PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2. el otomobil ve tuning parçaları fuarı

TaGo
31-07-2010, 18:59
Şimdi böyle bir fuar varmı diye girecek herkes biliyorum ama yok :D Nezamandır aklımda bu tip bir organizasyon yapma fikri var. Yurt dışında garage sell olarak nitelendirilen şeyi burda daha organize yapmanın peşindeyim.

Örnek olarakta; sadece ve sadece 2. el parçaların satılabileceği bit pazarı gibi birşey düşünün. Hatta bunu marka parkları yapmak bile kolaylaştırabilir. Yani şu köşe Honda köşesi, bu köşe BMW köşesi, şurdan sağa dönünce Hyundai vardı vs gibi. Birçek kişi "ya hacı kim uğraşır sahibinden" varken diyebilir, ancak örnek vermek gerekirse 3 araba toplucak parça varken bende, hayatımda hiç parça satmadım :D Yani bu konu üzerine birileri düşünsün, bunu her ilde farklı haftalarda yapılacak bir zincir organizasyon haline getirelim...

Fikir en nihayetinde

said_
31-07-2010, 19:01
işe yarıyabilir internet başka gidip görmek bakmak başka diye düşünüyorum

Eriador
31-07-2010, 19:01
çok iyi bi fikir bence :)

Alper_
31-07-2010, 19:04
güzel bir fikir :)

dixi
31-07-2010, 19:05
güzel olurdu

TaGo
31-07-2010, 19:07
sadece güzel deyip geçmeyelim beyler, eklentiler yapın. Nasıl olsa güzel olur mesela? artı kimler ön ayak olmak ister.

Alper_
31-07-2010, 19:15
büyük illerde ki fuar alanları kullanılabilir..örneğin 3 gün açık kalır.

Yigit-Y
31-07-2010, 19:18
photoday yapılmıştı orası bu iş için çok müsait

gel vatandaş gel aem short ram ler kışa hazırlık sıfırına dökme parayı gel al yarısına bu malı diye bağırabilirim :hehe:

güzel proje destekliyorum :)

TaGo
31-07-2010, 19:23
Eldeki malzemeler çok güzel değerlendirilir, eksikler giderilir ve yepyeni insanlarla tanışılabilir diye düşünüyorum.

Frid
31-07-2010, 19:23
organize kısmı sıkınılı olacak olsada güzel fikir :D

tyMu
31-07-2010, 19:38
fifth gear dan bir eleman ingilterede böyle bir fuara katılmıştı , bir bmw parçalayıp sattılar pek başarılı olamadılar ama :D
Böyle bir fuar güzel olur iyi fikir :)

Mustafa Birsesli
31-07-2010, 19:49
sadece güzel deyip geçmeyelim beyler, eklentiler yapın. Nasıl olsa güzel olur mesela? artı kimler ön ayak olmak ister.

benım kamyonla gelmem lazım pazar yerine ahaha

TaGo
31-07-2010, 20:10
olum bizim için yapıom la zaten. e30 u olan bize dua etsin cennete OGS den geçelim die :D

dedebeto
31-07-2010, 20:11
benım kamyonla gelmem lazım pazar yerine ahaha

abi bence seni bmw bolumune sokmamak lazim yoksa baska kimse satamaz parca:)

hüsor
31-07-2010, 20:14
kamyonda yetmez bence :D

Oldschool
31-07-2010, 20:42
bu işin açık alanda olacagını zannetmiyorum pazar kurmuyosunuz arkadaşlar kursanız bile illegal bir yöntem olacaktır zabıta hoop toplayacaktır kaldıki 1 günlük iş olmaz bu 2 3 gün belki 1 hafta bu yüzden 1 hafta parçalar dışarda beklemez yada her sabah dizilip her akşam toplamak olmaz bir fuar alanı tutulur yada sergi salonu vs hangisi ucuzsa sonra bi liste cıkartılır önceden kimlerin gelecegi vs 1 hafta önceden hazırlanır ufak tezgah ücreti alınır ve satmak isteyen kişi o günler itibari ile kendi bölgesinde 2.el parçasını satabilir aslında fuar olmasından ziyade 2.el mod parça satış merkezi dükkanı full time bütün sene boyunca olsa güzel olurdu ;)

TaGo
31-07-2010, 20:52
Zabıta falan uzak işte, tabi biz en baştan düzenli fuar tipinde bişi olsun dedik. Günü birlik olsa bit pazarı gibi olur, oda olmazmı olurda, gezmeye günü olmayan gelemes.

Dükkan olayı ise başka bir aşama, o tek kişinin para kazanma ticareti olur. Bambaşka bir yaklaşım

anthinka
31-07-2010, 21:09
Aynı bu şekilde model araç hobisiyle ilgilenen kişiler Ankara'da toplanıp elinde parçalarını,fazlalıkları satmak isteyen kişiler önceden bi cafe de buluşup gelip parçalarını satıyordu. Sanırım sizde öncelikle yerel birşey düzenlemek istiyorsunuz.Bence bu şekilde başlanabilir.

overblack
31-07-2010, 23:41
normal tuning fuarıyla birlikte yarım hall ayrılabilir extradan bu iş için.fuarı düzenleyen proje müdürü ile konuşulması lazım

Safak
31-07-2010, 23:45
Bizde 2. el halen çok değerli... Adam çok ucuza birinin işine yarar diye parça satsa, ben onu alıp değerine başkasına satarım. Otomobil içinde geçerli aynısı.

dragonflydesing
31-07-2010, 23:59
japonyada otomobil fanları meetinglerde yapıyorlar aynısını

ceskin
01-08-2010, 00:02
bu ısın ustunde baya durmustum bı sıte uzerınden yapıcaktık fakat malıyetı yuksektı bana gore en azından.gercekten cok ıyı fıkır bu en azından herkes faydalanır bızım elımızdekı parcalar cıkmacılarda yoktur heralde:) boyle bısey olsa cok ıyı olur bence

can_gnr
01-08-2010, 02:20
çok guzel bı proje olur gerçekden takas ımkanı falanda olabılır herkezin işi görülür adminlerin bu konuda düşünceleri nedir...

OmerRS
01-08-2010, 02:26
İngilterede şovlarda satıyor herkes elindekileri dizip.

Eray Yümsel
01-08-2010, 02:27
İngilterede şovlarda satıyor herkes elindekileri dizip.

ömer bizi bi masaj salonuna götür be :d

OmerRS
01-08-2010, 02:30
Götürücem hepinizi götürücem:D

initial-D
01-08-2010, 02:32
izmir yarış pistinde bir haftasonu organizasyonu olabilir böylecuma akşamı party mangal ile başlar.cumartesi araçlar ve parçalar satılır akşamüstü gokart turnuvası olur.pazar günü fuar devam eder time trial ile kapanış olur...gibi:)

ekim ayında güzel olur,hem sıcak olmaz cayır cayır

hakotech
01-08-2010, 02:33
izmir yarış pistinde bir haftasonu organizasyonu olabilir böylecuma akşamı party mangal ile başlar.cumartesi araçlar ve parçalar satılır akşamüstü gokart turnuvası olur.pazar günü fuar devam eder time trial ile kapanış olur...gibi:)

öhhh fanteziye bak :D :D

initial-D
01-08-2010, 02:36
olcaksa böyle olsun:)

ve mümkünse araçların başında et parçaları olmasın,gerçekten olcaksa mini etekli dekolteli kızlar yerine düzgün giyimli,bilgili,soru sorunca cevap verebilecek bayanlar olsun

turbo&quattro
01-08-2010, 04:28
Boyle bir seyi uzun zamandir bende dusunuyorum ama ***** TR;de olmadigim icin dusunceden ote gecemedi...

photoday gibi buyuk ve yer sorunu olmayan bulusmalara herkes ikinci el satiliklarini getirip aracinin yaninda ufak bir stand kurarak satis yapabilir.

Oytun
01-08-2010, 04:44
:- edit

Oldschool
01-08-2010, 11:48
önümüzdeki aylarda yapılacak olan drift fest alanında stand kurulabilir parça satışı yapılabilir güzelde olur

serhat306
01-08-2010, 11:52
ben maslakta bu ısı 2 yıl once yaptım pazar gunlerı herkes elınde olan kullanmadıgı parcaları getırır ısıne yarayana satar yada takas yapar maslak sanayı bu ıs ıcın uygun benım dukknın oldugu sokakda cok uygun zabıta polıs vs. hıc bırsey yok yonetımden zamanında bu ıs ıcın ızınde almıstım...

DaRkNeSs-
01-08-2010, 14:02

buyrun size full organizasyon :)
tarkan değerlendir bence bu fikri abicim :)

initial-D
01-08-2010, 23:35
buyrun size full organizasyon :)
tarkan değerlendir bence bu fikri abicim :)

çalmayın abi fikrimi:D

TaGo
02-08-2010, 12:01
çalmayın abi fikrimi:D

ana adama bak fikre baba oldu :D

evet arkadaşlar bunu her ilde olabilecek şekilde, belli peryotlarda geleneksel hale getirmek istiyorum.

initial-D
02-08-2010, 12:14
ana adama bak fikre baba oldu :D

evet arkadaşlar bunu her ilde olabilecek şekilde, belli peryotlarda geleneksel hale getirmek istiyorum.

yapalım abi:)tekirdağda motorsporları klubü kurup bişeyler yapmaya niyetim var benim vakit ve nakit olarak uygun olduğumda.drift show yapmak için baba bi sahip var asfalt.

hatta izmirdede pınarbaşında böyle bi haftsonunun içine mustafalar davet edilse çok güzel olur.katılım çok olur.pistte giriş çıkış bilet kontrolü daha kolay olur vs vs.

fikir çokta hayata geçirmek kolay değil:)

DERAN_TUYNER
02-08-2010, 12:19
organize kısmı sıkınılı olacak olsada güzel fikir :D

evet haklısın biz zamanında denemiştik hatta yer falan ayarlandı ama maliye sorun çıkardı neticede fiş/fatura verilemediği için kaçak malların temizlenmesine zemin oluştururmuş diye

TaGo
02-08-2010, 12:29
Amerikada bile sorun olmuyor bu tip organizasyon, Avrupada dahil. Maliye önce kıçını toplasın kaçak vergiyi bulsun.

DERAN_TUYNER
02-08-2010, 13:28
Amerikada bile sorun olmuyor bu tip organizasyon, Avrupada dahil. Maliye önce kıçını toplasın kaçak vergiyi bulsun.

Geldiklerinde söylersin :)

bunu yapmanın iki yolu var ya işportacı gibi kaçacaksın yada pazar esnafı gibi belediyeye ödeme yapacaksın nacizane tavsiyelerim bunlar gerekli izinleri almadan sakın kalkışmayın derim korcan cd ci muamelesi görürsünüz :) bizzat tecrübe ile sabit

TaGo
25-09-2010, 10:43
evet arkadaşlar yaz tamamen bitti herkes memleketine işine geri döndü. Yani kısacası bizlerin sezonu açıldı gene. Nezaman nerde kimlerle bu fuar organizasyonlarına start verelim??

V.İ.P
25-09-2010, 11:49
farklı bir dusunce basarılı olabılır

turbo16
25-09-2010, 11:53
bu işlem ancak istanbul da olabilir ve bence mükemmellll olur

svtec
25-09-2010, 12:15
bu olayın gerçeklerşmesinin en güzel yönleri sıfır parça satanlar fiyatlarını birdaha gözden geçirir böyle bir pazar var zaten sahibinden vs. yoluyla ama sonuçta canlı görerek ve kargo beklemeden ve mal başında pazarlık yaparak. herkes ihtiyacı olan yedek parça mod. parça sına kavuşur yeni insanlar la tanışır ve ikinci el parçanın değeri belli olur... aradığın şeyi buşmak herkesin hoşuna gider.. bence bu hafta sonları kurulacak izinli bir alanda gayet mükemmel olur zaten hafta sonları millet buluşma vs için can atıyor bahane olur hemde ticaret olur ..

TaGo
25-09-2010, 12:24
Arkadaşlar buna benzer parçalar sahibindende var, markalara özgü sitelerde var (her markanın yaklaşık 4-5 ayrı sitesi var kim girer hepsini gezer), hurdacılarda var vs vs vs. Ancak hiçbirisi parçayı kendin görüp almak gibi değildir. Üzerine kurulan insan ilişkileride cabası. Hadi beyler yapalım bir organizasyon.

DR808
25-09-2010, 13:35
Guzel Fıkır Hem rekabet olur :D Ucuza Denk gelır Hemde Malzeme Cok olur Secenek Fazla :)

Mikrop_Ali
25-09-2010, 16:01
kimse yanlış anlamasında unutulan birşey var belki bir kişi cidden elindeki parçayı ihtiyacı oldugu için satmaya gelir oraya. birileride gelip elindeki bozuk malları mıllete satarsa bı terslık olursa bu organızasyon yalan olur gıbıme gelıyor.
tabiki herkes görerek bakarak alışverişini yapıcak ama terslik oldugu zaman nasıl bir yok izlenecek buda çok önemli..

PROMINENT
25-09-2010, 19:10
fuar konusunda istanbulda çok güzel yardımımım dokunur yer organizasyon..referanslar sağlam ..

Sh4rk
25-09-2010, 19:57
iyi olurdu rekabet ortamında kalıtelı urunle

Ufuk
25-09-2010, 20:27
Çok güzel fikir hatta fifth gear'ın bir bölümünde jonny smith e36'yı parçalayıp bir 2.el araç pazarında satmıştı.

Emre İlbi
25-09-2010, 20:59
kimse yanlış anlamasında unutulan birşey var belki bir kişi cidden elindeki parçayı ihtiyacı oldugu için satmaya gelir oraya. birileride gelip elindeki bozuk malları mıllete satarsa bı terslık olursa bu organızasyon yalan olur gıbıme gelıyor.
tabiki herkes görerek bakarak alışverişini yapıcak ama terslik oldugu zaman nasıl bir yok izlenecek buda çok önemli..

Çok Dogru Bir Noktaya Temas Etmişiniz :icon_tup:

Birde Abi Benim Merak Ettiğim.Gelen İnsanlar Aradığını Bulamazsa,Oraya Parça Satmak İçin Gidenlerde Aradığını Bulamamış Olur.Yani Kısacası Her Aracın,Her Çeşit Parçası Olacaksa.Bu İş Hem Alıcı,Hem Satıcı Açısından Faydalı Olur :icon_tup:

kervanoglu
26-09-2010, 14:21
Benim kafama takılan işin denetlenilebilirliği. Çalıp parçalayıp satanlar, tezgahı bu organizasyona açar diye düşünüyorum. Evet organizasyon teoride çok güzel ama pratikte yaşanıcak bu tarz sorunların önüne geçmek lazım bi şekilde.

TaGo
26-09-2010, 14:25
Arkadaşlar sahibindenden aldığınız arabanın yada parçanın kalitesini kim denetliyor?? yada burada techten aldığınızda bozuk çıkıyorda tech yönetimi birşey diyebiliyormu??

Bunların ötesinde parçayı elinize alabileceksiniz, göreceksiniz. Bir spoylerin bir egzantriğin, bir stobun vs nesi yanlış çıkabilir. İllaki arzalı malda el değiştirir ancak oda yapanın boynuna günah artık. Organizasyonu bağlaması gerektiğini düşünmüyorum. Sonuçta otomobil fuarı düzenleniyor, siz aracı aldığınızda istediği gibi çıkmayınca organizasyon firmasına baş vurmuyorsunuz heralde??

Demek istemem oki ben bu sektörün gelişimi için naparız onu düşünelim, bu arada mutlaka negatif eleştirileride yapalım ama bu eleştiriler işi olmaza sürüklücek nitelikte olmasın lütfen.