PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Civic ies + Turbo = ?

VteC_MaNiaC
19-12-2005, 11:37
Ben geçen gün bi forumda okudum galiba tam hatırlamıyorum ... yine kendiside aracında turbo uygulayan bir honda kullanıcısı ufak çapta 0.5 bar basan bir turbo uygulamasının yani çok fazla iddailı olmayan arabam çuflasın birazda yürümesi değişsin diyen bir kişiye bu uygulamanın maliyetinin 1500 - 2000 ytl arası mal olacağından bhsediyordu . ne kadar doğrudur ? eğer doğruysa bunun için gerekn parçalar nelerdir ? bu konuda aydınlanmak istiyorum ... yardım ve bilenlerden uygulayanlardan yorum bekliyorum .. teşekkürler

JenGoO
19-12-2005, 15:47
sanırım bahsettiğiniz olay clubjapon da açılmıştı..orjinal piston ve kollarla montaj yapılmıştı yanlış hatırlamıyorsam fakat araç sahibi allaha emanet olduğundan yakınıyordu...

grkm
19-12-2005, 18:08
sanırım bahsettiğiniz olay clubjapon da açılmıştı..orjinal piston ve kollarla montaj yapılmıştı yanlış hatırlamıyorsam fakat araç sahibi allaha emanet olduğundan yakınıyordu...katılıyorum. bir adet crxe de orjinal kol gömlek olarak 0.6bar basılacak bence Allah a emanet gidecek bu makinalar....

VteC_MaNiaC
19-12-2005, 18:49
şimdi bi kaç sorum olacak ... bi turbo uygulamasında 1 adet turbo 1 adet manifold araborular işletim sistemi , safc lazım bunun dışında unuttuğum bilmediğim lazım olan ne war ? (piston kolları , yaylar , sübaplar dışında )

Oz`
19-12-2005, 19:49
yaw gözünüzü sewim ucuza kaçıp kendinize güldürmeyin lütfen yani sizin makinanıza bişiler olduğumu üzülürsünüz düşmanlarınızda içten kıs kıs güler ee basarsın0.4 0.5 bar ama gerçekten tehlikeli

grkm
19-12-2005, 20:23
yaw gözünüzü sewim ucuza kaçıp kendinize güldürmeyin lütfen yani sizin makinanıza bişiler olduğumu üzülürsünüz düşmanlarınızda içten kıs kıs güler ee basarsın0.4 0.5 bar ama gerçekten tehlikeli
max 3-4 psi standart pistonlar için ..

Turbo uygulaması pahalıya gelecek ama bu sefer bakmışsın ki bastığın basınçlar 0.9 - 1 bar ve son derece sağlıklı olacak... neden bu keyfi yaşamak varken riskli işe girişilsin ki

VteC_MaNiaC
19-12-2005, 21:28

ya işte bende meraktan soruyorum yani basit kompleks olmayan bir turbo sisteminin bize maliyeti nedir ...? verimli ve performanslı çalıştırmak için ne gibi parçalara ihtiyacımız war .. öğrenmek istiyorum ben :D

jdmsta
19-12-2005, 22:16
http://otomobilshop.com/final/product_info.php?cPath=66_39&products_id=1429
3,300 lira.. gerçi b serisi için ama bi fikr versn dedim..

JenGoO
20-12-2005, 09:33
bencede görkeme katılıyorum..eğer ciddi bir setup düşünülüyorsa önce amaç belirlenmelidir.amacı olmayan işlemler daima sorun demektir.kimi vatandaş bu işi sadece bov için yapıor emin olun yani...bildiğim kadarıyla civic lerin orjinal kol ve pistonları çöp kadarmış :) hadi gel guvende 5-6 psi çak bu araca....

grkm
20-12-2005, 16:48
ince dal kadar ... forged ve 8.5 , 9 gibi sıkıştırmaya sahip pistonlar kullanılmalı..

TURBO CİVİC
20-12-2005, 20:24
bahsettiniz uygulamayı yaptıran biri olarak katılıorum tehlikeli oldugunu.bende aracımı ole kullanmaktan son zamanlarda cok rahatsızım!ama ustam icin rahat olsun hic bisey olmaz bu ayarlarda kullandıgın surece bisey olmaz die bastırıo.bu konuda da sonuna kadar garantisi vardır.(BAR HONDA)intercoller ile blowoff da gerekio ayrıca enjektor sart!!ben rc 440cc lik kullanıorum safc dende ayarları yapıldı cok memlunum.cunku vtec enjektoru yetmiodu alt devirlerde kesinti yapıodu.

Oz`
20-12-2005, 21:10
dostum nereye kadar sağlıklı ?

TURBO CİVİC
21-12-2005, 10:36
walla bilmiorum ki coda anlamadıgım icin ne denirse inanmak guvenmek zorundayım su asamada cunku guvenli surus icin gereken parcaları alıcak durumda diilim malesef :( bide benim icin gereken parcaları fiyatlarıyla birlikte bilen varsa bana yazabilirmi acaba cok sevinirim

JenGoO
21-12-2005, 12:10
hergun sorun çıkartıcak die düşünmek biraz zor açıkçası.bence gerekli imkanları temin edip aracınızın eksiklerini biran önce tamamlayın derim allah korusun butun emekler boşa gider yoksa...saygılar..

Oz`
21-12-2005, 19:59
hepsi 1 anda alınmaz tabiki al koykenara ondan sona birleştirirsin hem daha zevkli oluyor ayrıca araştır derim altavistadan yaz araştır fikrini al insanların ama seninde aklında fikirolsun

coolvtec
21-12-2005, 22:00
b16a2 için bloğu kollar+pistonlar+sleeve (yatak mı oluyo bu bilmiyorum) ile yeniledik, basıncı 9:1 lere indirdik, greddy e-manage vs ile de ayarlar tamammen yapıldı, yağ, su vs bütün pompaları da değiştirdik diyelim. Aracı normal araç gibi, minumum sorunsuz bir şekilde kullanabilirmiyiz? (normalde 10-12 psi/arada bir de caddede 16-18psi vs bastığımızı düşünürsek) yoksa habire saniyeye taşınacağız?

Oz`
22-12-2005, 00:26
yaptığın ayara bağlı ben sorunsuz gidiyordum açıkcası 9 b16ya biraz yüksek :)

coolvtec
22-12-2005, 13:00
9 fazla dediğin sıkıştırma oranı yoksa turbo basıncı mı? Muhtemelen sıkıştırmadır, senin sıkıştırma kaçta OZ?

Oz`
22-12-2005, 21:15
benim 8.5 tu

emreekin
26-12-2005, 14:54

ben standarta 10000000 bAR basıyom :D :D :D :D :D :D bi *** olmaz..:dhuehuahuheuhauha şaka bi yaNA harbi 0.5 1.6iese bencede çok...standarta..........

emreekin
26-12-2005, 14:57
özgün al bnm arabaya bi turbo yap.....herkes görsün bi:D :D :D :D ama maddi manevi destekde senden:D :D :D:D :Dhuehuhauheruhue

Oz`
26-12-2005, 23:03
1 tane var 2 olmasın :d

lumpenst
10-03-2006, 00:43
abi bence 0.5 1.6ya hiç de cok deil.. adamlar amerikada standart 1.6 ile 200 whp yapıolar, bayagı bile dayanıyor.. hondaların kolları gayet saglam vteclerle 250 whp bile mümkün ama hondaların eksiği pistonlar 200-225 whpden itibaren segman yatakları catlıo.. yapan cogu kişi bu sınırların üstüne cıkmadıkca forged işine girişmiolar pek.. ama herşeyden önemlisi tuning. bi egt ve wideband o2 ile ayar yaptıktan sonra konservatif ayarlarla aletin mekanik dayanımı oldukça yüksek.. bu arada stok içlerle 0.5 bar gayet makul bi deger 0.6 bile normaldir.. yeter ki düzgün tuning yapılsın ve yüksek hız denemesi yapmaya kalkışma uzun süreli üst viteslerde zorlamaya dayanmıo tabiki cok ısınıo piston ve kollar. benim araba 1.4 civic kolları cok daha dandik 1.6lara göre 4 ay oldu 0.6bar basıorum herhangi bi ızdırap yok çünkü dikkat ediorum yapıldıından beri 200kmnin üstünü zorlamadım bu en öenmli etken, bi de tuningim biraz konservatif.. illaki forged alıncak die bi kaide yok yani beygir olarak cok üst sınırlara cıkmadıkca

osimen34
17-03-2006, 19:03
okan cım bahsettiğin kişi benim sanırım :) arabamın turbo montajı bitti...şuanda 0,5 bar da çalışıyor...ve çok çok memnunum...tabii ki bende zorlamadan kullanıyorum...bakalım en kısa zamanda piston ve kollar değişicek...bi para ayarlıyabilsem :)

VteC_MaNiaC
29-03-2006, 20:53
ben para biriktiriom :D

stlegal
08-09-2006, 12:20
heralde burada bahsi geçen crx bendim 6 ay boyunca 0,5 lerde gezdim..sonra en son 200 le giderken 1 bar basınca kol çıkarttı tabiki böle bir şey olucağını biliyordum ama malzemelerim hepsi hazırdı şu an darton forged kol mol ne varsa yükliycez oz yardımlarıyla da mapleri halledicez bakalım ama iyi durumdaki motorda stock interllarla 0,6 sorun olucağını sanmıyorum şahsi fikrim tabi...

bladerk
08-09-2006, 12:57
bence 0.5 normal bi değer ankarada 0.6 basılan standart bi 1.4 is var gayet iyi durumda ama tabiki gönül kol piston gömlek değişsin istiyo en son 0.6 basan ies gördüm o da gayet iyi gidiyodu ve sahibine sürekli sorun var mı diye sorarım karşılaştıkça
henüz yok bence aşırı bi değer değil yani 0.5
bende ies blok kullanıyorum şu an ve turbo düşünmüyo değilim

vtecGS
08-09-2006, 13:07
peki standart 1.4 ün pistonlarını değiştirip kac bara cıkar¿

bladerk
08-09-2006, 13:14
peki standart 1.4 ün pistonlarını değiştirip kac bara cıkar¿

hiç uygulanmışını görmedim ama 0.9 1 e kadar yolu olur herhalde
bir de bir bilgi ies (d16y4)kolları si/crx (d16a9) a göre daha kalın ve sağlam bizzat ellerimle ölçtüm :D kendi piston ve kollarımı

vtecGS
08-09-2006, 13:21
hiç uygulanmışını görmedim ama 0.9 1 e kadar yolu olur herhalde
bir de bir bilgi ies (d16y4)kolları si/crx (d16a9) a göre daha kalın ve sağlam bizzat ellerimle ölçtüm :D kendi piston ve kollarımı

teşekkürler diyelim 1 bar bastık.ortalama kac beygir alınır¿

palamut
08-09-2006, 13:42
hondalarda malesef standart kollar kalem gibi resmen devir çevirmek için tasarlanmış ve sıkıştırma oranları da yüksek 3-5 psi belki sağlıklı basılır ama 10 psida da sorunsuz kullanıyorum diyenler 1000 kere binersin hiçbişey olmaz 1 kere binersin kol çıkar heleki segmanlar yağ değiştirir gibi segman kırma sorunu yaşamak hoş bişey değil :( hondada piston kol olmadan bu işi yapmak bana pek mantıklı gelmiyo özellikle yüksek standart sıkıştırma ve o torklara dayanma ihtimali düşük kollarla. Biraz daha geç olsun sağlam olsun biriktirin forged alın arabayı heba etme riskine değmez kol çıkartmak piston eritmek piston delmeye kadar tehlikesi var :(

bladerk
08-09-2006, 13:43
teşekkürler diyelim 1 bar bastık.ortalama kac beygir alınır¿

şöyle söyleyim ankarada yapılan bi 1.4 is strok pistonlarla 170 hp küsür güç üretmişti ve de vtec i geçmişti
artık o halini sen düşün type-r belki s13 s14 lerle rahat yürüyeceği kesin çok sürpriz bi araç olur :D emeğin karşılığı gelir bence

vtecGS
08-09-2006, 13:46
şöyle söyleyim ankarada yapılan bi 1.4 is strok pistonlarla 170 hp küsür güç üretmişti ve de vtec i geçmişti
artık o halini sen düşün type-r belki s13 s14 lerle rahat yürüyeceği kesin çok sürpriz bi araç olur :D emeğin karşılığı gelir bence

çok güzel bi oran ama sağlamlık acısı n olur?

bladerk
08-09-2006, 13:51
çok güzel bi oran ama sağlamlık acısı n olur?
zaten piston kol ve gömlek değişince alt kısım tamamen güvenli oluyo bi sıkıntı olucağını zannetmiyorum motorda olmaz %90
belki şanzuman ya da diğer aktarım organlarında olabilir onu bilemem ama sanmıyorum

vtecGS
08-09-2006, 13:54
zaten piston kol ve gömlek değişince alt kısım tamamen güvenli oluyo bi sıkıntı olucağını zannetmiyorum motorda olmaz %90
belki şanzuman ya da diğer aktarım organlarında olabilir onu bilemem ama sanmıyorum

yani güvenli¿çok teşekkür ederim ;)

fastguy76
08-09-2006, 13:59
ya hep ya da hiç ... Bence en azından hiç diil ise sadece piston artı conta ile yetinin. Oz un dediği gibi 8.5 iidir..Tamamı ile stock olmaktan sa herşeyden evvel imkan meselesi tabii. ama piston şart.

vtecGS
08-09-2006, 14:03
ya hep ya da hiç ... Bence en azından hiç diil ise sadece piston artı conta ile yetinin. Oz un dediği gibi 8.5 iidir..Tamamı ile stock olmaktan sa herşeyden evvel imkan meselesi tabii. ama piston şart.

peki abi en iyi piston hangisi sağlamlık acısından?

MUGENPOWE®
08-09-2006, 14:04
forcıddddddddddddddddd

miniks
08-09-2006, 14:41
wiseco - je bunlar en önde gelen firmalardır
collar içinse crower önerilir

fastguy76
08-09-2006, 15:13
forcıddddddddddddddddd

fORGED mARKA değildir. Dövülerek sertlik kazandırılmış manasına gelir

Materyale 2 şekilde sertlik verilir.

1. Isıl işlem : Aliminyum,Bakır,Metal,Alaşımlı çelik türü malzemelerin tavlama derecelerinde moleküllerin karbon emdirilerek moleküler yapısının sıkıştırılması ile sertlik kazandırılmasıdır. ( Basit anlatım )

2. Dövme işlemi ( FORGED ) Malzemenin moleküler yapısının tavlanıp karbon emdirilmeden ( Pistonlar non silicon aliminyum dur ) dövülerek moleküllerin sıkıştırılmasıdır.

Eğer illa stok piston kullanıp ucuz maliyetli bişiler yapmak istiyosanız aliminyum ısıl işlem ile 1 mm derinlikte forged malzeme sertliği temin edebilirsiniz.Artı 01-02 mikton teflon veya titanyum kaplatarak ki titanyum da 900-1000 derece ve üzeri sıcaklıkta özelliğinden bişi kaybetmez

miniks
08-09-2006, 15:20
teflonun daha yaygın ve daha kolay elde edildigini de bilioruz ama :)

ayrıca nos basanlar içnde teflon önerildigini de unutmayalım

fastguy76
08-09-2006, 15:20
peki abi en iyi piston hangisi sağlamlık acısından?

Wiseco da istersen etekler teflon kaplı alabilme seçeneğin war. Isıl işlemci olarak materyal ve malzeme açıklamalarını incelediğimde hiçbirisinin ( JE SRP CP WISECO ARIAS ) birbirinden farklı olmadıklarını gözlemledim. Rakam olarak en pahallıları WISECO ve ARIAS... Arıas çok daha ciddi bir firma..

miniks
08-09-2006, 15:22
Wiseco da istersen etekler teflon kaplı alabilme seçeneğin war. Isıl işlemci olarak materyal ve malzeme açıklamalarını incelediğimde hiçbirisinin ( JE SRP CP WISECO ARIAS ) birbirinden farklı olmadıklarını gözlemledim. Rakam olarak en pahallıları WISECO ve ARIAS... Arıas çok daha ciddi bir firma..

ceyrek fiyat daha az vererek wisecodan da aynı verimi almak mümkün ama bence arias gereksiz para alıo

ayrıca en hızlı da bize wiseco yardımcı oluor

fastguy76
08-09-2006, 15:25
ceyrek fiyat daha az vererek wisecodan da aynı verimi almak mümkün ama bence arias gereksiz para alıo

ayrıca en hızlı da bize wiseco yardımcı oluor

Titanyum da o kadar pahallı diil artık. cm2 si 2 ytl civarı teflon sadece kayganlık sağlarken titanyum sağlamlık verir. Arias iyidir.. Top fuel araçlar genelde arias felan kullanıo

vtecGS
08-09-2006, 15:42

teşekkürler...WISECO ve ARIAS ın arasında sadece fiyat olarakmı fark var¿

fastguy76
08-09-2006, 16:01
Teknoloji ve kullanılan malzemenin aynı olduğunu düşünürsek zamanla kendilerini geliştiren firmalardır bunlar. çok büyük bi fark olacağını zannetmiyorum. Bir de fiziksel yapılarını incelersen yani işlenmelerini aşşağı yukarı aynılar dediğim gibi sadece keseye kalıo seçenek. ama stok ısıl işlem görmüş pistonlar da yabana atılmıcak kalitede oluo...

500.000 km yapmış pistonlar ile 1000 km veya 40.000 km yapmış pistonları sökün brinell cinsinden ölçtüğünüzde aralarında yüzde 30 sertlik farkı olduğunu görüceksiniz

saygılar

http://www.wiseco.com/TechTips.aspx

teknik detaylarını burdan inceleyebilirsiniz.

http://www.ariaspistons.com/products/compact_large.jpg
• Hi-tensile forged, not cast, billet material
(4032 or 2618).

Yüksek tansiyona ( Gerilim ve Kopmaya ) dayanıklı döküm olmayan aliminyum ( 4032 - 2618 silikonsuz aliminyum dur )

• CNC machined working surfaces.

CNC merkez işmeme tezgahında işlenmiş çalışma yüzeyi

• Optimized crowns for efficient combustion.

Maksimum verimlilik için optimize işlenmiş taçlar

• Diamond-turned ellipsoidal skirt profile.

Elmas şekilli elipsioid etek profili

• All motor/Nitrous pistons feature lightweight, high strength construction.

Tüm aplikasyonlarda kullanılabilinir hafif ve kuvvetli yapı

• Turbo/Nitrous pistons feature durable, heavy-duty design.

Turbo ve Nos basılabilme özelliği olan ağır iş dizaynı

vtecGS
08-09-2006, 16:05
acıklama için çok teşekkürler ;)

fastguy76
08-09-2006, 16:12
acıklama için çok teşekkürler ;)

Birşey değil

Saygılar :heyoo:

fastguy76
08-09-2006, 16:15
Gördüğünüz gibi spec üretilmiş Oem olmayan firmaların üretimleri sadece sertlik açısından değil kolay sıkıntısız çalışabilme ve verimlilik açısından teknik olarak yapıları ve fiziksel özellikleri de farklılaştırılmış ürünler.

Tekrar önceden de söylediğim gibi 1 bar a kadar ısıl işlem görmüş ve yapısı takviye edilmiş stok pistonlar da yardımcı olabilir size ama Forged materyalli spec üretilmiş sıkıştırmaları düşük ürünler daha fazla dayanıklılık ve motor ömrü garanti eder sizin için...

Stok pistonunuza ısıl işlem yaptırıp teflon kaplatıp kalın conta ile sıkıştırma biraz daha aşşağıya çekebilirsiniz. Eğer pistonunuz kurtarıyor ise ( Fiziki yapısı ) torna işlemi ile sıkıştırmanızı biraz daha aşşağıya çekebilirsiniz.

Sıkıştırma hesaplama tablosu

:o

http://www.csgnetwork.com/compcalc.html

levent
08-09-2006, 17:16
saol abicim.

CanAwaR
08-09-2006, 17:55
ya bikere bu işler kolay işler degil sadece maddiyatlada olmaz!!!
araştıracaksın ewde dersine ii çalışcaksın ne istegini bilceksin...özellikle yabancı kaynaklar referans olur nie çünki türkiyede ne kadar yardım sewer insanlar olsakta insanlar kaput altlarını gizlerler genelde... sahibine sorarsın sorun warmı adm yok der ama bilsen sanayiden çıkamaz istesede... tabiki zırt pırt sorun çıkaran araba insan bıkkınlık werir ama ben turbo taktım sc koydum weya throttle uyguladım aman bundan sora başım agrımasın diemessin uygulama güzeldir kola pistona yani internal lara bişey olmaz ama silikon hortumun yırtılır...o yüzden ciddi uygulamalar yapanlar azdır...

mesela özgün dersine ii çalışır :) ne istegini bilir karşılıgını alır...
T.C de öyle bi vtec yok çünki sadece para wermiyo kendini wermiş o artık arabaya onla yatıp kalkmış...cefasını çekmiş sefasını sürer Özgünüm hakkıda...

ama öyle kolaydan ciddi aplikasyon olayı yok yani dünyanın hiç biyerinde pistonda alsan en ufak bi hata piston çıkartırsdın delersin subap wurdurursun...

bladerk
08-09-2006, 18:34
Gördüğünüz gibi spec üretilmiş Oem olmayan firmaların üretimleri sadece sertlik açısından değil kolay sıkıntısız çalışabilme ve verimlilik açısından teknik olarak yapıları ve fiziksel özellikleri de farklılaştırılmış ürünler.

Tekrar önceden de söylediğim gibi 1 bar a kadar ısıl işlem görmüş ve yapısı takviye edilmiş stok pistonlar da yardımcı olabilir size ama Forged materyalli spec üretilmiş sıkıştırmaları düşük ürünler daha fazla dayanıklılık ve motor ömrü garanti eder sizin için...

Stok pistonunuza ısıl işlem yaptırıp teflon kaplatıp kalın conta ile sıkıştırma biraz daha aşşağıya çekebilirsiniz. Eğer pistonunuz kurtarıyor ise ( Fiziki yapısı ) torna işlemi ile sıkıştırmanızı biraz daha aşşağıya çekebilirsiniz.

Sıkıştırma hesaplama tablosu

:o

http://www.csgnetwork.com/compcalc.html
bilgiler süper sağol fastguy76

coolvtec
08-09-2006, 23:37
1-Aracın kaç KM de?
Eğer çok fazla değilse,
2-Kompresyonların kaç?
Eğer aralarında %10 dan büyük fark yoksa, (200-210-210-215 gibi)

Ben olsam -yeteri kadar param yoksa, eğer 0,5 'i geçmicem konusunda kendime güvenebiliyorsam, wideband, EGT, yağ basınç vs göstergelirm varsa, gerek montaj, gerek tune işini uzman kişilere yaptırırsam- stok motora 0,5 basardım. Hele bir de daha kalın conta takıp sıkıştırmayı aşa çekebilirsem hiç düşünmezdim.

(Aradaki fark motor rektifiye işçiliği+piston+kol+yataklar+tüm contalar+tüm bunların montajı içciliği=USD alış fiyatı ile hesaplarsak parçaları 2750 ytl en az)

CanAwaR
09-09-2006, 02:12
1-Aracın kaç KM de?
Eğer çok fazla değilse,
2-Kompresyonların kaç?
Eğer aralarında %10 dan büyük fark yoksa, (200-210-210-215 gibi)

Ben olsam -yeteri kadar param yoksa, eğer 0,5 'i geçmicem konusunda kendime güvenebiliyorsam, wideband, EGT, yağ basınç vs göstergelirm varsa, gerek montaj, gerek tune işini uzman kişilere yaptırırsam- stok motora 0,5 basardım. Hele bir de daha kalın conta takıp sıkıştırmayı aşa çekebilirsem hiç düşünmezdim.

(Aradaki fark motor rektifiye işçiliği+piston+kol+yataklar+tüm contalar+tüm bunların montajı içciliği=USD alış fiyatı ile hesaplarsak parçaları 2750 ytl en az)

bencede mantıklı her makinada tolerans wardır...ama bişi olmaz garantisi hiç biraplikasyonda olmaz...

Oz`
09-09-2006, 02:14
1- teflon sürtünmeyi ve aşınmayı azaltırki motora en çok istenilen budur bana kalsa motoru teflon kaplarım

2- Forged marka pistonlarda CP, Arias, Wiseco, Ross Vb gibi firmalardan korkun olmasın sorunsuz şekilde kullanabilirsin

3- Seramik kaplamak dayanıklılığı ısınmayı azalmaktadır

4- Kesinlikle Torna usulu sıkıştırma düşürmeye KARŞIYIM

fastguy76
09-09-2006, 09:28
1- teflon sürtünmeyi ve aşınmayı azaltırki motora en çok istenilen budur bana kalsa motoru teflon kaplarım

2- Forged marka pistonlarda CP, Arias, Wiseco, Ross Vb gibi firmalardan korkun olmasın sorunsuz şekilde kullanabilirsin

3- Seramik kaplamak dayanıklılığı ısınmayı azalmaktadır

4- Kesinlikle Torna usulu sıkıştırma düşürmeye KARŞIYIM

ben de karşıyım canımcım. Sadece 1 mm aldır tak arabana demiyorum.ama kısıtlı imkanlarla bişiler yapılmaktan bahsediliodu 1500-2000 ytl gibi . gönül ister gömleğinden saplamalarına kadar yataklarından yağ pompasına kadar spec parça kullanmak ama ekomoni :) Bütçe o kadar olunca piston kol gömlek girdin mi al sana şimdiden oldu bile 1500-2000 ytl

Oz`
10-09-2006, 23:39
spec parça kullanmak sorun değil adam öyle bir yön gösteriyorsun ki o şekilde piston miston kalmıcak ozaman kalın conta koysuın piston üstünden alınırmı ya bazı kurallar ve Mecburiyetler vardır 2 günlük zevk için 10 kuruşluk masraf yapmanın manası yok..2 milyarlık turbo sona 5 milyarlk masraf açar okey stock motorda yaparsın ama bazı kuralları vee bazı önemli yerleri vardır bunuda unutmayalım

Herkezin çatlatttığı Gömlekleri ben 2 bartla çatlatmadan kullandım dünyada 1 çok arkadaşım ve 1 çok firma Stock gömleklerle ucuk beygirler alıyorlar HOnda kötü motor zor çıkarır fabrikasından

tool
11-09-2006, 10:06
seviyeli olalim beyler, kavgaya gerek yok!

SubieGuy
11-09-2006, 17:23
Tool'cugum, kavga ettikleri yok, gayet guzel tartisiyorlar. Sen ne zaman geliyorsun? Bize tavuk gogsu getirecek misin onu soyle...

Konuya donmek gerekirse, piston uzerinden tepeleme 1mm gibi malzeme almak yapilacak en sakat islerden biri. Hem yuzeydeki sertlestirilmis tabakayi siyiriyorsun, hem de segman kanallarini inceltip catlatmaya davet cikariyorsun. Ama ozellikle subaplar icin ay sekilli acilmis yuvalar varsa, ve altinda yeterli et kalinligi varsa bunlari gelisleterek kullanan gordum, boostu makul seviyelerde tuttuklari surece problem yasamiyorlar. Burada anahtar kelime "makul seviye". Ne yazik ki sabit boost ile yetinebilen cok az. Herkes bir alyan ile wastegate ayari yapip birkac Psi birkac Psi daha derken diger parametreleri unutup sonra guzelim arabasini sanayilerde yatiriyor.
Bir isi dogru yapmak varken, bunun recetesi belli iken, gidip dolambacli yollarda dolasmanin alemi yok. Bugun biraz paradan kacip yapmadigin , salladigin bir parca yarin tum sistemi kirip, senin o ana kadar harcadigin tum parayi cope attigi gibi, yeni masraf acar.
Sitede ev odevini iyi yapip, parcalarini hazirlayip , cok guzel sekilde yuruten arkadaslarimizin sayisi artiyor. Ornek almak isteyenler icin canlisi karsilarinda. Eskiden sadece yurtdisi setup'lara bakip ic cekerken simdi otobanda yan yana cekisiyoruz, sonr saga cekip kaput acip saatlerce setuplari konusuyoruz. Bu sansi iyi kullanan, sorup dinleyen ve dersine iyi calisan kazanir...

tool
11-09-2006, 17:27
Tool'cugum, kavga ettikleri yok, gayet guzel tartisiyorlar. Sen ne zaman geliyorsun? Bize tavuk gogsu getirecek misin onu soyle...

Sitede ev odevini iyi yapip, parcalarini hazirlayip , cok guzel sekilde yuruten arkadaslarimizin sayisi artiyor. Ornek almak isteyenler icin canlisi karsilarinda. Eskiden sadece yurtdisi setup'lara bakip ic cekerken simdi otobanda yan yana cekisiyoruz, sonr saga cekip kaput acip saatlerce setuplari konusuyoruz. Bu sansi iyi kullanan, sorup dinleyen ve dersine iyi calisan kazanir...

iste senin gormedigin sirada 1-2 mesaji ucurmak zorunda kaldim...

Mrt
09-11-2006, 15:14
kısaca stok bi motorda gereken parcalar
turbo
intercooler
safc
egt boost vs
manifod
egzos
vs vs eksiyim varsa ekleyin bunları aldık dielim 0.5 0.6 bar basacagız maliyet ne olur güvenli olur mu bide dielim ii bi piston fazla ucmadan kaç para ortalama

Maxiboost
09-11-2006, 17:21
yukarda yazmışlar zaten yaparsın bir gün oturursun gaza çat gider bütün zevkin kaçar, en aşğı 5.000 usd ayırıcaksın kenara her zaman önce internallar derim korkarak gezmektense en azından emin ve güvenli bir şekilde gezersin bu ay yapacağıma yavaş yavaş bekler 6 ay sonra 8 ay sonra yaparım ama tam yaparım stock motora 0.4 0.6 gezen arkadaşlarım benimde var 1 seneye yakındır kullanıyorlar problem yaşamadılar ama bu yaşamayacakları anlamına gelmez daha arabasının çıktığı güne patlatanları bilirim 1 sene kullanan arkadaşımda daha ne kadar gidecek bilinmez oda farkında topluo ufak ufak parçaları yani benim fikrim herşey kuralına göre olmalı tamam bende isterim düşük basınçla biraz gezeyim maliyeti az olsun ama arkadaşlarında belirttiği gibi sonu yok biraz daha biraz daha derken işin ucu kaçıyo birde artık biraz daha profesyonel yaklaşmak gerek diye düşünüyorum hem internallarınızı değiştirdikten sonra olaki kötü bir durum oldu tekrar eski parçalarınız hazır kenarda tekrar para biriktirene kadar standart gezebilirsiniz :)

XSi
10-11-2006, 21:22
önce internaller deil önce ayarlar..

İstersen içindekiler titanyum dan olsun, düzgün ayarlar olmadan gene gümletirsin motoru

Maxiboost
10-11-2006, 22:36
ayar kısmı zaten tartışılacak bir konu değil ki :)

BaMBaM
13-11-2006, 12:29
1.6 ies
garrett t3 with 8psi henüz kırmadım ama heran kırılabilir korktugum oluo gecen gun otobanda gıderken sabrım tastı o bızım arabalardakı kadran sanırım son 230 gosterıo ama ben sansımı zorladım (sadece 1 kes basıp cektım hemen) tahmınımce bı 245 fln yaptı cok tehlıkelı bılıorum ustume gelmeyın benim araba maalesef 190.000 km de
Allah tan kol pistonum gelmiş durumda en kısa zamanda
istanbula gelip işlemlere başlıycaz insallah
pistonlar wiseco teflon kaplı kolların ne oldugu ıle ılgılı bı fıkrım yok ama benım gordugum kadarıyla honda bu ıse cok yatkın we dayanıklı dıger markaları gorup duyuyorum etraftan baya bı kıran war saygılar..

tool
13-11-2006, 12:50
1.6 ies
garrett t3 with 8psi henüz kırmadım ama heran kırılabilir korktugum oluo gecen gun otobanda gıderken sabrım tastı o bızım arabalardakı kadran sanırım son 230 gosterıo ama ben sansımı zorladım (sadece 1 kes basıp cektım hemen) tahmınımce bı 245 fln yaptı ..

EGT saatini kontrol ettin mi ne civardaydi?

BaMBaM
14-11-2006, 07:03
ewt tabıkı gozum hep onda zaten 700 e geldı bende bıraktım zaten bana werılen son sınır 650 ydı zaten dedımya bıraz sansımı zorladım bıde benım anlam weremedıgım bı olay oluo arabada 4.viteste gıderken eger dıp gaz yapmassamda yawas yawas basarsam egt 500 de cakılıp kalıo vıtes bıtene dek bunun bı anlamı warmı acaba hatta yawas yawas dustugude oluo benım hızlanmama ragmen??

miniks
14-11-2006, 10:49
moruk ateşleme olmuosa eger sıcaklık düşer

BaMBaM
14-11-2006, 12:01
ıyıde atesleme nasıl olmazkı araba hızlanırken

ef186
14-11-2006, 12:18
1.6 ies
garrett t3 with 8psi henüz kırmadım ama heran kırılabilir korktugum oluo gecen gun otobanda gıderken sabrım tastı o bızım arabalardakı kadran sanırım son 230 gosterıo ama ben sansımı zorladım (sadece 1 kes basıp cektım hemen) tahmınımce bı 245 fln yaptı cok tehlıkelı bılıorum ustume gelmeyın benim araba maalesef 190.000 km de
Allah tan kol pistonum gelmiş durumda en kısa zamanda
istanbula gelip işlemlere başlıycaz insallah
pistonlar wiseco teflon kaplı kolların ne oldugu ıle ılgılı bı fıkrım yok ama benım gordugum kadarıyla honda bu ıse cok yatkın we dayanıklı dıger markaları gorup duyuyorum etraftan baya bı kıran war saygılar..

Dayanıklılık konusunda Alman derim Vw Audi 1,8T makina stock halde 350-400 hp aralığında sorunsuz dolaşıyo ... doğru ayarlarla ile gazlıyarak hemde :)

tool
14-11-2006, 14:35
Dayanıklılık konusunda Alman derim Vw Audi 1,8T makina stock halde 350-400 hp aralığında sorunsuz dolaşıyo ... doğru ayarlarla ile gazlıyarak hemde :)

1.8T disinda baska ne var dayanikli, ben sana stok motorla 1000hp alan 2jz diyim ortalik karissin :D

speed
14-11-2006, 14:56

1.8 t makina zaten turbo olarak üretilmiş bir makina....yani stok dediğiniz bir makinanın stoğuda turbo....büyük ihtimalle sıkıştırması düşük, piston ve kolları forged ....normal atmosferik 1.8 motoruna turbo uygulanmış halini baz almak daha uygun olabilir karşılaştırma açısından....mesela düz 1.6 golfle honda 1.6 ies gibi :icon_tup:

M U R A T
14-11-2006, 16:08
1.8 t makina zaten turbo olarak üretilmiş bir makina....yani stok dediğiniz bir makinanın stoğuda turbo....büyük ihtimalle sıkıştırması düşük, piston ve kolları forged ....normal atmosferik 1.8 motoruna turbo uygulanmış halini baz almak daha uygun olabilir karşılaştırma açısından....mesela düz 1.6 golfle honda 1.6 ies gibi :icon_tup:

bencede burda kıyaslama yapılacaksa 1.6 atmosferik olanlar karşılaştırılmalı. hele 8 subaplı golf motoru d16 nın yarısı kadar bile dayanmaz heralde.

miniks
14-11-2006, 16:42
ıyıde atesleme nasıl olmazkı araba hızlanırken

buji çakmassa ateşleme olmaz tek silindirin calışmaz 3 ü calışrı ne bilim amaaaan boşverr:)

coolvtec
14-11-2006, 18:20

Olaya noktayı koymuşun speedim benim :)

gencay
15-11-2006, 12:25
1.8 T ler cok verimli makinalar ama denilenlere katılıyorum, sonuçta atmosferikten turbo değil, fabrika çıkışı turbo bir araç ile 1.6 ies turboyu karşılaştırmak yanlış...

BaMBaM
15-11-2006, 14:55
özdin abim cok mantıklı konusmussun tesekkur ederım gercekten soradan turbo olayı bıraz daha zorlu we tehlıkelı
dedıgın gıbı bu halde 190.000 km dekı bır golfe bu uygulama yapılıcak benım gıbı durmadan gazlıycak zor kı ben baska markada hatırlamıorum pıston kolsuz turbo genelde her arabaya yaparken takılıo bana takılmamıs olması bı one cıkarm adeıl tabı yannıs anlasılmasın mınıks takma kanka takılıo araba hehe:)

Mechanix
15-11-2006, 17:36
Yiğitcim sen motorunun limitlerini zorluyorsun zaten,az bi zaman daha sonra anlarız 1.6İES in motor dayanıklılığını =)

BaMBaM
16-11-2006, 10:45
ulan mustafa denyosu sen daha benım arabayı gormedın sana nasıp etmedım bılıosun :) muahaha
yaptıgım kotu we tehlıkelı dıom zaten bısı demedım ne baarıon hemen sen kendı arabalarına baksana pis :P
bu arada mustafamın dedıgı doru bıldıgın sınırları zorluom su an

gökan
16-11-2006, 17:09
artık cok gazlamazsın ozman yiitcim:):)

efe-E
16-11-2006, 17:24
kim gazlamaz yiğit mi??
çeker honda gömleği izmirin ayazında otobana çıkar walla:D:D:D

CC+
16-11-2006, 17:26
gazlasın gazlasında artık su pıstonları taksın bıkkınlık geldı artıkkkkkk

BaMBaM
17-11-2006, 13:13
abı ne gazlaması sorun ıstedıgınıze ben hayatımda gazlamısmıyım dunyanın en sakın adamıyım ben be
abı gokmen kol pıston dukkanda dııp duruoda gelme dıo bı yandanda kalabalık dukkan dıo ama cıkıp gıdecem ısde aha geldım dıe naapıım :)

CC+
17-11-2006, 13:19
olm gıtte artık taksın gıtmeden gelme der tabı gıdınce elı mahkum takıcak onları sende rahat et masraf 1 ken 5 olucak hungur sakır gıdıcen sonra

cem
21-11-2006, 21:56
......................

Kaan
22-11-2006, 09:58
düz mü :D en son gördüüm yiit yann yandı :)