PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kıdem tazminatı hk. yardım?

MiaMi
11-10-2010, 12:36
Arkadaşlar eski firmadan çıkalı tam 61 gün oldu firma son 1 senedir iflas ertelemede, Konuştuk benim işe devam etmem firmaya yük olduğundan ihbar süremi kullanıp maaş ve kullanmadığım izin günlerinin parasını alıp ayrıldım işten. Geriye kalan asıl yüklü Kıdem tazminatıma yönelik ne bir haber var nede bir ödeme planı telefonla aramalarıma rağmen henüz bir yol kat edemedim.

Herhangi bir yerede imza atmadım tazminatımı aldım diye.

Şimdi aldığım duyumlara göre bu firma 1 ay içinde resmi iflasını açıklayacak.
Bu durumda
1,tazminatımızı nasıl tahsil ederiz.
2,mahkeme açmamım faydası olurmu. firma iflas ertelemeli kimse dokunamıyor.

HALUK
11-10-2010, 13:05
en saglıklı başvuru bilgisini sigorta müdürlüğünden işçi müfettişlerinden alırsın ;)
benim 21 günlük iznimi bana 6 gün 6 gün veriyolardı sigorta müdürlüğüne başvurdum hemde mail yoluyla şuan yaz kış fark etmiyor 15 gününü 1 defada kullanıyorum, diger arkadaşlarımda aynı şekilde :)

mmustu
11-10-2010, 13:09
tayfun iş akdi fesih bildirimi falan gibi yada herhangi bir evrağa imza attın mı ?

şimdi bu işler o kadar kahpe işler ki eğer hiç birşey imzalamadan bile çekip gitmiş olsan işveren gidipte senin işe gitmediğin ilk günden itibaren başlayıp 3 gün yada 1 hafta boyunca bu işçi izinsiz vede haber vermeden işe gelmemiştir diye tutanak tutsa vede iş yerinde çalışan 3 işçiyide şahit gösterip imzalatsa 3ün 1ini alırsın kanka ;)

yinede bizim müdüre bi sorayım bakayım

MiaMi
11-10-2010, 13:20
Mustafa iş akdi feshine imza attım bir kopyasıda bende başka bir evrak veya tazminatı aldığıma dair herhangi bir şeye imza atmadım. ( İmza için evrak sunmadılarda ) Ödeme için protokol yapacağız dediler öyle kaldı.

MiaMi
11-10-2010, 13:22
en saglıklı başvuru bilgisini sigorta müdürlüğünden işçi müfettişlerinden alırsın ;)
benim 21 günlük iznimi bana 6 gün 6 gün veriyolardı sigorta müdürlüğüne başvurdum hemde mail yoluyla şuan yaz kış fark etmiyor 15 gününü 1 defada kullanıyorum, diger arkadaşlarımda aynı şekilde :)

Abi bunu araştıracağım bakalım ne çıkacak kimiside diyorki iflasını versin devletten bi şekilde alırsın diyor. Haciz mi ne yapılıyormuş ama bankalardan vs.vs. bize sıra gelmezki.

mmustu
11-10-2010, 13:23
Mustafa iş akdi feshine imza attım bir kopyasıda bende başka bir evrak veya tazminatı aldığıma dair herhangi bir şeye imza atmadım. ( İmza için evrak sunmadılarda ) Ödeme için protokol yapacağız dediler öyle kaldı.

kankacım iş akdi fesih bildiriminde tam olarak ne yazıyor ?

ben baaazen imzalatırken tüm yasal haklarınız tarafınıza ödenecektir diye belirtiyorum

tam metni bi yazarmısın

TEQUILA
11-10-2010, 13:26
İflas durumunda İşveren önce çalışanının haklarını sonra piyasaya borçlarını ödemekle yükümlü. Sıra konusunda aklın rahat olsun.

MiaMi
11-10-2010, 13:31
kankacım iş akdi fesih bildiriminde tam olarak ne yazıyor ?

ben baaazen imzalatırken tüm yasal haklarınız tarafınıza ödenecektir diye belirtiyorum

tam metni bi yazarmısın

Akşama yazarım kankada genel olarak şu şekilde yazıyor. İş yerimizin aldığı karar doğrultusunda leman tanzilatına gidilmiştir bu sebepten ... ... madde falan fıstık ... haziran tarihindne itibaren ihbar süreniz başlamıştır .... tarihinde iş akdiniz sona erecektir diye.

mmustu
11-10-2010, 13:33
ok kankacım bu ibare güzel yani herhangi bir uzlaşamama durumunda işveren puştluk yapamaz

yukarıda arkadaşında dediği gibi bu durumda ilk önce işçinin hakları ödenmesi zaruridir.

yasal olarak şuanda yapman gerekenlerle ilgili bilgiyi birazdan yazacağım.

MiaMi
11-10-2010, 13:35
Oki kanka.

YavuzNaz
11-10-2010, 13:39
peki bi soruda ben sorayım o zaman ben şuan çalıştıgım şirkette 4 yıldır calışıyorum kendi isteğimle ayrıldığım zaman kıdem tazminatımı felan alabilirmiyim.?

mmustu
11-10-2010, 13:41
:D yok öyle yağma :D

eğerki emekli olmak için gerekli prim gününü doldurup yaşını bekler durumda değilsen alamazsın ;)

YavuzNaz
11-10-2010, 13:44
işten çıkarma söz konusu olursa ? emekliliğe 30 yıl var o zaman mezarda eft yaparlar :D

mmustu
11-10-2010, 13:50
işten çıkartmanın sebebine göre değişir tabi ahlaki bir durum yok ise %85 oranında işçi alır hakedişini

ama ordada işçinin dikkatli olması gereken durumlar var neye imza attığını iyi bileceksin bu 1

ikincisi ise atıyorum işveren dediki ben seni işten çıkartıyorum sözlü olarak gel bi ara hallederiz tazminatı dedi sakın gitmeyin kalın orda :D

işin puştu olan adam yukarıda dediğim gibi 3 gün tutanak tutar şahit göstererek mazeretsiz işe gelmedi diye kabak gibi açıkta kalırsın :D bu durumda muhakkak iş akdi fesih yazısı isteyin ve üzerinde "Tüm Yasal Haklarınız tarafınıza ödenecektir" ibaresi olsun

TEQUILA
11-10-2010, 13:56
3600 iş günü SSK ödendiyse ve toplam 15 yıl SSK lı iseniz (15 yıl çalışmanız gerekmiyor SSK başlangıç tarihi önemli) şirketinizden tazminat isteme hakkına sahip olursunuz.

nitrO_Oxide
11-10-2010, 14:02
3600 iş günü SSK ödendiyse ve toplam 15 yıl SSK lı iseniz (15 yıl çalışmanız gerekmiyor SSK başlangıç tarihi önemli) şirketinizden tazminat isteme hakkına sahip olursunuz.

Hocam SMMM misiniz ?

TEQUILA
11-10-2010, 14:16
Hayır ama Personel modulü yazılımı yapan bir şirkette proje danışmanlığı yapıyorum.
Mevzuata genel olarak hakimim.

Günkut
11-10-2010, 14:18
Hocam SMMM misiniz ?

:soru::soru: Smmm ?

nitrO_Oxide
11-10-2010, 14:43
:soru::soru: Smmm ?

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir :)

merruse
11-10-2010, 14:44

eğerki emekli olmak için gerekli prim gününü doldurup yaşını bekler durumda değilsen alamazsın ;)

Sadece prim gün sayısı değil. Eğer sigortalılık süresi 15 yıldan fazla ise ve aynı şirkette en az 10 yıl çalışmışsanız o zaman kıdem tazminatınızı alıp ayrılabilirsiniz.

gurcell
11-10-2010, 14:46
Bir şirkette en az 10 yıl değil. Toplamda 10 yıl sigorta primi yatmış ve 15 yıl önce sigortalı olmuş olman yeterli. Bu şekilde bizim şirketten ayrılanlar oldu. 10 yıllık da değillerdi abi.

mmustu
11-10-2010, 14:46
kankacım şöyle bir yol izleyeceksin bizim şirket avukatı ilede görüştüm

şimdi şirket iflas ertelemede eğer bu erteleme kabul edilirse zaten faaliyetine devam edecek eğer sizi çağırıp bir ödeme planı sunmazlar ise gidip SGK ya dilekçe verirsin

ama erteleme red edilir ise yani bat kardeşim derlerse zaten bir icra masası oluşacak ve senin durumundaki bütün işçiler gidip bu masaya alacakları hakkında kayıt yaptıracaklar

şirketin maddi vs neyi varsa satılacak ve elde edilecek paradan önce işçilerin hakedişi ödenecek

merruse
11-10-2010, 14:47
Bir şirkette en az 10 yıl değil. Toplamda 10 yıl sigorta primi yatmış ve 15 yıl önce sigortalı olmuş olman yeterli. Bu şekilde bizim şirketten ayrılanlar oldu. 10 yıllık da değillerdi abi.

Doğrudur. Yanlış hatırlıyorda olabilirim. Açıkcası nerede ve neden okuduğumuda hatırlamıyorum ya neyse.. :)

mmustu
11-10-2010, 14:48
Sadece prim gün sayısı değil. Eğer sigortalılık süresi 15 yıldan fazla ise ve aynı şirkette en az 10 yıl çalışmışsanız o zaman kıdem tazminatınızı alıp ayrılabilirsiniz.

evet toplamda 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim günü isteniyor aynı şirkette 10 yıl çalışma gibi bir zorunluluk yok diye biliyorum ben

MiaMi
11-10-2010, 15:28

şimdi şirket iflas ertelemede eğer bu erteleme kabul edilirse zaten faaliyetine devam edecek eğer sizi çağırıp bir ödeme planı sunmazlar ise gidip SGK ya dilekçe verirsin

ama erteleme red edilir ise yani bat kardeşim derlerse zaten bir icra masası oluşacak ve senin durumundaki bütün işçiler gidip bu masaya alacakları hakkında kayıt yaptıracaklar

şirketin maddi vs neyi varsa satılacak ve elde edilecek paradan önce işçilerin hakedişi ödenecek

Kanka teşekkür ederim bilgiler için firma zaten geçen sene sonunda iflas erteleme aldı yani 1 senesi bitiyor nerdeyse 2 dönemi almayacak gibi dolayısı ile iflas ettim diyecek devlete zaten iflas erteleme alıpta kurtaran firma 1 veya 2 tane var yok.

Şimdi bekleyeceğiz yani ya iflas masası yada 2. dönem iflas ertelemeye devam ederse ödeme protokolü olacak anladığım.

hakzer
11-10-2010, 15:41
MiaMi, şirketindeki iflas erteleme işlemini takip etmen lazım. eğer iflas kabul edilirse (ki genelde kabul ediliyor) bir icra masası oluşturulur ve tüm borçluları içeren ödeme planı çıkartılır bu plan çerçevesinde de ödemeler gerçekleştirilir. eğer iflas kabul edilmezse firmayla irtibatı kopartma seni onların çağırıp hangi şekilde ödeyeceklerini bildirmeleri (daha doğrusu pazarlık etmeniz) gerekir. işçi hakları yani iş akdi önceliklidir ama uygulamada pek öyle olmuyor, ısrarcı olman senin lehine. umarım firmanın mal varlığı ile borçları oranyılıdır.

hakzer
11-10-2010, 15:56
YavuzNaz,
Uygulama şöyle emekli aylığına hak kazanma koşullarından yaş dışında en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısı koşullarını en erken yerine getirdiğiniz tarihte SGK kurumu müdürlüklerince önceden verilmeyen “Kıdem Tazminatı Alabilir” yazısını alarak iş yerinize başvurup o iş yerinde hak ettiğiniz kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Kıdem tazminatınızın işveren tarafından ödenmemesi halinde, iş mahkemesinde dava açabilirsiniz. Bu konudaki davalar çok kısa sürmekte ayrıca kıdem tazminatınızı fesih tarihinden itibaren işlemiş mevduata uygulanan en yüksek faizle birlikte alırsınız.

hakzer
11-10-2010, 16:00

mmustu zaten gerekli açıklamayı yapmış görmemiştim.:icon_tup:

mmustu
11-10-2010, 16:07
ne demek başkan yaw sizde meslekten misiniz ?

bir ara bi konu vardı techdeki muhasebeciler diye bi güncellemek lazım aslında

hakzer
11-10-2010, 16:19
evet, SMMM 'im
techdeki muhasebeciler başlığını görmedim hemen her gün takip etmeye çalışıyorum ama kendi bürom var genelde de çok yoğunum *****.

MiaMi
11-10-2010, 16:25
Şirketin borç'u mal varlığının sanırım 10 katı falandır :)

mmustu
11-10-2010, 16:28
kankacım işte bu süreçte yada bu süreçten önce aktifdeki mallarını elden çıkarmadıysa bi şekilde icra masası aktifteki bu malları satıp sizlerin alacağını öder ;)

MiaMi
11-10-2010, 16:38
Muştu onun aktifine pasifine .... ..... ....

YavuzNaz
11-10-2010, 16:38
YavuzNaz,
Uygulama şöyle emekli aylığına hak kazanma koşullarından yaş dışında en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısı koşullarını en erken yerine getirdiğiniz tarihte SGK kurumu müdürlüklerince önceden verilmeyen “Kıdem Tazminatı Alabilir” yazısını alarak iş yerinize başvurup o iş yerinde hak ettiğiniz kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Kıdem tazminatınızın işveren tarafından ödenmemesi halinde, iş mahkemesinde dava açabilirsiniz. Bu konudaki davalar çok kısa sürmekte ayrıca kıdem tazminatınızı fesih tarihinden itibaren işlemiş mevduata uygulanan en yüksek faizle birlikte alırsınız.

çok teşekkür ederim :)

8.000rpm
11-10-2010, 16:44
tayfun işin bir de şöyle bir puştluk ihtimali var ;
-şirket iflas açıklar
-şirketin asıl patronları şirket sahibi olarak görünmez , gölge birini (muhtemelen beş parasız birini) şirket sahibi olarak göstermiş olabilirler
-iflas açıklanırsa bütün piyasa , alacakların tahsili yoluna gider , şirket adına kayıtlı taşınır-taşınmazlar hacz edilir
-maaş/prim/tazminat alacağı olanlar ssk'ya başvurur , ssk gerekli takibatı yapar
-ssk çok büyük ihtimalle karşısında parası malı mülkü olan bir muhatap bulamayacağı için (şirket sahibi olarak çulsuz biri gösterilmişse) sana iki satır cevap verir "alacağınızın tahsili için muhatap bulunamamıştır" diye...

aynı durum benim hanımın başına geldi , patronlar şirketi birinin üzerine göstermişler tabii bundan kimsenin bilgisi yok
iflas ettik dediler kapıyı kapadılar millet hakkını aradı ama resmi kanallardan gidildiğinde bulduğun şahısın üzerine hiçbir mal varlığı yok...
gerçek patronlar ise gidip başka bir şirket kurdular şerefsiz kansız itler...
şu sıralar piyasada halen faaliyet gösteriyorlar ama yeni şirket de tabii ki gölge birinin üzerine...
bizim yasalarda bu tür boşluklar haddinden fazla var ve bu şerefsizler de bütün boşlukları kullanıp köşe oluyorlar
inşallah senin başına böyle bir durum gelmez de paranı alabilirsin...

mmustu
11-10-2010, 16:50

hahaha kanka maalesef bu işin raconu böyle

dur eve geçiyorum aklına takılan bişi varsa yaz daha rahat yazarım

hakzer
11-10-2010, 17:02
çok teşekkür ederim :)

Ne demek inşallah işine yaramıştır.

VTec_king
11-10-2010, 17:08
-şirket iflas açıklar
-şirketin asıl patronları şirket sahibi olarak görünmez , gölge birini (muhtemelen beş parasız birini) şirket sahibi olarak göstermiş olabilirler
-iflas açıklanırsa bütün piyasa , alacakların tahsili yoluna gider , şirket adına kayıtlı taşınır-taşınmazlar hacz edilir
-maaş/prim/tazminat alacağı olanlar ssk'ya başvurur , ssk gerekli takibatı yapar
-ssk çok büyük ihtimalle karşısında parası malı mülkü olan bir muhatap bulamayacağı için (şirket sahibi olarak çulsuz biri gösterilmişse) sana iki satır cevap verir "alacağınızın tahsili için muhatap bulunamamıştır" diye...

aynı durum benim hanımın başına geldi , patronlar şirketi birinin üzerine göstermişler tabii bundan kimsenin bilgisi yok
iflas ettik dediler kapıyı kapadılar millet hakkını aradı ama resmi kanallardan gidildiğinde bulduğun şahısın üzerine hiçbir mal varlığı yok...
şu sıralar piyasada halen faaliyet gösteriyorlar ama yeni şirket de tabii ki gölge birinin üzerine...
bizim yasalarda bu tür boşluklar haddinden fazla var ve bu şerefsizler de bütün boşlukları kullanıp köşe oluyorlar

erhann ne diyorsun fena şeylermiş bunlar
şeytan işi

hakzer
11-10-2010, 17:14
-şirket iflas açıklar

Abi emin değilim ama herhalde 2008 di, ticaret kanununda bir değişiklik oldu ve şirket hisse devirlerinde devrettiğin tarihten önceki borçlardan da sorumlusun artık. Eskiden borcundan dolayı ya da tasfiye süreci uzun olduğundan kapatılmayan şirketleri bir şarapçıya devir edip geçme vardı artık isterse vergi dairesi takibe alıp muhtarlık kayıtlarından buluyor.
Ama bulduktan sonra ne yapıyor dersen orası muamma.
Size de geçmiş olsun inşallah MiaMi alacağını kurtarır.

hakzer
11-10-2010, 17:17

:hehe::hehe:

MiaMi
11-10-2010, 17:34
Erhan güzel yazmışsın ama şu var bizden önce çıkartılan arkadaşlarda oldu yani 550 kişiden 80 kişiye düştü artık çıkartacak adam kalmadı bize geldi sıra işn kötüsü performansı kötü olan ve benden önce çıkan ( nisan ayı ve öncesi ) tüm insanlar paralarını tıkır tıkır aldılar. biz çalıştık çabaladık 3 ay sigortamız 10 gün bile gösterildi tamam dedik şimdi paramızı alamıyoruz.

Şirket patronun üstüne neden diye soracak olursan senetlerde hep onun şahsi imzası mevcut. Yönetim zaten 3 kayyumda onlarda nasıl adamsa tüm illegallikler var firmada.

MiaMi
18-11-2011, 15:49
Evet arkadaşlar daha önce böyle bir konu açmıştım, gelinen son durum 14 15 aydır bekliyoruz icra çıkartan arkadaşlarımız oldu ama nafile iflas erteleme bu güne kadar hep geri gönderdi alacaklı elemanları ve carisi olan firmaları.

Bu ay sonu devlet firmanın iflasını vereceğini öğrendim.

Şimdi iflas masası kurulacakmış bizim bu konuda yapabileceğimiz sadece işten çıkartılma evrağı ile oraya gidip başvurmakmı yoksa yapılması gereken başka şeylerde varmıi Mesela şu kadar alacağı vardır gibi bir evrak yok elimizde

Bu konuda bilgi verebilecek arkadaşlarımız varmı az değil 13 14 bin tl alacağım var kıdem tazminatı olarak.

imhotep
18-11-2011, 15:52

benım gibi 10 seneyi doldurursan alabiliyorsun :D

ToNy
18-11-2011, 16:01
Siz iflas masasına çıkış bildirgeniz ile başvurun, isminizi ve alacağınızı kaydettirin, onlarda sizi oradan yönlendireceklerdir...

MiaMi
18-11-2011, 16:05
Siz iflas masasına çıkış bildirgeniz ile başvurun, isminizi ve alacağınızı kaydettirin, onlarda sizi oradan yönlendireceklerdir...

Benim sadece çıkış belgem var iflas masasının kurulduğunu öğrenir öğrenmez gidip başvuracağız. 14 15 aylık bir bekleme oldu sorun olurmu bu yapabileceğimizde bişey yoktu gerçi sadece dava acabiliyorduk onuda kazananlar oldu ama hiçbir para alamadılar.

ToNy
18-11-2011, 16:18
Benim sadece çıkış belgem var iflas masasının kurulduğunu öğrenir öğrenmez gidip başvuracağız. 14 15 aylık bir bekleme oldu sorun olurmu bu yapabileceğimizde bişey yoktu gerçi sadece dava acabiliyorduk onuda kazananlar oldu ama hiçbir para alamadılar.

Hocam ben muhasebeciyim konuyu biraz yüzeysel biliyorum açıkçası aslında avukat bir arkadaş çok daha yardımcı olabilir...
Şimdi beklemenin sorun olacağını düşünmüyorum çünkü bu tarihe kadar daha iflas masası kurulmamıştı,
İflas masası kuruluyorsa önce şirketin alacaklarını toplayacaklardır ardından da 1. öncelik işçi alacakları ve kamu ödemeleri olmak üzere sizlerin alacakları ödenecektir...
Dediğim gibi siz iflas masasının açılacağı günü takip edin, Hemen kaydınızı yaptırın, Tasfiyeden sonra ilk sizlerin alacakları ödenecektir...

MiaMi
18-11-2011, 16:21
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim inşallah hayırlısı ile o kadar emek verdik karşılığını alırız.

SOMEONESPECIAL
18-11-2011, 16:26
Masaya başvuracaksın. Ilk etapta işçinin alacakları verilir.
Faizi de alabilirsin tahminen.

ToNy
18-11-2011, 16:29
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim inşallah hayırlısı ile o kadar emek verdik karşılığını alırız.

Rica ederim, İnş. bir terslik olmadan alırsınız...

MiaMi
18-11-2011, 16:33
Masaya başvuracaksın. Ilk etapta işçinin alacakları verilir.
Faizi de alabilirsin tahminen.

Abi asıl bomba bu icaraya 102-2 ve o makineye ait kompresü çıkartıyor satılsın diye kendi adamlarına aldıracakmış Yener zarf bir giriyor ihaleye 55 'e bunlar alacakken 60 milyar verip yener zarf indiriyor makineyi kudurmuş bizimki sadece kompresörün sıfırı 100 milyar adam çok uçuk bir kâe ile kaptı makineleri.

Bizim tek dayanağımız silivrideki büyük arazi ve s.tepedeki bina onları kaçıramadı şerefsiz.

yaşar
18-11-2011, 16:44
Uzun olacak ama idare edin :)
Dün akşam çok sevidigm bir kardeşim ile iş hakkında konuştuk ,bunun yavşak patronu istedigi zaman arkadaşı izne yolluyormuş arkadaşın istedigi zaman değil kendi istedigi zaman yolluyor 7 yıldır çalışıyor komsan kompresör servisinde,bilmedigi birşey yok onun üzerinden güzel paralar kazanıyor,parası bankaya yatmıyor elden alıyor her hangi bir belgeyede imza atmıyor aldım diye, eski düzen devam,bu adam 2 3 defa hastaneye gitti gözlerinden dolayı her seferinde adamalr hastaneden işlerini bitirip geri geliyorlar gözleri kaynak alıyor şimdi gözlük kullanıyor güneşli havalarda.
iş veren yasal olan emniyeti için elbise ve alet adevatları vermiyor işçinin güvenligini saglamıyor,yaptıkları işlerden misal teksilde kompresör tamiri yapıyorlar hediye olarak çorap veriyor servisin sahibide çorabın birini alıyor ,bu çorap dedim ama aklınıza ne gelirse alıyor adamın kişiligi zaten ortada,yemek yenecek 3 eleman var git ekmek arası tavuk al gel diyor ekmek arası tavuk alıyor 17 tl tutuyor ekmekler tekli ekmek,2tl de cebinden veriyor eleman dükkana geliyor patron nerde paranın üstü diyor,abi 17 tutdu üstünü cebimden verdim ne parası diyor sen manyakmısın ben sigara alacaktım para üstüyle vs vs vs vs :( çay paydolslarında çay içiyorlar ama içtikleri çay kendi paraları ile aldıkları çay şeker mesai yok şehir dışına gidiliyor mesai yok ,dün anlattı çıkmak istiyor, ama öyle bir baskı altına almışki patron arkadaşı az daha arkadaşı dövecektim sen malmısın diye :( Ama çocuk var ev var geçim var sıkıntılı işler kıdem tazminatı almak için ne yapmak lazım yada bu lavugu direk dövsem olurmu ? sonuncusu şaka tabi :)

MiaMi
18-11-2011, 16:48
Kanuni yol haricinde hiçbirşey yapılamıyor malesef sonra suçlu oluyorsun ben vuracaktım nerdeyse bu adamı.

ToNy
18-11-2011, 16:49
Hani patronun elinden gelse ay sonu arkadaşın onun iş yerinde çalışıyor diye üste parada alıcakmış... :D
Arkadaşın şuan o işyerinde anladığım kadarıyla sigortasız çalışıyor değil mi... ?

yaşar
18-11-2011, 16:51
Kanuni yol haricinde hiçbirşey yapılamıyor malesef sonra suçlu oluyorsun ben vuracaktım nerdeyse bu adamı.

Cidden çok kötü bir durum insan darlanıyor yemin ederim bende idaş dan ayrıldıgımda o züriyetini bilmem ne yaptığım şerefsizlerine çok hakaret ettim ,sinirle gitti avukata verdim 2 yıl sonra firmayla anlaştım birde cebimden avukat parası verdim bir daha tövbe avukata falan vermem firma ile anlaşır çıakrım ,zor iş yemin ederim.

Ben arkadaşın yerinde olsam kendi ayagımı kırarım kompresör düşürüm o kadar uyuz oldum patronuna .

yaşar
18-11-2011, 16:52
Hani patronun elinden gelse ay sonu arkadaşın onun iş yerinde çalışıyor diye üste parada alıcakmış... :D
Arkadaşın şuan o işyerinde anladığım kadarıyla sigortasız çalışıyor değil mi... ?

Yok sigortalı çalışıyor sadece parasını bankadan almıyor,aslında ben paramı alamıyorum dese olay kopar zatende oda onu yapmaz kimsede yapmasın zaten :)

ToNy
18-11-2011, 17:05
Yok sigortalı çalışıyor sadece parasını bankadan almıyor,aslında ben paramı alamıyorum dese olay kopar zatende oda onu yapmaz kimsede yapmasın zaten :)

Dostum bu işlerde acımasız olmazsan malesef hep hakkını yerler...
Kanunen bir işyerinde 10 ve üzeri işçi çalıştığı zaman bankadan yatma zorunluluğu vardır, ama arkadaşının işyerinde 3 kişi çalışıyorlar o yüzden bankadan yatmasada kanunen sorun olmaz...
Ama her ay maaşlarını aldıkları zaman işveren işçi ücret hesap pusulası ve bordroyu imzalatması gerekir... Yada maaşını bankadan yatırması gerekir...
Eğer ki işverenin elinde bir evrak yoksa arkadaşında yanına işyerinden şahit bulursa unkapanında sigorta müfettişlerine bir uğrasın, orada doldurması kolay matbu formlar var onlardan birini doldurarak müracat etsin...
Şimdi burda arkadaşın ya benim maaşımı vermedi diyerekten başvurcak yada anlattığına göre bu patron biraz düzenbaz, ssk ları varsada asgari ücretten gösteriyordur... Eğer arkadaşın asgari ücretten çalışmıyor ve çalışıyor gibi gösteriliyorsa bu güne kadar olan farkı isteyebilir... Yada daha acımasız olarak son 1 yıldır maaş almıyorum diyebilir... :D Ama bunda şahitte isteyebilirler, hatta her halukarda şahit ayarlarsa çok daha rahat canına okuyabilir patronunun...

MiaMi
18-11-2011, 17:09
Beyler şu 14 15 ay konusunda 1 yıl geçmiş işçi alacaklarında imtiyaz kaybetme konusunu biliyormusunuz. Önceliğimizi kaybetmeyelim durduk yere gidip yarın mahkeme acayım işçi mahkemesinden 1 aralıkta kesinmiş iflas verileceği.

Göki,ZD
18-11-2011, 17:26
tayfun o amk evladından o paralar alınmaz...

mmustu
18-11-2011, 17:28
kanka çökelim gidip :D

Göki,ZD
18-11-2011, 17:31
bizimde 70bin lira var kanka amk evladında. şerefsizin üstünde mal varlıgı yok makinalarıda ucurdu diye biliyorum ben. kısacası tayfun belki alırda bizim iş yalan..

MiaMi
18-11-2011, 17:34
kanka çökelim gidip :D

Muştu senin şu eski firmadaki elemana bir sorsana 1 yılı geçmiş işçi alacaklarında imtiyaz önceliği kalkıyormu diye , Yani nedir bu olay 15 ay oldu diye şimdi Öncelik hakkımızdan mahrummu olacağız nette arıyorum 35bintane şey yazmışlar kafam bunaldı.

mmustu
18-11-2011, 17:35
kankacım bu adamın adı sanı nedir ? bana detaylı bi pm atarmısınız

MiaMi
18-11-2011, 17:37
bizimde 70bin lira var kanka amk evladında. şerefsizin üstünde mal varlıgı yok makinalarıda ucurdu diye biliyorum ben. kısacası tayfun belki alırda bizim iş yalan..

Yapıcaz kardeşim onada bi çözüm yapacaz inşallah.