PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Yağı Tavsiye...

C!N
18-08-2010, 00:00
Arkadaşlar selamlar;

Konuyu daha önce yanlış yere açmış olmam sebebiyle kilitlenmesinden dolayı 2. kez açıyorum! Diğer konuda fikir belirtip yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ediyorum...

2 yıldır kullanmakta olduğum 2009 model Peugeot 206 Tipronik 1.4 benzinli aracım var. Aracımın yıllık bakım zamanı geldi, bunun için tavsiyelerinizi almak istiyorum.

Aracım 21.600 km'de, yaklaşık 10 aydır Atiker sıralı LPG sistemi ile kullanıyorum. LPG uygulamanın üzerinden 10.000 km, bir önceki bakınım üzerinden ise 11.600 km geçti. Özetle geçtiğimiz yıl önce aracın rutin bakımlarını yaptırdım, ardından LPG kit montajı yapıldı.

Sizlere sormak istediğim; aracım için motor yağı olarak ne tavsiye edersiniz, servise götürüp onların tercih ettiği yağı kullanmaya devam mı edeyim, yoksa farklı bir yağa mı geçeyim?

Ayrıca aynı zamanda LPG kitinin de bakım zamanı geldi, sanırım filitreler filan değişecekmiş tam bilmiyorum ilk defa yaptıracağım için, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatabilir mi ve de önce LPG bakımını yaptırıp sonra mı aracı servise götüreyim yoksa önce aracın bakımını yaptırıp sonra mı LPG bakımını yaptırayım, ne dersiniz?

essad
18-08-2010, 00:09
Motorsilk 10*40 Motor Yağı.. S/C sınıfı tüm araçlara uyar, uluslararası SMC/F sertifikasına sahip, ayrıca tam sentetik olmasa da castrol edge tam sentetik ayarında bir yağdır.. bakımların sonucunda yağın ne kadar kaliteli olduğunu anlayacaksınız.. ben yaklaşık 20.000km'dir kullanıyorum, değişimlerde yağ neredeyse hiç kirlenmemiş, filtre temiz bir şekilde gözlerimle gördüm..

essad
18-08-2010, 00:12
Motorsilk 10*40 Motor Yağı.. S/C sınıfı tüm araçlara uyar, uluslararası SMC/F sertifikasına sahip, ayrıca tam sentetik olmasa da castrol edge tam sentetik ayarında bir yağdır.. bakımların sonucunda yağın ne kadar kaliteli olduğunu anlayacaksınız.. ben yaklaşık 20.000km'dir kullanıyorum, değişimlerde yağ neredeyse hiç kirlenmemiş, filtre temiz bir şekilde gözlerimle gördüm..

ayrıca bknz.

# MOTORSILK SUPREME tüm S ve C sınıflandırmalarını tek başına karşılar ve yine BENZİNLİ,DİZEL,LPG,VE TURBO DİZEL tüm araçlarda kullanılabilir.

# Multigrade özelliğe sahip olması fiyatını yükseltmemenin yanı sıra,diğer marka BENZİN ve DİZEL yağ ayrımı yapan markalara oranlara göre çok daha ekonomiktir. S ve C gibi sınıfları karşılamayan BENZİN ve DİZEL ayrımı yapmak zorunda birçok markadaki gibi alıcıya ayrı ayrı ürün sunmaz ve satıcı içinde stok yükü getirmemektedir.

akın
18-08-2010, 00:15

Selam yanlış bilmiyorsam yağ karardıkça ve kirlendikçe işlevini yapıyor gözüküyor.
Tam sentetik ve yarı sentetik arasında çok fark var.

Benim tavsiyem tamsentetik olan bir yağ kullanılması,fabrikasyon olarakta hangi numara yağı öneriyorsa ona yakın bir yağ seçmeniz.
Saygılar

C!N
18-08-2010, 00:15
ayrıca bknz.

# MOTORSILK SUPREME tüm S ve C sınıflandırmalarını tek başına karşılar ve yine BENZİNLİ,DİZEL,LPG,VE TURBO DİZEL tüm araçlarda kullanılabilir.

# Multigrade özelliğe sahip olması fiyatını yükseltmemenin yanı sıra,diğer marka BENZİN ve DİZEL yağ ayrımı yapan markalara oranlara göre çok daha ekonomiktir. S ve C gibi sınıfları karşılamayan BENZİN ve DİZEL ayrımı yapmak zorunda birçok markadaki gibi alıcıya ayrı ayrı ürün sunmaz ve satıcı içinde stok yükü getirmemektedir.

teşekkürler...

C!N
18-08-2010, 00:18
Anladığım kadarıyla LPG sebebiyle yağda bir değişime gitmeye gerek yok sanırım, o sebeple, periyodik bakımda, yetkili serviste yaptırmamda bir sakınca yok yağ değişimini de diye düşünüyorum...

essad
19-08-2010, 00:18
Selam yanlış bilmiyorsam yağ karardıkça ve kirlendikçe işlevini yapıyor gözüküyor.
Tam sentetik ve yarı sentetik arasında çok fark var.

Benim tavsiyem tamsentetik olan bir yağ kullanılması,fabrikasyon olarakta hangi numara yağı öneriyorsa ona yakın bir yağ seçmeniz.
Saygılar

Katılıyorum, ancak her değişimde kararmanın azalması dolayısıyla motor içerisinde sürtünmeden kaynaklanan kirliliği önlemek amacıyla doğru ve başarılı bir yağ belli bir süreçten sonra yağı ilk zamanda ki gibi kirletmemeli, motor ömrü açısından daha sağlıklıdır..

Yağ numarası da fabrikasyon değil mevsimsel ölçüleri baz almalı. Nitekim fabrikada test edilen parametreler(Dış sıcaklık, nem oranı, yağ basıncı vs.) daha sonra özellikle TR şartlarında (kirli yakıtlar ve buna mukabil yanma odasının verimliliğinden dolayı) değişkenlik gösterebilir.

Schumi
19-08-2010, 00:27
Servisin önerdiği yağı kullanabilirsin. Problem olmaz. Bujilerinide Bosch katalogunda aracının motor tipine göre olan bujinin LPG versiyonunu kullanabilirsiniz.

C!N
19-08-2010, 04:24
teşekkürler bilgiler için...

Xenomorph
19-08-2010, 04:54
motor yağı bence her zaman tam sentetık olmalıdır ne olursa olsun