PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 'Türkiye ara vermek isteyebilir'

onurgoyunc
19-10-2010, 18:07
Formula 1'in patronu Bernie Ecclestone, Türkiye’nin karlı olmadığı için Formula 1'e ara vermek isteyebileceğini söyledi.

Formula 1'in patronu Bernie Ecclestone, İngiliz The Guardian gazetesine verdiği röportajda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Henüz emeklilik gibi bir kararı olmadığını vurgulayan Ecclestone, sürekli genişleyen yarış takvimiyle ilgili olarak," Belki bazıları ticari olarak karlı olmadığı için biraz ara vermek ister. Mesela Türkiye güzel bir örnek. Çok güzel bir pist yaptılar, ama, halkın ilgisi yok" dedi.

F1'in çok tartışılan patronu ayrıca, "Demokrasi herhangi bir şeyi yönetmenin yolu değil. Yumruğunu masaya vurup karar verecek biri olmalı" sözleriyle yine gündem yarattı.
53 yıldır Formula 1'in içinde olan Bernie Ecclestone takım sahipliğinin ardından 32 yıldır da Formula 1'i yönetiyor.

80'inci yaşgününe 1 hafta kala İngiliz The Guardian gazetesine konuşan F1'in patronu ölünceye kadar emekli olmayacağını söyledi. Bu yıl Kore, önümüzdeki yıl Hindistan. 2012'de Teksas ve 2014'te de Rusya'nın dahil olmasıyla takvimin 22 yarışa çıkacağının hatırlatılması üzerine Ecclestone, "Eğer dünya şampiyonası diyorsak her yerde olmalıyız. Ama, takvimin 20 yarışa oturacağını düşünüyorum. Kimbilir belki de ticari olarak karlı olmadığı için bazıları biraz dinlenmek ister. Mesela Türkiye güzel bir örnek. Olağanüstü bir pist yaptılar, hatta belki en iyi pisti; ama, neden bilmem halkın fazla ilgisi yok" yanıtını verdi.

İstanbul Park'ın Formula 1 yönetimi ile olan sözleşmesi önümüzdeki yl sona eriyor. 2012 takvimi ile ilgili taraflar arasında henüz het bir görüşme yapılmadı. Anlaşmanın yenilenmemesi halinde İstanbul 8 Mayıs 2011'de Formula 1'e son kez evsahipliği yapacak.

Geçtiğimiz yıl Hitler'i, "İşlerini yoluna koyma konusunda yetenekli bir yönetici olarak tanımlayan Formula 1'in patronu,"Kesinlikle böyle şeyler söyleyerek başımı derde sokuyorum. Ama, demokrasinin herhangi bir şeyi yönetmenin doğru yolu olduğunu düşünmüyorum. Bir şirket ya da başka bir şey yönetiyorsanız yumruğunu masaya vurup karar verecek birine ihtiyacınız var" diyerek sözlerinin arkasında olduğunu yineledi.

'Türkiye ara vermek isteyebilir' - NTVSpor.net (http://www.ntvspor.net/haber/motor-sporlari/25328/turkiye-ara-vermek-isteyebilir)

ahmet3425
19-10-2010, 18:09
adam haklı beyler :D

erkin006
19-10-2010, 18:20
Türkçesi sizden bi *** olmaz demiş...

berkay_aydin
19-10-2010, 18:52
Nabalım F1'i (şahsım adına) yapsınlar güzel bir pist tamam görelim ilgiyi :)

Frid
19-10-2010, 19:04
çıkarıcaklar bencede amacına ulaşamaycan bir devlet kurumumuz daha olcak kendı halını tekerk edilecek

fatiii
19-10-2010, 19:10
pist mındar olacak gıbı bu gıdısle

lethaldoze
19-10-2010, 19:36
İnşallah tekrarlanmazda ac karnımız doyurmadan f1 le uğraşmazlar.Bu ne ya tr de kaç kişinin işi olur f1 le de, gider dünyanın en iyi pistini yaparlar niye ; kimsenin gidemediği 2-3 gün kullanılacak die.İnşallah iptal olurda belki forumlara,yarışçılara vb kirarlar da 360 gün aktif olur.10 katıda para kazzanırlar herhalde.

bilalMW
19-10-2010, 19:47
Pisti bize bıraksın F1'de alsın gitsin!!! O kaddar yarış serileri var dünyada sırf bu bunak yüzünden sadece 1 tanesi yapılıyor. :@ MotoGP yok Le Mans yok DTM yok. WTCC yok. İnternational Cup yarışları yok yok yok Allah yok.

BlackEmperor
19-10-2010, 19:54
pisti bize versinler belediye hafta sonu rollinglerını burda yaptırsın :p çokta guzel olur hatta işletmeyı TT ye devretsin :hehe:

OnurS
19-10-2010, 20:06
Pisti bize bıraksın F1'de alsın gitsin!!! O kaddar yarış serileri var dünyada sırf bu bunak yüzünden sadece 1 tanesi yapılıyor. :@ MotoGP yok Le Mans yok DTM yok. WTCC yok. İnternational Cup yarışları yok yok yok Allah yok.

f1 gitsin diğerleri gelsin, ayrıca pistte mantıklı ücretlerle kiralansın, hem çok daha fazla ilgi çeker hem daha iyi kazanırlar, hemde hepimiz mutlu oluruz.Özellikle dtm gelsin isterim...

azrail
19-10-2010, 20:17
Yaw defolsun gitsin.
Güzelim pisti kiraladı kiralıyalı organizasyon yapılmadı.
İlk zamanlar bir çok firma araç tanıtımları için pisti kiralıyordu.
Hatta bi kere Mercedes in E serisinin testine gitmiştim.
Onlar bile kiralayamaz oldu.
Ayrıca arkadaşların dediği gibi bi dünya yarış var.
F1 olmasa ne olacak.

OmerRS
19-10-2010, 20:25
Sizden bi halt olmaz. Bu kitleye F1 çoktu zaten. Ne bi kültür var ne de ilgi. Anca kolay yoldan illegal takılın.

Low-Rider
19-10-2010, 20:28
F1 gitsin belki pisti insani fiyatlarla kiralarlar

erh
19-10-2010, 20:30
o paraya cok bile giden vardı... ucuzlatsın biraz daha cok giden olur.. iyi yerden bi yarıs izliyim desen arabaya jant lastik yay chip filtre eksoz yapıo insanımız :)

OmerRS
19-10-2010, 20:33
Bu işin parayla falan alakası yok kendimizi kandırmaya gerek yok. Otomobil kültürü tabana yayılmadıktan sonra bir beklentiniz olmasın. Dünyanın en ucuz biletleri ile pistin en güzel yerinden izleniyordu. 90 lira. Başka bişey yazasım yok.

dragon07
19-10-2010, 20:41
bu pist halkın pisti

açın 0-400 draglara time triallere :)

CTG
19-10-2010, 22:44
ömerin dediği gibi türk mantalitesine f1 çok. 1 defa gittim ama en güzel geçirdiğim haftasonumdu ve etrafımda kim varsa niye yarışa para harcadığıma anlam verememişti (senede 1 defa 100 lira yani bi gece temde trafiğin içinde 10 kere yanyana gelip gazlama parası)

insanımız anca meşaleyle maça gidip koltuk söksün daha eğlenceli :)

ygtkrmdnz
19-10-2010, 23:03
büyük pist yapmadan küçüklerin kıymetini bileceklerdi onlar bir adım gelselerdi belki şimdi daha güzel şeyler olurdu

Serkan06
19-10-2010, 23:08
ilginin az olması normal, insanlarda para az ilgide az, indirsinler bakalım fiyatları ilgi nasıl artıyor.

Maxiboost
19-10-2010, 23:17
F1 i izlemek, takip etmek zorunda mıyız? bostancıda oturan birisi için f1 güneşten kızarmayarak, aç kalmayarak izlemenin maliyeti nedir? schumi ayrıldı F1 benim için bitti. Garip garip kurallar bi tuhaf tipler. Nedense ilgimide çekmiyor artık. Yurt dışında düzenlenen time attack serileri ne bilim dandrik dediğiniz best motoring tırıvırı touge battleları bile daha çok keyif veriyor bana.

doush
19-10-2010, 23:48
Halkın ilgisi yok belki evet futbol Türkiye'de daha değerli buna da evet(ben hiç anlamam) ama normal organizasyonlar için pisti kiralamak çok çok çok çok pahalı.. İzmir'de denendi demek ki oluyormuş Time Trial organizasyonları..

crazydog
20-10-2010, 00:15
valla F1 i sewmiyorum alsın götürsün onun yerine bi FIA GT ne bilim WTCC yapılsın benim için çok daha zevkli time attack yapılsın pist adam gibi rakkamlara kiralansın.

utkuselamoglu
20-10-2010, 07:22
sorarım istanbuldaki pist ne hangi amaçlara hizmet ediyor f1 dışında?

mody
20-10-2010, 07:44
halkın ilgisi bir seferlikmiş maalesef :( kapıları bedavaya açsalar bile bir sefer gider herkes, sonra yine giden olmaz...

pisti bize bırakırlarsa da, piste 400hp altında ve pist için yetersiz yürüyen aksamı olan araçla çıkılırsa ne pistten zevk alınır ne o araçtan bir daha hayır gelir, viraja girer çıkarsınız araç orda yığılır kalır, düzlükte bitmek bilmez :D

VSO
20-10-2010, 08:03
Halkımızda bu kültür yok maalesef. Ayrıca pist hiçbir şekilde F1 dışında adam akıllı bir aktiviteye şahit olmış değil. En azından kiralanabilir olması gerekir. Hockenheim-ring, Nürburgring gibi gibi.. Benim halkım kıyamet gibi sesi dinlemek için 100 lira verip sıcak altında helak olmaz, oturur tvden izler.. Ucuz yollu time trial muhakkak olmazsa olmazı..

senna
20-10-2010, 08:15
artık formula 1 in kendisi zevk vermiyorki kendimi bildim bileli izledim schumacher ayrıldıktan sonra bir kez bile açmadım arada denk gelirse izliyorum salak salak kurallar motorlar onu indir onu düşür formula 1 teknoloji üreticisi konumundaydı eskiden şimdi öyle değilki en son motor gelişimini durdurtmuşlardı:) tek tip ecu vs vs grup nmi bu böyle şeyler yapıyorsunki serbest bırakki rekabet artsın saçma bence:)

en güzeli drag drag pistine çevirsinler parkın bi kısmını :)

kifanhom
20-10-2010, 09:11
bir f1 hayranı ve devamlı izleyicisi olarak kötü bir haber şahsım adına. her sene gittim buradaki yarışa ; seyahatelerim denk gelirse yurt dışındakilere de gitmeye çalışıyorum.
istanbulpark dizayn olarak gerçekten güzel bir pist. biz türkler birşey yapıyoruz ; evet gayette güzel şeyler yapıyoruz, ama bu güzel şeyi yönetmesini pek bilemiyoruz.
ne gerek var senede bir kere kullanılacak sonra örümcek ağları bağlayacak pistin her tarafını.
aç kullanıma, kira bedelleri belirle, başka organizasyonlar ile anlaş vs vs
eminim daha efektif bir yönetimle daha güzel sonuçlar olabilirdi..

bir de halkımızda evet bir gariplik var, sporun da ilgi meselesi olduğu gerçeğini akılda tutarak futbol dışında pek bir toplu akım yok gibi. dünya şampiyonası dedik uu aa dev adam dedik, şampiyona bitti basketbol gitti şeklinde değil mi örneğin.

ilkerrrrr
20-10-2010, 09:14
Sizden bi halt olmaz. Bu kitleye F1 çoktu zaten. Ne bi kültür var ne de ilgi. Anca kolay yoldan illegal takılın.

İnsanlardan bir halt olma kriteri formulaya gitmek ya da formula sevmek midir? Otomobille uğraşan herkes formulayı bu işin en üst ve en zevkli noktası olarak görmek mi zorundadır?
Bizim ülkeye formula fazla lafını dahi anlarım ama. Sizden bi halt olmaz ne demektir?

CTG
20-10-2010, 09:51
Bence de biletler ucuzlamali ki acik alanda apaci dansi videosu cekelim arkamizdan vettel gecerken ;)

Low-Rider
20-10-2010, 10:09
Bence de biletler ucuzlamali ki acik alanda apaci dansi videosu cekelim arkamizdan vettel gecerken ;)

Renk gelir fena mı olur işte..

Bestsi
20-10-2010, 10:33
Ömer sizden derken kastettiğin nedir bence amacını aşmış bir cumle .
Bende formulayı sevmiyorum korkarım bendende adam olamz deli gibi para odeyip yılda iki kere reklamının yapılması gereksiz pisti kullanıma acsınlar otomobil kulturu tabanada yayılsın daha gecen gune kadar korfez kapalıydı kactane adam gibi pist varda sen bu insanalardan formulaya gitmesini bekliyorsun ben formulayı para tuzagı olark goruyorum 80 yasındaki adamın kesesini doldurdugu bir tekel kendi adıma cıkarsak sevinirim bile ona verdigimiz paraya gidip hentbol takımlarına voleybol takımlarına hatta bisikletcilerimize harcasınlar pistide bize versinler.

VSO
20-10-2010, 12:53
O değil tabi..İlk geldiği sene hatırlıyorum Formula 1'in F'sinden anlamayan adamda sponsor biletleri sayesinde gitti orda tribüne oturdu. Zaten çoğunluk ilk sene sanırım %70i falan sponsor biletleri sayesinde oldu. Yazık günah bence.. Bu arada, Ömer'in cümlesi yanlış olmuş, eminim öyle söylememek istememiştir.

kurpat
20-10-2010, 13:32
neyse hayırlısı olsun, schumacher'i ve diğer birçok pilotu canlı izledim bana yeter .... teşekürler Mümtaz Tahincioğlu ....

f1 gitti pist bize kalsın, tabana yayılsın filan diyoruz ama pistin işletmesi ve tüm hakları Bernie'ye ait ;) kim parayı Bernie'ye verip pisti geri alacak?

erh
22-10-2010, 20:22
Bu işin parayla falan alakası yok kendimizi kandırmaya gerek yok. Otomobil kültürü tabana yayılmadıktan sonra bir beklentiniz olmasın. Dünyanın en ucuz biletleri ile pistin en güzel yerinden izleniyordu. 90 lira. Başka bişey yazasım yok.

ömer sen 90 liralık yerde izlemeyi göze alıyo olabilrisin ama orda victoria secret defilesi olsa sabahtan aksama kadar orda durmam ben... gold biletlerin fiyatlarını biliosundur.. gold olmadıkca bahsettigin olay hipodromda demir tribünlerin üstüne çıkmaktan farksız..

dragstar
22-10-2010, 20:47
pisti halkın kullanımına açıcaklarsa gitsin kesinlikle

ayrıca f1 var diye motogpdir wtcc yapılamıyor

istanbul parkda rolling bile yapılır :D

DaRkNeSs-
24-10-2010, 16:48
ilk açıldığı sene wtcc yapılmıştı bikaç seri daha yapılmıştı
takip edemedim yapılmamasının sebebi bernie amcanın izin vermemesi mi?