PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tele converter hakkında...

BU®AK
30-07-2010, 21:05
Forumda bir çok arkadaşın fotoğrafcılıkla olan durumunu bildiğim için konuyu direk bilenlere sorayım dedim. Aranızda kullanan varmı? + ve - leri nelerdir? Ben eos 550D ile Canon EF-S 18-200mm 1:3.5-5.6 IS lensimle kulalnmayı düşünüyorum bir süre bu şekilde idare etmeyi planlıyorum sonra sağlam bir zoom lense geçme fikrim var. Ne dersiniz?

HKA
31-07-2010, 16:15
Ben hiç bir zaman teleconverteri tavsiye etmiyorum. Sadece ticari amaçla üretilmiş bir parça bana göre. Heleki elinizdeki objektif icin tamamen lüzumsuz bir parça olacak. Teleconverterlerin 1.4, 1.6 ve 2 carpanlı secenekleri mevcut. Bunlar arasında en cok satılanı 2x olanlar. Diyelim ki aldınız. 28-400mm göreceksiniz ve bu sizi cok mutlu ediyor degil mi? Ancak unuttugunuz birsey var. 18mm deyken 3.5 olan diyaframınızda maalesef 2x olacak yani 7 diyaframa düsecek. 200mm ye geldiginizde de aynı olay, 5.6 olan diyaframınız 11 olacak ki bu da neredeyse elde fotograf cekmenizi imkansız hale kadar düsürecek. Sonucta daha az ışık alacak makinanız ve düşük ışıkta fotoğraf çekmeye çalıştığınızda titreme kaçınılmaz olacak.

Her zaman söylerim, insanlar en cok hatayı objektif seciminde yaparlar. Eğer biraz daha ileri seviyeye cıkmayı düşünüyorsanız en kısa zamanda objektifinizi elinizden çıkartın. Size çekim amaçlarınıza göre objektifler tavsiye edeyim. Elinizdeki objektif kötü bir objektif değildir ancak tatil objektifi denilen tak gün boyu kullan tarzı bir objektif. Haliyle birşeylerden feragat ederek üretiliyor. Aldığınız her objektif kendi amacına yönelik olursa, keskinlikte artar, kalitede. Prime denilen yani zoomsuz, yada icten zoom lu lenslerde icine en az seviyede toz aldıkları icin genelde tercih edilir. Siz 200mm kullanırken objektifinizin üzerine toz birikir ve 18mm ye düsürürseniz o sırada, baglantı yerlerinden kısmen iceri alacaktır tozları. Bu da zamanla görüntü kirliligi yaratacaktır. O nedenle prime lens yada daha kısa mesafeli ve acık diyaframlı objektifler kullanmaya calısın.

Ben olsam
Canon 17-40mm f/4 yanına Canon 70-200 f/4
alırdım. Cok uzun bir süre işinizi görecektir. Aşağı yukarı 2000 TL.

Pahalı gelirse
Tamron 17-50mm f/2.8 VC, Tamron 70-200mm f/2.8 VC
alınabilir. Bunlarda gercekten iyi objektifler. Üstteki canon objektiflerden daha acık diyaframlılar. Yani daha pahalı olmaları lazım normalde ama Tamron marka oldukları icin fiyatı Canon'un acık diyaframlı objektiflerine göre uygun. Bunlarda tahmini 2000 TL tutar.

Onlarda pahalı gelirse
Sigma 17-70mm f2.8-4.5, Sigma 70-300mm f/3.5-5.6 Ap Dg Macro
alabilirsiniz. 800-900 TL bu 2 objektifide bulabilirsiniz. Vereceğiniz paraya alabileceginiz en iyileri bunlar.

Sonuç olarak; Teleconverter'e simdilik para yatırmayın. Biraz daha arastırıp objektifinize yapın yatırımı. Doğru karar verdiğinizi anlayacaksınız.

BU®AK
31-07-2010, 16:27
Hocam ilginize çok teşekkür ederim gerçektende durumu çok güzel özetlemişsiniz. Bu lensi kit ile birlikte aldım bu şekilde uygun düştü ancak ileride almayı planladığım bir kaç lens var ayrıca sizin yazdığınız lensleride araştıracağımki canonlar listemde mevcutdu bunları sizden duymakda güzel oldu :icon_tup: Şimdilik kendime alacağım araç için fazla harcama yapmıyorum onu biraz geliştireyim bu arada makinaya da alışma dönemimi tamamlamış olurum sonrası gelicek inşallah :)