PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Memleket elektronikçi çakal kaynıyor

aqustic
17-09-2010, 03:49
Daha önce bildigim bişeyi az önce bi yerde daha okudum buraya da yazıyım dedim.
Bu elektronik meslegini iyi bilenlerin çogu bu meslegi artık kötüye kullanıyor.
Atıyorum 10 katlı asansörlü bir binada oturuyorsunuz.Asansörünüz belli peryotlarla bozulup zırt bırt servis çagırıyorsanız aslında asansörünüz bozulmuyor da olabilir.
Bu asansörlerdeki cihazların yani devre kartlarının bi yerlerine alıcı yerleştiriyorlar.Bir süre sonra o asansör firmasından bir eleman o binaya gizlice gelip elindeki kumandadaki "kapama" dügmesine bastıgı anda asansör çalışmıyor.Ondan sonra ne oldu?Asansör bozuldu servis çagır!!O asansör bir daha mümkün degil çalışmaz.
Telefon açıp servis çagırıyorsanız servisten gelen eleman tekrar elindeki kumandadan tekrar "aç" a basarak sistemi devreye sokuyor ve tamir etmiş gibi para alıyor.Tıpkı arabaların kapısını kumandayla açıp kapatmak gibi:D
Aynı şekilde bunu elektrik panoları üreten firmaların bir kısmı da yapıyor.Bunu araba teyplerine bile yapmak mümkün.
Bunu anlamanın nasıl bir çaresi var bilmiyorum.Sadece paylaşmak istedim.:icon13:

turbo16
17-09-2010, 03:55
yok artık okadar değildir:confused:

master
17-09-2010, 03:56
Başka servis gelirse ???????

1 olur 2 olur, 3te foyası çıkar meydana. Kumanda işi mantılı gelmedi.

By_HaNNibaLL
17-09-2010, 04:00
Hani bellirli araliklarla bozulmasi için belki ama belki bişey vardirda kumanda işi saçma geldi bana oldu ki başka bi servis bakti ve sizin yaptiğiniz o işi gördü mahkemeye verdi ve bütün herşeyiniz gitti belkide hapistesiniz bunu böyle düşünmekde lazim.
NOT:Siz dediğime bakmayin Size söylemiyorum :D

Oytun
17-09-2010, 04:07
sadece elektronikcilerde değil her sektorde var boyleleri.. motor tamircileride var cok restoranların scooterlerini yapan.. cocuklara 1 paket sigara veriyor cocuklar motorun surasına bu oldu burasına bu oldu diye habire servise goturtuyor motorları.. cok gordum ornek

aqustic
17-09-2010, 04:31
Yahu bu işlerin öyle kurtlari var ki yazılımla falan ayarlayabiliyor.Ben daha o noktaya gelmedim ama gelmek için de ugraşmıyorum
Bunu daha ziyade garanti süresince alacagını tahsis edemeyen firmalar yapıyor.
Adamın asansörü bozulduysa ve parasını da vermediyse mecburen garantiden çıkmaması için aldıgı yere gidecek.Aldıgı yerdeki adam da sen önce bi parasını ver dicek..Parasını aldıktan sonra da gidip sistemi açcak.Sonrada alıcıyı o arada imha edicek..İmha etmeyen garantiden sonra istedigi zaman yine bozar..Ama anlaşılırsa müşteri tazminat açar.
Kumanda ile sistemi yapmak en kolayı.Nette bolca alıcı- verici devreleri mevcut ve devreler o kadar da büyük degil.mini elemanlar kullanılırsa bir kibrit kutusunun yarısı kadar yer kaplar alıcı devre.
kalın kabloların içi kesilip içine bile gömülebilir alıcısı.Diger servisten gelen eleman kablo koptu sanır.
Bunu yapan şahıs mutlaka diger servis gelirse diye düşünür elbet.Ayrıca bugün bir Bosch servisi arçelik'in bozulan makinelerine bakmaz ki.Genel olarak herkes aldıgı yerin firmasını çagırır tamir için.Radyo degilki bunlar herkes tamir etsin.Kocaman pano
Bu arada yanlış anlaşılma olmasın.Ben böyle işlerle falan ugraşmıyorum ha.Uğraşsam buraya yazmazdım bu konuyu.:)

makif84
17-09-2010, 07:49
ya daha neler neler var.Ben bi medikal şirkette teknisyen olarak çalışıyorum.Hastanelerde ne dolaplar dönüyo,bu cihazlar hakkında bi bilseniz...

Mustafa Birsesli
17-09-2010, 08:06
sanayide oto elektrikcilerde aynı taktiği kullanıyor merak etme :)

eser
17-09-2010, 08:20
yanlış bir hareket ben hakka hukuka çok inanırım şimdi bu işi yaptı insanların hakkının yedi öbür tarafta yazık çok yazık

opamp
17-09-2010, 09:40
Benimde asıl mesleğim elektronik piyasada neler dönüyor neler aklınız almaz :) İnsanlar her konuda kendini geliştirip bilgilenmeli artık bu çağda, ben bilmem ustası bilir diyip geçmemeli...

gökan
17-09-2010, 09:59
vala asansorde encok kalan bırı olarak hergun bozuluyr asansor servıscı hep gelıp yapıyor sözde ama

by serçe
17-09-2010, 10:00
:S daha neler çıkacak bakalım.......

Selcuk_RoL
17-09-2010, 10:17
bu minlete ne oluyor böle ya herkez kolay para kazanmanın peşinde

ukku
17-09-2010, 12:16
aynen dediğiniz gibi 10 katlı bi binadayız ve 2 asansörden 1'isi devamlı tamir halinde :D
ben de öyle bişeyden kıllanıyordum zaten..

MRC
17-09-2010, 12:24
ama ya başka servis gelirse odamı kumandayla gelicek

SOMEONESPECIAL
17-09-2010, 12:28
Hakedemilemiş, helal olmayan bir para mutlaka bir yerlerinden çıkacaktır

Alper_
17-09-2010, 12:36
malesef bu zihniyetle iş yapan o kadar çok yer varki..hakkı olmayan paraları alıyorlar hiçbirşeyi yokken bir sürü şey çıkarıyorlar..arkadaşımızın anlattığı olaya inanırım yaparlar zor da değil.

Ahmetfikri
18-09-2010, 00:35
Hakedemilemiş, helal olmayan bir para mutlaka bir yerlerinden çıkacaktır

çok doğru yapan çıkmazsada muhakkak eşinden dostundan çoluk çocuğundan çıkar hadi çıkmadı ahiret günü ne hesap vercek

ömerve
18-09-2010, 00:42
asansörü falan bilmiyorum ama;klima satışında olan bir arkadaşım söylemişti,hiç bir klimanın gazı boşalmaz diye.
bağlanırken tesisatta hata vardır demişti..ne kadar doğru bilmiyorum.
ama evet çok çakallık dönüyor bu tür işlerde

GokhanRS
18-09-2010, 03:11
eskiden bilişim bölümünde çalıştığım bir firmada (bi holding), çok lüks asansörü garantisi bittikten sonra 70 günde 20 kere bozulunca. firmamızın hukukçuları tamirini yapan servise dava açtı ve o 300-400 milyarlık asansör sisteminin 2 katı tazminat aldılar, ama şu var öyle kumanda uzaktan bozulma v.s olayı bulunamadı, sadece işini düzgün yapamadıkları için bu asansör firmasının batmasına sebep olan bi tazminatı çalıştığım holding aldı,

yani bi işi yapıyorsanız düzgün yapın. olmuyorsa da olmuyor diyip para almadan çekilin kenara. böyle bi firmaya avukata v.s ye denk gelirsiniz öttürür böyle firmaları.

o yüzden kimsenin öyle kumanda mubanda olayına cesaret edebileceğini aklım almasada illaki öyle bi ihtimal olabilir. ama aynı firmanın yaptığı iş tekrar tekrar bozuluyorsa özel servis çağırıp komple kontrol ettirip tutanak isteyin. bu tutanak ile eski servise dava açılacağınıda söyleyinki ciddiyetinizi anlasın.