PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Propan

douu
19-08-2010, 00:34
cok fazla bi bilgim yok arkadaşlar.. ama benzinli araçta nasıl methanol işe yarıyorsa ciddi anlamda , dizeldede propan öyle diye duydum.. detaylarını bilen birisi varsa yardımcı olabilirmi ? teşekkürler şimdiden ;)

mehmetelt
19-08-2010, 00:49
propan zaten belli bir oranda mazotun içinde olan bir madde diye biliyorum dou. sonradan ilave etmek nasıl olur bilmiyorum ama

douu
19-08-2010, 01:18
fazla duman = fazla performans mantıgı gibimi acaba ? ekstra propan ekstra güç gibi ?

tool
19-08-2010, 01:27
valla 1-2 yoruma baktim ayni metanol gibi egt dusurdugu yazilmis, bilen yazsin devamini

Tuner
19-08-2010, 01:33
http://www.dieselperformanceproducts.com/
http://www.parleysdieselperformance.com/products/ts-performance-universal-diesel-propane-injection-system
http://injectionperformance.com/faq.htm

Türkçe çevrim işi size ait olsa kafam şuan kaldırmaz çünkü google da saçma sapan çevirdi

egeturbo
19-08-2010, 01:34
valla 1-2 yoruma baktim ayni metanol gibi egt dusurdugu yazilmis, bilen yazsin devamini

evet propan kullananlarda var ama kafamızı kurcalayan acaba met. kadar etkilimi yoksa ondan dahamı ii birde dizelde sorun yaşatırmı endişelerimiz var

Tuner
19-08-2010, 01:35
evet propan kullananlarda var ama kafamızı kurcalayan acaba met. kadar etkilimi yoksa ondan dahamı ii birde dizelde sorun yaşatırmı endişelerimiz var

son verdiğim linkdeki neden propanın çevrisi

turbo dizel motorlarda ikincil yakıt olarak propan enjekte fikri yaygın olarak uzun yıllardır kullanılmakta olan ve yeni bir fikir değildir. Ancak daha önceki sistemler birçok motor yüklü olması propan karıştırıcılar veya vardı sensörleri karmaşık bulunan ve başlık altında ayarlanır, onları günlük kullanım için imkansız hale. (Powershot 2000 ™ basit bir açma / kapama kabin içinde anahtarını aydınlatılmış tarafından kontrol edilir.) Propan temiz ve serin, yanıklar ve dönüş senin motor temizleyici, ishal serin ve daha uzun. Motor tepkisi hızlı, sorunsuz ve güçlü.

tool
19-08-2010, 01:39

turbo dizel motorlarda ikincil yakıt olarak propan enjekte fikri yaygın olarak uzun yıllardır kullanılmakta olan ve yeni bir fikir değildir. Ancak daha önceki sistemler birçok motor yüklü olması propan karıştırıcılar veya vardı sensörleri karmaşık bulunan ve başlık altında ayarlanır, onları günlük kullanım için imkansız hale. (Powershot 2000 ™ basit bir açma / kapama kabin içinde anahtarını aydınlatılmış tarafından kontrol edilir.) Propan temiz ve serin, yanıklar ve dönüş senin motor temizleyici, ishal serin ve daha uzun. Motor tepkisi hızlı, sorunsuz ve güçlü.

ishal mi :D

Tuner
19-08-2010, 01:39
ishal mi :D

google çevirisi ağabey ne yapayım :D

sanırım daha iyi temizlik sağlıyor ve buda daha fazla ateşleme v.s. gibi yararları var

egeturbo
19-08-2010, 01:42

bilgi ve link için çooooook teşekkür ederim gerçektende ayrıntılı benim için demekki faydalı bişimiş bize önerdikleri kadar varmış

By_HaNNibaLL
19-08-2010, 01:49
deneyipte net bişey söyleyecek yok mu ?

douu
19-08-2010, 01:51
tam olarak cümleyi çözemedim ama mantık olarak fazla ateşleme saglıyo sanırım.. yani oranlar düzgün şekilde kullanılırsa eger ciddi bi katkı saglayabilir..

not dizel araçlar bu kadar revaçtayken bu konu cok ilgi ceker gibi geliyo bana :)

-batu-
19-08-2010, 01:55
setan sayısıyla bir alakası olabilirmi?

daha kolay tutuşma, daha temiz yanma denildiği için.

yani benzinli motora propan versek çatır çatır knock vurması lazım. öyleyse işinize yarayabilir ama ne kadar?

douu
19-08-2010, 01:57
setan sayısını arttırmadır bencede mantık.. tam olarak emin değilim.. ama mantık olarak eger mazotun içinde mevcut olan bi maddeyi daha da yüksek oranda kullanırsak yanma ciddi oranda artacak ve bu da ekstra katkı sağlayacaktır..

-batu-
19-08-2010, 02:02
bende şöyle anladım,

propan tutuşmayı kolaylaştırır, dolayısıyla senin motora soktuğun ekstra yakıtın yanmasını daha kolay daha sağlıklı hale getiricektir. Hani ekstra güç almak demiyimde ekstra güç alabilmek için gerekiyor diye düşünüyorum. Tıpkı Meth injection gibi.

bu benim şu anda ufak bir araştırmadan sonraki fikrim tamamen yanlışta olabilir tabiki.

egeturbo
19-08-2010, 02:07
bi deneyelim bakalım nasıl oluyormuş :D

douu
19-08-2010, 02:10
ekstra güçten kastım zaten oydu benim ;) propan kalkıpta güç vermicek ama var olan potansiyeli tam olarak kullanmamızı saglayacak.. zaten yakıt kalitesi kötü.. bu tarz bi uygulama hem dumanı azaltır bence hemde kullanılan malzeme bu sayede tam kapasite calışır..

-batu-
19-08-2010, 02:11
ekstra güçten kastım zaten oydu benim ;) propan kalkıpta güç vermicek ama var olan potansiyeli tam olarak kullanmamızı saglayacak.. zaten yakıt kalitesi kötü.. bu tarz bi uygulama hem dumanı azaltır bence hemde kullanılan malzeme bu sayede tam kapasite calışır..

kolay gelsin şimdiden :icon_tup: dizel ayrı bir dünya :D

douu
19-08-2010, 02:18
zorlanıyoruz evet :) alternatifler hep bilmedigimiz dillerde mevcut :) 4A-GE projen ilgimi cekiyo bu arada.. detaylıca konuşmak isterim ;)

BaDCaT
19-08-2010, 02:22
Propan dediniz aklıma geldi rousch'un propanla çalışand drag mustang'i var..

http://www.mustang50magazine.com/techarticles/m5lp_1007_roush_propane_racer_clean_power/index.html

merruse
25-08-2010, 15:39
yani benzinli motora propan versek çatır çatır knock vurması lazım. öyleyse işinize yarayabilir ama ne kadar?

Tam tersi vuruntu azalır. Zaten LPG Propan ile Bütan gazlarının karışımı. Propan daha ucuz olduğu için %70 e kadar oranla propan %30 bütan kullanılıyor.

Canım sıkılıyor kaşıntımda var illaki deneyeceğim derseniz alın bi piknik tüp bağlayın manifolta.. :)

senna
26-08-2010, 07:30
çalıştırırsınz dizeli propanla ama asıl güç almak istiyorsanız methanol basın methanolle güç alırsınız daha iyi şekilde

dizel olduğu için söylüyorum ems olmadan propanı kontrollü olarak göndermek zor olabilir methanol daha kolay gözüküyor ilk başta bakınca

merruse
26-08-2010, 08:48
Efendi efendi mazotla çalışsa olmazmı :)