PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafikte cezalardan kaçış yok!

clioGT
30-08-2010, 12:22
Emniyet ve Gelir İdaresi Başkanlığı ortak hareket edecek
30 Ağustos 2010 Pazartesi, 10:26:27

http://im.haberturk.com/2010/08/30/547158_detay.jpg?1283159777
Kameralı takipten sonra Emniyet ve Karayolları Genel Müdürlükleri ile Gelir İdaresi Başkanlığı arasında kurulacak ''elektronik ağ'', trafik cezaları ve köprü-otoyollardan kaçak geçenlere kesilen cezaların tahsilinde yeni bir dönem başlatacak.

Gelir İdaresine her yıl 7 milyona yakın trafik ceza tutanağı geliyor, 2006 yılı başından bu yana kesilen trafik cezalarının toplamı da 3 milyar 79 milyon lirayı buluyor.

AA muhabirinin Gelir İdaresi Başkanlığından edindiği bilgiye göre, büyük şehirlerde kurulan kameralı takip sistemiyle birlikte trafik cezalarında meydana gelen artış, cezaların tahsiline yönelik işlemlerinin on line ortamda yürütülmesine dönük çalışmaları da hızlandırdı.

İlgili kuruluşlar nezdinde yürütülen çalışmalara göre, trafik para cezaları, köprü ve otoyollardan kaçak geçenlere uygulanan geçiş ücreti idari para cezaları ve Karayolları Taşıma Kanunu İdari Para cezalarının manuel bilgi girişi yerine ''Emniyet, Karayolları ve Gelir İdaresi arasında kurulacak Elektronik Ağ'' ile takip ve tahsili projesi yıl sonuna kadar tamamlanacak.

Elektronik ağa yönelik altyapı oluşturulurken, yıl sonuna kadar belirlenecek bir bölgede on line ceza sisteminin test çalışması da gerçekleştirilecek.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?
Mevcut sistemde, trafik ceza tutanakları ile geçiş ücreti idari para cezaları, çuvallar halinde tebligat ve tahsilat için vergi dairelerine geliyor. Binlerce tutanağın sisteme işlenmesi çok uzun bir süreci gerektiriyor. Bu nedenle kesilen trafik cezalarının vatandaşa tebliğ edilmesi işlemi de bazı durumlarda 1,5-2 yılı buluyor.

Elektronik Ağ Projesinde, Gelir İdaresi Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü ve PTT arasında elektronik bir ağ oluşturulacak.

Emniyetin ya da Karayollarının kestiği ceza tutanakları, elektronik ortamda Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Merkezinde de görülecek. Başkanlık, vatandaşın bu cezaları 1 ay içinde ödeyip ödemediğine bakacak. Daha sonra tahsilat için harekete geçerek, tebligat ve tahsilat işlemlerini yürütecek.

Bu arada Gelir Vergisi ve diğer bir çok Kanunda değişiklik yapan 6009 sayılı Kanun ile Gelir İdaresi Başkanlığı ''Elektronik Tebligat'' uygulamasına geçecek. Elektronik tebligatın başlamasının ardından, trafik cezaları ile köprü ve otoyollardan kaçak geçenlere verilen cezalar için de elektronik tebligat devreye girecek.

Bu şekilde trafik cezaları ile geçiş ücreti idari para cezalarının çok daha hızlı şekilde tebliği ve tahsili sağlanacak.

Öte yandan Gelir İdaresi, mükellef cari hesabını da önümüzdeki dönemde uygulamaya koyacak. Söz konusu uygulama ile de diğer vergilerin yanı sıra motorlu taşıtlar vergisi ve trafik cezaları da, plaka bazında vergi ödeme noktalarında görülebilecek.

TRAFİKTE 7 MİLYON CEZA
Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, vergi dairelerine yılda yaklaşık 7 milyon adet ceza tutanağı geldiğini bildirdi.

Bunların sisteme girilmesinin çok sayıda personelin bu işle uğraşmasını gerektirdiğini kaydeden yetkililer, ''Bu ise vergi personelinin asıl görevlerini yapmasını sekteye uğratıyor. Tutanakların sisteme işlenmesi ciddi anlamda bir zaman kaybına neden oluyor. Elektronik Ağ Projesi ve on line takip ile bu sorun ortadan kalkacak ve vergi dairesi personeli, kendi işini yapacak'' dediler.

Bu arada Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2006 yılı başından bu yılın Temmuz ayı sonuna kadar geçen dönemde trafik kurallarına aykırı hareket edenlere 3 milyar 79 milyon 184 bin lira ceza kesildi.

Geçen yıl 921 milyon 539 bin lira olan ceza miktarı, bu yılın 7 ayında 558 milyon 556 bin lira olarak gerçekleşti.

2006 yılı başından bu yana tahsil edilen trafik cezası tutarı ise 1 milyar 978 milyon 182 bin lira oldu.

2006 yılında yüzde 60,5 olan tahsilat oranı, 2007 yılında yüzde 74,5, 2008 yılında yüzde 72,3, 2009 yılında ise yüzde 68,9 şeklinde belirlendi. Bu yılın 7 aylık döneminde ise trafik cezalarının yüzde 38,4'ü tahsil edildi.

mmustu
30-08-2010, 12:30
vayy vayy vayyy valla bu ceza işlerinde işi çok sıkı tutuyorlar artık

izmire gidip gelirken canım çıktı her 2 istikamettede ayrı ayrı sabit ve seyyar toplamda 30 a yakın radar vardı (gidiş geliş) bütün ilçe ve il girişlerinde neredeyse yolun üstünde köprü gibi bir platformda sabit radarlar var bildiğiniz 70-90 arası gittim geldim izmire

Frid
30-08-2010, 12:30
sivil olarak otobana çıksınlar bir günde 50 bin tl ceza kesmelerse başka birşey bilmiyorum :D

umut01
30-08-2010, 12:49
başka işleri de böyle sıkı tutsalar çok daha iyi olur bence. mesela emaille gönderilen kpss soruları gibi.

JosephuS
30-08-2010, 13:04
başka işleri de böyle sıkı tutsalar çok daha iyi olur bence. mesela emaille gönderilen kpss soruları gibi.

:)))

heralde cocuklarına gonderecek paraları azaldı bazı şahsiyetlerin gelir lazım..

SPORTING
30-08-2010, 13:18
saat 11:00de açılışı yaptılar normal bir çevirme diye durdum meğerse radara yakalanmışım + muanem yoktu güzel bir kitlediler..

mmustu
30-08-2010, 13:21
dediğim gibi radarlara artık çok dikkat etmek gerek bildiğin eds kamerası gibi heryere koyuyolar :)

SPORTING
31-08-2010, 08:00
radara yakalandığım yer hacı osman yokuşu bilginiz olsun.

baymustang
31-08-2010, 09:13
eskileri tahsil edeceklermiş onu nasıl yapacaklar acaba

mmustu
31-08-2010, 09:15
valla ciddi manada zaten araba almayı düşünmüyordum hafta içi taksi ile gidip geliyorum işe tatile falanda araçla gitmek artık mantıksız deli gibi radar var yollarda işkence oluyor

bi hafta sonları lazım oluyor bana araç ondada 124 olsa farketmez sağa sola götürsün yeter cezaymış falan uğraşmak istemiyorum artık :)

MKT
31-08-2010, 09:30
2 aydır adanadada çok fazla arttı kontrol noktaları yeni radar arabaları gezici radarlar mobeseden gelen cezalar felan.artık millet istan ediyor.adım başı çevirme adım başı kontrol.her akşam birçok bulvarda karşılıklı çevirmeler kuruyor.biryanan iyi bu tür kontroller.alkollü veya sakıncalı sürücüler varsa trafiğe çıkmasın ama arada olan bize de oluyor.

fsunnetci
31-08-2010, 10:15
Gereksiz işler müdürü iş başında yine:mad:
Aç kalmışlar anlaşılan :Deli:

by serçe
31-08-2010, 11:38
bazı eds lerin de işi boş dikkat ederseniz görüsünüz bu arada .........:)

onursumer
31-08-2010, 11:41
ya şimdi bu şehirler arası yollardaki radarlar eve gonderen cinstenmi yoksa sadece mesai saatleri arasındamı geçerli :D ona gore izmire giderken gece yola çıkayım :)

mmustu
31-08-2010, 11:45
onur sabit kameralar 24 saat aktif maalesef yani altından geçerken tepende bir flaş patlıyor 1 haftaya hop ceza kapında :D

Tunç
31-08-2010, 11:59
devlet baba ısını bılıo bırakırmı kımsede parasını:D

JenGoO
31-08-2010, 16:20
Önceki aracımdan kalma bikaç radar cezam vardı ama borcu yktur kağıdı çıkarttım sattım şimdi sattığım aracımın plakasıda değişti benden de çıkmış oldu o ceza gelcek mi tekrardan :(

onurdestan
31-08-2010, 20:49
valla benimde tonla cezalarım vardı 2006 dan beri araçlarımı hep temiz kağıdı alıp sattım daha nasıl tahsil edicekler benden temiz kağıdı verdikten sonra?

Dou
31-08-2010, 20:52
radara yakalandığım yer hacı osman yokuşu bilginiz olsun.

Ohooo orada 6 aydır yapıyolar

Ben ilk kurulduğunda 128 km/h ile girmiştim radara, sağlam kitlemişlerdi

Halbuki saldım çayıra iniyodu araba ne güzel ekonomik modda gidiyodum.

BlackEmperor
31-08-2010, 20:53
onur sabit kameralar 24 saat aktif maalesef yani altından geçerken tepende bir flaş patlıyor 1 haftaya hop ceza kapında :D

hadi yaw flaş patlıyorsa izmir yolu disko gibi olur yakında :D

eğer milet inada biner kimse 70 i geçmezse vtec açmazsa kimse gazlamayana da ceza kesmeye başlarlar :hehe:

SPORTING
01-09-2010, 08:07
Ohooo orada 6 aydır yapıyolar

Ben ilk kurulduğunda 128 km/h ile girmiştim radara, sağlam kitlemişlerdi

Halbuki saldım çayıra iniyodu araba ne güzel ekonomik modda gidiyodum.

hadi ya ben çok şaşırdım çevirdiklerinde memur dedi sürekli kullanırmısın bu yolu yok dedim demekki onun için sormuş :)

Schumi
01-09-2010, 23:19
Bazılarınıza şaka gibi gelebilir ama bu sene (koca 2010 yılında) duyduğum en kötü haber. Elektronik sisteme geçmeler demek yediğimiz her ceza artık karşımıza çıkıcak demek. :S:S:S:S:S