PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Boya Soyma

MUY37
21-09-2010, 13:44
Bendeki '81 Mk1 in boyasını kompla saca kadar soymaya çalışıyorum kaportaya girmeden önce ilk başlarda gereksizmi acaba die düşnürken bazı yerlerdeki 2-3mm e kadar varan macunu görünce yerinde bir karar oldupunu anladım. Şimdi benim asıl problemim bu işlemin aşırı zor olması , uyguladığım teknik önce Boya sökücü uygulayıp ilk kat macuna geldikten sonra Sert tel kafayı taş motoruna takıp boyaya girişmek ama bu işlem sırasında insanda ne kol ne bel kalıyıor ve çok yavaş ilerliyor sistem. Şimdi aranızda bırak kaportacı yapsın diyenler olacak ama bu işlemle beraber kaportaya girecek ustalar 5-6.000 tl arası fiyat çektiler bana hep bende hazır kendi garajım varken kendim yapıp öyle vereyim istiyorum. Alternatif bir işlem söyleyebilecek birileri varmıdır :) ( konuyu doğru yeremi açtım tam emin değilim )

Kullandığım Tel Fırça

http://www.siberstok.com/UserFiles/ProFiles/middle/bosch-100-mm-cap-0-5-mm-m14-burgulu-canak-tel-firca122336190.jpg

Murat
21-09-2010, 14:03
saca kadar inmek sağlıklı değil diye biliyorum.

Göki,ZD
21-09-2010, 14:12
boya sökücü ile çok ugraşırsınız, her hangi bi kaporta boyacıya gidip sorarsan sana kaç numara sprel zımparası alıcagını söyler, sprel kullanmayı bilirsen boyayı çok daha iyi ve hızlı kazırsın..

makif84
21-09-2010, 15:44
kumlamaylada işinizi çözebilirsiniz fiyat olarak ne durumda bilmiyorum ama belki işinize yarar.
http://www.basarteknik.com/kumlama.detay.asp?id=236&ha=1 - Araç Kumlama

Suti
21-09-2010, 15:58
sıcak hava da bir alternatif ama arabanın içerisinde döşemeler duruyosa büyük risk, komple söküldüyse uygulanılabilinir, ama en temizi boya sökücü,

hem kumlama hemde sıcak hava fön makineleri sacı deforme edebilir

Schumi
21-09-2010, 16:07
sıcak hava da bir alternatif ama arabanın içerisinde döşemeler duruyosa büyük risk, komple söküldüyse uygulanılabilinir, ama en temizi boya sökücü,

hem kumlama hemde sıcak hava fön makineleri sacı deforme edebilir
Hep kumlamayı öneriyorlar ama sacı deforme ettiği konusunda bilgim yok.

Ae86
21-09-2010, 16:29
İzmirde olsaydın sana bu konuda çok yardımım olurdu.İlk önce amaç saç aksama zarar vermemek bunu düşünerekten hareket etmek gerekiyor.Boyayı çıkarmak için birçok yöntem mevcut.Yukarıda resmini koyduğunuz tel fırça saç aksamın incelmesine yol açar kullanmamanızı öneririm.

1-Sabredip boya sökücü ve zımpara yardımı ile yavaş ama saç aksama en az zarar ile boyayı sökebilirsiniz.Burda zımparanın kalınlığını ayarlamak çok önemli.

2-Kumlama konusuna çok dikkat etmek gerekiyor kimisi sulu kumlama yapıyor saç aksamın canını okuyor.Kuru kumlamada ise kumun inceliği yada kalınlığını iyi ayarlamak lazım.

3-Boyayı ısı tabancası yardımı ile kazımak saç aksamın özelliğini bozmakta.Elin girmeyeceği yerlerde çok ısıtmamak kaydı ile kullanılabilir.

ruudvan
21-09-2010, 18:27
eskıden karpıtle fln sokerlerde kuru buz fln kullanan gormustum bı arastırmak lazım ama işin cok zor bn bisikletimin boyasını boya sokucuyle sokım demıstım 10 sene once ımanım gevremıstı.kolay gelsın.

ATA156
21-09-2010, 18:50
Tecrübe edenler varsa en kaliteli böya sokücü nedir, bende jantlarımın boyasını kendim kazıyıp boyacıya vereceğim.

ruudvan
21-09-2010, 19:29
Tecrübe edenler varsa en kaliteli böya sokücü nedir, bende jantlarımın boyasını kendim kazıyıp boyacıya vereceğim.

jantlarını suyla zımparala boyasını sokmene gerek yok devam...

ATA156
21-09-2010, 20:45
Neden böyle? Komple temizlesem daha iyi olmaz mı? Üzerinde zaten orjinal boyası yok ve boya üzerinde çatlamalar oluştu, gene olsun istemiyorum.

ruudvan
21-09-2010, 21:06
Neden böyle? Komple temizlesem daha iyi olmaz mı? Üzerinde zaten orjinal boyası yok ve boya üzerinde çatlamalar oluştu, gene olsun istemiyorum.
madem ole ıcın rahatlasın dok boya sokucuyu sonra zaten mecbur gırıceksın zımparayla :D
bn kendı jantlarımı boyadım catlamadı snn boyacıda ıs yok sanırım bıdaha oraya gıtme gıdıceksende para verme :D

fastchild
21-09-2010, 21:41
boya sökücü ve zımpara motoru senin işini görür abi

gorke
21-09-2010, 21:56
boya sökmek ndn zor işte, el emeği çok ister. kolaya kaçtın mı çabuk biter ama çok macun kullanırsınız işin sonunda. zımparayı kullanabilme spral yani deneyim ister naparsanız yapın sıfır hata olmaz. boya sökücüde dikkatli kullanmak lazım ama en başarılı yoldur. el emeği gibisi olmuyo hiçbişey. kumlama filan bence sac'a hep zarar veren, sacı yoran bi yöntem. foto var mı hiç?

Talih.b16
21-09-2010, 21:57
vallaha butcenızı bılmeden yazıyorum.bızım burda fabrıka var almanların vıegel olması lazım asıt tankı var.macun boya pıslık kalmaz.tamamen saca ınersın ozel bı malzeme dedıler saca vs vb ye zarar vermıyo sadece ustundekı kımyasalı sokuyo.dunyaca unlu bı fırma ole merdıven altı dııl prof.ama fıyatını falan bılmıyorum konusmak lazım

kop42
21-09-2010, 22:03
solver sur olay bıtsın her yerıne sur 20 dk sonra kedınglınden patlar boya zaten ugrasmazsın kumlama zımpara bılmem ne

ATA156
21-09-2010, 22:13
Ben daha önce boya soydum, boya yaptım. Ben yapayımmı diye sormadım. Hangi boya sökücü diye sordum. Cevaplar için sağolun ben bildiğimden şaşmıyım en iyisi.:icon_tup:

Edit: Jantlarıda daha önce ben boyatmadım :)

EREN34
21-09-2010, 22:17

Fren hidroliği işini görür.İmkan varsa bi kaba bolca koyup jantı yatır.Üstünde ne varsa boya namıda kapta kalır.

Ae86
21-09-2010, 23:12
Ata gel birlikte yapalım boya sökücüde marka çok önemli değil.

ATA156
21-09-2010, 23:19
Ata gel birlikte yapalım boya sökücüde marka çok önemli değil.

Önümüzdeki hafta triger değiştircem o ara başlıyorum otopartkta boya soymaya, gördüğünde pencereden atla gel :D:D

ergin
22-09-2010, 08:09
arkadaşlar kumlama ve sıcak hava dan bahsetmışssınız de bu ıkısıde sacda sorun cıkarır boya toptancılıgı yapıyorum ve boyacılıkdan gelmeyım sacı egersınız ama boyanana kadar anlamazsınız en guzelı zor ve zaman alandır işcılıkde kalıte ıstıyorsanız. ilk başta kaliteli bir boya sökücü kullanırsanız ondan sonrası bilek gücüne kalmış ama onuda düzgün yapmanız gerekır yoksa yıne kaportacıya iş acabılırsınız. kolay gelsin

makif84
22-09-2010, 10:23
arkadaşlar kumlama ve sıcak hava dan bahsetmışssınız de bu ıkısıde sacda sorun cıkarır boya toptancılıgı yapıyorum ve boyacılıkdan gelmeyım sacı egersınız ama boyanana kadar anlamazsınız en guzelı zor ve zaman alandır işcılıkde kalıte ıstıyorsanız. ilk başta kaliteli bir boya sökücü kullanırsanız ondan sonrası bilek gücüne kalmış ama onuda düzgün yapmanız gerekır yoksa yıne kaportacıya iş acabılırsınız. kolay gelsin

peki önerebileceğin bi marka varmı?boya sökücü olarak

ergin
22-09-2010, 10:34
akzo nobel Q-solver var butun araclarda kullanıyoruz sıkıntı olmuyor ama dedıgım gıbı bu kolay kısmı alttakı macunu falan kazırken cok dıkkatlı olmalısınız işin en onemlı noktası bu kısmı. boyanın altı ne kadar duzgun olursa yuzey o kadar dık durur

UĞUR YUMAK
22-09-2010, 11:00
vallaha butcenızı bılmeden yazıyorum.bızım burda fabrıka var almanların vıegel olması lazım asıt tankı var.macun boya pıslık kalmaz.tamamen saca ınersın ozel bı malzeme dedıler saca vs vb ye zarar vermıyo sadece ustundekı kımyasalı sokuyo.dunyaca unlu bı fırma ole merdıven altı dııl prof.ama fıyatını falan bılmıyorum konusmak lazım

Eğer araç soyma işine girseydim ve bütçem olsaydı kesinlikle bu asit tankı olayına girerdim. Bence en hızlı ve en temizi.

UĞUR YUMAK
22-09-2010, 11:02
Ben daha önce boya soydum, boya yaptım. Ben yapayımmı diye sormadım. Hangi boya sökücü diye sordum. Cevaplar için sağolun ben bildiğimden şaşmıyım en iyisi.:icon_tup:

Edit: Jantlarıda daha önce ben boyatmadım :)

Janttaki boyayı kazımak için bence en güzeli bir ısıl işlem atölyesi.
Bir arkadaşımın jantlarını fabrikanın ısıl işlem bölümüne koyduk. akşam geldiğimizde jantlar kendini restart etmiş gibiydi :D

ATA156
22-09-2010, 11:32
Isıl işlem alaşımlara zararlı diye biliyorum ama. Siz nerede yaptırdınız?

MUY37
23-09-2010, 09:42
boya sökmek ndn zor işte, el emeği çok ister. kolaya kaçtın mı çabuk biter ama çok macun kullanırsınız işin sonunda. zımparayı kullanabilme spral yani deneyim ister naparsanız yapın sıfır hata olmaz. boya sökücüde dikkatli kullanmak lazım ama en başarılı yoldur. el emeği gibisi olmuyo hiçbişey. kumlama filan bence sac'a hep zarar veren, sacı yoran bi yöntem. foto var mı hiç?

Resim var daha işin ilk başlarından , komple sökük şu anda araç üzerinde sadece motor ve ön konsol duruyor. Ama dediğim gibi macun o kadar fazla kullanmışlarki boya sökücü etki etmiyor sadece üstteki son kat boyayı alıyor ondan sonrası bilek gücüne kalmış...

http://a.imageshack.us/img339/9476/img00051201008032022.jpg

gorke
23-09-2010, 10:05
illaki böyle macun çıkacaktır o yaştaki araçtan, sizde mecburen atıcaksınız önemli olan bilinçli atmak öyle parmak kadar kalın atmamak. gereken yerlere gerekli miktarda atmak. bende böyle kazıttırdım aracımı 10 günde komple kazınmıştı. metylan var gayet kuvvetli bir boya sökücüdür, özellikle altta macunu bol olan otomobiller için, ille tinerlede temizlencek diye bişeyde yok bu boya sökücüde suyla temizleyebilirsiniz birazdaha güçlü diğer boya sökücülere göre ama tabi her tarafını bunlan yaparsanız biraz pahalıya patlar, en son küçük kutusu 20-25tl idi. o kutuda anca 1 çamurluk filan temizler.

buna benzer çokta ürün var, sanayilerde mesela böyle nalburcu, boyacı pasajları olur böyle markasız gene kuvvetli şeyler oluyor ddaha ucuz yollu onlarada bakmak lazım.

MUY37
23-09-2010, 10:34
Şimdi baktım Metylan a 5kg su 95 tl :) iyimiş ben başka bir marka aldım şimdi adını hatırlayamıyorum. Bende ilk başta dediğim gibi tereddütteydim fakat o kadar macunn üstüne 1 kat daha macun ataçaklardı boyadan önce. Madem bu iş zor katlanacaz artık....

ergin
23-09-2010, 10:47
Şimdi baktım Metylan a 5kg su 95 tl :) iyimiş ben başka bir marka aldım şimdi adını hatırlayamıyorum. Bende ilk başta dediğim gibi tereddütteydim fakat o kadar macunn üstüne 1 kat daha macun ataçaklardı boyadan önce. Madem bu iş zor katlanacaz artık....

en güzelini yapmışssın hiç süphen olmasın en güzeli sıfırdan toplamakdır kolay gelsın elımden bırşey gelırse yardımcı olmak ısterım

ergin
23-09-2010, 10:48
ayrıca zor olmadan inan hiç tadı olmuyor illaki bi uğraş olacak :)

Schumi
23-09-2010, 22:53
Koçtaş ta felan satılan Bosch marka elektrikli titreşimli zımparalar iş yapmaz mı ?