PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Temizliği

mrtngn
11-08-2010, 00:44
Evet cila severler..Aracımın motoru kum havuzuna sokulmus kadar pis buna bir el atmak istiyorum.Motorun üzerindeki kirleri tozları neyle,nasıl,ne sekilde sağlıklı bir sekilde temizleyebilirim? Servise ve yıkamacıya 50-60 lira vermeye hiç niyetim yok :D:D

Kimisi elektrik aksama Sonax mos2 oil sıkıp sonra motor temizleyici ürünü kullanmış falan ama kimisi kabloları boruları sertlestiriyor diyor,toz cekiyor,yapış yapış oluyor vs vs...En cok kafama takılan boruları ve kabloları sertlestirmesi:beuj:

Aracınızın motorunu neyle,nasıl temizliyorsunuz? Hangi ürünü tavsiye edersiniz...

Meguiars,Sonax,Arexons,Auto-Glym ve bilumum markalardan?

Ertug_T.
11-08-2010, 00:49
ben serviste meguiars yaptırıyorum 40 liraya..köşe bucak tertemiz oluyo..

ugurseyhan
11-08-2010, 07:27
ben bikaç değişik fırça ve pril ile mazot ile temizliyorum elimdede bitane 2.5 litrelik kapağı delik cola şişesi köpüklenen yerleri akıtıyorum daha sonrada meguiars hyper dressing plastik koruyucu iel sonlandırıyorum 303 diye bi ürün var odahada etkili koruma konusunda denizcilikte kullanılıyormuş.

Enes-x
11-08-2010, 07:59
4 litre suya 1.5 kapak loc eklenir.Kovadaki loclu suyla bezi temizleyerek motorun heryeri silinir sonuç doğal görünüm tertemiz motor..Kir,toz tutmasını bile geciktiriyor bu ürün.Ayrıca Suyun zarar vermediği heryerde kullanabilirsin..Ben kullanıyorum tavsiye ederim..

http://images.gittigidiyor.com/2440/LOC-AMWAY-ORGANIK-GENEL-TEMIZLIK-URUNU__24407821_0.jpg

Derman
11-08-2010, 08:25
bende sonax ın motor temızleme spreyı ıle yapıyorum...once 1 kova su dolduruyorum...sünger yardımı ıle elımın gırdıgı her yerı süngerle ıslatıyorum..ardından sonax sıkıyorum...daha sonra uzunlugu ve yapısı değişik fırcalar ıle her tarafını fırcalıyorum..sonra sünger ıle köpüğü alıp nemlı bez ıle sılıyorum..en son ıse meguıars plastık aksam ıcın olan cılasını sıkıp işimi bitiryorum...ayda bır kere yapıyorum..

serdar_07
11-08-2010, 09:44
4 litre suya 1.5 kapak loc eklenir.Kovadaki loclu suyla bezi temizleyerek motorun heryeri silinir sonuç doğal görünüm tertemiz motor..Kir,toz tutmasını bile geciktiriyor bu ürün.Ayrıca Suyun zarar vermediği heryerde kullanabilirsin..Ben kullanıyorum tavsiye ederim..

http://images.gittigidiyor.com/2440/LOC-AMWAY-ORGANIK-GENEL-TEMIZLIK-URUNU__24407821_0.jpg

ewt bu ürünü bende kullanıyorum heryerde gerçekten çok güzel bi ürün ..:icon_tup:

mrtngn
11-08-2010, 14:30
ben bikaç değişik fırça ve pril ile mazot ile temizliyorum elimdede bitane 2.5 litrelik kapağı delik cola şişesi köpüklenen yerleri akıtıyorum daha sonrada meguiars hyper dressing plastik koruyucu iel sonlandırıyorum 303 diye bi ürün var odahada etkili koruma konusunda denizcilikte kullanılıyormuş.

Mazot koku yapmıyormu motorda:soru: Bicok kişinin bu sekilde yaptıgını okudum ama..

Elimde Loc var bunu denicem.O kir,toz bezle alınabiliyorsa cok iyi olucak.Peki yumusak plastiklerde nasıl bir sonuc veriyor..Sertlesme sonradan matlaşma gibi bisey oluyor mu ?

Baska ürün,yöntem tavsiyesi olanlar ?
.

YavuzNaz
11-08-2010, 14:49
dün akşam 15 tl ye yıkattım fıstık gibi oldu :)

Gokhan43
11-08-2010, 14:49
Enes LOC'u ben de kullanıyorum gerçi şu ana kadar sadece jantlarımı temizlerken kullandım ama bi kaç soru sorayım :)

Geçen kaput altında plastik kısımları temizlemeye çalıştım ama resimden de görüneceği üzere sağ-sol kenarlar ve arka kısımdaki tozun artık çamurlaştığı yerlere LOC ile girişsem nasıl olur :) Fısfıs ile LOC sıkıp orlara yine ardından fısfıs ile su sıksam olur mu ?

Sol kısımda görülen cam suyu haznesi vs. olan kısımda da kablolar falan var açıkçası korktum LOC sıkmaya orlara :) O kısımlar için sorun olur mu ya da başka önerisi olan var mı :)

http://i36.tinypic.com/6hrg2x.jpg

Derman
11-08-2010, 22:08
offf tam 10 numara temızlık yapılacak durumda Gökhan...ist.olsan beraber yapardık...loc sık yada diğer motor temızleme spreylerınden arkasından fırca ıle (ressam duvar fırcaları var cesıt cesıt ) onların yardımıyla ıyıce fırcala...daha sonra bez ıle sil tertemız olur...

Enes-x
11-08-2010, 23:07
Gökhan garanti olsun oraya direk sıkma, beze sık locu yavaş yavaş temizlersin..Ki açıkta bişey olsa o kadar kir toz çamur gelmiş o kısma illaki bi sıkıntı olurdu..

Mazot koku yapmıyormu motorda:soru: Bicok kişinin bu sekilde yaptıgını okudum ama..

Elimde Loc var bunu denicem.O kir,toz bezle alınabiliyorsa cok iyi olucak.Peki yumusak plastiklerde nasıl bir sonuc veriyor..Sertlesme sonradan matlaşma gibi bisey oluyor mu ?

Baska ürün,yöntem tavsiyesi olanlar ?
.

Plastikleri parlatmazda matlaştırmazda orjinal haline getirir..Hiç bi zararı yok.

Gokhan43
12-08-2010, 01:03
offf tam 10 numara temızlık yapılacak durumda Gökhan...ist.olsan beraber yapardık...loc sık yada diğer motor temızleme spreylerınden arkasından fırca ıle (ressam duvar fırcaları var cesıt cesıt ) onların yardımıyla ıyıce fırcala...daha sonra bez ıle sil tertemız olur...

Çok pis gaza getirdin sen şimdi ya :) Valla istanbulda olsam uğraşırdık ha :) Kısmet diyelim :) Eyvallah tşk bu arada :)

Gökhan garanti olsun oraya direk sıkma, beze sık locu yavaş yavaş temizlersin..Ki açıkta bişey olsa o kadar kir toz çamur gelmiş o kısma illaki bi sıkıntı olurdu..

O zaman çamurluğun üst tarafları gibi kaporta olan kısma sıkayım kablo olan iç tarafları da loclu bezle sileyim dediğin gibi garanti olsun :)

gökan
12-08-2010, 01:17
loc nerde var meg motor temızleme aldım cok kotu

Gokhan43
12-08-2010, 01:19

gittigidiyorda falan satılıyor 15 liraya :)

gökan
12-08-2010, 01:20
dukkan felan yokmu gıttıye uye olmak lazım sımdı:)

Gokhan43
12-08-2010, 01:23
dukkan felan yokmu gıttıye uye olmak lazım sımdı:)

Valla amway ürünleri satılan yerlerde de bulunabilir :) Ama nerler satıyor bilmiyorum :) Genelde bayanlar amway için ürün satışı yapıyorlar onlardan sipariş de geçebilirsin çevrede ailede vs. tanıdık bu işlerden yapan varsa :)

M U R A T
12-08-2010, 07:27

meg in hangi ürününü aldın kullanımda hata yapıyo olmayasın

gökan
12-08-2010, 09:09
meg in hangi ürününü aldın kullanımda hata yapıyo olmayasın

bılmıyorum soylendıgı gıbı kullandım adını unuttum ama morumsu bi madde

M U R A T
12-08-2010, 09:13
bılmıyorum soylendıgı gıbı kullandım adını unuttum ama morumsu bi madde

mor değilde kırmızı bişey alman lazımdı

gökan
12-08-2010, 09:15
mor değilde kırmızı bişey alman lazımdı

yanlıs vermısler ozman:(

Enes-x
12-08-2010, 09:17

Loc var bende istersen 15 tl

gökan
12-08-2010, 09:19
Loc var bende istersen 15 tl

msn varsa pm atarmısın:)

mrtngn
12-08-2010, 12:57
Peki motoru sildik temizledik...Parlaklık icin ve bu parlaklıgın temizliğin korunması icin hangi ürünleri tavsiye edersiniz...Meguiars biraz tuzlu gibi 37 TL :)

Gokhan43
13-08-2010, 01:05
Peki motoru sildik temizledik...Parlaklık icin ve bu parlaklıgın temizliğin korunması icin hangi ürünleri tavsiye edersiniz...Meguiars biraz tuzlu gibi 37 TL :)

http://lib.store.yahoo.net/lib/classic-motoring/303AeroAppl.jpg

Ben Aerospace 303 Protectant kullanıyorum :) Plastik aksamlarda çok memnunum :) Bir önceki sayfaya eklediğim fotoda motor kapağı olsun panjur üstündeki siyah kısım olsun sürekli o hâlde duruyor mesela :) Minimum toz tutma ve kirlenme mevcut :)

Hatta ve hatta motor kapağını nereden temin ettin diyen bile oldu sıfır zannedip :D

-batu-
13-08-2010, 01:22
LOC + 303 mikemmel sonuç ;)

mrtngn
13-08-2010, 12:48
http://lib.store.yahoo.net/lib/classic-motoring/303AeroAppl.jpg

Ben Aerospace 303 Protectant kullanıyorum :) Plastik aksamlarda çok memnunum :) Bir önceki sayfaya eklediğim fotoda motor kapağı olsun panjur üstündeki siyah kısım olsun sürekli o hâlde duruyor mesela :) Minimum toz tutma ve kirlenme mevcut :)

Hatta ve hatta motor kapağını nereden temin ettin diyen bile oldu sıfır zannedip :D

LOC + 303 mikemmel sonuç ;)

Eyw. bu cok güzel oldu..Ürünü buldugum zaman en kısa sürede işlemlere baslıcam :):)

-batu-
13-08-2010, 21:08
bu iki ürünün meg muadilleri olarakta,

APC + Hyper Dressing kullanabilirsin

hotsauce
14-08-2010, 08:48
Bende LOC kullandım cok memnun kaldım sprey sıkıp fırcayla gırıstım sonuc mukemmel oldu

mrtngn
15-08-2010, 15:42
Bugün biraz motora loc sıkıp ugrastım ama umdugum gibi olmadı hiç...Motorun üzerinde ufak bi plastik kapak dısında pek fazla plastik bölüm yok...

Full sargılı hortum ve boru.Ee tabi buralarada ince ve detaylı temizlik istediği için sinirlendim yarıda bırakıp cıktım eve:D:D

Artık düzgün biyere yıkamacıya yıkatıp parlattırcam:)

free-hifi
20-03-2013, 07:50

elimizin girmediği yerler ?

0M42
20-03-2013, 12:53
Şimdi yazacam buraya basınçlı gaz yağı ve sonrasında basınçlı sıcak su ile temizleyin ama kimse yanaşmıyacak yanaşmamayı bırak kimsenin dikkatini bile çekmiyecek nede olsa gaz yağı.Bir meguiars değil yada bir sonax değil ama emin olabilirsiniz sonax olsun yada diğerleri olsun onlardan daha iyi bir temizleme elde edersiniz bu yöntem ile :)

ilkercom
28-03-2013, 14:15
Ben de kendi yöntemlerimi yazayım.

Tedbiren kutup başını sökün. ben genelde sökmüyorum. fakat riske gerek yok. Ayrıca motorun kuruması için zaman lazım. o yüzden geniş vakitte yapın.

Sprey şişenin içine bulaşık sabunu ve su koyun. sıkmaya başlayın. komple ıslandıktan sonra her yer. bi parti de fırça ile beraber spreyle girişin. hem ıslatın hem fırçalayın. eğer resimdeki golf4 gibi kurumuş lekeler varsa asprin ile girişin. kirleri akıtıyor temizliyor. sonra sprey şişesine sadece su koyun. hem durulayın hem fırçalayın. komple arınıncaya kadar durulayın. ben bazen basınçlı makina ile girişiyorum :D

en son bez ile kurulayın. ve torpido sütleri var onlarla silin. hem toz tutuşu azalıyor hem de ucuz.

aslan
28-03-2013, 14:20
İlker abi senin projende bir gelişme varmı?

ilkercom
28-03-2013, 15:36
Hangisi :) bende projeden bol bişey yok. az önce buraya yazdıklarımdan sonra çıktım bi motoru yıkadım. hızımı alamadım hava filtresini söktüm temizledim. en son bozuk bi kompresor buldum onu tamir ediyordum :D yeni kendime geldim :D

aslan
28-03-2013, 15:43
Hani cevizlibağ topkapı taraflarında dükkan işi ;)

ilkercom
28-03-2013, 15:48
o iş için kiracının dükkanı bırakmasını bekliyorum. artık ne kadar sürer bilmiyorum. düzgün kirasını ödeyen adama da çık demek olmaz. veya işi büyütüp başka bi dükkan tutmak lazım. onu da kısa vadede yapamam.

kendi dükkanımız boşalsın bugün açarım :D yeterli malzeme var.

cagri-35
28-03-2013, 22:44
Würthün bir karısımı var, kompres ile atılan. Arkadaşımın servisinde arada bir yapıyorum. Çok işe yarıyor tam malzemeyi bilmiyorum ancak silme vs yok direk püskürtüp kurutuyorsun kaput açık şekilde.

pcvirus
28-03-2013, 23:17
wd40 on numara beş yıldız
sık ve sil

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/225264_186261101425634_5610086_n.jpg

imprezaWRC
29-03-2013, 09:33
wd40 on numara beş yıldız
sık ve sil

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/225264_186261101425634_5610086_n.jpg

Serviste, laf olsun diye wd40 ile motoru silerlerdi, 100km sonra o iğrenç yağlı tabaka yüzünden motor eski kirli haline dönerdi.

Tholl-ga
29-03-2013, 09:38
ek olarakta toz yapışırdı :D

ilkercom
29-03-2013, 09:52
wd40 göz boyama. en temizi torpido için olan losyonlar. toz tutmuyor. ve hoş bi siyah oluyor.

orhan_guney
29-03-2013, 09:59
ya bu loc dediğinizden bizde var bir sürü hanım almış duruyor bilmiyordum bu işler için işe yaradığını .

ilkercom
29-03-2013, 10:01
evde kullanılan bir çok malzeme arabada kullanılabiliyor. arabada kullanılan da evde kullanılıyor. ben dünya kadar mikrofiber bez aldım hem arabada hem evde kullanıyorum :D Buharlı temizlik makinası ile evi arabayı her yeri temizliyorum. motor dahil :P

slave
29-03-2013, 10:03
valla asprin diye bir ürün var evde kullanıyor fena leke çözüyor fakar sonrasında sıcak su ile durulama şart yoksa iz bırakıyor fakat ben jantta , koltukta denedim aya iyi çözdü , jantlar balata tozu manyağı olmuştu sadece sıktım bekledim ve süngerle ovaladım sonra bol su = sonuç başarılı

http://d1303.hizliresim.com/17/x/lkp6h.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

ilkercom
29-03-2013, 10:06
valla asprin diye bir ürün var evde kullanıyor fena leke çözüyor fakar sonrasında sıcak su ile durulama şart yoksa iz bırakıyor fakat ben jantta , koltukta denedim aya iyi çözdü , jantlar balata tozu manyağı olmuştu sadece sıktım bekledim ve süngerle ovaladım sonra bol su = sonuç başarılı

Ben de çok geç keşfettim. felaket etkili bişey yanlız iyi durlamazsan ortalığın canına okuyor. bende vitesin etrafına sıçramış leke yaptı. sulandırmadan kullanmamak lazım. 3 liraya büyük iş. jantlara sıkıyorum. suyla durulayınca missss

Ranthor
29-03-2013, 10:11
asprin in ph 13, camasir suyu kadar guclu, elinize dikkat edin solumayin ve SAKIN SAF kullanmayin.
Vinet , meg apc vb hepsini yaptigini yapiyor. yalniz sagliga zararli olabilir, solumayin vb.

BurakYozgat.
29-03-2013, 10:17
Ben kendim bi karışım hazırladım onu kullanıyorum hem motora hem janta :) biraz bekleyip silince hiç zorlanmadan her yeri tertemiz yapıyo baya güçlü oldu :D içinde de yağ çözücü , cif , bulaşık deterjanı , su falan var karıştır sık bekle sil :D

slave
29-03-2013, 10:19
Ben de çok geç keşfettim. felaket etkili bişey yanlız iyi durlamazsan ortalığın canına okuyor. bende vitesin etrafına sıçramış leke yaptı. sulandırmadan kullanmamak lazım. 3 liraya büyük iş. jantlara sıkıyorum. suyla durulayınca missss

kesinlikle katılıyorum bende kapı içlerinde plastik aksamda denedim fakat güzelce durulanmazsa ve sulandırılıp kullanılmazsa fena iz bırakıyor beyazlaştırıyor ama işi çözdükten sonra süper

slave
29-03-2013, 10:20
asprin in ph 13, camasir suyu kadar guclu, elinize dikkat edin solumayin ve SAKIN SAF kullanmayin.
Vinet , meg apc vb hepsini yaptigini yapiyor. yalniz sagliga zararli olabilir, solumayin vb.

zaten kokusu belli ediyor ama zararlı olacağını bilmiyordum bu kdar , bide çoğu yıkamacı kullanıyor bunu , hatta el altı oto kuaförler bile

Risendark
13-06-2013, 22:06
Bu işi en iyi AMWAY'in LOC genel temizlik ürünü var.Tüm tozu çamuru kiri rahatlıkla temizlersiniz.

bLackModeL
14-06-2013, 09:02
ben motor temizliginde yag sokucu kullanıyorum gayette basarılı oluyorum ..
bude benden ornekler
http://imageshack.us/a/img248/8278/nzdm.jpg
http://imageshack.us/a/img823/4453/w3yz.jpg