PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Clio sport motor modifikasyonu

LIGHT RS
16-10-2010, 13:57
selam arkadaşlar

Clio 1.6 16v (Türkiyede sport diye tabir edilen) aracımda;

1) Simota Universal filtre
2) Otto Spec Eksoz

Mevcuttur.

Sizden bu araç için daha farklı ne gibi motor modifikasyonlarının yapılabileceğini

ve ne kadar daha güç artışı sağlayabileceğimin

önerilerini bekliyorum.:beuj:

Eyup Duygun
16-10-2010, 14:18
Chip filtre egzost üclüsüne bir adım kalmıs :):) iyi bir yazılım dusunebilirsin..

LIGHT RS
16-10-2010, 14:31
Chip filtre egzost üclüsüne bir adım kalmıs :):) iyi bir yazılım dusunebilirsin..

Peki yazılımla ne kadar +hp alabilirim.

iynn-RS
16-10-2010, 14:53
motor kodu 1.6 16v nin (K4m miş ok:) )

bide egzoz manifoltun ne tarafta? radyatör tarafındamı yoksa gövde tarafındamı?

can_ksk
16-10-2010, 14:58
valla benim araştırdığı kadarıyla

cai,egsoz,headers bunlar chip ile destekleniyor,hatta rs gaz kelebeği montajlanıyor.
fiyat perf açısından en mantıklı olanlar bunlar bence,ha bi de ayna mahruti ya da şanzımanın 1.4 ya da 1.2 ninkiyle değiştirip daha da serileştirmek mümkün sanırım.

bunları yaptıktan sonra hangi araçlarla nasıl gider hiçbir fikrim yok ama:)

iynn-RS
16-10-2010, 15:09
motor kodu 1.6 16v nin (K4m miş ok:) )

bide egzoz manifoltun ne tarafta? radyatör tarafındamı yoksa gövde tarafındamı?

k4m motor kodu egzoz manıfoltuda govde tarafındaymıs:D

kendı sorumu kendım cevapladım:)

egzoz manıfoltu onde olsaydı dırek turbo yap hıc ugrasma dıyecektım ama arkadaymıs.clıo rs ler gıbı.turbo yapmak zor olur.ama yapılmayacak bısı degıl.

atmosferıkte yapılacaklar bellı cogu arac ıcın zaten.

parcalar varsa yuksek sıkıstırmalı pıston,egzantrık olabılır

bu parcalar yoksa kapak işleme(arastır baska hangı aracların kapakları oluo o bloga,o bloga takılabılen ve portları daha genıs bı kapak guzel olur)-uydurabılırsen clıo rs manıfoltu ve kelebegı(manıfoltlar benzıyo bırbırıne fotodan gordugum kadarıyla uydurmak o kadar zor degıl) sanzuman oranları uzunsa kısa sanzuman bulabılırsen guzel olur.clıo rs egzoz manıfoltu.(bence manıfoltlar uyar uymazsada yenı flans yapılır takılır).yuksek sıkıstırma pıston bulamazsan ustundekı pıstonların buyugunu kesın bulursun bıraz hacım kazanırsın.

ahmet3425
16-10-2010, 15:10
k4m lere uygulanan filtre islemleri genelde yanlıs uygulanıyor, siz nasıl yaptınız bilmiyorum ama doğrusunu yaptıgınızı varsayıyorum.

headers ve 51mm duz boru yapıp sonada guzel bi susturucu koyabilirsiniz. kapagı acıp biraz taslayıp kapatabilirsiniz.

butun bu işlemlerden sonra yaptıracagınız duzgun bi yazılımla 10 hp civarı bi guc elde edebilirsiniz.

ben bu islemler sonucu 108 hp olan aracımı 123 hp ye yukseltmistim zamanında...

wekoo
16-10-2010, 15:25
bende daha yeni 1.4 16 v rxt aldım..

cihp filitre ve eksoz yapmayı hatta 51 boru olursa daha iyi olacagını sylediler bana
bendaha bişi yaptırmadım ama cihp yaptırmayı düşünüyorum kısa bir zamanda iltibatı koparmayalım o zaman ben cihp attıırnca ne kadar performans sagladıgını sana iletirim

iynn-RS
16-10-2010, 16:10
k4m lere uygulanan filtre islemleri genelde yanlıs uygulanıyor, siz nasıl yaptınız bilmiyorum ama doğrusunu yaptıgınızı varsayıyorum.

headers ve 51mm duz boru yapıp sonada guzel bi susturucu koyabilirsiniz. kapagı acıp biraz taslayıp kapatabilirsiniz.

butun bu işlemlerden sonra yaptıracagınız duzgun bi yazılımla 10 hp civarı bi guc elde edebilirsiniz.

ben bu islemler sonucu 108 hp olan aracımı 123 hp ye yukseltmistim zamanında...

sen bu işlemlerden 15 hp almışsın ama 10 hp alınır dıyosun:D

senınki ciyerlimiş o zaman:D

ahmet3425
16-10-2010, 17:23
sen bu işlemlerden 15 hp almışsın ama 10 hp alınır dıyosun:D

senınki ciyerlimiş o zaman:D

hyr yazılımla 10 hp alınır ki ben yazılım sayesinde aldım o 15 hp yi yoksa nereye alıyorsun 15 hp yi :D

ArMy
16-10-2010, 17:34
Header-51lik düz boru ile egzozunu tamamlayabilrsiniz..Header a kesinlikle sargı da attır direk filtreye sıcağını veriyor kelebek hemen üstünde..Motor içi için yüksek sıkıştırma wössner piston mevcut..Colombo'nun dereceli egzantriği mevcut..Sonrasında da güzel bir yazılım yapılabilir.Clio rs manifoldu uyuyorsa iynn-RS'in dediği gibi çok daha iyi olur..O plastik manifoldla motor içine girilmez :D
Gözün yer o kadar detaya girermisin bilemem :)

umitgt
16-10-2010, 17:36
bende daha yeni 1.4 16 v rxt aldım..

cihp filitre ve eksoz yapmayı hatta 51 boru olursa daha iyi olacagını sylediler bana
bendaha bişi yaptırmadım ama cihp yaptırmayı düşünüyorum kısa bir zamanda iltibatı koparmayalım o zaman ben cihp attıırnca ne kadar performans sagladıgını sana iletirim

Şevkicim hayırlı olsun

bende 2003 1.6 16v Dinamique aldım.. Takip edeyim bende konuyu :) Uğrarım yanına konuşuruz

ArMy
16-10-2010, 17:38
Şevkicim hayırlı olsun

bende 2003 1.6 16v Dinamique aldım.. Takip edeyim bende konuyu :) Uğrarım yanına konuşuruz

Hayırlı olsun aracının konusu açarsan bi fotoğraflarını görelim :)

eser
16-10-2010, 18:04
zamanında yaptık,

flitre,eksoz,süperchips,kapak taşlama ve port polish bunun sonucunda 127 hp aldık

headers taktık 124 hp oldu

bu listeye bir de rs gaz kelebeği en mantıklı en uygun tune işlemi ve tatminkar oluyor

bunlarda aracın bir kaç videosu

206 quick eksantirik falan vardı çok çok iyi yürüyen bir 206 idi

http://www.youtube.com/user/UNufaq#p/u/3/zGRrQoOwBDQ

standart clio 1.6 sport la drag videosu standart olan benim arabam o gün 3 4 defa denedik fark 2 boy da oldu 6 boyda oldu bu video en çok fark açtığı videodur

http://www.youtube.com/user/UNufaq#p/u/3/zGRrQoOwBDQ

bu da bir gece autodromu kiralamıştık o geceki aracın vıdeosu

http://www.youtube.com/watch?v=CIUVH0yb0PM

LIGHT RS
16-10-2010, 23:17
Bütün arkadaşlara ilgileri için teşekkürler.

ben araştırmalarıma devam ediyorum. yazılmayan ve yapılabilecek diğer önerileride bekliyorum.

alpeRS
16-10-2010, 23:33
Hiç bir mod işlemine başlamadan bence ilk yapılması gereken headırsı sargı ile sarmak yoksa acayip sıcak hava çekiyor filtre oradan....

LIGHT RS
16-10-2010, 23:49
Hiç bir mod işlemine başlamadan bence ilk yapılması gereken headırsı sargı ile sarmak yoksa acayip sıcak hava çekiyor filtre oradan....

standart headers ı mı?sarmam gerekli????

alpeRS
16-10-2010, 23:55
standart headers ı mı?sarmam gerekli????

Standartta olsa bi şekilde izole et bence acayip zarar araca...

Bu arada filtren nereye bakıyor ?

VSO
17-10-2010, 00:12
Bu motoru çok iyi tanıyorum. Atmosferik olarak sınırlı bir motor. Emme manifoldu plastik olması büyük dezavantaj, ayrıca gaz kelebeği ve emme portu birbirine çok uzak. Egzos manifoldu arkada ve hava filtre kazanı da tam üstünde kalıyor nalet olsun. Öncelikle sağlıklı bir modifikasyon işine gireceksen ve eğer biniciysen, baştan sona, Supersprint 4-2-1 headers, yine aynı markadan de-cat ya da en azından perf. tipi kat., mid pipe ve son susturucuyla egzozdan yana alabileceklerinin hepsini alırsın. Headers'ı muhakkak sardırıp iyi bir yerde öyle takmak en kral çözüm. Açık filtre olarak K&N 57i-0488 kodlu filtreyi kullanmanı tavsiye ederim. Bobinlerin Denso ya da BERU olsun, bobinden kayıplar çok oluyor. Aynı zamanda fabrikasyon bujilerden şaşma, Bosch fln uzak dur. Isındığında performans düşüklüğü ve yakıt tüketimi artıyor. Orjinal bujileri Eyquem markadır. Yazılım olarak bi piggyback ve işini bilen bir tuner yeter de artar bile. Hatta RSTuner temin edebilirsen çok güzel yazılımlar elde edebilirsin performansa yönelik. Dereceli egzantriklerden falan uzak dur. Kapağa hiç dokunma. Diğer ark.ların dediği gibi 172 gaz kelebeği bulabilirsen uygulayabilirsin. Verimli sonuçlar alanlar var. Şanzıman zaten kısa, 1.4 ile 1.6nın ki aynı, araban hafif ve 195/50/15 ölçüde hafif bir jant kullanırsan, tadından yinmez. Tüm bu saydıklarım 1.4 16V içinde geçerli.. Emme manifoldu RS'inki olmuyor maalesef, kapak olarak ta dünyada farklı bi kapak koyan henüz rastlamadım. 1.4-1.6 birbirine oldukça benzer yapıda. Tek farkları krank kol pistonlar bile aynı yani fark strok ve dolayısıyla sıkıştırma, kapakta aynı. 1.4 ü olanlar 1.6ya da çevirebilir =) Benden bu kadar.

Turbo olarak Tr'de İzzet yaptı, sonuç aldı iyi kötü, bir de stock internal bastı. Dünyada da yapanlar var. Turbo yapmaya değecek bir makine değil bana göre..Çok uğraştırıyor çünkü.

Polonya'da dayım yapmış mesela..

http://galerie.tomson.com.pl/album10

egzos manifoldu tibular fln -sağlam işçilik ister- ..SMT-6 piggyback koymuş, gt-15 fındık turbo, internal stock, mis gibi 150 beygir almış 1.4 16v ten.

SMT için perfectpower da wiring diagramları mevcut k4m için..daha nolsun falan filan :heyoo:

LIGHT RS
17-10-2010, 00:35
vso kardeşim ilgine çok teşekkür ederim.

yazdıklarınla ilgili araştırmalarımı yapıp bütçeye göre yapılabileceklerin arasına alıcam.

VSO
17-10-2010, 00:43
vso kardeşim ilgine çok teşekkür ederim.

yazdıklarınla ilgili araştırmalarımı yapıp bütçeye göre yapılabileceklerin arasına alıcam.

ne demek..hemşeriyiz düzceliysen. :)

LIGHT RS
17-10-2010, 00:53
düzceliyim.sen neresindensin???

VSO
17-10-2010, 01:07
düzceliyim.sen neresindensin???

camikebir mahallesi kızılay arkası. köyde akçakoca esmahanım.

LIGHT RS
17-10-2010, 10:18
Standartta olsa bi şekilde izole et bence acayip zarar araca...

Bu arada filtren nereye bakıyor ?

akünün yanındaki boşlukta duruyo.

LIGHT RS
17-10-2010, 10:19
camikebir mahallesi kızılay arkası. köyde akçakoca esmahanım.

bende merkezde oturuyorum.

CLIORS
17-10-2010, 10:25
Selamlar

İbo'nun da dedigi gibi yazılım ve rs parcaları ısı gorur. Eksoz manıfoldu headers Clio RS ten cıkma ilgilenirsen satıyorum

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-otomobil-arazi-araclari-clio-rs-172-4-1-headers/detay

Dogrudan takamazsın flans kestırmen lazım, RS gaz kelebegini daha onceden uydurmustuk. İzo'ya gondermistim turbo 1.6 16V megane da gayet basarılı calısıyordu.

k4m motor kodu egzoz manıfoltuda govde tarafındaymıs:D

kendı sorumu kendım cevapladım:)

egzoz manıfoltu onde olsaydı dırek turbo yap hıc ugrasma dıyecektım ama arkadaymıs.clıo rs ler gıbı.turbo yapmak zor olur.ama yapılmayacak bısı degıl.

atmosferıkte yapılacaklar bellı cogu arac ıcın zaten.

parcalar varsa yuksek sıkıstırmalı pıston,egzantrık olabılır

bu parcalar yoksa kapak işleme(arastır baska hangı aracların kapakları oluo o bloga,o bloga takılabılen ve portları daha genıs bı kapak guzel olur)-uydurabılırsen clıo rs manıfoltu ve kelebegı(manıfoltlar benzıyo bırbırıne fotodan gordugum kadarıyla uydurmak o kadar zor degıl) sanzuman oranları uzunsa kısa sanzuman bulabılırsen guzel olur.clıo rs egzoz manıfoltu.(bence manıfoltlar uyar uymazsada yenı flans yapılır takılır).yuksek sıkıstırma pıston bulamazsan ustundekı pıstonların buyugunu kesın bulursun bıraz hacım kazanırsın.

LIGHT RS
17-10-2010, 10:32
abi saolda headersı değiştirmeyeceğim.mevcut headersımı sargıyla sarıp kullanmayı düşünüyorum.ilgin için saol

efe_
17-10-2010, 14:11
SS headers tavsiye olunur....

ClioSportAge
17-10-2010, 15:17
şanzımanın zaten kısa 15 / 61 orjinal bu araçlarda.
yazılım filtre egsoz dısında bir şey yapma bunlarla da 10 12 hp civarında güç alırsın uçmaya gerek yok. max alabileceğiniz değer lastikte 122 hp civarıdır bu dediklerimle.
şahin doğan işi kapak taşlama işlemini bilincsizce yapıldığı için tavsiye etmem. headers takıldığında belirgin bir güç kaybı yaşanıyor bu araçlarda. kat iptalini orjinal bir kat bularak içindekini bosaltın. düz boruyu böyle çekin daha iyi verim alınıyor. muaynede sıkıntı çekmezsnz

umitgt
17-10-2010, 18:22
Hayırlı olsun aracının konusu açarsan bi fotoğraflarını görelim :)

Teşekkür ederim Benimki 4k olan yalnız :) Bu arada aracınızın Maşallahı var..Daha önceden takipteydim

Bu motor 2001 Megane Coupe 1.6 16v deki ile aynı motor yanılmıyorsam değil mi?
Filtre konumu vs çok ilginç ses vs alamadım hiç

ArMy
17-10-2010, 19:06
Teşekkür ederim Benimki 4k olan yalnız :) Bu arada aracınızın Maşallahı var..Daha önceden takipteydim

Bu motor 2001 Megane Coupe 1.6 16v deki ile aynı motor yanılmıyorsam değil mi?
Filtre konumu vs çok ilginç ses vs alamadım hiç

4k 2k farketmez motorlarımız aynı :)
MeganeI'lerdeki 1.6lt motorla aynı k4m kodlu..MeganeI coupe 1.6ltdeki motorla da aynıdır herhalde..
Filtresinden ben de fazla ses alamadım kelebek konumu sıkıntılı çok boru dolandırıyoruz o da kesiyo sesi..

umitgt
17-10-2010, 19:35
MeganeI'lerdeki 1.6lt motorla aynı k4m kodlu..MeganeI coupe 1.6ltdeki motorla da aynıdır herhalde..
Filtresinden ben de fazla ses alamadım kelebek konumu sıkıntılı çok boru dolandırıyoruz o da kesiyo sesi..

Şuanda yaptıgın bir işlem varmı aracına
Pm de atabilirsin istersen konuyu kirletmek istemem :)

iynn-RS
18-10-2010, 08:34
şanzımanın zaten kısa 15 / 61 orjinal bu araçlarda.
yazılım filtre egsoz dısında bir şey yapma bunlarla da 10 12 hp civarında güç alırsın uçmaya gerek yok. max alabileceğiniz değer lastikte 122 hp civarıdır bu dediklerimle.
şahin doğan işi kapak taşlama işlemini bilincsizce yapıldığı için tavsiye etmem. headers takıldığında belirgin bir güç kaybı yaşanıyor bu araçlarda. kat iptalini orjinal bir kat bularak içindekini bosaltın. düz boruyu böyle çekin daha iyi verim alınıyor. muaynede sıkıntı çekmezsnz

15-61 mı kısa:) RS e bıle uzun gelıyo o sanzuman ben 106 lardakı 13-59 tarzı oranı 4.5 den buyuk bu kısadan bahsedıyorum.

lastıkte 122hp de yanlıs yazdın sanırım krankta 122 olmasın o?

headersıda chıp fılıtreyle kullanırsan guc kaybetmek dogal.

wekoo
18-10-2010, 12:50
şimdi benim kafam iyicene karıştı ben bugün kendi aracım olan 1.4 16 v cilo ile 1.6 16v cilo arkadaşımın aracıyla kalktım drag 3 vitesten sonra ben 1 boy ayırıyorum ve benim arabada doluydu l7 kabin wardı bişi anlayamadım benm düşüncem cihp eksoz 51 boru hava filitresi alacagım 12 13 hp arası düşünüyorum verim alabilirsem yarışlara girebilirmiyim diye düşünüyorum

arkadaşım var ankarada sana enjektör gndereyim dedi 1.6 ciloyunun nasıl olur onuda deneme gerek ama iyi olacagını düşünüyorum tabi terste tepebilir...

LIGHT RS
18-10-2010, 16:18
şimdi benim kafam iyicene karıştı ben bugün kendi aracım olan 1.4 16 v cilo ile 1.6 16v cilo arkadaşımın aracıyla kalktım drag 3 vitesten sonra ben 1 boy ayırıyorum ve benim arabada doluydu l7 kabin wardı bişi anlayamadım benm düşüncem cihp eksoz 51 boru hava filitresi alacagım 12 13 hp arası düşünüyorum verim alabilirsem yarışlara girebilirmiyim diye düşünüyorum

arkadaşım var ankarada sana enjektör gndereyim dedi 1.6 ciloyunun nasıl olur onuda deneme gerek ama iyi olacagını düşünüyorum tabi terste tepebilir...

Bi yanlışlık olmasın kaç model bu araçlar ve 1.4 16v kaç hp? torku nedir?

bide 3. vitesten sonra ayırdım diyosun.:beuj:

wekoo
18-10-2010, 17:26
1.6 olan 2000 benim araç 1.4 2001 bende 15 jant var 2000 de megan 2 jant var 16 tek farkımız buu

LIGHT RS
18-10-2010, 22:05
valla enteresan bi olay.ama merak ettim bende benim araçla deneyeceğim bitane 1.4 16v clio bulup.

eser
18-10-2010, 22:18

arkadaşın acilen arabasına baktırsın o zman,kalkarken geçtim desen anlıycam ama 1.6 ların en iyi vitesi 3 sen 3 te geçtim diosun bu işte bir sıkıntı var

LIGHT RS
18-10-2010, 23:27
eser kardeşime katılıyorum...

iynn-RS
18-10-2010, 23:47
ne karar verdın sımdı neler yaabılırsın sporta?

ysn zkn
18-10-2010, 23:59
ben neler yapılacağını yazim kardeşi olarak ;)

egsoz sistemi
-ya 4-2-1 headers yada orjinal headers kullanılıpp güzelce headers sargısıyla sarılcak
-51 weya 60 lık düz boru kullanılcak
-spor kat kullanılcak
-ztn son susturucu otto war

motorda
-simota filtre war ztn
-uyarsa 172 rs lerin gaz kelebeği yada komple emme
-en sonda güzel bi dyno üstü uyarsa paşaoğlu yazılım ;)

he bide unutmadan aem wideband+safc olabilir bu araç için araştırmadım ama faydası illaki wardır

BENCE :D

iynn-RS
19-10-2010, 01:57
ben neler yapılacağını yazim kardeşi olarak ;)

egsoz sistemi
-ya 4-2-1 headers yada orjinal headers kullanılıpp güzelce headers sargısıyla sarılcak
-51 weya 60 lık düz boru kullanılcak
-spor kat kullanılcak
-ztn son susturucu otto war

motorda
-simota filtre war ztn
-uyarsa 172 rs lerin gaz kelebeği yada komple emme
-en sonda güzel bi dyno üstü uyarsa paşaoğlu yazılım ;)

he bide unutmadan aem wideband+safc olabilir bu araç için araştırmadım ama faydası illaki wardır

BENCE :D

hayırlısı olsun.

ama bı kac tavsıyem olacak.

headers sargısı bı modıfıkasyon degıldır ve bana kalırsa faydasından cok zararı vardır.cai yaptıktan sonra zaten kaput altındakı sıcaklıkla ısınız kalmıyo

egzoz 51 lık den fazlasını yapmayın.60 cok buyuk gelır.

wıdeband zaten her araca olur.araca bı katkısı olmaz.wıdebandda sadece hava yakıt karısımını ogrenebılırsın.wıdeband verılerıne gore aracın fakırmı zengınmı yurudugunu gorerek gereklı ıslemlerı yaparsın.

izo
19-10-2010, 05:48
hem atmo hem turbo cok ugrastim tamamen ne kadar paran var ona gore yonlendirebilirim seni...

filtreden ses almak istiyorsaniz bnm yaptigim gibi rs 172 gaz kelebegi alin hem guc veriyor hem de rs e yakin bir filtre sesi...

ss headers guc kaybettiriyor diyenler yanlis uygulama kurbani..

haa safc vs. ile chip den daha az guc alirsiniz ole avans fln oynamadan guc yok atmo motorda...

manifold istiyorsan elimde 4-1 ozel yapim manifold var ufak bir islemle uydurursun...

wekoo
19-10-2010, 10:50
hayırlısı olsun.

headers sargısı bı modıfıkasyon degıldır ve bana kalırsa faydasından cok zararı vardır.cai yaptıktan sonra zaten kaput altındakı sıcaklıkla ısınız kalmıyo

wıdeband zaten her araca olur.araca bı katkısı olmaz.wıdebandda sadece hava yakıt karısımını ogrenebılırsın.wıdeband verılerıne gore aracın fakırmı zengınmı yurudugunu gorerek gereklı ıslemlerı yaparsın.

bencede 51 en güzeli 60 çok büyük gelebilir...ben bugün sordurdum 80 ytl yapıyorlar 51 boruyu.. dün cihp için araştırma yaptım 1 kaç güne kadar yaparız dediler ilk önce 51 boru hava filitresi daha snra cihp atalım dediler..

cilolarda kullanılan hava filitresinin örn.simoto vs markaların bir fotografını atan arkadaş olursa nasıl kullanıldıgını nasıl takıldıgı hakkında bende bir fikir sahibi olurum

VSO
19-10-2010, 13:02
bencede 51 en güzeli 60 çok büyük gelebilir...ben bugün sordurdum 80 ytl yapıyorlar 51 boruyu.. dün cihp için araştırma yaptım 1 kaç güne kadar yaparız dediler ilk önce 51 boru hava filitresi daha snra cihp atalım dediler..

cilolarda kullanılan hava filitresinin örn.simoto vs markaların bir fotografını atan arkadaş olursa nasıl kullanıldıgını nasıl takıldıgı hakkında bende bir fikir sahibi olurum

K&N in kendi sitesinde mevcut uygulama fotoğrafları..

Alocum izocum :D Lan te ABD'den K4M piyasasına el atıyosun valla helal ossun :D:heyoo:

EREN34
19-10-2010, 13:41
MeganeI'lerdeki 1.6lt motorla aynı k4m kodlu..MeganeI coupe 1.6ltdeki motorla da aynıdır herhalde..Filtresinden ben de fazla ses alamadım kelebek konumu sıkıntılı çok boru dolandırıyoruz o da kesiyo sesi..

Megane 1 coupe'ların makyajsız olanlarında 8V motor var.Alakasız 2 motor tipi.Makyajlıda dediğin gibi K4M olabilir.Emin değilim

umitgt
19-10-2010, 13:46
Megane 1 coupe'ların makyajsız olanlarında 8V motor var.Alakasız 2 motor tipi.Makyajlıda dediğin gibi K4M olabilir.Emin değilim

Moruk megane 1 makyajlıdaki motorlar aynı clio 1.6 16v deki ile.. Aynen k4m

ArMy
19-10-2010, 14:15

Makyajlı sedane meganeIde aynı motor var ben eminim ama coupeden emin değilim :)

VSO
19-10-2010, 14:25
K4M Üç tip aslında..
-Mekanik gaz kelebeği
-Elektronik gaz kelebeği edition :ramo :D
-Elektronik gaz kelebeği + vvt :)

Bu kadar. Eskilerin hepsi aynıdır. 2004ten sonra elektronik gaz kelebeği sanırım 2005ten sonrada sanırım vvt eklendi..durum bu :)

ArMy
19-10-2010, 14:43
K4M Üç tip aslında..
-Mekanik gaz kelebeği
-Elektronik gaz kelebeği edition :ramo :D
-Elektronik gaz kelebeği + vvt :)

Bu kadar. Eskilerin hepsi aynıdır. 2004ten sonra elektronik gaz kelebeği sanırım 2005ten sonrada sanırım vvt eklendi..durum bu :)
2002 makyajlı cliolardan itibaren elektronik gaz kelebeği var..

EREN34
19-10-2010, 14:50

Aynen.2002 sonu itibari ile diye biliyorum bende.Diğer bir değişle üçgen far başladığı an

Agent
19-10-2010, 14:53
En temizi

Custom Egzoz
ITG MK1 hava filtresi kiti
Termal emme contası
Egzoz manifolduna amyant sargı
Bide güzel bir yazılım.

Run RS Run :)

LIGHT RS
19-10-2010, 16:27
En temizi

Custom Egzoz
ITG MK1 hava filtresi kiti
Termal emme contası
Egzoz manifolduna amyant sargı
Bide güzel bir yazılım.

Run RS Run :)

Evet yazdıklarına katılıyorum.ilgin için saol

ama bazı arkadaşlar konuda yazdıkları mesajların, bazılarında belirtmişler,

manifolda amyant sargı yapma konusunda kafam karıştı.

yapmak iyimidir??.yoksa kötümüdür??? :beuj:

ArMy
19-10-2010, 16:30
Evet yazdıklarına katılıyorum.ilgin için saol

ama bazı arkadaşlar konuda yazdıkları mesajların, bazılarında belirtmişler,

manifolda amyant sargı yapma konusunda kafam karıştı.

yapmak iyimidir??.yoksa kötümüdür??? :beuj:

Headers'in soğumasını engelliyor sargı ama bizim kelebek tam egzoz manifoldunun üstünde filtre borusunu yakıyor resmen ve sıcak hava girişi oluyor araca..O nedenle mutlak lazım..Bende kısa zamanda yapmayı düşünüyorum..

LIGHT RS
19-10-2010, 16:34
hayırlısı olsun.

şimdi iynn RS kardeşim burda yazmış ok bi modifikasyon olmayabilir.

fakat cai olmayan araçlarda (özellikle clio kaput altının ne kadar sıkışık olduğunuda düşününce) sıcak hava olayı *****,

bendede mevcutta şuanda simota filtre var ve akünün yanında durmakta bu yüzden amyant sargı ile manifoldu sarmak ve sıcağını bir nebzede olsa azaltmak bence iyi gelecektir.bu benim düşüncem.:icon_tup:

LIGHT RS
19-10-2010, 16:38
Headers'in soğumasını engelliyor sargı ama bizim kelebek tam egzoz manifoldunun üstünde filtre borusunu yakıyor resmen ve sıcak hava girişi oluyor araca..O nedenle mutlak lazım..Bende kısa zamanda yapmayı düşünüyorum..

ama kardeşim zaten manifoldu ne yaparsan yap soğuması motor ısındığında çok kolay olmayacaktır.

bu işlemi eğer yaptıracaksan,artık hangimiz önce yaptırırsak.

yapılırken fotolarsak ve burda paylaşırsak bence çok güzel olabilir.

ArMy
19-10-2010, 16:42
ama kardeşim zaten manifoldu ne yaparsan yap soğuması motor ısındığında çok kolay olmayacaktır.

bu işlemi eğer yaptıracaksan,artık hangimiz önce yaptırırsak.

yapılırken fotolarsak ve burda paylaşırsak bence çok güzel olabilir.

Doğru da sen sargıyla o ısıyı oraya hapsediyorsun ama..O motorun içine yaydığı sıcaklık zaten soğurkenki yaptığı ısı alışverişinden kaynaklanıyor..
Herneyse dediğin gibi hangimiz yaparsak artk önce diğerini uyarırız :)

VSO
19-10-2010, 17:42

Doğru afedersin.

ArMy
19-10-2010, 17:52
Doğru afedersin.

Estağfirullah o nası laf :)

iynn-RS
19-10-2010, 20:10
şimdi iynn RS kardeşim burda yazmış ok bi modifikasyon olmayabilir.

fakat cai olmayan araçlarda (özellikle clio kaput altının ne kadar sıkışık olduğunuda düşününce) sıcak hava olayı *****,

bendede mevcutta şuanda simota filtre var ve akünün yanında durmakta bu yüzden amyant sargı ile manifoldu sarmak ve sıcağını bir nebzede olsa azaltmak bence iyi gelecektir.bu benim düşüncem.:icon_tup:

amnyantla sararak manıfolt sıcaklıgını yukselteceksın soguma yapamadıgı ıcın buda bence kapagın sıcaklıgınıda yukseltır.benım ıcıme sınmıyor acıkcası.

bence amyant vs. sargısı ıle ugrasana kadar fılıtrenın borusunu bıraz soguk hava alacak yere uzatmaya ugras daha mantıklı.

performans almak ıcın ugrasıyosan fılıtreyı kaput altından uzak tutacaksın.

yada su tarz bı fılıtre kullanabılırsın

http://www.pipercross.net/fastroad/images/main_pipercross-viper.jpg

pesimist206
19-10-2010, 20:19
ıyı bır yazılım fıltre egzoz 48 yada 51 krom duz boru ayna mahrutı yada 1.2 sanzıman kapak taslama clıo rs manıfold( flansla uyar ) clıo rs gaz kelebegı tatmın edıcı kıvama getırır dıye dusunuyorum =)

alpeRS
19-10-2010, 21:01
amnyantla sararak manıfolt sıcaklıgını yukselteceksın soguma yapamadıgı ıcın buda bence kapagın sıcaklıgınıda yukseltır.benım ıcıme sınmıyor acıkcası.

bence amyant vs. sargısı ıle ugrasana kadar fılıtrenın borusunu bıraz soguk hava alacak yere uzatmaya ugras daha mantıklı.

performans almak ıcın ugrasıyosan fılıtreyı kaput altından uzak tutacaksın.

yada su tarz bı fılıtre kullanabılırsın

http://www.pipercross.net/fastroad/images/main_pipercross-viper.jpg

valla her nekadar değişik filitre kitleride denesek caide yapsak gaz kelebeği manifoltun üstünde olduğundan ısınıyor...illa filtre sıcak çekecek diye bişey yok bu seferde boru ateş gibi oluyor...

LIGHT RS
19-10-2010, 23:35
valla her nekadar değişik filitre kitleride denesek caide yapsak gaz kelebeği manifoltun üstünde olduğundan ısınıyor...illa filtre sıcak çekecek diye bişey yok bu seferde boru ateş gibi oluyor...

aynen katılıyorum...

çünkü filtreyi cai yapsanda sonuçta filtreden gelen soğuk havada olsa gaz kelebeğinin giriş yeri tam manifoldun üstünde bu sebebten boru kelebek giriş kısmı ısınıyor.

hee belki şöyle bişey olabilir.bu tabi benim düşüncem.

manifoldu sarmadan manifoldla filtre borusu arasına uygun bi malzemeden ısı kalkanı misali bi parça araya monte edilerek borunun fazla ısınması engellenebilir.

ama tabi denemek lazım.bide tabiki yer olarak müsait olması

wekoo
25-10-2010, 09:36
benim düşüncem hava filitresi borusunu güneş enerjilerinde kullanılan borulara sardıkları izocam ile sarsak nasıl olur clio için ben bu işlemi 106 gti yapmıştım saglıklı olmuştu acaba clioda nasıl olur yapan yarmı

benim düşüncelerim simoto carbon filitre alıp borusunu sarıp kapalı filitre kullanma yönündeyim cilo için.. nasıl olurr

LIGHT RS
26-10-2010, 16:33
sarma konusunda değişik materyaller mevcut.ama ne istediğin önemli performans için ok

ama ses istiyosan diğer arkadaşlarında önerdiği gibi clio rs kelebeği montajlamak gerekli

can_ksk
29-10-2010, 20:18
bu modifikasyonlar megane coupe 1.6 16vlar içinde geçerli mi?

LIGHT RS
29-10-2010, 22:02

sanırım megane I coupe den bahsediyosun.ondada k4m motor olduğundan geçerli

VSO
29-10-2010, 23:44
sanırım megane I coupe den bahsediyosun.ondada k4m motor olduğundan geçerli

eski yeni tüm megane coupe 1.6 16vler için geçerli. gaz kelebeği elektronikse 182 gaz kelebeği de olabilir.? emin değilim.

redlinemst
30-10-2010, 08:50

2000 öncesi coupeler ve normal meganelar 8v r19 motorudur.

mannerboy
30-10-2010, 09:49
filtre egzos yazılım cai kapak traş zart zurt :) bunlar sadece kendi aralarında seni bir adım öne çıkarır abi clio sportlar içinde giderli olursun bunlara ek dereceli egz takıp silindir kapağını emme egzos portları polisajlı olursa sonra dediğin işlemleri rs gaz kelebek vs vs yaparsan üstüne bişeyler katarsın..güç isteniyorsa tabular yıkılmalı yürümez diye bişi yoktur.

LIGHT RS
01-11-2010, 12:02
filtre egzos yazılım cai kapak traş zart zurt :) bunlar sadece kendi aralarında seni bir adım öne çıkarır abi clio sportlar içinde giderli olursun bunlara ek dereceli egz takıp silindir kapağını emme egzos portları polisajlı olursa sonra dediğin işlemleri rs gaz kelebek vs vs yaparsan üstüne bişeyler katarsın..güç isteniyorsa tabular yıkılmalı yürümez diye bişi yoktur.

Burak filtreyi cai yapamam, simotaya devam ama şu rs gaz kelebeği ile manifold ve yazılım yapmayı düşünüyorum.

saol düşüncelerin için

ArMy
19-03-2011, 13:17
Hort...
Elektronik kelebekli k4m'e clio182 kebeleği alayım diyorum ebaydan 40 pound'a..Ama galiba tellilerde olduğu gibi cuk diye uymuyor.Kelebek mekanizmaları ters yerde.Fiş girişleri değişik kablo kısa kalırmı sorunu var.Al tak kullan şeklinde olabirse alma niyetim var.Var mı fikri olan?

alpeRS
19-03-2011, 15:16
telli k4m lere flanşla uyuyor 172 gaz kelebeği sanada uyar flanş yaptırırsan 182 kelebek...

Falmor
19-03-2011, 15:58
telli k4m lere flanşla uyuyor 172 gaz kelebeği sanada uyar flanş yaptırırsan 182 kelebek...

Mekanik olarak bir şekilde uydurulur ancak elektronik olarak uyarmı burası muamma.Soketlerini karşılaştırmak lazım öncelikle ama denemeden bişey söylemek zor.Keşke olsa.

ArMy
19-03-2011, 17:04
Mekanik olarak bir şekilde uydurulur ancak elektronik olarak uyarmı burası muamma.Soketlerini karşılaştırmak lazım öncelikle ama denemeden bişey söylemek zor.Keşke olsa.

MeganeII kelebeği ile çok benzer clio182 kelebeği..Ankara'ya dönünce bi deneme yapıcam bakalım..

Bu arada sizin araç satılık değilmiydi..Bi arakdaşım ciddi niyetliydi ben yönlendirdim son gün vazgeçtiniz satmaktan..Şimdi ilanınıza baktım tekrar aktif..Satmaya varmı niyetiniz?

Falmor
19-03-2011, 17:14
MeganeII kelebeği ile çok benzer clio182 kelebeği..Ankara'ya dönünce bi deneme yapıcam bakalım..

Bu arada sizin araç satılık değilmiydi..Bi arakdaşım ciddi niyetliydi ben yönlendirdim son gün vazgeçtiniz satmaktan..Şimdi ilanınıza baktım tekrar aktif..Satmaya varmı niyetiniz?

Ne kadar icim elvermesede saticam evet.Ilani kaldirma sebebim Symbol fiyatina almak isteyenlerden,10 Binim var nolur yardim edin diyenlerden biktigim icin kaldirmistim.Cevremden de yogun baski altindayim satmamam icin.Suan belirsizlik icinde oldugum icin istedigim fiyati verene hayirli olsun diycem.

alpeRS
19-03-2011, 18:33
Hazir konu acilmişken k4m motora rs emme sini nasil takariz ? Trde takan var mi ? Yurt disinda ornekleri var

ArMy
19-03-2011, 18:53
Hazir konu acilmişken k4m motora rs emme sini nasil takariz ? Trde takan var mi ? Yurt disinda ornekleri var

Hani örnekleri yurtdışında.Var mı link bi bakalım?

alpeRS
19-03-2011, 19:31
Onceden yurt disinda mk2 k4m clioda gormustum linki bulabilirsem atayim.

ArMy
20-03-2011, 10:10
Onceden yurt disinda mk2 k4m clioda gormustum linki bulabilirsem atayim.

Rs emmesi değil ama bu daha verimli olacağı kesin..Var yok değil de 2000lira para :)

http://home.vrweb.de/~alexandra.hoch/Neuer_Ordner/Clio/Dbilas_k4x_k.JPG

JDM VTİ
25-12-2011, 01:24
çip
filtre(delik far)
egzos sistemi
rs headers
emme-gaz kelebeği-kapak port polish

gayet keyifli ve zevkli olur bence. zaten giden arabalar, bu dediklerimden sonra tanınmaz hale gelir heralde:D

mechanic
25-12-2011, 08:10
la bu rs e olur mu güzel olurdu

baha38
26-12-2011, 08:34
Fırsat bu fırsat deyip bende birşey sormak istiyorum clio sportçular hangi marka filtre kullanıyosunuz? Ben k&n 57i kitinin borusunu buldum şimdi ucuna simotamı,k&n mi, Aem mi pipercross mu yada başka bi markamı alıyım deneyip duyan hangisinde ses güzel çıkıyo. Ona göre filtre alıcam

YsfTzcn
26-12-2011, 08:40
Ben K&N 57i kullanıyorum komple kit, çok güzel sesi var :)

baha38
26-12-2011, 09:05
Ben K&N 57i kullanıyorum komple kit, çok güzel sesi var :)

İşte bende o kitin filtre hariç her parçasını buldum aldım:D filtreyi k&n mi seçiyim yoksa başka bişemi karar veremedim çünkü hiç duymadım bu motorda daha önce nettede çok video yok. Bana deneyen birileri lazım alt devir üst devir nasıl çıkıyo video filan varmı sizde hiç.

LIGHT RS
26-12-2011, 20:58
ben daha önceki yani kış girmeden önceki cai sistemimde simota kullanmıştım.gayet başarılı ses ve performans almıştım.ama yeni alacaksan hks mantar sünger filtresini öneririm. ben filtreyi aldım.yaza uygun kutu olayını tamamlayıp bide onu deneyeceğim.

daha önceki filtrem

http://c1111.hizliresim.com/r/g/jb2t.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

filtre kutusu kendi çalışmamdır.ve aşağıdan beslemesi sisten alınmıştır.

slcksrn
26-12-2011, 21:36
-- RS Headers (Custom Garage)
-- Emme manifoldları ve kelebek port polish (PPR Performans-Kaan)
-- 51' komple krom duz boru (Gider Egzoz-Mustafa Abi)
-- Chip tuning (Megachips)
-- K&N Cai (Stage Tuning - Süreyya Abi)

Fabrıka cıkısı 107 bg olan aracım nısan ayında dynoda 95 verıyoyordu tekere yukarıdakı ıslemlerden sonra 23/12/2011 tarıhlı dynoda 110 verdı tekere... yapılan ıslemler bu alınan sonuc bu!

http://www.techturkey.com/forum/fotograflariniz/105279-db-clio.html