PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.5 yıl önceki ceza yeni tebliğ edildi!? Ne yapmak lazım?

Quantum
08-07-2010, 12:42
Az önce trafik cezası tebligatı getirdiler.

09.01.2009 tarihinde, yaklaşık 1.5 yıl önce gece 23.11 de 1nci köprüden kaçak geçmişim!?:)

Velev ki doğru, trafik cezaları 15 gün içinde tebliğ edilmeli diye bir şey biliyorum..

Ne yapmak lazım şimdi? Ödemeli miyim, yoksa yırtıp atmalı mıyım tebligatı?

imhotep
08-07-2010, 12:48
ben cezaları ogluma vriyorum buruşturuyor sonra baba cop diyip atıyor :D

Quantum
08-07-2010, 12:48
ben cezaları ogluma vriyorum buruşturuyor sonra baba cop diyip atıyor :D

:D süpermiş

onursumer
08-07-2010, 12:49
kopru cezalarında fotoğraf olduğu için sorun oluyordu sanırım ?

KA®ANLIK
08-07-2010, 12:53
yok öyle bir kanun.
15 gün içinde tebliğ edilmeli gibisinden.

size tebliğ edilen tarihten itibaren 1 ay içinde ödemezsiniz faize binmeye başlıyor.

Quantum
08-07-2010, 12:54
Fotoğraf yok.. Tebligatla gelen bir yakışıklı resmim yok.. Koymamışlar :)

Söz konusu olan zaman 1.5 yıl bir de.. 15 gün içinde tebligat yapıldı yapıldı.. yapılması yırtın atın diye bir şey diyorlar.. Ne kadar doğru ki bu.. 15 gün ile foto arasında bir bağ olduğunu sanmıyorum sanki? Kuralsa kuraldır bu gün mevzusu..

ugurseyhan
08-07-2010, 12:55
eğer adrese ulaşamışlarsa sonradan tc kimlikten adresine ulaşabilmişlerse ulaşma sürecindeki bütün gecikme zamlarını da ödüyorsun...
bana 2007 ağustos cezası yeni geldi hesabet

Dou
08-07-2010, 12:55
Bende normal trafik cezalarında 15 gün olayı var diye biliyorum

OGS de olmuyor sanırım, zaten faiz de işlemiyor kaçak geçsenizde. Benimde 2009 ocak ayından eski arabamla geçmişim daha ödemedim borcum hala aynı görünüyor.

Quantum
08-07-2010, 12:57
ruhsattaki adresimdeyim zaten.. buraya getirdiler.. isteseler elleri ile bulurlardı.

şöyle bir şey buldum?

Evinize gelen trafik ceza makbuzunuz telim aldıktan sonra ilk bakmanız gereken şey tarihidir ne zaman CEZA YAZILMIŞ İSE 7 (YEDİ) GÜN İÇERİSİNDE SİZE TEBLİĞ yani imzayla teslim edilmesi gerekir eğer bu süre geçmiş ise yani 15 gün sonra eve ceza makbuzu gelirse aşağıda vereceğim dilekçe örneğini doldurarak trafik mahkemesine başvuruyorsunuz ve yasal olarak cezanız İPTAL ediliyor...

............. TRAFİK MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİNE

İTİRAZ EDEN:

ADRESİ :

KONUSU :Trafik Ceza Tutanağına İtiraz

AÇIKLAMALAR:

1-Şahsıma ait ................. tescil plakalı araca ilişkin olarak bilgim dışında ............. günü itibariyle trafik ceza tutanağı düzenlenmiş, bu ceza tutanağı ............tarihinde tarafıma tebliğ edilmiştir.

2-Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 166 ncı maddesine göre“Tescil plakasına göre tanzim edilen tutanaklar “Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmeliği"nin 10, 11 ve 12 nci maddelerinde belirtilen esas ve usullere göre takip ve tahsil edilir”.

" Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmeliği"nin 10/a maddesine göre, “Aracın kayıtlı olduğu kuruluştan arşiv kayıtlarına göre araç sahibi veya işleteni tespit edilerek (birden fazla ise ilk sıradaki) tutanağın boş kalan yerleri doldurularak ilgiliye 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca tebliğ edilir ve tutanağın bir nüshası takip ve tahsil için ilgili mal sandığına gönderilir. Tebligat işlemine yedi iş günü içinde başlanır. Yapılan tebligatta bu şekilde uygulanan cezalar için, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde yetkili mahkemeye itiraz edebilecekleri belirtilir. İtiraz, ödemeyi ve ödeme ile ilgili süreyi durdurur. Ancak itiraz üzerine verilen kararlar kesindir”.

Tarafıma yasal süre aşıldıktan sonra tebligat yapılmış olup, bu durum yönetmelik hükümlerine aykırıdır. Bu nedenle ceza tutanağının iptali gerekmektedir.

İSTEM VE SONUÇ: Yukarıda izah olunan nedenlerden dolayı dava konusu trafik ceza tutanağının iptalene karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

İtiraz Eden

İmza

Trafik Mahkemesinin olmadığı yerlerde Sulh Ceza Mahkemesi Bakıyor.

Yani ceza kesim tarihinden 14 sonrasına kadar tebliğ edilmemiş cezalar geçersiz oluyor.

Ayrıca kanun kanundur? Köprü geçişlerinde hariçtir diye bişey olmaz..

kurpat
09-07-2010, 12:41
ödeme yükümlülüğünüz size tebliğ edildiği tarihten itibaren başlar, itiraz edecekseniz de ödemeniz gerekiyor, maalesefki mantıklı olan ödemektir ülkemizde, itiraz yolu ülkemiz koşullarında paha biçilemeyecek kadar çetrefilli .... bu arada tebligatın 3 kopyasını alın saklayın niye derseniz başıma geleni aktarayım ...

aracımı satmak için temiz kağıdı alırken 280 TL borcu çıktı, memur ödeyin hemen kaldıralım uğraşmayın itirazla dedi, ben de cezanın ne olduğunu sordum, cezanın ne olduğunu ve tarihini öğrenmem 1 günümü aldı ankarada 3 vergi dairesi gezdikten sonra..... 4 sene önce ödediiğim ve makbuzunu da sakladığım 40 TL'lik park cezası olduğunu buldum ... aynı vergi dairelerini tavaf edip 2 günlük eziyetten sonra sistemden cezayı kaldırabilmiştim. Sonuç olarak 3 iş günü, 15-20 TL otopark parası, 40-50 TL benzin parası harcayarak cezayı kaldırttım... durup düşününce bu kadar haklı olduğum konuda bile 280 TL ödemek mantıksız gelmiyor. maalesefki ülkemiz bu durumda ....

tarantino
09-07-2010, 12:51
2. köprüdeki ogs kgs merkezine gidiyorsun ceza itirazı yapacaksan başvuruyorsun eğer ceza doğru ise sana aradığın yakışıklı resmi çıkartıyorlar ve cezayı ödeme mecburiyetinde kalıyorsun

SekoLive
09-07-2010, 12:55
bu ceza trafik cezası deil oto yol köprü cezası adı altında gelmesi lazım diğer türlü trafikdeki ceza sana geldiğinde almaz isen foto v.s. yoksa iptal olabilme ihtmli yüksek diye yazılmsıtı aratılırsa konulardan çıkar.

ecthelion
09-07-2010, 13:23
öde .

Quantum
09-07-2010, 13:35
peki .

ecthelion
09-07-2010, 13:38
ödemeden itiraz edemezsin .

Dragger
09-07-2010, 14:16
Ulaştırma Bakanlığı Karayolları XXX şubeden gelen kacak gecis cezasının trafik cezası ile alakası yoktur.

Yani ne emniyet ne trafik mahkemesi vs ilgilenmez.

Kacak gecisin plaka arac vs net görüntüsü adamların ellerinde oldugu icin ödemekle yükümlüsün.

Zaten düsük bir tutardır, yok hayır o ben degildim diyorsan oraya gittiginde sana görüntü kaydını da gösterirler. Bence direk öde hic ugrasmaya degmez.

Söyledigim gibi trafik cezası ile alakası yok bakanlıgı bile farklı ve her gönderilen cezanın kaydı ellerinde var.

MRC
09-07-2010, 15:18
banada 2006nın cezası geldı 3 tane ogs tanesi 33liradan ödedim hemen sonra başına iş alma