PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : askerlik

Slmcnsl
04-10-2010, 19:37
arkadaşlar 7 sene sonunda okuduğum üniversiteden mezun olmuş bulunmaktayim. Babamın da ısrarları sonucu askerlik görevimi yerine getirmek istiyorum şu aralar. aklıma takılan birkaç soruyu siz değerli arkadaşlarin cevaplayabileceğini düşünüyorum.

şimdi , geçtiğimiz hafta itibari ile okuldan çikişimi aldim ve ilk iş olarak ümraniye askerlik şubesine gittim. ordaki bayan bana hayırlı olsun , şu şu belgeleri ve fotokopilerini ayın 6 'sında getir dedi. elime de bi kagit parçasi tutuşturdu işte. şimdi asıl nokta şu. Ben erken sevk olmak istiyorum. ayni zamanda herhangi bir tecilim varmi onu da bilmiyorum. aslinda istedigim tek şey bu aralık celbinde vatani görevimi kisa dönem olarak yerine getirmek istiyorum.
bir arkadaşim kendisinin askere gidecegi dönemde erken sevk'i için bir dilekçe doldurdugunu söylemişti. yani işte özel ailevi sebeplerimden dolayi erken sevk olmak istiyorum gibilerinden bir dilekçeymiş bu. bu dilekçe benim askerlik şubesinde karşima çikacak mi? kisa dönem ve erken sevk olabilmek için ne gibi şeyler yapmaliyim?

sanirim askerlik şubelerinde standart bir uygulama sirasi söz konusu değil , yani prosedürler deişiyor , kimisi muayene için hastaneye sevk ediyor , kimisi hemen oracikta muayene ediyor bilmemne.

sizden istediğim su sikintili dönemimde beni yönlendirmeniz , zira dediğim gibi bu askerlik prosedürü konusunda birhayli heyecanli ve bilgisizim. şimdiden yardimlariniz için teşekkür ederim

salim cinisli

azrail
04-10-2010, 20:30
Senden istedikleri evrakları veriyorsun.
Muayene falan oluyorsun.
Senin seneye aralık ayında askerlik yapacağını söylüyorlar :)
Erken gitmek istiyorsan o dediğin dilekçeden dolduruyorsun.
Dilekçe standart zaten herkes aynı şekilde dolduruyor.
Hatta askerlik şubesinde bir örneğinin asılı olması lazım.
Ancak dilekçeninde dönemleri var.
Yani aralık ayında gitmek için vereceğin dilekçenin zamanını yakalaman lazım.
O tarihleride netten bulabilirsin.
Kabul edilip edilmediğini askerlik şubesini öğrenebilirsin.
Genellikle kabul ediliyor.
Kötü senaryo olarak kabul edilmediği düşünülürse, bi sonraki celp dönemine tekrar dilekçe yazacaksın.
Şu an için aklıma gelen bunlar
Umarım yardımcı olabilmişimdir

-fatih-
04-10-2010, 21:45
yukarda arkadaşımızın dedikleri gibi oluyor prosedür.benimde 1 sene tecilim vardı.tecili bozdum erken gidebilmek için dilekçe yazdım ankaraya kabul etmediler normal şubemin yolladığı celp dönemde gittim askere.genelde askerlik şuben hangi ayda gönderiyorsa o zman gidiyorsun ama şansını dene tabi.şimdiden hayırlı teskereler..

Low-Rider
04-10-2010, 23:16
Şuanda başvurursan aralığa yetişemeyebilirsin , onu öğren şubenden

kadir jdm civic
04-10-2010, 23:35
valla aynı dert bende de var kardeşim ne yapcaz bilmıyorummm

çağlarcoskun
04-10-2010, 23:39
2 hafta önce falan bende tecili bozdurdum açık öğretimde kalınca :D 15 ay gidicez kısmetse. gelelim konuya. banada şubatta askersin dediler hatta verdikleri kağıtta bile 2011 şubat celp dönemi yazıyo. bende dedimki erken gitmek istiyorum okadar beklemeye gerek yok hazır iştende çıkmışız. dilekçe yaz ama kabul olmaz dediler çünkü aralık dönemi için son gün haziran 30 muş. ben yinede yazdım. kasımın 10 u gibi gel kabul olmuşsa 20 sinden sonra gidersin olmamışsa şubatta dediler.

ERDinç77
04-10-2010, 23:42
ben de bu yaz bitirdim okulu, yaklasık 3 hafta önce dilekcemi verdim şubede, 30 kasımdan itibaren askerim, aralık 12 sinde de teslim olcam, 3 hafta önce sıkıntı yoktu erken gitmek isteyen herkesi alıyorlardı, su anda nedir durum bilmiyorum.

çağlarcoskun
04-10-2010, 23:42
ben de bu yaz bitirdim okulu, yaklasık 3 hafta önce dilekcemi verdim şubede, 30 kasımdan itibaren askerim, aralık 12 sinde de teslim olcam, 3 hafta önce sıkıntı yoktu erken gitmek isteyen herkesi alıyorlardı, su anda nedir durum bilmiyorum.

1 haftayla kaçırmışım desene :mad:

peace
04-10-2010, 23:53
erken sevk dilekçesi büyük ihtimal kabul oluyo ama arlık dönemi için geç kalmış olabilirsin

SaBRi
05-10-2010, 00:11
bende aralıkta gitmek istiyorum okuldan kagıt bekliyorum 1 hafta sonra çıkıyomuş

erken sevk için belli bir süre varmı ?

Low-Rider
05-10-2010, 00:18
bende aralıkta gitmek istiyorum okuldan kagıt bekliyorum 1 hafta sonra çıkıyomuş

erken sevk için belli bir süre varmı ?

erken sevk için değilde aralık celbi için başvurman gereken süre içinde başvurunca gidiyorsun

ben başvuruların bitimine 1ay kala erken sevk dilekçesi verip gitmiştim

gökh@n_gr
05-10-2010, 00:51
ben nisan celbinde erken sevkle gittim.normal başvuru süresini kaçırmıştım okuldan çıkış belgesini alamadığım için.erken sevk içinde belirli tarihler var.şubat sonu başvurmuştum ben.sende yüzde 90 gidersin bu şekilde başvurup.hayırlısı olsun şimdiden:)

caglarcb
05-10-2010, 01:03
1 ay kala erken sevk dilekçesi vermek farklı mesele, bulunduğun il; ilçe kaç tertip kaldırıyosa genelde ozaman gidiyorsun. İstisnai durumlar hariç tabiiki. Askeralma şubesinden aldığın belgelerle muayneye gittinmi? Gittiysen elinde tasnif kağıdın olması lazım. Eğer varsa kağıt üzerinde celp dönemin ve son yoklamaya girdiğin tarih yazar. Celp dönemi yazan tarihten 10-15 gün önce bağlı olduğun askerlik şubesinden isminin olup olmadığını kontrol ettirmen lazım. Eğer celp dönemi yazan tarihte ismin varsa sevk tarihinde gidip sülüsünü alabilirsin ve askere gidersin. Eğer ismin yoksa doldurduğun dilekçede birsonraki seçtiğin tarihe kalırsın. O tarihten 10-15 gün önce arayıp sorgulatırsın isminin olup olmadığını eğer yoksa, sana şubenden söylenen tarihte gidersin ki buda zor bi ihtimal. Şimdiden hayırlı teskereler..

Slmcnsl
05-10-2010, 09:49
1 ay kala erken sevk dilekçesi vermek farklı mesele, bulunduğun il; ilçe kaç tertip kaldırıyosa genelde ozaman gidiyorsun. İstisnai durumlar hariç tabiiki. Askeralma şubesinden aldığın belgelerle muayneye gittinmi? Gittiysen elinde tasnif kağıdın olması lazım. Eğer varsa kağıt üzerinde celp dönemin ve son yoklamaya girdiğin tarih yazar. Celp dönemi yazan tarihten 10-15 gün önce bağlı olduğun askerlik şubesinden isminin olup olmadığını kontrol ettirmen lazım. Eğer celp dönemi yazan tarihte ismin varsa sevk tarihinde gidip sülüsünü alabilirsin ve askere gidersin. Eğer ismin yoksa doldurduğun dilekçede birsonraki seçtiğin tarihe kalırsın. O tarihten 10-15 gün önce arayıp sorgulatırsın isminin olup olmadığını eğer yoksa, sana şubenden söylenen tarihte gidersin ki buda zor bi ihtimal. Şimdiden hayırlı teskereler..

hayir sadece belgeleri teslim edecegim günü yazan , ki bu yarin sabah oluyor , bir kagit var elimde. yarin sabah saat 7.45 te orda olmami yazan ufak bir kagit parçasi. şu anda elimde 4 senelik üniversiteden çikiş belgem ve fotokopileri , kimlik ve ehliyet fotokopileri ve 4 adet fotograf hazirlamam yaziordu hazirladim yarin sabah birakçam işte belgeleri. ümraniye sanirim hemen oracıkta muayeneyi gerçekleştiriyor.
anlamadiğim nokta hangi aşamada şu erken sevk dilekçesini dolduracağim?

Slmcnsl
05-10-2010, 09:50
2 hafta önce falan bende tecili bozdurdum açık öğretimde kalınca :D 15 ay gidicez kısmetse. gelelim konuya. banada şubatta askersin dediler hatta verdikleri kağıtta bile 2011 şubat celp dönemi yazıyo. bende dedimki erken gitmek istiyorum okadar beklemeye gerek yok hazır iştende çıkmışız. dilekçe yaz ama kabul olmaz dediler çünkü aralık dönemi için son gün haziran 30 muş. ben yinede yazdım. kasımın 10 u gibi gel kabul olmuşsa 20 sinden sonra gidersin olmamışsa şubatta dediler.

benim bildigim aralik celbi için son başvuru tarihi 29 ekim. şubeden bana söylenen bu

caglarcb
05-10-2010, 10:06
hayir sadece belgeleri teslim edecegim günü yazan , ki bu yarin sabah oluyor , bir kagit var elimde. yarin sabah saat 7.45 te orda olmami yazan ufak bir kagit parçasi. şu anda elimde 4 senelik üniversiteden çikiş belgem ve fotokopileri , kimlik ve ehliyet fotokopileri ve 4 adet fotograf hazirlamam yaziordu hazirladim yarin sabah birakçam işte belgeleri. ümraniye sanirim hemen oracıkta muayeneyi gerçekleştiriyor.
anlamadiğim nokta hangi aşamada şu erken sevk dilekçesini dolduracağim?

Senden istenilen belgeleri topladıktan sonra şubeye gidiyorsun. Sıra numarası alıp beklemeye başlıyosun. Sıra gelince oturuyosun abimizin/ablamızın masasına alıyor elindeki belgeleri, ve sonrasında abimiz/ablamız seni yönlendiriyor. Sorular soruyor, doldurman gereken belgeleri veriyor; o arada da erken sevk olmak istiyorum diyosun extra bi kağıt verip doldurmanı istiyor. Herşeyi tamamlayıp şubedeki astek'e ve müdür'e imzalatıyorsun belgelerini. Sonra dönüyosun abimizin/ablamızın masasına belgelerini bazılarını alıyor senden ve elinde kalan belgeyle seni askerî muayneye gönderiyor. Muayneni olduktan sonrada sıra beklemeden tekrar işlemleri yapan şahısa gidiyosun tasnif kağıdını veriyor. O kağıt verildiğinde tasnif dışı oluyosun ve kağıtta yazan Celp dönemi ve sevk tarihinden 10-15 gün önce arıyorsun askerlik şubeni yoklamada ismin varmı yokmu diye. Bundan sonraki detaylar yukarıda yazılı zaten. Allah işini ras getirsin, hayırlısı olsun..

barutçu
05-10-2010, 10:19
ERKEN SEVK BAŞVURU TARİHİ: 01 Temmuz-31 Ekİm

Arkadaşlarda bahsetmişler.

Evraklarınla beraber yarın sabah gittiğinde "ERKEN SEVK DİLEKÇESİ" doldurmak isityorum dieceksin. Muaynen vs.. bitecek hemen dolduracaksın onuda koyacakalr dosyanın içine.
Şuben yabancı şuıbe ise direk yerel şubene fax gönderecekler. Gerçi artık bilgisayara geçmişler herhalde. Ordan direk işaretleyecekler ve %90 gideceksin hazırlan dieceklr..

Bana'da öyle dmişlerdi hiç sıkıntı olmadan gittim.

Hayırlı teskereler şimdiden öz torunumun alt devresi =)...

Bu arada dilekçe örneği vs... merak ettiğin tüm sorular:

http://www.asal.msb.gov.tr/

Sol Menüden: Yedek Subay İşlemleri > Erken Sevk İşlemleri...

Altında yazılı...

c@n
05-10-2010, 10:27
geçen gün gittim askerlik şubesine dediğiniz gibi son başvuru 31 ekim.bende kasım da gitmek istiyordum.oradaki bayan şubat için 31 ekim son tarih dedi.kasım dolmuş.kesinlikle dilekçede versen en erken şubat denildi.haberiniz olsun

Evrenoz
05-10-2010, 10:29
%100 emin değilim ama bildiğim kadarıyla kısa dönemlerde erken sevk diye birşey yok.

Tüm kısa dönemler

12 Aralık
12 Nisan
12 Ağustos

tarihlerinde silah altına giriyor. Bu tarihler dışında daha erken silah altına giren bir kısa dönem görmedim.

Şu an başvurunu yapsan zaten aralık ayında asker olursun. Sıkıntı çıkacağını zannetmiyorum. En kötü ihtimalle şubede 2010 aralıkta gitmek istiyorum dersin, 2 dakikada bir form doldururlar prosedür gereği...

Ayrıca 2010 Aralık döneminde askere alımlar için başvurular sanırım henüz başlamadı. Geçen sene yanlış hatırlamıyorsam 1-1.5 ay kala işlemler başlamıştı. Erken gittiğimde bugün git xx tarihte gel demişlerdi.

SULTANOGLU
05-10-2010, 10:30
12 mayıstada kısa dönem için gidiş var yani dimi ? bunu duydum inanılmaz rahatladım.

mmustu
05-10-2010, 10:33

güzel bir soru bende sorayım

şimdi bende yıllardır tecilliydim :D
31.10.2010 da tecilim bitiyor bu tarihe kadar gidip muayene olmak gerekiyor sanırım muayeneden sonraki prosedür tam olarak nasıl oluyor yani hemen kasım yada aralıkta alırlar mı askere yani ilk celp döneminde yada atıyorum benim kütüğüm CİDE celp dönemi Mayıs 2011 o dönemdemi giderim :)

Evrenoz
05-10-2010, 10:34
12 mayıstada kısa dönem için gidiş var yani dimi ? bunu duydum inanılmaz rahatladım.

Olmaz mı, 4 gözle beklemiştim bu sene 12 mayısta gelecekleri :)

c@n
05-10-2010, 10:44

31.10.2010 da tecilim bitiyor bu tarihe kadar gidip muayene olmak gerekiyor sanırım muayeneden sonraki prosedür tam olarak nasıl oluyor yani hemen kasım yada aralıkta alırlar mı askere yani ilk celp döneminde yada atıyorum benim kütüğüm CİDE celp dönemi Mayıs 2011 o dönemdemi giderim :)

tecil bittiğinde askerlik şubesine gidiyosun muayene oluyosun muhtemelen şubattada askersin.kasım doldu dediler banada o yüzden şubat diyorum

cin_o
Olmaz mı, 4 gözle beklemiştim bu sene 12 mayısta gelecekleri :)

mayıs değil, 12 nisan...

SULTANOGLU
o zaman bu sene 12 mayısta gidiyorum :D bu benim için muhteşem bir haber oldu :D

heh nisanda olur :D

Evrenoz
05-10-2010, 10:47
mayıs değil, 12 nisan...

Doğru be, karıştırdım ben :S

Nisanı bekledik, mayıs teskereydi :) Editleyeyim mesajımı :D

mmustu
05-10-2010, 10:50
tecil bittiğinde askerlik şubesine gidiyosun muayene oluyosun muhtemelen şubattada askersin.kasım doldu dediler banada o yüzden şubat diyorum

anladım kasıma zaten evrak falan yetişmez :) şubatta dk olarak mı giderim yoksa dediğim gibi kütük kaydı olan cide nin mayıs dönemindemi onu tam çözemedim

dün askerlik şubesinden biriyle konuştum muayeneni ol dedi şubata kadar yoklamanı yaptıracaksın mayıstada gidersin dedi de kafa karıştı :D

tool
05-10-2010, 10:55

cideyi bosverde pm attim ona bak reyiz ;)

Slmcnsl
05-10-2010, 10:55
%100 emin değilim ama bildiğim kadarıyla kısa dönemlerde erken sevk diye birşey yok.

Tüm kısa dönemler

12 Aralık
12 Nisan
12 Ağustos

tarihlerinde silah altına giriyor. Bu tarihler dışında daha erken silah altına giren bir kısa dönem görmedim.

Şu an başvurunu yapsan zaten aralık ayında asker olursun. Sıkıntı çıkacağını zannetmiyorum. En kötü ihtimalle şubede 2010 aralıkta gitmek istiyorum dersin, 2 dakikada bir form doldururlar prosedür gereği...

Ayrıca 2010 Aralık döneminde askere alımlar için başvurular sanırım henüz başlamadı. Geçen sene yanlış hatırlamıyorsam 1-1.5 ay kala işlemler başlamıştı. Erken gittiğimde bugün git xx tarihte gel demişlerdi.

yani yarin belgelerimi teslim edip formlarimi fln doldurduktan sonra 12 aralikta kısa dönem olarak silah altina alinmamam için hiçbir sebep yok?

Evrenoz
05-10-2010, 10:58
yani yarin belgelerimi teslim edip formlarimi fln doldurduktan sonra 12 aralikta kısa dönem olarak silah altina alinmamam için hiçbir sebep yok?

Cinslik, kıllık, işgüzarlık yanında talep patlaması olmadığı sürece sanmıyorum bir sebep olacağını. Ama dediğim gibi şubede aralıkta gitmek istediğini, gidemezsen iş için yurt dışına çıkıp 4-5 sene gelemeyeceğini belirt. Ben öyle yapmıştım. :)

Slmcnsl
05-10-2010, 11:03
Cinslik, kıllık, işgüzarlık yanında talep patlaması olmadığı sürece sanmıyorum bir sebep olacağını. Ama dediğim gibi şubede aralıkta gitmek istediğini, gidemezsen iş için yurt dışına çıkıp 4-5 sene gelemeyeceğini belirt. Ben öyle yapmıştım. :)

yada ailemin geçimini benim sağladiğimi , o yüzden en kisa zamanda askerlik görevimi yerine getirmem gerektigini belirtsem o da iş görür sanirim.

çok teşekkürler yardim ve fikirleriniz için

mmustu
05-10-2010, 11:03
cideyi bosverde pm attim ona bak reyiz ;)

bende sana attım amca :D akşama kadar yazışırık artık buldum bırakmam :D

tool
05-10-2010, 11:13
bende sana attım amca :D akşama kadar yazışırık artık buldum bırakmam :D

yonetmeligi yolladim incele mutlaka

Slmcnsl
06-10-2010, 10:49
sabah gittim şubeye , bnmle ilgilenen sivil memur hanıma sordum , bu aralik döneminde gidebilmem için herhangi bir form ya da dilekçe doldurmam gerekirmi dedim , hanfendi gerekli olmadigini , zaten geliş zamanimin makul oldugunu , bu günlerde evraklarimi verirsem aralik ayinda büyük ihtimal silah altinda olacagimi söyledi. içim bir nebzede olsun rahat etti. aralik ayinda gitmem işimle ilgili zaruri bir durum cnkü.
bunlarin yaninda 4 senelik üniversite mezunlari için şubeler nispeten daha rahat , yani en azindan ben öyle hissettim. sira numaram daha gelmemiş olmasina ragmen içeri cagrildim , yapilan evrak işleri odada birebir yapildi falan. aralikta gitmek isteyenlere duyrulur.

M.A.D
06-10-2010, 11:00
sonuç olarak 9 ay mı gidioruz :D

Slmcnsl
06-10-2010, 11:07
sonuç olarak 9 ay mı gidioruz :D

üni mezunuysak su anda kisa dönem hala mevcut=)
zaten tek tip askerlik rafa kalkti bildigim kadari ile

car wolf
06-10-2010, 11:14
ben ağustosta tecili bozdum dedim eylülde giderim belki diye ama en erken kasım 29 a aldılar ozaman 2 hafta önce arkdaş tecili bozdu devre kaybından hemen 1 hafta içinde aldılar , şimdiden hayrlı teskereler ;)

kellepaca
06-10-2010, 12:11
Ben de bu Aralıkta gideceğim için prosedürü az çok öğrendim. Normalde Aralıkta gidebilmek için 31 Ekime kadar başvurmak gerekiyor ama 31 Ekim ASAL'a doğrudan başvurmak için son tarih. Şubelerde bildiğim kadarıyla 25 Ekime kadar kabul ediyor. Okulu yeni bitirdiysen tecil bozdurma gibi bir şey olmaması lazım, okul senin tecilini bozdurmuştur zaten. Sen eğer yapmadıysan gidip ilk muayeneni olup karar aldıracaksın. Sana bir askerlik durum belgesi verecekler, eğer onda sevk dönemi Aralık 2010 yazıyorsa bu aralıkta çok büyük ihtimal askersin. Sanırım ayın 25inden sonra şubeyi ararsan Aralık listesinde adının olup olmadığını kontrol ettirebiliyorsun. Kasım ayı içerisinde askerlik şubesinden sarı zarfı (sülüs) aldıktan sonra Aralıkta kesin askersin. O zarfla beraber 1-2-3 Aralık tarihlerinde sınava giriyorsun, 1 Aralıktan itibaren asker sayılıyorsun. Şimdiden hayırlı teskereler.

Slmcnsl
06-10-2010, 19:31
1 aralik itibari ile Türkiye Cumhuriyetinin askeri oldum.
Allah sonumuzu hayir etsin=)
ilgilenen yardimci olan arkadaşlara sonsuz teşekkürler