PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Folyo kaplama & Renk değişim artıları ve eksileri

Caesar
18-09-2010, 10:27
İçine benimde dahil olduğum bir çok kişi folyo kaplama uygulamasıyla hem renk değişimi hemde orjinal boyanın korunması fikrine sıcak bakıyor.

Duyduğum bazı bilgilere göre folyo orjinal boyayı koruyor olup zarar vermiyormuş, amma velakin bazı kişilerde folyo ile renk değişimi yapıp sıkıldıktan sonra, folyoyu çıkartmaya karar verdiklerinde boyanın hare hare olduğunu görmüş.

Bu konuda iki arada bir derede kaldım. Forum üzerinde orjinal boya üzerine folyo ile renk değişim yaptırıp daha sonra çıkarttıran arkadaşların yaşadıkları problemleri veya yaşamadıkları problemleri öğrenmek istiyorum.

Bu konu bir çok kişiyede örnek olacaktır umuyorum.

SekoLive
18-09-2010, 10:29
böyle bir konu vardı detaylı anlatım aratıyım bulursam koyarım linki....

Ersin YILDIZ
benımde merak ettıgım konulardan dı ıyı oldu bu konuyu actıgın artıları eksılerı nelerdır bılelım

Nires
bende honda varken tavan 1 yıl kaplı kaldı söktürdüğümde hiç bir sorun problem yoktu hatta arabanın diğer yerleri mattı tavanın boyası daha parlak duruyordu :)

Ersin YILDIZ
18-09-2010, 10:30
kaplamadan sonra renk degısımı ruhsata ıslenıyor mu toplam malıyetı nedır bu ıslerde

Yigit-Y
18-09-2010, 10:32
kullanılan malzeme,işçilik iyi olduğu taktirde hiç bir sıkıntısı yok....

protac ve maxxcar da bana göre bu işi tam anlamıyla profosyonel yapan iki firma..

rakamları diğerlerine göre biraz daha fazla olsada hak ediyor...

Diyadin
18-09-2010, 10:33
Sonradan boyanan parçalarda boyanın sökülme sorunu olduğunu biliyorum fabrika çıkışı boyası duran araçlarda durum nedir bilemem.

Sahibindende bu ilanı gördüm araç sahibi kaplamadan dolayı boyandığı söylüyor.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-araba-subaru-impreza-yeni-motor-18g-setup-kazasiz-sti/detay

tunceR
18-09-2010, 10:35
kaplamadan sonra renk degısımı ruhsata ıslenıyor mu toplam malıyetı nedır bu ıslerde

boya faturasını alıp vizeye gidiyosun kanka 120 lira orda gidiyo ordan trafiğe gidip yeni ruhsat çıkarıyosun 62 tl de orda gidiyo...

Caesar
18-09-2010, 10:35
Sonradan boyanan parçalarda boyanın sökülme sorunu olduğunu biliyorum fabrika çıkışı boyası duran araçlarda durum nedir bilemem.

Sahibindende bu ilanı gördüm araç sahibi kaplamadan dolayı boyandığı söylüyor.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-araba-subaru-impreza-yeni-motor-18g-setup-kazasiz-sti/detay

İlanlara pek tama etmemek lazım çoğu daha önceden boya görüyor sonra kaplatılıyor kazası yok imajı vermek adına kaplamadan sonra boyatıldı deniliyor. Yani önceki hasara kalıp uydurmaya calışıyor.

Kakus
18-09-2010, 10:40
boya faturasını alıp vizeye gidiyosun kanka 120 lira orda gidiyo ordan trafiğe gidip yeni ruhsat çıkarıyosun 62 tl de orda gidiyo...

Arabanın yeni rengini ruhsata işletmek bu kadar ucuzmuydu?

SekoLive
18-09-2010, 10:41
Arabanın yeni rengini ruhsata işletmek bu kadar ucuzmuydu?

aynen kakus

önceden çok büyük iş gibi anlatırlardı ama o kadarda zor deilmiş :)

Caesar
18-09-2010, 10:42
Peki aramızda bu işi yapmış olan ve söktükten sonra sorun yaşayan var mı? Varsa ortaya çıksın uleeeen :P

tunceR
18-09-2010, 10:43
vize harcını ödüyosun ek1 formuna aracın yenı rengı neyse onu yazıyolar... sonra o ek1 formu ile tefiğe gidiyosun eski ruhsatı felan veriyosun 62 tl de para veriyosun ertesi gün alıyosun yeni ruhsatı... ama bu işleri kendin halledersen bu fiyat, takipçiye felan verirsen toplamda artı 75,100 arası fazla verirsin...

ulasstoprak
18-09-2010, 13:48
Ben su an izmirde profesyonel anlamda kaplama isi yapiyorum eger aracinizin boyasi orjinal fabrika boysi ise soktugunuzde hicbir sikinti olmaz egerk iaraciniz yeni boyanmis ise kaplama islemi yaparken bile boyanin sokulme ihtimali var , tabi bu kaplama olayinda folyonun kaliteside cok onemli arac kaplama folyosu olan cast folyo kullanirsaniz hic bir sikinti yasayacaginizi sanmiyorum cunku ben 7 sene urun ve 2 sene iscilik garantisi veriyorum...
Ruhsat masrafida ben kendin yaparsan 180 Tl diye biliorum ruhsatin 2 nushasi degisiyo..

SaBRi
18-09-2010, 13:57
bana çok mantıklı gelmiyo kapladın herşey güzel bana göre uzaktan güzel arabaya yaklaşınca güzel durmuyo hatalar gözüküyo :)

kaç sene kaplama güneş görüyo zart zurt kaplamayı sökerken illa boyaya zararı vardır

bi de boya gören araçta kaplama tutmuyo diyolar ne kadar dogru bilgim yok

ghibli06
18-09-2010, 15:12
Ankara'da bu işi GMG garaj yapıyor, sahibi arkadaşımız olur, bu subaru da orda kaplanmıştı yanlış hatırlamıyorsam, bana kendisinin dediği araçta boya yoksa sökerken sorun olmuyor ancak boyalı arabalarda kendi boyası kalkabiliyormuş...

yakın bir arkadaşımınkini mat siyaha kaplattık müthiş oldu, bi tane mustang griye kaplandı parlak, o da güzeldi... bence boya riskini almak istemeyenler için iyi bir tercih ama ben herzaman saca dokunmayı tercih ederim...

Göki,ZD
18-09-2010, 15:16
eğer macun boya varsa, kaplama söküldüğünde kalkıyor, en kötü ihtimal verbiği söküp alıyor, range roverda buna şahit oldum vernik kalkmıştı, yine kaplama yapıp söken bi aracın boyacı kalktı, bide AB selim arabasını dergiye çıktıgı dönemde sticker lar ile süslemişti komple onları sökerken boyalar komple geldi :D

ne kadar iyi yapılırsa yapılsın, yapan kişi boyanın kalkmasına birşey yapamaz.kaplamaya sıcak bakmıyorum.

emirhan sph
18-09-2010, 16:45
Bence mat haricindeki kaplamalar biraz gereksiz. Cunku parlak boyanin verdigi tadi,goruntuyu,hissi hic bir kaplama veremez. Yinede guzel bi bulus :D

deeperblack
18-09-2010, 16:54
Tam 17 aydır aracım kaplı geziyorum. Temmuz ayında sadece altındaki sürtünmelerden dolyı ön tamponumdaki kaplamayı değiştirdim. Bu tarz soru işaretlerini gidermek içinde sökme esnasında bir fotoğraf çektim.

http://ressim.net/a/upload/7aea15eb.jpg (http://www.ressim.net/show.php/2302061_99.jpg.html)

Göki ninde dediği gibi araç orj. boya ise hiçbir sıkıntı yaşamassınız. Ama sonradan boyamalarda ve macunlarda boya - vernik -dökülme - solma v.b. problemler yaşamanız yüksek ihtimaldir.

Buarada araç Maxxcar da kaplandı...

oğuzk
18-09-2010, 21:42
Peki araba siyah.mat siyah kaplanınca ruhsata işlenmese sorun olur mu?
mat beyaz
mat kırmızı içinde geçerlidir sorum

erdemx
18-09-2010, 22:12
sorun olmaz çünkü ruhsatta sadece renk yazar tonları yazmaz

Cihan Çizmeci
19-09-2010, 11:26
Gördüğüm bikaç soruya cevap veriyim ve benim içinde güzel oldu konu kaplatma düşüncem var 106 yı arabamdada ön tek çamurluk ile kaputta sadece boya var macun yok onların boyasıda kalksa sorun olmaz bende mat beyaza kaplamayı düşünüyoru 106'yı yada sarıya :) Mat renkte mesela araba siyah mat siyah yapıcaksanız hiçbirşeye gerek yok kaplayın yola devam :) Mat siyah yazmıyor ruhsatta sonuçta o renk yine siyah ;)

Si 'da renk değişimine gittiğimde maliyetinin ve işin kolaylığını gördüm hep gözümüzü korkutmuşlar hiçte bişey yokmuş herşeyi kendim yaptım :) 2 Gün sürdü ve 200 tl ye yakın bir masrafı oluyor ruhsat değişimi dahil. Bazı kaplama şirketleride bunu kendi masrafa ekleyip hallediyor.

Konu çok iyi oldu ok kurcalıyordu kafamı şimdi daha rahatım gidip kaplatmak için

BRETE
19-09-2010, 11:35
araçlarını kaplatan arkadaşlar detaylı foto koysalar aslında çok güzel olur ben özellikle kapı kollarının oraları ve kıvrım yerlerini yakından görmek isterim buralarda malzeme nasıl dönüyor kırışma oluyormu mesela civic fotosunu koyan arkadaş güzel bir örnek vermiş

Frid
19-09-2010, 11:35
ruhsata işletme maliyeti muayene süresi bitmemiş ise 1 adet ek 1 belgesi 45 krş yada 15 tl 2 adet yenı ruhsat yapragı 85 + 85 sanırım tam bılmıyorum bunu 1,2 saate tüvde bekleme işi :D

Göki,ZD
19-09-2010, 11:38
renk değişimi için ne kadarlık bi fatura istiyorlar?

Caesar
19-09-2010, 11:43
renk değişimi için ne kadarlık bi fatura istiyorlar?

150 tl kesiyorlar genelde.

Göki,ZD
19-09-2010, 11:49
150 tl kesiyorlar genelde.

bu fatura trafik şubesine veriliyor dimi ? tüv le bi ilgisi yok ?

Caesar
19-09-2010, 11:51

Evet Tüve sadece renk tespit için gidiliyor.

Cihan Çizmeci
19-09-2010, 11:53

Ben 50 TL lik kestirdim sorun yok benim boyam 50 liralık dersin olur biter reis :)
Ama sen gene fazla al salak olmasınlar. KDV sini ödeyeceğim için az kestirmiştim ben sorunda olmadı

Tüv de sadece değişen renge onay veriliyor :icon_tup:

Baran^
19-09-2010, 12:02
Bu iş bana cok mantıksız geldiği için epey araştırdım gözlemledim o yuzden rahatlıkla yazabilirim.Bu iş taksilerin araclarını kaplatmasıyla başladı.Seneler öncede lazer tuningin widebody 206RC si mat siyaha boyanmıştı ve cok beğenilmişti.Benım gözlemlediğim kadarıyla bu işi protac başlattı ve yoğurdun kaymağını yedi şu anda işi iyice buyuttule ve günde birkaç arac kaplayabiliyorlar bildiğim kadarıyla.Birsürü kaplanmış arac gördüm hatasız araba görmedim.Yaptıracak olan varsa bence gene protaca gitsin hiç tanışmadım ama yaptıkları arabalarda hata cok az.BU işi onlardan sonra cok yapan yer açıldı.Bazı yerler önce komple zımpara yapıp öle kaplıyorlar söküldüğünde pasta cila yapıp boyanın eski haline döneceğini iddia ediolar bazı yerlerse direk kaplıyorlar.Önce aracın heryeri sökülüyor sonra çökük yerler macunlanıyor ve kaplama işlemi gercekleşiyor.kaplatan cok arkadaşımda oldu kapı cıtalarının tırnaklarını kırdılar başka biyer tamponun bağlantı yerini kırmış yapıştırmış vs..eski arabaları anlıyorumda sıfır km Turboları jaguarları range leri nası kaplatıyorlar aklım almıyor mal kıymeti bilmemek bu bence...yapılırken cok arac gördüm walla içim acıdı ya.Biz parlatmaya calışıyoruz millet mata kaplatıyo diyede takılıyorum herkeze.Şu anda işini iyi yapan birkaç yer var ama şunları bilmek gerekiyorki önceden boyanmış parcalar folyo sökülürken boya falan kalmıyor dökülüyor vernik boya.Ayrıca ben şunu savunuyorumki hava almayan üzerine yağmur camur guneş yiyen o kaplanmış boya ne oluyor cok merak ediyorum.Branda bile örtülmez boya hava almıyor diye kaplamayı siz düşünün.En son şunu sölemek isterimki paraya kıyıp kaliteli malzeme secmek gerekli birsürü marka gördüm mat beyaz araba leke leke oldu çifle yıkamak zorunda kaldık fırcayla.kaliteli ürünlerde sorun olmuyor.Yapacaklara kolay gelsin ne diyeyim..

Cihan Çizmeci
19-09-2010, 12:09
İşte bütün iştahım kaçtı :)

BRETE
19-09-2010, 12:20
baran gayet güzel açıklamış noktayı koymuş

devil_berk22
19-09-2010, 13:26
geçende dod da mat beyaz bi a4 quattro gördüm nerede kaplandığını bilmiyorum ancak gerçekten iğrenç duruyordu kaş yapayım derken göz çıkarmış resmen.

EM-RE
19-09-2010, 13:46
bizde babamın jeepini komple boyatmayalım diye kaplattık arabanın aynı rengine hatta,bakması çok zor,ağaç reçineleri kolonya ile çıkıyor siz düşünün ,üzel duruyor ama sadece eski araca mantıklı,yeni hatasız arabaya hiç gerek yok.arabayı komple boyatmamak için yapılabilir.Bakması sorun değil deniliyor ise...

XeL
21-09-2010, 07:59
konuyu en bastan okudum cok faydalı bılgıler var..

ben aracı komple kaplatmak dusuncesınde degılım ama bır ıkı ufak tefek degısıklık hos olur bence.. aynaları ve kapı cıtalarını carbon olarak kaplatmayı dusunuorum..
fakat aklıma bırsey daha geldı.. jantlar...

jantlar kaplanabılır mı ? kaplanırsa bı dezavantajı olur mu ? :) eger araca yakısıcak olursa hıc dusunmeden yaptırabılırım boyle bırseyı...

Cihan Çizmeci
21-09-2010, 13:38
konuyu en bastan okudum cok faydalı bılgıler var..

ben aracı komple kaplatmak dusuncesınde degılım ama bır ıkı ufak tefek degısıklık hos olur bence.. aynaları ve kapı cıtalarını carbon olarak kaplatmayı dusunuorum..
fakat aklıma bırsey daha geldı.. jantlar...

jantlar kaplanabılır mı ? kaplanırsa bı dezavantajı olur mu ? :) eger araca yakısıcak olursa hıc dusunmeden yaptırabılırım boyle bırseyı...

Tabiki kaplanıyor hatta bu sitede yapanda olmuştu bbs lere.Ararsan bulursun konuların içinde ama ne kadar sağlıklı olur tabiki bilinemez :)

XeL
22-09-2010, 18:28
Tabiki kaplanıyor hatta bu sitede yapanda olmuştu bbs lere.Ararsan bulursun konuların içinde ama ne kadar sağlıklı olur tabiki bilinemez :)

bbs'lere yapmak cesaret ıster valla :)

saglık kısmını sanırım yaptırınca gorucem :D yaptırcak yer arastırym ben..gerce yptrcak yer var zaten de..nasıl durucagını kestıremıorum ..?

sıyah cıvıcte orjınal jantlar mat carbon kaplansa nasıl olur ?? veya baska bırseye kaplansa?

fıkırlere acıgım..hayal edemedgım ıcın bı kısım yapıstırıp o sekılde bakmayı dusunuorum bende :)

ruudvan
25-09-2010, 19:08
kıbrıstada basladı bu ıs :D arkadasın tekı m3 unu kaplatmıs renk degıssın dıe kaputta labarcık baglantı yerlerınden aravcın rengı goruluyormus ama mutlular bınıyorlar araca ole :D

ya gereksız bncede he sole olur arabanı sevmıosundur bınersın kaplamalı halıyle 3-5 ay snr satarsn alan dusunsun dersın...

ergin
30-09-2010, 13:07
yapan yer ve malzeme cok onemlı sıkıntı olmayan kısı cok olmasına ragmen mağdur olanda cok kı bu benım cevremde de baya yogun aracların uzerındekı kaplama kaldırılırken vernıklerıyle gelenler oldu ha hıc sorunsuz olanda var ıyı olan garantı veren bırıne yaptırmak lazım

essad
30-10-2010, 04:18
Eksisi artısından daha fazla.. Benim de aracım kaplama, ancak önermem..

M.A.D
30-10-2010, 08:11
mesela ?:)

vtecturbo
30-10-2010, 09:59
orjına l boyaya hıc bısey yapmıyor fakat sonradan boyanan yer varsa sokerken verniği kaldırma ihtimali yuksek oda boyacının kalıtesız malzeme kullanmasından kaynaklanıyor.işi bilen duzgun bı boyacının attıgı boyada problem olmaz.aracım 13 yasında 3 parcasında boya var. bı sefer kaplatıp sonra komple sokup baska bı renk kapladık problem cıkmadı sokerken.dedıgım gıbı işi bilen iyi bi boyacının yaptıgı boyada problem cıkmaz.

Onur`
02-11-2010, 21:37
Yeni konu açmiim dedim varken,

Aracımın muayene zamanı geldi, hazır bahaneside varken tavandaki folyoyu sökeyim diyorum, sökerken sağlıklı olması için dikkat etmem ya da yapmam gereken işlemler neler. Önerilerinizi bekliyorum.

Ahmet Durmus
04-11-2010, 23:29
Arkadaşlar benim merak ettiğim 2 şey var

1-Mat değilde ben Metalik koyu yeşil istiyorum diyelim normal boya kadar metalik gibi parlayabiliyor mu yoksa sadece düz renkler mi olabiliyor?

2- Gri araba üzerine yeşil kaplattıktan sonra kapıları açınca iç tarafta gri mi gözükecek ?

hakotech
04-11-2010, 23:35
Arkadaşlar benim merak ettiğim 2 şey var

1-Mat değilde ben Metalik koyu yeşil istiyorum diyelim normal boya kadar metalik gibi parlayabiliyor mu yoksa sadece düz renkler mi olabiliyor?

2- Gri araba üzerine yeşil kaplattıktan sonra kapıları açınca iç tarafta gri mi gözükecek ?

istediğin folyo metalik folyo,bunu herkes getirmiyo ama bahcelıevlerde folio king getırtebiliyo diye biliyorum, kapılar acılınca aracın orjınal rengı görünüyor lakin oralarıda kaplatmak istersen yapılıyo dıye bılıyorum ancak malıyet yukselıyo tabi..

folyotuning
30-11-2010, 16:11
Ben de maslakta Autovizyon u tavsiye ederim.Kullandığı malzemeler birinci sınıf çok çeşitli (sedef, inci beyazı, özel efekt folyoları ,altın gümüş sedefli karbon folyolar,mat ve parlak çok geniş renk seçenekleri)ayrıca araç kaplama işçilikleri çok profesyonel.5 sene de garanti veriyorlar.ben kaplattım çok memnun kaldım

8.000rpm
30-11-2010, 16:18
bence 17 ay gibi değil de , daha uzun süreli kullanımlardan sonra bu işin gerçek tecrübesi oluşacak
ben de konuya tedirgin yaklaşanlardanım :)

M.A.D
30-11-2010, 16:31
istediğin folyo metalik folyo,bunu herkes getirmiyo ama bahcelıevlerde folio king getırtebiliyo diye biliyorum, kapılar acılınca aracın orjınal rengı görünüyor lakin oralarıda kaplatmak istersen yapılıyo dıye bılıyorum ancak malıyet yukselıyo tabi..

metalik folyoyu bütün kaplamacılar getirebilir :) malzeme aldıkları yer ortak genelde

Ben de maslakta Autovizyon u tavsiye ederim.Kullandığı malzemeler birinci sınıf çok çeşitli (sedef, inci beyazı, özel efekt folyoları ,altın gümüş sedefli karbon folyolar,mat ve parlak çok geniş renk seçenekleri)ayrıca araç kaplama işçilikleri çok profesyonel.5 sene de garanti veriyorlar.ben kaplattım çok memnun kaldım

mekan sizin olabilirmi acaba :)

emre yeşil
12-12-2010, 23:39
iki aracıma yaptırdım nerde yaptırdığımı söylemiyorum birini 2 ay sonra diğerini 6 ay sonra söktüm boyaya herhangi bir zarar vermedi fakat kaplanan malzemenin temizliği duruşu her araca bindiğimde bana rahatsızlık verdi sanki lekeler artık çıkmıyordu veya kaplama malzemesi çok kötüydü bilemiyorum işçilikte benim için rahatsız ediciydi ben tavsiye etmiyorum.

Ahmet Saraçoğlu
12-12-2010, 23:59
folyo hakkında bilgili arkadaşlara bişey sorucam.Bu kaplama olayında sadece opak renkermi mevcut (opak olarakmı tabir ediliyo bilmiyorum , simsiz ) ,, yoksa değişik simli renker veya tonlarda mevcutmu?

hakotech
13-12-2010, 00:01
folyo hakkında bilgili arkadaşlara bişey sorucam.Bu kaplama olayında sadece opak renkermi mevcut (opak olarakmı tabir ediliyo bilmiyorum , simsiz ) ,, yoksa değişik simli renker veya tonlarda mevcutmu?

ne renk istersen mevcut ahmet

ALPER-VNS
13-12-2010, 00:03

bi arkadaşım yapıyo bu işi.. en son bi katalog geldi çok değişik renkler var sadece opak değil yani.. 2011 mercedeslerin sedefli beyazından var mesela

Ahmet Saraçoğlu
13-12-2010, 00:07
değişik simliler varsa yaptırabilirim aslında.Folyolu herhangi bi aracı detaylı inceleme fırsatım olmadı.Genelde trafikte gördüğüm kadarıyla biliyorum ama geçenlerde bosch servise gelen bi 5.20 dizele (beyaz kaplama) kapı içleri, kaput içleri vss siyah kaldığını görmüştüm.Dış yüzey harici kapı içi , bagaj içi , kaput içi vss detaylar illaki araç rengş kalmak zorunda değilmi?

hakotech
13-12-2010, 00:07
değişik simliler varsa yaptırabilirim aslında.Folyolu herhangi bi aracı detaylı inceleme fırsatım olmadı.Genelde trafikte gördüğüm kadarıyla biliyorum ama geçenlerde bosch servise gelen bi 5.20 dizele (beyaz kaplama) kapı içleri, kaput içleri vss siyah kaldığını görmüştüm.Dış yüzey harici kapı içi , bagaj içi , kaput içi vss detaylar illaki araç rengş kalmak zorunda değilmi?

hayır istersen kaplatabılırsin ama bunu her folyocu yapamıyo..

Kahraman castle
26-12-2010, 12:07
standart 4 kapılı bi araç için kaplama yapılırken ortalama kaç metre folyo gidiyor?

C!N
26-12-2010, 18:05
Arkadaşlari, ***** motorun ısısı kaputu da ısıtıyor, kaplama araçlarda kaputun sıcaklığı bu kaplamayı etkilemiyor mu?

Type-R
12-01-2011, 22:05
Arkadaşlari, ***** motorun ısısı kaputu da ısıtıyor, kaplama araçlarda kaputun sıcaklığı bu kaplamayı etkilemiyor mu?Herhangi bi sorun olmuyor.:)

Yigit-Y
12-01-2011, 22:08
bugün şirinevlerde erdoğan abi filmci kendisi şunu söyledi reklam olmasın ama kendiside folyo işiyle uğraştı yapamayınca bıraktı film konusunda uzmanlar belki forumdan bilen bilir neyse...

İstanbulda bu işi protac dışında hakkıyla yapan yer olmadığını bir esnafdan duymak başka bir olay 2 aracımıda oraya götüreceğim önümüzdeki günler...

Malzeme ve İşçilik ikisininde iyi olması lazım yokca aracınız malesef istediğiniz gibi olmuyor....

Dediği başka birşey de şu başka bir yerde 1000 tl ye kaplatabilirsin ama maceraya ne gerek var 300 500 fazla verip aklın kalmasın dedi...

karar yaptırmak isteyenin sonuçda

M.A.D
12-01-2011, 22:43

olm ne ekşın adamsın yaa :D kapı içi kaput altı falan aplayacak babayıgıt gormedım daha da zaten gerek yok bence :D dısına verceen paranın ıkı katını verırsın :D

Tunacan
10-02-2011, 11:32
Jantta folyo ile renk değişimine tanık oldunuz mu hiç? Olur mu acaba? Boyatmasak, geri gönüşü olan bir yola girsek? :)

hakotech
10-02-2011, 12:35
yaptıracak olan arkadaşlara benden tavsiye..98349238492384923 kere düşünün !!

Ufuk
10-02-2011, 16:23
Jantta folyo ile renk değişimine tanık oldunuz mu hiç? Olur mu acaba? Boyatmasak, geri gönüşü olan bir yola girsek? :)

Forumdan ruudvan yapmıştı.Gayette güzel olmuştu.

kerem_euk34
10-02-2011, 17:07
bence bu olay tabiki işçiliğede bakar ama en önemlisi Araçtaki Boyanın Kalitesidir... Eğer orjinal boyaysa ve durumu iyiyse folya işleminden hiç bir şekilde etkilenmez...

Mutu
10-02-2011, 18:46

Forumdan ruudvan yapmıştı.Gayette güzel olmuştu.

Evet rıdvan arkadaşımız yapmış, fakat folyo çıktıktan sonra jantta oksitlenmeye benzer izler kalmıştı, bakalım polisaja verdik çıkacakmı:)

delsolemrah
08-03-2011, 19:40
delsolumu parlak beyaza kaplatıcam. acaba boya kadar parlak dururmu ?ortalama nekadara kaplarlar? fiber tanponda kaplamada sıkıntı cıkarmı yardımıcı olursanız sevinirim

putumku
15-03-2011, 23:55
baska bır forumda kapanlamıs bır m6 boyasız dıkkatınızı cekerım folyoyu sokerken boyalarının gıttıgını arkadas resımlerle belgelemıstı lokal boya yapıldı bu olay da cok ıyı yapılıyor denılen bır kaplamacının yaptıgı kaplamadan oldu ıst da.....

Vlkn
16-03-2011, 09:04
Tam 17 aydır aracım kaplı geziyorum. Temmuz ayında sadece altındaki sürtünmelerden dolyı ön tamponumdaki kaplamayı değiştirdim. Bu tarz soru işaretlerini gidermek içinde sökme esnasında bir fotoğraf çektim.

http://ressim.net/a/upload/7aea15eb.jpg (http://www.ressim.net/show.php/2302061_99.jpg.html)

Göki ninde dediği gibi araç orj. boya ise hiçbir sıkıntı yaşamassınız. Ama sonradan boyamalarda ve macunlarda boya - vernik -dökülme - solma v.b. problemler yaşamanız yüksek ihtimaldir.

Buarada araç Maxxcar da kaplandı...

Hocam kaçe kaplattın ?

ClioSportAge
19-03-2011, 21:32
bildiğim kadarıyla sadece ek1 doldurup tüve gidiliyor fakat tüve herhangi bir ücret ödemiyorsuuz çünkü muayneye girmiyordu. Sadece ruhsat masrafınız var diye biliyordum

Takurworx
10-04-2011, 14:24
kaplamayı sökerken ısı tabancasıyla veya hiç olmadı fön makinesiyle ısıtarak sökerseniz hiçbir sorun kalmaz
Parlak beyaz folyo boyadan daha parlak durur tabi markasına bağlı
kapı içlerini kaplatmak mümkün fakat maliyeti fazla olur

Masterpiece
12-07-2011, 23:38
Bende bi soru sormak istiyorum Araç mat siyah kaplanmış çamurluğuna HellaFlush stickerı yapıştırılmış bu stickerı sökerken mat siyah kaplama zarar görür mü ?

Takurworx
22-07-2011, 21:00
Bende bi soru sormak istiyorum Araç mat siyah kaplanmış çamurluğuna HellaFlush stickerı yapıştırılmış bu stickerı sökerken mat siyah kaplama zarar görür mü ?

görmez...........

ensoztrk
29-07-2011, 00:02
Benimde bir sorum olucak. Muane yaklaştı ve kaplamayı sökmemiz gerekiyor. Alttaki boyaya zarar vermemek için sökerken nelere dikkat etmeliyiz?

alpello
27-08-2011, 04:46
bikaç soruda benden boya koruma yapılacaksa folyo öncemi yoksa folyonun üzerinemi?

bir tanede şu var jantları siyaha kaplasak sürtünmeler olursa direk parçalanırmı ve ne kadara mal olur?

meg3 coupe de aynalar jant ve ön ızgaradaki 2 dalgayı kaplasak ne kadara mal olur :D valla bilgim yokta o maxcar güzelmiş ona bakacağım

By_HaNNibaLL
27-08-2011, 05:04
bikaç soruda benden boya koruma yapılacaksa folyo öncemi yoksa folyonun üzerinemi?

bir tanede şu var jantları siyaha kaplasak sürtünmeler olursa direk parçalanırmı ve ne kadara mal olur?

meg3 coupe de aynalar jant ve ön ızgaradaki 2 dalgayı kaplasak ne kadara mal olur :D valla bilgim yokta o maxcar güzelmiş ona bakacağım

boyanizi korumak için pasta cila yaptiktan sonra kaplatin bence sokunce tekrar yaptirirsiniz boyada bi sıkıntı olmaz janta bizde düşündük ama en ufak bi sürtünmede hemen sürtünen yerden kalkar folyo ve hoş durmaz diye yapmadik söylediğiniz yerleri kaplamak cok bişey tutmaz yaptiracağiniz yere ve ürüne göre değişir tabikide

cellosi
24-09-2011, 18:19
Bende düşünüyorum ama boyamı kaplamamı mı diye bakalım neolcak

Emre Ekrem
03-11-2011, 14:54
Ben yaptırdım ve hiç memnun değilim, söktürdüm ve bayağı sıkıntı oldu.

alper19
19-11-2011, 22:03
ben aracin tavanini kendim kaplamistim vernik atmalari var diye sokmek istedigim zaman ne yapmam lazim sonucta vernik kalkmis yerler var illaki birazdaha soyulcak ama bunu en aza indirmenin yolu nedir
not : kullandgim folyo cok kaliteli degil kendiliginden kalkma yapti bagzi yerlerde ve ince bayagi

UmutRıza
19-11-2011, 22:43
bugün aracımdaki folyoyu komple kaldırdım boyada sadece bagaj ve kaput uclarında hafif kalkmalar oldu ama ben kendim söktüğümden olabilir.

onurars
19-11-2011, 22:50
bugün aracımdaki folyoyu komple kaldırdım boyada sadece bagaj ve kaput uclarında hafif kalkmalar oldu ama ben kendim söktüğümden olabilir.

boya varmıydı acaba kaput ve bagajda?

erdem325
19-11-2011, 23:28
jant kaplamak yerine plastidip bence cok cok daha mantikli..
onu sokup almasi daha kolay nihayetinde, hem uygulamasi da cok daha kolay, ozellikle bbs rs falan tarzi jantlarda..

arac kaplamaya bende epey merak saldim ama bizim arac 89 golf, haliyle boya var..
birde kaplanmis bi kac arac inceledim, kim yapti vs bilmem ama hic hos gelmedi bana..
kenara kiyiya koseye takilan adamim ben, midemi bulandirdi hatta..

araci komple plastidip ile boyamak/kaplamak daha mantikli gibi geliyor bana ama bilemiyorum..
plastidip nasil olur, bakimi temizligi parlakligi vs..

poşetçay
19-11-2011, 23:33
kullanılan folyonun kalitesi çok önemli gobbcarda a3 ü kaplattım işçilik ve fiatta iyiydi 3m mi ney öle bi malzeme kullanıldı bikaç ay sonra kaza yaptık sag kapıyı söktük herhangi bir sıkıntı olmadı sökerkende b i ilaç war onun kullanılması gerekiyo kaplandı dedimde inanmıyıp bakıolar çok macun olan araçlarda ve boyası kötü yapılmış araçlarda sıkıntı olur gerçi öle araçlarda normaldede oluyo :)

fatihcakin
09-12-2011, 16:43
Folyoyu söktükten sonra araç yapış yapış kaldı neden öle oldu acaba ısıtıcı ile sökmemize rağmen :S ???

Folyo soktuk canımız cıktı yapışkanla uğraşmaktan bide ön kaput komple boyalı olmasına rağman vernik oldugu gibi duruyor bi sorun olmadı

F.Esen
12-12-2011, 02:13
benimde araçlarımdan bri folyo kaplama ve zamn zman isyan ediyorum folyo üstündeki lekeleri nasıl çıkartırız ve folyoyu nasıl daha parlak hali getiririz ne ilaç sürmemiz gereki veya ne yapmamız gerekio folyo araç kullanıp detailing kısmını nasıl hallediyorsunuz...

JDMazda_GTR
18-01-2012, 22:55
benimde araçlarımdan bri folyo kaplama ve zamn zman isyan ediyorum folyo üstündeki lekeleri nasıl çıkartırız ve folyoyu nasıl daha parlak hali getiririz ne ilaç sürmemiz gereki veya ne yapmamız gerekio folyo araç kullanıp detailing kısmını nasıl hallediyorsunuz...

Parlak renklerde cila yapabilirsiniz.Ne tarz lekeler var bilmiyorum ama lekeleri bu şekilde yok edebilirsiniz

MuratGürakan
22-03-2012, 17:02
Aracımda MAt siyah kaplama vardı. Önceki yapılan işçilikten memnın değildim o şekilde almıştım zaten Bazı yerleri kabarmış ve atmıştı. Söktük altına hiç cila sürülmeden yapıldığını gördük o şekilde olduğunda da yapışkanını çıkartmak zulum. Ancak uüraştıktan sonra çıktı ve komple cila yaptık boyada tek bir sıkıntı olmadı.
Yeni folyo yuda cila üzerinden yaptık 3 yılda garantili zaten...

hfk
04-04-2012, 16:57
aldığım araçta beyaz kaplama vardı, işçiliği hoşuma gitmiyordu dün söktüğümüz de belirli yerlerde belirgin vernik atmaları, bazı yerlerde hafif hatalar oluştu. Sonuç olarak arabayı komple boyamak zorunda kaldık, bir daha kaplamalı bir araba almam yada kaplamasını söktürdükten sonra alırım.

bskone
14-04-2012, 21:11
ya aklıma takılan bi sorun var aracın kırmızı tavanında güneş yanıgı var boyatmak istemiyorum siyah folyo ile kaplatsam ruhsata işletmem gerekiyormu ?

emre_
14-04-2012, 21:16
evet gerekiyor renkle ilgili ufacık şeylere bile sorun yapıyorlar bu ara

bskone
14-04-2012, 21:25
eyw tşk ederim ozman muayne zamanında yaparım artık birdaha gitgel yapmıyalım.

Cankurt
22-05-2012, 13:12
forumda heralde aracının her yerine folyo uygulatan bi kaç arkadaştan biriyim, açık olarak söyleyim 3m 5m markalar bilmemnelere güvenmeyin 3m bu işte en iyiside değil ben reklam vermicem nerede yaptırdığımı ama aracımı komple 3. kaplatışımdır, aracım şuan SARI SİYAH RCZ project cars a girişini yaptım, aracım daha önce karbon beyaz ve parça parça daha sonra öz rengine geri dönüp bağzı parçalarımı domates kırmızısı yaptım, şimdi ise sarı ve siyah...araç söküldüğünde sadece üstünde biraz matlık yapıyor oda çok normal sonuçta sticker... ama pasta ile ilk günkü gibi oluyor küçük darbeler den ve güneşin yan etkilerinden koruyor bu bi gerçek, eğer aracınızı kaplatmak istiyorsanız mutlaka ve mutlaka PASTA CİLA ÖZELLİKLİ KAPLAMA özelliğini ısrarla arayınız!! birde aracınızı daha önceki referanslara göre kaplatın, çünkü benim arabam en zor kaplanan araçlardan biri olduğundan şansa oldu bir kaç şey, sökülünce eğer aracınızın sonradan boyanmış kesmi varsa boyayı SÖKER ama fabrikasyon batırma boyaya asla AMA ASLA Bİ ZARAR VERMEZ size tavsiyem 2 senede bi kaplamanızı yenileyin ama 2 sene kaplama en az 4 hafta kadarda hava alması için eski boyanızla gezinin...KAPLAMAYI ŞİDDETLE TAVSİYE EDERİM kendi 2 aracımda Evoque olsun RCZ mde olsun kaplama mevcut ve HİÇ BİR YAN ETKİSİ BULUNMAMAKTADIR....

Cankurt
22-05-2012, 13:16
Ve hertürlü sorularınıza bu kaplama ile ilgili özelden cvp zevkle verebilirim...

VolkanA.
07-06-2012, 13:57
Aklımda siyah veya kırmızıya kaplamak var aslında.Kaplandığı malzemeden midir nedir boya yanığı gibi dalgalanmalar oluyor parlak renklerde.Boya gibi gözüken malzeme yok mudur acaba?

oldschoolgaraj2e2
06-01-2013, 15:25
jant kaplamak yerine plastidip bence cok cok daha mantikli..
onu sokup almasi daha kolay nihayetinde, hem uygulamasi da cok daha kolay, ozellikle bbs rs falan tarzi jantlarda..

arac kaplamaya bende epey merak saldim ama bizim arac 89 golf, haliyle boya var..
birde kaplanmis bi kac arac inceledim, kim yapti vs bilmem ama hic hos gelmedi bana..
kenara kiyiya koseye takilan adamim ben, midemi bulandirdi hatta..

araci komple plastidip ile boyamak/kaplamak daha mantikli gibi geliyor bana ama bilemiyorum..
plastidip nasil olur, bakimi temizligi parlakligi vs..

Tüm yazıları okudum yeni nesil bir kaplamacı olduğum için ,kafadaki soru işaretleri gerçekten uzun süreden beri gündemd olan sorunlar tekerleme gibi dönüp duruyor plasti dip ürünü hakkında tüm bilgileri sponsorlar kısmında verilmiştir ,belirli video sitelerinden uygulamasından sökülmesine ,yıkanmasından onarımına kadar tüm bilgiler mevcuttur.
Bu ürün çok yeni olduğu için bir çok kişi ön yargı ve tedirginlikle bakıyor ama yurt dışında uzun yıllardır araçla ,ev aletleri ,takım aletleri bu ürünle kaplanmaktadır
Yurt dışındaki kullanıcıların 8 ila 12 yıl arası sorunsuz kullanmakta olduğuna dair yazılara görüyorum ,hem kaplamadan daha dayanıklı hemde aracın hiç bir orjınal parçası sökülmeden aynı gün içinde teslim edilebiliyor ve %400 esneme mukavemeti olan bir ürünün kolay kolay deformasyonuda mümkün değildir.

34yec53
25-01-2013, 20:34
ben aracımı balat autowax da kaplattım okan ve gürkan kardeşlere adamlar bu işin sonu benim görüşüm çok kaplamalı araç gördüm özellikle tamponlar çoğu kaplayamazken benim aracın tamponlarında nokta hata yok :) aracı görenler hayranlıkla bakıyo ve samimiyetlesöylüyorum hemen hemen herkez ben söylemesem aracın kaplama deil boya olduğunu söylüyo :)
bi kaç resim

http://img541.imageshack.us/img541/8501/dsc05953200x2119.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/541/dsc05953200x2119.jpg/)
http://img217.imageshack.us/img217/4930/dsc06013200x2119.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/217/dsc06013200x2119.jpg/)
http://img844.imageshack.us/img844/5701/dsc06183200x2119.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/844/dsc06183200x2119.jpg/)
http://img72.imageshack.us/img72/2620/dsc06313200x2119.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/72/dsc06313200x2119.jpg/)
http://img442.imageshack.us/img442/756/dsc04974200x2782.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/442/dsc04974200x2782.jpg/)
http://img23.imageshack.us/img23/3439/dsc05003700x2451.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/23/dsc05003700x2451.jpg/)
http://img855.imageshack.us/img855/1170/dsc05063200x2119.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/855/dsc05063200x2119.jpg/)

http://img715.imageshack.us/img715/1381/dsc05113200x2119.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/715/dsc05113200x2119.jpg/)
http://img201.imageshack.us/img201/9343/dsc05203000x1987.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/201/dsc05203000x1987.jpg/)
http://img138.imageshack.us/img138/707/dsc05213200x2119.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/138/dsc05213200x2119.jpg/)
http://img832.imageshack.us/img832/3500/dsc05243200x2119.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/832/dsc05243200x2119.jpg/)
http://img820.imageshack.us/img820/9890/dsc05203200x2119.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/820/dsc05203200x2119.jpg/)
http://img163.imageshack.us/img163/8793/dsc05473200x2119.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/163/dsc05473200x2119.jpg/)

darkmoon
25-01-2013, 20:50
vossenler boraya ayrı bir yakışmış.

RR-V8
28-01-2013, 12:33
Benim de aracım kaplama uzun süredir kullanıyorum bir sıkıntı yok ancak yeteri kadar kullandım böyle o yüzden eski haline döndürmek istiyorum.Ben olaya farklı bir noktadan yaklaşmak istiyorum.Kaplama aracı satarken sıkıntı yaratabilir.Sonuçta aracı alacak kişi aracın kazalı olup olmadığını hadi bir şekilde ustasına gösterip anlayabilir.Ancak aracın boyalı olup olmadığını anlayamayacak.Sırf bu sebepten sizin aracınızdan uzak durabilir.Şöyle örnek vereyim benim aracım kaplama olmasına rağmen ben internette araç bakarken kaplama araçlardan uzak duruyorum.Kesin kazalıdır ya da boyalıdır diye.Tamam bu bir önyargı ve yanlış bir şey olabilir.Bu devirde herkes kaplamasının altındaki boyayı söyleyecek kadar güvenilir değil ki.Araç boyasızken boyalı ya da kazalı kazalı damgası yemekte var işin ucunda.Ama tekrar söylüyorum bu benim görüşüm yanlış anlaşılmasın derdim kimsenin arabasını itham etmek değil.Bu mesajı kaplamayı düşünenlere yardımcı olması amacıyla yazdım.

mob411
08-02-2013, 18:27
bende aracımı kaplatmak istiyorum .Aracımın şuanki rengi fildişi beyazı biraz sarı renge kaçıyor , normal beyaza yada farklı bi renge kaplatmayı düşünüyorum . Tek takıldığım nokta bagaj kapağındaki yazılar . Sökme işlemini fön makinasıyla ısıtıp söküyorlarmış peki ya söktükten sonra nasıl geri yapıştırılacak ? Hadi yapıştırıldı diyelim fabrikadan çıktığı gibi olucak mı ? sadece yazıları değil farlar kapı kolları da sökülüyor.

Ayrıca tamponda 2-3cm kadar boya atması oldu yani bir yere sürtmeden boya kalktı.Rütuş olucak büyük ihtimalle.Sol çamurluk ile arka tamponun altında da rütuş olan yerden var .Bu kaplama rutuş olan yerlere zarar verir mi ?

Burak Mehmet
21-02-2013, 10:44
peki çizilmeye karşı sağlamlığı nasıl ? Ben Jeepi kaplayım sadece belden aşşağısını istiyorum ama dala ağaca falan çok takıyoruz aracı
boyaya 2000 tl diyorlar kaplamaya 500 tl ...
Boyaya hazırlar gibi hazırlayıp 1 sene falan kaplamaylamı gezsem acaba ?

Onu-R
04-03-2013, 13:57
e90/92/93 arka tampon altindaki plastik difuzoru kaplatmak istiyorum piano black'e ancak bir takim tereddutlerim var.

Plastik kaplanir mi?
Puruzsuz plastik ise kaplanir, puruzlu plastik ise zimparalandiktan sonra mi kaplanir?

"Puruzsuz ise kaplanir" derseniz, bazi yerlerinde surtmeden dolayi kalkiklar var, onlar icin yine en azindan oralarin zimparalanmasi gerekecek, ne yapsak ne etsek?

Sticker kaplama/Boyama/PlastiDip?

poşetçay
04-03-2013, 19:02
peki çizilmeye karşı sağlamlığı nasıl ? Ben Jeepi kaplayım sadece belden aşşağısını istiyorum ama dala ağaca falan çok takıyoruz aracı
boyaya 2000 tl diyorlar kaplamaya 500 tl ...
Boyaya hazırlar gibi hazırlayıp 1 sene falan kaplamaylamı gezsem acaba ?500tl ye tabela folyası bile degildir yıkamada patlar gider aslada korumaz

poşetçay
04-03-2013, 19:11
e90/92/93 arka tampon altindaki plastik difuzoru kaplatmak istiyorum piano black'e ancak bir takim tereddutlerim var.

Plastik kaplanir mi?
Puruzsuz plastik ise kaplanir, puruzlu plastik ise zimparalandiktan sonra mi kaplanir?

"Puruzsuz ise kaplanir" derseniz, bazi yerlerinde surtmeden dolayi kalkiklar var, onlar icin yine en azindan oralarin zimparalanmasi gerekecek, ne yapsak ne etsek?

Sticker kaplama/Boyama/PlastiDip?çizik olan yerler astarlanıp kaplanıoyo benin öle yapıldı sonradan yapılan boya kalitesizse atar plastik parçalar kaplandı hobbycar var floryada oraya yaptırdım memnunum şuan

wolkanku
13-03-2013, 10:27
arkadaşlar herkese selamlar;

kaplama ile ilgili olarak iki farklı fikrim var. yer ve fiyat konusunda sizlerden fikir bekliyorum.

1) ön ızgarayı ya plastidip kaplayacağım ya da folyo kaplatacağım, folyo kaplama ile büyük ihtimalle tek parça yapamazlar diye düşünüyorum. istediğim görüntü şu ;
http://www.gifmakeronline.com/pics/513f03d05f137312089535/513f03d106c10789762746.gif

2) iki cam arası direği kendim dandik bir folyo ile denemiştim güzel durdu, düzgün bir folyo ile kaplatmak istiyorum.. bir yer ile görüştüm 80 lira fiyat verdi ancak bana biraz fazla geldi..
http://g1211.hizliresim.com/13/p/g45m6.jpg
http://g1211.hizliresim.com/13/p/g45mp.jpg

gselcuk
14-04-2013, 15:19
50 tl'ye aerosolüyle birlikte al plastidip'i keyfine bak derim.

altugkocer
26-04-2013, 11:51
arkadaşlar aracımın kaputunu karbon folyo ile kaplamak istiyorum;

sizce bunu kendim yapabilir miyim? kolay mıdır zor mudur yoksa çok mu zordur?

bir sıkıntıda eğer kendim kaplarsam kaputtaki scoop kısmında çok zorlanır mıyım?

ya da hiç uğraşmayıp gidip bilen birine mi kaplatayım?

NOT: amacım işçilik parasından kaçmak vs. değil sadece kendim yaparken keyifli olacağını düşünüyorum

yusufcan_k
26-04-2013, 13:10
arkadaşlar aracımın kaputunu karbon folyo ile kaplamak istiyorum;

sizce bunu kendim yapabilir miyim? kolay mıdır zor mudur yoksa çok mu zordur?

bir sıkıntıda eğer kendim kaplarsam kaputtaki scoop kısmında çok zorlanır mıyım?

ya da hiç uğraşmayıp gidip bilen birine mi kaplatayım?

NOT: amacım işçilik parasından kaçmak vs. değil sadece kendim yaparken keyifli olacağını düşünüyorum

eliniz yatkınsa yapabilirsiniz cok problem degil ısıtıcın varsa scoop ta zorlanmazsın ama scoop ayrılabiliyorsa ayır onu ayrı olarak kapla :)

bana kalırsa hic kaplama şahinciler bile yapıyo aracın gayet hoş :rolleyes: ;)

altugkocer
26-04-2013, 14:12
eliniz yatkınsa yapabilirsiniz cok problem degil ısıtıcın varsa scoop ta zorlanmazsın ama scoop ayrılabiliyorsa ayır onu ayrı olarak kapla :)

bana kalırsa hic kaplama şahinciler bile yapıyo aracın gayet hoş :rolleyes: ;)

doğru diyorsun da kaputta çok taş izi var boyatmak istemiyorum o yüzden karbon kaplamaya yöneldim

ZeoN
23-06-2013, 02:18
Peki ben size daha ilginç bir soru sorayım. Aracımı komple boyatma arefesindeyim. Yılların vermiş olduğu hatalar, park halinde saolsunlar 3-4 yerden sürtmeler göçükler derken aracı komple kaportaya soktum. Camlarıda komple söktürdüm araç komple boyanacak diye.

Cam altlarında hiçbir sorun çıkmadı. Sadece arka camda 2-3 cmlik bir yerde kazıma yaptık. Arabanın birçok yeri kaportada ince ince işlem gördü.

Aklımdan şöyle bir fikir geçiyor. Aracı komple takozunu yaptırdıktan sonra, astarlatıp (gerekirse sağlığı açısından astar üzerine başka bir mzleme kullanılması gerekiyorsa onuda yaptırırım, tavsiyelere açığım) kaplatmaya gidip renk değiştirmek sizce aracın sağlığı ve kullanımı açısından mantıklı mı? Sizce artıları eksileri ne olur? Aracım Vtec Yeşili (G82-P) 96 Civic Coupe. Yeşil rengi sevmiyorum ve normal şartlarda sökülmeyen kısım olan torpido ve motoruda söktürüp Spoon Sarı yapmak en büyük isteğimdi ancak bazı sebeplerden gerçekleştirmiyorum. Yani renk değiştirmekte en büyük isteğim aslında.

Maddi açıdan araç komple dıştan boyanacağını düşünürsek, maliyet olarak ya aynı maliyette yada biraz daha az maliyette çıkacağını düşünüyorum kaplamada. Buda bir artı olur tabi? Aracımın (titiz ve kıl olduğumuda hesaba katarisek) boyacı iyi bir usta bulma, boya işleminin yapıldıktan sonra yaşanacak sıkıntılardan da arınmış olacağım gibi geliyor. Gizli bir artı desek yeridir herhalde.

Yorumlarınız bekliyorum, teşekkür ederim..

bugra1945
31-08-2013, 16:25
ben bu işleme çok sağlıklı bakmıyorum en kaliteli folyolar bile pütür pütür atmalara neden olabiliyor.

Emre Ekrem
02-09-2013, 15:16
Boya en sağlıklısı olur, madem ki kıllık var serde, sizi tatmin edecek folio ve işçiliği boyadan daha pahalıya gelecektir. Boya her zaman daha sağlıklı olur.

ANIL ERCAN
02-09-2013, 15:34
Bende geçen sene Tavanıma parlak siyah folyo cektirdim 100 liraya, Yaklasık 1 sene kullandım bu 1 senede 40 derece sıcaklık olan yazıda yasadım tabiki, neyse Muayene geldi çattı söktük folyoyu herhangi bi problem olmadı sadece tavanda folyonun bazı yerlerde yapıskan izleri kaldı onlarıda tiner mazot vs. kullanarak hallettik, Muayeneden sonra gene çektirdim hexis marka Suan hala tavanımda yaklasık 6 7 ay oldu.

Yanlız sunu söyleyebilirim, Araç kaplama, cam filmi çeken arkadasım var, dükkanı sirinevler modifiyeciler sokagında, Oda aynısını dedi orjinal boyaysa bişey olmaz ama sonradan boyanmıssa vernigi, boyayı sokup alıyormus folyo.

TaGo
02-09-2013, 16:25
Plastidip sonradan boyanmış araç olsada almaz verniği ama :)

darkmoon
03-09-2013, 02:16
motor kapağını folyo kaplasak yüksek ısıdan dolayı bir harlama kalkma bir şey olurmu..

TaGo
03-09-2013, 13:35
folyolar 40 derece üzeri sıcaklığa dayanmaz.

darkmoon
03-09-2013, 14:56
sağol o zaman motor kapağına yapmaya değmez herhalde..

MDeniz
16-11-2013, 07:43
bende bu renk değiştiren folyodan yaptıracağım 106ıma

MDeniz
25-11-2013, 10:32
peugeot 106ımı komple bukalemun renk mavi mor bordo olan folyo kaplama işine 2500 tl fiyat biçtiler sizce fiyat nasıl 3-4 yılda garantili

KÖROĞLU
20-06-2014, 17:59
peugeot 106ımı komple bukalemun renk mavi mor bordo olan folyo kaplama işine 2500 tl fiyat biçtiler sizce fiyat nasıl 3-4 yılda garantili

Fiyat konusunda yorum yapmak istemem,

Kaplanmış birkaç araç inceledim, ya benim incelediklerim kötüydü ya da folyo işi sağlıklı değil.

Ben bi türlü sevemedim folyo işini, köşelerde gerdirekek ısıtma vs yaparak uygulanıyor gördüklerim hep atma yapmıştı.

Senin istediğin sanırım bu taz birşey, folyo değil de ilgili malzeme olarak temin ediliyorsa düşünülebilr.

Plasti Dip a New Porsche? - YouTube (http://youtu.be/glUuHbyhmcU)

Agah
20-06-2014, 19:02
ortanın biraz üstü

Fiyat konusunda yorum yapmak istemem,

Kaplanmış birkaç araç inceledim, ya benim incelediklerim kötüydü ya da folyo işi sağlıklı değil.

Ben bi türlü sevemedim folyo işini, köşelerde gerdirekek ısıtma vs yaparak uygulanıyor gördüklerim hep atma yapmıştı.

Senin istediğin sanırım bu taz birşey, folyo değil de ilgili malzeme olarak temin ediliyorsa düşünülebilr.

Plasti Dip a New Porsche? - YouTube (http://youtu.be/glUuHbyhmcU)
cast folyo, yani araç kaplama için üretilmiş folyolardan kullanmazsanız kalkma da yapar iz de yapar çatlar da. :)

metin_1989
20-06-2014, 19:08
ben zamanında bu ısı yaptım onemlı olan folyonun kalııtesi(markası 3m den baska olmaz) ve yapan ustanın kalıtesı cok otobus kapladım secım otobruslerınde reklam sırketlerınde sokmeye gıetırdıklerınde sokemıyordum kendı yaptıgım ısı :) bu cook tıtızlıkle nerdeyse tozsuz temız bır ortamda yapılırsa cok guzel ısler cıkabılır ıc mekanda bul bana 3m kaplıyayım parca kırılırr folyo cıkmaz ustunden :D

FaBeRgE
20-06-2014, 19:25
eğer aracınızı folyo ile kaplatmak istiyorsanız ve ileride sorun yaşamak istemiyorsanız yapılması gerekenler var.

Mesela sökebildiğiniz herşeyi sökün, far stop, kapı kolu, cam fitilleri, kapı pandizotları, tamponların ızgaraları vs. aklınıza gelen herşey :)

Sökmeden önce kil ile aracınızın boyasını temizleyebilirsiniz, sonuçta folyo yapışkan bir ürün ve yapıştığı zeminin kusursuz olması ömrünü uzatacaktır.

Far ve stopların sökülmesi, folyonun çamurlukların arkasına doğru kıvrım payı bırakmanıza yarar ve folyonun kalkması engeller.

Bunlar benim şahsi görüşlerim, belki yanıldığım noktalar vardır ama, ben aracımı folyo ile kaplatcak olsam dediklerimi yapardım :)

Alpero
20-06-2014, 21:25
sedefli renkler için plasti dip in yeni chameleon serisi gercekten cok güzel

ne renk isterseniz yapabiliyorsunuz

http://95octane.com/wp-content/uploads/2014/03/color_changing_plasti_dip_t.jpg

poşetçay
20-06-2014, 21:41
önemli olan tek şey ustalıktır dört yıldır yaptığımız hiç bir araç geri gelmedi kalktı şöle oldu böle oldu bir günde kaplanmış araçtan hayır gelmez yüz tl uygun olsun diyip aksarayda şirinevlerde araç kaplatırlar sonra iki katını verip düzeltmeye çalışırlar cast folyo ile araç kaplanır
http://i.hizliresim.com/BXkV1V.jpg (http://hizliresim.com/BXkV1V)
http://i.hizliresim.com/LPLJMa.jpg (http://hizliresim.com/LPLJMa)
http://i.hizliresim.com/jJoEOj.jpg (http://hizliresim.com/jJoEOj)
http://i.hizliresim.com/A2poMr.jpg (http://hizliresim.com/A2poMr)
http://i.hizliresim.com/1PX9OG.jpg (http://hizliresim.com/1PX9OG)

Sh4rk
20-06-2014, 21:44
Sedefli plastidip ile janti boyarim :D cok iyimis

blumenberg
21-06-2014, 00:27
beyler e92 araca hangi renk öneri yaparsınız?

poşetçay
21-06-2014, 10:38
Mat Mavi bmw ye cok yakısıyor facebookta hobbycar yazıp aracların uygulamalarına bakabilirsin yardimcı olur biraz

4rd4
26-06-2014, 16:32
bır sorum olcak benım aracımın rengı ruhsatta mavı(antrasit) olarak gecıyor. mavı tonlarında bır renge kaplatsam veya boyasam ruhsat yenılemek gerekır mı?

poşetçay
27-06-2014, 12:06
Artık ara renkler kalktı mavi ise mavi yazar ton yazmaz mat metalik opak fln die bisey yok

ChuckBartowsKi
11-07-2014, 16:57
Gold chrome veya sarıya kaplatmayı düşünüyorum F10 5 i fakat astronomik fiyatlar veriyorlar...

poşetçay
11-07-2014, 19:32
Gold chrome veya sarıya kaplatmayı düşünüyorum F10 5 i fakat astronomik fiyatlar veriyorlar...ne kadar fiat veriyolar folyo markası nedir örnek resim varmı istediginiz renklerin

K.Kaan
14-07-2014, 11:00
mat bordo kaplama malzemesi mevcut mudur acaba? bu işle uğraşan ticaretini yapan biririsi aramızda mevcutsa temsili renk ve corsa c için fiyat bilgisi paylaşabilirse memnun olurum

halilayhan
14-07-2014, 18:23
resimlerde ki fn2 typer 34drg82 mi :) eger o arabaysa ben satmıştım tabi ozaman mat siyahtı. Sanırım halen aynı kişide araba maşallah :D

Ome_RS
15-07-2014, 12:01
2004 model accord

komple kaplamanın asagı yukarı maliyeti nedir

poşetçay
26-07-2014, 21:12
resimlerde ki fn2 typer 34drg82 mi :) eger o arabaysa ben satmıştım tabi ozaman mat siyahtı. Sanırım halen aynı kişide araba maşallah :Dsizden bi arkadaşımız aldı 6 ay garajda yatırdı sonra biz aldık üç sene olmuştur hala bizde satmayada niyetimiz yok günlük biniyoruz

poşetçay
26-07-2014, 21:13
2004 model accord

komple kaplamanın asagı yukarı maliyeti nedirfiat renge göre degişir mat

poşetçay
26-07-2014, 21:15
mat bordo kaplama malzemesi mevcut mudur acaba? bu işle uğraşan ticaretini yapan biririsi aramızda mevcutsa temsili renk ve corsa c için fiyat bilgisi paylaşabilirse memnun olurummat borda 2500 tutar

ChuckBartowsKi
04-08-2014, 12:07
BMW F10 için mat beyaz ( sedefli beyaz da olur ) mat sarı ve parlement mavisi için fiyatlar nasıl ve temiz garantili işçilik yapan nereler var :)

Berkan
04-08-2014, 12:23
bizm burda birisi f30 a estoril kıvamında mavinin mat ını yaptırmış enfes duruyor onuda düşün derim

blumenberg
04-08-2014, 12:23
BMW F10 için mat beyaz ( sedefli beyaz da olur ) mat sarı ve parlement mavisi için fiyatlar nasıl ve temiz garantili işçilik yapan nereler var :)

Ankara'da Gmg'de 1 sene önce 4500 veya 4000 civarına yaptırmıştı bi abim, aynı sedefli beyaz

ChuckBartowsKi
05-08-2014, 15:41
Ankara'da Gmg'de 1 sene önce 4500 veya 4000 civarına yaptırmıştı bi abim, aynı sedefli beyaz

Fiyat güzelmiş :)

Açıkcası bu fiyatlara düşünmüyorum ya bence abartı yurt dışında bu işi yapan yerler var ABD de konuşmuştum 500$ a mesela arabayı en pahalı malzeme ile kaplıyorlar...

Tabii TR de bu fiyattan beklemiyorum ama şöyle 2500 civarı falan olmalıydı...

poşetçay
05-08-2014, 22:37
2500 normal bi araç kaplama fiatı f10 kaplanır 500 dolara abd de kaplıyolarsa toplayıp yollayalım işçilige dayalı bişey ordada işçilik para

ChuckBartowsKi
12-08-2014, 18:57
2500 normal bi araç kaplama fiatı f10 kaplanır 500 dolara abd de kaplıyolarsa toplayıp yollayalım işçilige dayalı bişey ordada işçilik para

Ben A.B.D yaşadım belli bir süre orada Honda civic ve Mustang kaplattık.

Birine 380 Dolar verdik öbürü 535 Dolardı.

İşçilik para evet ona lafım yok bisiklet tamircisi bile buranın 10 katını alıyor ama ürünler ucuz aynı ürünler Türkiye'de neden pahalı ?

Burada işçi 2000 TL almıyor herhalde hadi diyelim işçilik 500 TL olsun ürün 2000 TL mi ?

poşetçay
12-08-2014, 20:08
işçilik bin tl fln 3 gün üç sürer ortalama en ucuz folyo bin tl oda beyaz ve siyah düz renk

Kadyr
30-08-2014, 22:06
abı bu kaput koruma fılmını nekadara yapıyorsunuz passat ıcın. seffaf olan sanırım. bırde bu sureklı gunes goruyor ılerde kaldırınca skıntı cıkarıyormu

poşetçay
05-09-2014, 21:55
abı bu kaput koruma fılmını nekadara yapıyorsunuz passat ıcın. seffaf olan sanırım. bırde bu sureklı gunes goruyor ılerde kaldırınca skıntı cıkarıyormuyarm 150 tam 250 hiç bir sıkıntı çıkmaz sökebilirsin yeterki üstündeki boya kötü malzemeyle boyanmasın ı

atituti
24-12-2014, 19:16
ben bu kaplama fiyatlama işinin afedersniz bokunun cıktığına inanıyorum, sök tak kolay oluyo diyemi bu fiyatlar anlam veremedim kaç yere sordum araba boyama parasına folyo kaplıyorlar :) şaka gibi 3 -4 milyarlar havada uçuyor.

MURAT_HLX
29-12-2014, 15:37
bugün tavan için bursa küçük sanayide bi kaç yer dolaştım megane coupe'nin tavanına 200-250 fiyat çekiyorlar anlamadım gitti

poşetçay
29-12-2014, 22:33
ben bu kaplama fiyatlama işinin afedersniz bokunun cıktığına inanıyorum, sök tak kolay oluyo diyemi bu fiyatlar anlam veremedim kaç yere sordum araba boyama parasına folyo kaplıyorlar :) şaka gibi 3 -4 milyarlar havada uçuyor.0541 426 96 60 ara yardımcı olurum 3-4 ne kaplaması yapcaklar anlamadım

poşetçay
29-12-2014, 22:35
cast folyo 200 tl normal çin işi 100 tl folyo kaplatırsın sökerken boya gider sökülmez yazık

Cagrii
30-12-2014, 16:18
Ankarada yasayan ve aracını kaplamak ısteyen arkadaslar ıletısıme gecsın kaliteli malzeme garantili işçilik ve uygun fiyatla yardımcı olurum

serkanOC
16-07-2018, 13:20
Arkadaşlar 6 ay kadar önce aldığım CR-V ön kaput için şeffaf folyo kaplama yaptırmak istiyorum (keşke aldığımda yaptırsaydım).. Aldığım Honda Mutluhan 500, Altunizade Ziebart 560TL verdi.. fiyat farkı neredeyse yok.. iki firma arasında önerisi olan var mı ? araç uzun yola gidecek böcek sinek izi kalmasın hemde uzun vadede korusun istiyorum.

Diyadin
16-07-2018, 16:18
Arkadaşlar 6 ay kadar önce aldığım CR-V ön kaput için şeffaf folyo kaplama yaptırmak istiyorum (keşke aldığımda yaptırsaydım).. Aldığım Honda Mutluhan 500, Altunizade Ziebart 560TL verdi.. fiyat farkı neredeyse yok.. iki firma arasında önerisi olan var mı ? araç uzun yola gidecek böcek sinek izi kalmasın hemde uzun vadede korusun istiyorum.

Ben olsam folyo yaptırmam eskiyince renk farkı oluyor. YAkından su tutunca yırtılıyor vs. En güzeli deri yaptırmak yada detailingcilerin uyguladığı mavi bantlarla uzun yolda korumak

yilmazcatalbas
16-07-2018, 16:28

Şeffaf folyodan kastınız sanırım koruma filmi, firma arası farktan ziyade kullanılan malzemeler arasındaki farka bakmalısınız. Piyasada yapılan bir çok malzeme ilk yılını doldurmadan sararıyor yada çatlamaya başlıyor.

serkanOC
16-07-2018, 18:30
Şeffaf folyodan kastınız sanırım koruma filmi, firma arası farktan ziyade kullanılan malzemeler arasındaki farka bakmalısınız. Piyasada yapılan bir çok malzeme ilk yılını doldurmadan sararıyor yada çatlamaya başlıyor.

aynen şeffaf koruma filmi.. ikisinin de kötü malzeme kullanacağını sanmıyorum.. ziebart 2 sene garanti verdi Honda bayii 5 yıl..Bayii 'en kötü her sene bu araba bize bakım için gelecek, her geldiğinde varsa rutuşu-tamiri yapılır' dedi.. sabah götürüp bırakacam..

öyle renk farkı falan olacağını sanmıyorum.. en fazla önümüzde ki yaz sonu çıkarırım zeten sonra yenisi yapılır..

yilmazcatalbas
16-07-2018, 19:13
aynen şeffaf koruma filmi.. ikisinin de kötü malzeme kullanacağını sanmıyorum.. ziebart 2 sene garanti verdi Honda bayii 5 yıl..Bayii 'en kötü her sene bu araba bize bakım için gelecek, her geldiğinde varsa rutuşu-tamiri yapılır' dedi.. sabah götürüp bırakacam..

öyle renk farkı falan olacağını sanmıyorum.. en fazla önümüzde ki yaz sonu çıkarırım zeten sonra yenisi yapılır..

Öyle düşündüğünüz gibi olmayabilir çünkü genelde bayiler işi dışarıya verir mutlaka fatura isteyin ve saklayın yarın bir sorun olursa en azından uğraşmadan çözülebilsin.

coyote
19-12-2018, 13:02
Kuzenimin C3'ünde folyo vardı, geçen gördüm, folyo söküldükten sonra kaputta kimi yerlerde hareler oluşmuş. Niye olur bu, sökmenin özel bir yöntemi filan mı var, kullanılan folyo mu kalitesizdir, yoksa harelenme bu işin fıtratında mı var? :)

TaGo
19-12-2018, 14:51
Folyo ve harelenme tamamen alakasız. Hareler öncedende vardır. bazen kalan yapışkanlar iyi temizlenmediğinde hare sanılabiliyor o başka tabi

coyote
20-12-2018, 07:19
Folyo ve harelenme tamamen alakasız. Hareler öncedende vardır. bazen kalan yapışkanlar iyi temizlenmediğinde hare sanılabiliyor o başka tabi

Aslında hare pek doğru tanım olmadı, folyodan önce olmayan bir takım bölgesel lekeler demek istemiştim. Bakalım, folyo sonrası boyaya her hangi bir pasta, cila benzeri bir işlem uygulanmadı diye biliyorum. Bunların sonrasında düzelir umarım.

enesakkurt
13-09-2019, 11:51
merhaba dostlar. Yeni araç alma düşüncesindeyim ve beğendiğim araç (maalesef) siyah renkte. Siyah rengine ciddi bir nefretim var çünkü yıkanınca güzel duran bu renk, yarım saat sonra hiçbir esprisi kalmıyor ve bakımı ciddi zor. Tüm hataları gösterir, ayrıca sıcağı çekiyor yazın çok zor oluyor..

Bu yüzden hiç anlamadığım bir sektör olan folyo kaplama işini düşündüm. Beğendiğim birkaç renk oldu fakat benim asıl merak ettiğim ortalama işçilik ne kadar tutuyor? Folyoyu muhtemelen kendim alacağım ve işçiliği kestiremiyorum birkaç yerden fiyat aldım ama çok mantıklı fiyatlar değil. İstanbul Beylikdüzü ve çevresinde işçiliği iyi ve uygun yer neresi var?

Teşekkürler :icon_rule

semprimena
13-09-2019, 12:28
İce suprayı kaplayan ismail var. Foruma da üye kendisi.

yilmazcatalbas
16-09-2019, 11:58
merhaba dostlar. Yeni araç alma düşüncesindeyim ve beğendiğim araç (maalesef) siyah renkte. Siyah rengine ciddi bir nefretim var çünkü yıkanınca güzel duran bu renk, yarım saat sonra hiçbir esprisi kalmıyor ve bakımı ciddi zor. Tüm hataları gösterir, ayrıca sıcağı çekiyor yazın çok zor oluyor..

Bu yüzden hiç anlamadığım bir sektör olan folyo kaplama işini düşündüm. Beğendiğim birkaç renk oldu fakat benim asıl merak ettiğim ortalama işçilik ne kadar tutuyor? Folyoyu muhtemelen kendim alacağım ve işçiliği kestiremiyorum birkaç yerden fiyat aldım ama çok mantıklı fiyatlar değil. İstanbul Beylikdüzü ve çevresinde işçiliği iyi ve uygun yer neresi var?

Teşekkürler :icon_rule

Aracın modeli nedir? Çünkü ebatlar, detaylar, sökülecek parçaların çokluğu/azlığı, almak istediğiniz folyonun teknik özellikleri işçilik fiyatını etkiler. Sakarya şartlarında ortalama bir fiyat söyleyebilirim.

punto_multijet
16-09-2019, 12:14
Arkadaşlar yeni konu açmayayım bende. Buradan sorayım.

Geçtiğimiz sene aracımı boyattım ancak boyayan şahıs rezil bir şekilde boyadı. macun çatlamaları vs var. Şimdi onların tamiratlarını yapıyorum ancak kararsızım tekraran boyatmak mı yoksa folyo veya plastidip mi? Günlük kullandığım bir araç değil gazlamadan gazlamaya. siz olsanız nasıl bir yol izlerdiniz?

enesakkurt
27-09-2019, 11:23
Aracın modeli nedir? Çünkü ebatlar, detaylar, sökülecek parçaların çokluğu/azlığı, almak istediğiniz folyonun teknik özellikleri işçilik fiyatını etkiler. Sakarya şartlarında ortalama bir fiyat söyleyebilirim.

merhaba, araç 208 gti. Avery Dennison sw900 şuan en mantıklı renk gibi geldi. Fiyat verebilirseniz çok sevinirim, eğer aracı alırsam kalkar gelirim gerekirse

yilmazcatalbas
18-10-2019, 17:54
merhaba, araç 208 gti. Avery Dennison sw900 şuan en mantıklı renk gibi geldi. Fiyat verebilirseniz çok sevinirim, eğer aracı alırsam kalkar gelirim gerekirse

2500 TL kaporta parçaları (ayna, kapı kolu fitiller vs) söküm ve montaj dahil işçilik fiyatı var.

Schumi
21-10-2019, 22:01
Arkadaşlar yeni konu açmayayım bende. Buradan sorayım.

Geçtiğimiz sene aracımı boyattım ancak boyayan şahıs rezil bir şekilde boyadı. macun çatlamaları vs var. Şimdi onların tamiratlarını yapıyorum ancak kararsızım tekraran boyatmak mı yoksa folyo veya plastidip mi? Günlük kullandığım bir araç değil gazlamadan gazlamaya. siz olsanız nasıl bir yol izlerdiniz?

Arabayı 1000 hp yap deseler üşenmem yaparım bi şekilde ama kaporta boya dediler mi tüylerim diken diken oluyor. Bende aynı sorunun cevabını kendi kendime veremedim.

enesakkurt
24-10-2019, 14:32
2500 TL kaporta parçaları (ayna, kapı kolu fitiller vs) söküm ve montaj dahil işçilik fiyatı var.

sağolun fiyat için :icon_tup: 2 gün önce kırmızısını aldık folyo masrafından kurtulduk :D

ktekeli
28-10-2019, 08:22
0 araç alacağım bir kaç güne, araç kırmızı şeffaf kaplama düşünüyorum. Araç cam tavan. O yüzden tavan hariç komple yaptırmak istiyorum. Kaliteli ama uçuk fiyatlı olmayacak bir ürün. Anadolu yakasında önerebileceğiniz bir yer var mı veya forumda yapan bir arkadaş?

sweap07
24-01-2021, 21:54
Merhabalar;
Tavandaki parlak siyah kaplamayi altindaki boyaya zarar vermeden nasil sökebilirim

imprezaWRC
25-01-2021, 14:40
Merhabalar;
Tavandaki parlak siyah kaplamayi altindaki boyaya zarar vermeden nasil sökebilirim

Isıtarak çıkarılabilir diye aklımda kalmıştı. Benim bu konuda tecrübem yok ama yüzeyde kalan yapışkan izlerini çıkarmak ile ilgili tecrübem var. O konuda da auto finesse oblitarate veya m700 tiner yardımcı olur.

muratburunce
25-01-2021, 15:37
Merhabalar;

folyo kaplama yapan reklamcılara gidersen 2dk'da sökerler sıkıntısız ısıtarak

sweap07
25-01-2021, 17:44
Cok tesekkur ediyorum cevaplar icin