PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kapıdaki çizik

cagri-35
23-10-2010, 12:34
Arkadaşlar malesef annesizin birisi sağ kapımı çizmiş :(

Boyanması gerekiyor orasının başka bir yolu yok çünkü çiziğe tırnak giriyor. Bıçak gibi birşeyle çizmişler araçta tek kapı , bayada aracın boyuna göre uzun durdugundan cok kötü olmuş. Allahtan gri renk.

Şimdi benım sormak istediğim. Bir teknık vardı bu tarz çiziklerde kenarları bantlanıp rütuş fırçası ile oto boyası sürülüyordu. Bir süre bekledikten sonra (1gün) su zımparası ile kalan boya fazlalıgı alıp pasta cila yapılıyordu. Tabiki çizik geçmezde , en azından o kötü görüntü biraz daha ortadan kalkabılırmı. Arkadasımın siyah aracında yapılmıstı cok yakın harıcı bellı olmuyordu. Biraz meraklı oldugumdan aynı sorundan dert yanan bir arkadasımla beraber yapmayı dusunuyoruz , öneri ve tavsiyeler varsa çok sevinirim.

BARR
23-10-2010, 12:39
Şerefsiz çok.. Geçmiş olsun.

Öncelikle güzelce su zımparası ile zımparalayıp(yüzyi temizleme ve çizik kısmı diğer tabakaya yakınlaştırma amaçlı), daha sonra rötuş boyası ile ince ve güzelce rötuşlayıp daha sonra yine su zımparası (1000-2000-3000) ardından Meg M105 ve Cutting Ped Daha sonra ise Menzerna 203S+ Finishing Pad ile çok güzel şekilde saklayabilirsin ki çoğu kimse anlamaz bile;)

cagri-35
23-10-2010, 13:18
Öneri için çok teşekkür ederim. Su zımparasının önceden olması gerektiğini bilmiyordum mesela böyle çok daha açıklayıcı oldu. Bir kaç yerde o kadar derinki çizik sanmıyorum adamakıllı sonuç alacağımı ama bazı yerlerde biraz daha az belirgin oraları çok daha başarılı şekilde saklayabiliriz sanıyorum..

Tekrar teşekkürler.

xxman
23-10-2010, 14:44
Şerefsiz çok.. Geçmiş olsun.

Öncelikle güzelce su zımparası ile zımparalayıp(yüzyi temizleme ve çizik kısmı diğer tabakaya yakınlaştırma amaçlı), daha sonra rötuş boyası ile ince ve güzelce rötuşlayıp daha sonra yine su zımparası (1000-2000-3000) ardından Meg M105 ve Cutting Ped Daha sonra ise Menzerna 203S+ Finishing Pad ile çok güzel şekilde saklayabilirsin ki çoğu kimse anlamaz bile;)

:icon_tup:

Belki 203S yerine daha az aşındırıcı olan 85RE olabilir. Önce M105 im nasıl bir parlaklık bıraktığına bakmak lazım.;)

BARR
23-10-2010, 15:35
Aynen farkli boyalarda ve verniklerde farkli sonuclar olabiliyor.

awesome
23-10-2010, 15:35
şu işin fotoğraflı bir uygulaması yok mudur acaba? Adana'da bu uygulamayı yapan yer varsa haberim olsun...

ouzs
23-10-2010, 15:37
boyaya sertleştirici katmayı unutmayın.. kurudu diye zımpara yapıp pasta yaparken makine alır tekrar o boyayı o çiziğin içinden.. önce ve sonra olarak resim koyarsan iyi bi paylaşm olur...

cagri-35
23-10-2010, 16:21
Sertleştirici... :) Tamam , ben bu kadar detaylı oldugunu bilmiyordum. Girişicem ama tırsmadım değil. Buarada bahsedilen pasta ile sadece çiziğin oldugu yeri düşük devirde makine ile geçicez değilmi bütün aracı dönmeye gerek yok. Çünkü şu anda harelenme ve çizik yok denecek kadar az onu kış çıkışı nisan mayıs gibi yapmayı düşünüyordum.

Haftabaşında malzemeleri temin edelim kısmetse fotograflayarak buradada paylaşırım. Esasında bu işlemi izmir'de yapan ustalarda var ama ben kendim yapıp sonucu görmek istiyorum. Anladığım kadarı ile o kadarda zor bir işlem değil. Zaten yukarıda arkadaşında bahsettiği gibi çiziği yok etmiyor sadece gizliyor gibi birşey.En azından derin yerleri.

BARR
23-10-2010, 18:39
PM atıyorum..

PimPCaR
24-10-2010, 00:26
üçkuyulara yakın biyerdeysen gelirsen birlikte yaparız yardımcı olmaya çalışırım. Baya tecrübe edindim rötüş konusunda.:icon_tup:

BARR
24-10-2010, 00:37
üçkuyulara yakın biyerdeysen gelirsen birlikte yaparız yardımcı olmaya çalışırım. Baya tecrübe edindim rötüş konusunda.:icon_tup:

Evet bu konuda oldukça deneyimli biridir (ST den tanıyorum:) ) yakınsan uğra derim.

cagri-35
24-10-2010, 11:35
İzmir için çizik rutuş toplantısımı yapsak, istanbuldakiler cila buluşması yapıyor bizim neyimiz eksik :)

BARR
24-10-2010, 11:40
Valla bir organizasyon niyeti var haber bekliyoruz 1-2 yerden;)

cagri-35
24-10-2010, 11:44
Haberdar edin madem :)

BARR
24-10-2010, 11:49
J.Ali gelsinde bir İstanbuldan:D

ruudvan
25-10-2010, 02:11
3m in derin cizik ıcın kiti vardı fotolu anlatım seklınde cızıgı zımparalayıp macunlayıp rutus boya yapıp ardından pasta polish yapılıodu ama bulamadım .

cagri-35
25-10-2010, 07:42
Bahsettiğiniz ürün silindir şeklinde kutuda, pasta gibi yogun kıvama sahip çizik giderici diye geçenmiydi. Eğer oysa bu çizik üzerinde denemedim ama daha önce ufak çizikler üzerinde denemiştim özellikle kapı kolunun iç tarafındaki kız ojesi ve anahtar çizikleri gibi :) kusursuz olmuştu . Ama onda rutus kalemi hatırlayamiyorum.

ACTPK
25-10-2010, 12:20
0532 240 88 96 Çağrı beni ara. Ben Corsada o şekilde 8 tane tırnak giren çizik kapattım. Nerede yapılır kim yapar hepsini tarif edeyim.

özgür67
25-10-2010, 12:36
İstanbul ya da ankarada bu tarz bir çiziği kim çözer.Bildiğiniz tavsiye edebileceğiniz firma var mı ya da usta?Arkadaşın çiziğinden 1 adette benden mevcut.

ergin
25-10-2010, 18:17
Öneri için çok teşekkür ederim. Su zımparasının önceden olması gerektiğini bilmiyordum mesela böyle çok daha açıklayıcı oldu. Bir kaç yerde o kadar derinki çizik sanmıyorum adamakıllı sonuç alacağımı ama bazı yerlerde biraz daha az belirgin oraları çok daha başarılı şekilde saklayabiliriz sanıyorum..

Tekrar teşekkürler.

su zımparası olması şart onceden cunku zımparanın amaclarından biriside boyanın yuzeyde tutunabılecegı gozenekler acmasıdır eger zımpara yapmadan uygularsanız bu yontemı pasta yaparken dahi cıkmaya başlayacaktır uyguladıgınız yerdekı boya. bu yuzden cızık olan bolumu guzel ce dıger yuzeye dogru yedırebılırsenız yanı genışletebılırsenız daha ıyı olacaktır ama bunu rötuj kalemıyle degılde bıraz daha genış bı alanda çalışılarak tabanca ıle boyanırsa duzgun bı uygulamayla gorunme gıbı bır şansı olmayacaktır.