PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LPG'li Porsche, Mercedes ve BMW

Frid
23-08-2010, 05:09
http://www.arunautogas.co.uk/images/photos/mercsl/Mercedes-Benz-E500-lpg-gas-conversion-filler-04sml.jpg

Akaryakıt fiyatlarının gittikçe artması ile birlikte aylık yakıt maliyeti yaklaşık bin TL'ye ulaşan lüks araçlar LPG'ye dönüşmeye başladı.

Porsche Cayenne, Volvo, BMW, Mercedes, Jeep Cheroke gibi son üç ayda LPG'ye dönüşüm talebiyle gelen 300 lüks aracı dönüştürdüklerini söyleyen Gazitaly'nin Türkiye distribütörü EkipGaz'ın Yönetim Kurulu Üyesi Nurullah Taç, "Eskiden insanlar lüks araçları için LPG dönüşümü yaptırmaya çekindiği için gece geç saatlerde gelirlerdi. Şimdi gün içinde gelip, LPG istiyorlar. Bu sayıda da artış gözlemliyoruz" dedi. Taç, LPG'nin yakıt sarfiyatını yaklaşık yarı yarıya azalttığını belirterek, "3.5 - 4.2 litrelik büyük motorlu lüks araçların kilometrede yaklaşık 1 TL olan yakıt sarfiyatı, LPG dönüşümü sayesinde 45-50 kuruşa düşebiliyor" dedi.

-400 BİN ADETLİK LPG DÖNÜŞÜM PAZARI VAR-

ANKA muhabirinin sorularını yanıtlayan Taç, Gasitaly markasının Türkiye distribütörü olan EkipGaz'ın, 2008 yılında kurulduğunu söyledi. Taç, Ekipgaz'ın ilk yıllarda, Gazitaly markasının Türkiye'de pazarlamasını gerçekleştirdiğini, bu yıl ise LPG dönüşümüne de başladığını söyledi. Türkiye'de geçen yıl rakamlarına göre 400 bin adetlik LPG dönüşüm pazarı olduğunu belirten Taç, bu dönüşümün ortalama pazar değerinin ise 1 milyar TL olduğunun tahmin edildiğini kaydetti. Şirket olarak, üst segment araçlara dönüşüm yaptıklarını, orta ve alt segment araçlara LPG dönüşümü yapmadıkları bilgisini veren Nurullah Taç, hedeflerinin 400 bin adetlik dönüşüm pazarında yüzde 5 pazar payı olduğunu açıklayarak, "Bu hedefe 2011'de ulaşmayı planlıyoruz" dedi.

-TSE YETKİLİ 970 ADET SERVİSTEN 70 BAYİ SEÇECEK-

Bu çerçevede bayi ağını geliştirmeye başladıklarını bildiren Taç, şu anda 25 ilde 35 bayi açtıklarını, hedeflerinin100 bayiye ulaşmak olduğunu, bunun için 3 milyon Euro yatırım planladıklarını açıkladı. Açılan 35 bayi ile hemen hemen her bölgede olduklarını vurgulayan Taç, "Büyük şehirlerin yanı sıra, Doğu'da Mardin, Diyarbakır ve Elazığ gibi illerde de bayilerimiz var" dedi. Türkiye genelinde 100 bayi ile hizmet vermek için yıl sonuna kadar yaklaşık 70 bayi daha açacaklarını bildiren Taç, bayileri ise TSE yetkili LPG dönüşüm servislerinden seçeceklerini söyledi. Taç, "Tüm Türkiye'de 970 adet TSE yetkili LPG dönüşüm servisleri var. Biz bunların içinden yaklaşık 70 bayi daha seçerek, bayi ağına ekleyeceğiz. Açıldığında bu servisler, istihdam da sağlayacak. Bir servis ortalama 4 kişilik bir istihdam sağlıyor. Bununla birlikte bayilerden, bayilik ücreti de almıyoruz" dedi. Taç, TSE belgeli dönüşüm yapan yerlerin dışında, yaklaşık 100 adet TSE belgesiz servis olduğunu da belirterek, vatandaşlara dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

-300 LÜKS ARACA LPG DÖNÜŞÜMÜ YAPILDI-

Üst segment araçlara LPG kiti taktıklarını, lüks araçlarda LPG dönüşümünde ise bir artış gözlemlediklerini açıklayan Nurullah Ataç, "Bu yılın mayıs, haziran ve temmuz aylarında 300'ün üzerinde lüks araca LPG dönüşümü yaptık" dedi. Dönüşüm yapılan araçları Porsche Cayenne, BMW, Mercedes, Opel Insingnia Turbo, Jeep Cherooke, Toyota Land Cruser, BMW, Volvo şeklinde sıralayan Taç, dönüşüm talebinin sadece İstanbul değil, Aydın, Samsun, Mardin, Ankara gibi illerden de geldiğini belirterek, "Artan benzin fiyatları karşısında, lüks araç sahipleri de LPG tercih etmeye başladı. Eskiden insanlar lüks araç için LPG'ye dönüşümü yapmaya çekinirdi. O nedenle gece geç saatte gelip LPG dönüşümü yaptırırdı. Şimdi günün her saatinde gelebiliyorlar" dedi. LPG'nin yakıt sarfiyatını yaklaşık yarı yarıya azalttığını belirten Taç, "Örneğin 3.5 - ile 4.2 litrelik motora sahip, 6-8 silindirli bir araç kilometrede yaklaşık 1 TL sarf ederken, LPG ile 45-50 kuruş harcıyor. Ayda bin TL yakıt sarfiyatı, 450 TL'ye düşebiliyor" dedi.

-İTALYA'DA LPG'Lİ FERRARİ VAR--

Dönüşüm fiyatlarının dört silindirli bir araç için bin 200 TL olduğu bilgisini veren Taç, 6 ve 8 silindirli araçlar için ise bin 500 ile 2 bin TL olduğunu söyledi. LPG'de sürücülerin en çok performansın düşmesinden endişe edildiğini, ancak performans kaybının yüzde 5-10 arasında olduğunu belirten Taç, "Tayland'da gerçekleştirdiğimiz dinamo testinde, benzinli olarak BMW'nin performansı 173 beygir, LPG'de 163 olarak çıktı. Performans kaybı yüzde 5-10 arası oluyor; ancak bu hissedilmiyor" açıklamasında bulundu.Türkiye'de Ferrari, Lamborgi araçlara dönüşüm olmadığını, ancak İtalya'da LPG'li Ferrari'nin bulunduğunu belirten Taç, "Türkiye'de Ferrari, Lamborghini kullanıcılarından LPG dönüşüm talebi olmadı. Fakat isterlerse onlara da dönüşüm yaparız" dedi. Taç, hedeflerinin yılda 12 bin lüks aracı LPG'ye dönüştürmek olduğunu bildirdi.

-OTOGAZ LPG TÜKETİMİ, BENZİNİ SOLLADI-

Taç, LPG tüketiminin, benzini geçtiğini ise sözlerine ekledi. Petrol Sanayi Derneği'nin (PETDER) açıkladığı "2010 Ocak -Haziran" sektör raporuna göre, 2010 yılının ilk altı ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre kırsal motorin tüketimi yüzde 6,8, toplam benzin tüketimi yüzde 8,5 azalmasına karşın, toplam motorin tüketimi 0,2, otogaz LPG tüketimi ise yüzde 9 arttı. Benzin tüketimi, 2010 yılının ilk çeyreğinde, 2009 yılına göre yüzde 8,5 oranında azalarak 1,3 milyon olurken, daha düşük ÖTV nedeniyle benzinden artan bir pay alan Otogaz LPG tüketimi, aynı dönemde yaklaşık yüzde 9 artışla 1,15 milyon tona ulaştı. (ANKA)

ZAMAN

LPG'li lüks Cadillac

TÜRKİYE'de LPG yakıt sistemi takılan en pahalı araçlardan biri, 160 bin dolar değerindeki ‘Cadillac Escalade' marka cip oldu.
İstanbul'daki Platin Oto'dan İzmir'in Karabağlar semtindeki ‘2-A Autogas' şirketine gönderilen, geçen Aralık ayında ithal edilen, 2008 model cipe burada görevlilerce LPG yakıt sistemi montajı yapıldı.

Türkiye'de sadece 20 tane bulunduğu belirtilen Cadillac Escalade'nin, ismi açıklanmayan fakat eğlence dünyasında faaliyet gösteren bir işadamına ait olduğu, İstanbul'a gönderileceği belirtildi. Lüks cipe LPG sistemi takan firmanın yetkilisi Yasin Akdağ, “Yılllardır bu işi yapıyorum, ilk kez böyle lüks bir araca LPG sistemi taktık. Bizi tercih etmeleri işimizde güvenilir olmamızdan kaynaklanıyor.

Cip kilometrede 1 YTL'lik benzin yakıyordu. Fakat LPG takıldıktan sonra 50 YKr ile 1 kilometre gidecek” dedi.

http://arabam.milliyet.com.tr/images/haber/LPGJeep.jpg

Eriador
23-08-2010, 05:29
LPG ye anti gözle bakmıyorum günlük hayat arabaları için gayet mantıklı olabilir ama italyada Ferrari de varmış doğru ise o Ferrari sahibine en icten dileklerle sevgiler ...

turbo&quattro
23-08-2010, 05:30
Birazdan bu arabalarada lpg mi takilirmis diyen kasinti tipler yazmaya baslar :)

Göki,ZD
23-08-2010, 05:40
lpg de bi yakıt türü değil mi neden bu kadar ön yargı ile bakılıyor anlamış değilim, arabalarımız daha hızlı gitsin diye parça takarken daha az yaksın diye neden kullanmayalım.

turbo&quattro
23-08-2010, 05:42
lpg de bi yakıt türü değil mi neden bu kadar ön yargı ile bakılıyor anlamış değilim, arabalarımız daha hızlı gitsin diye parça takarken daha az yaksın diye neden kullanmayalım.

nokta olmus :icon_tup:

turbo16
23-08-2010, 06:23
yeni kasalara takanları anlayamam:D

Ludacris
23-08-2010, 06:33
Cahillikten olsa gerek. Eskiden; yok koktu yok kaçırdı yok patlıcak yok alev alıcak illaki duymuş yaşamızsınızdır patlama dışında hepsine şahid oldum sayılır :).... Millet 10sene once lepege neyse günümüzdede aynı sanıyor yer yer tartışırız üste çıktınmı küfüre başlıyolar zati.
Tabi işin öteki çaprazı var. Kimse kusura bakmasında m3 tü sti dı typeR dı lpg takamaz,cesaret edemez:D linç girişiminde bulunuruz.

edit- o resimdeki mercedesde keşke lpg yakıt deliğini arka amblemin yanına yapsalardı.. :( töbe estafurullah död gibi kalmış orda :o

hondafit
23-08-2010, 07:26
yakınımda 3 arabada lpg vardı birisi benim arabamdı.bu 3 arabada lpg yüzünden motor yedi.şuan hepsi pert.hiç güvenmiyorum lpgye

Day Walker
23-08-2010, 07:33
devir ekonimi devri bende olsam bende taktırırım

zaten yakında araçlarda kullanılan lpg ye özel bi vergi çıkarırlar oda benzinle mazotla yarışa girer :mad:

snan1910
23-08-2010, 09:16

zaten yakında araçlarda kullanılan lpg ye özel bi vergi çıkarırlar oda benzinle mazotla yarışa girer :mad:

allahtan onu yapamıyorlar bu avrupa birliği bilmem nelerı yuzunden lpg ye vergi koyamazlar. hatta muayene de lpg ısletmek ıcın gıttıgınız zaman tadılat işlemıyle gırılınce oncelık bıle verıyorlar bakanlıktan gelen emirmiş tüv yetkılılerı oyle dıyor

yalnız o mercedes çamurluga nasıl yaptırmıs o kapagı. yapan adam nasıl yapmıs anlamadım yazık. altta gizlemek gibi basit bir yöntemi varken..

RottingChrist
23-08-2010, 09:41
yakınımda 3 arabada lpg vardı birisi benim arabamdı.bu 3 arabada lpg yüzünden motor yedi.şuan hepsi pert.hiç güvenmiyorum lpgye

nasıl yani? lpg ile alakası yoktur onların. bence siz arada sırada yağına suyuna bakın araçların :D

hondafit
23-08-2010, 09:48
nasıl yani? lpg ile alakası yoktur onların. bence siz arada sırada yağına suyuna bakın araçların :D
araçların üçüde servis bakımlı araçlardı.sürekli bakımları yapılıyordu zaten

Spoile-R
23-08-2010, 09:54
şimdi benim aklıma takılan bi soru var yıllardır lpgli aracımızı kapalı garaja bırakacağız 1 ay boyunca orada olmayacağız sizce bunun bir zararı olur mu?

RottingChrist
23-08-2010, 10:02

valla benim arkadaşta uno var herif dağ bayır geziyor lpg ile. yolda kalana kadar gidiyor kaldı mı o zaman servise gidiyor ve motor ile ilgili bir sıkıntısı olmadı bu güne kadar. bu üç aracın markası neymiş acaba çok merak ettim.

Onuralp
23-08-2010, 10:02
Ferrari'ye LPG takan ilginç olmuş. Her araca anlarım da supercar sınıfındaki araçlar saçma oluyor. Alma arkadaş o zaman çok yakıyorsa ya da yanında bir tane az yakan araç al :D.

Tunç
23-08-2010, 10:06
adam ferrayı sadece sekıl ıcın alıyorsa gazlamayırsa takar gayete benzıne werecegı parayıda karıyla kızla yer

MKT
23-08-2010, 10:19
lpg takmam karşıyım şöyle böyle diyen varsa saygı duyarım.parası çoktur.nerden geldiğini bile bilmiyodur belki okadar çoktur parası ozaman alır arabasına neredeyse 4TL olan benzinden paşa paşa gezer.aklı olanda takar arabasına en kralından sıralı sistem tüpünü.gazlayacaksa benzine geçer gazlar.ben bu mantıktayım.nerde görülmüş LPG den araba yatak sarmış kol çıkartmış conta yakmış bişe olmuş. yok öyle bi dünya arkadaş yaa.buda bir yakıt türü.

Cimmeria
23-08-2010, 10:29
160 bin yüro arabaya verecek parası olanda kmde yakıt hesabı yapmasın be :)

VTec_king
23-08-2010, 10:34
bu lpg nin oktanı nedir acaba?

highpower
23-08-2010, 10:49
Cadillac Escalade,Porsche Cayenne,VW Toureg,Subaru Forester,Subaru STI,BMW 330-530-540-740-750 aklıma gelene lpg dönüşümü yaptığımız bir kaç extreme araç.Artık güvenlik ve performans konusunda lpg markaları birbirleriyle yarışıyor.Tüketiciye en iyi ürünü verebilmek adına milyonlarca dolar ARGE için harcanıyor.Aslında lpg taktırıp yakıt tasarrufu yaparken günlük otomobil masrafımızı en ucuza maal etmek en akıllıcası gibi görünüyor.Bu nedenle yaptığımız toplantılarda söyleşilerde eğitimlerde lpg nin de bir yakıt sistemi olduğunu yakıt tasarrufunun yanı sıra hava kirliliğini önleme yolunda iyi bir tercih olduğunu aktarmaya çalışıyoruz.
Son kullanıcıya sadece montaj öncesinde iyi araştırma yapması ve lpg montajı yapılacak atölyede titizliğe,kesinlikle işin başında mühendis çalışıyor olmasına dikkat edilmesini öneriyoruz

fsunnetci
23-08-2010, 10:52
Türk milleti olarak şu görmemişliği ne zman üzerimizden atacağız acaba:confused:
LPG deyince insanlar neden küçümser aşağılar anlamış değilim:beuj:

haldun31
23-08-2010, 10:59
ben mercedeste kullanıyorum.evet yatak sarar diyende oldu başka şeyde ama herşey iyi bir montaj ve bakım.oksijen kaynagını bilirsiniz karpitle yapılır karpit çoksa kaynak yapar oksijen çoksa tersine demiri keser.aynı mantık yakıtı kısıp kar edeyim diyen bazı arkadaşlar lpg'yı aza ayarlayıp oksijeni bol yapıyorlar sonuç erime ve kopma.yanlışsam ustalar var düzeltirler.saygılar

vtecburhan
23-08-2010, 11:12
arabasına bu kadar para veren adamın kim bilir evi kac milyon dolar eder evine o kadar para baglayan insanın iş yeri ne kadar para eder bu kadar parayı bu kadar yatırıma baglayan ınsanın acaba bankada ne kadar parası vardır ?
kalkmış tup taktırıyor sacma sapan bi dusunceden başka bısey demem

ha adam varını yogunu arabasına dokmustur hayalını gercek yapıp buyuk motorlu bı arac almıstır ama bınecek benzın parası yoktur amenna ama bunlarda bokunu cıkarmıs :D

LPG ye karşı degilim ama böyle lüx ve saglam paralı arabalara LPG takanlara karşıyım :)

hondafit
23-08-2010, 11:13
valla benim arkadaşta uno var herif dağ bayır geziyor lpg ile. yolda kalana kadar gidiyor kaldı mı o zaman servise gidiyor ve motor ile ilgili bir sıkıntısı olmadı bu güne kadar. bu üç aracın markası neymiş acaba çok merak ettim.
2şahin 1concorde
3arabadada aynı sorun oldu piston kolları erimiş.bize lpgden olduğu söylendi.araçların bütün kontrolleri aksatılmadan yapılmıştı.belki ndeni ilk çıkan lpg sistemlerindendi ondan olabilir sıralı değildi yani.
Sistemin markası lavato

senna
23-08-2010, 11:17
2şahin 1concorde
3arabadada aynı sorun oldu piston kolları erimiş.bize lpgden olduğu söylendi.araçların bütün kontrolleri aksatılmadan yapılmıştı.belki ndeni ilk çıkan lpg sistemlerindendi ondan olabilir sıralı değildi yani.
Sistemin markası lavato

piston kolu nasıl erir:) aluminyummu kollar? yada yamuk olmasın kollar? piston erimeden kol nasıl eriyor? eğer pistonda olmayıp kolda hasar varsa başka bir durum var

hondafit
23-08-2010, 11:20
kolları değil pardon piston olacak

BlackEmperor
23-08-2010, 11:27
motora zararı olmadığı sürece taktırmakta bir sakınca görmüyorum.

Ersin YILDIZ
23-08-2010, 11:29
Adam şahinin deldirmez orasını ya kım montaj yaptı acaba :D:D:D

http://www.arunautogas.co.uk/images/photos/mercsl/Mercedes-Benz-E500-lpg-gas-conversion-filler-04sml.jpg

SOMEONESPECIAL
23-08-2010, 11:32
2şahin 1concorde
Sistemin markası lavato

Sıralı değildir onlar. 10 sene öncesinin LPG teknolojisinden bahsediyorsun.
Direk LPG ile çalışan sistem yani. Günümüzde sıralı sistem var. Benzinle çalışıyor
araç, yağlamasını yapıyor sonra belli bir ısıya geldikten sonra motor LPG
devreye giriyor.

by serçe
23-08-2010, 14:25
arkadaşlar bundan 7 sene öncesine kadar otogaz istasyonumuz vardı satık... bayrampaşayı bilen belki bilir cezaevi yolunda sercan otogaz diye bu işi gercekten istanbulda ilk yapanlar arasındayız o zamanlar taktığımız gaz sisteminin sayısı belli değil o tarihlerde bugünün lüx arabalarına mercedes bmw volvo çoğuna devamlı montaj yapıyorduk ve kimse ozman rahatsız değildi (bilinçli olanlar tabi) ama dediğiniz gibi çok bilinçsiz insanlar var bu gaz konusu hakkında ve son gazda devam etmekte benim kanaatım hiç te gereksiz ve aşalanıcak bir yakıt sistemi değil ayrıca şimdiki çıkan sistemlere göre gerçekten çok başarılı oldu ......

Onuralp
23-08-2010, 14:30
adam ferrayı sadece sekıl ıcın alıyorsa gazlamayırsa takar gayete benzıne werecegı parayıda karıyla kızla yer

Yakıt hesabı yaparsak. Km'de 1TL yakan bir araç ile haftasonu 150 km yol yap. Ne etti? 150. Lpg tak, yarı yarıya 75TL. 75TL'ye buradan köprü altı takılır Ferrariyle.

Absinthé
23-08-2010, 14:50
Ferrariyle gezip 3ün 5in lafını yapıyorsa mekanın önünde dursun gezmesın daha karda :)

Burak İ
23-08-2010, 14:54
Kullanan bilir keyfini kullanmayan bilmez . :)

s7158
23-08-2010, 14:59

115 Oktan..
1 Litre LPG = 0.85 Litre Benzin

Bildiklerim bu kadar :)

Up306Gti
23-08-2010, 14:59

103 oktan diye hatırlıyorum.

redlinemst
23-08-2010, 15:00
iyi hoşta neden çamurluğu delmişler arkadaş öle bi arabanın

Xenomorph
23-08-2010, 15:12
çok biliyoruz ayağına yatmışlar camurlugunu delmısler mercedesın o nasıl ıstır..

valla ben şahsen lpg taktırmam..sevmiyorum nedense düplü :D..takarsam albeaya accente falan takarım oda sehırıcı arabasıysa oyle gezıncegım...takan taksın..ama benzinle çalışmak için üretilmiş bir motora gaz vermenin hala hiçbir zararı olmayacagını savunanlarda var :D...neyse :D

gokhan035
23-08-2010, 15:15

sen bu işi biliyon göki :) nokta yorumlarına hastayım :D aynen katılıyorum

s7158
23-08-2010, 15:15
çok biliyoruz ayağına yatmışlar camurlugunu delmısler mercedesın o nasıl ıstır..

valla ben şahsen lpg taktırmam..sevmiyorum nedense düplü :D..takarsam albeaya accente falan takarım oda sehırıcı arabasıysa oyle gezıncegım...takan taksın..ama benzinle çalışmak için üretilmiş bir motora gaz vermenin hala hiçbir zararı olmayacagını savunanlarda var :D...neyse :D

Atmosferik kullanım için üretilmiş araçlara, sonradan aşırı besleme uygulanıyor..:) Bunuda öyle düşün, güzel düzgün bilen kişiler tarafından yapılırsa bi sıkıntı yaşamaz.. ;)

Xenomorph
23-08-2010, 15:19
Atmosferik kullanım için üretilmiş araçlara, sonradan aşırı besleme uygulanıyor..:) Bunuda öyle düşün, güzel düzgün bilen kişiler tarafından yapılırsa bi sıkıntı yaşamaz.. ;)

ben tartışmak için söylemedim bunu belirteyim...ama senin dediğinle alakası yok sonucta yıne benzın hava karısımını yukseltıp guc alıyorsun...bence benzinli arabaya mazot koymakla aynı şey lpg yani farklı şeylerin yakıtını koyuorsun benzin için üretilmiş sonuçta motor :)...illaki vardır zararı onu diyorum ama accent albeam olsa takardım acımazdım :)..olupta atıyorum e39 5.28im falan olucak tup takıcam dıye bana gelen tup bayıne pıknık tupu atar kacarım :D...

yazık sonucta 150 milyardan fazla parası olup araba alıp bunları yapmaları...al kardeşim o zmn dizellerini :) zaten veriyordur montajına 5000 TL :D onu cıkartıcam derken araba eskıcek :D

Boost Up
23-08-2010, 15:25
Arabaya büyük para bağlayan adam varını yoğunu satıpta araba almaz, daha da parası vardır. Sen git arabaya 100-150 bin euro ver sonra git LPG tak az yaksın diye, nerde mantık? Normal gündelik arabalar için ise iyidir, araba eşek niyetine kullanılıyor sürekli yol yapıyorsa..

maverick2305
23-08-2010, 16:05
ferrari ve lpg komik.

Low-Rider
23-08-2010, 16:38
valla bir araca 200-300bin tl vericek durumum varsa benzini onemsemem acikcasi

ama su sartlarda 1.6-2.0 cc bir arac kullaniyor ve dizelede gecicek durumum yoksa dusunmeden taktiririm

OnurGTI
23-08-2010, 16:48
Performans için alınan araçlara uygun görmüyorum..

Frid
23-08-2010, 17:37
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs157.ash2/41201_462937555119_396526220119_6919018_5686740_n. jpg

Q7 ' ye Tüp Taktırırsan , Böyle Guti'nde Patlar :D

Tunç
23-08-2010, 17:41
Yakıt hesabı yaparsak. Km'de 1TL yakan bir araç ile haftasonu 150 km yol yap. Ne etti? 150. Lpg tak, yarı yarıya 75TL. 75TL'ye buradan köprü altı takılır Ferrariyle.

tup taktırsam neden sadece hafta sonu bıneyım her aksam cıkartırım 7*150 km olarak hesap edersek cıddı para kalıyor :)

Maxiboost
23-08-2010, 17:50
Arabaya büyük para bağlayan adam varını yoğunu satıpta araba almaz, daha da parası vardır. Sen git arabaya 100-150 bin euro ver sonra git LPG tak az yaksın diye, nerde mantık? Normal gündelik arabalar için ise iyidir, araba eşek niyetine kullanılıyor sürekli yol yapıyorsa..
mantik mi :D eger spor arac almadiysam tum araclara takarim lpg. Yok yere kendimi devlete niye duzdureyim, disaridan gelen bir urune gereksiz paralar vereyim. Lpg kullanirim uygun fiyata ayni km yi gezerim :) mantikli olan bu bence normalde o araclarda 100-150.000 euro da degil :D devletin kaktirmasi yuzunden o da hehe

ruudvan
23-08-2010, 17:53
ferrarisiyle km yapan gördünüzmü hiç.
2bin km de bir servise bakıma giren araç ıse gıdıp gelıncek arac deıldır sonucta km yapmazsın yapıcagında senede 2bın olur 3bin olur bnce ferrariye lpg sacma .belkıde arac replikadır 406 coupe ...

Boost Up
23-08-2010, 18:02
mantik mi :D eger spor arac almadiysam tum araclara takarim lpg. Yok yere kendimi devlete niye duzdureyim, disaridan gelen bir urune gereksiz paralar vereyim. Lpg kullanirim uygun fiyata ayni km yi gezerim :) mantikli olan bu bence normalde o araclarda 100-150.000 euro da degil :D devletin kaktirmasi yuzunden o da hehe

Ya abi .iken .ikiyo, şimdi bize göre bakalım artık koyunuz güdülüyoruz:D. Kaç tane Ferrariye binecek adamın evsiz yurtsuz- yada düşük miktar gelirde yaşadığını düşünüyoruz ki? Param varsa harcarım düşünmem, ama yatırımımı yaparım o ayrı dava:D.

BlackEmperor
23-08-2010, 18:12
Sıralı değildir onlar. 10 sene öncesinin LPG teknolojisinden bahsediyorsun.
Direk LPG ile çalışan sistem yani. Günümüzde sıralı sistem var. Benzinle çalışıyor
araç, yağlamasını yapıyor sonra belli bir ısıya geldikten sonra motor LPG
devreye giriyor.

yağlama ?! yakıt neyi yağlacak arkadaşlar Allah aşkına :) lpg nin motoru yemesi olayı sadece daha yüksek sıcaklığa ihiyiaç duymasıdır yanmanın oluşşması için... sebebide oktanı yüksek oluşudur. yaklaşık 98 oktan gibi bi değerdedir lpg ama özgül ağırıgından dolayı %20 daha fazla yakıt yakmak zorundasınızdır ortalama olarak. Yüksek sıcaklık=hararet riski bu ayarı tutturamayan lpg beyileri ( ki tune edilebilir ve lpg de performans alan arkdaşlar var aramızda ) zenginde yakıt yaktırıp aracın pistonlarını eritebilir. Yağlama soğutmaya yarar en nihayetinde. Ama yakıtın kendisi silindir içini yağlamaz. İyi tüne edilmiş lpg performans artışı sağlayabilir. Ama yüksek devirlerde özellikle düşük sıkıştırmalı araçlarda bu ayarı tutturmak cok zor. Aslında type R bu mantıkla iyi bir denek olabilir :D yüksek oktan yüksek sıkıştırma :)

Schumi
24-08-2010, 00:12
Spor arabaya bile takılır. Mantıklıdır da. Ama Supersport'lara. Ne bilim yani Bir Ferrari F430 yada 911 Turbo'ya. Ben yapmam. Yapanada Saygı DUYMAM.

onursumer
24-08-2010, 00:23
bir arkadaşım 2 tane ml320 ye lpg uygulattı kullandıkları bir tanesini sattılar diğeri hala duruyor ve sorunsuzca biniliyor

bence lpg de olay duzgun montaj işçilik bunun dışında benzinden bir farkı yok benim tek taktırmama sebebim 1. bagajım yok zaten 2. si hep avm kapalı otopark kullanıyor olmam

Onuralp
24-08-2010, 11:30
tup taktırsam neden sadece hafta sonu bıneyım her aksam cıkartırım 7*150 km olarak hesap edersek cıddı para kalıyor :)

Para hesabı yapıyorsan hergün bir Ferrari kullanabilmek çok zor yani en azından yaptığın para hesabına göre. Şöyle ki; bakım masrafı olur bazı araçların özellikle pahalı araçlarında pahalı servis masrafları olur. Hergün kullanırsan aracı daha çok yıpranacağından dolayı yani. Bunun gibi zor bir durum. Yani en iyisi biraz para kazanıp hergün bineceksende para kazanıp binmek en iyisi. :icon_tup:
300.000€ verdikten sonra düşünürsün evet doğru çok haklısın.
Pardon karıyla kızla harcayacaktın özür dilerim.

Sözüm meclisten dışarı;
Klasik Türk milleti davranışı, parası olmayıpta cebinde 2000-3000 lira arası telefon kullanılması gibi bir olay Ferrari'ye LPG taktırılması.

Ya da

Öğrenci olupta öğlen yemeği yemeyip ayağında Prada olması gibi gibi...

Paran varsa yaşarsın bazı şeyleri paran yoksa zor. Hayat çok zor biliyorum. ;)

emp:)
24-08-2010, 11:43
BRC dönüşümlü Type-r yarış aracı vardı belki hatırlarsınız:)

http://www.2a-lpg.com/mkportal/modules/gallery/album/resimler/honda/1.JPG
http://www.2a-lpg.com/mkportal/modules/gallery/album/resimler/honda/2.JPG
http://www.2a-lpg.com/mkportal/modules/gallery/album/resimler/honda/5.JPG

Tunç
24-08-2010, 11:46
Para hesabı yapıyorsan hergün bir Ferrari kullanabilmek çok zor yani en azından yaptığın para hesabına göre. Şöyle ki; bakım masrafı olur bazı araçların özellikle pahalı araçlarında pahalı servis masrafları olur. Hergün kullanırsan aracı daha çok yıpranacağından dolayı yani. Bunun gibi zor bir durum. Yani en iyisi biraz para kazanıp hergün bineceksende para kazanıp binmek en iyisi. :icon_tup:

Sözüm meclisten dışarı;
Klasik Türk milleti davranışı, parası olmayıpta cebinde 2000-3000 lira arası telefon kullanılması gibi bir olay Ferrari'ye LPG taktırılması.

Ya da

hadi parayıda gectım kişisel zevk sonucta bu adam bu arabaya 300.000 euro verıyorsa ve alıyorsa ısterse bagaja pıknık tupu koyar öyle gezer bunu konusmak burda bıze dusmez lpg de cevrecı bı yakıt sonucta

Boost Up
24-08-2010, 11:47

Sözüm meclisten dışarı;

Ya da

Çok doğru valla abi ikiside:D. Bu arabalar keyif arabaları, adam sağa sola giderken Ferrariye binmiyor, he bineni var ama onunda tek arabası Ferrari yada bir supersport değil. Benim arkadaşımda da Porsche var bakkala bile onunla gidiyor, böyleleri de var:).

Onuralp
24-08-2010, 11:47
hadi parayıda gectım kişisel zevk sonucta bu adam bu arabaya 300.000 euro verıyorsa ve alıyorsa ısterse bagaja pıknık tupu koyar öyle gezer bunu konusmak burda bıze dusmez lpg de cevrecı bı yakıt sonucta

Supercar isteyipte emisyon değerlerinin düşük olmasını istiyorsa Tesla alsın o zaman.

Tunç
24-08-2010, 11:48
Supercar isteyipte emisyon değerlerinin düşük olmasını istiyorsa Tesla alsın o zaman.

görüntusu hoşuna gidiyor ferraının kım bılır?

Onuralp
24-08-2010, 11:49
Çok doğru valla abi ikiside:D. Bu arabalar keyif arabaları, adam sağa sola giderken Ferrariye binmiyor, he bineni var ama onunda tek arabası Ferrari yada bir supersport değil. Benim arkadaşımda da Porsche var bakkala bile onunla gidiyor, böyleleri de var:).

LPG taktırmayı düşünüyormu? Sen ondan haber ver gardaş. :cool::)

Tunç
24-08-2010, 11:50
hemen hemen hergun LPG lı gezen bı maseratı göruyorum grı renkte adamın dizelı olsa o kadar gezmez belkıde ?

Boost Up
24-08-2010, 11:50
LPG taktırmayı düşünüyormu? Sen ondan haber ver gardaş. :cool::)

Niye taktırayım , LPG taktıralacak araba değil 1, arabaya bu kadar para verdim benzin parasını mı düşünücem gülü seven dikenine de katlanır diyor:)

Onuralp
24-08-2010, 11:53
Niye taktırayım , LPG taktıralacak araba değil 1, arabaya bu kadar para verdim benzin parasını mı düşünücem gülü seven dikenine de katlanır diyor:)

Tabi ki yazık günah. Geçen Çayyolu Opet'te Cayenne S vardı, düplü. :D
Bende onu diyorum, ne güzel dedin gülü seven dikenine katlanır. :) Madem para hesabı yapacaksın F430 yerine F360 alırsın. TechTurkey'in kafasını bozmazsın arkadaş. :D

E.Arslan
24-08-2010, 11:55
Bence de binmek istediğin rahat kullanmak istediğin rahat derken cebini üzmeyecek şekilde böyle arabalara takılabilir lpg.Ama kesinlikle spor makina dediğimiz araçlara takılmaması lazım.Yakışmıyo :D

Boost Up
24-08-2010, 11:56
Tabi ki yazık günah. Geçen Çayyolu Opet'te Cayenne S vardı, düplü. :D
Bende onu diyorum, ne güzel dedin gülü seven dikenine katlanır. :) Madem para hesabı yapacaksın F430 yerine F360 alırsın. TechTurkey'in kafasını bozmazsın arkadaş. :D

Ben canlı Hummer a LPG görmüştüm:D:D. Varını yoğunu araca yatırırsan böyle olur:D.

KingoAtmo
24-08-2010, 12:17
arabam spor araba değilse , kesinlikle lpg taktırmaktan yada dizel kullanmaktan yanayım.
Uzun yolda özellikle insanın içi gidiyor gaza yüklenirken, hele o dizel arabalar son sürat giderken sabit hızla gitmeye çalışmak :D .

serdar_07
24-08-2010, 12:20
tamam lpg az yakıo ama neden az yakıo lpg'nin fiyatı 2.00 lira benzinin fiyatı 3.80 işte aradaki fark bu yoksa lpg'nin arabaya az yaktırdığı felan yok..hee bunun haricinde çıkardığı problemlerde cabası bende ies varken lpg taktırmıştım ama pişman oldum 3 sefer conta değiştirdim yinede düzen tutmadı araba ilk taktrdığımda performansda bi düşüş yoktu ama sonradan bayağı bayağı düştü...:)

rdmmm
24-08-2010, 12:24
Türkiyede 6 yada 8 tam hatirlamiyorum lpg li Ferrari varmiş daha önce bi lpg haberinde okumuştum doğrumu acaba ?

KingoAtmo
24-08-2010, 12:29
Tabi maddi durumla alakalı.

Libyada çalışıyorum, benzin 0.24 tl :D
evet doğru :d
hyundai Tucson kullanıyorum 2.0 hemde 1500 kg .
480 km yolu 2 depo ile gidiyorum :D
Klima açık , radar yok , hep tapagaz :D
25 tl tutuyor...
aynı tarzda Türkiyede kullansan 500 tl.

Ludacris
24-08-2010, 13:36
Tabi maddi durumla alakalı.

Libyada çalışıyorum, benzin 0.24 tl :D
evet doğru :d
hyundai Tucson kullanıyorum 2.0 hemde 1500 kg .
480 km yolu 2 depo ile gidiyorum :D
Klima açık , radar yok , hep tapagaz :D
25 tl tutuyor...
aynı tarzda Türkiyede kullansan 500 tl.

mantıksız bi araç kullanıyosun :D
V8 limited varken :hehe:

KingoAtmo
24-08-2010, 14:10
mantıksız bi araç kullanıyosun :D
V8 limited varken :hehe:

Dostum libyada çalışıyorum ama petrol kuyum yok :D

şirket ne verirse, buna da şükür.

:heyoo:

Günkut
24-08-2010, 14:30

güvenilir sekilde takılmıs araclarda bir problem olmuyor en basitinden bir cuval civata olan sahinler lpg ile gidiyor tık demeden :)

merruse
24-08-2010, 14:32
115 Oktan..
1 Litre LPG = 0.85 Litre Benzin

Bildiklerim bu kadar :)

O da yanlışmış desene.. litre hacim ölçüsüdür. LPG ile ya da benzinle ya da su ile dğeişmez.. :)

Mutu
24-08-2010, 14:38
Mantıklı olan lpgyse takılır . En nihayetinde kimsenin çöpe atacak parası yok değil mi ? Benzin fiyatları 3.66iken gurur yapmanın hiç anlamı yok :D

GeNeRaL(MIG)
24-08-2010, 15:11
yıl 2008 yer edremit altınoluk yolu (balıkesir) lpgli bir 131 içinde 4 genç(biri ben) birde şöför abimiz ön taraftan gelen aşırı bir lpg kokusu ve torpidodan çıkan bir paket sigara aşağı yukarı hayatımda geçirdiğim en uzun yolculuk oldu Lpg ile ilgili tek görüşürüm bu bir daha binmedim lpgli araca öğrenciyiz tasarruf yapalım diye tanıdığımızın aracına bindik olanlar bu lpgyi iyi bir yakıttır diyenlere saygım sonsuz ama yanlış ellerde inanın korku dolu dakikalar yaşatabiliyor :)

SON TC
24-08-2010, 15:16
Ferrari'ye LPG takan ilginç olmuş. Her araca anlarım da supercar sınıfındaki araçlar saçma oluyor. Alma arkadaş o zaman çok yakıyorsa ya da yanında bir tane az yakan araç al :D.

Aynen katılıyorum,benzini koyuyorsa o aracada bınme kardeşim...

ZaZy
24-08-2010, 16:40

çünkü LPG günah, caiz değil :D

atituti
24-08-2010, 16:49
neden hala kapalı otoparklara lpg li araç alınmıyor ? ne olursa olsun hala tehlikeli bir yakıt türü.

ceskin
24-08-2010, 16:52

devır ekonomı devrıde o arabaların 1 yıllık vergısıne 1 106 alınır;)

qulozet
24-08-2010, 21:19
neden hala kapalı otoparklara lpg li araç alınmıyor ? ne olursa olsun hala tehlikeli bir yakıt türü.
yurtdışında böyle bir yasak yok aslında. ama ülkemizde terör tehdidi sonucunda sigorta şirketleri vs. kurumların aldığı bir karar olsa gerek.

ahmet3425
24-08-2010, 22:03
yaw benim anlamadıgım bu lpg nin oktanı benzinden daha yuksek olmasına rağmen neden arabalarımıza taktıgımızda performans kaybı yasıyoruz :D:D

benzinin 97 oktanı ile lpg nin 115 oktanı arasındaki yanma farkı nedir biri sunu acıklarsa cok sevinirim...

focus musty35
24-08-2010, 22:07
parası cok olan arabasına turbo takar az olan lpg takar kımın arabasına ne taktıgıda kımseyı ılgılendırmez ben aracımda gunde 60 km yol yapıyorum benzınlı olsa 20 tl ıken lpg ıle 10 tl ıle gıdıyorum gayette mutluyum :D :D

MERTECE54
24-08-2010, 22:26
arabasına bu kadar para veren adamın kim bilir evi kac milyon dolar eder evine o kadar para baglayan insanın iş yeri ne kadar para eder bu kadar parayı bu kadar yatırıma baglayan ınsanın acaba bankada ne kadar parası vardır ?
kalkmış tup taktırıyor sacma sapan bi dusunceden başka bısey demem

ha adam varını yogunu arabasına dokmustur hayalını gercek yapıp buyuk motorlu bı arac almıstır ama bınecek benzın parası yoktur amenna ama bunlarda bokunu cıkarmıs :D

LPG ye karşı degilim ama böyle lüx ve saglam paralı arabalara LPG takanlara karşıyım :)

su pyasada araba fıyatları ole sacma oldukı bır golf oldu 50 60 mılyar sımdı ne olursa olsun bır golfe okadar para vercegıme w211 kasa mercedes alırım ne bılım jıp sevıosam toureg alırım ıkıncı el bınerım tupude takarım ıkıncı el olarak bakarsan benzılerı ucuz

bilalMW
24-08-2010, 22:34
Şu aralar Cadillac Escalade alıp sıralı LPG ile İstanbul'da dolaşasım var kulağıma çok güzel gelen bir fantazi valla.Hem koca bir 6.2 L Vortec V8 sürüyon hemde cebin çok yanmıyor . :)

Mutu
24-08-2010, 22:37
Dostum libyada çalışıyorum ama petrol kuyum yok :D

şirket ne verirse, buna da şükür.

:heyoo:

Benim eniştenin de 2.7 v6 santa fe çekti altına işvereni :D Kendisi de libya'da çalışıyo :icon_tup:

koray ozan
24-08-2010, 23:30

gazetede okumuştum
Türkiye de lpg li araçların kapalı garaja girmesi yasaklandığında avrupada bu yasak kaldırılmış bu nasıl bir saçmalıktır :rolleyes:
her ay min 150-200 lira kar yapmak niye kötü birşey olsun ki size bu zamanda durduk yere bu parayı kim verir :beuj:

dirk
25-08-2010, 01:55
audi tt quatrom war lpg li =) 1 aya kadarda araca Nos giriyorum =) Haydi Hayırlı Ramazanlar =))

onursumer
25-08-2010, 13:52
BRC dönüşümlü Type-r yarış aracı vardı belki hatırlarsınız:)

http://www.2a-lpg.com/mkportal/modules/gallery/album/resimler/honda/1.JPG
http://www.2a-lpg.com/mkportal/modules/gallery/album/resimler/honda/2.JPG
http://www.2a-lpg.com/mkportal/modules/gallery/album/resimler/honda/5.JPG

hazır konuda gormuşken

bu rollgage li typer ler ne oldu ? satılığı varmı ?

qwertynord
25-08-2010, 16:02

neye göre tehlikeli?avm lere lpg li araç alınmamasanın en büyük nedeni herhangi bir çökmede oluşacak gaz sıkışmasını önlemek yani büyük bi patlamayı önlemek sölediğin şeyde haklısın ama hala tehlikeli diye bişey yok neyi kastettin bilmiyorum ama bu yönden hep tehlikeliydi yoksa benzin gazdan daha tehlikeli bi maddedir

MERTECE54
06-09-2010, 20:49
neye göre tehlikeli?avm lere lpg li araç alınmamasanın en büyük nedeni herhangi bir çökmede oluşacak gaz sıkışmasını önlemek yani büyük bi patlamayı önlemek sölediğin şeyde haklısın ama hala tehlikeli diye bişey yok neyi kastettin bilmiyorum ama bu yönden hep tehlikeliydi yoksa benzin gazdan daha tehlikeli bi maddedir

:icon_tup: