PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Antipollution Faulty

adxyan
11-03-2007, 05:26
Arkadaşlar 2004 model Peugeot Partner 2.0 HDI'de "AntiPollution Fault" diye bir hata çıkıyor. Araçta superchips ve kat. iptali var. Bunun dışında son rutin bakımında ek olarak enjektörler sökülüp makinede temizlendi. Carbon-clean yapıldı.

Sizce neden böyle bir hata veriyor?

cem
11-03-2007, 09:42
Bu hatayı peugeotta yaşayan bi kaç arkadas biliyorum..

Anlamı çevre kirliliği hatası ..

Sebebi genelde kötü benzinden,oxygen sensorunden kaynaklanıyor.

Seninki muhtemelen kat iptalinden kaynaklanıyor..o2 sensoru degerleri..

adxyan
11-03-2007, 11:10
Cevabın için teşekkürler.

Şöyle bir durum var. Kat iptali yaklaşık beş ay önce yapıldı. Benim bildiğim bu araçta katalik konv.de sensör yok. Birkaç gün önce yukarıda dediğim gibi servise gittim. Servisten eve giderken oldu. Aracı çalıştırdığımda bu hata bazen ekrana geliyor. Stop ediyorum çalıştırıyorum, kimi zaman ise hiç çıkmıyor. Servisten önce hiç böyle bir problem olmamıştı.

cem
11-03-2007, 11:18
Benzin aldıgın yeri değiştir.Birde öyle dene serviste genel olarak
yapacakları beyni reprogramme , yada sensor deiştirme.Yurtdısı
forumlarındada konusmustum bu konuyu okumustum benzin kalitesinden bahsediliyordu.
Bir arkadasın yorumu bu olayın daha cok sıcagın cok oldugu
gunlerde hata verdigini söylemişti.PSA grubunda oluyor bu problem.
Dedigim gibi yuksek sıcaklık afr oranı bunu etkiliyor yanlıs hatrlamıyorsm.
Benzin pompasınada baktırmanı öneririm.Benzin pompası hatası vermişti bu hatayı okuyan bi kac arac.

Maxiboost
11-03-2007, 11:43
benimde başıma çok geldi standart ken 3-4 kere verdi bujileri falan deiştirdiler lamba yandı sildirdim lamba yandı sildirdim :D

yöksel
12-03-2007, 06:46
katı yaklaşık 1 yıl önce iptal ettim ve süperchips yaptırdım bugüne kadar hiçbir problem yaşamadım yakıt yada oksijen sensörü problemin olabilir

fangio
09-12-2008, 23:16
Bu hatayı bir çok olaydan dolayı verebiliyor. Öncelikle arıza kaydını sildirip deneyin tekrar çıkarsa ihtimallerden bir kaçı ise şöyle; kötü yakıt, lambda sensörü, turbo elektro vanası arızası, turbo arızası.

tarihe sonra baktım oldukça uzun zaman geçmiş. :D

erh
09-12-2008, 23:21
Aracında dizel partikül filtresi varmı emin değilim ama bunu genelde bu yuzden yapar araclar. Sebebi aracındaki yazılım :)

Cihan
10-12-2008, 12:59
Bence kattan kaynaklı. Yani sensör. Orayla ilgilenmeni tavsiye ederim. Sensör bozulmuş da olabilir.

Mehmet Gazihan
10-12-2008, 22:16
Yazılımın Smoke Limiter Map i yeterince kaldırılmamış ise bu arızayı verir..

superchips TR deki yakıtları hesap etmez pek..birde emisyon standartlarını çok gözeten bir firmadır..

ilgili map TOP edildikten sonra arıza düzelecektir..

olcay_bora
11-12-2008, 02:13
çıkar çıkar sorun deil :d

bodoff
11-12-2008, 18:11
Elfreni cekmekten de olabiliyor -...

jdm-fuat
11-12-2008, 18:29
işlemler yapıldıkdan sonra işlem sırasında fişler cekildiği için vermiş olabilir işlemler bittikden sonra aracı makineye baglayıp arızaları sildilermi? eger silmediyse yakar onun dısında kötu yakıt hava akıs metresinin fişinden yakar gecirmiyorsa eger bi çok sebebi var ben peugeotcu oldugum için ordan biliorum :D

fangio
28-01-2009, 10:37
2 ay kadar önce bu hatayı verdiğinde aracı sadece 3-4 dk.lığına vitesleri yüksek devir çevirerek değiştirerek kullanmıştım. (4000 d/dk yı geçmeden) Ankara'lılar bilir konya yolunu tırmanırken birden arıza ışığı yaktı. Tabi hemen sağa çektim. Biraz bekledikten sonra kontağı kapatıp, tekrar çalıştırdım. Turboda herhangi bir sıkıntı veya araç giderken bir güç kaybı yaşanmıyordu. Sonra serviste arıza kaydını sildirdim. Geçen hafta sonu kardeşimle bir rolling yapalım dedik. 3 defa denedik. 3.cü deneme sayılmazdı aslında da yokuş yukarı basarken düzlüğe doğru ve yavaşlamışken tekrar lambayı yaktı. Tekrar serviste arıza kaydına bakmak için lexiaya bağlandığında turbo basıncı yüksek uyarısı verdi. Neden veriyor bu uyarı dedim. Abi fazla sıkıştırınca oluyor dedi. Toplasan 5-10 dk. tam gaz gittik. Yahu oyuncak mı alıyoruz dedim ama ne fayda!!!

Usta ise ilk önce elektro vana değişir. Eğer ondan sonra da bu sıkıntıyı yaşarsak turbo değişecek dedi. Sizce bu neden kaynaklanıyor olabilir. Çünkü aracımı aldığımdan beri yakıtımı aynı istasyondan alırım. Araca binip direk kontağı basıp gazlayanlardan değilim. Stop ederken turbo yağlamasını yapabilsin diye hep beklerim. Genelde ani hızlanmalara bile girmem ve sakin kullanırım. Buna rağmen eğer böyle olacak ise ve turboyu değiştireceksem; Garrett GT 15 yerine aracın doldurabileceği daha büyük bir turbo önerir misiniz? Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

nightkids_han
28-01-2009, 10:46
one ole yaws gazlayınca sıkıştırınca olur felan alakası yok
100 binde 2005 model aynı motora sahip 307 de sürekli 5000 5200 atıorus hiçbir arıza ışıgı yakmadı araba , başka 1 şey war onda, mehmet abi yorum getirir sana merak etme ;)

RCkid
28-01-2009, 10:56
benzinli veya dizel farketmeksizin peugeot-citroenlerde olabilen birşey bu. yüksek ihtimalle oksijen sensöründen kaynaklanıyor. bence çok önemli birşey değil. internette bu arıza uyarısını silmek için bir sürü yöntem ve yazı var. bu yöntemlerden biriyle kendi arabamdaki uyarıyı yok etmiştim.

Mehmet Gazihan
28-01-2009, 11:57
2 ay kadar önce bu hatayı verdiğinde aracı sadece 3-4 dk.lığına vitesleri yüksek devir çevirerek değiştirerek kullanmıştım. (4000 d/dk yı geçmeden) Ankara'lılar bilir konya yolunu tırmanırken birden arıza ışığı yaktı. Tabi hemen sağa çektim. Biraz bekledikten sonra kontağı kapatıp, tekrar çalıştırdım. Turboda herhangi bir sıkıntı veya araç giderken bir güç kaybı yaşanmıyordu. Sonra serviste arıza kaydını sildirdim. Geçen hafta sonu kardeşimle bir rolling yapalım dedik. 3 defa denedik. 3.cü deneme sayılmazdı aslında da yokuş yukarı basarken düzlüğe doğru ve yavaşlamışken tekrar lambayı yaktı. Tekrar serviste arıza kaydına bakmak için lexiaya bağlandığında turbo basıncı yüksek uyarısı verdi. Neden veriyor bu uyarı dedim. Abi fazla sıkıştırınca oluyor dedi. Toplasan 5-10 dk. tam gaz gittik. Yahu oyuncak mı alıyoruz dedim ama ne fayda!!!

Usta ise ilk önce elektro vana değişir. Eğer ondan sonra da bu sıkıntıyı yaşarsak turbo değişecek dedi. Sizce bu neden kaynaklanıyor olabilir. Çünkü aracımı aldığımdan beri yakıtımı aynı istasyondan alırım. Araca binip direk kontağı basıp gazlayanlardan değilim. Stop ederken turbo yağlamasını yapabilsin diye hep beklerim. Genelde ani hızlanmalara bile girmem ve sakin kullanırım. Buna rağmen eğer böyle olacak ise ve turboyu değiştireceksem; Garrett GT 15 yerine aracın doldurabileceği daha büyük bir turbo önerir misiniz? Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

ARaç nedir ?

Kaç bin de

cem
28-01-2009, 13:11
http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=6036&highlight=faulty

fangio
28-01-2009, 13:20
Araç C4 ve 53k km.de

fangio
28-01-2009, 13:27
http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=6036&highlight=faulty

İlgili başlıkta bende ilk arızayı verdiğimde yazmıştım. Ama açıkcası o sinirle başlığı açınca unutmuşum. Mod'lardan biri başlığı birleştirebilirse sevinirim. :( Bir de bu hatayı çok farklı sebeplerden verebiliyor. Ama açıkcası servisin bu açıklamasına pek güvenemedim.

Bu arada yakıtı 2 yıldır sürekli Eskişehir yolundaki Shell'den alıyorum.

ahmetuygur
28-01-2009, 14:17
oksijen sensörü hatası filtre falan taktıtysan bu hatayı alırsın

fangio
28-01-2009, 15:08
Filtrede takmadım. Stock filtre var.

fangio
29-01-2009, 10:36
Bu arada Eskişehir yolundaki Shell'den yakıt alıp problem yaşayan oldu mu?

fangio
02-02-2009, 16:05
Bu hatayı basınç sensörü anlık olarak yüksek basınç algıladığından verebiliyormuş. Klasik arıza ışığı yakma durumlarından biri de olabilir. Ayrıca elektrovana bazen turbonun açma kapama işleminde gecikebiliyormuş. Peki bu durumda Garret GT15 daha yüksek devirlerde intercoolerın soğutamamasından dolayı yanma odasına sıcak hava gönderip yakıt hava karışımı fakirleşir mi? Garret GT 15'in hangi devirden sonra yetersiz kaldığı konusunda bilgisi olan var mı?
Saygılar

FaBeRgE
03-02-2009, 18:05
Bu hatayı basınç sensörü anlık olarak yüksek basınç algıladığından verebiliyormuş. Klasik arıza ışığı yakma durumlarından biri de olabilir. Ayrıca elektrovana bazen turbonun açma kapama işleminde gecikebiliyormuş. Peki bu durumda Garret GT15 daha yüksek devirlerde intercoolerın soğutamamasından dolayı yanma odasına sıcak hava gönderip yakıt hava karışımı fakirleşir mi? Garret GT 15'in hangi devirden sonra yetersiz kaldığı konusunda bilgisi olan var mı?
Saygılar

şöyle düşünmek lazım sıcak havanın moleküler boşluklar arası daha fazla soğuya göre bu yüzden hacimsel olarak sıcak hava daha az hacimlidir tabi o zaman fakire düşebilir :)

redlinern
03-02-2009, 19:05
sıcak hava daha çok hacimli olduğundan fakire düşer galiba....

emp:)
04-02-2009, 00:37
Saygılar

Aynı durum dün başıma geldi ağrıza kodu aynı anlık basınç farklılığından arızayı sildirdim bu akşam tekrar hızlanırken yandı. Bakalım öncelikle turbo borularını kontrol ettiricem yarın sensörlerde gözden geçer. Bir daha olursa yeni yazılım yükleriz demişlerdi ama yedek anahtar yok yanımda yedek anahtar olmadan da oluyorsa yeni yazılımda yükleticem. Gelişmeleri yarın akşam yazarım.

fangio
04-02-2009, 00:48
Gelişmelerden haberdar edersen sevinirim. Bakalım ne çıkacak bu işin sonu :(

04-02-2009, 04:20
Az önce dışarıya çıktım bu esnada arıza ışığı söndü. Bilmiyorum yarın tekrar uğrumayı düşünüyorum servise.

04-02-2009, 17:18
Eski yazılım silinip yeni yazılım yüklendi şimdilik sorun yok. Bir daha tekrarlarsa aracı bırakmam gerektiğini sorunlu parçayı bulmaya çalışacaklarını söylediler.

fangio
05-02-2009, 12:23
Hadi bakalım inşallah ama bence problem yazılımda değil.

depresif
22-06-2009, 20:50
1,6 hdi 110 luk aracım war ve bnde bu durumdan oldukça muzdariptim hatta 4-5 kez turbo değişimi yapıldı aracıma en son yeter artık deyip motor açıp bakıldı ve sıfırlandı ve turbo değişimi yapılarak elektrovana dediğiniz elektronik parça değişti yada nyse tam bilmiorum turbo basıncını kontrol eden eleman düzeldikten sonra allaha şükür hiç bi sorunum kalmadı ve yaklasık 8 bin km dir kullanıorum gazladıgım halde sorun yok şükür.. anlattıklarına göre turbonun açılıp kapanma zamanlaması bozuldugu için turboyu zorluo arıza çıkartıo dedilerdi..

Mehmet Gazihan
23-06-2009, 01:02
Bayaa uuraştırmış...

Geçmiş olsun..

depresif
23-06-2009, 09:46
saol ama edirnede pek ustalar usta olmadıkları için nein ne olduklarından bihaberler genelde sonrada işte böyle ugraşıp duruyoruz..