PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yay yumuşatma...?

ygtrn
02-08-2010, 21:04
yay yumuşatmanın bir yolu varmıdır?

serhat306
02-08-2010, 21:07
yay yumusamazkı oyle bı mantık yok ılk defa duydum bazı spor yaylar dıgerlerıne gore konforludur ben apex ve aıbach yetkılı bayısıydım apex aıbacha gore bıraz daha yumusaktı mesela vogland satıyordum oda sert yaydı...

gökan
02-08-2010, 21:19
nerden duyduysanız oyle bişi yok:)

VSO
03-08-2010, 20:40
yumuşayabilir ısıl işlemle belki tam emin değilim. vakıf olduğum bi konu değil yay sertliği

egeturbo
03-08-2010, 20:50
valla ben ısıl işlemle yayı basmaya çalışanları gördüm sonları güzel olmuyordu bence sende deneme eibach yayını dene derim yada bütçen müsaitse bence XYZ in coiloverını al bi arkadaşıma aldık çok ama çok memnunuz

DoDo_hamann
03-08-2010, 20:53
Adam yay yumuşarmı diye soruyor coilover tavsiye ediyorsunuz :)
Yay yumuşamaz maalesef.

berkay_aydin
03-08-2010, 20:57
ısıtılıp sertleşiyorsa soğutulup yumuşatılır :D

-batu-
03-08-2010, 21:06
coilover yaylarının çoğu universal oluyor. İnternette kg/mm cinsinden nispeten daha yumuşak yaylar bulabilirsin.

yavuz364
03-08-2010, 21:12
300-400 derece de 6-8 saat bekletirseniz gerilimi düşücektir.. biraz yumuşar, kırılma riski orjinalinden daha az olur :) ancak nie böyle birşey istiyorsunuz anlamadım, aracın altını vurma ihtimali artar..

ygtrn
05-08-2010, 20:55
aracımda d2 marka coilover mevcut zaten ve xyz ile d2 coiller birebir aynı.... yaylarımın çok sert olmasından şikayetçiyim, aklıma gelen bir fikir ise, yayları söküp tornaya bağlamak ve kenarlarını birkaç milim eşit şekilde yontmak, biraz malzeme kaybederse yumuşar diye düşünüyorum, ayeıca aracımı zaten yere basmadım hatta yükselttim oyüzden yere vurma gibi bi ihtimali yok...

bu bahsettiğim işlemle nasıl bi sonuç alabilirim sizce?

suprolla
05-08-2010, 21:41
coilover yaylarının çoğu universal oluyor. İnternette kg/mm cinsinden nispeten daha yumuşak yaylar bulabilirsin.

aracımda d2 marka coilover mevcut zaten ve xyz ile d2 coiller birebir aynı.... yaylarımın çok sert olmasından şikayetçiyim, aklıma gelen bir fikir ise, yayları söküp tornaya bağlamak ve kenarlarını birkaç milim eşit şekilde yontmak, biraz malzeme kaybederse yumuşar diye düşünüyorum, ayeıca aracımı zaten yere basmadım hatta yükselttim oyüzden yere vurma gibi bi ihtimali yok...

batunun dediği gibi daha düşük kg\mm oranlı yay işini görür

Mechanix
05-08-2010, 22:28
İstiyorsan sadece yay getirebilirim coilover'ına.

VSO
09-08-2010, 21:37

sertliğe yönelik bir sonuç alamazsın ayrıca yayı tornacı aynaya nasıl bağlayacak nasıl puntaya alacak, çok sakat mevzu.