın

ama bundan sonra çalışmaya devam edersen işveren peşine düşerse çatır çatır geri alır parasını

tam olarak bunu diyordm eğer öyle bişey varsa adamlar bu kadar gözü kapalımı niye versin emekli olacam de çalış başka yerde illaki araştırır düşerler peşine.

teşekkürler abi bilgilendirme için.

mmustu
07-07-2010, 11:28
ya rica ediyorum birisi gidip sigortadan böyle bir yazı istesin ve alsın!!!!!!!!!!

abicim hadi işverenle anlaştınız ve alacaklarını alıyorsun

karşılıklı protokol ile işveren sana senet çek verebilir sende alabilirsin ama gününde ödenmezse hemen gidip şikayet edebilirsin ama sonuçta bunların hepsi zaman alan işler

mmustu
07-07-2010, 11:29
Bekle lan SSK ile konuşuyorum zııccam gagana senin.

hahahhaa nolur lan döt et beni noluurrr :D :D

MiaMi
07-07-2010, 11:32

lan bu operatorler nerde 10 dk oldu. bu arada dua et ik bugün kapalı izinde bizimki yoksa ben sana geçen ay 15 sene evrağı ile istifa edip tazminatını alan iş arkadaşımın evrağı siken edip koyacaktım dua et.

pnrkc
07-07-2010, 11:32
yemektelerdir.

güzel konu sayenizde bilgileniyoruz.

tşkler

mannerboy
07-07-2010, 11:34
şimdi bu kıdem tazminatı emekli ikramiyesi gibi bişeymi oluyor :)

mmustu
07-07-2010, 11:35
lan bu operatorler nerde 10 dk oldu. bu arada dua et ik bugün kapalı izinde bizimki yoksa ben sana geçen ay 15 sene evrağı ile istifa edip tazminatını alan iş arkadaşımın evrağı siken edip koyacaktım dua et.

yaaa RRR yapma şimdi bana hacı :D:D operatör falan diye

hadi bende yemeğe çıkıyorum haber bekliyorum senden ;)

MiaMi
07-07-2010, 11:38
13:30 dan sonra görüşürüz şimdi sigara molası veriyorum. Aradım yemekteler.

0312 458 72 85 mevzuat servisinden bilgi alacağım.

XoR
07-07-2010, 11:40
Bende bölüm değiştirdiğimde ihbar tazminatımı almıştım :D kıdem'e az günüm kaldı 900 gün sonrada onu alırım Dogbox parası çıkar :p 96 SSK girişliyim :D

MiaMi
07-07-2010, 11:57
alıntı http://www.vergikanunu.com/?p=259

23 KASIM 2009 TARİHLİ YAZI.

Normal koşullar altında kıdem tazminatı, en az bir yıl çalışılmış olması koşuluyla;

- İşveren, çalışanın işine haksız yere son verdiğinde,

- Çalışan erkek sigortalı askere giderse,

- Bayan sigortalılar, evlendikleri tarihten itibaren bir yıl içinde işten ayrılırlarsa,

- Sigortalı işçi, emekliliğini talep ederse, ödeniyor.

Olayın bu yönünü çok kişi biliyor.

Merak edilen konu 15 yıl sigortalı çalışanlarla ilgili…

TAZMİNAT ALABİLİYOR

İlk sigortalı olduğu tarihten itibaren;

- 15 yıl geçen,

- Bu süre içinde en az 3.600 gün prim ödeyen, sigortalılar, emeklilik için aranan yaş, prim günü ve sigortalılık süresi koşullarından, yaş dışındaki koşulları yerine getirdiklerinde, son çalıştıkları işyerinden (en az bir yıl çalışmış olmak koşuluyla) kıdem tazminatını almak suretiyle ayrılabiliyorlar.

İşçinin, kıdem tazminatı alabilmesi için son işyerinde aralıksız olarak 15 yıl çalışmış olması da gerekmiyor.

Toplam sigortalılık süresinin 15 yılı bulması yeterli. Bu durumda, işçinin son çalıştığı işveren, kendi işyerinde çalışılan süreye ait kıdem tazminatını öder.
Örneğin, son 15 yılda o işyerinde 8 yıl süre ile çalışılmışsa, işçiye 8 yıllık kıdem tazminatı ödenir.

Hemen belirtelim, 15 yılı dolduranın kıdem tazminatı alabilmesi için, çalıştığı işyerinden ayrılması gerekiyor. Ancak, kıdem tazminatını alıp, ayrıldıktan sonra,
başka bir işyerinde hatta aynı işyerinde tekrar işe başlayabileceği de kuşkusuzdur.

NE YAPMAK GEREKİYOR?

Talebi üzerine, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilgili müdürlüğü tarafından, 15 yıl sigortalılık süresi ve 3.600 gün sayısını dolduran sigortalıya, İş Kanunu’nun 14. maddesine göre “kıdem tazminatı alabilir” şeklinde bir yazı veriliyor.

Bu belge ile birlikte işverene başvurulmak suretiyle, “kıdem tazminatı” alınabiliyor

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 12:00
1986 SSK girişim...
19 yıl 4200 prim
Emeklilik yaşım 49 !
Daha 10 senem var :D:D

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 12:02
Yarın belli olacak zaten yazıyı alıp almayacağım...
15 yıl 3600 günü geçelim...

Bundan sonra yaşanabilecekler önemli benim için .......

Bilgi lütfen :eek:

XoR
07-07-2010, 12:02
1986 SSK girişim...
19 yıl 4200 prim
Emeklilik yaşım 49 !
Daha 10 senem var :D:D

Emeklilik ayrı abi :D şen şimdi kıdemi kurtar eğer işiden memnun değilsen daha iyi bir işe geçiş yap. Hatta kıdemi alıp aynı yerde devam etmeni kabul ediyolarsa devam et :)

mmustu
07-07-2010, 12:05
alıntı http://www.vergikanunu.com/?p=259

23 KASIM 2009 TARİHLİ YAZI.

Normal koşullar altında kıdem tazminatı, en az bir yıl çalışılmış olması koşuluyla;

- İşveren, çalışanın işine haksız yere son verdiğinde,

- Çalışan erkek sigortalı askere giderse,

- Bayan sigortalılar, evlendikleri tarihten itibaren bir yıl içinde işten ayrılırlarsa,

- Sigortalı işçi, emekliliğini talep ederse, ödeniyor.

Olayın bu yönünü çok kişi biliyor.

Merak edilen konu 15 yıl sigortalı çalışanlarla ilgili…

TAZMİNAT ALABİLİYOR

İlk sigortalı olduğu tarihten itibaren;

- 15 yıl geçen,

- Bu süre içinde en az 3.600 gün prim ödeyen, sigortalılar, emeklilik için aranan yaş, prim günü ve sigortalılık süresi koşullarından, yaş dışındaki koşulları yerine getirdiklerinde, son çalıştıkları işyerinden (en az bir yıl çalışmış olmak koşuluyla) kıdem tazminatını almak suretiyle ayrılabiliyorlar.

İşçinin, kıdem tazminatı alabilmesi için son işyerinde aralıksız olarak 15 yıl çalışmış olması da gerekmiyor.

Toplam sigortalılık süresinin 15 yılı bulması yeterli. Bu durumda, işçinin son çalıştığı işveren, kendi işyerinde çalışılan süreye ait kıdem tazminatını öder.
Örneğin, son 15 yılda o işyerinde 8 yıl süre ile çalışılmışsa, işçiye 8 yıllık kıdem tazminatı ödenir.

Hemen belirtelim, 15 yılı dolduranın kıdem tazminatı alabilmesi için, çalıştığı işyerinden ayrılması gerekiyor. Ancak, kıdem tazminatını alıp, ayrıldıktan sonra,
başka bir işyerinde hatta aynı işyerinde tekrar işe başlayabileceği de kuşkusuzdur.

NE YAPMAK GEREKİYOR?

Talebi üzerine, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilgili müdürlüğü tarafından, 15 yıl sigortalılık süresi ve 3.600 gün sayısını dolduran sigortalıya, İş Kanunu’nun 14. maddesine göre “kıdem tazminatı alabilir” şeklinde bir yazı veriliyor.

Bu belge ile birlikte işverene başvurulmak suretiyle, “kıdem tazminatı” alınabiliyor

sen şimdi bu yazıyı okuyup hala kendini haklı görürsen eğer vallaha senden şüphe etmeye başlarım tayfun bilgin olsun

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 12:05
Emeklilik ayrı abi :D şen şimdi kıdemi kurtar eğer işiden memnun değilsen daha iyi bir işe geçiş yap. Hatta kıdemi alıp aynı yerde devam etmeni kabul ediyolarsa devam et :)

Yok benim işim filan hazır... Bu parayı alsamda almasamda çıkıyorum buradan
ama hakkım olanıda bir kuruş bırakmadan öyle ya da böyle bir şekilde almak
istiyorum. Günde 60 km yol tepeceğim ama değecek inşallah...

Bu tazminatı alayım EKE yi alacağım zaten :D

mmustu
07-07-2010, 12:07
kerem abim sen işyerinden yada işinden memnun değilsin ve istifa etsem bu kanuna göre tazminatımı alabilirmiyim mi diyorsun

ben senin asıl sorununu anlamadım çünkü kesin olarak istifa ettin mi yada edecek misin

edeceksen tazminatını alamazsın baştan söyleyeyim maaş ve senelik izin paranı alırsın onlarıda nakit iste zaten yoksa şikayet eedeceğini söyle tehdit et verirler :D

ama tazminat konusunda fazla birşey bekleme

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 12:07
sen şimdi bu yazıyı okuyup hala kendini haklı görürsen eğer vallaha senden şüphe etmeye başlarım tayfun bilgin olsun

Peki Muştu ortada emsalleri var. Örnekler var. Araştırınca o kadar çok ki !..
Ve bu hakkı kazananların bir çoğu benden küçük yani 7000 işgününü doldurmamış
insanlar... Bu alanlar hakkında ne diyeceksin peki ? Benim bildiğim 3 kişi
şu an bu şekilde tazminatını almış durumda :beuj:

mmustu
07-07-2010, 12:08
Yok benim işim filan hazır... Bu parayı alsamda almasamda çıkıyorum buradan
ama hakkım olanıda bir kuruş bırakmadan öyle ya da böyle bir şekilde almak
istiyorum. Günde 60 km yol tepeceğim ama değecek inşallah...

Bu tazminatı alayım EKE yi alacağım zaten :D

hahaha bu yazıyı görmemiştim ;)

abim öyle yada böyle çıkıyorsan dediğim gibi maaş mesai senelik izin ücretinden başka bir hakedişin maalesef yok :(

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 12:09
kerem abim sen işyerinden yada işinden memnun değilsin ve istifa etsem bu kanuna göre tazminatımı alabilirmiyim mi diyorsun

ben senin asıl sorununu anlamadım çünkü kesin olarak istifa ettin mi yada edecek misin

edeceksen tazminatını alamazsın baştan söyleyeyim maaş ve senelik izin paranı alırsın onlarıda nakit iste zaten yoksa şikayet eedeceğini söyle tehdit et verirler :D

ama tazminat konusunda fazla birşey bekleme

Ben yarın SSK bölge müdürlüğüne gidip böyle bir hakkım var mı yok mu
var ise bunu beyan eden yazıyı alacağım. Ha yoksa da gene istifa edeceğim...
Ama böyle bir hakkım var ise neden bırakayım ?

MiaMi
07-07-2010, 12:10

ne yönden şüphe biraz açarmısın :D tam olarak neremden şüphe ettin zuhauah , kanka bu arada biz neyi tartışıyoruz bişeymi tartışıyoruz sen alamazsın diyorsun bende sana belgeleri ile yazıyorum güncel tarihli alan kişiler var benim şirketimde ve bi arkadaşımızın eşi sen daha neyi ispatlamaya çalışıyonki.

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 12:10

Muştu buna ne diyeceksin bu haktan yararlanan örneklere ???

mmustu
07-07-2010, 12:11

abicim kesin olarak eminmiyiz bundan ? yoksa kulaktan dolma haber mi bu ?

kanun açık ve sarih abi askerlik bayan için evlilik ve emeklilik haricinde işverenin haksız nedenle çıkarması haricinde tazminat ödenmesi söz konusu olamaz

bak konu açıldığından beridir kaç tane mali müşavir arkadaşımla güreli yeminli mali müşavirlik denetçileriyle sgk iş müfettişleriyle görüştüm farklı birşey yok :beuj:

Day Walker
07-07-2010, 12:11
Ağzından bal damlıyor. İnşallah dediğin gibi olur herşey :D

sabah yemiştim ondandır :D inş. herşey yolunda gider sende buedan bize mutlu haberler verirsin.

Day Walker
07-07-2010, 12:12

kanun açık ve sarih abi askerlik bayan için evlilik ve emeklilik haricinde işverenin haksız nedenle çıkarması haricinde tazminat ödenmesi söz konusu olamaz

bak konu açıldığından beridir kaç tane mali müşavir arkadaşımla güreli yeminli mali müşavirlik denetçileriyle sgk iş müfettişleriyle görüştüm farklı birşey yok :beuj:

kanka benim hanım aldı

MiaMi
07-07-2010, 12:13

Tam olarak ne soruyorsun kardeşim.

Şöylemi soruyorsun
Bir sgk lı 15 sene 3600 gün ödemesini yapmış ve çalıştığı firmadan ayrılmak istiyor kıdem tazminatını alıp ayrılabiliyormu?

bak ben hiç mali müşavir aramadım arayıp sorayım istersen.

mmustu
07-07-2010, 12:13
ne yönden şüphe biraz açarmısın :D tam olarak neremden şüphe ettin zuhauah , kanka bu arada biz neyi tartışıyoruz bişeymi tartışıyoruz sen alamazsın diyorsun bende sana belgeleri ile yazıyorum güncel tarihli alan kişiler var benim şirketimde ve bi arkadaşımızın eşi sen daha neyi ispatlamaya çalışıyonki.

hahaha kanka bi ipnelik var derim :D

kanka tartışıyoruz bana ispat diye eklediğin metinlerde bile benim anlattıklarım yazıyor :D

15 sene 3600 prim günü ne demek ? oku accık ama okuduklarınıda anla :D

bir arkadaşımızın eşi dediğin oğuz sanırım yazsın o totoşta konuya

kendisi kaç yaşındaki eşi 15 sene sigortalı olup 3600 günü doldurmuş :D

onunki evlilikten ötürüdür :D anlamamıştır o :D

mmustu
07-07-2010, 12:15
Tam olarak ne soruyorsun kardeşim.

Şöylemi soruyorsun
Bir sgk lı 15 sene 3600 gün ödemesini yapmış ve çalıştığı firmadan ayrılmak istiyor kıdem tazminatını alıp ayrılabiliyormu?

bak ben hiç mali müşavir aramadım arayıp sorayım istersen.

aynen aç sor hacı ;)

ama detaylı konuş yani emeklilik şartlarını yerine getiremediğinide söyle ;)

MiaMi
07-07-2010, 12:15
Bunu alıntı yapayımda iş iddaaya binecek 1 tepsi baklavanı aldığımda çayma

abim öyle yada böyle çıkıyorsan dediğim gibi maaş mesai senelik izin ücretinden başka bir hakedişin maalesef yok :(

MiaMi
07-07-2010, 12:16
Tamam mali müşavir bi arkadaşım var arıyorum şimdi.

mmustu
Bunu alıntı yapayımda iş iddaaya binecek 1 tepsi baklavanı aldığımda çayma

hahaha cayan senin gibi olsun moruk :D :D :D

SOMEONESPECIAL

kanka benim hanım aldı

Örneklerden bir tanesi :beuj:

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 12:18
Mustu rica etsem GOOGLE a 15 yıl 3600 işgünü yazıp arattırırmısın ?

İnsanın başına gelmeyince bilmiyor. Dünden beri o kadar çok konu okudum ki
hepsi de almış SSK dan bu yazıyı... ve işin enteresan yanı da bilirkişiler
alabilirsin diyor forumlarda :icon_tup:

MiaMi
07-07-2010, 12:21
Tamam mali müşavir bi arkadaşım var arıyorum şimdi.

Bi bokluk var ama anlamadım benimkide 5000 gün diyip duruyor sonunda detaylı incelemem lazım dedi. Bu mali müşavirler nasıl iş yapıyor ya.

KA®ANLIK
07-07-2010, 12:21
muştu sen aslında MANTIKEN doğrusun ama yasa MANTIKLI değil :)

15 yıllık sigortalı olan yani ilk giriş tarihi 15 yıl ve öncesinde olan biri toplam 3600 gün prim ödemesi durumunda EMEKLİ OLMAYA HAK KAZANIYOR ( ama yaşı bekliyor "emekli olmak için" )

bu kanuna göre de,
işte bu kriterleri dolduran ama EMEKLİ OLMAK İÇİN YAŞI BEKLEYEN her SGK'lı yazısını alarak işyerinden istifasını vererek KIDEM TAZMİNATINI almaya hakkı vardır.

burda muştunun da kafasını karıştıran nokta, tazminatını alan kişi gidip başka bir yerde RESMİ OLARAK ÇALIŞABİLİR mi sorusu sanırım.

bu konuda MANTIKEN bende çalışmaması lazım olarak düşünsemde kanunda böyle bağlayıcı bir madde yok.
YANİ ÇALIŞABİLİR...

tartışmayın artık, şu SGK dakiler yemekten dönmedimi Miami arasana :D

MiaMi
07-07-2010, 12:24
5 dk daha bekliyorum

KA®ANLIK
07-07-2010, 12:27
muştu sağlam kafa ile oku, bu yazı ile olayı anlayacaksın ;)

:D

alıntı:

'KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR' YAZISI
Emeklilik için gereken yaş dışındaki şartları tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılanların kıdem tazminatı alabilmeleri için SGK'dan bu durumu tevsik eden bir belge alarak işverenlerine ibraz etmeleri gerekiyor.
Ancak SGK bu belgeyi vermek için önceleri, işten ayrılmış olma şartı arıyordu. Oysa işten kendi isteği ile ayrılan kıdem tazminatına hak kazanamıyordu. Çalışanların kendi istekleri ile işten ayrıldıklarında kıdem tazminatına hak kazanabilmeleri için emeklilik için gereken yaş dışındaki şartları sağladıklarına ilişkin belgeyi işten ayrılmadan önce işverene ibraz etmeleri gerekiyordu.

SGK yanlış uygulamadan vazgeçerek, söz konusu belgeyi vermek için önce işten ayrılmış olma şartını kaldırdı.

15 YIL VE 3600 GÜN SAYISI
SGK, başlangıçta sadece 506 sayılı Kanunun geçici 81. maddesinin (A) ve (B) bentlerine göre tam yaşlılık aylığı için gereken sigortalılık süresini ve prim gün sayısını tamamlayanlara bu belgeyi veriyor, geçici 81. maddenin (C) bendine göre kısmi yaşlılık aylığı için gereken 15 yıllık sigortalılık süresini ve 3600 prim gününü tamamlayanlara kıdem tazminatı alabileceklerine ilişkin yazı vermiyordu.

Ancak, açılan davaların SGK aleyhine sonuçlanması üzerine, SGK bu uygulamasından da vazgeçti. 10.7.2008 tarihli yazısı ile 8.9.1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanlar için aylığa hak kazanma koşullarından yaş dışında en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısı koşullarını, 8.9.1999 tarihinden sonra çalışmaya başlayanlar için ise 60. maddenin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaş koşulu dışında kalan sigortalılık süresi ile prim ödeme gün sayısı koşullarını yerine getirdikleri tarihte, kıdem tazminatına ilişkin yazının verilmesi yönünde uygulamayı değiştirdi.

Buna göre, 15 yıllık sigortalılık süresini ve 3600 prim gün sayısını tamamlayanlar, kendi istekleri ile işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatına hak kazanıyor. Bunun için SGK'dan alınacak 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesine göre 'Kıdem Tazminatı Alabilir' yazısının işverene ibraz edilmesi gerekiyor.

mmustu
07-07-2010, 12:27
Mustu rica etsem GOOGLE a 15 yıl 3600 işgünü yazıp arattırırmısın ?

İnsanın başına gelmeyince bilmiyor. Dünden beri o kadar çok konu okudum ki
hepsi de almış SSK dan bu yazıyı... ve işin enteresan yanı da bilirkişiler
alabilirsin diyor forumlarda :icon_tup:

ben siz derdimi anlatamadımya abi

bakın şimdi oğuzu aradım onlada konuştum hanımı emeklilik için gerekli günü doldurmuş ve sgk dan yazıyı almış lütfen artık :mad:

Bi bokluk var ama anlamadım benimkide 5000 gün diyip duruyor sonunda detaylı incelemem lazım dedi. Bu mali müşavirler nasıl iş yapıyor ya.

kankacım daha çok döt olacaksın biraz daha ara sağı solu :D

muştu sen aslında MANTIKEN doğrusun ama yasa MANTIKLI değil :)

15 yıllık sigortalı olan yani ilk giriş tarihi 15 yıl ve öncesinde olan biri toplam 3600 gün prim ödemesi durumunda EMEKLİ OLMAYA HAK KAZANIYOR ( ama yaşı bekliyor "emekli olmak için" )

bu kanuna göre de,
işte bu kriterleri dolduran ama EMEKLİ OLMAK İÇİN YAŞI BEKLEYEN her SGK'lı yazısını alarak işyerinden istifasını vererek KIDEM TAZMİNATINI almaya hakkı vardır.

burda muştunun da kafasını karıştıran nokta, tazminatını alan kişi gidip başka bir yerde RESMİ OLARAK ÇALIŞABİLİR mi sorusu sanırım.

bu konuda MANTIKEN bende çalışmaması lazım olarak düşünsemde kanunda böyle bağlayıcı bir madde yok.
YANİ ÇALIŞABİLİR...

tartışmayın artık, şu SGK dakiler yemekten dönmedimi Miami arasana :D

kankacım benim demek istediğim şu 3600 güne takılıp kaldık atın onu

diyorumki bir adamın emekli olabilmesi için 4000 güne ihtiyacı var 65 yaşında emekli olacak
adam eğer 45 yaşında 4001 gün yaptıysa gider sgk dan yazı alır ve tazminatını alır
ama 45 yaşında 3900 günü varsa alamazzzzzzz

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 12:29
Şöyle bir bilgi daha buldum...
www.muhasebebilgisi.com'dan alıntıdır.

15 yıl, 3600 günü olan kıdem tazminatı alabilir.
29 Haziran 2010 Yazan MuhasebeBilgisiCOM

15 yıllık sigortalılık süresini ve 3600 prim gün sayısını tamamlayanlar, kendi istekleri ile işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatına hak kazanıyor.

Çalışanların hangi durumlarda kıdem tazminatına hak kazanacakları, 1475 sayılı (eski) İş Kanunu'nun 14. maddesinde sayılmış. Bunlardan biri de emeklilik için gereken üç koşuldan biri olan yaş dışındaki, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını tamamlayanların kendi istekleri ile işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatına hak kazanıyor olmaları.

1475 sayılı (eski) İş Kanunu'nun halen yürürlükte olan 14. maddesine 8.9.1999 tarihinden itibaren emeklilik yaşını yükselten 4447 sayılı Kanunla eklenen (5) numaralı bende göre, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanun'un 60. maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaş şartları dışında kalan sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını veya aynı kanunun geçici 81. maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılanlara kıdem tazminatı ödenmesi gerekiyor.

506 sayılı SSK'nın 60. maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentleri, ilk defa 8.9.1999 tarihinden itibaren sigortalı olanların; geçici 81. maddesi ise ilk defa 8.9.1999 tarihinden önce sigortalı olanların kademeli emeklilik şartlarını düzenliyor.

8.9.1999 tarihinden itibaren getirilen bu yeni durumunun uygulanmasında önceleri epey bir sıkıntı yaşandı. Yaşanan sıkıntılardan biri, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) belge vermek için çalışanların önce işten ayrılmalarını şart koşması, diğeri ise kısmi yaşlılık aylığı için gereken 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim gününü tamamlayanlara bu belgeyi vermemesiydi.

Emeklilik için gereken yaş dışındaki şartları tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılanların kıdem tazminatı alabilmeleri için SGK'dan bu durumu tevsik eden bir belge alarak işverenlerine ibraz etmeleri gerekiyor.
Ancak SGK bu belgeyi vermek için önceleri, işten ayrılmış olma şartı arıyordu. Oysa işten kendi isteği ile ayrılan kıdem tazminatına hak kazanamıyordu. Çalışanların kendi istekleri ile işten ayrıldıklarında kıdem tazminatına hak kazanabilmeleri için emeklilik için gereken yaş dışındaki şartları sağladıklarına ilişkin belgeyi işten ayrılmadan önce işverene ibraz etmeleri gerekiyordu.

SGK yanlış uygulamadan vazgeçerek, söz konusu belgeyi vermek için önce işten ayrılmış olma şartını kaldırdı.

SGK, başlangıçta sadece 506 sayılı Kanunun geçici 81. maddesinin (A) ve (B) bentlerine göre tam yaşlılık aylığı için gereken sigortalılık süresini ve prim gün sayısını tamamlayanlara bu belgeyi veriyor, geçici 81. maddenin (C) bendine göre kısmi yaşlılık aylığı için gereken 15 yıllık sigortalılık süresini ve 3600 prim gününü tamamlayanlara kıdem tazminatı alabileceklerine ilişkin yazı vermiyordu.

506 Sayılı Kanunun Geçici 81. maddenin (C) bendi (Yeniden düzenleme: 23/5/20024759/3 md.)
a) 23.5.2002 tarihinde 15 yıllık sigortalılık süresini kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş ve 3600 gün malûllük, yaşlılık
ve ölüm sigortaları primi ödemiş bulunanlara istekleri halinde yaşlılık aylığı bağlanır.
b) 23.5.2002 tarihinde (a) bendinde öngörülen şartları yerine getiremeyenlerden bu şartları;
ba) 24.5.2002 ile 23.5.2005 tarihleri arasında yerine getirenler kadın ise 52, erkek ise 56 yaşını doldurmuş olmaları,
bb) 24.5.2005 ile 23.5.2008 tarihleri arasında yerine getirenler kadın ise 54, erkek ise 57 yaşını doldurmuş olmaları,
bc) 24.5.2008 ile 23.5.2011 tarihleri arasında yerine getirenler kadın ise 56, erkek ise 58 yaşını doldurmuş olmaları,
bd) 24.5.2011 tarihinden sonra yerine getiren kadınlar 58, 24.5.2011 ile 23.5.2014 tarihleri arasında yerine getiren erkekler 59 yaşını doldurmuş olmaları,
be) 24.5.2014 tarihinden sonra yerine getiren erkekler 60 yaşını doldurmuş olmaları,
Şartı ile yaşlılık aylığından yararlanabilirler.

Ancak, açılan davaların SGK aleyhine sonuçlanması üzerine, SGK bu uygulamasından da vazgeçti. 10.7.2008 tarihli yazısı ile 8.9.1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanlar için aylığa hak kazanma koşullarından yaş dışında en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısı koşullarını, 8.9.1999 tarihinden sonra çalışmaya başlayanlar için ise 60. maddenin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaş koşulu dışında kalan sigortalılık süresi ile prim ödeme gün sayısı koşullarını yerine getirdikleri tarihte, kıdem tazminatına ilişkin yazının verilmesi yönünde uygulamayı değiştirdi.

Buna göre, 15 yıllık sigortalılık süresini ve 3600 prim gün sayısını tamamlayanlar, kendi istekleri ile işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatına hak kazanıyor. Bunun için SGK'dan alınacak 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesine göre 'Kıdem Tazminatı Alabilir' yazısının işverene ibraz edilmesi gerekiyor

Sezgin ÖZCAN
Akşam Gazetesi
11 Mayıs 2010

KIDEM TAZMİNATI YAZISI HAKKINDA ÖNEMLİ BİR AYRINTI

Kıdem tazminatı, Kanun’da gösterilen fesih hallerinde en az bir yıllık kıdeme sahip işçiye veya işçinin ölümü halinde hak sahiplerine işveren tarafından kanun gereği ödenmesi icap eden, miktarı işçinin kıdemine ve son brüt kazancına göre belirlenen bir miktar paradır(1).

Yukarıdaki tanımda “Kanunda gösterilen fesih hallerinde…” şeklindeki ibarede geçen “Kanun” tazminatın ödeneceği işçinin tabi olduğu kanuna göre değişir. Yani bahsi geçen kanun 4857 sayılı İş Kanunu olabileceği gibi, 5953 sayılı Basın İş Kanunu ya da 854 Deniz İş Kanunu da olabilir.

Bu çalışmada sosyal Güvenlik Kurumu’nun gerekli şartları taşımları kaydıyla ve talepleri halinde düzenlediği “kıdem tazminatı alabilir” yazısı ile ilgili olarak önemli bir ayrıntı vurgulanacaktır.

II- KIDEM TAZMİNATI YAZISI NEDİR?

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
İSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
……………. Sosyal Güvenlik Merkezi

Sayı :
Konu : Kıdem Tazminatı

İşinden ayrıldığı ……../………/…………… tarihi itibariyle, sigortalık süresi …….. yıl, ……. ay ve ………… gün, prim ödeme gün sayısı ……… olan …………………… sigorta sicil numaralı……………………………………………..’ya, 506 sayılı Kanunun …………………. maddesi gereğince ……. yaşını dolduracağı ……/…../…….. tarihinden sonra tahsis talebinde bulunması halinde yaşlılık aylığı bağlanacaktır.

Bu yazı, adı geçenin isteği ve 4447 sayılı Kanunla 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesinin birinci fıkrasına eklenen 5. bend gereğince kıdem tazminatını almasına esas olmak üzere verilmiştir.

Bilgi edinilmesini rica ederiz.

Yukarıda matbu örneğini sunmuş olduğumuz Kıdem Tazminatı konulu yazı, SSK Genel Müdürlüğü’nün 10.09.1999 tarih ve 12-99 sayılı Genelgesi’ne istinaden, 1475 sayılı Yasa’nın 14. maddesine eklenen 5. bendi belirtilip muhtevası ifade edildikten sonra 08.09.1999 tarihinden sonra kendi istekleriyle işlerinden ayrıldıklarında ilgili işverence düzenlenen sigortalı hesap fişleriyle belgelendirilen bu gibi sigortalılara, talepleri halinde işyerlerine ibraz edilmek üzere verilen yazıdır. Mezkur Genelge‘de zikredilen 1475 sayılı Yasa’nın 14. maddesine eklenen 5. bendinin muhtevasını açacak olursak, kimlerin yahut hangi şartları taşıyanların emekli olmadan veya diğer bir ifadeyle istekleri üzerine işten ayrılıp kıdem tazminatına hakları olduğu görülecektir.

506 sayılı Yasa’nın 60. maddesinin (A) bendinin (a) ve (b) bentlerinde belirtilen yaş şartları göz ardı edildiğinde;

a- Kadın ya da erkek olsun başka şart aranmaksızın 7000 gün,
b- Kadın ya da erkek olsun 25 yıl sigortalı bulunması ve en az 4 500 gün, malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olanlar ile,

506 sayılı Yasa’nın geçici 81. maddesinin (B) bendinde belirtilen yaş şartları göz ardı edildiğinde;

Kadınlar 20, erkekler ise 25 yıl sigortalılık süresi ile anılan maddede belirtilen gün sayılarına (5000 ile 7000 gün arasında) ulaşanlar ve

506 sayılı Yasa’nın geçici 81. maddesinin © bendinde belirtilen yaş şartları göz ardı edildiğinde;

Kadın ya da erkek olsun 15 yıllık sigortalılık süresi ve en az 3600 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olanlar işyerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirler.

III- KONU HAKKINDA ÖNEMLİ BİR AYRINTI

Konuyla ilgili mevzuat incelendiğinde söz konusu yazının sadece mülga 1475 sayılı Yasa’nın yürürlükteki tek maddesi olan 14. maddeye 4447 sayılı Yasa ile eklenen 5. bendine istinaden verildiği görülmektedir. Dolayısıyla bu yazı 4857 sayılı İş Kanunu’na tabi çalışanları ilgilendirmektedir. Diğer bir ifadeyle ilgili Sosyal Güvenlik Müdürlükleri ve/veya Merkezleri tarafından sadece mezkur Kanun’a tabi çalışanlara, gerekli şartları taşımaları kaydıyla verilmektedir.

5953 sayılı Basın İş Kanunu’na ve 854 Deniz İş Kanun’a tabi çalışanlara, tabi oldukları kanunlarda bu yönde bir düzenleme yer almadığından söz konusu yazının verilmesi mümkün değildir.

IV- SONUÇ

Sonuç itibariyle “Kıdem Tazminatı Alabilir” yazısı sadece 4857 sayılı Yasa’ya tabi çalışanlara mülga 1475 sayılı Yasa’nın yürürlükteki tek maddesi olan 14. maddeye 4447 sayılı Yasa ile eklenen 5. bendine istinaden verilmektedir.

Bu konuda diğer bir ayrıntı da yasa gereği aranan şartları (prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi) yerine getiren bir işçi girdiği her işyerinden bir yıl çalışmak kaydıyla kendi isteği ile ayrılarak kıdem tazminatı alabilecektir. Zira Yasa, işyeri sayısı ile ilgili bir sınırlama getirmemiştir.

* İstanbul, Beşiktaş Sosyal Güvenlik Merkezi, Kontrol Memuru
(1) Müjdat ŞAKAR – Ayşe YİĞİT ŞAKAR, İşçiye Ödenecek Tazminatlar, Yaklaşım Yayıncılık, Ankara 2010, s.18

Yazarlar:MuratARAZ*
Yaklaşım / TEMMUZ 2010 / Sayı: 211

mmustu

Buna göre, 15 yıllık sigortalılık süresini ve 3600 prim gün sayısını tamamlayanlar, kendi istekleri ile işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatına hak kazanıyor. Bunun için SGK'dan alınacak 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesine göre 'Kıdem Tazminatı Alabilir' yazısının işverene ibraz edilmesi gerekiyor.

kanka üstteki kırmızı alanı oku sende

sadece işimize gelen kısmını almayalım yazının yazıyı bir bütün olarak okuyalım ;)

Day Walker
Çok karıştı ama herkes için çok iyi bir konu oldu

mmustu
07-07-2010, 12:31
1475 sayılı (eski) İş Kanunu'nun halen yürürlükte olan 14. maddesine 8.9.1999 tarihinden itibaren emeklilik yaşını yükselten 4447 sayılı Kanunla eklenen (5) numaralı bende göre, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanun'un 60. maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaş şartları dışında kalan sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını veya aynı kanunun geçici 81. maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılanlara kıdem tazminatı ödenmesi gerekiyor.

Benzer ifadeleri kaç kere daha kopyalayacağım bilmiyorum ama artık düşsün şu jetonn :D :D

Low-Rider
07-07-2010, 12:31
ne zor işler yaa

çalışsan bir dert çalışmasan bir dert

bende okiyimde belki 6000-7000gün sonra lazım olur:D

KA®ANLIK
07-07-2010, 12:32
diyorumki bir adamın emekli olabilmesi için 4000 güne ihtiyacı var 65 yaşında emekli olacak
adam eğer 45 yaşında 4001 gün yaptıysa gider sgk dan yazı alır ve tazminatını alır
ama 45 yaşında 3900 günü varsa alamazzzzzzz

ÇOK DOĞRU, bir önceki mesajımdaki alıntının son paragrafından hemen önceki bahsedilen MADDE de bunla ilgili zaten...

bak:

Day Walker
07-07-2010, 12:33
ne zor işler yaa

çalışsan bir dert çalışmasan bir dert

bende okiyimde belki 6000-7000gün sonra lazım olur:D

ahahahah :D özgür şafak kaç :D

Low-Rider
07-07-2010, 12:33
ahahahah :D özgür şafak kaç :D

şafak karanlık çoook karanlık:D

KA®ANLIK
07-07-2010, 12:34
ben muştuyu anladım,
doğru söylüyor ama anlatamıyor :D:D:D:D

99 yılından önce çalışmaya başladı iseniz şirketinizde, 15 yıl ve 3600 gün geçerli,
o tarihten sonra başladı iseniz, 60. maddenin birinci fıkrasındaki bentlere göre sigortalılık süresi ve prim ödeme gün koşullarına göre KIDEM TAZMİNATI ALIP veya ALAMAYACAĞINIZI görebilirsiniz ;)

Day Walker
07-07-2010, 12:34
şafak karanlık çoook karanlık:D

benimde emekliliğime 37 sene varmış :D

Low-Rider
07-07-2010, 12:35

işleyen demir pas tutmaz diye boşuna dememişler:D:D pazara kadar değil mezara kadar çalışıcaz heralde:)

mmustu
07-07-2010, 12:36
ben daha yazmayacağım mayami öğrenip yazsın ;)

SekoLive
07-07-2010, 12:36

daha 2100 civarı olms :D benim sgk primi yaş daha 24 aslında bu yaşta çokmu sayılır bilmem :D banada bi hayli var

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 12:38
Anlaşıldı.... Yarın göreceğiz anyayı konyayı...

SGK dan alırsam böyle bir yazı Mustu ya çerçeveletip yollarım artık :D

KA®ANLIK
07-07-2010, 12:38
ben daha yazmayacağım mayami öğrenip yazsın ;)

sen şu İŞE GİRİŞ TARİHİ olayını baştan yazsaydın zaten bu kadar yıpratmayacaktın kendini :D

Kulaktan dolma bilgi olduğu için İnternette 15 Yıl 3600 gün diye aratıldığında,
1999 yılından önce işe girmiş kişiler ile ilgili sorular ve cevaplar olduğu için 3600 gün KALIP olarak anlaşılıyor.

Oysa 1999 Yılından sonra işe giren kişilerin prim ödeme günü 3600 gün değil, bu da koyduğum yazıdaki maddelerce hesaplanıyor.
ona göre hesap yaparlarsa sonuca ulaşacaklar zaten.

Nereye girsen HALLAÇ PAMUĞU moduna sokuyosun sende muştu :D

MiaMi
07-07-2010, 12:39
Evet arkadaşlar Ankara SGK Mevzuat servisini arayıp bilgi alabilirsiniz.

Muştu öptüm seni.

Kerem abi tazminat alabiliyormuşsun.

13:30 dan sonra görüşürüz şimdi sigara molası veriyorum. Aradım yemekteler.

0312 458 72 85 mevzuat servisinden bilgi alacağım.

Day Walker
07-07-2010, 12:39
işleyen demir pas tutmaz diye boşuna dememişler:D:D pazara kadar değil mezara kadar çalışıcaz heralde:)
aynen öyle mezara kadar çalışcaz 65 yaşından sonrada napcaksan zaten o yaşa kadar çalıştıktan sonra emekli olunca boş da durmayız heralde ışıklarda su falan satarız :D

Day Walker
07-07-2010, 12:40
daha 2100 civarı olms :D benim sgk primi yaş daha 24 aslında bu yaşta çokmu sayılır bilmem :D banada bi hayli var

senin için iyi serkan :)

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 12:41
Vay anasını.....

Tazminat alırsam bütün foruma benden Ajda bardağında
tavşan kanı çay

KA®ANLIK
07-07-2010, 12:41
Evet arkadaşlar Ankara SGK Mevzuat servisini arayıp bilgi alabilirsiniz.

Muştu öptüm seni.

Kerem abi tazminat alabiliyormuşsun.

abi işe giriş tarihini falan sormadılar mı ya ?

yoksa; " prim ödeme günü ve sigortalılık süresini doldurduğu takdirde " kıdem tazminatını alabilir mi dediler

merak ettim...

Day Walker
07-07-2010, 12:44
Vay anasını.....

Tazminat alırsam bütün foruma benden Ajda bardağında
tavşan kanı çay

off yanındada sıcak simit :D

MiaMi
07-07-2010, 12:46
abi işe giriş tarihini falan sormadılar mı ya ?

yoksa; " prim ödeme günü ve sigortalılık süresini doldurduğu takdirde " kıdem tazminatını alabilir mi dediler

merak ettim...

hepsini konuştum hepsini

SekoLive
07-07-2010, 12:47
off yanındada sıcak simit :D

peyiniri unutma oğuz abi küser

kerem abi inş alırsın tazminatını miami ve mmustuyu da tebrik ediyorm bildiklerini sonuna kadar söledikleri için :D

SOMEONESPECIAL
07-07-2010, 12:54
Yarın sonucu paylaşacağım sizinle....
Bende çok merak ediyorum sonucu

MiaMi
08-07-2010, 10:48
MUSTAFA MUŞTU BEY BU KONUYA ANCA BÖYLE BİR KAPAK YAKIŞIR.

BEN BURAYA KOYUYORUM KAPAĞI İSTEYEN ÜCRETSİZ FAİİDELENEBİLİR.

KEREM ABİ ARADI SGK DAN YAZIYI ALMIŞ HAKEDİŞ BELGESİNİ ALMIŞ ŞİMDİ KIDEM TAZMİNATINI İSTEYECEK FİRMASINDAN, AKP Yİ SEVİYORUM DİYOR :)

MUŞTU DOT ETMEK İSTEMEZDİM SENİ AMA KAŞINDIN KARDEŞİM.

http://uyumsaldokum.rehberalem.com/firmalar/53257/urun/logarkapagi.jpg

Day Walker
08-07-2010, 10:51
MUSTAFA MUŞTU BEY BU KONUYA ANCA BÖYLE BİR KAPAK YAKIŞIR.

BEN BURAYA KOYUYORUM KAPAĞI İSTEYEN ÜCRETSİZ FAİİDELENEBİLİR.

KEREM ABİ ARADI SGK DAN YAZIYI ALMIŞ HAKEDİŞ BELGESİNİ ALMIŞ ŞİMDİ KIDEM TAZMİNATINI İSTEYECEK FİRMASINDAN, AKP Yİ SEVİYORUM DİYOR :)

MUŞTU DOT ETMEK İSTEMEZDİM SENİ AMA KAŞINDIN KARDEŞİM.

http://uyumsaldokum.rehberalem.com/firmalar/53257/urun/logarkapagi.jpg

HAahahahahha muştu sadece yazıyı okur kapağı göremez ama içinde bi sızı oluşmuştur :D

Kerem abi yazıyı almana sevindim inş. iş yerindende bi sıkıntı çıkmaz :)

MiaMi
08-07-2010, 10:53
Kaşınmadımı arkadaşlar dedim bak indir elini diye halâ artis artis yazıyor. Yapmayın kardeşim bilmiyorsanız bu işi :p

MiaMi
08-07-2010, 11:41
Evet bu konu hakkında yorum yapabilecek kim var arkadaşlar. 15 sene kıdem tazmiatı olayı tamam onu geçtik.

Konu o değil aslında her türlü Kerem çıkışını verecek Kıdem tazminatı hakkı var. İzin parasını alacak.

Aynı şekilde benimde bu bilgilere ihtiyacım var.

Mutu
08-07-2010, 11:45
Peder bey de bahsediyor bundan . 15 yıl ssklı ve aralıksız çalıştıktan sonra iş yerinden hakkını ''işten çıkmana gerek kalmadan'' talep etme şansın doguyormuş .

mmustu
08-07-2010, 11:50
hahahhahaa s...ler öyle işi :hehe:

moruk bana getirse o yazıyo ödemem şahsen :D kii ödemedimde ;)

kerem abiden rica edeceğim o yazıyı bana bir faxlamasını sonrada firmanın Hukuk danışmanı ve YMM sine göstereceğim ayrıyetten SGK müfettişi arkadaşlarada göstereceğim çook çook detaylı bilgiyi buradan yazarım

MiaMi
08-07-2010, 11:53
Kanka sanırım tarayıp buraya koyacaktır. Kanka valla bak böyle bir hak mevcut bende 15 senelik olsam anında faydalanacağım. Şuan 3500 lerdeyim prim gün sayısı olarak.

mmustu
08-07-2010, 11:55
ya kanka çok saçma değilmi ama

15 sene 3600 günün olacak ve bunun aynı işyerindede olmasına gerek yok

ben 15 senelik çalışansam 3600 günüm dolduysa her girdiğim iş yerinden senemi doldurduktan sonra istifamı verip tazminatımı alabilirim bu durumda öyle mi ?

MiaMi
08-07-2010, 11:57
ya kanka çok saçma değilmi ama

15 sene 3600 günün olacak ve bunun aynı işyerindede olmasına gerek yok

ben 15 senelik çalışansam 3600 günüm dolduysa her girdiğim iş yerinden senemi doldurduktan sonra istifamı verip tazminatımı alabilirim bu durumda öyle mi ?

Zannetmiyorum bu uygulamanın 1 sefere mahsus olacağını düşünüyorum yani bu kanun yeni olduğundan sanırım 2. defa böyle bir başruvu isteği yaptığında sgk o hakediş belgesini vermeyebilir.

onursumer
08-07-2010, 12:34
o diilde ben bi bakiym dedim benim daha 726 gün olmuş :D temiz bi 15 sene daha çalışmam lazım :D

KA®ANLIK
08-07-2010, 12:57
tamam belki 1999 dan önce SGK lı olmuştur,
veya sonra da olduysa gerekli yıl ve prim ödeme gününü doldurmuştur.

bunlar tamam olduktan sonra Alamaması için bir neden yok zaten muştu neye şaşırıyorsun :)
sadece 15 Yıl 3600gün SABİT bir formül değil ben dün onu vurgulamak istemiştim :)

MiaMi
08-07-2010, 13:08
tamam belki 1999 dan önce SGK lı olmuştur,
veya sonra da olduysa gerekli yıl ve prim ödeme gününü doldurmuştur.

bunlar tamam olduktan sonra Alamaması için bir neden yok zaten muştu neye şaşırıyorsun :)
sadece 15 Yıl 3600gün SABİT bir formül değil ben dün onu vurgulamak istemiştim :)

O zaten kesin SGK da 15 yıl olması için 1995 girişli oman lazım. Mesela ben 98 girişliyim ve hiç eksiğim yok askerlik hariç bu güne kadar kanun devam etsin 3 yıl sonra benimde bu hakkım oluşacak.

mmustu
08-07-2010, 13:09
abi ben hala yazıyı bekliyorum cidden

az önce bir iki müfettiş arkadaşımı daha aradım onlarda ısrarla yanlış yorumladığınızı ve alamayacağını söylüyor kafam oldu çorba

pnrkc
08-07-2010, 13:10
iyiki sigortacı olmuşum. muhsabe yapılacak iş deil :D

MiaMi
08-07-2010, 13:16
Bekle muştu bi bizim IK ya gideyim bizdende 15 yıl yasasından faydalanıp çıkanlar oldu eğer uygunsa bi koypasını alayım.

mmustu
08-07-2010, 13:20
valla çok iyi olur kanka şuna derinlemesine bir ineyim :D

MiaMi
08-07-2010, 13:27
Muştu gitme bi yere evrağı aldım bekle

mmustu
08-07-2010, 13:29
kanka burdayım çok heyecenlandım :D

ama ayrıyetten bana mail atabilirmisin mmustu@banat.com

MiaMi
08-07-2010, 13:39
Bi dk ya sen resim göremiyorsunki olm.

MiaMi
08-07-2010, 13:41
Al sana evrak.

http://i1007.hizliresim.com/2010/7/8/2474.jpg

KA®ANLIK
08-07-2010, 13:43
O zaten kesin SGK da 15 yıl olması için 1995 girişli oman lazım. Mesela ben 98 girişliyim ve hiç eksiğim yok askerlik hariç bu güne kadar kanun devam etsin 3 yıl sonra benimde bu hakkım oluşacak.

evet abi,

kanunda dediği gibi;

10.7.2008 tarihli yazısı ile 8.9.1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanlar için aylığa hak kazanma koşullarından yaş dışında en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısı koşullarını, 8.9.1999 tarihinden sonra çalışmaya başlayanlar için ise 60. maddenin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaş koşulu dışında kalan sigortalılık süresi ile prim ödeme gün sayısı koşullarını yerine getirdikleri tarihte, kıdem tazminatına ilişkin yazının verilmesi yönünde uygulamayı değiştirdi.

yani 99 dan sonraki hesaplama için farklı bir yıl süresi var.
bu şartlar sağlandığında ki zaten sağlanmış muştu problem olmaz ki ;)

MiaMi
08-07-2010, 13:44
Burda tek ama tek dikkat edilmesi gereken olay tazminat dilekçeni verdin 2 gün sonra başka iş yerine gidersen iş başı yaparsan olmaz. En az 2 ay sgk ile kayıt kuyut yapmayacaksın. Bunuda bizim insan kaynakları müdürü söyledi halen güzel insnalar var bu dünyada muştu gibiler ele geçiremedi halen.

MiaMi
08-07-2010, 13:45
Muştu ömrünü yedin lan sana laf anlatmak harbi zor hea.

KA®ANLIK
08-07-2010, 13:46
yazının en son kısmında zaten aynı muhabbet söz konusu :)

Göki,ZD
08-07-2010, 13:48
askerlikdeki dönemi nasıl ödüyoruz ? 550 yatıyor ordada

mmustu
08-07-2010, 13:51
evet abi,

kanunda dediği gibi;

10.7.2008 tarihli yazısı ile 8.9.1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanlar için aylığa hak kazanma koşullarından yaş dışında en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısı koşullarını, 8.9.1999 tarihinden sonra çalışmaya başlayanlar için ise 60. maddenin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaş koşulu dışında kalan sigortalılık süresi ile prim ödeme gün sayısı koşullarını yerine getirdikleri tarihte, kıdem tazminatına ilişkin yazının verilmesi yönünde uygulamayı değiştirdi.

yani 99 dan sonraki hesaplama için farklı bir yıl süresi var.
bu şartlar sağlandığında ki zaten sağlanmış muştu problem olmaz ki ;)

8.9.1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanlar için aylığa hak kazanma koşullarından yaş dışında en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısı koşullarını

kankacım şu ne demek peki ?

MiaMi
08-07-2010, 13:57
MUŞTU DÜN YEDİĞİN HURMALAR DÖNER DÖTÜNÜ TIRMALAR. Arkadaşlar aşağıdaki paragrafta giriş gelişme duruşma ve sonuç bölümlerini çıkartırmısınız , ev ödevi yarın kontrol edeceğim.

ve sıkıntı neyse tam olarak yazın bana onunda cevabını vereyim 10 senedir insan kaynakları ve personel işlemlerine bakıyorum hava attırmayın bana :d

yaa çok bilmiş mayami bi sus allah aşkına

istifa ederek işten ayrılmalarda tazminat alabilmeniz işin gereken tek şart ödenen prim gününün emekliliğe yetecek kadar olmasıdır

ama hizmet günün dolmadı ise kaba tabir kullanmak istemiyorum :d ...... Alırsın :d

ya rica ediyorum birisi gidip sigortadan böyle bir yazı istesin ve alsın!!!!!!!!!!

abicim hadi işverenle anlaştınız ve alacaklarını alıyorsun

karşılıklı protokol ile işveren sana senet çek verebilir sende alabilirsin ama gününde ödenmezse hemen gidip şikayet edebilirsin ama sonuçta bunların hepsi zaman alan işler

mmustu
08-07-2010, 14:01
hacı tek tek bunlarla mı uğraştın ?

bak ne diyorum senin gönderdiğin son yazıda ne diyor

diyor ki 99 dan önce çalışmaya başlayanlar yaşlılık aylığına hak kazanma koşullarından yaş dışında en az 15 yıl sigortalılık ve 3600 prim günü koşullarını doldurdu ise

bu ne demek sen emeklilik için gerekli sigortalılık süresi ve gün sayısına ulaşıp sadece yaşını beklersen demek oluyor ;)

neyse yazıyı şimdi bizim müfettiş ark. paylaşıyorum onların yorumlarını bekleyeceğim

MiaMi
08-07-2010, 14:04
;Ya kanka geç tamam sen haklısın müfettişte haklı. benim dingilinde gözüne sktumutan lan dedim mali müşavirsin bana 5000 gün muhabbeti yapıyorsun dedim.

Tamam olm ben daha bişey demiyorum 15 yıl 3600 gün diyorum sana konunun başından beri alamıyorsun.

Emeklilik vs.vs. beni iglendirmez ben ana 15 yıl 3600 gün diyorum anladın.

MiaMi
08-07-2010, 14:05
Olm hale yorum bekliyorum diyorsun müfettiş tamam haklı dese alacakmısın 1 tepsi fıstıklı baklava ilk apaci team buluşmasında.

mmustu
08-07-2010, 14:10
kankacım bak bişi demiyorum sana artık dediğim gibi şunu tam olarak bi öğreneyim de ;)

mmustu
08-07-2010, 14:16
Olm hale yorum bekliyorum diyorsun müfettiş tamam haklı dese alacakmısın 1 tepsi fıstıklı baklava ilk apaci team buluşmasında.

yaw kankacım senin canın sağolsun ;)

MiaMi
08-07-2010, 14:18
Bende sana bişey demiyorum kanka.

Ya tamam ya tamam itiraf ediyorum.

Bu bir deneme konusuydu muştu biz senin bu işlerle uğraştığını biliyoruz. Kaç gündür apaci team olarak düşündük düşündük nasıl bi test yapsakta muştuyla uğraşınca gerçekten kötü bişey oluyormu oluyormu öğrensek dedik.

Sonra gizli bir buluşma ile konu kararlaştırıldı. Buna en uygun Kerem abiyi tespit ettik oda sağolsun kırmadı bizi. Sıra geldi kim kapışacak muştu ile bu konuarda deneyimli ve muştu ile ne kadar uğraşırsa uğraşsın muştuyu kırmayacak biri beni seçtiler.

Sonra bu konu açıldı. Zamanınıda belirledik olası bir tehlikeye karşı konuyu Mübarek kandil gecesi bitirme kararı aldık.

Yani tüm bunlar seninle temas kuran veya sana bulaşan birinin başına ne gelebilir soru vabını aramak içindi

Şükür şu ana kadar bişey olmadı bana hiç uyumadım belki uykumda bi *** olur diye. Saat 18:00 dan sonra ben bu konuya yazmayacağım.

Kanka lan bu arada Temiz çıktın sayılır az kaldı.

Ohh be rahatladım bi sigara yakayım. Ne kastık belli etmemek için ya.

mmustu
08-07-2010, 14:20
hahahaahaha totoşa bak bide trip atıyoo :D :D :D

KA®ANLIK
08-07-2010, 14:36
8.9.1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanlar için aylığa hak kazanma koşullarından yaş dışında en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısı koşullarını

kankacım şu ne demek peki ?

iyi de zaten muştucum
1999 yılından önce sigortalı olanlardan sadece bu durumlar aranıyor ve emekliliğe hak kazanıyorlar :D

bakınız:
http://www.sskemekli.com/ssk/yaslilik-ayligina-hak-kazanma-sartlari-nelerdir-yaslilik-ayligi-hangi-hallerde-kesilir.html

mmustu
08-07-2010, 15:06
yaw akşam akşam karnıma ağrılar girdi yarıldım burda Allah seni bildiği gibi yapsın GÖKİ

:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

ya şimdi ben günümü doldurup yaşımı mı beklicem amk :D 60 dan sonra gelen paranın amk :D bu benim babam niye 39 yaşında emekli oldu s..... böle adaleti ben ya ahaha

SekoLive
08-07-2010, 15:28

Bu bir deneme konusuydu muştu biz senin bu işlerle uğraştığını biliyoruz. Kaç gündür apaci team olarak düşündük düşündük nasıl bi test yapsakta muştuyla uğraşınca gerçekten kötü bişey oluyormu oluyormu öğrensek dedik.

Sonra gizli bir buluşma ile konu kararlaştırıldı. Buna en uygun Kerem abiyi tespit ettik oda sağolsun kırmadı bizi. Sıra geldi kim kapışacak muştu ile bu konuarda deneyimli ve muştu ile ne kadar uğraşırsa uğraşsın muştuyu kırmayacak biri beni seçtiler.

Sonra bu konu açıldı. Zamanınıda belirledik olası bir tehlikeye karşı konuyu Mübarek kandil gecesi bitirme kararı aldık.

Yani tüm bunlar seninle temas kuran veya sana bulaşan birinin başına ne gelebilir soru vabını aramak içindi

Şükür şu ana kadar bişey olmadı bana hiç uyumadım belki uykumda bi *** olur diye. Saat 18:00 dan sonra ben bu konuya yazmayacağım.

abi ciddimisin :D

Day Walker
08-07-2010, 15:57
kanka burdayım çok heyecenlandım :D

ama ayrıyetten bana mail atabilirmisin mmustu@banat.com

ahahahah kanka sen banatda mı çalışıyosun :D

mmustu
08-07-2010, 15:59
ahahahah kanka sen banatda mı çalışıyosun :D

oha bilmiyorum deme :D

bende biraz önce tayfuna sordum sen atılım kağıt ne alaka diye adam ordaymış :D ve kaç sene komşum olarak yanyana çalışmışız :hehe:

Day Walker
08-07-2010, 16:03
oha bilmiyorum deme :D

bende biraz önce tayfuna sordum sen atılım kağıt ne alaka diye adam ordaymış :D ve kaç sene komşum olarak yanyana çalışmışız :hehe:

walla bilmiyorum oranın sahibinin soyadı şenyuvamıydı öyle hatırlıyorum

mmustu
08-07-2010, 16:04
aynen kankacım Büyük patronumuz Hasan Zühtü ŞENYUVA

hayırdır la :D

Day Walker
08-07-2010, 16:05
aynen kankacım Büyük patronumuz Hasan Zühtü ŞENYUVA

hayırdır la :D

Yeğenleri kankalarımdı bi zamanlar şimdi pek görüşmüyorum o zaman Tahsin abiyi falan Serdarı tanırsın

mmustu
08-07-2010, 16:06
tanırım :D ama uzaktan :D

aile geniş hacı baya geniş :D

Day Walker
08-07-2010, 16:07
tanırım :D ama uzaktan :D

aile geniş hacı baya geniş :D

şşşt sıkıntı yok hacım geniş aile iiidir :D

smustu
08-07-2010, 16:14
muştu senin onları tanımaya tevellütün yetiyor mu

Day Walker
08-07-2010, 16:15
muştu senin onları tanımaya tevellütün yetiyor mu

yinge sakın akrabalarım deme :D

smustu
08-07-2010, 16:16
yok dediğin adamlar iyidir de Şenyuva olmak ııyyyy

Day Walker
08-07-2010, 16:17
yok dediğin adamlar iyidir de Şenyuva olmak ııyyyy

anlasım anladım

smustu
08-07-2010, 16:17
muştu bu konuda sana kapak olur artık

mmustu
08-07-2010, 16:18
niye tanımayayım gülüm ?

bende aileden sayılırım az evrak getirip götürmedim Zühtü Beye :hehe::hehe::hehe::hehe:

SOMEONESPECIAL
08-07-2010, 22:10
Evet...

Aldım Tayfun'un eklediği yazının aynısını...
1986 da işe ilk başlangıç
1991 de ilk prim ödeme
19 yıl Sgk lı
4300 küsur prim ödeme.... Normal şartlarda 49 yaşında emekli olmam gerek.
Emekliliğe hak kazanmak için 3 şart olan Prim, sene ve yaştan sene ve primi
yerine getirip sadece yaşımın 49 olmasını beklemeden sadece kıdem tazminatımı
almaya hak kazanıyormuşum.

Bu yazıyı Bağcılar SGK müdürlüğünden aldım. ** onlarda detayları bilmediğinden,
Unkapanına yönlendirdiler. Neyse üşenmedim gittim. Bu evrak işverene verildiği
an ihbar tazminatı talep etmeyeceğin için o an işi bırakabilirmişsin. İşveren
6 ay içerisinde hakkettiğin (son ödenen brüt prim üzerinden işyerinde ne kadar
çalıştıysan) parayı ödemekle mükellef. Ödememesi durumunda işyerini işmahkemesine veriyorsun dava boyunca yasal faizi birlikte sana ödemek zorunda.
Neyse... Bu işlem bir kez değil her işyerinde 1 seneyi doldurup işverenden
tahsil edebiliyormuşsun. Yasada çok boşluk var. Öyle ki ihtiyacı olup işyerinden
bu şekilde tazminatını alıp gene işyerinde çalışmaya devam edenler bile varmış.
Çıkış ve yeni giriş yapıyorsun o kadar.

Tabi esas bomba sonradan patladı. Benim işim hazırdı ama son aldığım duyumla
yeni işyerimin hiçte şu an ki işimden farklı olmadığını üzüntü ile öğrendim.
Bütün bu uğraşlarım boşa gitti ((( Yani anlayacağınız... şu an ki işime devam :icon13:

pnrkc
08-07-2010, 22:53

Evet...

1991 de ilk prim ödeme
19 yıl Sgk lı

çalıştıysan) parayı ödemekle mükellef. Ödememesi durumunda işyerini işmahkemesine veriyorsun dava boyunca yasal faizi birlikte sana ödemek zorunda.
tahsil edebiliyormuşsun. Yasada çok boşluk var. Öyle ki ihtiyacı olup işyerinden

Bütün bu uğraşlarım boşa gitti ((( Yani anlayacağınız... şu an ki işime devam :icon13:

:soru::soru: :rolleyes::rolleyes::):)

hayırlısı olsun abi inş. daha güzel bir iş bulup geçiş yaparsın..

MiaMi
09-07-2010, 01:02
Abi sen bana güven :icon_tup: , yanlız iş olayına üzüldüm. Baktım boka sarıyor kullanırsın evrağını devam.

Evet...

1991 de ilk prim ödeme
19 yıl Sgk lı

turbo&quattro
09-07-2010, 04:10
Yaw konusu acilmisken sorayim...Bu ssk islerinde hic anlamam ve aklima takilan birsey var bilen cevaplasin lutfen :)

Ilk ssk girisim 1998 yilinda lise 2 ye giderken (18 yas) yapildi...Ondan sonra 2007 yili basinda Amerikaya gelene kadar calistigim yerlerde ssk m surekli odendi...Ogrenmek istedigim aradaki bu 3 senelik zaman dilimindeki boslugu bir sekilde odeyebilirmiyim, odeyebilirsem ne kadar ve nereye?

mmustu
09-07-2010, 07:04
Evet...

1991 de ilk prim ödeme
19 yıl Sgk lı

mayamicim benim dediğimden farklı bir şey mi şimdi bu ????

abicim bu arada hakkında hayırlısı olsun kısmet diyelim

Day Walker
09-07-2010, 07:10
Evet...

1991 de ilk prim ödeme
19 yıl Sgk lı

Hakkında hayırlısı olur inş. abi

MiaMi
09-07-2010, 09:01
mayamicim benim dediğimden farklı bir şey mi şimdi bu ????

abicim bu arada hakkında hayırlısı olsun kısmet diyelim

:ninca::icon_offt:surucu::ninca::icon_offt:surucu: :ninca::icon_offt:surucu::ninca::icon_offt:surucu:

mmustu
09-07-2010, 09:02
olum bak adam kendisi yazmış ben daha ne diyeyim

1991 de ilk prim ödeme
19 yıl Sgk lı

MiaMi
09-07-2010, 09:06
Demekki bilenleri dinleyeceksin önden atar gider yapmayacaksın olmaz demeyeceksin adam olacaksın :)

mmustu
09-07-2010, 09:09
ya bana totoşluk yapma kerem abinin yazdıkları benim söylediklerim değil mi zaten ?

ben ne dedim eğer prim günün doldu yaşını bekliyorsan olur dedim

adamın 4300 prim günü varmış ? siz tutturmuşsunuz 3600 diye

bak ne yazmış kerem abi iyi oku daha beni konuşturma

Normal şartlarda 49 yaşında emekli olmam gerek.

SOMEONESPECIAL
09-07-2010, 09:10
olum bak adam kendisi yazmış ben daha ne diyeyim

1991 de ilk prim ödeme
19 yıl Sgk lı

E tamam bunda bi şey yok ki .... Ben aksini iddia etmedim. Emekli olabilmem
için yani bana aydan aya emekli maaşı verilmesi için 49 yaşımı beklemem lazım.
Burada mutabıkmıyız ? Eyvallah :D

Ama ben işyerimden öyle veya böyle huzursuz olduğum için, verimsiz olduğum için
ya da maaşımı alamadığım için kendi isteğimle ayrılmak istiyorum. Kendi isteğim
ile ayrılsam bile bu işyerinde çalıştığım kadar kıdem tazminatımı alabiliyormuşum.

Bunu ben demiyorum... Buyrun !

http://i26.tinypic.com/igjnzb.jpg

mmustu
09-07-2010, 09:13

bak buraya şimdi boş boş konuşma bu yazdığım ilk mesajlardan

bu yazdığımdan farklı birşey olmuş mu şimdi

kerem abinin prim günü onu emekli etmeye yetmeseydi bu yazıyı yada parayı alabilecekmiydi

SOMEONESPECIAL
09-07-2010, 09:15
Ayrıca söz meclisten dışarı !

Ben 1 haftadır bu konuyu araştırıyorum ve bana bu işin içinde
olan doğru dürüst bir yetkili makan göremedim. Ne bileyim
avukat olsun, mali müşavir olsun... Kimse ya böyle bir yasadan
habersiz ya da ne bileyim...

mmustu
09-07-2010, 09:16
E tamam bunda bi şey yok ki .... Ben aksini iddia etmedim. Emekli olabilmem
için yani bana aydan aya emekli maaşı verilmesi için 49 yaşımı beklemem lazım.
Burada mutabıkmıyız ? Eyvallah :D

Ama ben işyerimden öyle veya böyle huzursuz olduğum için, verimsiz olduğum için
ya da maaşımı alamadığım için kendi isteğimle ayrılmak istiyorum. Kendi isteğim
ile ayrılsam bile bu işyerinde çalıştığım kadar kıdem tazminatımı alabiliyormuşum.

Bunu ben demiyorum... Buyrun ! ...

kerem abim herşeyde mutabıkız sıkıntı yok

ama her isteyen canı sıkılan istifa edip iş yerinden tazminatını alamaz

sen alabiliyorsan eğer bunun sebebi hizmet günü ve prim gününü doldurup yaşını beklemendir bunu 50 defa yazdım

atıyorum kafadan senin emekli olabilmen için kaç güne ihtiyacın var 4000 gün
senin 15 sene ve 3601 günün olsaydı bu parayı alabilecekmiydin ?

SOMEONESPECIAL
09-07-2010, 09:21
kerem abim herşeyde mutabıkız sıkıntı yok

ama her isteyen canı sıkılan istifa edip iş yerinden tazminatını alamaz

sen alabiliyorsan eğer bunun sebebi hizmet günü ve prim gününü doldurup yaşını beklemendir bunu 50 defa yazdım

atıyorum kafadan senin emekli olabilmen için kaç güne ihtiyacın var 4000 gün
senin 15 sene ve 3601 günün olsaydı bu parayı alabilecekmiydin ?

Mustafa'cım bana ne herkesten ya.... Ben kendi durumumu sordum o yüzden
açtım bu konuyu... Dediğin gibi bir şey mümkün mü ? Yapma gözünü seveyim...
Ama ben en başta bi taraflarımı yırta yırta belirttim durumumu...

MiaMi
09-07-2010, 09:22
bak buraya şimdi boş boş konuşma bu yazdığım ilk mesajlardan

bu yazdığımdan farklı birşey olmuş mu şimdi

kerem abinin prim günü onu emekli etmeye yetmeseydi bu yazıyı yada parayı alabilecekmiydi

Evet alabilecekti 15 yıl 3600 gün olum sen daha neyi kastırıyorsunki kapak yetmedimi daha neyi çıkartmaya çalışıyon. :hahaha:

MiaMi
09-07-2010, 09:23
Ayrıca söz meclisten dışarı !

Ben 1 haftadır bu konuyu araştırıyorum ve bana bu işin içinde
olan doğru dürüst bir yetkili makan göremedim. Ne bileyim
avukat olsun, mali müşavir olsun... Kimse ya böyle bir yasadan
habersiz ya da ne bileyim...

Bi *** bildikleri yok abi ya. Dün akşamda bi mali müşavir bayan arkadaşla konuştum vırk cırk vs.vs.

Sadet yok.

mmustu
09-07-2010, 09:27
ya çok bilmiş mayami vallaha pes

kerem abi madem yazdıklarımız doğruydu madem bu kanun bu şekilde işliyor sen prim gününü vs biliyorsun kendi kendine yorum yapamazmısın

internetten sorgulayınca ne zaman emekli olabilirim diye kaç yaşın kaldığını kaç günün kaldığını görebiliyorsun o sorgulamada eğer sadece yaşın kaldıysa bu parayı alabiliyorsun demektir

neyse abi hayırlısı olsun

MiaMi
09-07-2010, 09:32
Olm herşeyi bir kenera bırak adam konu açtı direk girdiniz konuyu bilmeden yok olmaz ben olsam iş yerinde vermem tazminat öyle şeymi olur diye. Adam arkadaşınız lan kafayada takan birisi onu bi düşünün bu yazıyı alana kadar kaç sigara içti kafasında hep bu düşünce. Oluru var abi fln filan yazmak var yazmak var yani.

Salatalıklar :)

SOMEONESPECIAL
09-07-2010, 09:33
ya çok bilmiş mayami vallaha pes

kerem abi madem yazdıklarımız doğruydu madem bu kanun bu şekilde işliyor sen prim gününü vs biliyorsun kendi kendine yorum yapamazmısın

internetten sorgulayınca ne zaman emekli olabilirim diye kaç yaşın kaldığını kaç günün kaldığını görebiliyorsun o sorgulamada eğer sadece yaşın kaldıysa bu parayı alabiliyorsun demektir

neyse abi hayırlısı olsun

Babacım aynı şeyi konuşuyoruz...
Benim yaşımı doldurmama emekliliğe yani maaş bağlanmasına
YIL+PRİM+YAŞ olarak sorgulattırdığımda nelerin gerekli olduğunu biliyoruz di mi ?

Ama devlet demişki, 15 YIL + 3600 PRİM ödeyen Her SGK lı KIDEM TAZMİNATINI
ALABİLİR.

Böyle de bir hakkım varken neden değerlendirmeyeyim ?