PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yetkili Servis Açma Prosedürü

racing3000
17-10-2010, 18:15
Arkadaşlar bir arkadaşım Eskişehirde yetkili srvis işine soyunacak, ön fizibilite yapıyor. Marka konusunda henüz karar kılmadı. Marka merkezleriyle görüşmeden önce isim hakkı, teminat vs gibi mali ve diğer idari konularda bilgisi olanlardan akıl almak istedik. Her markanın uyguladığı prosedür farklı olabilir tabii, ama biz marka marka da olsa bildiklerinizi duyduklarınızı detaylarıyla öğrenmek istiyoruz.

racing3000
18-10-2010, 07:47
Hiç bir fikri olan yokmu, en azından bir iki bişeyler duyulmuştur arkadaşlar, bilen varsa lütfen paylaşsın...

V.İ.P
18-10-2010, 08:05
yetkili servis derken hangi meslekle ilgili giyim,otomativ vs vs ??

Ogedov
18-10-2010, 10:08
öncelikle markasına göre maliyet çok değişecektir. çünkü markaya göre talep edilen servis büyüklüğü içine yağpılacak tadilat bedelleri fazlasıyla değişken. büyük markalar kolay kolay sadece servis açtırmazlar bayii de isteyeceklerdir yani en azından istanbul da böle ama eskişehirde küçük bi il değil o yüzden plaza tarzında bir bayii oluşumu isterler.bayii varsa işin içinde yani satışta yapılacaksa ilk başta her modelden alman gerektiği için filan bankada trilyonun olucak sadece satış için çünkü teminatı filan göstermen lazım.. ama sadece servis için lifti,takımları,özel takımları dekorasyonu tadilatı derken 500,000 lirayı bulur en azından diye tahmin ediorum ama bu maliyet satış rakamlarında ilk 10da olan markalar için geçerli tabii

hddsheriff
18-10-2010, 10:16
chery 1 milyon tl teminat istiyor gerisini sen düşün. Showroom , parça stoğu , araçlar vs. ile 2-3 milyon sermaye gerekir.

ceco
18-10-2010, 10:18
chery 1 milyon tl teminat istiyor gerisini sen düşün. Showroom , parça stoğu , araçlar vs. ile 2-3 milyon sermaye gerekir.

:eek: hehhhh be kardesım o neoyle yaa.

o kadar para yatırılıp karsılıgı nezman alınacak acaba herzman merak etmısımdır :)

Anıl E.
18-10-2010, 10:21
Yanlış bilmiyorsam tabi duymuştum ama saglam kaynaktan yinede kesin bir bilgim yok;
Peugeot 15 milyon teminat istiyor diye duydum..ama sadece duydum yani :)

Çok paralar bence gerek yok sanki :D

hddsheriff
18-10-2010, 10:22
:eek: hehhhh be kardesım o neoyle yaa.

o kadar para yatırılıp karsılıgı nezman alınacak acaba herzman merak etmısımdır :)

kuzenim bankacı ve bir chey bayisi müşterisi adamlar kıvranıyor 2 senedir para kazanıcaz diye :D Marka iyileştikçe yazdığım rakamlar yukarı çıkıyor :)

racing3000
18-10-2010, 17:47
Düşünülen servis plaza tarzı. lift (4 adet), bilgisayarlar, ofis pcler, ön düzen, boya fırını ve brüller, çektirme takımları, lazerli düzeltme takımları, diğer takımlar yaklaşık ve 1 dönümlük araziye bodrum kat, zemin kat ve üst kat inşaatı toplam 700.000 TL ye mal oluyormuş. (arazi hariç). Bizim öğrenmek istediğimiz renault ya da toyota gibi bir markanın teminatı ve marka merkezinin teminattan başka isim vs parasını ne kadar isteyeceği. cherry ye milyon TL isteniyorsa kolay kolay girilecek bir iş değil anlaşılan.

onursumer
18-10-2010, 18:14
keşke toyota,honda gibi firmalarda 1milyon tl istese :D

fiyatlar bayağı yükseliyor ciddi manada yatırım tecrube gerektiren işler.

hddsheriff
18-10-2010, 18:47
Düşünülen servis plaza tarzı. lift (4 adet), bilgisayarlar, ofis pcler, ön düzen, boya fırını ve brüller, çektirme takımları, lazerli düzeltme takımları, diğer takımlar yaklaşık ve 1 dönümlük araziye bodrum kat, zemin kat ve üst kat inşaatı toplam 700.000 TL ye mal oluyormuş. (arazi hariç). Bizim öğrenmek istediğimiz renault ya da toyota gibi bir markanın teminatı ve marka merkezinin teminattan başka isim vs parasını ne kadar isteyeceği. cherry ye milyon TL isteniyorsa kolay kolay girilecek bir iş değil anlaşılan.

o dediklerini 700 bin e yapamazsın çünkü atıyorum toyota ile anlaştın önce yere bakacaklar beğenecekler sonra kendi projeleri ve mimar müh takımı gelecek onlar baştan sona yapacak ve sana fatura çıkartacak vs.vs. diye uzayıp gidiyor. Çobançeşmedeki citroen müşterim tavana takılacak lambalara bile baylas karar verdi gerisini siz düşünün :D

edit: ayrıca 4 liftle olacak iş değil anlaşılacak firma lift sayısını belirliyor boyayı boya fabrikalarıyla anlaşma yaparsan fırın bedavaya geliyor vs. yol yardım araçların olacak personeline eğitim verecekler sertifika alacaklar teminatın kadar sıralı çek verip araba alacaksın zilyon tane teferruat var renault ve muadili bir bayi olayım diyorsan teminat hariç 5-6 milyon kuru para gerekir.

racing3000
18-10-2010, 20:09
o dediklerini 700 bin e yapamazsın çünkü atıyorum toyota ile anlaştın önce yere bakacaklar beğenecekler sonra kendi projeleri ve mimar müh takımı gelecek onlar baştan sona yapacak ve sana fatura çıkartacak vs.vs. diye uzayıp gidiyor. Çobançeşmedeki citroen müşterim tavana takılacak lambalara bile baylas karar verdi gerisini siz düşünün :D

edit: ayrıca 4 liftle olacak iş değil anlaşılacak firma lift sayısını belirliyor boyayı boya fabrikalarıyla anlaşma yaparsan fırın bedavaya geliyor vs. yol yardım araçların olacak personeline eğitim verecekler sertifika alacaklar teminatın kadar sıralı çek verip araba alacaksın zilyon tane teferruat var renault ve muadili bir bayi olayım diyorsan teminat hariç 5-6 milyon kuru para gerekir.

elbette, servis için değil bu fiyatlar. güç yetmezse özele dönmek için alınan fiyatlar sadece..

Ogedov
18-10-2010, 22:14

çobançeşmedeki hangi citroen müşterin bu arada?

Ogedov
18-10-2010, 22:18
hiçbir marka hava parası gibi bişey talep etmez ancak markanın türkiyedeki bayii ağına ve satış rakamlarına göre ne kadar para yatıracağınıza ve servis yapacağınız yerin lokasyonuna yanı kısaca o markaya ne kadar yatırım yapacağınıza bakar.

racing3000
18-10-2010, 22:36
hiçbir marka hava parası gibi bişey talep etmez ancak markanın türkiyedeki bayii ağına ve satış rakamlarına göre ne kadar para yatıracağınıza ve servis yapacağınız yerin lokasyonuna yanı kısaca o markaya ne kadar yatırım yapacağınıza bakar.

hocam tam aradığım cevaptı aslında. biz bu konuda fikir sahibi değiliz. marka ile görüşmeden önce de biraz bilgilenmeye çalışıyoruz açıkçası. bir markanın hava parası falan talep etmeyeceğini düşünmedik bile ama çok mantıklı bir açıklamanız var :icon_tup:

hddsheriff
18-10-2010, 23:08
çobançeşmedeki hangi citroen müşterin bu arada?

mersa.......

Ogedov
18-10-2010, 23:22
mersa.......

yanlış anlama bu arada çok ciddi sormuşum:D belki müşterinizizdir de haberim yoktur die sordum aynı bölgede bizimde servisimiz varda.... ama dediğin çok doğru taharet musluğuna kadar belirleniyor baylas tarafından :)

hddsheriff
18-10-2010, 23:26
yanlış anlama bu arada çok ciddi sormuşum:D belki müşterinizizdir de haberim yoktur die sordum aynı bölgede bizimde servisimiz varda.... ama dediğin çok doğru taharet musluğuna kadar belirleniyor baylas tarafından :)

estafurllah :) Serhan o zaman sizin servis :D

erkin006
18-10-2010, 23:29
ama kurduktan sonrada bi kaç nesil, 7 göbek sülalen ekmek yer bu işten...

Ogedov
18-10-2010, 23:30
bu arada konuyu hiç etçez ama ne işle uğraşıosun servis ile ilgili ise bizimde işimize yarar belki?

hddsheriff
18-10-2010, 23:45
bu arada konuyu hiç etçez ama ne işle uğraşıosun servis ile ilgili ise bizimde işimize yarar belki?

pm den cevap vereyim konu hiç olmasın :)