PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurt Dışından Parça Getirmek

RottingChrist
21-07-2010, 15:27
Arkadaşlar,
Avrupa Birliği ülkelerine süresiz, vizesiz gidip gelme ve belirli sürelerde çalışma izinim var. Örnek verecek olursam Almnanya'ya gidip ordan yedek parça almaya kalksam Türkiyeye gelişte sorun yaşarmıyım. Mesela gittim 200 adet plaka çerçevesi aldım gümrük sorunu çıkar mı. Bunları uçakta küçük bir poşete yanıma bile alabilirim gerekirse. Bunlar örnek tabi. Varsa detaylı bilgisi olan arkadaşlar paylaşsın lürfen.

Eriador
21-07-2010, 17:04
bi tanıdığım almanya ya gidip kendi bavulun içine baya bi parça doldurup getirmişti kendi arabası için turbo,piston vs vs vs sorun yaşamamıştı daha detaylı bilgm yok ama malesef

ReßeL
21-07-2010, 17:08
Arkadaşlar,
Avrupa Birliği ülkelerine süresiz, vizesiz gidip gelme ve belirli sürelerde çalışma izinim var. Örnek verecek olursam Almnanya'ya gidip ordan yedek parça almaya kalksam Türkiyeye gelişte sorun yaşarmıyım. Mesela gittim 200 adet plaka çerçevesi aldım gümrük sorunu çıkar mı. Bunları uçakta küçük bir poşete yanıma bile alabilirim gerekirse. Bunlar örnek tabi. Varsa detaylı bilgisi olan arkadaşlar paylaşsın lürfen.

Ben bayagi abarttim bavul ticaretini. ABD-TR arasi hic sorun yasamadim, vergi dahi odemedim TR'e girerken. Daha cok yabanci ulkelere GIRIS yaparken sikinti olabilir. TR'e giris yaparken cok dikkat cekicek buyuk elektronikler harici sorun olacagini sanmiyorum. olsa dahi fatura bulundurmaniz, tedbirini almaniz iyi olur. Faturanin ustundeki tutari photoshop ile dusururmenizi tavsiye ederim.

redbaron
21-07-2010, 17:09
parca sayisi az olursa sorun yasamazssin ama 200 tane alirsan aramada cevirirler buyuk ihtimal gumruk isterler yada faturasini.zaten o kadar seyi kabine cikarman imkansiz.

RottingChrist
21-07-2010, 17:37
Ben bayagi abarttim bavul ticaretini. ABD-TR arasi hic sorun yasamadim, vergi dahi odemedim TR'e girerken. Daha cok yabanci ulkelere GIRIS yaparken sikinti olabilir. TR'e giris yaparken cok dikkat cekicek buyuk elektronikler harici sorun olacagini sanmiyorum. olsa dahi fatura bulundurmaniz, tedbirini almaniz iyi olur. Faturanin ustundeki tutari photoshop ile dusururmenizi tavsiye ederim.

gerek yok fotoshopa. yabancı kişilere invoice yani göstermelik fatura kesiyorlar diye biliyorum sınırda sorun çıkmasın malın sahibi belli olsun diye onu da hangi rakamı istersen yazdırabiliyorsun maali bir değeri yok yani.

RottingChrist
21-07-2010, 17:39
parca sayisi az olursa sorun yasamazssin ama 200 tane alirsan aramada cevirirler buyuk ihtimal gumruk isterler yada faturasini.zaten o kadar seyi kabine cikarman imkansiz.

200 plakalık iki leptap çantasına sığmaz mı? :D ben gidip alıp getiririm kimse almaz ona yanarım :D

CasabLanca
21-07-2010, 19:00
konu açılmışken bu başlık altında sorayım
benimde 2 takım body kite ihtiyacım var ve TRde yok
bunu yurtdışından faturalı faturasız her türlü yolla getirebilecek bir arkadaş var mı hem benim hem onun işi görülsün ;):D

redbaron
21-07-2010, 19:12
200 plakalık iki leptap çantasına sığmaz mı? :D ben gidip alıp getiririm kimse almaz ona yanarım :D

bildigimiz plakalik ve 200 tane, bir laptop cantasina?? vallahi sigdirirsan helal olsun diyecegim sana.sigdirmak onemli degil o da xrayden geciyor,elinde sonunda actirirlar onu bu ne diye sorarlar,bu sans isi,laptop cantasindan cok valizin icindeki esyalarin arasina serpistir, ama yinede risk var.

R-13239
21-07-2010, 19:15
Benim valizimde benzin pompasi egzantirik yay sapka vs. vs. vardi New York'ta icini acip bakmislar :) Icine kagit koymuslardi cantanizi actik rahat olun genis oturun , adam olun diye :)

RottingChrist
21-07-2010, 20:44
iş biraz şansa bağlı ama anladığım kadarıyla olabilir benim iş.

CasabLanca
22-07-2010, 02:56
benim işi çözebilecek birisi var mı :D

ReßeL
22-07-2010, 03:04
benim işi çözebilecek birisi var mı :D

Ulke ve firma nedir?

CasabLanca
22-07-2010, 03:15
Ulke ve firma nedir?

mercedes W209 amg body kiti başkan
2 takım :D
nerde varsa nerden gelirse o şekilde benim araştırdığım kadarıyla hollanda da var

SAYGIN
22-07-2010, 03:32
20 tane filan desen neysede 200tane plakalık kesin sıkıntı olur.

onn_dear
22-07-2010, 04:04
bildiğim kadarıyla kişisel kullanım amaçlı parça getirtilebilir
ama söz konusu 200 adet ve aynı parça ise sıkıntı yaşamanız kaçınılmaz olur
ama farklı ürünlerden örneğin 2 şer adet alırsanız bir sorun çıkmaz

ReßeL
22-07-2010, 04:13
mercedes W209 amg body kiti başkan
2 takım :D
nerde varsa nerden gelirse o şekilde benim araştırdığım kadarıyla hollanda da var

Anladim. 1-2 tanidigim var, hala yapiyorlarsa bu isi, getirirler TIRla. Ama eskisi gibi degil, cok denetliyor namertler.

CasabLanca
22-07-2010, 04:17
Anladim. 1-2 tanidigim var, hala yapiyorlarsa bu isi, getirirler TIRla. Ama eskisi gibi degil, cok denetliyor namertler.

faturalı faturasız her türlü yol bana uyar
tek isteğim ürün tr sınırları içerisinde elime geçsin ben uğraşmayım gümrük vs.
maliyet bildirme şansı var mı

turbo&quattro
22-07-2010, 04:27
Bugune kadar bavulumda turbo, far takimi, teyp, anfi, subwoofer, panjur, stop, kadran, direksiyon, dump valve, sayisiz blow off ve diecast, intake, vs... getirmedigim sey kalmadi hicbir sorun yasamadim :)

ReßeL
22-07-2010, 05:48
faturalı faturasız her türlü yol bana uyar
tek isteğim ürün tr sınırları içerisinde elime geçsin ben uğraşmayım gümrük vs.
maliyet bildirme şansı var mı

300 euro gibi fiyatlara getiriyorlardi almanya'dan. Nerede olduguna baglidir sanirim, bilmem ki.

Pug
22-07-2010, 07:20
Subat 23'te Sydney'e giris yaptim Istanbul'dan Abu Dhabi'ye - Abu Dhabi'den buraya geldim 2 tane hava alani degistirdim ..
1 Koli sivi ilac ( Insulin ) + Kutularca hap + igne ucu gecirdim bu tarafa cok sorun olur dediler , ozellikle sivi ilac icin farkli dusunuyorlarmis umursayan olmadi .. Eger ki bavulunuza koydugunuz seyin istihab haddi geregini asmamis olursa sorun olacagini dusunmuyorum .. Ben gorevliye ilaclarimin oldugunu soyledigim de " bana ne ? " der gibi yuzume bakmisti.Bunu soyluyorum cunki ozellikle sivi ilac olayini cok dikkate aldiklarini soylenmesine ragmen umursayan olmadi .. Tabi Ulke var Ulke var ama bir de Turkiye'ye girmek sorun olur mu ki :soru:

hotsauce
22-07-2010, 08:46
Hava yoluyla mı gırıs yapılacak yoksa kara yoluyla mı ?

alperkirman
27-03-2011, 17:16
arkadaşlar yurtdışından getirtilen parçalara mesela değeri 900dolar olan bi parça için gümrük veya başka bi bedel ödüyormuyuz???

oxygen
27-03-2011, 17:37
ödüyorsun,getirdiğin ürünün cinsine göre değişiyor ödeyeceğin tutar

ZeoN
28-03-2011, 01:55
ödüyorsun,getirdiğin ürünün cinsine göre değişiyor ödeyeceğin tutar

Mesela 1000USD+ Coilover ? :)

oxygen
28-03-2011, 01:59

eğer ithalat yapmıyorsan tek bir parça olarak getirtmek istiyorsan sorun olmaz,sadece vergi ödersin.

edit:eğer getirteceğiniz parçanın tedarikçisiyle irtibata geçebiliyorsanız düşük ücretli fatura kestirin atıyorum 89 usd,bu şekilde vergi ödemeden sokarsın sadece shipping ödersin

Kubi
28-03-2011, 02:06
kabine almayı denemeyin bile uçağa biniyorken adamın çantasına marş motoru koymuş adama söyledikleri tek şey ya uçağa binmeyin yada parçayı bırakıp gidin başkada bir alternatif yok , gümrük muhabbetti tamamen şans geçen geldiğimde adamın biri koluma girdi beni kenara çekip bavulumu falan aradılar extreme birşey olsa öperler :D sana tavsiyem kendine kadar getir fazlası dikkat çekiyor ;)

CasabLanca
28-03-2011, 02:11

hangi ülkeden geldiğinden tutun ağırlığna kadar önemli

oxygen
28-03-2011, 02:14
hangi ülkeden geldiğinden tutun ağırlığna kadar önemli

o kadar detay önemli ama her üründe değil,ortalama %20 gümrük vergisi diye hesaplayın.

ağırlık ve hangi ülkeden geldiği shipping için önemlidir.

CasabLanca
28-03-2011, 02:15
o kadar detay önemli ama her üründe değil,ortalama %20 gümrük vergisi diye hesaplayın.

ağırlık ve hangi ülkeden geldiği shipping için önemlidir.

geçen hafta 700 liralık coilovera 100 lira kdv ödedik ordan pay biçin

oxygen
28-03-2011, 02:17
geçen hafta 700 liralık coilovera 100 lira kdv ödedik ordan pay biçin

%20 civarı dedim bende zaten :)

150 avro altındaki ürünler non trade olarak geçiyor.

CasabLanca
28-03-2011, 02:18
%20 civarı dedim bende zaten :)

150 avro altındaki ürünler non trade olarak geçiyor.

o sınır 250 euroya çıkmış denildi geçen hafta

oxygen
28-03-2011, 02:20
o sınır 250 euroya çıkmış denildi geçen hafta

valla ben duymadım böyle bişey,kesinlikle yanlıştır diye bişey diyemem ama tahminimce yanlıştır.

son zamanlarda gümrüğü iyice sıkmaya başlamışken böyle bişey olacağını pek sanmıyorum ama öğrenip net bişey yazarım.

nerden duydunuz siz ?

CasabLanca
28-03-2011, 02:26
valla ben duymadım böyle bişey,kesinlikle yanlıştır diye bişey diyemem ama tahminimce yanlıştır.

son zamanlarda gümrüğü iyice sıkmaya başlamışken böyle bişey olacağını pek sanmıyorum ama öğrenip net bişey yazarım.

nerden duydunuz siz ?

dışişleri bakanlığında çalışan birisi söyledi
gerçi bu hep o kadar oldu bu kadar oldu felan fıstık muhabbeti yalan çıkıyor :D
yılbaşlarında 2 katı oluyor denildi ona istinaden mal getirdik elde patladı :hahaha:

cabriolet
28-03-2011, 02:33
kesin şöyle olur böyle olur demek yanlış aslında şans işi resmen bu işler :)

oxygen
28-03-2011, 02:36
dışişleri bakanlığında çalışan birisi söyledi
gerçi bu hep o kadar oldu bu kadar oldu felan fıstık muhabbeti yalan çıkıyor :D
yılbaşlarında 2 katı oluyor denildi ona istinaden mal getirdik elde patladı :hahaha:

yılbaşında gümrük en rahat mal geçirme zamanıdır aslında,dışarıdan çok hediye geldiği için normalde olduğu kadar inceleme yapılmaz.

gümrük işi risktir eğer bu bişeyler getirtmek istiyorsanız risk alıcaksınız,bazen bi bakarsınız 1300 usd'lik kargonuz sıkıntısız bi şekilde geçer,bazen de bi bakarsınız 30 dolarlık çöpünüz için gümrüğe davet edilirsiniz :)

CasabLanca
28-03-2011, 02:39
kesin şöyle olur böyle olur demek yanlış aslında şans işi resmen bu işler :)

ankara gümrükte bir hanım var onun o günkü ruh haline bağlısınız :D eşref saatine gelirseniz iyi yoksa :heyoo:

fatiii
28-03-2011, 16:43
yeni konu acmıyım burdan soruyum

faturasını 1500 euro kestirdigimiz bir motor blogunu (sıfır) türkiyeye sokmak istesek ne kadar vergi oderiz acaba bilen birisi varmıdır?

ARP
28-03-2011, 16:44
yeni konu acmıyım burdan soruyum

faturasını 1500 euro kestirdigimiz bir motor blogunu (sıfır) türkiyeye sokmak istesek ne kadar vergi oderiz acaba bilen birisi varmıdır?

parayı bana ver kanka valentino rosside ezek :D

fatiii
28-03-2011, 16:48
parayı bana ver kanka valentino rosside ezek :D

ben valentino sevmiyim 06 iyidir :D

sen biliyondur bunun vergisi ne olur onu soyle

ARP
28-03-2011, 16:56
ben valentino sevmiyim 06 iyidir :D

sen biliyondur bunun vergisi ne olur onu soyle

kanka tırcı felan bakalım ne dersin daha temiz olmamııııı
yada anladığım kadarı ile blok sıfır doğrumu eğer öyle ise 3200 tl felna yapıyo vergisi çok kasar!!!

fatiii
28-03-2011, 17:09
kanka tırcı felan bakalım ne dersin daha temiz olmamııııı
yada anladığım kadarı ile blok sıfır doğrumu eğer öyle ise 3200 tl felna yapıyo vergisi çok kasar!!!

hacı faturalı olsun motoru nasıl işletecez o yuzden mecbur verecez vergiyi..onun vergisi ne tutar sen onu soyle..

yokmu net bilen?bu malın turkıyeye gırmesı şu kadar diyebilecek biri?

Onuralp
28-03-2011, 17:13
ankara gümrükte bir hanım var onun o günkü ruh haline bağlısınız :D eşref saatine gelirseniz iyi yoksa :heyoo:

Aga ben eziyorum direk artık. Gümrüğünü ödediğimden, sorun yok. :D
Şimdiki politikam böyle. Eskiden sadece satacağım ürünler için gümrük kestirirdim. Şimdi takılan hepsi için ödüyorum. Ne uğraşacağım o gün kadının menosu hangi yönde, nereden bileyim? :D İşin özü alın verin gümrük ödeyin aga.

fatiii
28-03-2011, 17:17
ne oduyosun mesela?atıyorum butun urunler için fiyat farkı gozetmeksizin %18 midir?

Onuralp
28-03-2011, 18:57
Ne getireceğine bağlı olarak gümrük yüzdesi değişir. %18 her türlü var. Gümrükçü var, var oğlu var. Ama oraya laylaylom girersin tersini koyarsın çıkar gidersin. Beni de çok darlamışlardı zamanında onun için bu kadar kin doluyum onlara karşı. :)

fatiii
28-03-2011, 19:09
blok gelcek komple