PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : WRX impreza Turbo sorunsalı

egeturbo
03-08-2010, 20:57
Şuan dükkanımızda malesef tabiri caizse kasap bi tamirci tarafından turbosu büyültümeye çalışılmış bi subaru yatıyor.2004 Wrx üzerine sadece flanşı değiştirilerek t3t4 bi turbo takılmış ve ne bir external ne bir internal wastegate kullanmışlar.Araç sahibinin bi arkadaşıda kurtarıcı üzerinde aracı bize getirdiler.Motoru açtığımızda 3.pistonun eridiğini fark ettik.Şuan oem parçalar ile geri toplamayı düşünüyoruz..Ama araç sahibi hala büyük bi turbo istiyor bizden.GT3071 bulunan bi kiti Almanyadan arkadaşından satın almış.Kit önümüzdeki hafta İzmirde olmasını planlıyoruz.Stock motora bunu takmayı planlıyoruz.Şimdiki sorumu lütfen subaru toplamış kişiler yanıtlarsa çok sevinirim .GT3071 Rda stok motora ortalama kaç psi/bar basmalıyız.Sizce stok motor kaldırırmı Toplarken şunuda bunuda değiştirmelisin gibi önerileriniz nelerdir ?

toonch
04-08-2010, 08:14
Maden illa gt3071 neden motor açılacak pistonlar değişecekken stockta israr ediliyor. forged la gitsin içi rahat etsin.

EM-RE
04-08-2010, 08:29
GT30 la stok motor'da subarunun yürümesi çok zor..kırılmasın diye basınc açamıcaksınız...bu seferde yukarılarda gelen bir turbo oldugundan araç iyice zewksizleşicek...İnternal dediğinizde gt30'la sadece bir pistonla güzel hakkıyla çalışabiliceğini sanmam gt30 ciddi bir turbo...Bu arada ben vf35 le stock wrx'i kırmıştım.1,2 barda bence internal yapmadan kesinlikle bulaşmayın.Komple forgedladım 18g ile 1.5 barda sorunsuz zewkli bir şekilde yürüdüm.0,8 barda 320hp almıştım dynoda...
daha teknik,bu işi yapanlar daha anlamlı açıklıyacaklardır.Kolay gelsin.

fatiii
04-08-2010, 08:53
forged toplasanız oem parcalardan daha ucuza cıkar zaten..

stock motora gt30 takarsanız ya motoru kırarsınız biraz zevk alalım derken yada arabanın o halinden arkadasın cok sıkılır arabadan hic bir tat almaz..eger illa oem toplıcaksanız daha ufak bi turbo takın derim

khan
04-08-2010, 12:57
Wrx internallar ile olmaz, STI internallar zaten aftermarket malzemelerden cok daha pahali. Wrx pistonlar ise zayif. Bence ya forged internal, ya sti block yada daha kucuk bir turbo;)

UĞUR YUMAK
04-08-2010, 13:10
Araç gri mi ?

sulhi
04-08-2010, 15:45
kasaptır normaldir kuru hava ile yürütmek istemiştir motorda fakıre düştüğü için pistonu eritmiştir..okadar kırılmiş stok toplayana kadar içini forgetlesen daha iyi derim sana..

ygtrn
05-08-2010, 00:15
1.1 bardan sonrası hangi turboyu takarsan tak sakat.... ve diğer arkadaşlarında dediği gibi forget motor toplanması daha mantıklı.... stock motorun 1.1 barda kırılmasının nedenide boxer motor olmasından kaynaklanıyor, mantıken krank miline daha fazla yük biniyor ancak diğer motorlara göre güç bakımından daha verimli denilebilir....

Maxiboost
05-08-2010, 00:24
1.1 bardan sonrası hangi turboyu takarsan tak sakat.... ve diğer arkadaşlarında dediği gibi forget motor toplanması daha mantıklı.... stock motorun 1.1 barda kırılmasının nedenide boxer motor olmasından kaynaklanıyor, mantıken krank miline daha fazla yük biniyor ancak diğer motorlara göre güç bakımından daha verimli denilebilir....

biz 1.4 bastık herhangi bi turbo ile sorunsuz kilometrelerce bindi?

bence hiç gt30 serisi falan koymasın veya yapmışken en azından piston kol yatak alsın.

egeturbo
05-08-2010, 00:45
Bugun rektefiyeci aradı yataklardada boşluk oluşmuş.Krangtan %25 taşlanması gerektiğini söylediler.Şimdi korkum 2 katına çıktı taşlanmış bi krang mili ile isterse gt12 taksın gene yüke bindiğinde dağılıp gitmesi.Bidaha bu motoru sök senteye getir topla ölüm gibi
Carillo htype super stong kollar 2000 TL
Power enterprise 600 TL krang yatak takımı
Power enterprise 500 tl kol yatak takımı
Mahle piston set 1000 tl sekmanları ile beraber
Power enterprise kapak conta takım 500 Tl
Standart sıfır orjinal krang mili 1000 tl
arp silindir kapak saplamaları 400 Tl fiyat aldık
yada
Power enterprise set var içinde krang kol yataklar piston hemde 2200 cc stroker kit olarak + conta seti 5000 tlye geliyor
ya tek tek yada full power enterprise olarak alıcaz.
+ olarak greddy t67 turbo kiti içinde beyin enjektörlere kadar 6000 tlyede o geliyor. sıfır sizce bole bi setup kurmak mantıklımı + olarak arda bunları bunlarıda almalısın dediğiniz ürünler varmı

tool
05-08-2010, 01:10
standart kapakla gt30 ne kadar mutlu edicek onuda dusunmek lazim ;)

kickboxer
05-08-2010, 01:12

çok doru:icon_tup:

Ludacris
05-08-2010, 01:15
Adnanın arabamı bu arda ?
Geçenlerde beni arıyodu.

egeturbo
05-08-2010, 01:15
işte bu bana bu tarz bilgiler lazım motoru söktüğümüze pişman olduk.

çok doru:icon_tup:

peki t67 turbo kitinde gene gerekecektir kapaklarda ne gibi işlem yapıyorsnuz bize sti kapakları ve egzantirik v.s fiyatlarıda geldi.Müşterinin şuan anladığım kadarı ile bu işe 15 000 tl gibi bi para ayırabiliyor.

egeturbo
05-08-2010, 01:17
Adnanın arabamı bu arda ?
Geçenlerde beni arıyodu.

yok abi araba bi hollandada gurbetçi olarak yaşamış Türkiyeye daha 4 ay olmuş geleli Ersin Demen die bi abimizin.Ama kasapların elinde piston erimiş arabada bize geldi ve nerden dükkana soktuk bilmiorum ama pişman olduk şimdide yapıp alnımızın akıyla cıkmak istiyoruz

egeturbo
05-08-2010, 01:19
Araç gri mi ?

araç gri iğrenç bi siyah jantları var
bundan önceki tamircide boost saatinin hortumu turbonun emişine takılmış galiba ordan basınç olacağını dşünmüş :D kendi coolerı sökülmüş yerine sprinter minibüsünki takılmış blow off emiş hortumunda basınç var turbonun hava bastığı yerden almış bunlar bizm görüp fark ettiklerimiz kim bilir daha neler var neler
sanayiden arabayı cıkartığta başka dükkana gittimide vay yapamadılar arabayı bozdular gönderiyorlar derler erkeklğiede b.k sürdüremiyoruz hadi motoru söktük dağıttık toplamasıda basit ama hala senteye getirme korkusu sardı

kickboxer
05-08-2010, 01:32
işte bu bana bu tarz bilgiler lazım motoru söktüğümüze pişman olduk.

peki t67 turbo kitinde gene gerekecektir kapaklarda ne gibi işlem yapıyorsnuz bize sti kapakları ve egzantirik v.s fiyatlarıda geldi.Müşterinin şuan anladığım kadarı ile bu işe 15 000 tl gibi bi para ayırabiliyor.

ben gt30lu bi setupta 99gc8 kapagı ki sizdeki wrx daha iyi 1mm oversize ferrea comp plus. subaplar yaylar guıde lastıklerı sapkaları kılıtlerı herseyıyler bırlıkte ferrea jun 272 derece egzantrk jun kasnak ve guzel ellerde port polish

Ludacris
05-08-2010, 01:33
Adnandada siyah varda oda gurbetçi konuyu açmadan bihafta önce beni arıyodu o sandım adını hatırlayamıştım her neyse.
Inş. Anlınızın akıyla çıkarsınız

egeturbo
05-08-2010, 01:43
Adnandada siyah varda oda gurbetçi konuyu açmadan bihafta önce beni arıyodu o sandım adını hatırlayamıştım her neyse.

yok adnan abi auto garage kudret ve kemal abiye gidiyor onlar subaruyu zaten yalamış yutmuş biz 3 kişi oturduk başına bitane alfacı bi ben bide vwci rektefiyeci bize biz bloğa araç sahibi bize bakıyor. hem önceden yemiş kazığı şimdi gözü bizde acıldı bütün gün tepemizde inş siteye üye değildir artık subarudan yıldık rüyalarımda boxer motor topluyorum üstüme gelen krang gördüm piskolojimizi bozdu.Sitede subaruyla uğraşanlara vallahi billahi helal olsun

senna
05-08-2010, 07:37
keşke sadece herşey sente olsa

gurcell
05-08-2010, 08:15
Taşlanmış kranktan iş olmaz.

Sti ej207 short block al, kapağa dokunma, 18g yada 16g turbo ve sti intercooleri tak, bir de 750cc enjektör tak, yoluna devam et.

UĞUR YUMAK
05-08-2010, 08:51
bundan önceki tamircide boost saatinin hortumu turbonun emişine takılmış galiba ordan basınç olacağını dşünmüş :D kendi coolerı sökülmüş yerine sprinter minibüsünki takılmış blow off emiş hortumunda basınç var turbonun hava bastığı yerden almış bunlar bizm görüp fark ettiklerimiz kim bilir daha neler var neler
sanayiden arabayı cıkartığta başka dükkana gittimide vay yapamadılar arabayı bozdular gönderiyorlar derler erkeklğiede b.k sürdüremiyoruz hadi motoru söktük dağıttık toplamasıda basit ama hala senteye getirme korkusu sardı

Çok emin olmasamda tahmin ettiğim araç sanırım.
Eğer o ise daha önce başına neler geldiğini bir bilsen delirirsin Arda :)

UĞUR YUMAK
05-08-2010, 08:52

Cuma gecesi yemekten dönüyordum güzelbahçeden, yolda denk geldik Adnan ile , çok fena yürüyor :D o olamaz kanki :)

alpay
05-08-2010, 19:49

merak etme senteye kolay gelir eğer motor düzgün toplanırsa yani rektifiyecin iyise

khan
06-08-2010, 00:58

yanlis bilgiler yigit, stock subaru moturuna basilacak basinca dayali her hangi bir limit deger yok, misal biz yillardir ej207 stock blok ile gt30,35R ile bile 2 bar, 2.2 bar yurururuz hicbir sikinti yasamadik, ej205, ej20k,ej20g ile de 2 bara kadar kullandigimiz bir suru araba oldu.

teknik bilgi, boxer motor dizayninin en ustun yani kendi kendini calisirken balanslamasidir ve krank miline yataklara en az yuk binen motor dizaynlarindan biridir. bu sebeple zaten ayni guclerde diger motorlara nazaran yari yariya dusuk ana ve kol yatak toleranslari ile yuruyebilir, karsilikli olusan yuk,tansiyon birbirini dengeler.

@ kickboxer 99gc8 kapak iyidir. yaylari haric, gc kapak 1.5 bardan sonra flood eder oem yaylar ile;) yakalamaz ama kacirir.

taslanmis krank olmaz sakin ha kullanmayin, biri cikip simdi derki yurtdisinda kullananlar var, dogru ama bizdeki gibi eski usul tas ile tornalamiyor adamlar.

subaru motoru bilen adama cok kolay ve cok pratiktir, bilmeyen adama zulumdur ve toplayamaz kesin sikinti cikar. bilenin elinde cilgin guclerde uzun sure yurur, bilmeyenin elinde 2000 km de bir yatak sarar;)

sentesi cok kolay korkmayin sadece ozenli olun, triger kayisini takmadan, senteye getirmeden egzantrikler ile oynamayin. subaru motoru full interfacedir, subaplar birbirine deger. sente ile rektifiyenin alakasi yok zaten, not subaru motorunu rektifiyeci yaparsa duzgun olmaz, ustanin rektifiye bilmesi kontrol edebilmesi gerekir;)

bu kadar bilgi ile heralde artik sikinti yasama sansi az olur.

ygtrn
09-08-2010, 10:39
bu söylediğin değerler gerçekten çok iyi korhan ustam, genelde 1.1 bar üstü açmamı kimse tavsiye etmedi ve 1.4 1.6 gibi barlarda motor kıran arkadaşlar olduğu için bu yönde bilgiler verdim, benim blok ej20 yanılmıyorsam, peki bu ej20 ler kaç bar kaldırır?
başka bir sorum ise basınç açılınca dayanıklı olması için yapılan forget motor dışında yapılması gereken başka bir işlem varmı?