PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fakir !?

killererkan
02-03-2007, 18:49
arkadaslar fikirlerinizi duymak isterim
95 model 200sx aracıma (sr20det)motor yapıldı, rodaj da bitmek uzere, forged pistonlar , custom headers ve downpipe, T35 turbo var arabada.. rodaj sirasinda turbo 0,2 bar gibi kisildi, yavaş yavaş kullandim arabayi ama EGT saati gazlamasam bile hafif yokusta falan 500-600 lere geliyodu, bende uyuz oluyodum , sonra hemen kompresyon yapiyodum , ısı dusuyodu, neyse , AEM wideband taktık, turboyuda bi parca daha actik , (bilmiyorum kac oldugunu) ancak yarim gazda bile araba acaip fakire kaliyo!!
simdi soru su; gaza abanmadigim halde fakir oluyosa;
enjektorler orjinal ama 70bin km lik bir sx den cikma , test edildi, sorunsuz ve ultrasonla temizlendi..
walbro benzin pompası var
yakıt opet (maslak)97 okatn
bu fakirlik nerden kaynaklaniyo olabilir, Allahtan basmamisim , yepyeni motoru kirabiliridm bile, sinir oldum..
Mustafanın yorumu regulator oldu ..
Fikirleriniz neler? sizce ne olabilir?

tool
02-03-2007, 18:58
benzin basincini kontrol edin öncelikle...

XSi
02-03-2007, 19:24
orjinal ecusuysa = turbodandır

orjinal ecu + safc / emanage setup ı varsa ve ayar yapıldıysa = ayardandır

miniks
02-03-2007, 20:56
orjınal enjektorlerın. aracına uygulamıs oldugun kombınasyona yetmeyecegını bılmıor musun yaw?

benzın pompası - benzın regulatoru - enjektor almak zorundasın.

ben t25 ı t28 yptıgım halde arac fakıre kalmasın dıe benzın pompası - benzın regulatoru ve 555cc enjektor taktım.

orjınal enjektorler ve orjınal ecu ıle aracın hıcbır yere gıtmez uzgunum ama gercekler bunlar :)

cem
02-03-2007, 20:59
Orjinal Sx enjektörleri kaçlık ?

FcX
02-03-2007, 21:02
Orjinal Sx enjektörleri kaçlık ?

370 cc olması lazım.

senna
02-03-2007, 21:21
enjektorlere güvenme abi fazla sonuçta 10 yıllık bi enjektor her ne kadar temizlensede riskli tabi bunun yanında benzin basıncı falan var

tabi bunun yanında yakıt yolunada bi bakmak lazım benzin pompasınıda test edin bu ara bi kaç bozuk walbroya rastladım

o2 sensorunu bi ölçün bozukluk olmayabilir fakat toleranslar dahilinde ölçüm yapamıyo olabilir

Cihan GÖNÜL
02-03-2007, 21:51
benzin akışın yetersi olabilir yani minikslerin dediği ayrıca programlamada da bir problem olabilir

sword
02-03-2007, 21:54
la mustafada sadece pompa var adam deli gibi zengin :) ve 1,1 basıo

killererkan
02-03-2007, 21:55
enjektörlerin orjinali 370cc evet , ama sunu belirtmek isterim , arabam 1,2 bar bassa tabiiki hiçbiri yetmicek ama daha turbo devreye girmeden bile fakir de araba, e manage baglandiktanm sonra basinc acildiginde enjektörler yetmese, evet anlicam ama daha ortada fol yok yumurta yok

GökhanO
02-03-2007, 22:10
erkan benzin basıncını olctunuzmu?

killererkan
02-03-2007, 22:21
WALBRO pompam var zaten , ölçmedik gökhanım , ama baştan aşşaa hepsini kontrol etmek gerekiyo
hem O2 sensörleri, hem pompayı,regulatoru,enjelktorleri

bi daha motor kırılırsa zaten arabayı uçurumdan aşşaa iteklicem...

senna
02-03-2007, 22:28
WALBRO pompam var zaten , ölçmedik gökhanım , ama baştan aşşaa hepsini kontrol etmek gerekiyo
hem O2 sensörleri, hem pompayı,regulatoru,enjelktorleri

bi daha motor kırılırsa zaten arabayı uçurumdan aşşaa iteklicem...

itme alırım ben:D

Mechanix
02-03-2007, 22:45
Pompa - enjektör değildir.

Istilldo
02-03-2007, 22:52
düşük basınç dediğin değer nedir? büyük bir turboyla 0.7 0.8 basmanla t25 le 0.7 basman arasında çok büyük fark var bu yüzden enjektörler yetmiyo olabilir, eğer şu an bastığın basınç çok düşük yani enjektörlerin yetebilceği kadar ise benzin basıncını ölç derim ben bi benzin regülatörü ile,

Istilldo
02-03-2007, 22:56
ilk mesajını bidaha okuyunca aklıma geldi, vacuum da afr 14:5 larda olması normal, peaklediğinde 11-11.5 lara düşmeli, acaba daha vacuumdayken afr yi yüksek görüncemi fakirde diye düşündün ?

Mechanix
02-03-2007, 22:58
Wideband da görülen değerlere göre fakir.Turbonun ne olduğu önemli değil zaten , turbo dolmadan fakir e düşüyor araba.

Miata
02-03-2007, 23:01
Arabanda maf war dolayısı ile içeri giren havanın debisini okuyosun, basınıcını diil. Maf olduğu içinde turbonu büyütsen bile debi okuduğun için herşeyin düzgün çalıştığı taktirde ( o2 sensor, maf sensor, throttle possition sesnor, coolant temp sensor, regülator hatta speed sensor) afr de problem yaşamaz sın taki enjektörlerin yetmiyene kadar. Bence yapman gereken ilk önce arabnı bi arıza tespit cihazına bağlatmak bölelikle sonsorlerinin düzgün açlışıp çalışmadığını görürsün. İkinci yapman gereken benzin basıncına bakmak regülatörün weya pompan bozuk olabilir (walbroya fazla güvenme arabaya taktıktan 2 gün sonra bozlulan çok walbro gördüm) Kısaca arabanın baştan aşşa kontrol etmen lazım.

killererkan
02-03-2007, 23:04
Wideband da görülen değerlere göre fakir.Turbonun ne olduğu önemli değil zaten , turbo dolmadan fakir e düşüyor araba.
evet , 12 ler seviyesi ancakl rölantideyken okuyo, biraz yürüyünce 14-15ler seviyesine cıkıyo, gaza biraz fazla basınca kırmızı bölgede 16 ya yasliyo, hemen ayagimi cekiyorum :(
turbo daha dolmuyo bile-orta devirler

Miata
03-03-2007, 00:25
Ortada dediğim gibi yanlış bi şeyler war rölantide 12 civarı olması yanlış zaten rölantin 14.8 14.5 gibi olması lazım atmosferik olduğun yerlerde de 14 civarında olman lazım. İlk önce regülatörüne bağlı olan vakum hortumunu kontrol et. Sonra boost selenoidini kontrol et s14 te nasıl çalışıyo bilmiyorum ama s13 te atmosferikken regülatöre vacuum yolluyo ama boosta geçtiğinda regülatöre giden hortumu devre dışı bırakıyo. Anlatıklarına göre benece senin problemin regülatör we bunu bi benzin basınç saati bağlamadan bilemezsin.

ef186
03-03-2007, 01:54
Benzin basınç saati ile kontrol et bi basıncı derim ben Elinde değerler olmadan ( benzin basıncı boost vs.. değerler gibi ) bunu çözmen pek zor olur bence ... sistemi kontrol et değerleri al bak zaten sorunlu olan nokta sırıtıcaktır;)

killererkan
03-03-2007, 07:59
Arkadaslar cok tesekkur ederim fikirleriniz ve yardimlariniz icin , pazartrsi aksami yine bana maslak yollari goruntu :( bide bi ayarli yeni regulator almak zorundayim sanirim..
regulator icin tavsiyeleriniz nelerdir? AEM mi? sitede satılıklar bölümünde SX diye bir marka var? 160 dolar?

Miata
04-03-2007, 04:24
Senin arabana göre AEM regülatör yok hatta şöle söliyim senin fuel railine göre bitek nismo'da war, onun dışınd aalıcapın bütün universal regülaötler için apart yaptırman lazım, AEM iidr bence SX hakkında bi bilgim yok

killererkan
04-03-2007, 09:53
yani mesela HKS alsam fuel rail i rektifiye mi etmek gerekiyor? anlayamadim tam olarak?

tool
04-03-2007, 11:36
erkan git önce benzin basincini ölçtür,
regulator deilse nolcak tövbeee..

killererkan
04-03-2007, 20:35
onur zaten illa bi regulator alıcam,ilerde boostu iyice actigimda diyelim orjin reg. yeticek mi? hayır..
neyse ak-kara arabayı geri bırakıcam , hers eye baktırıcam , o zaman ortaya çıakr

tool
04-03-2007, 22:41
baskan nedir bu;
karaduzen acacam regulatorden,
ecu yokmu senin arabada, blu-box ne icin bekliyoki orda?
saygılar...

killererkan
04-03-2007, 23:03
e hafta içi baglicaz bluebox u da daha bismillah bişi yapamadan wideband i baglayinca beynimden vurulmus dondum :(

Oz`
04-03-2007, 23:48
erkan dostum :) merhaba nasılsın ilk regulator almaktansa benzin basıncını ölç orjinal regulator taksanda gayet yeterli olucaktır saten sen nekadar basınc basarsan araban okadar+ benzin basıncı elde edicek kendini masrafa sokmadan orjinali ada mgibimi çalışıyor ona bak istersen

Not: wallbrolarda bozulabiliyor aklında olsun

khan
05-03-2007, 00:07
widebandi baglarken, heater ve free air kalibrasyonlarını yaptınız mı acaba eger yapmadıysanız bir gozden gecirin....

ozgune katılıyorum benzin basıncı ile ilgili bir sorun olabilir.

rolantide zengin kalması arabanın orjinal o2 sensorunden kaynaklanıyor olabilir.

birde araba yarım gazlarda yan vakumla yururken zaten 14.7 yi tutturmaya calısacaktır asagı yukarı onemli olan yukarlarda ve yuksek loadda nerelere geldigi.

bir diger konuda hakkaten 370 cc ler cok yetersiz. bencede mutlaka cc eklemeniz lazım.

Oz`
05-03-2007, 00:44
şöle bişide eklemek isterim 200sxlerde şu var ilk gaza bastığında fakire gidip sonra zengine gidiyor sende o şekildemi oluyor yoksa direk ordamı kalıyor?

FcX
05-03-2007, 08:59
şöle bişide eklemek isterim 200sxlerde şu var ilk gaza bastığında fakire gidip sonra zengine gidiyor sende o şekildemi oluyor yoksa direk ordamı kalıyor?

anlık bi fakire gidip gelme değil abi, 2000-2500 devirlerde gaza hafif basınca direk 15-16 lara gidiyor, orda kalıyor.

Oz`
05-03-2007, 09:20
peki basınca geçince biraz olsun 13 ler gelmiyormu ?

khan
05-03-2007, 11:54
abi kafamda netlesti biraz arıza. bence maf sensorunden kaynaklanıyor hatta daha onceki kırılmada ondan olmustur buyuk ihtimal.

dogustan turbolu japon arabalarında kullanım kolaylıgı ve alt devirler icin maf sensoru kullanılır. bu sensor de 0-5v aralıgında ısınma prensibine baglı calısan gr. cinsinden flow olcen bir calısma prensibine sahiptir. enjektorlerin isemesi direk mafa baglıdır eger ki afr 15 lerin uzerine; 16,17 lere geliyorse belirttiginiz gibi, cok buyuk ihtimal maftan kaynaklanıyordur sorununuz. acil olcturup gerekiyorsa degistirin, ha temizletmek isterseniz wurth un balata spreyi ile uzerindeki oksitlenmeyi alırsanız bir parca olsun duzelecektir, ama illaki degisim gerekecek ileride. sizin arabanınz icinde ben std. maf yerine 300zx in 80 mm veya Q45 in 90 mmlik mafları tercih ederim. conversion kablolarıda satılıyor. bu maflarla okudugunuz flow daha yuksek olacaktır ve enjektorlerinizde ileriki asamalarda daha saglıklı calısacaktır. cunku sr20det in standart mafı bildigim kadarı ile 280 gr. maksimum oclebilmektedir ve bu degerin uzerindeki maf degerlerinde enjektorlerde bir ekstra iseme olmamaktadır. ha maptan okuyacaksanız ileride o zaman durum degisik.

killererkan
05-03-2007, 21:10
tesekkurler herkese
bu aksam gittim biraktim
maf-pompa-enjektor-regulator
hepsi kontrol edilecek , problemi bulduktan sonra bi rahat edicem insallah ..

khan
10-03-2007, 10:04
guncel......

killererkan
12-03-2007, 15:13
henüz bir gelişme yok, incelenemedi araç, belli olduğunda buraya yazıcam

khan
13-03-2007, 07:59
........ok;)

killererkan
16-03-2007, 07:07
motordaki su müşürleri problemsiz, araba elektrnik bi cihaza sokuldu, hersey sorunsuz gorunuyor, enjektorlerde sıkıntı yok, regulator gayet normal calisiyor !! walbro sorunsuz gorunuyor.. su anda sorun detaylica arastiriliyor. maf - beyin veya emme manifoltu.. su anda bilemiyoruz..arastiriliyor.. detaylari yazicam ama regulator degilmis, ben acikcasi cok sasirdim..

fastguy76
16-03-2007, 08:16
arkadaslar fikirlerinizi duymak isterim
95 model 200sx aracıma (sr20det)motor yapıldı, rodaj da bitmek uzere, forged pistonlar , custom headers ve downpipe, T35 turbo var arabada.. rodaj sirasinda turbo 0,2 bar gibi kisildi, yavaş yavaş kullandim arabayi ama EGT saati gazlamasam bile hafif yokusta falan 500-600 lere geliyodu, bende uyuz oluyodum , sonra hemen kompresyon yapiyodum , ısı dusuyodu, neyse , AEM wideband taktık, turboyuda bi parca daha actik , (bilmiyorum kac oldugunu) ancak yarim gazda bile araba acaip fakire kaliyo!!
simdi soru su; gaza abanmadigim halde fakir oluyosa;
enjektorler orjinal ama 70bin km lik bir sx den cikma , test edildi, sorunsuz ve ultrasonla temizlendi..
walbro benzin pompası var
yakıt opet (maslak)97 okatn
bu fakirlik nerden kaynaklaniyo olabilir, Allahtan basmamisim , yepyeni motoru kirabiliridm bile, sinir oldum..
Mustafanın yorumu regulator oldu ..
Fikirleriniz neler? sizce ne olabilir?

Selam...

İlk önce low throttle da yani yarım gazda bile fakire kalıo demişsin low throttle da 06-07 boost bassan bile 14-15 afr ler safe. Asıl önemli olan full throttle ve gelen boostta olması gereken yerler.

gaza abanmadigim halde fakir oluyosa; demişsin zaten low throttle larda 11.-12 değerler bekleme . Beklersen yada o şekilde değerler istersen aracın hem çok yakacaktır hem de boost gelmeye başladığında fazla püskürmüş olan yakıt zor yakılacaktır.
aracını görmem lazım daha net bişiler söyleyebilmek için piggy ne kullanıosun ?

hafif yokusta falan 500-600 lere geliyodu demşsin ki bu gayet normaldir araç 20-25 derecelik bir yolda bile ağırlığını da hesaplarsan yüke binmiş olur ki bu 100-150 c sıcaklık artmasına sebep olur.

khan
16-03-2007, 09:03
anlattıklarınız ısıgında sorun mafta bence, yeni bir maf takıp deneyin bence ;)

tabi eger ki hakkaten bir fakirlik varsa fastguyın da dedigi gibi. low throttle da zaten araba fakirde kalır, 13-15 arasında, onemlı olan high throttle da devir sonlarında nerelere gelıyor.

killererkan
16-03-2007, 19:31
arac 11-12 leri sadece rolentaide yakaliyo, yolda 14 ler civarında cok az gazla ilerlerken , tam gaz-yarım gaz gibi durumlarda direk en kırmızıda (17 sanırım yanlış hatırlamıyosam aem de) oraya yaslayıp kalıyo. zaten fakire geldiği zaman vites değiştirdiğimde PAAt diye bi ses geliyo vites değişimi arasında, sakin kullanımda öyle bi ses yapmıyo nedense. yarın mustafanın maf'ı takip deneyecegiz bakalım... su anda piggy olarak greddy emanage var ama bagli degil , orjinal aracın kendi yazılımıyla gidiyoruz..

stlegal
16-03-2007, 20:09
arac 11-12 leri sadece rolentaide yakaliyo, yolda 14 ler civarında cok az gazla ilerlerken , tam gaz-yarım gaz gibi durumlarda direk en kırmızıda (17 sanırım yanlış hatırlamıyosam aem de) oraya yaslayıp kalıyo. zaten fakire geldiği zaman vites değiştirdiğimde PAAt diye bi ses geliyo vites değişimi arasında, sakin kullanımda öyle bi ses yapmıyo nedense. yarın mustafanın maf'ı takip deneyecegiz bakalım... su anda piggy olarak greddy emanage var ama bagli degil , orjinal aracın kendi yazılımıyla gidiyoruz..

Maf ile sorununuzun çözüleceğine inanmıyorum. Rölantiniz ise oldukça zengin olması gereken değerlerden. Probleminiz afr oran ve ayarları. Ayarlarınız için yardımcı olablirim. E manage ile gayet güzel değerler alınabilir.

Saygılar

senna
16-03-2007, 20:21
Maf ile sorununuzun çözüleceğine inanmıyorum. Rölantiniz ise oldukça zengin olması gereken değerlerden. Probleminiz afr oran ve ayarları. Ayarlarınız için yardımcı olablirim. E manage ile gayet güzel değerler alınabilir.

Saygılar

bir yerde sorun varki stock ecu ve çok düşük basınçlarda bile fakire kalabiliyo piggy back ile sorun çözülebilr fakat asıl önemli olan problemi bulmak

killererkan
16-03-2007, 20:22
tesekkurler ama sorun su ki , orjinal yazılımda niçin afr problem li olsun ? tamam belki e manage ile sorun düzeltilir ama sorun su ki orjinal yazılım nasıl sorunlu olur? zaman için de mi bozuldu bu meret? anlayamıyorum..

khan
16-03-2007, 22:29
sorun maf %90. maf sensorlu araba kullanmayan arkadaslar anlattıgınız sorunu pek yasamamıslardır. bir belirtiside 3. 4. vites 2000 revden gazladıgınızda tam turbonun dolacagı anda araba kendini geriye cekiyorsa oradan da maftaki problemi gorebilirsiniz okuması gereken degerlerı okumadıgı icin gerekli benzini isemiyordur.
oem turbolu arabalar stock maplerınde throttel acıkken 15 ın altında hic bir zaman yurumezler. ya uc cizki olur mesala aem e gore throttel kapalıyken yaa 15 ın uzerinde yurur. piggy back ile ayar yapsanız bile bu sorunu cozemezsınız. once bu problemi cozup sonra ayar yapmakta fayda var.

temizliyerekte deneyebilirsiniz, ya philiphsin elektronik temizleme spreyi ile yada würth ün balata spreyi ile ama tavsiyem philiphs;) tabiki bu sadece termik telin uzerindeki pisligi temizlemek icin eger fiziksel bir zarar varsa sensorde yardımcı olmaz.

khan
17-03-2007, 00:06
guzel bır cozum onerısı. lsu4 kolay kolay bozulmaz ama konumlandırılmasında veya kalıbrasyonunda hata olabılır.

wideband yeni takıldıgında ve ondan sonrakı 1 2 hafta ıcınde bir daha ve takip eden her 6 ayda kalibrasyon yapmak gerekır, egerkı kusrunsuz benzın kulllanılıyorsa, yanı sizin durumunuzda. subaru ıle nıssanın bır cok malzemesınde oldugu gıbı maf sensorlerı uretıcısı de aynıdır. hemen hemen aynı sensordur ikisinde kullanılan hatta birbirinde kullanabilirsiniz maflarını ;)
biz Q45 tercıh edıyoruz diger alternatıfte 300zx.

maf sensorunun bir numaralı dusmanı yaglı filtredır bu arada egerkı k&n falan kullandıysanız buyuk ıhtımal o bozmustur. bu yuzden cok motor kıran araba gordum. yapılıp bır daha kıranı da gordum aynı sensor yuzunden. bır tavsıyem de loggerla kac gram olcuyor ona bakın.

killererkan
17-03-2007, 07:39
yorumlar icin tesekkurler
arac fayman ince tarafından yapıldı ve o kontrolo ediyor, cozemezse fastguy yardımını talep edebilirim çok tesekkurler, wideband 2.el aldım , sanırım kalibre edildi, ama tam emin degilim, ve khan evet acik hava filtresi var aracta
Q45 tercih ediyoruz derken , infinity Q45 maf ımı takıyorsunuz? anlayamadım??

miniks
17-03-2007, 11:22
300zx z32 - r33 y32 maf ta takabılırsın. ben z32 ıstemıstım y32 gelmıs ama sorunsuz calıstı :)

khan
17-03-2007, 11:25
bizim kullandıgımız maflar Q45 4.5L V8 in mafı 90mm lik veya 80mm lik 300zx mafı.
Q45 parca no: 22680 61u00 A36-000 P60 aynısı yeni 45lerdede cıkıyor ama cok pahalı servis fiyatları o yuzden yurt dısından bulup getiriyoruz.

bir iki ebay linki vereyim yanlız bunları oem ecu ile kullanamazsınız ecunun bunlara gore kalibreedilmesi lazım.

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/300ZX-MASS-AIR-FLOW-SENSOR-W-MAF-PLUG-SR20DET-240SX-Z32_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ33557QQitemZ3000674 10807QQrdZ1QQsspagenameZWD1V

bu linkta guzel iki malzeme bir arada size gore
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Q45-90MM-THROTTLE-BODY-MAF-COMBO-SR20-240SX-RB25-SILVIA_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ33596QQitemZ2800 93609522QQrdZ1QQsspagenameZWDVW

buda Q45
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/JDM-Q45-90mm-Air-Flow-Meter-MAF-AFM-SR20DET-UPGRADE300Z_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ33557QQitem Z280093608895QQrdZ1QQsspagenameZWDVW

acık hava filtresi hepimiz kullanıyoruz ama maf sensorlu arabalarda yaglı filttre kullanmamakta fayda var. kuru,koton,sunger kullanmak lazım.

killererkan
17-03-2007, 17:55
Khan linkler icin tesekkurler, buarada servislede bi konuscam fiyatlari
buarada
yagli filtrenin ne sıkıntısı var ki?
bide mesela Q45 maf'ının orjin maf a göre ne avantajı var?

khan
17-03-2007, 23:24
rica ederim bildigim kadar paylasmaya calisiyorum:)

abi yagli filtrenin maf sensorunu bozdugu konusunda hakketen cok fazla kaynaga rastlayabilirisin. bozma sebepleri olarak ta bir; gereken flow u sagliyamadigi icin sicakliktan kaynaklanan fiziksel problemler; ikinci ise cok cabuk kirlenmesinden dolayi farkinda olmasakta aslinda yegli filtre kullaniminda arabayi havasiz birakiyoruz. bunun yani sira da hakkaten biz bir cok arabamizda bu maf problemlerini ve akabinda kirilmalari yasadik artik ne satiyoruz ne takiyoruz turbo araclara yagli filtre.

verdigim maflarin avantaji sudur. sizin maf sensorunuz ve hemen hemen hepsi 5.1 volt maksimum direncle calisir daha onceki postlarimdada bahsetmistim bundan. misal olarak 60mm lik bir maf 5.1 volt maksimum okuma degerine 280 gr da geliyorsa 90 mmlik maf in 5.1 voltta okuyabildigi maksimum deger 400 gr. dir. sizin arabaniz da maftan calistigina gore enjektor isemesi direk maf sensorunun olctugu havaya gore yapilmaktadir. buyuk maf takip ecunuzude buna gore kalibre ederseniz 400 gr. a kadar iseme sagliyabilirsiniz. bu da genelde buyuk turbolu setuplara gecildigi zaman tercih edilmelidir.

takildiginiz yer varsa yine aciklarim;)

killererkan
23-03-2007, 18:17
update
MAF tada sorun çıkmadı , başka s14 maf'ı denedik , problemsiz bir aracın maf'ı takıldı, değişen hiç bir şey yok
anlamadım gitti, motorda iptal edilen seylerle ilglili bir sorun oldugunu dusunuyoruz... bakalım , gelişmeleri yazacağım

levent
23-03-2007, 20:44
allah bol bol sabır versin abi :(

Oz`
23-03-2007, 23:40
1- sitemde reklam istemiyorum.... Reklam vermek için kurallar vardır...

2- Erkancım son olarak benzin hattından şüpheleniyorum şöle diyebilrim normalde 3 bar basıyordur benzin pompan ama birazcık basınca geçince yada gaza basınca yolda benzin basıncın düşüyor olabilir

3- Maf için belirli değerler vardır bunlar manuelde sana gösteriyordur eğerki yok fdiyorsan değerler sana bir fotokopi çeker mustafayla yollyaabilirim yada kendim verebilrim

arabanın fakire geçmesi için az şeyler var oksijen sensorun doğru çalışmıyor olabilir ki 200sx ler kıldır o konuda bunun yanı sıra pompan olabilir dediğim gibi... MAf ın olma ilhimali yok mafı çıkarınca saten direk koruma moduna girip 10 lara indiricektir enjektorlerin orjinalmi ????

killererkan
24-03-2007, 08:05
Özgün selam , evet enjektörler orjinal ama 98 model bi sx den çıkma ve ultrasonla temizlendi..,işemelerinde sorun görünmüyor. paşaoğlu serviste duran lacivert bi sx in komple debimetresini alıp taktık, aynı değişen bi şey yok, biraz gaz verince fakir.Pompa ölçüldü, fazla fazla bile basıyo..
Fayman abide şu anda tüm manueller mevcut zaten , o da incelyo

miniks
24-03-2007, 08:18
ben hala daha enjektorlerının yetmedıgını ıddıa edıorum. orjınal enjektorlerle olucak ıs deıl. standart turbon la 0.8 basarsan orjınal enjektorlerın cevap verırı. ama sen turbonu deıstrdın ve taktıgın turbo nun 0.8 bar ı eskı turbonun kınden daha fazla guc ufledgı ıcın orjınal enjektorler yetısemez.

khan
24-03-2007, 10:28
1. eyvallah ozgun. (reklam amaclı degil gostermek amaclı koydum)

2. benzin hattı olabilir, pompa olabilir.

3. oksijen sensoru de olabilir ama diagnose a sokunca cıkar ondansa. oksijen sensoru daha ziyade rolanti duzenlemek amacıyla calısır bizim arabada ama hatalı calısması fakirlige sebep olabilecegi gibi zenginlige de olabilir. zaten tavsiye edilen mafla beraber takım olarak oksıjen sensorunun de degistirilmesidir.

4. mafı cıkarınca zengıne gecmesiyle, bozuk mafın yanlıs okuması farklı. neyse baktırdıgınıza gore maf degilmis zaten ama anlattıgınız sey nissan ve subarulardaki direk maf arızasının tanımlaması.

killererkan
24-03-2007, 12:04
ben hala daha enjektorlerının yetmedıgını ıddıa edıorum. orjınal enjektorlerle olucak ıs deıl. standart turbon la 0.8 basarsan orjınal enjektorlerın cevap verırı. ama sen turbonu deıstrdın ve taktıgın turbo nun 0.8 bar ı eskı turbonun kınden daha fazla guc ufledgı ıcın orjınal enjektorler yetısemez.hocam anlatmak istedigim su ki std. enjektor, eyvallah ama 0,2 kadar anca basarken , rodajda boost full kısık durumdaykende bu sorun var, tabiiki buyuk turbonun basinci, benzini vs vs yetistirmeyebilir ama sorun baska.
khan ın reklam amacli vermedigini dusunuyorum ozguncum , gosterme amacli link'i eklemis , saolsun... ancak duzgun calisan aracın maf'i da takildiginda aynı sorun var, bilemiyorum ya, duruma bi yorum yapmaya calisiyorum...regulator ve pompanın hic bi sıkıntısı yok ,yakıt hattında ne olabilirki? borular kireclenme falan mı yapar? anlayamadım? Sızıntı falan olsa benzin kokusu alırdım gibime geliyo :( ??

killererkan
24-03-2007, 12:07
ha buarada diagnosa soktuk , bagladik , hersey ok , hiç 1 sey arıza vermedi, hersey saglikli, sadece sanırım klima ile ilgili bi sey vardı, zaten klima tesisatını -herseyini komple iptal ettik

miniks
24-03-2007, 12:35
benım laguna da aynen bole ıdı valla. full fakırdı. enjektorlerı desıtırınce zengınlestı. -60 -70 olsun ısterse vacum 0 olsun hep fakırdı :)

tool
24-03-2007, 18:50
khan ın reklam amacli vermedigini dusunuyorum ozguncum , gosterme amacli link'i eklemis , saolsun... ancak duzgun calisan aracın maf'i da takildiginda aynı sorun var, bilemiyorum ya, duruma bi yorum yapmaya calisiyorum...regulator ve pompanın hic bi sıkıntısı yok ,yakıt hattında ne olabilirki? borular kireclenme falan mı yapar? anlayamadım? Sızıntı falan olsa benzin kokusu alırdım gibime geliyo :( ??

erkancım,
reklami veren baska zaten ;)

Oz`
24-03-2007, 21:25
erkancım oksijen sensoru bozuksa yariza yakmaz hala bilgi veriyorsa yakmaz ama direk artık iletiişimi koparırsa yakar ozamanda gerçekten anlarsın oksijen sensorunu söküp denesen diyorum extradan

korhancım sana değildi yazım sen bilgini paylaşmaya çalışıyorsun başkaları kendine çekmeye çalışıyor :)

killererkan
25-03-2007, 11:04
Bakalım ,mustinin arabasının O2 sini deniyelim bide..

khan
25-03-2007, 22:53
eyvallah :)

evet oksijen sensoru kaldi,yakit hatti enkektor kaldi.

birde wideband sensorunu(lsu4) mu kontrol etseniz artik acaba, hersey duzgunde bizi o mu yaniltiyor......

killererkan
26-03-2007, 15:19
buarada gaza fazla basince yani fakir olunca zaten araba yurumuyo, yani wideband kalibre olmasada zaten bi sorun var belli.. bakalim gelismeleri yazacagim

killererkan
01-04-2007, 11:28
Sorun çözüldü
öncelikle yakıt hattında bir szıntı tespit edildi, o düzeltilince az da olsa farketti, aracta bir çok sey iptal edilmişti, egr si ,canisteri vs vs, onlar kontrol edildi, canister takrar baglandi, bide hortum tesisatında bi hata yapılmış, sr20det in cok detaylı manuellerini bulduk, kontrol ettik(saol musti,Allah razı olsun yardımların için), sorunlar bulundu, ve çözülmüş..ben henüz göremedim arabamı
Bu arada bu konuda bana yardımcı olmaya çalışan herkese çok tesekkur ederim, bu başlık sayesinde yeni şeyler öğrendim , MAF konusundada 80 veya 90mm lik maf olayı aklıma çok yattı, o olayı yapıcam :)

Maxiboost
01-04-2007, 12:50
hayırlı olsun :)

FaTiH44
01-04-2007, 13:02
sorunun çözülmesi sevindirici,güle güle kullan.

levent
01-04-2007, 14:57
geçmiş olsun abi, yaza inş deneriz :D

khan
02-04-2007, 09:56
gecmis olsun dostum :)

killererkan
02-04-2007, 10:57
herkese çok tesekkurler...

Mechanix
02-04-2007, 12:58
BEnde çok tenk yu erkanım.