PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : lastikle ilgili birden fazla soru...

yulia_s
13-03-2007, 18:07
Bu gun saat 4:30 civarında ilk lastik patlatmamı gerceklestirmiş oldum. haliç köprüsü çıkışında Allah razı olsun yandaki arabadaki ağabeyler/amcalar beni uyardı, neyseki yanımda kardesim vardı indi degiştirdi ben ise kılımı bile kıpırdatmadım :D lastik yandan patlamış, nasıl becerdim bilmiyorum, zaten uyarmasaydılar oyle eve kadar giderdim… verilmiş sadakam varmış.:rolleyes:

Birisi beni lastikler konusunda aydınlatır mı? Lastiklerin mevsimi var mı? Nasıl gidersem lastigi patlatmam? Nasıl gidersem lastigi patlatırım? Lastik bakımı ne zamandan ne zamana ve nasıl yapılır? Tabi boyle bir bakım soz konusu ise, bir de en iyi lastik markası hangisi? Neyi tavsiye edersiniz?

Belki bu sorular cok komik sizler için ama ben bilmiyorum işte, aydınlatırsanız cook sevinirim…

Şimdiden tesekkur ederim.

Vesselam.

grkm
13-03-2007, 18:23
ÖNcelikle forumumuza ho$geldiniz. Ba$ınızdan geçen talihsiz olay içinde geçmi$ olsun.

ÖNcelikle lastik seçerken araç tipini ve kullanım amacını belirlemek gerekir. Profilde yazan Honda Jazz dan yola çıkarak aracınızda kaliteli bir 4mevsim lastiği kullanmanızı tavsiye ederim. Lastik patlatmamak için lastik basıncını olması gerekenden (30-36psi) fazla yapmayın . Sık sık lastik di$ derinliğini kontrol edin. Rutin bir uyarı olsada temiz yollardan gitmeye çalı$ın ve çıkırlardan kaçmaya çabalayın. Ayrıca aracıınızı park ederken eğer kaldırıma çıkaracaksanız lastik tabanının tamamen zeminle teması olduğuna emin olunuz. Lastik bakımı için basınçların , diş derinliği kontrolü ve jantların balanslarını kontrol ettirmek yeterlidir.

En iyi lastik diyebilmek zor tabi , önemli olan nokta bütçe.. Yağmur deseni ağırlıklı bir lastik tercih ederseniz , hem güvenliğiniz hemde aracınız açısından iyi bir seçim yapmı$ olursunuz. Aklıma gelen binek araçlar için en iyi lastikler ise

Bridgestone Re040(orj. lastiğiniz olması lazım) , Potenza G3(re040 a göre daha performanslı ve uzun ömürlü bir lastiktir)
Michelin Pilot Primacy , Pilot Exalto
Goodyear Ultragrip

Bunlar tavsiye edebileceğim lastikler.. Umarım yardımcı olur .

Maxiboost
13-03-2007, 18:27
normal yollarda ve normal şekilde kullanarak lastik patlatman imkansızdır yandan dediğin kısım lastiğin yanak kısmıdır, bir yerden bir cisim girmiştir yada siboptan kaçırmıştır sende farkında olmadan yol yaptıysan yanağı öyle yırtılmıştır yoksa yanaktan patlamasıda oldukça zor bi ihtimal bir yere vurman sürtmen fln gerekli. Lastiklerin mevsimi tabi vardır sanırım hava sıcaklığı 10 deerece altına düştüğü zaman kış lastiği kullanman gerekir 8 derecede olabilir normal lastikler o ısılarda sertleşerek gerektiği gibi görevlerini yerine getiremezler, lastik bakımı konusunda ise havalarını kontrol ettir, arap sabunu vs ile parlatma, özel parlatıcılar var onlardan sürebilirsin, taşlı, inşaat veya her hangi bir şantiye yakınlarından geçerken gözlerini dört açarak geç ki birşey saplanmadan veya sivri bir cismin üstünden geçmeden yoluna devam edesin, iyi lastik markaları vardır ama her araç için aynı lastik aynı performansı vermez standart sürüşler için aracın fabrika çıkışı lastiğinin kullanılmasını tavsiye ediyorlar işte lastik dünyası böyle bişi :D

grkm de güzel ve gerkli bilgiler vermiş ben yazana kadar :D birde kaldırıma çıkarken yan değil mümkün olduğunca lastiği düz çıkarmaya çalışın aksi taktirde yanak denen kısım zarar görür

yulia_s
14-03-2007, 18:05
hmm cok tesekkur ederim yanıtlarınız için, allah razı olsun, soylediklerinizi not ettim, daha dikkatli olacagım insallah.

lastikçi lastigin yandan patlamadıgını sislenmis olma ihtimalinin yuksek oldugunu soyledi cok derinmiş yırtılan yer. zaten karagumrukte ara sokaklardan birine park etmiştim bir kac saatliğine... sanırım orda hallettiler lastigimi :soru: bende ki acemilik anlamadım tabi ama iyi ders oldu bana... :D

hazirandan sonra adam gibi bir lastik ve jant almayı dusunuyorum o zmana kadar saglam para biriktirir, secim yaparken tekrar sizlere danısırım. :icon_tup:
bir sorum daha olacak, lastiklerde ve celik jantlarda ortalama fiyat nedir?:beuj:

vesselam

grkm
14-03-2007, 18:32
hmm cok tesekkur ederim yanıtlarınız için, allah razı olsun, soylediklerinizi not ettim, daha dikkatli olacagım insallah.

lastikçi lastigin yandan patlamadıgını sislenmis olma ihtimalinin yuksek oldugunu soyledi cok derinmiş yırtılan yer. zaten karagumrukte ara sokaklardan birine park etmiştim bir kac saatliğine... sanırım orda hallettiler lastigimi :soru: bende ki acemilik anlamadım tabi ama iyi ders oldu bana... :D

hazirandan sonra adam gibi bir lastik ve jant almayı dusunuyorum o zmana kadar saglam para biriktirir, secim yaparken tekrar sizlere danısırım. :icon_tup:
bir sorum daha olacak, lastiklerde ve celik jantlarda ortalama fiyat nedir?:beuj:

vesselam

Tabi keskin bir madde ile hasar görmü$ olma olasılığıda yüksek ..

Sorunuza gelince yine arz talep $eklinde bir cevabı var. Jantın boyutundan , markasına ve modeline kadar pek çok seçenek var. 600ytl ye de bir takım jant bulabilirsiniz 5000$ a da :) Tabi $unuda unutmamak lazım ki , jantı boyutu büyüdüğü sürece lastik ebadıda büyüyüp pahalıla$acak.. Yani Doğru orantılılar. Ne tarz bir jant ve lastik istediğinizi belirtirseniz daha çok yardımcı olacağımıza eminim :icon_tup:

yulia_s
14-03-2007, 19:05
cok tesekkur ederim grkm ama ben ne istemem gerektigini nasıl bir sey daha iyi bilmiyorum ki :D zamnla ogrenirim insallah.

MuratB
14-03-2007, 19:30
karagümrüğelaf yok kardeş takımız KSK-KARAGÜMRÜK :D:D:D

yulia_s
14-03-2007, 20:23
bir şey demedim zaten karagümrüğe bir daha ki gidişte öteki lastiklerden olmak istemem :D

grkm
14-03-2007, 20:30
cok tesekkur ederim grkm ama ben ne istemem gerektigini nasıl bir sey daha iyi bilmiyorum ki :D zamnla ogrenirim insallah.

O zaman $öyle yapabiliriz. Almayı dü$ündüğüünüz fiyat aralığını söylerseniz size yol gösterebiliriz ancak ..