PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lpg dediler bomba çıktı

devil_berk22
24-10-2010, 01:29
http://yucellerlpg.com/bomba.jpg

LPG DEDİLER BOMBA ÇIKTI...
08.08.2005 tarihinde Atatürk Havalimanında patlayan 34 TDL 94 plakalı ticari taksi üzerinde 15.08.2005 tarihinde inceleme yapıldı. İnceleme sonucunda aracın LPG tesisatında TS 12305 EN 12979 KARAYOLU TAŞITLARI – LPG SİSTEMLERİ – YERLEŞTİRME KURALLARI’na aykırı herhangi bir montaj hatasının olmadığı tespiti yapıldı.

Araçta meydana gelen patlamayla bagaj kısmı ve LPG tankı büyük çapta hasar görmüştür. Hasar incelendiğinde aracın bagaj kısmındaki patlamanın LPG tankından meydana gelmeyip bagajda bulunan patlayıcından kaynaklandığı tespit edildi.

Aracın tavan ve yan kısımlarındaki dışa kıvrımlı delikler ile LPG tankındaki içe kıv rımlı delikler patlamanın parça tesirli olduğunun göstergesidir. LPG tankı kalkan görevi oluşturarak aracın benzin deposunun patlamadan etkilenmemesini sağlamıştır. Aracın bagaj kısmı tümüyle parçalanmasına rağmen arka koltuklardaki hasarın az olması patlamada oluşan parça tesirinin aracın LPG tankı tarafından karşılanmasından kaynaklanmıştır. Standardlara uygun üretilen ve Standardlara uygun olarak monte edilen LPG tankı çelik bir duvar gibi vazife yaparak benzin deposunun patlamasını önlemiş ve olası daha büyük bir yangını ve yolcu bölümünde hasar oluşmasını engellemiştir. Araçta LPG deposunun olmaması durumunda patlamanın etkisine doğrudan maruz kalan benzin deposu patlayarak daha büyük hasarın oluşmasına neden olacaktır. Dolayısıyla bu araçtaki patlamada LPG tankı aracın aldığı hasarı azaltmıştır.

Araç periyodik olarak yapılan fenni muayenesi sırasında Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından kontrol edilerek Sızdırmazlık Raporu ve LPG / CNG Ruhsatı almıştır. Standartlara uygun olarak üretilmiş bir LPG tankı ve Standardlara uygun olarak monte edilmiş LPG tesisatının güvenirliliği yaşanan bu şiddetli patlama ile bir kere daha anlaşılmıştır.

Araçların LPG ‘ye dönüşümünde ilgili standarda uygun parça kullanımı, uygun montaj, rutin Sızdırmazlık Kontrolleri ve araç üzerindeki tamirler için yetkili firmalara gidilmesi durumunda LPG tesisatı güvenilir bir sistemdir.

MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
İstanbul Şubesi Sekreteri
Battal Kılıç

Alıntıdır: yucellerlpg.com

Maxiboost
24-10-2010, 01:37
Nereden alinti?

devil_berk22
24-10-2010, 01:41
editledim konuya.

ef186
24-10-2010, 01:55
lpg cinin aciklamasi beni pek tatmin etmedi emniyetin bir aciklamasi yokmu konu ile alakali ?

devil_berk22
24-10-2010, 02:24
biraz daha araştırınca yazının MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI İstanbul Şubesi Sekreteri
Battal Kılıç a ait olduğunu buldum.

devil_berk22
24-10-2010, 02:28
edit.yanlış yazım

ef186
24-10-2010, 02:31
biraz daha araştırınca yazının MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI İstanbul Şubesi Sekreteri
Battal Kılıç a ait olduğunu buldum.

makina muhendisleri nezamandir bomba uzmani oldu ?

bu tur konularin bilirkisi raporlari bu sekilde olmaz
ayrica bomba ise bunuda arastirip acikliycak birim icisleri ve birimleridir.

lpg olmayabilir ona bisey demem ama lpg degil bomba diyecek bilgiye sahip kisi ve kurum "MAKINA MUHENDISLERI ODASI" degildir .