PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yağ değişimive bor?

kutsal
27-07-2010, 00:41
306 gti me arkadaşlar 0 - 40 yağ ve bor koysam nasıl olur ayrı ayrı cvp ta alabılırım :)0-40 ı cok övuyolar ayrıyettende borda at yağ değişiımdne dıyolar sız ne dersınız?

Safak
27-07-2010, 00:43
Aldığınız yağ kutusunda yazıyordur, Kesinlikle katkı katmayınız diye...

kutsal
27-07-2010, 00:53
baya övmüşer babamda almıs bor gelmıs eve dıyokı bak yakıttada dusme oluyomus :) 0 -40 mobıl 1 yağ dusnuyorum gercekten onuda bazıları cok övuyor bazılarıda yok cok yağ yakar yok yan yatar deyıp bılmıslık taslıyorlar ne yapcama karar veremedım acıkcası

bmwlove
27-07-2010, 01:00
306 gti için 10 - 60 daha iyi değilmi ? Ayrıca bi öneri ambalajı tam şeffaf olmayan yağ katkılarını kullanmayınız. ( Tortu demek tıkama demektir )

ufuck
27-07-2010, 01:02
bor ALMA KUTSAlll.....bor sakın koymaa

Xenomorph
27-07-2010, 01:14
Bor Koyulupta Açılan Bir Motor Gördüm 2.0 T Volvo Motoru...Resmen Çamur Gibi Kaplanmıştı Heryeri...

Aracının Km'si Fazla İse Hafiften Yağ Yakmasıda Var İse...Mobil 10w60 Kullan Resmen Şifa Gibi Geliyor Araca....0w40 İnce Kaçar Bence...

Güzelce Eski Yağını Boşalt Hatta Yağ Boşaltmadan Önce Motora Konupta 10dk Çalıştırtıp Öyle Yağı Boşaltman Gereken Temizleyiciler Var Onlardan At 10dk Çalıştır Yağı Boşalt İyicene....10w60 MOBIL...Castrol Degıl Mobıl...Cunku Mobıl'de Motorun Yağ Yakmasını Kesicek Eklentiler Mevcut..Koy Ve Sonra Duanı Yorumunu Yaz :D

melih
27-07-2010, 01:14
bor u bilmemde motorsilk baya etkili işinde yağ ile karışmıyomuş ve metala yapışıp 100bin km kalıyomuş.

bu arada 306 castrol 10 60 tam sentedik yağdan şaşma.

mobil esso ve diğer bi kaç markanın 10 60 yağını kullandık 306 da ve en az yağ ısısını castrolun verdiğini gördük

Xenomorph
27-07-2010, 01:17
bor u bilmemde motorsilk baya etkili işinde yağ ile karışmıyomuş ve metala yapışıp 100bin km kalıyomuş.

bu arada 306 castrol 10 60 tam sentedik yağdan şaşma.

mobil esso ve diğer bi kaç markanın 10 60 yağını kullandık 306 da ve en az yağ ısısını castrolun verdiğini gördük

Castrol Performans Yağı...Mobil Eski Motorlar 150.000km Üstü Yada Yıpranmış Motorlar İçin Koruma Yağı...Arabanda Ekstra Modifiyeler Turbo..Stg2 Ekzantrık Vs Yoksa Mobil Koy Söylemedi Deme

Ayrıca Bahsettıgım Motor Motorsılk Ilavesınden Sonra Acılmıstı....Ben Daha Koyupta 5000km Sonra Yağ Yakmayı Kesen Motor Görmedim Ayrıca İçini Açarsan Motorun Resmen Heryeri Çamur Gibi Kaplamış Bir Etken Oluyor Kesinlikle Katkı Atma

TheAce
27-07-2010, 01:24
mobil 10/60 yağ yakmaya deva :)

kutsal
27-07-2010, 01:29
motorum daha 107 bınde yağyakma vs gıbı hıcbır problemım yok maşallahı var uzerınde yakıt tasarrufu performans yıpranmayı engelleme yağ suresını uzatma gıbı etkıler yazıyo hepsı yalanmıdır bunun yanı 4 kılo yağ fıyatına avuc içi kadar katkı ve yararı yok şaşırtıcı pıyasada hala nasıl tutuluyor şaşırtıcı :!!!!???? ben motorumda daha ıyı etkı görebılıceğım yağı soruyrum arkadaslar yanlıs anlamayın problemlerımı ortadan kaldırmak ıcın değil ona göre yağ önerırsenız sevınırım ;) beklyıorum yorumları

Xenomorph
27-07-2010, 01:31
5w40 O Zmn Mobil Yada Castrol....Tam Sentetik

Kesinlikle Atma Öyle Garip Şeyleri Kız Gibi Motoruna...Ver Bi Adama Çevrendeki Mutlu Olsun...Hatta Çöpe At

kutsal
27-07-2010, 01:36
ozmn yarın yağcıya gıdıp takas etmeye calısıyım ben onu dyaı dıyım bak sana super bı ılac gtırdım sen bana yağ ver ben sana bunu verıyım :) 0-40 tam sentetıktı benımde baktığım 5-40 tam sentetık alıyım dıyosun yanı öylemı 10-40 la ne farkı olucak olmusken en ıncesı olsa ....

Xenomorph
27-07-2010, 01:39
ozmn yarın yağcıya gıdıp takas etmeye calısıyım ben onu dyaı dıyım bak sana super bı ılac gtırdım sen bana yağ ver ben sana bunu verıyım :) 0-40 tam sentetıktı benımde baktığım 5-40 tam sentetık alıyım dıyosun yanı öylemı 10-40 la ne farkı olucak olmusken en ıncesı olsa ....

abi 10w40 ezber yağı tam sentetık degıl...aç google'a yaz tam sentetikle yarı sentetik arasındaki farklar diye bak oku :D

0w40 Çok İnce Bir Yağ Tamam Çok Güzel Ama 0 Km Araçlar Kullanıyor Genelde..5w40 Tam Kararında Olur Bana Sorarsan...Mobil Tam Sentetik 5w40..Yada Castrol 5w40 Kullanırsan 10w40'tan 5 Kat Daha Yararını Görür Motor...Hayatta Koymam Bir Daha Aracıma Yarı Sentetik...Çok Test Vs İzledim :D

TheAce
27-07-2010, 01:47
mobil 10-60 bu sıkıntıyı en iyi çözebilecek yağ, ötesini arama aynı benzer sorunları yaşayanlar 0-30 10-40 0-40 10-50 ne bileym herşeyi denedide 10-60 da karar kıldı... yağların kralıdır diyim mobil 10-60 :D

ulasstoprak
27-07-2010, 08:45
Borun piyasada tutunmasının sebebi satıcıların insanları ikna edip arabada sesi kesti yok yag yakmasını azalttı yok yakıt azaldı ben o bor meselesini çok araştırdım hiç bir faydaı yok tamamen piskolojik yagıda yag yakma problemin olsun olmasın mobil kullan..

senna
27-07-2010, 08:53
yağ yakmak istemeyen sesi kesmek isteyen muz atsın motora

ulasstoprak
27-07-2010, 08:55

Difransiyel içinde muz kabugu derlerdi.. :D

senna
27-07-2010, 08:56
yani bormuş başka bişeymiş ses vs istemiyosanız muz atın motorun yatak sarmasını istiyosanız koyabilirsiniz bu tip şeyler ömrünü kısaltmak için yararlı oluyor

makif84
27-07-2010, 09:22
önceki araçlarımda motor silkte kullandım borda hiç bir etkisini görmedim.Boşa para verme kullanmış biri olarak söylüyorum

fsunnetci
27-07-2010, 10:21
Alcağın yağ iyi bir yağ ve iyi bir seçim ama BOR katkısı ile o yağın viskositesinin içine edersin benden söylemesi ..ince yağı kalınlaştırıyorsun mantık bu yani:icon_wack

delyyy
27-07-2010, 10:26
Dizelde farkedilmeyecek kadar bi ses azalması sağlıyo motorsilk.. başka da hiç bi halta yaramıyor.. :)

kutsal
27-07-2010, 13:37
bor konusunda hemfikiriz artık kullanmıyocam yağ konusunda hala kararsızlık ...!!!! 0-40 5-40 10-40 10-60 hangısı kafam karıstı?

hotsauce
27-07-2010, 13:43
5-40 mobil

ERkut 205
27-07-2010, 14:01
10/60 iyi gider mobil1 bence neden ?
Bizim motorlarda grank ana yatak ile grankın kendisi arasındaki mesafe 1 mm'nin 1000 de 20 ile 1000 de 40ı arasındadır.
Yeni nesil motorlarda ise klerans 1000 de 10 ile 1000 de 5 değerindedir. Bu yüzden ince yağlara ihtiyaç duyarlar. Ara mesafe az olduğundan ince yağlar bu motorlarda basınç düşürmez.
Hepsi aynı olmamakla birlikte her yağ ısındığında hemen hemen aynı korumaya sahiptir.
Ama mühim olan vizkozite oranı ile yüksek basınçlar elde etmektir.
Motor sürtünmesinde yağın inceliği değil yağ basıncı önemlidir...

nicomedia
27-07-2010, 14:09
Dizelde farkedilmeyecek kadar bi ses azalması sağlıyo motorsilk.. başka da hiç bi halta yaramıyor.. :)

sürtünme katsayısını azaltıyo işte

senna
27-07-2010, 14:22
10/60 iyi gider mobil1 bence neden ?
Bizim motorlarda grank ana yatak ile grankın kendisi arasındaki mesafe 1 mm'nin 1000 de 20 ile 1000 de 40ı arasındadır.
Yeni nesil motorlarda ise klerans 1000 de 10 ile 1000 de 5 değerindedir. Bu yüzden ince yağlara ihtiyaç duyarlar. Ara mesafe az olduğundan ince yağlar bu motorlarda basınç düşürmez.
Hepsi aynı olmamakla birlikte her yağ ısındığında hemen hemen aynı korumaya sahiptir.
Ama mühim olan vizkozite oranı ile yüksek basınçlar elde etmektir.
Motor sürtünmesinde yağın inceliği değil yağ basıncı önemlidir...

grank değil krank

klerans ne? yağ boşluğu demek daha doğru olur

yanlış bilgiler veriyorsun,

sürtünme için yağ basıncı önemli ama yağın inceliği ne demek? uygun yağ seçildiyse eğer yeterli oranda yağlamayı sağlayacaktır.basınç her zaman iyi değildir düşük basınç nasıl kötüyse yüksek basınçta kötüdür. uygun olanı uygun devirde uygun yağ basıncıdır. yağ boşluğunun az olması çok olmaz elbet etkilicek ama dediğine göre sanki basıncı yağ boşlukları belirliyor gibi anlaşılıyor.

yeni nesil motorlardaki yağ kullanımı bir çok şeye bağlı kullanılan malzeme emisyonlar yakıt kalitesi vs vs çok faktör var sadece toleransa bağlamak olmaz

her yağ aynı değildir aynı viskositede olsa bile kağıt üstünde aynı özellikte gösterseler aynı olmaz

senna
27-07-2010, 14:26
sürtünme katsayısını azaltıyo işte

sürtünme katsayısı azalmaz öyle teoride zaten yağlama yaparken sıvı sıvı sürtünme olduğunu kabul edersin yani yağ molekülleri arasında bir sürtünme olduğunu kabul edersin.pratikte tabiiki durumlar farklı yalnız bu tip ürünler sürtünme katsayısını metal metal durum için söylüyorum değiştiriceni düşünmüyorum değiştirseydi eğer çoğu motorda bu tip ürünleri kullandıktan sonra viskositeden dolayı yağ portları tıkanıyor yatak sarıyor sürtünme azalsa yatak sarmazdı en basitinden yada daha farklı olurdu

merruse
27-07-2010, 14:31
Sadece muz ile olmaz. İnce talaş ve kalın gres ile iyice karıştırıp öyle basacaksın içine..

senna
27-07-2010, 14:33
o zaman hepten kesiyor sesi:)

kutsal
27-07-2010, 16:27
ya beyler makara konusu acmadıkkı buraya bılgı verın dıye tmm muzla talaşı atın sız ozmn benım mototrumda seste yok solukta yok hangı yağı koyalım dedık neler yazdınız neelr ?

EMG
27-07-2010, 16:49
mobil1 5w50 uygun olabilir bence katkı vs koyma

ERkut 205
27-07-2010, 19:32
grank değil krank

klerans ne? yağ boşluğu demek daha doğru olur

yanlış bilgiler veriyorsun,

sürtünme için yağ basıncı önemli ama yağın inceliği ne demek? uygun yağ seçildiyse eğer yeterli oranda yağlamayı sağlayacaktır.basınç her zaman iyi değildir düşük basınç nasıl kötüyse yüksek basınçta kötüdür. uygun olanı uygun devirde uygun yağ basıncıdır. yağ boşluğunun az olması çok olmaz elbet etkilicek ama dediğine göre sanki basıncı yağ boşlukları belirliyor gibi anlaşılıyor.

yeni nesil motorlardaki yağ kullanımı bir çok şeye bağlı kullanılan malzeme emisyonlar yakıt kalitesi vs vs çok faktör var sadece toleransa bağlamak olmaz

her yağ aynı değildir aynı viskositede olsa bile kağıt üstünde aynı özellikte gösterseler aynı olmaz

grank & krank anlatılmak istenen anlaşılmıştır sanırım.Doğrusunu öğrenmek istiyen google 2 sn yazar bakar öğrenir. Ben bakmadım :eek:
Ha bu benim ihmalkarlığım ise ben ihmalkarım...Senin anlaşılmış olan birşeyi kelime düzeltmek amacı yerine beni küçük düşürme politikansa evet sende bunda oldukça başarılısın :icon_tup:

Gelelim benim yanlış bilgilerime.
Ben pek iyi bilmem 306 gti makineyi biraz mekanik aksamı ve yapısından yağ basınçlarından ve olması gerekenlerden ve mevcut 306 gti lerin şuan günümüzde bunların kaçını verdiği hakkında biraz doğru bilgi verirsen bizde seve seve dinler öğrenmiş oluruz hem :icon_tup:
Bugün 306 gti makinelerin kaçında yağ basınçları devirle senkronize hareket ediyor ??
Kaç bardan sonra by pass yapıp geri yolluyor ??
Kaçı kaç bar yağ basıncını görüyor ve kaçtanesi gerekli yağ basıncını sağlıyabiliyor ??
Ben zaten bu yağı kullanmasını şuan gerekli yağ basınçlarını sağlıyamadığı ve optimali birazcık yakalıyabilsinler diye yazdım...
Motoru zaten olması gerekenin çok çok altı yağ basınçları sağlıyor ise bu yağ ile giderilecek bir durum değil....
Ben burada her yağ aynıdır demedim. Hemen hemen hepsi aynı olmamakla birlikte diye belirtmişim.
Burada valvoline yada amsoilden bahsetmiyoruz ;)

senna
28-07-2010, 07:16
grank & krank anlatılmak istenen anlaşılmıştır sanırım.Doğrusunu öğrenmek istiyen google 2 sn yazar bakar öğrenir. Ben bakmadım :eek:
Ha bu benim ihmalkarlığım ise ben ihmalkarım...Senin anlaşılmış olan birşeyi kelime düzeltmek amacı yerine beni küçük düşürme politikansa evet sende bunda oldukça başarılısın :icon_tup:

Gelelim benim yanlış bilgilerime.
Ben pek iyi bilmem 306 gti makineyi biraz mekanik aksamı ve yapısından yağ basınçlarından ve olması gerekenlerden ve mevcut 306 gti lerin şuan günümüzde bunların kaçını verdiği hakkında biraz doğru bilgi verirsen bizde seve seve dinler öğrenmiş oluruz hem :icon_tup:
Bugün 306 gti makinelerin kaçında yağ basınçları devirle senkronize hareket ediyor ??
Kaç bardan sonra by pass yapıp geri yolluyor ??
Kaçı kaç bar yağ basıncını görüyor ve kaçtanesi gerekli yağ basıncını sağlıyabiliyor ??
Ben zaten bu yağı kullanmasını şuan gerekli yağ basınçlarını sağlıyamadığı ve optimali birazcık yakalıyabilsinler diye yazdım...
Motoru zaten olması gerekenin çok çok altı yağ basınçları sağlıyor ise bu yağ ile giderilecek bir durum değil....
Ben burada her yağ aynıdır demedim. Hemen hemen hepsi aynı olmamakla birlikte diye belirtmişim.
Burada valvoline yada amsoilden bahsetmiyoruz ;)

seni küçük düşürmeye çalışsam emin ol farklı şekilde yapardım, burda kleransı vs sen anlarsın bi kaç kişi anlar iş burda değil madem bi iş yapıyoruz bunu doğru düzgün yapalımki herkes anlasın herkes faydalansın

ister 306gti a b c vs olsun eğer düzgün çalışan bi pompası ve motoru varsa yağ basıncı düzgündür ki pompa dizaynı tipi değişmediği sürece zaten devirle beraber basınç ve yağ debisi değişecektir

her motorun çalışacağı yağ basıncı debisi ufak tefek hesapla bulunur iş düşük basınç basan motor değil eğer öyle bi durum varsa ilk başta bunun nedenini bulmak gerekir ki bunun böyle olduğunu sende biliyorsun yazmışsın yağ ile giderilebilicek durum değil

valvoline amsoil eyvallah iyi yağ konuda geçen mobil1in sentetik yağlarıda kötü yağ değil

Çağrı
28-07-2010, 07:29
aracınıza yarı sentetık yag koymamanızı tavsıye ederım kendı aracımda castrol 5\40 tam sentetık motor yagı kullanıyorum.yag yakma yada seslı calısma olabılır mı acaba dıye durumları gozledım 9000kmdır sorunsuz kullanıyorum.bor ıcın ise gercekten katkı sagladıgı araclar gozlenıyor ama kullanmak dogru mu yanlıs mı ona sız karar verın.

16v
28-07-2010, 07:33
Bende birşeyler ilave etmek istiyorum motorsilk yag katkısı degildir metal katkısıdır. patentli ve R&B (arge ödülü)almış tek üründür. Bir ürüne güvenmek için daha ne gerekli ?

Xenomorph
28-07-2010, 12:44
Ben Hiçbirşekilde Motorsilk,Typersilk,Ep3silk,B16silk vs koymam motoruma....yağını duzgun degıstırır kalıtelı yag kullanır bınerım aslan gıbı....

Toyota Honda Bmw Subaru Mercedes Bulamamıs Motora Yararı Olan Seyı Koymamısda Motorsılkmı Bulmus...

Sacmalamayın

jdmperfect
28-07-2010, 12:47
sesi kesinlikle kesiyor ama başka bi işe yaradığına inanmıyorum kullanmış birisi olarak

kutsal
29-07-2010, 13:24
arkadaşlar karar verdım bor fln koymıycam ve 0 40 mobıl1 koyucam

Xenomorph
29-07-2010, 13:28
5w40 güzel abicim :D

kutsal
29-07-2010, 14:01
0 40 0 40 ::) bmw servısı önerıyo dırek servıs yağı olarak kullanıyorlar vardır bı bıldıklerı sanırım

Xenomorph
29-07-2010, 15:40
yaw 0w40'ta eksiltir araba 5w40 :D...boşver sen bmwyı

tool
29-07-2010, 15:43
0 40 0 40 ::) bmw servısı önerıyo dırek servıs yağı olarak kullanıyorlar vardır bı bıldıklerı sanırım

bmwnin 306 modeli varmi?

Ranthor
29-07-2010, 15:48
Bende birşeyler ilave etmek istiyorum motorsilk yag katkısı degildir metal katkısıdır. patentli ve R&B (arge ödülü)almış tek üründür. Bir ürüne güvenmek için daha ne gerekli ?

metal katkısı derken? Metale mi karışıyor? Metalin kimyasal özelliklerini mi değiştiriyor?

Fiziksel olarak oraya buraya yapışıyordur en fazla. KAliteli sentetik yağ kullanılmalı - katkısız.

dgoo
29-07-2010, 16:01
Borlar için ne kadar açıklama yapılıyorsa çoğu balon çoğu hikaye
Denedim yakıtta artısı olmadı eksozdan atan duman miktarı aynı
Ne işe yarar niye o kadar şişirirler anlamadım gitti

kutsal
29-07-2010, 16:11
bmwnin 306 modeli varmi?

var tabı sneın haberın yokmu ? gayet anlatmak ıstedığımı analdınız yanı mercedes bmw bunu servıs yağı olarak kullanıyosa verdır dımı bı bıldıklerı kı daha yenı surume gıden bı yağı neden herkes kötu dıyebılır suan pıyadakı en ıyı yağ ve fıyat bakımındanda yuksek tutlan bır yağ anlamadım ben sızı ama ben bıekre denıycem eksıltırse alır bı bıdon daha tamamlarız

Xenomorph
29-07-2010, 16:14
bmwye konan yağ iyidir mantığı çok yanlış bi mantık...

her aracın motorun gereksinimleri farklıdır..

kutsal
29-07-2010, 16:28
bmwye konan yağ iyidir mantığı çok yanlış bi mantık...

her aracın motorun gereksinimleri farklıdır..

bu söledığın mantıklı olabılr ama 0 40 a kımse kötu yağ dıyemez adamlar bu yağı yaparken kactane profasör bunun basında uğrasıyor bunun yağ yakcağını fln dusunmuslerdır sanırım kı 0-40 yağ demek 0 ıncelığı göstermez kı ısınma oranını gösterrı kalınlık 40 lık kısmı dıye bılyorum yağ araba calısında o 0 ıncelığğınen motorun heryeıne ulasıp aşınmasını önlerken 5 dk ıcınde 10-40 yağ ıle aynı konuma yaklasıyor yağ benım bıldığım

toonch
29-07-2010, 16:46
Bu işler aslında özünde çok basit yaklaşımlarla çözülebilecek olaylar. Motor bilgisinede hiç gerek yok.
Sadece basit bir mantık gerekli
Nasıl mı?
Bu işe miyonlar yatıran shell,motul gibi yag firmaları, gram performans ve dayanıklılık için milyonlar harcayan f1 takımları ve onlarca otomobil üreticisi bu işi bilmiyorlarda.
Bir adam banyodan evreka diye fırlıyor.
Bizim bütün sorunlu motorlarımızın ilacını buluyor.
YOK ARTIK.

kutsal
29-07-2010, 17:05
valla 0-40 ı denemek ıstıyorum acıkcası kullananlar cok memlun kullanıp memlun omlayan varsa ayzabılr

TheAce
29-07-2010, 17:20
şefim sen 0-40 koyarak yağı iyice inceltiyorsun, 10/60 koymadan yağ yakman değişmez, ve kanımca 0-40, 10-40 tan daha çok eksiltecektir...

JDM VTİ
29-07-2010, 17:37

bumantık yanlış, tamam adamlar öneriyor uyguluyor filan ama BMW motorlarına en uygun yağ tipi olarak onu görmüşlerdir onu koyuyorlardır.. sizin aracın motoru bi bmw aracındaki motorla aynı değil ki..

Xenomorph
30-07-2010, 02:44
neden tam sentetik 10w40 yok :D varsada ulkemızde yaygın degıl...

baksanıza f40 alsak ona bıle 10w40 koycaklar sanayide :D

gambit49
30-07-2010, 03:07
mobilin var aslinda yanlis hatirlamiyosam high milleage die :D ama sagolsunlar getirmiyolar turkiyeye

Çağrı
30-07-2010, 08:26
tecrubelerıme dayanarak bı konuda uyarmak istıyorum.oncelıkle 0-40 yag her araca uygun bır yag secenegı degıldir.bmwnın kullandıgı yag dıyerekte bu yagı kullanmak mantıksızlıktır.6 veya 8 sılındırlı yuksek beygırlı araclara kullanılan yagı 1.6 4 sılındırlı arabada kullanmak zulumdur.ve aracınız yag yakar.

kutsal
30-07-2010, 12:53
şefim sen 0-40 koyarak yağı iyice inceltiyorsun, 10/60 koymadan yağ yakman değişmez, ve kanımca 0-40, 10-40 tan daha çok eksiltecektir...
ya arkadaşlar benım aracım GRAM YAĞ YAKMIYOR kacıncıya söluyorum hıc yağ yakmıyor anlasalım bu konuda 306 gtı dıyorum 1.6 araba 0 40 zulum dıyosunuz okuyun bıraz arkadaslar yazılanları lutfen

CUB
30-07-2010, 13:04
Mobil1 0-40 kesinlikle çok başarılı bir yağ çekinmeden koyabilirsin. Şu anda sıfır bir araç alsam ilk 5000 de yağ değiştirir ve mobil 0-40 koyardim.

Xenomorph
30-07-2010, 13:05
bırakın alsın 0w40'ı eksiltmeye başlasın aracı :D...

ya kımsenın yag yakıyor dedıgı yok 0w40 100bin üstü 10w40 kullanılmış araçta sızma yani yakma yapabılır dıyorlar cok ınce yag dıyorlar...

o km'den beri 0w40 kullansan tmm :D

CUB
30-07-2010, 13:17
Arkadaşlar olay bu kadar basit degil yag yakar denmez tam sentetik yağlar zaten belli oranda yanarlar diger yaglar ise azalma yerine özelliğini kaybederler. Mobil 0-40 100bin üstüne koyulmaz diye bişey yok gayet güzelde olur ama dedigim gibi tam sentetik yağlar azalmayı daha çok yapar , bu aman aman değildir tabiki.:cool:

cembasmaci
30-07-2010, 13:34
Yabancı forumlardan okudugum kadarıyla, Mobil 1 artık tam sentetik değil kutusunun uzerinde tam sentetik yazmasına ragmen sentetik oranının %88 seviyelerinde oldugunu ogrendim. Benim aracımın km si dusuk oldugundan en son Mobil 1 0 30 kullandım; tabi kutunun uzerinde tam sentetik yazıyordu. Yagı asla kotulemiyorum 10000 km yi gectim aracım cok devir ceviren bir motoru olmadıgı (vtec 2) icin nokta eksiltmedi. Ancak, Mobil 1 0 30 kadar ince bir yagı kullanmama ragmen daha once 10/40 Castrol Magnatec den performans olarak hic fark goremedim.

Yine internette yabancı sitelerdeki forumlarda yaptıgım arastırmalarda Motul yagının tamamının tam sentetik tek yag oldugu ve direk performans odaklı oldugunu ogrendim.
Motul 300V serisi gercekten tamamen arabanın performansını one cıkartmak icin yarıs arabalarındaki tecrubelerden elde edilerek dizayn edilmiş ve diger yagların kendi icinde bulundurdugu katkıların iki misli (double-ester) katkı maddesi iceriyor. Yani bu yaga katkı maddesi bor/mor/motor up vs. koymaya gerek yok ve anlamsız.

Neyse daha once 0/30 Mobil 1 kullandıgımdan yine ince olsun nasıl olsa eksiltmiyor diyerek. Motul 5/30 aradım ama urunun zor bulunmasından oturu 5/40 bulabildim. Hatta biraz uzuldum kalın oldu umarım devirlenme ve ust devirlere tırmanmada sorun yaratmaz dedim. Iste şimdi ilginc olanı anlatıcam yagı koydukran sonra araba resmen deli gibi devirleniyor ve neredeyse her devir bandında kafa kaldırıyordu. Gercekten asırı derecede memnun kaldım. Ustumde fazla para da olmadıgından ustam sadece yag ve yag filtresini değiştirdi. Yani hava filtresi buji vs her sey eskisi devam. Boylelikle iyi bir kıyaslama oldu.

Su ana kadar arabama koydugum hiç bir yag boyle MOTUL gibi bir sonuc vermedi.
Devirlenme dehset ve rolanti calısması bile inanılmaz farketti.

Kısaca şiddetle tavsiye ediyorum. MOTUL u 140 TL ye aldım evet ucuz değil ama; Kalkıp ortalama bir yag alsanız 80 TL; bir de Motorsilk veya Bor koysanız 50 - 60 TL; Aynı kapıya cıkacak. En azından MOTUL un muazzam bir arge si var. Borpower veya Motorsilk uzun vadede nasıl sonuc verecek bilinmez. Maceraya gerek yok derim.

kutsal
30-07-2010, 13:40
guzel yorum cok sağol aklımda söledıklerın kağle alıcam kesınlıkle

cembasmaci
30-07-2010, 13:42
Rica ederim şimdi yazdıgımı okudum biraz reklam gibi olmus :S
ama boyle bir ciddi fark varken forumdaki herkezle paylasmak istedim...

tool
30-07-2010, 13:55
var tabı sneın haberın yokmu ? gayet anlatmak ıstedığımı analdınız yanı mercedes bmw bunu servıs yağı olarak kullanıyosa verdır dımı bı bıldıklerı kı daha yenı surume gıden bı yağı neden herkes kötu dıyebılır suan pıyadakı en ıyı yağ ve fıyat bakımındanda yuksek tutlan bır yağ anlamadım ben sızı ama ben bıekre denıycem eksıltırse alır bı bıdon daha tamamlarız

yatak segman bosluklari, yeni nesil metalurji vs bunlarin payini hic dusundunuzmu?

servis yagi budur diye kalinlik seceni ilk defa gordum acikcasi...

kutsal
30-07-2010, 14:02
1.4 hondalarda kullanan arkadaslar bıle memlun benım aracımdada buyuk ıhtımal ıyı olcak olmadı 5000 km sonrA değiştiricez artık kı olmaması ıcın hıc bı sebep yok sanırım

TheAce
30-07-2010, 14:07
ya arkadaşlar benım aracım GRAM YAĞ YAKMIYOR kacıncıya söluyorum hıc yağ yakmıyor anlasalım bu konuda 306 gtı dıyorum 1.6 araba 0 40 zulum dıyosunuz okuyun bıraz arkadaslar yazılanları lutfen

kusura bakma konu bor konusu olunca yağ yakıyor sandım :) senin aracın için daha doğrusu peugeot yetkili servisleri sanırım artık 5-30 öneriyor servislerde 5-30 kullanılıo

kutsal
30-07-2010, 14:25
kusura bakma konu bor konusu olunca yağ yakıyor sandım :) senin aracın için daha doğrusu peugeot yetkili servisleri sanırım artık 5-30 öneriyor servislerde 5-30 kullanılıo

ya önemlı değil allah korusun dılını ısır neden yağ yaksın aracım :) motul u arastırdım da burda yok nasıl olucak bılmem:(

cembasmaci
30-07-2010, 14:44
Motul'u ben JDM Works'den almıstım.

http://www.jdmworks.net/iletisim

300V serisi olmasına dikkat et. Sahibinden de eski seri yaglarını satıyorlar.

TheAce
30-07-2010, 14:48
ya önemlı değil allah korusun dılını ısır neden yağ yaksın aracım :) motul u arastırdım da burda yok nasıl olucak bılmem:(

motul bulamazsan mobil al, oda kaliteli yağ üretir... bence bu kadar takılma bu konuya derim...

gökberk
31-07-2010, 01:54
Ben Hiçbirşekilde Motorsilk,Typersilk,Ep3silk,B16silk vs koymam motoruma....yağını duzgun degıstırır kalıtelı yag kullanır bınerım aslan gıbı....

Toyota Honda Bmw Subaru Mercedes Bulamamıs Motora Yararı Olan Seyı Koymamısda Motorsılkmı Bulmus...

Sacmalamayın

Yalnız Motorsilk'in referanslarında Honda Toyota Nissan Volvo gibi markalar da yer alıyor

http://www.motorsilkturkey.com/index.php?sayfa=referanslar#first