PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Baloncuksuz folyo çekme nasıl yapılır?

aqustic
08-08-2010, 19:52
Elimde bir sürü transparan kırmızı folyo var.
Düz ve kavisi olmayan bir stop camına kırmızı transparan folyo yapıştırıyorum.Fakat her defasında rüzgarsız havada kapalı yerde yapmama ragmen enaz bir tane baloncuk çıkıyor ve benı son derece rahatsız ediyor.
Söküyorum tekrar yapıyorum yine aynı problem.
Zemini ıslatarak yapıştırıp ve üzerine sıcak hava tabancasıyla üfürdügümde ise hiç baloncuk oluşmuyor.Fakat bu uygulamada ise sanki folyonun yapışkanlık özelligi azalıyor gibi ve ilerde sıcakta güneşli havada yerinden çıkabilir diye düşünüyorum.Ve sıcak hava tabancasını fazla tutmamaya çok dikkat etmek gerekiyor ugraştırıyor vs.
Varmı bu işin daha kısa yolu?

gökan
08-08-2010, 20:05
baloncuga ıgneın ucyla dokundur havasını al ucuna ama cok ufak dercede

Dragger
08-08-2010, 20:08
Bazı ufak baloncuklar güneste bırakınca kendiliginden kayboluyor ;)

Folyo kaplanan arabalarda bile bu yöntemi uyguluyorlar bir dene derim.

deeperblack
08-08-2010, 20:31
Isıtarak yapıştırdıktan sonra folyo yapışkanlık özelliğini kolay kolay kaybetmez.
Isıtma yöntemi ile yapıştırırken karşılıklı yönlerden eşit kuvvetle gerdirilmesi yani kaplanacak yüzeye yatay bir açıda gergin olarak yaklaştırılması ve üzeri kadife kaplanmış bir ragle ile düzelnli ve yavaş hareketlerle sıvanması sorunsuz olarak yapıştırmanıza yardımcı olur.

Eğer bu yöntemde olmadıysa ve fazla malzemeniz varsa bir yöntem daha var.
Zemini ve folyonun yapışkanlı yüzünü sulandırılmış camsil ile ıslatın. Bunun sayesinde folyoyu tam istediğiniz bölgeye kaydırın. Daha sonra ortadan başlayarak kenarlara doğru içinde kalan sıvıyı dışarı atın. Tüm sıvı bittikten sonra zemini ısıtarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Anlattığım işlemler tecrübe ile sabittir.
11 senedir folyolar ile uğraşıyorum.

Umarım yardımcı olur...

cery
13-08-2010, 00:06
nokta konulmuş daha bişi yazmak bize düşmez :D