PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yol tutuş destek sistemleri.

G.S.İ_07
07-07-2010, 20:43
Selam tt ailesi,kafama takılan sorular var teknik olarak şöyle ki;
EPS sistemi eski EDL VDC ASR gibi sistemlerin yeni hali mi?ESP nin rolü ABS yi desteklemesi mi sadece cahilliğim diz boyu :hahaha: cevaplarsanız sevinirim gerçekten.Şimdi yeni bir araç baktğımızda bütün donanımların olamsı iyi tamam ama asgari olamsı en gereken ler sizce neler dir ayrıca?:icon_tup:

birde corsa c iç döşeme için en iyi bakım kremi hangisi önerirsiniz nerden ne kadara buluruz?

imprezaWRC
07-07-2010, 20:57
EDL = Electronic Differential Lock Yani, elektronik kilitli diferansiyel, fren sistemi üzerinden çalışıyor ve belli bir hıza kadar devreye girebiliyor.

VDC = Vehicle Dynamic Control = ESP

ASR = Acceleration Slip Regulation = TCS (çekiş kontrol sistemi) Bu sistemde fren sistemi üzerinden çalışıyor ve gene belli bir hıza kadar devreye girebiliyor.

Bence bir araçta olması gereken donanımların başında ABS , ESP ve TCS geliyor.

Maxi
07-07-2010, 21:05
ESP çok iyidir keşke her arabada olsa
Electronic stability control

sonuna kadar seyredin
http://www.youtube.com/watch?v=wR1SSxpKitE

http://www.youtube.com/watch?v=FIuPS9cTlL8&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=WmCJtsRYE3c&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=PMYhE_ZzU8M&feature=related

G.S.İ_07
07-07-2010, 21:07
tamam sağolun beyler ama ben daha çok eps yi merak ediyorum yani bu eskı vdc edl yerine üretilen bir şey mi ?Esp bambaşka evet ama oda abs olamdan olmuyor bildiğim kadarıyla.

Kadyr
07-07-2010, 21:26
esp sonradan eklenebılırmı yada bır araca sonradan yapılabılecek yol tutusunu arttırmak ıcın neler olabılır ?

Schumi
07-07-2010, 21:29
ESP güvenlik önlemidir. Yol tutuşu arttırmaz.

imprezaWRC
07-07-2010, 21:40
tamam sağolun beyler ama ben daha çok eps yi merak ediyorum yani bu eskı vdc edl yerine üretilen bir şey mi ?Esp bambaşka evet ama oda abs olamdan olmuyor bildiğim kadarıyla.

EPS = Electric Power Steering

ESP ile VDC hatta ESC aynı şeyler, sadece isimler farklı ama işlevler aynı. EDL'yi yukarıda kısaca açıkladım; EDL, kilitli diferansiyel'in fren sistemi üzerinden çalışan ve her hızda çalışmayan elektronik versiyonu.

TCS, EDL veya EDS, ESP,ASR sistemleri ABS olmadan çalışmaz.

G.S.İ_07
07-07-2010, 21:43
EPS = Electric Power Steering

ESP ile VDC hatta ESC aynı şeyler, sadece isimler farklı ama işlevler aynı. EDL'yi yukarıda kısaca açıkladım; EDL, kilitli diferansiyel'in fren sistemi üzerinden çalışan ve her hızda çalışmayan elektronik versiyonu.

TCS, EDL veya EDS, ESP,ASR sistemleri ABS olmadan çalışmaz.

eyvallah sağolun.birde iç döşeme için bakım kremi parlatıcı marka model birkaç tane alsam corsa c için..

imprezaWRC
07-07-2010, 21:52
eyvallah sağolun.birde iç döşeme için bakım kremi parlatıcı marka model birkaç tane alsam corsa c için..

Bu konuyu ayrı bir başlık altında Detailing bölümüne aktarırsan ben dahil detailing konusunda bilgisi olanlar yardımcı olacaktır.

Açtığın başlık yol tutuş destek sistemleri olunca haliyle bu soruna cevap vermek için hem konu dağılabilir hem de açtığın başlıkla tezatlık oluşturur.

G.S.İ_07
07-07-2010, 22:06
Bu konuyu ayrı bir başlık altında Detailing bölümüne aktarırsan ben dahil detailing konusunda bilgisi olanlar yardımcı olacaktır.

Açtığın başlık yol tutuş destek sistemleri olunca haliyle bu soruna cevap vermek için hem konu dağılabilir hem de açtığın başlıkla tezatlık oluşturur.

evet orda açayim iyi fikir peki bu dsc sistemi de mi eps alternatif oluyor?

imprezaWRC
07-07-2010, 22:16
evet orda açayim iyi fikir peki bu dsc sistemi de mi eps alternatif oluyor?

DSC = ESP

DTC = TCS yani aynı şeyler.

Yazdığım gibi; her firma ESP kısaltmasını kullanmayabilir; sanki kendileri bir sistem yaratmışlar gibi farklı kısaltmalar yaratırlar ama işlevler hep aynıdır.

Audi ESP der, Japon VSC der, BMW DSC der...vs gibi ama hepsi aslında aynı üründür.

G.S.İ_07
07-07-2010, 22:31
DSC = ESP

DTC = TCS yani aynı şeyler.

Yazdığım gibi; her firma ESP kısaltmasını kullanmayabilir; sanki kendileri bir sistem yaratmışlar gibi farklı kısaltmalar yaratırlar ama işlevler hep aynıdır.

Audi ESP der, Japon VSC der, BMW DSC der...vs gibi ama hepsi aslında aynı üründür.

çok sağol dostum iyi geceler iyi forumlar:icon_tup: