PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tek duy sarı ampülü çift duy gibi kullanma

aqustic
04-08-2010, 20:01
Ya bakıyorum da bazı arkadaşlarımız çift duy sarı ampülü bulmakta zorlanıyor.
O kadar kasmanıza gerek yok arkadaşlar.Ben buna da çözüm buldum.:)
Şekildeki tek duy 21wattlık sarı ampülün + ucuna 2 diyotla giriş yapıcaz.Diyot koymadaki amacımız sinyali verdigimizde park kablosuna dogru elektrik akmaması için.
2 tane 17watt 100 ohm direnci paralel baglayıp parktan bi kablo çekip ampüle girdiginizde parklar açıkken sarı yada turuncu ampül biraz kısık yancak.Sinyali verdiginizde ise kuvvetli yancaktır.
Burda parkta kısıklık derecesini direncin ohm degerini degiştirerek deneyin.Şayet direnc 5 watt falan olursa ısınma yapabilir.Bu nedenle bu direnç ve diyotların altına alüminyum bi sogutucu takmanız da gerekli.

2 tane çift duy uyduruk ampül alcagıma 1 adet tek duy osram sarı ampül alır bu şekilde baglamayı tercih ederim.Tabi şayet osramın çift duylusu yoksa.
Bu arada kullanılacak diyotlar 1N5408 olmalı.1N4001 falan almayıın yoksa diyot bozulur.1N4001 diyot 1Amperden yukarısını kaldırmaz.3amper yada 6amperlik diyot kullanmalısınız
Yanlış baglar da aracın sigortasını attırırsanız mesuliyet kabul etmem.İşin maliyeti 1 yada 1,5 TL civarında.
http://i33.tinypic.com/2q9c745.jpg

ugurseyhan
04-08-2010, 20:54
ebayda bunu satıyorlar araca uygun jaklarla falan 20euro civarı

Günkut
04-08-2010, 21:00
Ya bakıyorum da bazı arkadaşlarımız çift duy sarı ampülü bulmakta zorlanıyor.
O kadar kasmanıza gerek yok arkadaşlar.Ben buna da çözüm buldum.:)
Şekildeki tek duy 21wattlık sarı ampülün + ucuna 2 diyotla giriş yapıcaz.Diyot koymadaki amacımız sinyali verdigimizde park kablosuna dogru elektrik akmaması için.
2 tane 17watt 100 ohm direnci paralel baglayıp parktan bi kablo çekip ampüle girdiginizde parklar açıkken sarı yada turuncu ampül biraz kısık yancak.Sinyali verdiginizde ise kuvvetli yancaktır.
Burda parkta kısıklık derecesini direncin ohm degerini degiştirerek deneyin.Şayet direnc 5 watt falan olursa ısınma yapabilir.Bu nedenle bu direnç ve diyotların altına alüminyum bi sogutucu takmanız da gerekli.

2 tane çift duy uyduruk ampül alcagıma 1 adet tek duy osram sarı ampül alır bu şekilde baglamayı tercih ederim.Tabi şayet osramın çift duylusu yoksa.
Bu arada kullanılacak diyotlar 1N5408 olmalı.1N4001 falan almayıın yoksa diyot bozulur.1N4001 diyot 1Amperden yukarısını kaldırmaz.3amper yada 6amperlik diyot kullanmalısınız
Yanlış baglar da aracın sigortasını attırırsanız mesuliyet kabul etmem.İşin maliyeti 1 yada 1,5 TL civarında.
http://i33.tinypic.com/2q9c745.jpg

cok güzel paylasım fakat herkezin eli yatkın degildir. :) siz yapsanız biz satın alsak :D:D

cery
04-08-2010, 23:43
hmm. aklıma yattı walla. havyamı getirin xDD

Tunç
05-08-2010, 00:04
istanbul da aksarayda her parcacıda var cıftı 3 lıra kım zorlanıyorsa bulmakta ben alır kargolarım :)

levent
05-08-2010, 00:07
öyle tunç ama biçok elektrikçi beceremiyor bu işi :D

Tunç
05-08-2010, 00:08
öyle tunç ama biçok elektrikçi beceremiyor bu işi :D

bunu dusunemedım ama :hahaha: haklısın bıraz ıscılık ıstıo :)

firat_07
05-08-2010, 10:16
ben kendi aracıma ve arkadaşlarımın arabasına 7805 transistör kullanarak yaptım çok iyi oldu yaklaşık 1 yıldan beri çalışıyor şimdilik sıkıntı yok

enes28
03-10-2016, 17:33
Konu hort olcak ama;

Resimdeki gibi yapmak için 21 watt ampulü 5 watt yada daha yakın değerlerde yandırabilmek için direncin ohmunu nasıl hesaplayabiliriz, kaç ohm olmalı kullanacağımız direnç?