PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizelde turbo büyütme??..

efe-E
05-03-2007, 18:53
Berent'le konusuyorduk msnde bi sonuca varamadık..

dizel araçta ( corsa 1.7 dti ve astra 1.3 cdti ) turbo büyütmek için neler gereklidir?
nelerin önceliği mevcuttur?
uygulama sonrası verim ne kadar olur?
maliyeti ne kadara ulaşır (internallı ve internalsız) ?

şimdiden herkese teşekkürler...

grkm
05-03-2007, 19:03
Turbonu büyütmeden önce ne hedeflediğin önemli. Alt devirler mi üst devirler mi ? Alt devirler için büyük turboyla yapabileceğin fazla bir$ey yok. Basıncın gelmesi turbonun büyüklüğü ve yapısıyla doğru orantılı olacaktır. Yapılması gerekenler ise düzgün bir borulama , yeni manifold , downpipe , komple egzoz ve boost controller(manual olsada olur) Orj. turbon zaten yüksek basınçla çalı$ıyordur. Büyüyen turbonun emmeye ilettiği hava , küçük olandan çok daha fazla olacaktır(aynı basınç bastğını varsayarsak). Tabi yazılımında deği$mesi senin açından iyi olacaktır. Dizellerin çoğu forged gibi sağlam dayanıklı internallerle üretilirler ama bir limiti olduğunu unutmamak lazım. Üst devirlerdeki basıncı çok a$madığın sürece , EGT değerlerin sapıtmadığı sürece güzel güçlerle problemsiz binersin aracına .

efe-E
05-03-2007, 19:33
ya zaten araç 4500den sonra hayvani şekilde bağırmaya baslıo 120.000kmde benim araç...hayırlısıyla annemin corsa dizel'i satıp aynı kasa az km'li bi corsa alıcaz bana...turbo buyutme aklımıza gelen projeydi berentle ama diosun ki turbo buyutmeden de gerekli parçaları tedarik ederek güzel bi ayarla alt devirler için guzel güçlerle problemsiz binersin... peki bu parçalara ek olarak şöyle std.turbomdan büyük ama normal turbolardan biraz daha ufak güzel bir turbo ile yürümesi nasıl olur? ve en önemlisi böyle bir turbo mevcut mu?? :D orj.turbom ne onu bile bilmiyorum...

yöksel
06-03-2007, 11:46
fazla forum kirliliği yaratmadan bu başlık altında bende birşey sorayım madem dizellerin pistonları basınca dayanıklı nos uygulaması yapsak aşırıya kaçmadan 40-50 hp gibi nasıl olur yapılmışı varmı maliyet nerelerde

grkm
06-03-2007, 16:11
Yurtdı$ında yapılmı$ bir TDI vardı ancak dizellerde bildiğiiniz üzere gaz kelebeği yok bu yüzden nozzle ları yerle$tirme konusunda problemler çıkacaktır. Yapılmaz deneemez ama bunun birde aavans ayarları vs. olacak . Yani piggyback + nos sisteminin kurulması bence 3-4bin dolara kadar gider i$çilikleve diğer giderlerle.

yöksel
06-03-2007, 16:27
en iyisi biz dizeli satıp benzinli alalım dizeller ekonomi aracı olmaya devam etsin bilgiler için teşekkürler

efe-E
06-03-2007, 16:51
en iyisi biz dizeli satıp benzinli alalım dizeller ekonomi aracı olmaya devam etsin bilgiler için teşekkürler

işte benim isteğim bu değil yüksel abi ...ben istiorum ki 1.7 dizel 75 hp olan arabam warsın cıksın 110 olsun ama 12 ykr yakarken 15-16 ykr yaksın...yani zaten turbo dizel olan aracımı biraz büyük turbo dizel yapmak... NOS düşünmüorum ancak daha dayanıklı piston ve bi boy büyük turbo maliyeti...

Mrt
06-03-2007, 17:10
forumda projet01 in yaptıgı dizel bir corsa vardı gayette güzel yürüyordu videoları var bi arastırırsan belki onlarda yardımcı olabilir.

yöksel
07-03-2007, 09:00
benim aracımda chip+filtre+kat iptali var bunları yapabildim ancak daha fazla bişey istedigimde ya maliyetler uçuyor yada bu araçlar için gerekli parçaları bulamıyoruz bi ara dereceli düşünmüştüm bulurmuyum onuda bilmiyorum Bu nedenle benzinli araç düşünmeye başladım hiç olmazsa aradığım parçayı standart olarak bulabileyim

levent
07-03-2007, 11:57
işte benim isteğim bu değil yüksel abi ...ben istiorum ki 1.7 dizel 75 hp olan arabam warsın cıksın 110 olsun ama 12 ykr yakarken 15-16 ykr yaksın...yani zaten turbo dizel olan aracımı biraz büyük turbo dizel yapmak... NOS düşünmüorum ancak daha dayanıklı piston ve bi boy büyük turbo maliyeti...
turboyu büyütmeden çip, komple egsoz, kutu içi filtre gibi şeylerle 90-95hp civarı alınabilir tahminimce biraz da manuel olarak basıncı arttırırsan 105-110 hp lerde gezebilirsin.bülent abiyi biliyorsun onun palio 1.3 multijet (havuç) 108hp civarı tahmin ediliyordu 1.6 benzinlilerle yürüyordu rahatca ama dynoya çıkmadı sanırım coiloverlardan dolayı tam aktaramayacağını düşündüğü için çıkmadı dynoya diye hatırlıyorum ama hızlanma videosu flnda vardı hatta 200 civarına 1.6 benzinlilerden rahat çıkıyordu :)

CanAwaR
07-03-2007, 13:15
bence kasmayın arkadaşlar.amacım hewes kırmak degil, bilmişlik flnda degil yanlış anlaşılmasın ama dizeller narin aletler diye düşünüyorum artı yaptıklarınızdan sora geri dönüşü olamıycak problemlerde olabilir.en mantıklısı kaliteli tüw onaylı chip kutu içi filtre we egsoz sistemi die düşünüyorum...

efe-E
07-03-2007, 17:01
peki chip+kutuiçi filtre'dan sonra komple egzoz yaptırırsak veya alırsak ortalama maliyet ve çıkacak olan güç ne kadar olucaktır...bi de bu 3ünün üstüne bir de manuel boost controller taksak ufaktan yukseltsek basıncı sağlıklı olur mu olmaz mı??

grkm
07-03-2007, 17:13
peki chip+kutuiçi filtre'dan sonra komple egzoz yaptırırsak veya alırsak ortalama maliyet ve çıkacak olan güç ne kadar olucaktır...bi de bu 3ünün üstüne bir de manuel boost controller taksak ufaktan yukseltsek basıncı sağlıklı olur mu olmaz mı??

Maliyet ortalama 2milyarı bulur. Chip ve egzoz ile zaten boostun bir miktar daha yükselecek bu raddeden sonra bir daha müdahele etmek pek mantıklı olmaz.

1.6 VTi
08-03-2007, 01:31
Efe cuma günü görüşelim kardeşim ben benim aracı göstereyim sana ;) Ona göre karar verirsin ama tavsiyem; aracın üretilme amacı ekonomik kullanım... o yüzden satıp performanslı bir araç almak daha mantıklı ve masrafsız... Benim aracı biliyorsun, unuttuysan da üyelerimizden bak gör işlemleri sonuçları ama emin ol 1-1,5sene sonra bayıcaksın dizelden ve harcadığın paraya yazık olacak... grkm'nin de dediği gibi 1-1,5milyar tutuyor masraflar hatta bugünkü fiyatlarla 2'yi bile geçebilir ama bunu satıp üstüne 2 milyarı koysan orta halli b16a2 bile alabilirsin... Daha ufak dersen heryer zibil gibi 106GTI, VTS(ne kadar temizler bilemem araştırmak lazım tabi de var etrafta 1-2 tane :D) var... O yüzden sen gel cuma günü görüşelim Efe'cim ;)

Saygılarımla,...

aspava983
08-03-2007, 08:23
birara bende baya bir araştırma içindeydim dizeli güçlendirmek için ama baktım baya masraflı ve getirisi az olacak bir iş o yüzden hevesime zincir vurdum varsın ailem istediği gibi binsin arabaya zamanı gelince bende kendi arabamı alıp eskilere dönerim..;) ama yanlış anlaşılmasın herkesin kendi bileceği bir konudur..

efe-E
08-03-2007, 13:25
Efe cuma günü görüşelim kardeşim ben benim aracı göstereyim sana ;).... O yüzden sen gel cuma günü görüşelim Efe'cim ;)

eywallah uğur gelebilirsem görüşürüz...

CanAwaR
08-03-2007, 14:43
Maliyet ortalama 2milyarı bulur. Chip ve egzoz ile zaten boostun bir miktar daha yükselecek bu raddeden sonra bir daha müdahele etmek pek mantıklı olmaz.

+1

artı TR deki mazot kalitesinide düşün... tmm eskisine göre gelişme war ama bnm arabam bazen benzin seçiyo bilmedigim yerden almıyorum... ama almak zorunda kalırsan sonuçta günlük kullanıyosun...

JenGoO
10-03-2007, 00:15

Sen Mantıklı düşünmüorsun kardeş kusura bakma.. Astarını uçkurundan daha pahalıya getireceksin..at chipini ne uğraşıcaksın turboyu buyutmeyle ıvırıyla zıvırıyla..kolay işler değil..avuc kadar turbo var fakat 1.3 bazen 1.5 barlara kadar çıkıor bu basınc..bunları göz önünde bulundur.yazık etme parana zamanına..

CTG
10-03-2007, 12:52
olm 50 milyona 5 ay ege turu yaparsın ne kasıosun turboymuş b16ymış boş bunlar devir ekonomi devri :D

Emir_b16a
10-03-2007, 14:06
dewir ekonomi dewir eyw ta

2 hafta önce kongonun benzin filtresini sökülürken gördüm içinden resmen çamur aktı bariz leş mazottan ;)

efe-E
10-03-2007, 14:24
olm 50 milyona 5 ay ege turu yaparsın ne kasıosun turboymuş b16ymış boş bunlar devir ekonomi devri :D

tabi olm devir ekonomi devri ne gerek war turbo b16ya ona buna:D

efe-E
10-03-2007, 14:37
Sen Mantıklı düşünmüorsun kardeş kusura bakma.. Astarını uçkurundan daha pahalıya getireceksin..at chipini ne uğraşıcaksın turboyu buyutmeyle ıvırıyla zıvırıyla..kolay işler değil..avuc kadar turbo var fakat 1.3 bazen 1.5 barlara kadar çıkıor bu basınc..bunları göz önünde bulundur.yazık etme parana zamanına..

hangi araçta astarı uçkurdan pahalıya gelmio ki??
ben istiorum ki arabam 175'te tıkanmasın cunku su var okuLuma giderken otobandan gidiyorum.geç kaldığım zamanda basmam gerekio bu nedenle araç kasmasın istiorum bağırsada yürüsün istiyorum isteğim budur bastığım zamanda 12 yakcagına 15 yaksın eywallah koymaz ama en azından yürüsün....:icon_tup:

JenGoO
11-03-2007, 10:09
Benim yaptığım iş mantıklı mesela.Chipimi taktım kutu içi filtremi son susturucuyu değiştirdim basınc 1.3 civarındayken 200 e çok rahat geliordu.Forumda ruhi abi var onun arabasıda iyi dizele göre.Bunları göz önünde bulundur.Buarada 175 te tıkanıor araban 220 le gitsen 15 dk sonra geç gideceksin ama birton riskler :) sen bence erken kalk derslerine erken gitmeye bak efe.Neticede 1.3 dizel DİZELLL yani:) anlıomusun demek istediğimi..at mazotu gez sabaha kadar ne adamlar var turbo takıor yukluyor gezemior benzinden dolayı...Herşeyin bir uslubu vardır.dizel arabanın uslubuda az yak çok gez bu mantıkla hareket edip yaptır yapacaklarını..

yöksel
12-03-2007, 07:02
+++ aracı 200 çıkarsanda onu yolda tutmak ve durmasını sağlamak gerekir yani fren sistemini güçlendirmen yol tutuşu arttırman alt yapı yani masraflarrrrrr....
başlarda senin gibi düşünüyordum vazgeçtim ben paramı harcadım şimdi pişmanın akramlarım 1 depo ile 800km yaparken ben 500km yapıyorum yani benim yaptığım yola bakarsak ayda bir istanbula gidiş geliş bitarafıma kaçıyor

yöksel
12-03-2007, 07:06
birşey daha ekleyim küresel ısınmanın konuşulduğu bu dönemde iki çocuk babası olarak çocuklarıma iyi bir gelecek bırakabilmek için aracımı en az yakacak şekilde modifiye edeceğim (yaşlandıkmı ne..)

1.6 VTi
12-03-2007, 10:03
+++ aracı 200 çıkarsanda onu yolda tutmak ve durmasını sağlamak gerekir yani fren sistemini güçlendirmen yol tutuşu arttırman alt yapı yani masraflarrrrrr....
başlarda senin gibi düşünüyordum vazgeçtim ben paramı harcadım şimdi pişmanın akramlarım 1 depo ile 800km yaparken ben 500km yapıyorum yani benim yaptığım yola bakarsak ayda bir istanbula gidiş geliş bitarafıma kaçıyor

kesinlikle katılıyorum... imzamdan ilana ya da üye araçlarından aracıma bakabilirsiniz ki ben de pişmanım... evet zevkli dizelle birşeyler başarmak ama üretim amacı belli aracın... ve akranlarım 700-750km yaparken ben 550-600km yapıyorum 1 depoyla...

Değmez Efe'cim değmeeez :D

JenGoO
12-03-2007, 13:27
dizelin teknolojisi zaten gun geçtikce artıyor akıl almayacak şekilde..e.g: 530 D ve 530 I bu araçları kaldırdık aradaki fark uçurum.buna verilecek başka bir örnek Ford Focus Dizel Ve Benzinli Karşılaştırması.Bu araçların dizelde verdiği performans inanılır gibi değil.Focus Dizelle 4. viteste 170 km :) şaka gibi değilmi :) 1.6 109 PS ;)

aspava983
13-03-2007, 20:30
cengiz peki senin aracın yakıtındaki değişim nasıl? normal kullanımda çok değişiklik var mı?

JenGoO
13-03-2007, 23:02
olmazmı kardeş..800 km yaparken biranda 600 km ye düştüm.ama umrumda da değildi çok keyifli olmuştu benim için..kardeş senlemi ışıklarda kalkmıştık turgut özal da o arkadaş senmiydin :)

carpediem
14-03-2007, 20:40
Slm efe Bende Corsa 1.3 var Benden tavsiye Hiç Kurcalama turbo falan olaylarına girme derim sana, Chip+Kutu içi filtre kat iptali tamamdır başkada bişe yapma netice de dizel ekonomi için üretilmiş bi motor bu, performansıda bunları yaptıktan sonra ş.içinde alt devirlerin iyi otobana çıktığında günümüzde artık 230-250 linin altında araç kalmadı neredeyse otoban da da dizelin ömrü için fazla üzme aleti corsada gidebileceğin uzun yol ideal sürati otobanda 140-150 daha da gazlama derim turbon için ve motor ömrün için.
Saygılar.

aspava983
15-03-2007, 19:47
olmazmı kardeş..800 km yaparken biranda 600 km ye düştüm.ama umrumda da değildi çok keyifli olmuştu benim için..kardeş senlemi ışıklarda kalkmıştık turgut özal da o arkadaş senmiydin :)
haklısın her sefanın bir cefası vardır ;)
yok kardeş senin araçla denemedim..öle bişey olsa ilk slmlaşırdım aklımda da kalırdı:)

CC+
15-03-2007, 20:51
hangi araçta astarı uçkurdan pahalıya gelmio ki??
ben istiorum ki arabam 175'te tıkanmasın cunku su var okuLuma giderken otobandan gidiyorum.geç kaldığım zamanda basmam gerekio bu nedenle araç kasmasın istiorum bağırsada yürüsün istiyorum isteğim budur bastığım zamanda 12 yakcagına 15 yaksın eywallah koymaz ama en azından yürüsün....:icon_tup:

Okula 200le gıtsen gec kalmıyormusun:) Bence cok daha mantıklısı bıraz bekle daha guzel arabalara bınersın ınsallah

JenGoO
15-03-2007, 23:27
haklısın her sefanın bir cefası vardır ;)
yok kardeş senin araçla denemedim..öle bişey olsa ilk slmlaşırdım aklımda da kalırdı:)

yaw birinde turgut ozalda ışıklarda bi cordoba peşimden ayrılmadı ışıklarda durduk arkadaş bayağı bi ısrar etti deneyelim die sonuc hazin :D benim fiesta bayağı bi ciğerliydi ya :) cordoba deyince aklıma sen geldin...konu dağılmadan son sozumu diorum..

Efe kardeşim dizelle uğraşma paranada yazık olur zamanınada turboyla oynarsan okula değil 200 le 20 km hızla gidecek corsan bile olmayabilir (Allah korusun).en iyisi özgün tuning dizelde. chip filtre sağlıklı bakım bundan iyi tuning olamaz dizelde gunumuz şartlarında ;)

efe-E
16-03-2007, 09:40
çok teşekkür ederim saolun..kafamda bi proje wardı yardımlarınız için teşekkürler dizel bir başka bahara o zaman,biz benzinli arabalarla oynamaya devam edelim saolun....

killererkan
16-03-2007, 20:38
çok performans peşindeysen benzinli turbolu bi araba al bence
dizellerin üretim amacı ekonomidir,
dizelde turbo büyütmek bence mantıksız, çünkü büyük turbo üst devir içindir, dizelde hangi üst devir , max 4500 dedin mi makinanın devri bitiyo.. sen hangi deviri beslicek sin? dizeldeki en önemli alt devirdeki çekişi öldürmüş olacaksın ,şehir içindeki zevk biticek
o yüzden VGT dizeller bu konuda daha basarili, bence yeni teknolojili fabrikasyon güçlü bir dizel al , bugun 1,6 hacminden 100-115 bg güçler, 240-260 nm tork alan fabrikasyon araclar var
0-100 km hızlanmaları 11 saniyeler civarında , daha ne olsun?
ha para varsa 2 litre dizel seat cupra al, uçarak gidersin..

Bülent-A
21-03-2007, 10:28
Yurtdı$ında yapılmı$ bir TDI vardı ancak dizellerde bildiğiiniz üzere gaz kelebeği yok bu yüzden nozzle ları yerle$tirme konusunda problemler çıkacaktır. Yapılmaz deneemez ama bunun birde aavans ayarları vs. olacak . Yani piggyback + nos sisteminin kurulması bence 3-4bin dolara kadar gider i$çilikleve diğer giderlerle.

Maalesef bu konuda sana katılmıyorum Görkem.
Grande Punto 1.3 Multijet 90 Ps e rahatlıkla NOS monte ettik.Dry sistem olarak hiç sorunsuz çalışıyor.Ha bir benzinli kadar güç vermiyor ama dizele görede gayet iyi

alper a
16-07-2007, 11:04
Ben Corsa Şuanda Çip+kat iptal+son susturucu ile 100 hp Veriyor.Turbosu Standart 1,3 Bar Basıyor Şuan.Önceki Haline Göre Bariz Bi Fark Var.çok Maliyetli Değil Aslında 800 Ytl Halledebilirsin.195/50/15 Lastikle 2 Viteste Çok Rahat Sarıyor. ;)

1.6 VTi
16-07-2007, 14:21
Maalesef bu konuda sana katılmıyorum Görkem.
Grande Punto 1.3 Multijet 90 Ps e rahatlıkla NOS monte ettik.Dry sistem olarak hiç sorunsuz çalışıyor.Ha bir benzinli kadar güç vermiyor ama dizele görede gayet iyi

Aslında söylediğinize göre bir anormallik var çünkü NOS sistemleri dry ya da wet olsun dizel araçlardan daha performanslı çalışır bunun da sebebi dizellerin sıkıştırmasının daha yüksek olmasıdır... Örneğin bir sistem benzinli bir araca 50hp veriyorsa dizelde 55-60hp verir, sırf bu konuyla ilgili Tiff Needle abimiz Discovery'deki Fifth Gear programının bir bölümünün yarısını buna ayırmıştı :D

VteC_MaNiaC
16-07-2007, 20:24
Aslında söylediğinize göre bir anormallik var çünkü NOS sistemleri dry ya da wet olsun dizel araçlardan daha performanslı çalışır bunun da sebebi dizellerin sıkıştırmasının daha yüksek olmasıdır... Örneğin bir sistem benzinli bir araca 50hp veriyorsa dizelde 55-60hp verir, sırf bu konuyla ilgili Tiff Needle abimiz Discovery'deki Fifth Gear programının bir bölümünün yarısını buna ayırmıştı :D

+10000000 hatta otomatik bi golfe takmışlardı:)

1.6 VTi
16-07-2007, 21:07
+10000000 hatta otomatik bi golfe takmışlardı:)

evet hatta abla kullanıyordu o golfü, söylemek istemiyorum ama NSX 1-1,5 boy farkla anca geçmişti :D

Dragger
17-07-2007, 17:55
Turbo büyütme vs gereksiz görüyorum.

Chiplemek yeterli bu otomobilleri, daha fazla kurcalamamak lazım...

Cünkü bir masraf cıkarmaya basladımı benzinli gibi ucuza kurtulamıyorsun.

OnurS
17-07-2007, 18:28
Bence alt yapıyı düzgün oluşturduktan sonra turboyu büyütmek hiçde mantıksız deil..Mesela şimdi Allah korusun ama benim araba turboyu bitirse gidip 3000cc dizel turbosu almayı tercih ederim..Hahh ilerde motor problemlerinden önce şanzıman problemi mi çıkarır yoksa önce motor problemi mi çıkarır o tartışılır ama problemler kaçınılmaz:D:D

carpediem
20-07-2007, 12:06
Ben Corsa Şuanda Çip+kat iptal+son susturucu ile 100 hp Veriyor.Turbosu Standart 1,3 Bar Basıyor Şuan.Önceki Haline Göre Bariz Bi Fark Var.çok Maliyetli Değil Aslında 800 Ytl Halledebilirsin.195/50/15 Lastikle 2 Viteste Çok Rahat Sarıyor. ;)

selam alper
bende de corsa var da bişi sormak istiyorum
beyin yazılımı dimi seninki chip box diil

beyin yazılımı ise son süretinde araba kaç bin devirde kalıyor top speed te ve km ne ibre son düz bi yolda ?

Jan™
20-07-2007, 13:54
Fazla Kurcalamayınız :)

alper a
20-07-2007, 23:30
selam alper
bende de corsa var da bişi sormak istiyorum
beyin yazılımı dimi seninki chip box diil

beyin yazılımı ise son süretinde araba kaç bin devirde kalıyor top speed te ve km ne ibre son düz bi yolda ?
Box Değil Evet Direk Yazılım Dynoda 205 km/h Civarında Sevir Bitiyo Düz Yolda ise 200 Görebilirim Ama Deneme Fırsatım olmadı.Ayrıca 195 LAstikler Biraz Kastırıyor.Yarın Belki Orj. Lastiklerini Takacagım Bi Deneyebilirsem Denerim.

aspava983
22-07-2007, 13:04
abi yanlış anlamayın ama o kadar masraf et,emek et sadece 200 mü görecek bu araç..

Onuralp
23-07-2007, 00:02
Biz Corsa C 1.7 DTI'a Superchips, Coldair ve Modül yapmıştık. Dyno da 107 hp vermişti.

carpediem
23-07-2007, 18:31
Box Değil Evet Direk Yazılım Dynoda 205 km/h Civarında Sevir Bitiyo Düz Yolda ise 200 Görebilirim Ama Deneme Fırsatım olmadı.Ayrıca 195 LAstikler Biraz Kastırıyor.Yarın Belki Orj. Lastiklerini Takacagım Bi Deneyebilirsem Denerim.

teşekkür ederim 200 km hiç te kötü bi sürat diil dizel için bende de 195/45/16 var eh az da olsa kasıyor ama yine de gidişten memlunum düşünülebilir aslında beyin yazılımı
isteyen olsa chip box'u uygun bi rakama vericem 1 yıla yakın bi zamandır kullanıyorum

aspava983
23-07-2007, 22:18
teşekkür ederim 200 km hiç te kötü bi sürat diil dizel için bende de 195/45/16 var eh az da olsa kasıyor ama yine de gidişten memlunum düşünülebilir aslında beyin yazılımı
isteyen olsa chip box'u uygun bi rakama vericem 1 yıla yakın bi zamandır kullanıyorum

mrb ruhi abi göründüğü kadarıyla araban iyi gidiyor peki top speed ne diyo? bide jantlar hafif değil mi yinede kasıyormu?

ahmetbaha-drs
23-07-2007, 22:48

yaa bisey sorucam imzanda ki aracmı senin?..1.300cc cdti tek kapı warmı yaw?:confused::beuj:

carpediem
24-07-2007, 10:13
yaa bisey sorucam imzanda ki aracmı senin?..1.300cc cdti tek kapı warmı yaw?:confused::beuj:

evet benim
corsa van olarak alır isen elbette var :) 1.3

Dragger
24-07-2007, 23:38
Nasıl bir fiyat istiyorsun box icin?

Punto var multijet, motorlar aynı sonucta herhalde aynı box da uyar...

Ne marka, kac hp veriyor?

Ne düsünüyorsun?

carpediem
25-07-2007, 09:53
Nasıl bir fiyat istiyorsun box icin?

Punto var multijet, motorlar aynı sonucta herhalde aynı box da uyar...

Ne marka, kac hp veriyor?

Ne düsünüyorsun?

410 avroya almıştım

250 avroya vermeyi düşünüyorum

65 hp çıktı orjinalde corsa dyno da
dyno da 84 hp verdi

alper a
03-08-2007, 14:24
Tabiki Son Sürat İçin DEğil Bnm Araba Şuan 100hp Civarında tork ise 248 nm.buda Dizel Bir Araba için Yeterli Sayılabilecek Bi güç Standartına Göre ;);)

ahmetbaha-drs
03-08-2007, 17:38
evet benim
corsa van olarak alır isen elbette var :) 1.3
dogru ya..1.3cdti van'da cıkmıstı :) araba gumus rengi fln olunca dedim heralde normal 1.3 tek kapılar cıktı piyasaya..

Mehmet Gazihan
17-08-2007, 21:24
Bahsedilen 1.3 ve 1.7 corsalara defalarca turbo büyütümüş biri olarak 1.7 corsadan aldığım en son güç 130 Hp dir..

1.7 corsa 1.8 bar da devamlı gidebilmektedir..

Serkan.S
17-08-2007, 23:26
bu attınız mesajı biraz daha açıklarsanız seviniriz neden 1.8 bar en fazla onu mu kaldırıyo ayrıca maliyet nedir

Mehmet Gazihan
21-08-2007, 20:59
Kendi turbosu 1.6 max kapasiteli

Kompresör pervanesini 4mm daha büyük çaplı bi tanesi ile değiştirdiğinizde 1.8 i görüyor..

Özellikle port genişletmesinden sonra bu büyütme ihtiyaç oluyor çünkü belirli bir devirden sonra basınç düşmeye başlıyor..

Maliyeti Chiptuning ile beraber 1350 ytl yi bulur

Dragger
24-08-2007, 01:56
Mehmet bu 1.3 corsanın box benim 1.3 puntoya direkt takılabilirmi?

Motorlar aynı ya mantıken...??

VTEC®
24-08-2007, 10:38
bence takılabilmeli motor aynı olduğu için

egeturbo
29-08-2007, 08:57
istersen turbonun emme kanatlarını büyültebilirim aracınada chip tuning uygulaması ile araç gerçekten güzel bir güç alır çünkü izmirde ben öyle yapıyorum

carpediem
29-08-2007, 18:50
Mehmet bu 1.3 corsanın box benim 1.3 puntoya direkt takılabilirmi?

Motorlar aynı ya mantıken...??

arabayı sattım herşeyi ile beraber onun üstünde gitti chip box

Burak Mehmet
21-09-2007, 19:48
herkese merhaba

Nettedizelde turbo büyütmekle ilgili bişeyler araken sitenizi keşfettim.aranızdan bi kaçınıda tanıyorum.neyse konuya girelim.

fiesta 1.4 tdci sahibiyim...yaklaşık iki haftadır uğraştığımız bir konuydu turbo büyütme işlemleri.bugün peugeot 307 1.6 HDİ 90 ps den çıkma bir turboyu aracıma monte ettik.sonuç çokta iç açıcı değil..vites aralarında turbo boşluğu bir miktar arttı,ama turbo tam döndükten sonraki atılma yükseldi..yani kısaca ikisi birbirini dengeledi gibi...önce bayıl sonra atıl çokta mantıklı olmadı...

ALPER-VNS
23-09-2007, 01:29
oo burak hoşgeldin.. kat ı iptal etmediysen hemen et bence.. beni yarım boy geçen 206hdi a 3 boy atıyorum şimdi:) bide EGR iptali, çip.. dizelde fazlasına gerek yok

Burak Mehmet
23-09-2007, 09:22
hoşbuldum alper..

motora önce biraz mekanik giricem .daha kat iptalini yaptırmadım.2-3 ay sonra başlıcam zaten işlemlere garantinin bitmesini bekliyorum..ama egr iptalinide çok doğru bulmuyorum yaw :(

aliis
23-09-2007, 10:50
http://www.youtube.com/watch?v=S_wvaXi_CYU
golf1 td cok guzel ivmeleniyor, konuyla alakası olduğu için buraya koydum

FaBeRgE
22-11-2007, 17:27
arkadaşlar şimdi dizele ne yapıyoruz en son :) Benim aracımda chip + bov var. Kutu içi filtre ve kat iptali düşünüyorum ama getirisi götürüsü ne olur bilemiyorum

dragon07
22-11-2007, 21:12
nos la besleyebilirsiniz antalyada bnm bi arkadasım bora yaptı söyle söleyim 106 vtec vts ıvır zıvr 0-400m sans bile vermior intercooler büyüttü daha büyük turbo taktı.süperchips orjınal yazılım filtre kat iptali egr iptali:)youtube videoda vahttp://www.youtube.com/watch?v=psS0NBZEFxg bu videolar bilgilendirir umarım:)http://www.youtube.com/watch?v=sodPTCT9PIw

Serkan.S
22-11-2007, 22:21
kutu içi filtre kat iptali ve egr iptali ile ağır bir işin içine girmeden yapabileceğin işlemler;daha fazla şey istiyorsan turboyu ve ınterclr ı büyütüp ona göre beynini ayarlamalısın ama nos tavsiye etmiyorum ***** dizel hassas alet kötü sonuçlar doğurur

Dragger
24-11-2007, 21:57
Kat iptali yapan bir arkadasım var ve arac resmen magirus minibüs gibi oldu.

Kat iptali bu nedenle korkutuyor beni...

Bende stage 2 upsolute chip var, arac 70hp iken dynoda 95.2hp verdi.

EGR ve smoke dec. 2200dd kapalı...

Tamamen kapattırmak istemedim duman olayından dolayı, aslında oralarda da ufak tefek gücler saklı...

Kutu ici filtremi bekliyorum, ondan sonra dizelde modifiye olayımı sonlandıracagım herhalde...

Aslında doblo jtd turbosu ve intercoolerı bulmak 2 dakika benim icin ama hergün kullandıgım ve 1.5 senede 65bin km yaptıgım otomobil icin bunlar beni korkutuyor.

Gidisinden inanılmaz memnunum, 17 jantla 1de patinaj cekmeyen arac simdi 3.viteste bile saga sola gidiyor.

dragon07
24-11-2007, 22:35
valla poloda ve borada denedıkkk kat iptalını verım aldık bayagııı tavsie ederim

Schumi
24-11-2007, 23:06
Kat iptali yapan bir arkadasım var ve arac resmen magirus minibüs gibi oldu.

Kat iptali bu nedenle korkutuyor beni...

Bende stage 2 upsolute chip var, arac 70hp iken dynoda 95.2hp verdi.

EGR ve smoke dec. 2200dd kapalı...

Tamamen kapattırmak istemedim duman olayından dolayı, aslında oralarda da ufak tefek gücler saklı...

Kutu ici filtremi bekliyorum, ondan sonra dizelde modifiye olayımı sonlandıracagım herhalde...

Aslında doblo jtd turbosu ve intercoolerı bulmak 2 dakika benim icin ama hergün kullandıgım ve 1.5 senede 65bin km yaptıgım otomobil icin bunlar beni korkutuyor.

Gidisinden inanılmaz memnunum, 17 jantla 1de patinaj cekmeyen arac simdi 3.viteste bile saga sola gidiyor.
yerinde olsam jtd turbo ve intercooler ı hiç düşünmeden uygularım ;) gaz vermek gibi olmasın ama :)

dragon07
25-11-2007, 12:58
turboyu büyüntünce hiçbir sey degişmior arkadaslar biz denedik yazılım atılması geekior hersey beyinde bitior.yani hem büyütjen hemde yazılım atjan ama puntoda motor yersin gibime gelior hacimden dolayı

egeturbo
25-11-2007, 22:18
herkese merhaba

Nettedizelde turbo büyütmekle ilgili bişeyler araken sitenizi keşfettim.aranızdan bi kaçınıda tanıyorum.neyse konuya girelim.

fiesta 1.4 tdci sahibiyim...yaklaşık iki haftadır uğraştığımız bir konuydu turbo büyütme işlemleri.bugün peugeot 307 1.6 HDİ 90 ps den çıkma bir turboyu aracıma monte ettik.sonuç çokta iç açıcı değil..vites aralarında turbo boşluğu bir miktar arttı,ama turbo tam döndükten sonraki atılma yükseldi..yani kısaca ikisi birbirini dengeledi gibi...önce bayıl sonra atıl çokta mantıklı olmadı...

keşke o işlemleri yapmadan önce tanışabilseymişiz bende 1.4 hdi motorlar için hazır turbo büyültme kiti wardı hiç manifoldlarla borularla uğraşmadan

egeturbo
25-11-2007, 22:19
turboyu büyüntünce hiçbir sey degişmior arkadaslar biz denedik yazılım atılması geekior hersey beyinde bitior.yani hem büyütjen hemde yazılım atjan ama puntoda motor yersin gibime gelior hacimden dolayı

nasıl değişmiyor 0232 435 23 96 best servis muzaffer usta ara konuş sor bakalım muzaffer ustaya deki ardaların büyülttüğü turbolardan verim alınıyormu hatta muzaffer ustanın bile turbosunu ben büyülttüm

Dragger
26-11-2007, 06:06
Schumi,

Valla servis tanıdık, parcaları almak cok kolay da hergün bindigim araba diye korkuyorum.

Sonra biyerlerini patlatmayalım arabanın :D

Dragon,

Yazılım derken? Aracta zaten yazılım var su an, gidip doblo yazılımı mı alcam :D

Ege,

bu turbo büyüttügünüz araclar dynoda ne veriyor?

Schumi
26-11-2007, 10:22
ahaha :D hem korkuyo hem soruyo. Valla dediğim gibi gaz vermek gibi olmasın. Ama hem servis tanıdık olucak hemde yapmıyacam ben. Pehhh derim kendime :)

dragon07
26-11-2007, 10:35
aldınız turboya göre tekrar yazlım atcaksınz.ege turbo turboyu degiştirmekle iş bitmez takmış oldugun turboya göre yazılım atmak lasım.muzaffer usta yazılım atmadan mı takıyor acaba?bi soruver ustana

dragon07
26-11-2007, 10:42
yazlım atmassan turbo lag olur.ii madem öle herkes turboyu büyütsün OZa gerek kalmaz nie map ayarları yapılıorki?

Dragger
26-11-2007, 13:39
O zaman doblo jtd turbosu koyunca, onun chip yazılımı lazım gibi anlasılıyor.

Bu arada cok faydası var dediniz dediniz gittim az önce katı iptal ettim geldim.

Chip sonrası Otto susturucu ile cok güzel bir ses vardı, su an magirus minibüs gibi oldu :D

Nasıl alısıcam bilmiyorum, hatta mı cıksam Besiktas-Sarıyer :D

Schumi
26-11-2007, 14:53
faydası var ama sesi güzel değil arkadaşım 206 van a yaptı. araç 190 km yi azıcık geçebiliyodu kat iptali sonrası. ama as950 kamyon gibi ses çıkartıyo :D

dragon07
26-11-2007, 20:04
dobloya sen kafayı takmışşın dragger bu doblo merkaı ne alyamadım doblo motruyla senin aracının motoru birmi?boşver şimdi dobloyu:)unut.doblonun vites oranına hacmine göre yazılım atılmış senin araban 1.3multijet kendi arabana göre chip yapılcak.anladınmı dobloyu unut turbosu seni ilgilendiren onu taktıktan sonrada o turboya göre yazılım tammamı?:)

egeturbo
02-12-2007, 11:16
yazlım atmassan turbo lag olur.ii madem öle herkes turboyu büyütsün OZa gerek kalmaz nie map ayarları yapılıorki?

1. 206 hdi turbo büyültme sadece turbo ve intercooler taktığımda gayet taş gibi oldu yürüdü chipsiz araç İzmir İrde Peugeot yetkili servisinde uygulamayıda yaptık tel aç sor
ha ben herzaman chiple müdahele ediyorum + güç için chipsizde müdahele yaptığımda oldu demekki siz verim alamadığınızda güzel bir turbo v.s ilealışmamışsınız

Schumi
02-12-2007, 11:36
1. 206 hdi turbo büyültme sadece turbo ve intercooler taktığımda gayet taş gibi oldu yürüdü chipsiz araç İzmir İrde Peugeot yetkili servisinde uygulamayıda yaptık tel aç sor
ha ben herzaman chiple müdahele ediyorum + güç için chipsizde müdahele yaptığımda oldu demekki siz verim alamadığınızda güzel bir turbo v.s ilealışmamışsınız
bahsettiğiniz hdi turbo büyütme, intercooler ile ne güç verdi, ve birde chip ile en fazla alınabilecek sorunsuz güç limiti nedir ?

dragon07
02-12-2007, 14:11
araca yapmış oldugun işlemlrden sonra chip yapsan senje daa ii olmazmıydı?

egeturbo
03-12-2007, 07:45
araca yapmış oldugun işlemlrden sonra chip yapsan senje daa ii olmazmıydı?

tabikide3 daha iyi olurdu fakat gerek müşterinin mali durumunuda göz önüne alarak böyle bir şey yaptık ha sonuçta kp35 turbo yerine gt28 gibi bi turbo takmadık

Dragger
03-12-2007, 19:00
Dragon, aracım fiat marka ve servisimden o parcaları bulmak kolay, neden doblodan bahsettigimin acıklaması bu...

206hdi motoru, yani esdegerli C2hdi motoru icin yurtdısında 110-120hp gibi degerler alınmıs ama bu derece limitler bence dizel motor icin cok fazla...

Bu arada istanbuldaki dizel araclarla bi rolling, kalkıs falan yapsak bir ara bulusup?

Shadow_Dancer
03-12-2007, 19:50
Dragon, aracım fiat marka ve servisimden o parcaları
Bu arada istanbuldaki dizel araclarla bi rolling, kalkıs falan yapsak bir ara bulusup?

Havada av kokusu var :)

Dragger
03-12-2007, 20:05
Havada av kokusu var :)

Alemsin Soner :D

dragon07
04-12-2007, 12:13
walla kardeslerim bende polo dizel varr:)chip blow_off kat iptali son susturucu var:)bende önde karajantlarla geziyonm.yakınlarda olsan eminol senle denerdim draggerrr

egeturbo
04-12-2007, 20:26
burnuma mazot kokuları geliyor :D

Dragger
05-12-2007, 05:24
walla kardeslerim bende polo dizel varr:)chip blow_off kat iptali son susturucu var:)bende önde karajantlarla geziyonm.yakınlarda olsan eminol senle denerdim draggerrr

dyno verisi varmı?

kac hp aracın?

VTEC®
05-12-2007, 10:53
bende geleyimmi??? :D:D:D

dragon07
05-12-2007, 13:45
walla dynoda denemedik ama bizmi chip isypower marka hks blow off kat var 1.9orjinal vw dizellerle kafa kafaya gidioz.yazılımı özel yaptırdık.memnunum.vtec sana görede chipli boramız var:)

VTEC®
05-12-2007, 14:24
oda gelsin :) hehe maksat muhabbet sohbet olsun :)

bende egr iptal+kat iptal+son susturucu yok(sona kadar düz boru)+45 den 60'lık boruya geçiş+kutu içi filtre:)

chip yok şu an ama yapıcam kısa bi süreye kadar

bora severim denediğim arabalar oldu chipli ama benden yana sorun olmuyo önde yine benim :):D:):D

Dragger
05-12-2007, 16:19
Senin araban zaten fabrika cıkısı saka gibi, bir de chiplesen söyle 140-145hp olsan diyorum artık :)

VTEC®
05-12-2007, 16:37
şuan 141.6 Miş öle Dedi Bi Dyno :)
Chip Yok Olsa Ne Olacak Acep :)

dragon07
05-12-2007, 20:53
http://www.youtube.com/watch?v=psS0NBZEFxg
http://www.youtube.com/watch?v=psS0NBZEFxg her zaman buralara yolun düşerse beklerızz:)245 ps COMİNG SOON

Serkan.S
05-12-2007, 22:23
benle kim dener :ninca:

adxyan
06-12-2007, 00:04
http://www.youtube.com/watch?v=psS0NBZEFxg
http://www.youtube.com/watch?v=psS0NBZEFxg her zaman buralara yolun düşerse beklerızz:)245 ps COMİNG SOON

245ps dizel mi? neler var arabada?

VTEC®
06-12-2007, 08:15
benle kim dener :ninca:
MAKSAT DENEMEKSE NEDEN OLMASIN?
SEVERİM EĞLENMEYİ :)

dragon07
06-12-2007, 12:37
aracta süperchips özel yazılım custom intercooler büyük boy turbo baskı balata kat iptali falan filan bide NOS varr:)ama nossuzda 106 vts gecebilior tabi hava filtresi ve eksozlu bir 106 yani stock sayılabilecek bir aracı gcer

VTEC®
06-12-2007, 16:31
o zaman damam :)

emek var yani
benimde kafamda pal büyütmek ve chip var ama pal büyütmekten tırsıyorum 2 kere turbo dağıttığım için :D

Dragger
07-12-2007, 04:12
245hp mi?

Dynosu varmı?

Nos olmadan gücü nedir?

VTEC®
07-12-2007, 12:49
evt aynı bilgilere benimde ihtiyacım var nos suz dynoda ne veriyor?

dragon07
07-12-2007, 19:33
beyler arac istanbulda ölçüldü nossuz bilmiorum yalan sölemeyim.aracın sahibi hurdacı:)volt turbosu veya transporter turbosu var die bilioz.kanka pal ses yapabilir dediler en iisi hurdacıda çıkma turbo alıp chip bolw off kat iptali.ideali bu bende bişeyler yapajam dahaa:=)