PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alfa 156 Selespeed

Tugral
19-07-2010, 19:00
Arkadaslar kullananlar varsa onlardan yada duyduklarınızdan araç hakkında bilgi alabilirmiyim. Kullanımı nasıl, kronik sorunları varmı, parça problemi nedir, yakışı nasıl, tüplü kullanımda bir sorunu varmı, ergonomikmi, bir bayan rahatlıkla kullanabilirmi, görüş açılarında direklerden dolayı sorun yaşanıyormu, parça bolluğu nedir? ve aklıma gelmeyen milyonlarca soruya cevap verirseniz sevinirim. Yada bu aracın yerine ford focus 98-99, opel vectra, audi a3, honda euro civic secimi nasıl olur? Siz ne önerirsiniz. Önemli not: araçların hepsi otomatik olmak zorunda

TolgaEsentepe
19-07-2010, 19:10
bende atlamış olayım konuya a3 yazıldığı için :) 1.8T ler nasıldır merak ediyorum..

Tugral
19-07-2010, 22:53
update .

Low-Rider
19-07-2010, 22:57
Kronik sorun olarak varyatör arızası var , parça sıkıntısı yok.

Muştuda tüplü 156 var yakıtından memnundu

Tuning055
19-07-2010, 23:31
t.spark kullanıyorum parça sorunu yok yola tamamıyla hakımsın ıcınde oturdunda kendını guvende hıssedıyorsun.. yakıt olarak ortalamadıger aaçlarla hemen hemen aynı yakıor..

Ludacris
19-07-2010, 23:34
.156 7-8 litre yakıyor şehir içi. çok güzel bi tasairımı var kalitesine göre bedava
aa3 güzel sadece ufak biraz 1.8t o kadarda ateşli gitmiyor :) bana öyle geldi yani :D

edit- yuro siviii çıkar kafandan. ne biçim bişey o araç bile değil

egeturbo
19-07-2010, 23:46
selespeedlerin vites atmasını sağlayan robotlarında arızalar cıkabiliyor insanı hayattan soğutuyor ama çok keyifli ben kendi aracımı yeni sattım bende 159 bakıyorum. Emin ol alırsan keyif alacaksın ve satarken tekrar bi alfa düşüneceksin

BERKAY
20-07-2010, 00:28
Alırsın alfa,olursun kalfa.

ömerve
20-07-2010, 00:56
Direksiyon kutusu ve şanz.problemi biraz baş ağrıtıyor sanıyorum..Bir arkadaşımda vardı çok çekti çocuk :)

Chatin
20-07-2010, 00:56
gurcell den detaylı bilgi alabilirsin tugral. varyator sorunun bile bir cozumu vardı. eşine alacaksın sanırım.. bu hem büyük hem de erkek arabası bana kalırsa. a3 her bayanın gonlunde onu cok iyi biliyorum. hem de kısa park sorunu yok. satarken de iyi para eder ki yine eşine araba alan bir erkeğe satarsın buyuk ihtimal. ki pazarlık kozun sende olur. ama eşinin arabayı görmesi şart.. o yüzden a3 almaya kalkarsan eşine gösterme veya görürse eh meh kem küm falan etsin :)

Shadow_Dancer
20-07-2010, 00:58
Tugral bi bayan arkadaşım aldı daha yeni 156 selespeed.

ilk arabası olmasına ragmen gayet memnun kendisi.. sadece kasanın büyüklügünden şikayetçi..

tam emin olmamakla beraber 300 350 kuruş arası bişe yakıyor...

bende kullandım motorla şanzıman uyumu güzel easytronicler gibi saçmalamıyor.. gidişide tatminkar..

SercanTurkoz
20-07-2010, 02:17
Zamanında bi abi kullanmış bu kasadan , ballandıra ballandıra anlatıyordu , agzımın suları akıyordu :D
Çok keyifli bi araç oldugundan bahsediyordu. yedek parça ve yakışından haberim yok.
şimdiden hayırlı olsun ne araç alırsanız..

Tugral
20-07-2010, 09:04
Teşekkürler arkadaslar. Eşime alıcaz ama uzun yola cıktığımızdada rahat ettircek bir araç arıyorum. Yani küçük bi araba alıp uzun yolda sıkıntı cekmek istemiyorum. Bende arada kullanıcağım içinde banada biraz gelsin yani :) 156 hosuma gitti ama büyüklükleri hakkında bir fikrim yok henüz yakından incelemedim. Arastırmaya devam ediyorum. A3 le arasında kararsızım

mmustu
20-07-2010, 09:11
konuyu yeni gördüm :D

arabanın şekli şemali sürüşü yol tutuşu 10 numara benzinlide yakıtı çok fazla değil ama tüplede 0,18-0,21 arası falan yakıyor sanırım

kronik olarak şanzuman robotu ile ilgili sıkıntı yaşadık hani maddi açıdan yoran birşey değil viteste kalıyor araba takılıyor falan ama çözümünü buldum kaldığım yerden devam ediyorum artık :D

vites geçişleri çok rezil :D resmen 6-8 saniye falan sürüyor :D önce yavaşlıyor sonra vites atıyor sonra hızlanıyor bi türlü alışamadım :D

tabi aynı vites kutusu yüzünden kalkışlarda falanda özellikle rampadan arabayı karçırma ihtimali fazla ( bayan kullanıcı olduğu için diyorum :D )

donanımı fuldür digital klima abs sunroof airbag (kaçtane sayamadım :D )

birde mümkünse 2003 modellere bak ama 2.6 ayda çıkanlara onlar makyajlı oluyor farlar tamnpon kaput değişik ;)

Ludacris
20-07-2010, 09:15
12 yastıklı diyorlarda o 2 taneyi bulamadım bende :D
bagaj ve kaput hariç her yere baktım.

Tugral
20-07-2010, 09:32
Ludacris euro civici neden eledin? Birde senin vardır bildiğin uygun fiyata a3 veya muadili birşeyler :)

Ludacris
20-07-2010, 09:41
Ludacris euro civici neden eledin? Birde senin vardır bildiğin uygun fiyata a3 veya muadili birşeyler :)

hande sevmiyom ya ondna. çikin hem.:)
valla jetta var tsi sadece otomatik.
bayan işi oto ufak sytla denk gelise haber veririm

edit- vectra demişin valla tatile çıkacağım gün 14 liraya 80.000kmde 02model kapalı garaj vardı kazasız dijital klima sunroof falan dolu bişey duruyosa haber vereyim sana

Tugral
20-07-2010, 10:12
vectrayı yanlıs yazmısım astra olcaktı o :)

umitgt
20-07-2010, 11:21
hande sevmiyom ya ondna. çikin hem.:)
valla jetta var tsi sadece otomatik.
bayan işi oto ufak sytla denk gelise haber veririm

edit- vectra demişin valla tatile çıkacağım gün 14 liraya 80.000kmde 02model kapalı garaj vardı kazasız dijital klima sunroof falan dolu bişey duruyosa haber vereyim sana

Ludacris Rica etsem bu aracla ilgili bana pm atabilir misin?

olcay_bora
20-07-2010, 12:28
çok detaylı bilgim yok ara sıra kullanıyorum hatta bir yakınım satıyor siyah içi bordo deri kaplama fln canavar gibi ama benzin dayanmıyor park ederken fln gayet rahat orjinal müzik sistemi çok harika kronik sorun yaşamadım ben

Ludacris
20-07-2010, 12:40
Ludacris Rica etsem bu aracla ilgili bana pm atabilir misin?

Hangisi ? Tsi jettam
Opelmi

Tugral
20-07-2010, 12:42
çok detaylı bilgim yok ara sıra kullanıyorum hatta bir yakınım satıyor siyah içi bordo deri kaplama fln canavar gibi ama benzin dayanmıyor park ederken fln gayet rahat orjinal müzik sistemi çok harika kronik sorun yaşamadım ben

Benzin işi önemli benim için. Cünkü eşim avukat sürekli dışarıda olucak ve günlük kullanımdada bu aracı kullanıcaz. Tüplü bir tane beğendim yakıt değerleri üzecekse cok kötü olur

Chatin
20-07-2010, 13:12
tsi jetta ile atmosferik opel arasında çok çok az yakıt farkı vardır bunu da dip not olarak belirteyim. misal tsi golf sakin kullanılmamasına rağmen 25 krş yakıyor.

alfanın ise iyi yaktığını biliyordum. az yakıt tüketimi bekleme alfadan.

Ludacris
20-07-2010, 13:35
8litre alfa şehir içi

olcay_bora
20-07-2010, 13:38
Benzin işi önemli benim için. Cünkü eşim avukat sürekli dışarıda olucak ve günlük kullanımdada bu aracı kullanıcaz. Tüplü bir tane beğendim yakıt değerleri üzecekse cok kötü olur

oldum olası benzinden çok çemiş biriyim kaderim böleymiş ama alfa sömürdü beni resmen

Tugral
20-07-2010, 14:37
O zaman alfadan vazgectim. 99 model 3.16 compact var bunlar nasıl yakar?

kado
20-07-2010, 15:02
g kasa astralara bir bakın derim :)

hb'leride gayet güzel gözüküyor

Tugral
20-07-2010, 15:09
bu g kasa astralar 98-2000 lerde cıkanlar değilmi. Evet onlarda listemde var. İyice incelemk lazım

kado
20-07-2010, 15:18
bu g kasa astralar 98-2000 lerde cıkanlar değilmi. Evet onlarda listemde var. İyice incelemk lazım

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-astra-atiker-sirali-sistem-lpg-astra-g-full-full/detay

bahsettiğim kasalar bunlar link sadece örnek amacıyla konulmuştur :)

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-araba-toyota-corolla-2004-model-corolla-sol-1-6-28551788/detay

toyotalarada bakabilirsiniz :o

Tugral
20-07-2010, 15:47
golfler var golf 4 ler var birde imkanımız dahilinde 1.6

CRUEL
20-07-2010, 20:13
bakımlı bir alfa çok yakmaz.işini iyi bilen ustalarla çalıştıkdan sonra sınıfına göre normal yakıcaktır. Benimki boxer olmasına rağmen çok yakar diyolardı evet yakıyordu ama motoru sorunsuz olana kadar problemler giderildi sonrası güzeldi uzun yolda 260kuruşa kdr düşüyordu yakıt.

umitgt
20-07-2010, 20:15
Hangisi ? Tsi jettam
Opelmi

evt opel için

Chatin
20-07-2010, 20:39
O zaman alfadan vazgectim. 99 model 3.16 compact var bunlar nasıl yakar?

1.6 motor için kasa ağır olduğu için o da fazla yakıyor malesef.. yanlış bilmiyorsam 3.20 den daha çok yakıyor hatta

kullanıyorum diye soyluyor olmamak için dememiştim ama şehiriçi 14 kuruş şehirdışı 9-10 kuruş yakıyorum. konforundan gayet memnunum. parçası da bulunur servisi bol. kesinlikle düşün..

bakımlı bir alfa çok yakmaz.işini iyi bilen ustalarla çalıştıkdan sonra sınıfına göre normal yakıcaktır. Benimki boxer olmasına rağmen çok yakar diyolardı evet yakıyordu ama motoru sorunsuz olana kadar problemler giderildi sonrası güzeldi uzun yolda 260kuruşa kdr düşüyordu yakıt.

demek ki bakımlı alfa da çok yakıyormuş. 260 kuruş typo olmuş 26 kuruş olacak tabii ama o 26 kuruşa inen değeri -"a kadar düştü" dediğine göre şehir dışı 90-100 km/saat den bahsediyorsun sanırım- tsi şehiriçinde yakıyor..

gurcell
20-07-2010, 21:29
Valla ben ne 156 alırım, ne de bir daha 166 alırım.

Alfiat yani fiat'ın ellediği 156'nın hiçbir modelini eşime de almam. Sürekli bir sorun çıkartacak, eşini hayatından bezdirecektir. 1995 sonrası Alfa Romeo modelleri arabasına aşık, sürekli arabası ile sanayide usta eşliğinde gerdeğe giren insanlar için birebir ideal arabalar (bkz: ben ve 166)

Eşin uzun yola çıkacaksa 2-3 fazla koy, Alfa Romeo'nun ucuzluğu ve bol donanımına kanıp da üzülme. Vectra C kasa al veya e46 bmw 3 serisi bak, daha mutlu olursun.

Ha genel olarak söyleyeyim, 156 ların selespeed'lerin 2002 ve sonrasında yeni nesil robotlar var, şanzumanları sorunsuz. 2.0 litrelerde varyatör sorunu çok yok, olursa da eni konu 600tl ye çözülür. Motorları sorunsuz fakat elektrik tesisatları bu AlFiatların en büyük problemi. Eğer elektrik tesisatı ellenmiş bir araba bulursan isterse 40bin km'de olsun uzak dur.

ekmekarası
20-07-2010, 23:12
italyanın parçası pahalıdır ona dikkat et derim.

gurcell
20-07-2010, 23:18
italyanın parçası pahalıdır ona dikkat et derim.

Bak orada dur işte. Bu yorumu kesin daha önce hiç Alfa Romeo sahibi olmadan, piyasadan duyduklarınla yazdığına eminim, o yüzden lütfen yanlış bilgi vermeyelim.

İtalyan'ın parçası pahalı değildir, bilhassa oldukça ucuzdur. Şu ana kadar bir parçaya, yani bir alfa parçasına en çok verdiğim para 3500 liradır. Onda da komple sıfır ZF'in sportronic şanzumanını aldım. Komple sıfırdı, mumu üstündeydi.

Sırf evde 4 tane Alfa 75 toplayacak kadar trim parçası var, ebay'den verdiğim para 400 euroyu geçmez (komple kadranlar bile dahil)

ekmekarası
20-07-2010, 23:26
Bak orada dur işte. Bu yorumu kesin daha önce hiç Alfa Romeo sahibi olmadan, piyasadan duyduklarınla yazdığına eminim, o yüzden lütfen yanlış bilgi vermeyelim.

İtalyan'ın parçası pahalı değildir, bilhassa oldukça ucuzdur. Şu ana kadar bir parçaya, yani bir alfa parçasına en çok verdiğim para 3500 liradır. Onda da komple sıfır ZF'in sportronic şanzumanını aldım. Komple sıfırdı, mumu üstündeydi.

Sırf evde 4 tane Alfa 75 toplayacak kadar trim parçası var, ebay'den verdiğim para 400 euroyu geçmez (komple kadranlar bile dahil)
bak işte sende burda yanıldın :D evet alfa sahibi olmadım ama bi haftalık bi stilo deneyimim oldu ordan biliyorum.ben 206 için hemen hemen 100tl ye değiştirdiğim salıncağı stilo için 220 tl gibi bi fiyatla karşılaştım 206 veya 307 de traverse 400tl gibi fiyat çekerlerken stilo da 850 tl çektiler vs. vs. ayrıca arabanın bi parçası bozulup ebay den sipariş verip günlerce beklemem.zaten dikkatini çekerim italyanlar demiştim belki bu alfa 156 için geçerli değildir haklıda olabilirsin.:)

akın
20-07-2010, 23:32
Selam selespeed 2.0 motora sahiptir. Yatak sarma kronik sorunudur. yağ pompası kitlenir. varyaotor size kalmış bozulması 1dk sabahları beklersniz hareket etmeden hiçbirşey olmaz. Robot veya beyin arıza çıkarabilir. Açıkcası alfisti olarak 2.0 selespeed uzak durulması lazım. Otoamatik alıcaksanız başka markalara gidin.

Saygılar...

gurcell
20-07-2010, 23:33
Valla italyan konusunda seni çok rahat yorarım, 1991 den beri tempra kullanan bir ailenin üyesi olarak. Ki elimden geçen italyan sayısı şu anda elimdekiler dahil 11 olmuş.

İtalyanların parçası pahalı değildir, italyan sahipleri genellikle servislere düdüklenmeyi sevdikleri için parçası pahalı olur. :D

İtalyan araçlarında gidip servisten parçaların kodunu öğreneceksin, sonra sanayiden alacaksın. Hatta bosch parçaları direkt olarak bosch'tan alacaksın. Ben 166'nın ateşleme bobinleri için servisten 200 tl adet fiyatı aldım, bosch bayisinden tanesini 44 euro'ya aldım. Keza MAF serviste 1000 tl, ama içindeki bosch sensörünü ayrı satmıyorlar. Bosch sensörün kodunu öğreniyorsun, bi bakıyorsun "aaaa lada vega 16v ile aynıymış!" gidiyorsun lada servisine 150 tl'ye alıyorsun, bitti gitti.

Bunun gibi yüzlerce örnek verebilirim. İtalyan aracı ilgi ve alaka ister, bilgi ister. İtalyanların araçları bir ruha sahiptir, insan gibilerdir. Başka araçlar mesela fransız araçları (senin var diye demiyorum, renault marka bir kazulet de bende var mesela) bir ruha sahip değildir, koy benzini sür, değiştir yağını git araçlarıdır. :)

ekmekarası
20-07-2010, 23:47
Valla italyan konusunda seni çok rahat yorarım, 1991 den beri tempra kullanan bir ailenin üyesi olarak. Ki elimden geçen italyan sayısı şu anda elimdekiler dahil 11 olmuş.

İtalyanların parçası pahalı değildir, italyan sahipleri genellikle servislere düdüklenmeyi sevdikleri için parçası pahalı olur. :D

İtalyan araçlarında gidip servisten parçaların kodunu öğreneceksin, sonra sanayiden alacaksın. Hatta bosch parçaları direkt olarak bosch'tan alacaksın. Ben 166'nın ateşleme bobinleri için servisten 200 tl adet fiyatı aldım, bosch bayisinden tanesini 44 euro'ya aldım. Keza MAF serviste 1000 tl, ama içindeki bosch sensörünü ayrı satmıyorlar. Bosch sensörün kodunu öğreniyorsun, bi bakıyorsun "aaaa lada vega 16v ile aynıymış!" gidiyorsun lada servisine 150 tl'ye alıyorsun, bitti gitti.

Bunun gibi yüzlerce örnek verebilirim. İtalyan aracı ilgi ve alaka ister, bilgi ister. İtalyanların araçları bir ruha sahiptir, insan gibilerdir. Başka araçlar mesela fransız araçları (senin var diye demiyorum, renault marka bir kazulet de bende var mesela) bir ruha sahip değildir, koy benzini sür, değiştir yağını git araçlarıdır. :)

dediğim gibi bi haftalık bi serüvendi benimkisi öle içli dışlı olamadım daha doğrusu dediklerimle karşılaşınca olmak istemedim açıkcası.evet dediğin şeyler gerçekten emek isteyen şeyler ama haftanın 6 günü çalışıp sadece pazar günü tatili olan bi adamada git servisden kodu öğren sonra sanayiden araştır daha ucuza almak, işi gücü bırakmak hatta kovulmak anlamına gelir.keşke hepimizin bol bol zamanları ve imkanları olsa da bunlarla dediğin gibi uğraşılsa o zaman her aracın üzerinde çok emek olurdu.

akın
21-07-2010, 00:05
dediğim gibi bi haftalık bi serüvendi benimkisi öle içli dışlı olamadım daha doğrusu dediklerimle karşılaşınca olmak istemedim açıkcası.evet dediğin şeyler gerçekten emek isteyen şeyler ama haftanın 6 günü çalışıp sadece pazar günü tatili olan bi adamada git servisden kodu öğren sonra sanayiden araştır daha ucuza almak, işi gücü bırakmak hatta kovulmak anlamına gelir.keşke hepimizin bol bol zamanları ve imkanları olsa da bunlarla dediğin gibi uğraşılsa o zaman her aracın üzerinde çok emek olurdu.

Evet zaman çok önemli ama şöyle bir durumda var. EPER denilen bir site var italyan arabalarını kapsayan. Burda aracınızı seçip kodu arızalı olan parçanınkodunu öğrenebilirsiniz ve o kodu hangi araçlar kullanıyor onuda gösteriyor. Birde eperdeki parça kodlarını bosh parça koduna çeviren programda mevcut yani hep internetten. Ben şahsen herhangi bir fiat parca satana gidiyorum parça kodunu veriyorum ve hemen alıp çıkıyorum. Yada bosh parça satan yere. Yani oldukça basit.

Chatin
21-07-2010, 00:12
ya tugral ben sana sorunsuz araba söyliyim..

1-toyota
2-honda

2x2=4

Tugral
21-07-2010, 09:54
Ya honda alıcamda ben honda alırsam duramam bişeler yaparım diye korkuyorum :D Eşim kullancak, gezmek için kullancaz, honda alıcam duramıcam en az bi hava filtresi falan takıcam sonra cıkamam işin içinden :D Şimdi opel astralara döndüm bakalım yada euro civic alcam

CRUEL
21-07-2010, 15:45
demek ki bakımlı alfa da çok yakıyormuş. 260 kuruş typo olmuş 26 kuruş olacak tabii ama o 26 kuruşa inen değeri -"a kadar düştü" dediğine göre şehir dışı 90-100 km/saat den bahsediyorsun sanırım- tsi şehiriçinde yakıyor..

1.6 benznli 1140kg araçdan bahsediyoruz? tsi ile kıyaslamak oldukca mantıksız değilmi? 1.6 sınııfna göre ideal ve güzel bi değerdir verdiğim rakam ki oldukca kısa şanzumanına rağmen..

gurcell parça olayını çok iyi anlatmış.

Chatin
27-07-2010, 02:04
1.6 benznli 1140kg araçdan bahsediyoruz? tsi ile kıyaslamak oldukca mantıksız değilmi? 1.6 sınııfna göre ideal ve güzel bi değerdir verdiğim rakam ki oldukca kısa şanzumanına rağmen..

gurcell parça olayını çok iyi anlatmış.

tsi ile kıyaslamak oldukça hem de oldukça mantıklı. bir daha yazayım. oldukça ve oldukça mantıklı. bir daha ?

turbo16
27-07-2010, 02:33
accord biraz büyük ama coook memnun kalırsın :icon_tup:

klimasının yanına gelecek araba göremedim:D

alfisti
27-07-2010, 12:23
tsi ile kıyaslamak oldukça hem de oldukça mantıklı. bir daha yazayım. oldukça ve oldukça mantıklı. bir daha ?

1996 model 1600 cc boxer motor ile 2008 teknolojisi tsi motorun karşılaştırılması ne kadar mantıklı olabilir.

1998 model 156 2,0 manuel sahibiyim şehiriçi ortalama benzinde 9 lpg de 11 litre yakıyorum ki güncel 1,6 arabaların bir çoğundan daha az bir veridir bu rakamlar.

gurcell inde belirttiği gibi alfa parçaları korkunç pahalı parçalar değildir. selespeed dediğiniz sistem komple değişse en fazla 3000-4000 tl para harcar sıfırlarsınız. ben hondanın otomatik şanzımanında oluşan bir sıkıntı sonucu 9000 tl ye sıfırlandığını da bilirim. yada lagunanın sırf bu yüzden satıldığını ;)

alfa romeo yu batmaktan kurtaran modeller gurcell in alfiat olarak nitelendirdiği 156 ve 147 modelleridir. mk1 alfa 156 ya dikkat ederseniz aracın her tarafı alfa romeo kokar :) Alacağınız zaman iyi araştırın üşenmeyin iyi bir expert yaptırın ve sorunsuzca binin.

Chatin
27-07-2010, 13:39
1996 model 1600 cc boxer motor ile 2008 teknolojisi tsi motorun karşılaştırılması ne kadar mantıklı olabilir.

1998 model 156 2,0 manuel sahibiyim şehiriçi ortalama benzinde 9 lpg de 11 litre yakıyorum ki güncel 1,6 arabaların bir çoğundan daha az bir veridir bu rakamlar.

bi alfisti bekliyordum zaten hemen destek çıksın diye. konuyu okumadan sadece alfayı savunma adına yazıyorsunuz. cruel de oyle.

tabii ki mantıklı. niye ? ne motor ne başka birşey.. ne teknoloji ne de başka birşey.. karşınızda bir müşteri var ve size diyor ki alfa ile jetta tsi arasında kaldım. hangisini önerirsiniz ? bu durumda zaten karşılaştırmayı müşteri yapmış. ama siz konunun gelişimini okumadan savunmaya geçiyorsunuz :)

mantıklı olan karşılaştırma şu hocam . modelini fiyatını motor hacmini beygirini torkunu hesaba katmadan müşteri bu iki araç arasında kaldım ama hangisi ne kadar yakar diye soruyorsa size düşen tek şey bu iki aracın ne kadar yaktıgına dair bir karşılaştırmadır.
cunku sizden istenene iki motorun teknolojisi vay efendim iki aracın konforu veya bıdı bıdısı degildir.

uzun yazıyorum cunku bunu herkes yapıyor. kullandığı arabanın markasının gönüllü avukatı gibi her an ilerisini gerisini düşünmeden. muhabbet nereden nereye gelmiş okumadan gereksiz bir savunmaya giriyor. e gereksiz oluyor.

yani bu durumda; tsi ile bakımlı alfa motorunu karşılaştırmak mantıklı oluyor :)

ek: işin sempati tarafına bakarsanız ben alfayı vw den kat be kat severim. hatta bir ara 156 bile alacaktım. ve hatta 06 ygt ... plakalı 2.0 156 yı tanırsanız onu alacaktım. sizin aracın aynısı belki de. hatta şimdi odtü de bi elemanda bi ihtimal satacak olursa yine alabilrim:) yani alfayı ben de çok seviyorum ve sorunu olursa olsun gurcell in dedigi şekilde bi cozum bulunur fikrindeydim. hatta fikrindeyim. alfa cidden gönül işi yani tutku lazım. estetik bakış açısı lazım biraz farklı düşünmek lazım. bunlar çerçevesinde istiyordum ve hala da isterim alfayı. ama işte marka savunması bana gereksiz geliyor.

Tugral
27-07-2010, 13:54
Bu arada Laguna aldım :D

olcay_bora
27-07-2010, 13:56
hayırlı olsun :D

alfisti
27-07-2010, 14:32
bi alfisti bekliyordum zaten hemen destek çıksın diye. konuyu okumadan sadece alfayı savunma adına yazıyorsunuz. cruel de oyle.

tabii ki mantıklı. niye ? ne motor ne başka birşey.. ne teknoloji ne de başka birşey.. karşınızda bir müşteri var ve size diyor ki alfa ile jetta tsi arasında kaldım. hangisini önerirsiniz ? bu durumda zaten karşılaştırmayı müşteri yapmış. ama siz konunun gelişimini okumadan savunmaya geçiyorsunuz :)

mantıklı olan karşılaştırma şu hocam . modelini fiyatını motor hacmini beygirini torkunu hesaba katmadan müşteri bu iki araç arasında kaldım ama hangisi ne kadar yakar diye soruyorsa size düşen tek şey bu iki aracın ne kadar yaktıgına dair bir karşılaştırmadır.
cunku sizden istenene iki motorun teknolojisi vay efendim iki aracın konforu veya bıdı bıdısı degildir.

uzun yazıyorum cunku bunu herkes yapıyor. kullandığı arabanın markasının gönüllü avukatı gibi her an ilerisini gerisini düşünmeden. muhabbet nereden nereye gelmiş okumadan gereksiz bir savunmaya giriyor. e gereksiz oluyor.

yani bu durumda; tsi ile bakımlı alfa motorunu karşılaştırmak mantıklı oluyor :)

ek: işin sempati tarafına bakarsanız ben alfayı vw den kat be kat severim. hatta bir ara 156 bile alacaktım. ve hatta 06 ygt ... plakalı 2.0 156 yı tanırsanız onu alacaktım. sizin aracın aynısı belki de. hatta şimdi odtü de bi elemanda bi ihtimal satacak olursa yine alabilrim:) yani alfayı ben de çok seviyorum ve sorunu olursa olsun gurcell in dedigi şekilde bi cozum bulunur fikrindeydim. hatta fikrindeyim. alfa cidden gönül işi yani tutku lazım. estetik bakış açısı lazım biraz farklı düşünmek lazım. bunlar çerçevesinde istiyordum ve hala da isterim alfayı. ama işte marka savunması bana gereksiz geliyor.

konunun 3 sayfasını da okudum buna emin olabilirsin. cruel arkadaşımızın alfası boxer motor. 1996 model aracın motoru 1980 in son yıllarına ait bir teknoloji ki fazla yaktığı konusunda herkes hem fikirdir. Aranan araç ise 156 2,0 ts motor. Siz 2.0 ts motor ile tsi kıyaslamalısınız bu durumda ki yine eşdeğer bir yaklaşım değil ;) tsi ile şu anda güncel karşılaştırılacak Motor tb motorlar bu arada….
06 YGT 14 plakalı araç mk2 SS benim aracım mk1 11 temmuz şehitlik konvoyundaki tek alfaydım …
İlk mesajlar tatsız oldu sürçü lisan ettiysek affola ;)

Chatin
27-07-2010, 15:32
konunun 3 sayfasını da okudum buna emin olabilirsin. cruel arkadaşımızın alfası boxer motor. 1996 model aracın motoru 1980 in son yıllarına ait bir teknoloji ki fazla yaktığı konusunda herkes hem fikirdir. Aranan araç ise 156 2,0 ts motor. Siz 2.0 ts motor ile tsi kıyaslamalısınız bu durumda ki yine eşdeğer bir yaklaşım değil ;) tsi ile şu anda güncel karşılaştırılacak Motor tb motorlar bu arada….
06 YGT 14 plakalı araç mk2 SS benim aracım mk1 11 temmuz şehitlik konvoyundaki tek alfaydım …
İlk mesajlar tatsız oldu sürçü lisan ettiysek affola ;)

tamam tamam hatırladım ben sizi..sizin alfaya bakmıştım ben zaten. bu arada o araç mk2 degil:) mk2 gorunumlu ;) (yapan kişi hem arkadaşım hem de asistanımızdı :))

yok hocam motorla ilgisi yok .. basit duşunelim ki müşteri geldi dedi ki beyefendi bana jetta tsi ile alfa 156 2.0 selespeed i karşılaştır. orda herşey biter. ne motor teknolojisi ne pistonların blokta uzanış bicimi ne silindir hacmi vs. :)

yani talep edilen sadece motorların ne kadar yakıt tükettiği ise v6 motor ile 1.4 motor bile kıyaslanabilir :) muşteri istiyor size ne bize ne ?

estagfurullah hoca asıl ben yanlış anlattıysam affola.. memnun oldum tanıştıgımıza.. goruşmek uzere.

alfisti
27-07-2010, 16:14
benim bahsettiğim araç bu 2004 model yeni kasa 2.0 SS ;)

http://img451.imageshack.us/img451/2222/dscf4730tz0.jpg

initial-D
27-07-2010, 16:21
Bu arada Laguna aldım :D

hayırlı olsun:)

mmustu
27-07-2010, 16:23
dediğim gibi 6 aydan fazladır 2003 2,0 ss kullanıyoruz bir kaç kere robot takılması haricinde sorun yaşamadım hiç yakıtıda dediğim gibi sıralı gaz var ürkütmüyor hiç

ATA156
27-07-2010, 19:34
Laguna iyi olmuş.

Chatin
27-07-2010, 21:56
benim bahsettiğim araç bu 2004 model yeni kasa 2.0 SS ;)

http://img451.imageshack.us/img451/2222/dscf4730tz0.jpg

tamam ben de bunu diyorum ;)

alfisti
28-07-2010, 07:30
bu SS İ almaya bir çok alfistide hevesliydi. ama dışardan birine nasip oldu.. ;)

Chatin
28-07-2010, 12:51
bu SS İ almaya bir çok alfistide hevesliydi. ama dışardan birine nasip oldu.. ;)

buraya konu açsaydınız hallederdik. alan biraz hevesini alsın derim ;) sabahları karşılaşıyorum kendisi ile iyi biri gözünüz arkada kalmasın :)

alfisti
28-07-2010, 13:05
ben temmuzda üye oldum :) üstünde ekspertizini yaptırırlarken görmüşdüm babası ile genç bir arkadaşdı yeni sahibi. ygt ye yapılan işlemlerin her detayı bizim forumda mevcut sarı koniler prokit yaylar gta jantlar vs vs.. ;) birde manuel olsaydı :)

gurcell
28-07-2010, 13:20
Valla konu madem Alfa benim düşüncem asla değişmez. Hele benim gib Old School Alfa'ları seven biri için 156 bayağı AlFiat kalıyor. 156'ya asla kötü demem, fakat jetta mı 156 mı sorusuna cevabım şu olurdu : "Jetta alacak param varsa jetta'ya binerim, Jetta konforunu isteyip param yok ise aynı konfor için 156 Alfa'ya binerim"

Bu tartışma uzaaaaar gider. 156'da bir çok opsiyon var diyoruz, e benim 75'de yol bilgisayarı hariç (gerçi lambalı uyarı ve mors alfabesine benzer lambalı hata uyarı sistemi var) herşey var. Ona bakarsanız 1970 model cadillac'dada bir çok özellik var :)

Sonuçta bunlar araba, 200 tane vida 4 tane lastik, gerisi de sürücüsüne göre ortalama 100kg et ve kemik... :D

alfisti
28-07-2010, 15:45
old school alfa seven bir adam 156 mk 1'i sevmezmi gürsel :) hatta 2,5 v6 sı olacak kütür kütür yürüyecek :)

gurcell
28-07-2010, 16:16
Benim için 155in bitimi ile Alfa Lancia bitmiştir. Alfa Fiat başlamıştır.

Tugral
28-07-2010, 16:41
bende zaten laguna aldım

alfisti
28-07-2010, 22:37
lagunanız hayırlı olsun :)

joker
28-07-2010, 22:57
cok samimi bi arkadaşım yıllarca kullandı hem düzünü hem selesped ini kronik arızası vites atan robotu o sorun başladımı cok uğraştırır bide ön takımı cok nazik bi araba tabi bu kullanıma göre değişir defalarca ön takım arızası yaşadık biz arac tasarım olarak muhtesem bence kullanımı cok keyifli iç tasarımına bayıldığım bi araç alfa kullanıcılarının bence cok ayrı bi tarzı var

Ahmet Saraçoğlu
28-07-2010, 23:13
Benim için 155in bitimi ile Alfa Lancia bitmiştir. Alfa Fiat başlamıştır.

abi 166 ile ilgili biraz daha bilgi verebilirmisin?fiyatları gerçekten çok makul ve ilerde ciddddddi ciddi düşünüyorum bi sonraki araç olarak.Tarasımı acayip hoşuma gidiyo.Piyasa 16dan 40 a kadar uzanıyo...24 25 civarı bitane alınıp(mümkense düz vites) lpg ile benim 1.5 dizel kiadan birazdafa fazla yaksa keyifle binerim diye düşünüyodum ama hakkaten yaklaşılmaması gereken bi araçmı?(mekanik bilgi tecrübem yok , ama tasarımı bitiriyo beni)

alfisti
29-07-2010, 18:12
cok samimi bi arkadaşım yıllarca kullandı hem düzünü hem selesped ini kronik arızası vites atan robotu o sorun başladımı cok uğraştırır bide ön takımı cok nazik bi araba tabi bu kullanıma göre değişir defalarca ön takım arızası yaşadık biz arac tasarım olarak muhtesem bence kullanımı cok keyifli iç tasarımına bayıldığım bi araç alfa kullanıcılarının bence cok ayrı bi tarzı var

156SS lerin 2003 ve sonrası sorunsuz olarak adlediliyor... ön takım konusunda haklısınız biraz hassastır mesela kışın yenide olsa çok soğuklarda en ufak tümsekte lock lock ses yapar. biz hep araçlarımızn ruhu var deriz. bizimki sadece üşüdüğünü anlatmak istiyor der geçerim. :) çünkü hava ısınınca normale döner :)

ATA156
29-07-2010, 19:13
tamam tamam hatırladım ben sizi..sizin alfaya bakmıştım ben zaten. bu arada o araç mk2 degil:) mk2 gorunumlu ;) (yapan kişi hem arkadaşım hem de asistanımızdı :))

yok hocam motorla ilgisi yok .. basit duşunelim ki müşteri geldi dedi ki beyefendi bana jetta tsi ile alfa 156 2.0 selespeed i karşılaştır. orda herşey biter. ne motor teknolojisi ne pistonların blokta uzanış bicimi ne silindir hacmi vs. :)

yani talep edilen sadece motorların ne kadar yakıt tükettiği ise v6 motor ile 1.4 motor bile kıyaslanabilir :) muşteri istiyor size ne bize ne ?

estagfurullah hoca asıl ben yanlış anlattıysam affola.. memnun oldum tanıştıgımıza.. goruşmek uzere.

ygt14, 2004 model. Sonradan facelifte çevrilmiş bir araç değil.

CRUEL
03-08-2010, 18:58

geç gördm biraz ama cvp vermeden edemicem.
Alfaysa çok yakar muhabbetnden sonra; 1.6 sınıfında bnm aracımın boxer olmasına rağmen yakıt değerinin normal olduğunu söyledim orda. tsi tabikide az yakıcak bunun davasını yapmıyoruz. yapanda zaten zeka problemi yada aşırı bilgisizlik vardır.
ALFALAR ÇOK YAKAR zihniyetine cvp olarak yazdığım bir mesajdı. ama nerenden anladığını çözemedim?